FBI-directeur Webster wordt hoofd van de CIA Sovjet-ambassadeur licht voorstel Gorbatsjov toe Frans-Guyana boos over Surinaamse vluchtelingen Waterpeil Rijn stijgt zeer snel »iNi BUITENLAND Ccidóc Qoutant WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA 5 KANS OP BOUWSTOP WACKERSDORF (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De kans is groot, dat er een stop wordt afgekondigd op de bouw van de omstreden atomai re opwerkingsfabriek in Wackersdorf, in Noord- -Beieren. Het Beierse administratieve gerechtshof in München heeft bepaald dat het op een deelver- gunning gebaseerde voorlopige positieve algemene oordeel over de hele opwerkingsfabriek ten on rechte is afgegeven. Het Beierse milieuministerie heeft laten weten, dat de minister erop rekent dat de deelvergunning wordt opgeheven. Aangezien er geen andere vergunning voorhanden is waarop de I i huidige bouwactiviteiten berusten, zit een bouw- I I stop er dik in. Het vervallen van de deelvergun- I ning op grond van de Atoom wet houdt tegelijk in, dat het positieve algemene oordeel over de opwer kingsfabriek geen wettelijke basis meer heeft. Directeur bloedbank tegen aidsonderzoek BARCELONA De directeur van het Bar- celonese ziekenhuis Bellvitje is afgetreden, nadat hij vier maanden lang weigerde' ap- partuur aan te schaffen om donorbloed te onderzoeken op aids. Het ziekenhuis schond daarmee een wet die sinds november vorig jaar in Catalonië van kracht is. In die tijd hebben in het bewuste ziekenhuis zesdui zend patiënten een bloedtransfusie ontvan gen. De streekregering van Catalonië heeft inmiddels opdracht gegevens om al deze pa tiënten te onderzoeken. Voorzover tot nu toe bekend is heeft zeker een patiënt in decem ber vorig jaar een transfusie gekregen waar in achteraf antilichaampjes van het aids-vi- rus zijn ontdekt. „Bokassa at mensenvlees' BANGUI Een vroegere kok heeft gisteren op het proces te gen ex-keizer Bokassa van de Centraal Afrikaanse Repu bliek getuigd dat hij voor een ontbijt mensenvlees met rijst, geflambeerd in gin heeft klaargemaakt. Philippe Lin- guissa verklaarde huilend dat hij de uitnodiging van de kei zer om mee te eten, had afge slagen. Andere getuigen had den al verteld dat kort nadat Bokassa in 1979 was afgezet, verminkte lijken werden ge vonden in vriezers in zijn pa leis. Meer toerisme naar en vanuit Oostblok WENEN Westerse deelnemers aan een conferentie over de akkoorden van Helsinki hebben gisteren voorge steld om beperkingen voor toerisme in de 35 deelnemende landen op te heffen. Voorgesteld werd om alle ob stakels op te heffen die contacten tus sen plaatselijke bevolking en bezoe kende toeristen beperken of verbie den. Het voorstel richtte zich vooral op de Oostbloklanden. In een aantal van die landen stuit het maken van privé-reizen op beperkingen. Reizi gers moeten eigen geld kunnen mee nemen om dat ter plekke te kunnen wisselen en vastgestelde reissommen zouden afgeschaft moeten worden, al dus het voorstel. Gele kaart in Parijse metro (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Onder het motto „Gele kaart" (de kleur van een metrokaartje en van de bekende waarschuwing aan onsportieve voetballers) is het Parijse openbaar ver voerbedrijf RATP een grote campagne be gonnen tegen zwartrijders en vandalen. Op een totaal van vier miljoen reizigers per dag blijken er 250.000 geen geldig kaartje te hebben. Goed voor een jaarlijks verlies van 60 miljoen gulden, zo heeft de RATP becij ferd. Een ander probleem voor de RATP is het toenemend vandalisme. Het repareren van opengesneden zittingen en het schoon maken van graffiti kost jaarlijks zeven mil joen gulden. Ook hiervoor zijn de boetes nu verhoogd. Wie met zijn voeten een bank bevuilt, kan voortaan rekenen op een prent van 70 gulden. Nep-politie op geld uit (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Rovers die zich voordoen als politiemensen hebben in de Duitse deelstaat Hessen burgers geld afhandig gemaakt. In een van de gevallen werd een vrouw op een weg buiten Darm stadt aangehouden door drie in uni form gestoken mannen met een stop bordje. De vrouw dacht dat ze in ver band met de carnavalsviering op alco holgebruik gecontroleerd zou worden en stopte. Een van de mannen vroeg haar rijbewijs ter inzage. Toen hij in dezelfde portefeuille drie briefjes van vijftig mark ontdekte griste hij die er uit en beet hij de vrouw toe door te rij den. Zij deed dat en alarmeerde de po litie. Maar de wetsdienaren vonden geen spoor meer van hun „collega's". ^oset Proces-Demjanjuk wmi op de televisie e r JERUZALEM In verband ,t met de massale belangstelling •jJ is het proces tegen de ver eed meenc^e oorlogsmisdadiger ïDeil J°bn DemJanjuk sinds gisteren „live" op de Israëlische televi- mcJ|sie te volgen. Radiostations en zenden de zittingen al recht- soejStreeks uit, maar toch verdrin- nöagen zicb dagelijks honderden ?eenmensen voor het 6erechtsge* l de bouw in Jeruza'em- Belang- 'stellenden kunnen nu in een izaal naast de rechtszaal terecht o{ waar het proces via een geslo- en ten televisiecircuit wordt uit- Demjcmjuk wordt mede verantwoordelijk gesteld de voor de dood van honderddui- zenden joden in het vernieti- l gingskamp Treblinka in Polen ïch(Ndens wo u- ie a Moskou gaat verboden werk Solzjenitsyn uitgeven KOPENHAGEN De autoriteiten in de Sovjet- Unie zullen binnenkort de publikatie toestaan van twee verboden wer ken van Aleksandr Solz jenitsyn over het leven van dissidenten in de Sovjet-Unie. Dat heeft een hooggeplaatste Sov jet-functionaris op het gebied van de literatuur gezegd in een interview met een Deense krant. Volgens Sergej Zalygin, de hoofdredacteur van het Sovjetblad over lite ratuur „Novy Mir", gaat het onder meer om Solz- jenitsyns roman „Kan kerpaviljoen". Tezijner- tijd zal mogelijk ook „De Goelag Archipel" wor den gepubliceerd. In dat boek wordt een beschrij ving gegeven van de om standigheden waaronder tegenstanders van het Stalin-bewind in Siberi sche werkkampen ge vangen werden gehou den. Solzjenitsyn, die in 1970 de Nobelprijs voor de Literatuur kreeg, werd in 1974 de Sovjet- Unie uitgewezen. Hij woont tegenwoordig in de Verenigde Staten. Doden bij brand disco Armenië MOSKOU Zes personen zijn omgekomen bij een brand in een discotheek in de Sovje trepubliek Armenië. Zes be- amlzoekers liepen verwondingen jOlop. De brand brak uit na een i Vvechtpartij. Dit heeft het Rus- ;n sische tijdschrift Sovetskaja "g_.Koeltoera gisteren gemeld. De datum en de precieze plaats' ?jvan de brand zijn niet bekend- rbflgemaakt. In het artikel wordt idli kritiek geuit op de afwezig- /egheid van voldoende veilig heidsvoorzieningen in Ar meense discotheken. "er', kwDDR duldt geen ïtrrWestduitse vlag voj (Van onze correspondent vei^ Rink Drost) Binnenvaartschepen in West-Berlijn zijn geregi- mHstreerd mogen op hun tocht ^Pjdoör wateren in Oost-Duits- hielland niet de Westduitse vlag Jyoeren. Op straffe van hoge >e%oetes, dwingt de waterpolitie >e^van de DDR de schippers de renlWestberlijnse vlag te strijken. g jln Oost-Duitsland wordt West- ^l-Berlijn vanwege het feit dat "s;de geallieerden er de feitelijke in%nacht uitoefenen beschouwd 'ailals een „zelstandige politieke '^eenheid" die niet bij de West- r rlDuitsland hoort. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft de di recteur van de federale recherche FBI, William Webster, benoemd tot hoofd van de inlichtin gendienst CIA. De benoe ming moet nog door de Senaat worden bekrach tigd. Webster is de tweede kandidaat-opvolger van de afgetreden CIA-direc- teur William Casey. Begin deze week werd de voor dracht van CIA-onderdi- recteur Robert Gates in getrokken, vanwege zijn betrokkenheid bij het Iran-schandaal. Webster (63), die de FBI sinds 1978 leidde, staat in hoog aanzien bij het Ameri kaanse Congres. Aangezien zijn blazoen niet is besmet door het Iran-schandaal, lijkt de bekrachtiging van zijn be noeming slechts een kwestie van tijd. In de negen jaar dat hij er hoofd van was, heeft hij de reputatie van de fede rale recherche FBI hersteld. Deze had schade opgelopen door het Watergate-schan- daal en andere affaires. Webster heeft van de vroe gere FBI, die zich richtte op kleinschalige misdrijven en onderzoek naar „subversieve elementen", een efficiënte organisatie gemaakt die met kracht spionnen en maffia- leiders opspoort en met rede lijk succes de internationale drugshandel, binnenlandse corruptie en het terrorisme bestrijdt. Om van de FBI een modern apparaat te maken schakelde Webster weten schappers, accountants en ju risten in. Hij recruteerde ook meer vrouwen, zwarten en andere minderheden als me dewerker. De benoeming van Webster tot directeur van de CIA wordt door waarnemers in Washington gezien als een bewijs voor de voortvarend heid, waarmee de nieuwe stafchef in het Witte Huis, Howard Baker, te werk gaat. De voornaamste krachtproef komt overigens vanavond, wanneer president Reagan een tv-toespraak houdt. Daarin zal hij antwoorden op het voor hem vernietigende rapport van de commissie Tower over de Iran-affaire. Met zijn speech hoopt de pre sident een begin te maken met een politieke terugkeer. Het vertrouwen van het pu bliek in hem is de afgelopen weken sterk gedaald. Niet iedereen in Washington is overigens ingenomen met de keuze van Baker en zijn manier van werken. Reagans rechtse achterban ziet de komst van Baker als een overwinning van het liberale establishment in de Ameri kaanse hoofdstad, dat er op uit is het conservatieve pro gramma van de president te torpederen. In conservatief- Republikeinse kringen ligt Howard Baker uitermate slecht. Met name zijn steun, als leider van de Republi keinse fractie in de Senaat, voor het verdrag over het Panama-kanaal van de De mocratische president Jim my Carter heeft in die krin gen kwaad bloed gezet. Het verdrag wordt door rechts gezien als een uitverkoop van de Amerikaanse belan gen. Reagans conservatieve achterban vreest ook dat de gematigde Baker Reagan zal overhalen een „slecht wa- penbeheersingsverdrag met de Sovjet-Unie" te sluiten. Westduits modeblad in Sovjet- Unie Het mode blad Burda komt In het Russisch In de Sovjet unie uit, maar Russi sche vrou wen klagen nu al dat de oplage van 100.000 exemplaren veel te klein is. Burda hield gisteren een mode show in Mos kou, waar al leen vrouwen met de beste connecties toegang kre gen. Aenner Burda (twee de van rechts) was er deson danks blij mee. BEJAARDENVERZORGSTER PLEEGDE YOGHURTMOORDEN (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De „yoghurtmoorden" in en om het Belgische Brugge blijken te zijn gepleegd door een 31-jarige bejaardenver zorgster uit Zedelchem. De vrouw heeft bekend bejaarden gifti ge yoghurt te hebben gevoerd zodat ze makkelijker te beroven waren. Van de zes slachtoffers overleden er twee aan het meng sel. De politie sluit niet uit dat de bejaardenverzorgster, die zich tijdens haar lugubere uitstapjes als maatschappelijk werkster voordeed, vijf jaar geleden een reeks pogingen tot vergiftiging heeft gepleegd. Opmerkelijk is dat de politie vorige week een 37-jarige vrouw uit Mechelen oppakte, die zij van de moorden verdacht. De vrouw bleek echter een waterdicht alibi te hebben en zij werd later vrijgelaten. Deze vrouw is in 1981 al eens aangehouden, omdat zij ervan werd verdacht bejaarde mensen bestolen te heb ben na hun een verdovend middel te hebben toegediend. Ook toen bleek de politie niet voldoende bewijs te hebben voor haar aanhouding. (Vervolg van de voorpagina) Europa weg te halen. DEN HAAG /LONDEN De ambassadeur van de Sovjet-Unie in ons land, Anatoli Blatov, heeft op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag een toelichting gegeven op Gorbatsjov's voorstel om de middellange af standsraketten (INF) uit Volgens een woordvoerder van het ministerie had Blatov een uitvoerig gesprek met de directeur-generaal politieke zaken, Henri Wijnaendts. Over de inhoud van het ge sprek is niets bekendgemaakt. Verder werd in Den Haag be kend dat de „special consulta tive group" (SCG) van de NAVO zeer binnenkort in Brussel bijeen zal komen voor overleg over Gorbatsjov's voorstellen. Door de nieuwe initiatieven van het Kremlin is het bezoek dat de Britse premier Thatcher van 28 maart tot 1 april aan Moskou brengt opeens nog be langrijker geworden. In het Britse Lagerhuis verklaarde premier Thatcher gisteren dat een akkoord over middellan- ge-afstandswapens gepaard moet gaan met een akkoord over wapens voor de korte af stand, waarvan het Oostblok er meer heeft dan de NAVO. De Westduitse regering wil dat de Europese NAVO-landen een eensgezinde reactie geven op het Russische voorstel. De Europese NAVO-landen heb ben in het verleden herhaal delijk geklaagd, dat er te wei nig met hen werd overlegd over ontwapeningsvoorstellen, die van grote invloed zouden zijn op de Westeuropese veilig heid. geFLIP Sjevardnadze uitgejouwd Leden van de joodse gemeenschap in het Australische Canberra demonstreerden gisteren nabij het parlemenstgebouw bij de aankomst van Sovjet-minister Sjevardnadze. De minister liep op de betogers toe om hen de hand te schudden, maar onder luid boe-geroep en beledigingen wezen zij dat af. De demonstranten eisten betere leefomstandigheden voor joden in de Sovjet-Unie. SAINT-LAURENT In de plaatsen in Frans-Guy- ana waar de Surinaamse vluchtelingen zich con centreren rijst ongenoe gen over hun aanwezig heid. Het zijn er 7.600, dat is bijna tien procent van de hele bevolking van Guyana. Gevreesd wordt dat zij zullen blijven, ook als de situatie in Suriname zich normaliseert. Burgemeester Bertrand van een van de voornaamste con centratieplaatsen, Saint Lau rent, wil dat de vluchtelingen worden verplicht in de op vangkampen te blijven. Bo vendien eist hij een betere controle. Het probleem voor Guyana is dat het aantal buitenlanders er al 30 procent van de bevolking bedraagt. Worden daar de vluchtelingen bijgeteld en de illegale immigranten dan zul len buitenlanders straks bijna de helft van de bevolking uit maken, met alle mogelijke ge volgen voor de politieke macht van de creolen. De Surinaamse justitie stelt een onderzoek in naar de ge beurtenissen op een Surinaam se middelbare school op 20 fe bruari, toen militairen studen ten zelfs tot in de klassen ach terna zaten en op brute wijze mishandelden. Studenten deel den mee dat als gevolg hier van collega's misschien voor de rest van hun leven invalide zouden zijn. Zowel de studenten als leer krachten en ouders hebben van de autoriteiten garanties gevraagd dat het gebeurde zich niet zal herhalen en dat de schuldigen gestraft zullen worden. De overheid gaf de eerstgevraagde garantie. Om de rust te doen weerkeren werden 88 scholen na demon straties een week lang gesloten gehouden en maandag hero pend. Spaanse regering vreest radicalisering van ETA BARCELONA De dood van de Baskische verzetsleider Txomin Iturbe kan volgens de Spaanse regering leiden tot een machtsstrijd binnen de af scheidingsbeweging ETA. De Baskische politieke partij Herri Batasuna, de politieke spreekbuis van de afschei dingsbeweging ETA-Militar, is met de voorbereidingen voor een grootscheeps eerbetoon ge start voor de 43-jarige legenda rische ETA-leider die vrijdag in Algerije bij een auto-onge luk om het leven kwam. De dood van de laatste „histo rische leider" van de guerrilla- -organisatie heeft diepe beroe ring veroorzaakt in brede la gen van de bevolking van Bas kenland. De dood van Txomin Iturbe betekent volgens de meeste Baskische politici dat binnen de organisatie definitief de harde kern nu de overhand krijgt. Txomin werd beschouwd als de vertegenwoordiger van een meer gematigde vleugel bin nen de ETA die in principe niet afkerig was van onder handelingen bij de regering in Madrid. De harde kern echter yindt dat het zozeer begeerde zelfbe stuur van Baskenland alleen kan worden afgedwongen met geweld en wijst iedere vorm van besprekingen absoluut van de hand. Aids geen grond voor ontslag in VS WASHINGTON Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft gisteren uitgesproken dat iemand die een besmettelijke ziekte heeft, als gehandicapt kan worden beschouwd en als zodanig be schermd door anti-discriminatiewetten. Het hof beschikte dat een onderwijzeres in Florida die aan tbc leed gehandicapt kon worden genoemd. De zaak die voor het hof diende had grote belangstelling van groeperingen die pleiten voor de rechten van slachtoffers van aids omdat tbc, zoals aids, besmettelijk is. Advo caten hadden gezegd dat een eventuele overwinning van de on derwijzeres van toepassing zou kunnen zijn op slachtoffers van aids. Dat betekent dat aids-patiënten niet kunnen worden ont slagen. Melkpoeder De Franse melkproducent Renè-Philippe Charton kijkt toe terwijl een technicus de radioactiviteit meet van Frans melkpoeder dat door Sri Lanka is geweigerd. De straling bleef binnen de Europe se normen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Smeltwater en overvloedige neerslag in de afgelopen dagen doen het waterpeil in de Rijn snel stijgen. In Keulen werd gistermiddag een stijging van vier centimeter per uur gemeten. Vandaag is nabij Keulen het acht-meter-peil bereikt en wordt het scheepvaartverkeer op de Rijn stilgelegd. Op de Main is alle scheepvaartverkeer gisteren al verboden. In Düsseldorf werden straten in de buurt van de Rijn voor alle verkeer afgesloten we gens overstroming. Bij verder stijgend water moeten ook in Keulen en Bonn straten worden afgesloten. Veel pontverbindin gen zijn al gestaakt De verwachting is. dat het waterpeil de ko mende dagen nog flink zal stijgen en ook in Nederland zal men daarvan de gevolgen ondervinden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5