N FNV„Chauffeur niet langer dan 12 uur in dienst" KNVB wil goedkoop pasjes-systeem wil Advocaten in Amsterdam worden geïntimideerd jerzetsman ]or West" verleden Transportorganisatie KNVTO: vast salaris lEUWO Miljoenenschade door i jzel Ballast Nedam negeert sanering baggerbedrijf Binnenland, foidaeSowuvnt WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA 3 londen bijten Vgoeroes dood Dierenpark Wissel waar onlangs vijf kangoe- werden gestolen, is gisteren zijn laatste twee kangoeroes jtgeraakt. Twee nog onbe reide honden glipten door de rjjjheining en beten de kangoe- leJ dood. Ook een in de buidel erii het exemplaar dat eigenaar .Betnderink na de diefstal had, ?ld jregen van een meelevende •hedeër. De stichting .ienden van het Dierenpark pel" gaat zijn inzamelingsac- ld- voor nieuwe kangoeroes nu evigen. WEER ZADELROB AANGESPOELD DE KOOG Op het Texelse strand is een zadelrob aangetroffen. Het uitgeputte dier is door mede werkers van de Zeehondenopvang Texel naar het Natuurrecreatiecen- trum bij De Koog gebracht. Het is de tweede keer binnen een week dat op de Nederlandse kust een za delrob aanspoelt. Bij de zadelrob op Texel is geen ziekte geconstateerd. Het gaat om een mannetje van waarschijnlijk een jaar oud. De za delrobben, die leven boven de Poolcirkel, trekken uit voedselge brek naar zuidelijker wateren. Met de (eerste) zadelrob die te gast is in Pieterburen gaat het inmiddels iets beter. Ziektewet zal beetje veranderen DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn het eens geworden over de hoofdlijnen van een ver beterd model van de Ziektewet. De ziekte wetuitkering zal gedeeltelijk worden over gedragen aan de sociale partners. De duur en hoogt'e van de uitkering zal landelijk in een uniforme wet geregeld moeten blijven. De hoogte blijft 70 procent van het laatst verdiende loon, met een minimum van hon derd procent van het minimumloon. Op deze manier kan worden voorkomen dat een werknemer een beroep moet doen op de Toeslagenwet (een aanvullende bijstandsuit kering). Werkgevers en werknemers kon den het vooralsnog niet eens worden over een verlenging van de ziektewetuitkering van één naar twee jaar. Kerk op instorten: diensten in café BORNERBOEK De kerkdiensten van de rk-parochie in Bornerbroek worden voortaan gehouden, in de zaal van het plaatselijke cafe] omdat de kap van het kerkgebouw op in storten staat. Tijdens een inspectie heeft de Overijsselse Monumenten- wacht ontdekt dat er scheuren zitten in de klossen waarop de staanders van het dak rusten. De kap zakt hierdoor als het ware over de muren heen. In overleg met een bouwtech nisch bureau wordt bekeken of het euvel met noodgrepen kan worden verholpen. Het is niet uitgesloten dat hele kapconstructie moet worden vernieuwd. Dat zou enkele tonnen gaan kosten. Politie neemt beschermende maatregelen AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft maatregelen genomen om advocaten te beschermen die waarschijnlijk omdat zij belangen van huiseige naren behartigen geïnti mideerd worden. Een dele gatie van de Amsterdamse Orde van Advocaten is tij dens een gesprek met bur gemeester Van Thijn op de hoogte gesteld van de maatregelen. De partijen hebben afgesproken dat niet zal worden meege deeld waaruit de maatrege len bestaan. Vrijdag maakte de deken van de Amsterdamse Orde van Ad vocaten. mr. H. de Haas. bekend op korte termijn een gesprek met de Amsterdamse burge meester te willen hebben over de bedreigingen. Mr. De Haas sprak van „stelselmatige intimi datie Gevels en ruiten van kantoren en woningen van ad vocaten hebben het al moeten ontgelden. Sommigen hebben ook dreigbrieven en anonieme telefoontjes ontvangen. Het gaat om bedreigingen aan het adres van advocaten die vandaag moesten optreden in ontruimingszaken voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank. Bij deze kort gedin gen werd gebruik gemaakt van anonieme dagvaardingen, een middel waartegen de kraakbe weging fel gekant is. ijvf rgel 'ERDAM - Voormalig tetsheid Gerrit Cornelis Bijsterveld, in de illegali- opererend onder de naam West, is naar gisteren be is geworden vorige week lag in Rotterdam overle- Hij werd 82 jaar. Bijsterveld, tot 1939 koop iij-officier, was in 194C •kken bij de gevechten te- de Duitsers rond het vlieg- Ypenburg. Eind 1940 hij zich aan bij de illegale inisatie de Orde Dienst I). Hij was voor deze groep f als seiner bij het onder- len van de verbindingen, vas een van de weinigen wist te ontkomen aan de lers, toen de groep in 1941 el geheel werd opgerold. Bijsterveld bleef ook na actief. Zijn werk voor llegaliteit omvatte onder het doorseinen van be- n naar Engeland, het in- en van gelden voor wen van zeelieden die in van de geallieerden n. het verstrekken van aarten en hulp aan on- uikers. Van Bijsterveld 1 vlak voor de bevrijding iel 1945 gepakt en opgeslo- de gevangenis in Sche- ingen. Hij kwam er levend "an Bijsterveld beëindigde 'loopbaan na de oorlog als inloods. ngudenten komen t lawine van oepszaken l'jj TaffiNINGEN Minister ïenjtman van onderwijs heeft iren - in Groningen ffejimissie van Beroep Studie- iciering officieel geïnstal- De commissie is in het geroepen in verband de Wet Studiefinanciering ;ot bp 1 oktober vorig jaar ing is getreden. Deze wet de mogelijkheid tegen perkt aantal soorten be ingen beroep aan te teke Tot nu toe zijn al onge- honderd beroepszaken angig gemaakt. Met in- van 1 april zullen beslis n worden genomen met kking tot de vijfduizend renden die nu een voor- |t krijgen. De commissie acht na die datum „een ie aan zaken" en heeft icten gelegd met de stu- •norganisaties om „zicht Ie maatschappelijke te krijgen. Jderland wil erema-kliniek kans geven •JHEM Gedeputeerde en van Gelderland vin dat het Medisch Diag- isch Adviescentrum >AC) van de Nijmeegse oog dr. J. Boerema een moet krijgen om zijn aansgrond te bewijzen, al voldoet de „Boerema- iek" niet aan de richtlij van de Wet Ziekenhuis- zieningen. En ook al is in het ziekenhuisplan de gezondheidsregio legen geen rekening ge- den met dergelijke initia- ?n. De „Boerema-kli- in Nijmegen draait Ier vergunning sinds sep-: ber vorig jaar. De intitia- lemer ging onlangs in et het Vendex-concern, in totaal tien van derge- centra wil opzetten. Het •nde centrum opent op aart zijn deuren in Den GRONINGEN/ UTRECHT Tussen werknemers en werkge vers in het beroepsgoe- derenvervoer is een fors verschil van mening ont staan over de wijze waar op de misstanden in de werkomstandigheden van de internationale chauffeurs dienen te worden aangepakt. Aan leiding is het deze week gepubliceerde rapport van het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuniversiteit van Groningen. Daarin wordt een keihard oor deel geveld over de werktijden van zowel de Nederlandse als de bui tenlandse chauffeurs, die vaak veel te lang zijn en voor gevaarlijke situaties op de wegen kunnen zor gen. De Vervoersbond FNV pleit er voor dat chauffeurs straks niet meer wordt toegestaan om per dag meer dan twaalf VANDAAG/^ IN HET W 1 lüPt ÉIS uur achtereen in dienst te zijn, inclusief rij-, wacht- en laadtijden. FN V-bestuurder B. Duijm: „Een chauffeur kan niet 24 uur per dag in dienst zijn. Er moet daarom binnen de EG een eenduidi ge, algemeen aanvaarde dienst- en rusttijdenregeling komen. Een regeling waarop goede controle mogelijk is". De Vervoersbond CNV neigt er toe het idee van Duijm en de zijnen te steunen. In werkgeverskringen lijkt steeds grotere steun te ont staan voor de wijze waarop de transportorganisatie KNVTO de massale overtre dingen van de rij- en rusttij den te lijf wil gaan. De orga nisatie vindt dat de huidige cao overtredingen in de hand werkt en wil daarom dat in ternationale chauffeurs een vast salaris krijgen. „Het uit de hand gelopen systeem van het uitbetalen van overuren kan daarmee verdwijnen", meent een woordvoerder van het KNVTO. Volgens de op 1 januari in werking getreden cao maken de chauffeurs een werkweek van veertig uur. Over de vol gende vijftien uur krijgen ze 130 procent van het normale loon. Wie meer dan 55 uur werkt krijgt de extra tijd in vrije dagen terug. Voor het werk op zaterdag geldt een beloning van 130 procent, voor zondag zelfs 200 procent van het normale uurloon. „In dit systeem hebben veel chauffeurs er belang bij om zo veel mogelijk uren te wer ken en extra lang te doen over laden, lossen en wach ten", zo meent de KNVTO- woordvoerder. Het volledig vergoeden van de overuren („tijd-voor-tijd") door het geven van vrije da gen blijkt in de praktijk ove rigens vrij moeizaam te wer ken, omdat bij veel bedrijven bergen vrije dagen voor chauffeurs ontstaan, die ze niet kunnen opnemen. Stil zitten zit overigens ook niet in de aard van de meeste chauffeurs. „Krijgen ze een dag vrij omdat ze zoveel uur gemaakt hebben, dan is de kans groot dat ze op die da gen alsnog koffie komen drinken op het bedrijf. Die jongens leg je niet aan de ketting", zo merkte een ver voerder onlangs nog op. Het terugdringen van de werku ren lukt veelal niet, omdat er een tekort is aan chauffeurs. „Explosief' „Explosief materiaal" noemt Vooral chauffeurs in het internationale transport maken (te) lange dagen. Bert Duijm van de Vervoers bond FNV het lijvige onder zoeksrapport uit Groningen, dat de gemoederen in de ver voerswereld naar verwach ting nog lang zal bezig hou den. De bevindingen zijn dan ook niet mis: de internationa le chauffeurs maken werk weken van soms wel 75 uur; slechts zestien procent van alle chauffeurs werkt strikt volgens het boekje, een diensttijd per dag van meer dan zestien uur komt onder 37 procent van de chauffeurs voor; zestig procent valt ach ter het stuur wel eens bijna in slaap; een kwart van alle chauffeurs is dat wel eens werkelijk overkomen. Van de in slaap gevallen groep kreeg 44 procent (zeven pro cent van alle ondervraagden) een ongeluk. Ook is gebleken dat de controle op de regels voor rij- en rusttijden in Ne derland zeer slecht is gere geld. Alleen in België hebben chauffeurs die de regels (al dan niet gedwongen door hun werkgever) aan hun laars lappen nog minder te duchten van controle dan in Nederland. In West-Duits- land is de controle het strengst. Duijm: „Het onderzoek zet eindelijk eens op een rijtje wat wij al jaren hebben ge roepen. Andere partijen na men ons verhaal altijd met een korreltje zout, we preek ten immers voor eigen paro chie. Onomstotelijk staat nu vast hoe belabberd het is ge steld met de omstandigheden waarin de chauffeur z'n werk doet, we hebben dus al tijd gelijk gehad". Minister Smit-Kroes (Ver keer) heeft er volgens Duijm alles aan gedaan om de uit komsten van het onderzoek zo weinig mogelijk bekend heid te geven. Tussentijdse resultaten waren al in augus tus vorig jaar bekend, zonder dat de minister er gebruik van maakte bij het EG-over- leg over transport. Dat over leg leidde in september tot een versoepeling van de re gels. Daardoor werden eerder langere dan kortere rijtijden voor de chauffeurs mogelijk. De aarzelende houding van de minister heeft kwaad bloed gezet bij de werkne mersorganisaties, omdat er een grote kans is gemist om de Europese vervoersregels te wijzigen in het voordeel van de chauffeur. De werk nemersorganisaties betitelen het Groningse rapport, opge steld in opdracht van de mi nisteries van sociale zaken en van verkeer en waterstaat, daarom als „mosterd na de maaltijd". „De versoepelde Europese wetgeving die sinds '86 van kracht is, zal de ver keersonveiligheid vergroten. Nog langere rijtijden veroor zaken nóg meer vermoeid heid, met als gevolg een toe neming van het aantal onge lukken en gezondheidsklach ten, wat op zichzelf weer leidt tot een verhoogde en vervroegde uitstoot uit het arbeidsproces", zo meent FN V-bestuurder Duijm. ARJEN VAN DER SAR (Vervolg van de voorpagina) ZEIST Het sectiebestuur- van de KNVB toont zich, zo bleek gisteravond,- een voor-, stander van een pasjes-systeem bij wedstrijden met verhoogd risico. Voorzitter André van der Louw: „Niet volgens het Engelse systeem met allerlei elektronica-toestanden, dat een investering van tientallen miljoenen vergt, maar een goedkopere variant van enke le miljoenen. De controle moet dan geschieden door suppoos ten. bijgestaan door politiea genten". Komende maandag zal dit voorstel tijdens het voorzitters-overleg aan de orde komen. Het ministerie van WVC is be reid een financiële bijdrage te leveren voor het invoeren van een pasjes-systeem. Het Lan delijk Overleg Voetbalvanda lisme komt op 11 maart bijeen om te praten over concrete maatregelen. De ministeries van binnenlandse zaken, WVC, justitie en verkeer en waterstaat zullen dan met uit gewerkte ideeën komen. Algemeen-secretaris Hans Bangerter van de UEFA heeft opgeroepen tot scherpere maatregelen om het voetbalge weld te beteugelen. Bangerter zei dat in een reactie op de ta ferelen die zich het afgelopen weekeinde in Italië, West- Duitsland en Nederland heb ben afgespeeld. „We zijn be zorgd over de ontwikkelin gen", liet de functionaris van de Europese voetbalunie we ten. „We hopen dat de natio nale bonden zo krachtig moge lijke maatregelen nemen om het om zich heen grijpende vandalisme uit te bannen". Het resultaat van het overleg op het Haagse stadhuis tussen gemeente, politie, justitie en FC Den Haag was, dat een werkgroep is geformeerd die een serie voorstellen moet voorbereiden die leiden tot een grotere veiligheid in het stadion. De staanplaatsen aan de Noord-zijde zullen worden vervangen door zitplaatsen, waardoor de capaciteit daar zal sterk worden terugge bracht. Tevens zal een vak aan de Oost-zijde voor een groot gedeelte worden afgesloten. POLLEN TSccey. Occo. •T Douwen VAM .VflEZe KftRXWPiH T iNffiWS 1 -cxiea we. tja.dtt komt ucee-l tffioesi o>Rte- - GBJ9ST- Omzet frisdrank minder gestegen AMSTERDAM In Neder land is vorig jaar minder fris drank gedronken dan ver wacht. Ondanks de prachtige zomer steeg de omzet van fris dranken en mineraalwater over 1986 slechts met vier pro cent: van 980 miljoen liter (in 1985) naar ruim één miljard li ter. Gemiddeld drinken Ne derlanders daarmee ruim zes tig liter per jaar. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Noord-oost Nederland zucht nog steeds onder de ijzellast. Ook van daag moeten reizigers tussen de Randstad en Groningen in beide richtingen rekening houden met vertragingen tot omstreeks twintig minuten. De elektrische treinen vanuit de Randstad rijdt niet verder dan Zwolle, waar men moet overstappen op dieseltreinen naar Gro ningen. GRONINGEN/LEEUWARDEN/ASSEN De schade die door de ijzel direct en indirect is veroorzaakt in Friesland en Gronin gen beloopt volgens verschillende instanties en bedrijven vele miljoenen guldens. In de provincie Groningen wordt de schade „enorm en rampzalig" genoemd. Het Elektriciteitsbedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD) spreekt van een miljoenenschade. In de stad Groningen heeft de ijzel zo'n vijftig procent van de bomen beschadigd. In totaal is hiermee een bedrag van ruim een half miljoen gulden gemoeid. De ijzel heeft in de botanische tuin van de Hortus in Haren voor zo'n 35.000 gulden schade aange richt. In Drenthe zijn zoals bekend alle bomen min of meer beschadigd. STATEN VERKIEZINGEN Leerling kijkt vol argwaan naar Moskou OMMEN - Het RPF-kamerlid Leerling is een van de weini gen in politiek Den Haag die met wantrouwen aankijkt te gen de recente ontwikkelingen in de Sovjet-Unie. De her vormingen en ontwapeningsvoorstellen van Gorbatsjov dwingen volgens hem tot grote waakzaamheid. „Als de vos de passie preekt/ boer pas op je kippen", aldus Leerling gis teren op een verzkiezingsbijeenkomst in Ommen. Leerling noemde Gorbatsjovs hervormingen en voorstellen weliswaar „verblijdend", maar het westen mag niet de fout begaan te denken dat de Sovjets „van hun geloof zijn afge vallen. De communistische ideologie en daarmee het streven naar wereldheerschappij blijven onverkort van kracht. In het Kremlin zoekt men blijkbaar naar andere wegen om dat doel te bereiken". PvdA wil opvoeren overheidsinvesteringen COLIJNSPLAAT - De PvdA zal in het sociaal-economisch kamerdebat van volgende week onder meer voorstellen de belastingmeevaller te gebruiken voor het opvoeren van de overheidsinvesteringen. Fractievoorzitter Kok zei dit gister avond op een spreekbeurt in Colijnsplaat. De PvdA zal er verder in het debat op aandringen de bezui nigingen in het onderwijs en de afslanking van het over heidsapparaat kritisch te bekijken op de gevolgen voor de werkgelegenheid. De onderhandelingen met de ambtena renbonden moeten in het teken staan van herverdeling van werk en niet gaan over salariskortingen en banenverlies, al dus Kok. De PvdA-fractie zal zich verzetten tegen plannen meer eigen bijdragen in te voeren voor ziekenfondspatiën- UTRECHT De Ballast Ne dam groep NV handelt vol gens de Bouw-en houtbond FNV in strijd met de aanbeve lingen voor sanering van het Nederlandse baggerbedrijf. Het aannemingsconcern maakte gisteren bekend dat zijn dochteronderneming Am sterdamse Ballast Bagger en Grond (ABBG) in het Verre Oosten gaat samenwerken met de Belgische maatschappij De- cloedt. bondsbestuurder Glimmerveen, bevestigde gis teren dat ABBG een minder heidsbelang in de nieuwe on derneming krijgt. Omdat de onderhandelingen met De- cloedt nog gaande zijn, wilde De voorgenomen samenwer king met Decloedt kan vol gens voorzitter Glimmerveen in elk geval soelaas bieden voor de activiteiten in het Verre Oosten. „Naar onze hij verder niet ingaan op de. overtuiging is dit de best haal ng past volgens Glimmerveen wel degelijk in de aanbevelingen van de vereniging Centrale Baggerbedrijf. „Decloedt zou anders misschien zijn gaan bouwen. Het is bovendien de vraag of je de problemen in der LtadenTeTdt'Udè het baggerbedrijf op nationaal voorgenomen samenwerking "',veau kunl "Passen aldus tussen ABBG en Decloedt op Glimmerveen, termijn tot volledige verkoop van de vijf baggerschepen die 't> in het Verre Oosten opereren, reorganisatie In de vorige maand gepubli- Ballast Nedam maakte in juni ceerde toekomststudie van het vorig jaar in het kader van Nederlandse baggerbedrijf een grotere reorganisatie be- wordt verkoop aan het buiten- kend dat bij de baggerdivisie land afgewezen uit vrees voor 180 van de 200 beambten hun toenemende internationale baan zouden verliezen en dat concurrentie. ABBG en De- het concern van plan was zich cloedt brengen hun materieel volledig uit het baggeren terug in het Verre Oosten onder in te trekken. Personeelsleden en een nieuw te vormen Neder- ondernemingsraad van ABBG landse onderneming. De zijn daarna gaan praten over bouwbond FNV vreest een verzelfstandiging van de divi- verlies van enkele tientallen sie, maar op korte termijn arbeidsplaatsen onder de bleek daartoe geen mogelijk- ABBG-beambten. heid te zijn. De banken zouden Decloedt zal volgens Van der voor een afgeslankte zelfstan- Linderi de Nederlandse onder- dige voortzetting 30 tot 40 mil- neming stichten. ABBG neemt' joen gulden op tafel hebben een minderheidsbelang voor moeten leggen. De raad van de duur van twee jaar, met bestuur van Ballast Nedam be recht van koop voor Decloedt. sloot daarop op beperkte De voorzitter van de raad van schaaV met baggeren door te bestuur van Ballast Nedam, A. gaan. bare kaart, zeker gezien de al gehele malaise in het bagger bedrijf". Bouwbondbestuurder Van der Linden: „Het kan best zijn dat deze transactie voor het concern als geheel een goede zaak is wannt ze kun nen de centen goed gebruiken. Maar voor het Nederlandse baggerbedrijf is het echter een zeer bedenkelijke zaak". De Bouw- en houtbond FNV heeft gisteren ook een eigen visie op de toekomst van net baggerbedrijf gepubliceerd naar aanleiding van de toe komststudie van de vereniging Centrale Baggerbedrijf. De bond vindt de aanbeveling om binnen drie jaar voor 150 mil joen gulden overtollig mate rieel te slopen en tot fusies en overnemingen te komen, te beperkt. In de nota „Om de toekomst van het baggerbe drijf" bepleit de bond een complete herstructurering van de bedrijfstak. Ter voorkoming' van „prijsbe- derf" moeten de vijftig Neder landse baggerbedrijven op de buitenlandse markt tot een sy steem van prijsafspraken zien te komen. De bond wil een verplichting voor bedrijven om overtollig materieel weg te werken. Slopen is één moge lijkheid, maar volgens de bond is het ook denkbaar om een collectieve materieelvoorzie- ning op te zetten die bagger schepen aan buitenlandse be drijven verhuurt zonder dat Nederlandse bedrijven daar van concurrentie ondervin den. Zolang via de materieelvoor- ziening werktuigen beschik baar zijn moet een bouwstop van kracht zijn. Voor perso neel dat door de sanering overbodig raakt wil de bond afvloeiingsregelingen getrof fen zien. Daarnaast bepleit de bond oprichting van een col lectieve personeelsvoorziening (arbeidspool), die werknemers onder cao-voorwaarden uit leent. Rust De vereniging Centrale Bag gerbedrijf verwelkomde het rapport van de bond gisteren bij monde van directeur mr. F. Sterrenburg als „zeer interes sant". „Het is in ieder geval een poging om een bijdrage aan de problemen te leveren", aldus Sterrenburg. Een inhou delijke reactie wilde hij nog niet geven omdat het bestuur zich nog op het rapport moet beraden. Hij weersprak overi gens de kritiek van bondszijde dat de vereniging sinds de pre sentatie van de toekomststudie niets meer zou hebben gedaan. „We zitten bepaald niet stil. maar de bedrijfstak is er bij gebaat dat we ons werk in alle publicitaire rust doen", aldus Sterrenburg.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3