Qowumt Bouw kantoor Schuttersveste stilgelegd ALLER LEI(DS) „We worden tegen elkaar uitgespeeld Uitgelezen opgeruimd STAD OMGEVING eiden viert Internationale Vrouwendag to Jrinkman geeft startsein poor Omroep Rijnland m i.9| )0r )8 m AANNEMER JOOSTEN-HUGEN FAILLIET VERKLAARD Mode show j Stuur als dank de krantenhanger naar -tfesW WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA 11 IDEN Minister L.C. Brinkman (wvc) ft zaterdag 14 maart om 11.00 uur het offi- [ële startsein voor uitzendingen van Omroep ijnland via de ether. Dat zal gebeuren in het jeuwe onderkomen van Omroep Rijnland aan Nieuwe Rijn 20b. Brinkman neemt tegelij- rtijd het nieuwe onderkomen van de omroep gebruik. Tot dusver was Omroep Rijnland bij Stichting Welzijn in de Breestraat onderge- ht. Omroep Rijnland zal rechtstreeks ver doen van de officiële bijeenkomst, waarbij fer meer de financiële positie van de lokale streekomroepen aan de orde zal komen, eze positie is wankel, omdat de omroepen ;en deel van de kijk- en luistergelden krijgen, ?en subsidie van de overheid ontvangen en Ben reclame mogen uitzenden. jen aa ».9i .91 ZOON (16) RIJDT SPLINTERNIEUWE AUTO IN PUIN LEIDEN Een 16-jarige jongen heeft gister avond de vier dagen oude auto van zijn pa in puin gereden. De jongen raakte gewond, evenals twee vrienden die met hem meereden. De jongen had gisteravond omstreeks kwart voor tien de sleutels van de nieuwe auto gepakt zonder dat zijn ouders het wisten. Hij nam twee vrienden (16 en 17 jaar) mee voor een ritje. Bij een bocht in de Jan Luy- kenlaan verloor de jonge coureur de macht over het stuur. Hij raakte de stoeprand aan de linker kant van de 'weg, gaf een ruk naar rechts en kwam tegen een boom tot stilstand. De auto is ge heel vernield. De drie inzittenden moesten wor den overgebracht naar het Diaconessenhuis. De bestuurder had een wond aan zijn hoofd en aan zijn vinger, bovendien klaagde hij over pijn in zijn buik. Zijn vriend van 17 liep hoofdletsel op en mogelijk inwendig letsel en een hersenschudding. De 16-jarige passagier kneusde zijn schouder en zijn scheenbeen. Hij had ook buikklachten. Dronken man veroorzaakt wateroverlast LEIDEN Tot twee maal toe wer den de bewoners van een flat aan de Stuyvesanthof verrast op een hoeveelheid water die door het pla fond sijpelde. Het water was af komstig van hun 54-jarige boven buurman, die volgens de politie „stevig had gedronken". Om half vier deed hij de stop in de goot steen en zette de kraan aan. met de bedoeling de vaat te wassen. Maar de man vergat de afwas en de stop, zodat zijn kraanbak overliep en het water bij de benedenburen terecht kwam. De gewaarschuwde politie haalde de stop uit de gootsteen. Om kwart over zes gebeurde hetzelfde. Toen heeft de politie de stoppen weggehaald, om nog een herhaling te voorkomen. Apparatuur gestolen LEIDEN Een ste reotoren, een video recorder en key boards zijn ont vreemd uit een wo ning aan de Kruis bes. Inbrekers for ceerden het raam aan de achterkant van de woning. De inbraak is gepleegd tijdens afwezigheid van de bewoners, tussen 27 februari en gisteren. Kerk De Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 kan zater- 7 maart van 10.00 tot J7.00 uur worden bezichtigd. De oude kerk dateert uit 1644 en is vorig jaar geheel gerestaureerd. Het gebouw is nu eigendom van de Stich ting Johan Maasbach We reldzending. Koppel- kla verjassen In buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad wordt zaterdag een toernooi koppel-klaverjassen gehou den. Deelname kost 5 gulden per persoon, aanvang 20.00 uur. Voor inlichtingen tel. 071-220005. Hot House het Maarten Altena Octet speelt zaterdag in het Waag gebouw aan de Aalmarkt 21. Dit door Hot House georga niseerde optreden begint om half tien 's avonds. Het Maarten Altena Octet speel- de reeds op vele festivals in binnen- en buitenland. De groep bracht twee platen uit. Entree 7,50 gulden. Hot House donateurs hebben gratis toegang. VVV-bus De VVV van Dalfsen, een fietsvriendelijk dorp in Sal- land, komt maandag 9 en dinsdag 10 maart met een prmotiebus naar Leiden. De bus zal een plaats op het Stadhuisplein krijgen. Op beide dagen kunnen belang stellenden in de bus infor matie krijgen over de toeris tische mogelijkheden van Dalfsen en omgeving. De bus is beide dagen van tien tot vier uur geopend. tof EIDEN Buurthuis rQfsPoortje aan de Ber- Het Leidse aan de Apothe- en het Vrouwen- entrum aan de Doeza- ftaat staan zondag 8 ïaart open voor vrouwen, de internationale uwendag willen vie- ?n. 't Spoortje beginnen de acti- iteiten om twaalf uur. Er zijn middags optredens van een urkse volksdansgroep en van ibaretgroep Vrouwenknoop. ovendien wordt het toneel- ,Bep. Toos en Truus" op- ,'voerd. Daarnaast worden ikns gedraaid, zijn er ten- lonstellingen en informaties- nds. De zaal van het Leidse olkshuis gaat om 13.00 uur wn. Wethouder H. van Don- in- (emancipatie) opent de rouwendagviering om 13.30 jr. Daarna is er een spreek- erspodium over het onder- erp „Vrouw en Arbeid", oorts treedt een vrouwen- op, musiceert de groep 59t n K B C 'ui )8 sn krant ontvangen Bel tussen 18.00 e 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u bezorgd. lg (esprek Meelfabriek n gemeente Leiden —jroj }Dou, Ames, worden videofilms ver toond en is er een infomarkt. Vanaf 17.30 uur zijn vrouwen welkom in het Vrouwencen trum. Om 20.30 begint daar een feest met de band „Ma ma's got a headache". Voorts wordt het feest opgeluisterd met acrobatie, een buikdanse res en disco. Het Vrouwennetwerk van de Leidse universiteit viert de In ternationale Vrouwendag maandag 9 maart. Dat gebeurt vanaf 16.00 uur in het WSD- complex aan de Cleveringa- plaats 1. Onderdelen van het programma zijn lezingen, vi deo, een foto-tentoonstelling en om 18.00 uur een gezame- nijke maaltijd. In het kader van de Interna tionale Vrouwendag houdt Amnesty International zondag 8 maart een schrijfmiddag voor vier vervolgde vrouwen. De brieven kunnen worden geschreven in de zaal van het Centraal-Wonenproject aan de Gerestraat 20 van 15.00 tot 17.00 uur en van 14.30 tot 16.00 uur in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. EIDEN De gemeente .eiden en de Leidse ïeelfabriek De Sleutels an de Oosterkerkstraat ben voor volgende 'eek een gesprek op het ramma staan. De wet- iders J. Fase en D. Tes- ilaar zullen de gemeente tegenwoordigen en be- rekingen voeren met de :tie en leden van de ndernemingsraad van de eidse meelfabriek. e afspraak voor een gesprek tot stand gekomen na de inkondiging van Meneba dat 2 Leidse vestiging moet slui- n. De sluiting gaat bijna chtig mensen hun baan kos- n, al heeft Meneba wel toe- izegd zoveel mogelijk werk- emers elders in het concern erk te zullen bieden. Tijdens ;t gesprek zal onder meer ;n mogelijke bestemming van gebouwen waarin de meel- briek is ondergebracht aan orde komen. Volgens een oordvoerder van de gemeen- Leiden zal geen poging eer gedaan worden de direc- e te bewegen van sluiting an de Leidse vestiging af te en. „Dat is een gepasseerd ation. De produktie gaat naar otterdam", aldus de woord- •erder. LEIDEN De bouw van het complex Schut tersveste op het Schut tersveld is stilgelegd. Dat is een gevolg van 'iet faillissement van de Kinkelder Groep B.V. in Arnhem. De aanne mer van het complex, Joosten-Hugen B.V. in Babberich, maakte deel uit van de Kinkelder Groep en is dus ook failliet. De Nederlandse Bouw en Architectuur B.V. (NBA) in Utrecht,' de projectontwikkelaar die verantwoordelijk is voor het complex op de hoek van de Schiphol- weg en het Schutters veld, heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met een andere aanne mer om de bouw weer op gang te krijgen. De NBA zegt alle vertrou wen te hebben in her vatting van de bouw van het complex, waar onder meer de NMB in ondergebracht moet worden. De Kinkelder Groep B.V. in Arnhem was onder meer een aannemingsmaatschap pij en bood werk aan 348 mensen. Nadat het faillisse ment was uitgesproken slaagde curator W. van den Broek uit Nijmegen erin de bouwactiviteiten van de Kinkelder Groep, die tijde lijk waren stilgelegd, onder te brengen bij de Bataafse Aannemersmaatschappij (BAM) in Zeist. „Ik heb er geen belang bij dat allerlei halve gebouwen blijven staan. Dat maakt het afwik kelen van het faillissement en de schulden alleen maar moeilijker", aldus de cura tor. De bouw van Schuttersves te werd echter niet overge nomen door de BAM in Zeist, omdat de opdrachtge ver van dit complex projec tontwikkelaar NBA is. De Nijmeegse curator heeft dus geen belang bij het hervat ten van de bouw van Schut tersveste. De NBA maakte in het verleden wel deel uit van de Kinkelder Groep, maar formeel zijn de ban den verdwenen. De NBA is echter nog steeds nauw ver bonden met de Kinkelder- groep: één van de eigenaren van de Kinkeldergroep is tevens een grote aandeel houder van de NBA. „Ik kan niet ontkennen dat er zeer nauwe banden bestaan tussen NBA en de Kinkel der Groep. Bij mijn onder zoek naar de Kinkelder Groep zal ik de banden met de NBA dan ook nauwkeu rig bekijken", aldus curator Van den Broek. Voor de bouw van Schut tersveste lijkt dit echter geen gevolgen te hebben. Wanneer de bouw van Schuttersveste inderdaad wordt hervat, staat echter nog niet vast. Project-ont wikkelaar NBA onderhan delt met aannemingsmaat schappij BAM in Zeist over overname van het werk in Leiden. De NBA zegt er al les aan te doen om de ge plande opleveringsdatum niet te overschrijden. Een woordvoerder van de ge meente Leiden zegt zich ook geen enkele zorgen te maken over de voortgang van de bouw van Schutters veste: „Er lopen contracten met de toekomstige huur ders en als die niet nageko men worden, treden boete clausules in werking. Bij uitstel is de NBA zeker niet gebaat". De bouw zou mo gelijk al volgende week hervat kunnen worden. Volgens de plannen van de NBA moet Schuttersveste in oktober en november opge leverd moeten worden. Het complex Schuttersveste wordt gebouwd om het Leidse hoofdkantoor van de Nederlandse Middenstands- bank (NMB) en Euro Moda B.V. Export in onder te brengen. Beide zijn nu nog aan de Rijnsburgersingel gevestigd. De schoenenim porteur en handelsmaat schappij wil weg van de Rijnsburgersingel omdat de bestaande huisvesting te klein is. Voor J. Genemans, directeur en eigenaar van Euro Moda, staat nog niet vast dat Schuttersveste in derdaad wordt afgebouwd. „Ik geloof pas dat er verder wordt gebouwd. Als ik het zie. Ik ben erg verbolgen en teleurgesteld. Het is nu al de zoveelste keer dat onze verhuizing moet worden uitgesteld. Het zal nu wel ergens in 1988 worden". Zijn ongeduld is niet geheel onbegrijpelijk, omdat hij aanvankelijk al in 1985 zijn intrek in Schuttersveste wilde nemen. De bouw van Schuttersveste werd echter steeds opnieuw uitgesteld, omdat het de bedoeling was in het complex ook een ho tel onder te brengen. Pro bleem was echter dat tot dusver geen enkele inves teerder bereid bleek het fi nanciële risico te lopen. Zo haakte begin 1985 het grote pensioenfonds PGGM af, omdat men geen vertrou wen had in de exploitatie van het hotel. De bedoeling was toen dat er een Golden Tulip hotel zou komen. Uit eindelijk werd vorig jaar met de bouw van Schutters veste begonnen, nadat het hotel uit de plannen was ge schrapt. Modezaak Warnecke aan de Leidse Breestraat luidde gis teren met drie modeshow's de nieuwe lente in. Kaki, ma rineblauw en de brede schouderlijn bepalen bij War necke voornamelijk het mo debeeld. Voor de roklengte wordt dit seizoen niets voor geschreven. Over het alge meen zijn de rokken, die dit jaar zowel strak als wijd kun nen zijn, misschien iets kor ter. Voor zowel jong als oud heeft Warnecke dit jaar veel duex pieces. Voor de jongere vrouw moet de jungle look populair worden en voor de rijpere dames zijn er veel ruitdessins. Voor de jongere vrouw heeft Warnecke verder veel in denim. De denim is er ook in dunnere uitvoeringen, zodat zelfs deze over het al gemeen stugge stof, zeer soepel valt. De blouses zien er dit voorjaar romantisch uit met rousjes en pofmouwen. Bewoners van „Morsweg 4": ,,'t Is een ellende". LEIDEN Er staan zes entwintig huizen langs de spoorbaan aan de Mors weg. „De overkant" om vat achttien woningen. Tesamen vormen ze een apart wijkje: Morsweg 4. Ingeklemd tussen de Dr. Lelylaan, een industrie terrein en de spoorlijn. Volgens sommige bewo ners en de gemeente is daar in de loop der jaren een onleefbare situatie ontstaan. Daarom heeft de gemeente onlangs beslo ten de huizen te kopen en slopen als tenminste twee derde van de bewoners het daarmee eens is en de benodigde financiën be schikbaar komen. Om te onderzoeken wat de be woners willen, wordt bin nenkort een schriftelijke anonieme enquête gehou den. Of de huizen worden gesloopt, is nog maar de vraag. „De stemming is verdeeld", zegt mevrouw Du Mortier, die woont langs de spoorbaan. „De een is voor, de ander tegen. De meeste mensen die aan de overkant wonen hoeven niet zo nodig weg". „En dat begrijp ik wel", vult haar man aan. „Zij zitten niet direct aan de spoordijk, zoals wij". Mevrouw Du Mortier: „Oudere mensen zeggen: Ik ga mijn huis niet uit. Die mensen willen hier blijven tot ze doodgaan". „Ze zijn ook bang", weet mevrouw A. Duffels, die een paar hui zen verder woont. „Jonge mensen verplaatsen zich ge makkelijker. Maar als de ge meente zegt dat we goed worden geholpen bij het zoe ken naar andere huisvesting, dan willen de meeste bewo ners wel weg, denk ik". Meneer Duffels vindt het „zot tigheid" dat minstens dertig bewoners van Morsweg 4 moeten zeggen dat ze hun hui zen aan de gemeente willen verkopen. „Mensen die het beste zitten, hebben het voor ons te zeggen. Het kan zijn dat een meerderheid weg wil, maar dat we hier met z'n allen moeten blijven zitten, omdat een-derde tegen stemt. En dan gebeurt er niets", zegt hij Uitzicht Du Mortier: „Voor veel men sen is het heel moeilijk. Ze willen liever niet weg, zijn bang dat ze ergens anders veel huur moeten betalen, of een ander huis moeten kopen. Sommige mensen wonen hier al heel lang, en ik denk zonder hypotheek. Die wonen hier dus kosteloos, begrijpelijk dat ze niet weg willen. De bewo ners worden tegen elkaar uit gespeeld". En mevrouw Gijze- nij, die ook aan de kant van de spoorlijn woont, zegt: „Bin nenshuis krijg je ook spannin gen, want je weet niets, je weet niet waar je aan toe bent". ,,'t Is een ellende", zucht me vrouw Duffels. „Neem alleen maar het uitzicht". Ze wijst op de spoordijk, die vlak achter haar huis loopt. „En nu heeft de gemeente besloten dat er nog zes meter bijkomt. En de dijk wordt nog hoger ook, er komt een meter grint op. en een scherm. En die drukke weg, ja, daar hebben we ook last van. Het is onmogelijk om je ramen hier open te zetten. Vanwege het geluid, en van wege het zand". Mevrouw Gij- zenij beaamt dat: „Je moet Geen verlenging tentoonstelling LEIDEN De tentoonstelling Biblioteca Apostolica Vaticana in het Rijksmuseum van Oud heden kan niet worden ver lengd. Dit omdat deze tentoon stelling eind maart in Ham burg moet worden geopend. Biblioteca Apostolica Vaticana werd in Leiden geopend op 23 januari en is te zien tot en met zondag 8 maart. De tentoon stelling trok de eerste maand meer dan tienduizend bezoe kers. BEWONERS MORSWEG VERDEELD OVER SLOOP VAN HUN HUIZEN voor en achter alles dichthou den, je kunt de weg niet over steken, en je kunt het beste je adem maar inhouden". De vrouwen wijzen op de twee containers met verontreinigde grond, die in de Rijn liggen. De grond komt uit de Hekken- steeg en de gemeente besloot de gifgrond in de containers op te slaan, nadat geen toe stemming werd verkregen de grond naar een depot in Roomburg te brengen. „Dat kunnen ze nergens anders kwijt, dus ze dumpen het maar bij ons", aldus mevrouw Gijze- nij. „Ze noemen ons bij de ge meente al de blinde darm van Leiden, het afgestorven stukje van de stad, en daar behande len ze ons ook naar", vertelt mevrouw Duffels. Haar man zegt: „De gemeente heeft nog nooit iets voor ons gedaan. Ze liggen op de knieën voor de Nederlandse Spoorwegen die de spoorbaan wil verbreden met nog twee sporen, maar ja, daar krijgen ze dan ook een nieuw station van". Lekkage Bij de familie Du Mortier stond maandag de kamer blank. Vanwege een lekkage in de slaapkamer. Volgens de aannemer wijkt de dakkapel. Het echtpaar Du Mortier kijkt daar niet gek van op: „Je zit in de kamer te trillen, en je ligt te schudden in je bed". Meer dan twintig jaar wonen ze al aan de Morsweg. „Toen we hier kwamen, lag de spoor baan tien meter verderop. Je hoorde de trein wel, maar daar raakte je aan gewend. Kijk, als die rottige dijk er niet was ge komen, dan had ik hier nooit weg gewild". Ze raken er niet over uitgepraat: Over scheu ren in de muren, ramen die meteen dichtklappen als je ze open zet, klemmende deuren, verzakkingen. En ze voelen zich bedrogen door de ge meente. „Op commissieverga deringen moeten we onze mond dichthouden zegt me neer Du Mortier. Mevrouw Gijzenij heeft eens een aantal gemeenteraadsleden uitgeno digd bij haar thuis. „Ze zeiden: Dit kan niet. En wethouder Peters heeft ook gezegd dat het een onleefbare situatie is, hier. Maar ondertussen zitten we hier nog steeds". „We blijven vechten", zegt mevrouw Duffels. „Ik heb goede hoop dat de gemeente de huizen koopt, en als het niet doorgaat, dan laten we het er niet bij zitten". Het voorstel van de gemeente om een enquête te houden vinden de Duffels, de Du Mor- tiers en mevrouw Gijzenij „re delijk". „Maar", zeggen ze er bij, „het moet nog blijken hoe de gemeente ons verder helpt De vraag is wat ze na de ver koop voor ons doen". Gewend Astrid Goddijn woont al sinds aan haar ligt, dan blijft ze er voorlopig ook wonen. „Ik ben hier gewend, en ik vind het mooie huizen". Aan de spoor baan is ze gewend geraakt, van de drukke weg heeft ze geen last. „Mijn ouders ook niet", zegt ze. „Vooral mijn va der wil hier absoluut niet weg, want hij heeft hier zijn hele le ven al gewoond". Astrid kan zich „wel voorstellen" dat de mensen in de huizen langs het spoor wél weg willen. „Dat zijn minder goede huizen, en bovendien zit je daar vlak langs de spoorbaan. Als de tweede spoorlijn er komt, wordt het alleemaal nog velender". Op de vraag of ze het terech vindt, dat de hele buurt moe stemmen over de toekoms van de huizen en hun bewo ners, antwoordt ze „wat moei ik daarvan zeggen". JANET VAN DIJK Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Noi I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande ^aamVoorletters. Adres: Postcode/plaats: ITeleJoon:(voor controle bezorging). Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 h'aam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze 998. 2500 piaais: :e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I VD Den Haag (postzegel betalen wij). Qowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11