ZMóc @ouAa/nt |Grootwinkelbedrijven betrokken bij wijnzwendel Leger Bouterse treedt weer hard °P Apfelstrudel Blonde Dolly ,EDAH VERKOCHT VERSNEDEN SHERRY EN PORT" Ontvangst itenlandse ;nders had liljarden >edkoper jjekund Moeder AliAgca bij paus Leerkracht ziek, dan geen les avn.MMJH Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank; Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aul. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Zaterdag 21 februari 1987 78e jaargang no. 23738 HET WEER Veel bewolking. Vooral in het noorden van het land perioden met zon. Middagtemperatuur om het vriespunt. Wind uit noordoost tot noord, matig, aan de kust eerst nog af en toe krachtig. Zon op: 7.42 uur, on der: 18.06 uur. Hoogwater Scheveningen: 8.45 en 21.37 uur. Laagwater: 3.52 en 16.16 •.uitejë- iet nog maar vriest is een lalzerige sport populair: het iten schotsje- De kunst it er uit zo mogelijk over bij i ijs te rennen, springend van naar schots, raarlijk aizijttrlijk, al bleef ir deze scho- Hoogeveen nat pak. Straatroof van paardestaart ARNHEM Een 21-jarige Arnhemse heeft bij de politie van de Rijnstad aan gifte gedaan van een wel zeer uitzon- li -rlijke diefstal. Tijdens een wandeling is de vrouw door een onbekende man „beroofd" van haar paardestaart. Ver moedelijk heeft de dader de schaar of het mes in de staart gezet op het mo ment dat hij opzettelijk tegen de vrouw opbotste. De rechercheur die de aangif te van de vrouw heeft opgenomen, zit behoorlijk met z'n handen in het haar over de vraag hoe de zaak verder be handeld moet worden. We weten niet of het hier nu gaat om diefstal, bero ving of om iets anders", aldus een poli tiewoordvoerder. Geldboetes niet meer aftrekbaar DEN HAAG Op 1 januari 1988 komt een einde aan de fiscale af trekbaarheid van geldboetes. Al ja ren wordt het schrappen van dit fiscale voordeel door de ministeries van justitie en financiën bij begro tingen aangekondigd, maar einde lijk heeft het kabinet daar gisteren dan toch overeenstemming over bereikt. Alle geldboetes die als straf zUn opgelegd door de Nederlandse X<chter of die worden betaald ter ^rkoming van strafvervolging =?,or de Nederlandse rechter kun- an dan niet meer van de inkom- ^enbelasting of vennootschapsbe- listing worden afgetrokken. Voetbal afgelast ZEIST De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondag- amateurcompetitie, alsme de de wedstrijden voor de landelijke jeugdcompetitie, afgelast. Ook alle afdelin gen van de KNVB hebben de duels voor dit weekein de afgelast. In de eredivi sie gaan Go Ahead Eagles- PSV en VVV-Sparta niet door. In de eerste divisie werden MVV-SVV en Wageningen-SC Heeren veen van het programma geschrapt. AMSTERDAM Lande lijke grootwinkelbedrij- üg! ven zijn betrokken bij el 0 een grootschalige wijn fraude, waarbij versne- den alcoholische dran ken tegen extreem lage prijzen over de toonbank gaan. De Amsterdamse officier van justitie mr. duw A. Fransen heeft dat gis- sja i- teren bekend gemaakt. Het Openbaar Ministerie zal binnenkort in samen werking met de Keu ringsdienst van Waren een onderzoek instellen naar het vermeende aan deel van grootwinkelbe drijven (onder meer Edah, Jac Hermans en Dirk van den Broek) in wijnzwendel. Tot nog toe werden alleen bottelarij en en wijnhandels die de dranken vermengen aan gepakt en bestraft. Gisteren diende in Amster dam al een rechtszaak we gens wijnzwendel tegen wijn- koperij Vineta BV uit de hoofdstad. Mr. Fransen eiste dat de het bedrijf een jaar wordt stilgelegd en twee ton boete betaalt. Tegen de direc teur als „kwade genius" werd drieduizend gulden boete en negen maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf ge ëist. Bij het bedrijf werden van 1983 tot midden 1985 hon derdduizenden liters sherry en port vermengd met goed kope Spaanse wijnen. De versneden wijn werd vervol gens als échte sherry en port onder de kostprijs geleverd aan Edah, Jac.Hermans en Dirk van den Broek. Fran sen, over deze afnemers: „Grootwinkelbedrijven die sherry, port en andere dran ken inkopen tegen prijzen die onder de kostprijs liggen moeten kunnen begrijpen dat daarmee gesjoemeld is". De directeur van Vineta pro beerde zich vrij te pleiten met de opmerking dat de grootwinkelbedrijven op hun klompen hadden kunnen aanvoelen dat dit geen klare wijn kon zijn, gezien de lage prijs. „Iedere sufferd kon we ten dat er geen sherry en port bestaat voor die prijs", aldus de raadsman van de di recteur. De rechtbank doet 6 maart uitspraak. rofer schandaal dan RSV" JbielDEN De ontvangst van bui- oiySandse televisiezenders die nu 's-ide kabel de huiskamers berei- had veel goedkoper gekund, ilaats van de aanleg van hon- len kabelnetten in ons land' kosten: ten minste 2,4 mil- vj gulden) was het mogelijk ge- ,'J^st twaalf zenders te ontvan- zonder dat er dure kabelnet- :aan te pas kwamen. f. dr. ir. J. Bordewijk, die voor deze "cm3kope mogelijkheid („hooguit twaalf Riien per jaar") al in 1968 een plan >ur<jeierp: „Als je terugkijkt op" de afge- in jaren is het eigenlijk een groot L0/na. Ik heb met tranen in mijn ogen dden hoe in diverse steden kabels wer- Vrj gelegd". S34(iewijk wilde destijds voorlopig van ^beling voor televisie afzien, omdat —Voorzag dat twee gescheiden netten i voor telefoon en één voor televisie) pe toekomst dubbelop zouden zijn. -een adviescommissie voor het minis- van vefkeer en waterstaat inder- heeft voorgesteld beide netten sa- te voegen, is het des te schrijnen- "■""'dat Bordewijks plan niet is uitge- rd. Dat zegt drs. W. Kruijshaar, fd belastingen en stadskabei in de 4eente Leiden. Volgens Kruijshaar iaL5de kijkers opgezadeld met een dure frziening, die "beter en goedkoper had und. „Er is voor miljarden guldens Je grond gestopt, terwijl de waarde ~J het kabelnet inmiddels gewoon nul Njaldus Kruijshaar. „Het is een groter fcndaal dan de RSV. De politici heb- zitten slapen". J. Huizinga, hoofd draadomroepsys- en bij de FIT, erkent dat de huidige °1ussie over integratie van de netten nodig geweest als er naar Bordwijks geluisterd. „Maar het is natuurlijk makkelijk praten achteraf", nuan- hij. ^critiek van Kruijshaar en Bordewijk fdt weersproken door burgemeester hoorn van Voorburg, voorzitter van 'ereniging van kabelexploitanten, de li. Volgens hem is er juist een „fan- sche klus" verricht. „We hebben t geïnvesteerd en veel kennis opge- Er ligt nu een netwerk waarmee komende jaren allerlei nieuwe dien- i aan de consument aangeboden inen worden. Bovendien zijn de »te netten al weer afgeschreven; die ">en hun geld opgebracht". Paus Johan nes Paulus II heeft de moe der van de Turk Ali Agca, die in 1981 een aanslag op hem pleeg de, in pri- ve-audiëntie ontvangen. Muzeyen Agca heeft de paus om vergiffenis gevraagd. De moeder van Agca is in Ita lië om haar zoon te bezoe ken die in de zwaar be waakte gevan genis van Spo- leto zit. ONDANKS WAARSCHUWING VS Etalages van winkels in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn dichtgespijkerd om plundering, na de gewelddadige uitbar stingen van gisteren, te voorkomen. De laatste dagen is in Para maribo gedemonstreerd tegen de voedseltekorten. PARAMARIBO Ondanks een waarschuwing van de Verenigde Staten hebben Suri naamse militairen en politie gisteren met harde hand opge treden tegen demonstrerende scholieren in Paramaribo. Er werden charges uitgevoerd te gen betogers, die voor de vier de achtereenvolgende dag pro testeerden tegen het bewind van Bouterse en de voedsel schaarste. Demonstranten, die in groepen door de hoofdstad liepen, gooi den stenen naar de politie. Er zouden minstens 1000 betogers op de been zijn geweest. Oog getuigen verklaarden dat agenten opvallend milder op treden dan militairen. De VS maken zich zorgen over de situatie in Suriname, maar zien de crisis in dat land niet als een bedreiging voor Amerika. Dat verklaarde Ri chard Hol will, plaatsvervan gend onderminister voor in- ter-Amerikaanse zaken, giste ren. Holwill sluit Amerikaanse militaire actie dan ook uit. Bouterse heeft gisteren econo mische crisismaatregelen aan gekondigd. De bevelhebber hield de Surinamers voor dat zij zuiniger moeten leven „om economische groei makkelij ker te maken", al gaf hij toe dat het „duidelijk is dat wij niet veel meer kunnen inleve ren". Bouterse verklaarde dat zuinig moet worden omgesprongen met benzine. Waarnemers ma ken hieruit op dat deze brand stof op de bon gaat. Verder hield hij de bevolking voor dat de schaarse deviezen niet meer voor vakantiereizen moeten worden gebruikt. De legerleider zegde toe dat in september een referendum wordt gehouden over de nieu we grondwet, die volgens hem eind maart klaar is* Het was voor het eerst dat hij een maand vaststelde voor het re ferendum. Bouterse herhaalde dat er voor maart 1988 verkie zingen zullen komen. „Wat er ook gebeurt, dat gaat door". Hij waarschuwde de betogers, die de afgelopen week de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen de voedsel schaarste en tegen zijn bewind. Aan het geduld van de macht hebbers met „alle anti-natio nale krachten" is een eind ge komen, aldus Bouterse. WIJK BIJ DUUR STEDE Alle elf basisscholen in Wijk bij Duurstede zullen vanaf maandag in geval van afwezig heid van een leer kracht de ouders meedelen dat de kinderen die dag geen les hebben en maar beter thuis kunnen blijven. Hiertoe hebben de directies van de scholen besloten naar aanleiding van de „wachtdagenre- geling zieke lera ren" van minister Deetman. Op het eiland Texel heeft een school inmid dels besloten spon sors aan te trekken om de opvang van lesuren tijdens ziek te of afwezigheid te kunnen financieren. De plaatselijke mid denstand is gretig op het initiatief in gesprongen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De moord die eind jaren vijftig een einde maakte aan het le ven van de Haagse prostituée Blonde Dolly is nimmer opge lost, maar ook nooit vergeten. Tot op de dag van vandaag wordt erover gespeculeerd aan wie de handen hebben toebe hoord die haar hebben gewurgd. Een raadsel dat ook niet wordt opgelost in de film „Blonde Dolly", die deze week in première ging. De titelrol in deze film wordt gespeeld door de Vlaamse actrice Hilde van Mieghem, die echter haar Zuidne derlandse afkomst heeft verborgen achter een Hollandse tong val. En als ze in een Duitse film moet spelen, dan spreekt ze perfect Duits. Een interview met Hilde van Mieghem op de voorpagina van Finale. DEZE KRANT VERDER IN FINALE Hoe droomt Nederland? In Amsterdam proberen ze het antwoord te vin den. Kunnen ze boven de ri vieren geen carnaval vie ren? Onzin, zeggen ze in Venlo bij het Studium Carnevale; ze hebben er hooguit een trainingsach terstand. Het drugsgebruik in het leger neemt sterk toe. Oorzaken zouden zijn: verveling en eenzaam heid. Nederland wist indertijd niet hoe snel het overal kabelte levisie moest aanleggen. Was die haast juist, of is kabel-tv de miskoop van de eeuw? Arjen Visserman vreest dat de dienstplicht het einde bete kent van zijn atletiekcarrière. De groei in de vorderingen van de Nederlandse skiërs lijkt er een beetje uit te zijn. Twee pagina's vol informatie over vakantiebestemmingen. INKLEUR Kabinet moet beslissen over sluiting 15 ziekenhuizen DEN HAAG Het kabinet zal zich binnenkort moeten beraden over een advies om vijftien ziekenhuizen in ons land te sluiten. Dit advies wordt op 26 maart aan het kabinet aangeboden door een commissie onder leiding van de voormalige Philips-direc- teur Dekker. Deze commissie kreeg vorig jaar de opdracht te zoeken naar mogelijkheden tot drastische bezuinigingen in de gezondheidszorg. Volgens het rapport van de commissie-Dekker, dat deze week via de Volkskrant en NRC-handelsblad uitlekte, is de sluiting van 15 ziekenhuizen gerechtvaardigd omdat momenteel al meer dan 20 procent van het totale aantal ziekenhuisbedden in ons land ongebruikt blijft. Welke ziekenhuizen voor sluiting in aan merking komen, is nog niet bekend. Het kabinet moet straks kiezen uit een lijst, die momenteel al op het ministerie van WVC ligt. De commissie adviseert ook de invoering van een nieuw, goed koper systeem van ziektekostenverzekering. Alle Nederlanders zouden een verplichte basisverzekering moeten afsluiten voor de kosten van de huisarts, specialistische hulp, tandheelkundige hulp voor jongeren tot 18 jaar en opname in een ziekenhuis of andere verpleeginstelling. Eigen bijdragen, bijvoorbeeld een tientje voor elk bezoek aan de huisarts, zijn daarbij niet uitgeslo ten. Voor de overige medische voorzieningen zal men zich apart moeten bijverzekeren. De commissie geeft geen antwoord op de vraag of mensen met een laag inkomen minder premie zouden moeten betalen voor hun basisverzekering. Daarover dient het kabinet zich uit te spreken. Pag 3: Geen geneesmiddelen in basispakket verzekering Een echte Hollandse kolonie. Zo noemt een pomp bediende in de Finale van vandaag zijn eigen woon plaats Gerlos. Eén van die Oostenrijkse winter sportplaatsen, waar het momenteel weer wemelt van de landgenoten. Die machtsovername door Ne derlanders heeft tot gevolg, dat de Apfelstrudel en andere plaatselijke gerechten zijn verdrongen door „eigengemaakte kroketten". Ook „Nasi met Saté of Vz kip" treft men op de (reclame)borden aan. Allemaal om de Hollanders een gevoel te geven dat ze thuis zijn. Daar ontbreekt dan wel hun krantje bij. Of ze moeten de Leidse Courant naar hun va- kantieadres laten sturen. Want hun krant is ook De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ceidóe @ouAa/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1