É3aby van duizend gram kun je nog vijf minuten alleen laten Toerist zoekt goedkoper hotel test Europese satelliet in nieuwe stofvrije ruimte Genland aROF. DR. SAUER OVER TEKORT AAN COUVEUSES: Havenwerkgevers - halen bakzeil bij De Graaf n CeidaeSomcmt VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 'Hzkowicz mag miljoen orderen van zoon ICmOND De advocatenmaatschap ider Max Moszkowicz mag de dwang- pn inmiddels al zo'n zes miljoen gul- ,jn zoon Baruch opvorderen. Dat heeft u*|ident van de Roermondse rechtbank e 1 Wind gistermiddag bepaald in een geleding dat mr. Baruch Moszkowicz te- maatschap had aangespannen. Wel in fe President bepaald dat voor elk van Jruch Moszkowicz opgeëist bedrag een leidsstelling door de maatschap moet gegeven. Dit om zoon Baruch terug- V(g van het geld te garanderen voor pal een door hem ingesteld hoger be ogen de uitspraak van het betalen van yangsom zou winnen. Militairen dienen klacht in tegen generaal UTRECHT De vakbond voor militairen ACOM heeft bij de opperbevelhebber van de landmacht een klacht ingediend tegen brigade-generaal A.J. van Vuren, de commandant van de 42-ste pantse- rinfanterie-brigade in Assen en Zuidlaren. Vol gens de bond voert de generaal een autoritair en willekeurig regime. Dat Van Vuren een compag nie naar de oefening Pantserstorm heeft gestuurd terwijl deze oefening aanvankelijk niet op het rooster stond, was voor de ACOM de druppel die de emmer deed overlopen. Volgens de bond gaat het om een collectieve stafmaatregel. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is daar echter geen sprake van. De plaatsvervan gend bevelhebber van de landmacht, generaal- majoor Herweijer, heeft de ACOM inmiddels laten weten geen aanleiding te zien voor een nader on derzoek. Half miljoen boete voor belastingontduiking GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft gisteren de 64-jarige ondernemer H. J. S. uit het Groningse Haren wegens belastingontduiking veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vijf voor waardelijk, en een geldboete van 500.000 gulden. S. heeft bekend dat hij sinds het begin van de jaren zeventig een spaarrekening heeft opgebouwd die in 1982 was uitgegroeid tot ruim zeven miljoen gulden. De rente die hij van het tegoed ontving verzweeg hij voor de fiscus, die daarmee alleen al over de jaren 1979 tot en met 1982 bij na 2,5 miljoen aan inkomsten misliep. Document bewijst: bombardement op Rotterdam was moedwil ROTTERDAM - De Rotterdamse onderzoeker L. Elffe- rich heeft een Duits document teruggevonden waaruit kan worden afgeleid dat het bombardement van Rotter dam op 14 mei 1940 wel degelijk een vooropgezet plan was. De lichtsignalen die de Duitsers aan de bommen werpers gaven waren niet bedoeld om te waarschuwen dat het bombardement niet meer nodig was, zoals de Duitsers hebben beweerd. Ze waren slechts een aandui ding van de positie van de Duitse troepen om te voorko men dat die door de Luftwaffe zouden worden bestookt, zoals door verschillende auteurs al werd verondersteld. Het bewuste document werd door Elfferich gevonden in een archiefdoos bij de sectie Militaire Geschiedenis van de generale staf in Den Haag. Het was al vanaf 12 mei 1940 in Nederlandse handen. Het behoort tot Duitse do cumenten die werden gevonden op 10 mei op het toen malige vliegveldje Ockenburgh bij Den Haag en in een Duits vliegtuig dat op 12 mei was neergestort in de Adelheidstraat in Den Haag. an r JITERDAM Het So- in ®"^terdam heeft nogal ruifen gebaard door een i ovvroeg geboren baby ir intensieve verzor- i iebb per helikopter naar vee5seldorf te vervoeren. Mgens prof.dr. Pieter datier» hoofd van de afde- i sc{ vroeggeboorten, was noveen plaats meer in de Nederlandse acade- jr°^che centra. De kostba- 'aar sPectaculaire actie an£fht opnieuw de dis- sie tot leven over de idzaak het huidige ,tal van zestig couveu- intensief te ver gen baby's op te voe- tot 120. partijen, inclusief de po- i, zijn er eigenlijk al lang overtuigd dat die uitbrei- noodzakelijk is. Maar tot en is het nog niet geko- I. Nu dan eindelijk? Prof. er: „Het zou me verbazen, jr ik ben in de loop der ja- nogal cynisch geworden". het topje van zijn vinger elaihij het hele armpje van op om de beade- >sbuis wat beter te beves- i. Temidden van indruk- ;ende apparatuur, ettelij- jlangen en een luier ligt pr^veg duizend gram mens. er. per 26 weken oud, veel te ,0 fg geboren. In de meeste urapllen net levensvatbaar, ir zeker weet prof. Sauer niet. Hij blijft het een idee vinden: één of twee halen misschien het van de week niet. irg is intensief: één arts vier baby's, één ver- jkundige voor twee/drie 's eri daarnaast nog een aan specialisten zoals j^jiologen, longchirurgen, ff.^gen en noem maar op. jO lentwintig uur per dag. Sfe organen zijn onrijp en kan van alles mis Prof.dr. Pieter Sauer: „De politiek beschouwt dit als de grens van de geneeskunst. Men denkt blijkbaar: och, als zo'n kind overlijdt dan proberen die ouders het toch nog een keer". ben we voor Diisseldorf geko zen. Zo uniek is dat overigens niet, we hebben het al eens eerder gedaan en Nijmegen stuurt ook wel baby's naar West-Duitsland of België. Het móet wel, je kunt ze toch niet dood laten gaan". Geschrokken reageert prof. gaan", zegt prof. Sauer. „Zo'n baby kun je daarom nog geen vijf minuten alleen laten, want dan gaat-ie vrijwel ze ker dood of hij zal de rest van zijn leven gehandicapt zijn". Risico Dat risico lopen jaarlijks zo'n 2500 kinderen in Nederland. Ze kunnen eigenlijk nog niet buiten de baarmoeder leven, maar moeten dat toch. Dank zij de almaar toenemende techniek en medische kennis kunnen tegenwoordig acht op de tien kinderen dat aan, zon der blijvende gevolgen. Bij baby's van dertig weken of meer zijn dat er zelfs al negen van de tien. Het Sophia-kinderziekenhuis heeft acht couveuses voor de intensive-care, toereikend voor ongeveer vierhonderd baby's per jaar. Maar er wor den er zeker zeshonderd aan gemeld. „Voor de tweehon derd die wij niet kunnen plaatsen proberen we een on derkomen in de andere acade mische ziekenhuizen te vin den", zegt prof. Sauer, „maar die hebben nog minder cou veuses en zitten meestal ook vol. We hebben een viditel- verbinding waarop de hele dag het aantal vrije couveuses in alle centra wordt bijgehou den. De laatste dagen stond alles op nul, terwijl wij prak tisch elke dag een aantal ba by's ergens anders moesten onderbrengen. Met veel bel len, praten en schuiven lukte dat dan nog net; inderdaad: met kunst- en vliegwerk. Woensdag lukte het niet. Voor vier kinderen hadden we met veel moeite een plaatsje kunnen vinden, maar voor dat ene jongetje lukte dat absoluut niet meer. Toen heb- Sauer dan ook op de suggestie dat zijn ziekenhuis een publi citeitsstunt zou hebben uitge haald om de politiek nu eens over de streep te trekken. „Tot zoiets zou ik mij nooit verlagen", zegt hij tot drie keer toe. „Ik ben ook stom verbaasd over de enorme pu- blicititeit die dit geval krijgt. Dat is nooit de bedoeling ge weest". Rollebollen Toch was het wel degelijk mogelijk geweest de baby in het (niet-academische) St. Eli- sabethziekenhuis in Tilburg onder te brengen. Volgens de leiding waren er drie couveu ses vrij en zou ook de noodza kelijke hulp aanwezig zijn. Pure onzin, noemt Sauer die bewering. „Ik heb weinig zin om over deze zaak met ande ren op straat te gaan rollebol len, maar in Tilburg vergeten ze dat je deze baby's niet zo maar kunt opnemen. Net als de andere niet-acedemische ziekenhuizen zijn ze er een voudig niet voor uitgerust. Tilburg heeft ook gezegd dat ze niets konden doen als het kind iets aan zijn hart zou mankeren. Nu is net gebleken dat dat jochie inderdaad iets aan zijn hart heeft". „Maar afgezien daarvan, ik meen dat toch wel duidelijk is hoe specialistisch zo'n intensi- ve-care-couveuse is, wat daar allemaal bij komt kijken. Een enkel algemeen ziekenhuis is in staat om de zogenoemde high-care te geven, de zorg voor te vroeg geboren kinde ren waarvan je zo goed als ze ker weet dat ze het halen. Maar veruit de meeste zieken huizen zijn alleen toegerust om de medium-care, de ge middelde zorg te geven. Daar bij hoef je niet constant de ba by's in de gaten te houden en heb je ook niet zo'n enorm team deskundigen en even min ultra-moderne appara tuur nodig". Dat kan zo blijven, want vol gens prof. Sauer is uitbreiding van de bestaande centra vol doende. „Als de politiek het echt wil, kan er eind dit jaar met 120 couveuses worden ge werkt en zijn ook de extra verpleegkundigen en artsen daarvoor beschikbaar. Nieu we centra zijn daarvoor echt niet nodig; als de academische ziekenhuizen ruimer zijn uit gerust, is ook de regionale spreiding verzekerd. En dan hoef je ook minder baby's van het ene naar het andere zie kenhuis te vervoeren, want dat is en blijft toch een noodo plossing. In zo'n hobbelende ambulance kun je een kind nu eenmaal moeilijker obser veren, je hebt geen labaratori- um bij de hand en je kunt ook geen röntgenfoto's maken. Maar door ruimtegebrek moet je nu eenmaal kinderen over plaatsen, bijna dagelijks nog wel". Kamervragen Met een eenmalige investe ring van ongeveer tien mil joen gulden en een jaarlijkse exploitatie van 25 miljoen gul den zou de uitbreiding vol gens de Gezondheidsraad zijn te financieren. Daar staat dan een jaarlijkse bezuiniging van 110 miljoen per jaar tegen over, omdat er door de betere zorg voor te vroeg geborenen minder gehandicapte mensen zullen zijn. „Het zijn bereke ningen uit 1982", zegt Sauer, „en ik vind ze erg ruim. Maar uitbreiding betaalt zichzelf hoe dan ook royaal terug. De ministeries van onderwijs en volksgezondheid liggen echter nog altijd met elkaar over hoop over de vraag wie het nou eigenlijk moet betalen. Er zijn elkaar rapporten versche nen die voor uitbreiding plei ten, ik heb multomappen vol brieven geschreven en er zijn kamervragen over gesteld. Maar het enige dat de minis ter zegt is: we zijn ermee be zig". „Ik denk dat het voor een be langrijk deel komt omdat de mensen waarom het hier gaat geen grote mond kun nen opzetten. Hartpatiën ten hebben dat altijd wel ge daan, hebben zich verenigd en de resultaten daarvan zijn duidelijk. Maar ouders van te vroeg geboren baby's hebben wel andere dingen aan hun hoofd. De politiek beschouwt dit bovendien als de grens van de geneeskunst. Het hoeft allemaal niet zo nodig, dat ge doe van ons met die heel klei ne wurmpies. Ze denken blijkbaar: och, als zo'n kind doodgaat, dan proberen die ouders het toch nog een keer tje". DICK HOFLAND (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister De Graaf van sociale za ken heeft de werkgevers in het Rotterdamse stuk goed gisteren onomwon den te verstaan gegeven dat zij er niet aan hoeven te denken 350 stukgoed- werkers te kunnen ont slaan. Het ministerie houdt ^rekening met een teveel aan ruim 200 stuk- goedwerkers. „Wat de werkgevers er nog meer bijverzinnen, dat zal wel blijken als de ontslag aanvraag bij het gewestelijk arbeidsbureau ligt. Dat getal van 350 bestaat voor het mi nisterie niet. Als er na het vinden van een oplossing voor 220 man nog een pro bleem ligt, moeten werkge vers en werknemers dat sa men oplossen op een manier die sociaal aanvaardbaar- is, waarbij het aantal ontslagen zo klein mogelijk is en ook rendementsherstel voor de bedrijven mogelijk is", zegt de woordvoerder van de mi nister. Indien de werkgevers en werknemers erin slagen om voor 2 maart tot overeenstem ming te komen, dan is de mi nister bereid om de overheids bijdrage aan de leegloopkosten van de arbeidspool SHB, waar in structureel voor de genoem de tweehonderd man geen werk is, tot uiterlijk 1 januari 1988 voort te zetten. Het was eerst de bedoeling dat die bij drage al per 1 januari van dit jaar zou zijn stopgezet. De bijdrage bedraagt zeventig procent van de loonkosten van de structureel overtollige werknemers. De andere dertig procent worden door de werk gevers bijgedragen. Aan de bij drage moet volgens de be windsman een einde komen, omdat het ministerie al „ver der dan tegenover (werkne mers in) andere bedrijfstakken verdedigbaar is" medewerking heeft verleend aan het ver zachten van de problemen in het stukgoed. De suggesties die het ministe rie eerder al heeft gedaan voor oplossing van de problemen behelzen onder meer: regiona lisering van de Rotterdamse arbeidspool SHB; scholing van en taakverruiming voor de ha venwerkers; overwerk dat nu wordt uitbetaald, compenseren in vrije tijd; de inzetbaarheid van SHB-werknemers verrui men; werkgevers laten bepa len wanneer roostervrije da gen kunnen worden opgeno men; en vervroegd laten uit treden van havenwerkers vanaf 57,5 jaar. Deze voorstellen hebben al leen betrekking op de zogehe ten directe werknemers, de stukgoedwerkers die „in de put" staan. De enige tientallen indirecten en beambten (kan toorpersoneel en medewerkers van technische diensten en dergelijke) die overcompleet zijn, kunnen volgens de minis ter na om- en bijscholing el ders in de haven of daarbuiten worden herplaatst. De Vervoersbond FNV bond voert al bijna vijf weken met stakingen acties tegen het plan van werkgevers om 350 man te ontslaan. Gisteren en van daag gingen in totaal 600 man niet aan het werk. BREDA Toerisme, re creatie en horeca staan er voor de komende tien jaar gemiddeld goed voor. Volgens het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme is er een behoorlijke groei te verwachten, die vooral merkbaar zal zijn in de hotelsector. Terwijl de behoefte aan ver blijf in caravan en tent in 1995 met ruim 6 procent zal teruglopen, is in die periode een groei van maar liefst 24 procent te verwachten in de behoefte aan hotelaccomoda- tie. Daarbij gaat het vooral om overnachtingen in een lagere prijsklasse. Dat werd gisteren duidelijk op een bij eenkomst op het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie (NWIT) in Breda. Het Dirk van den Broek-concern heeft onlangs aangekondigd een keten van goedkope hotels te zullen gaan bouwen in de Randstad. Zowel Horecaf- voorzitter G.J. van der Veen als direkteur mr. J.A.T. Cor- nelissen van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) benadrukten de behoefte aan dergelijke goedkope „budget hotels" met name in de Randstad. Cornelissen: „Er is in de toeristische markt voor Nederland en vooral in de steden een tekort aan klein schalige middenklasse hotel- bedrijven die een overnach- tingsprijs van ongeveer zes tig gulden per nacht bereke nen". Cornelissen verwacht dat het toerisme jaarlijks ge middeld 3 procent kan groei en, hetgeen neerkomt op ruim honderdduizend extra buitenlandse bezoekers per jaar. I IPHOL Slechts en- uren nadat Japan. Succes zijn eerste zee- ^Vrvatiesatelliet MOS-1 fÏStï\ baan om aarde, had T. joten, verrichtte de ylandse minister van en Waterstaat Smit-Kroes bij vreter de officiële ope- Van de nieuwe zoge- Jaal| „cleam room". In volledig stofvrije vefe op Schiphol wordt an bortgelijke zij het Europese let ERS-1 aan een ovjgrijk testprogramma rappworpen. ikaa) die «r Smit-Kroes wees er Sov} overheidssteun op het van de ruimtevaart P'g onmisbaar blijft om- ize tak van wetenschap k ft hnologie nog steeds voor 'oot deel in een experi- el stadium verkeert, leidt ook voor de aardob- ie vanuit de ruimte, al wel iets van commerci- ïg aan te komen". Er iverigens niet op te wor- Tekend dat het ministe- bijdragen aan een forse (ing van het budget voor ERS-1 en zijn opvolgers. Vol gens de minister moeten eerst maar eens wat vragen worden beantwoord: „Zal ERS-1 bete re gegevens met betrekking tot de wereldzeeën leveren dan schepen, boeien en vlieg tuigen? En als er meer gege vens komen, hebben we die echt nodig, kunnen we ze ge bruiken?". Volgens de minis ter zullen satellieten als ERS-1 zichzelf moeten betalen via de landen en instellingen die er gebruik van maken. Thermisch mes De openingsceremonie was in feite een combinatie van mo derne technologie en het oe roude principe van de zwaar tekracht: via een door de mi nister uitgevoerde druk op een knop sneed een „thermisch mes" een metalen draad door, waarna een doek met een huiselijke plof voor de toe- gansdeur omlaag viel. Fokker heeft de nieuwe „cle an room" (schone ruimte) la ten bouwen met het oog op de werkzaamheden aan steeds in omvang groeiende ruimte vaartprojecten, zoals de zee- -observatiesatelliet ERS-1, het meer dan eens te gebruiken instrumentenplatform Eureca, de manipulator-arm van het toekomstige Europese ruimte- vliegtuig Hermes en de grote zonnepanelen, waarmee Fok ker al een wereldwijde reputa tie heeft verworven. Met een lengte van 55 meter, een breedte van 18 meter en een hoogte van 16 meter is de cle an room één van de grootste en best toegeruste schone te struimten in Europa, die volle dig voldoet aan de internatio nale eisen op dit gebied. Filters Om de voor ruimtevaartactivi teiten noodzakelijke omstan digheden te scheppen zorgt een geavanceerd klimaatbe heersingssysteem voor een op timale temperatuur en voch tigheidsgraad zorgt. De lucht wordt voortdurend ververst, waarbij vrijwel alle stofdeeltjes worden uitgefilterd. Personeel kan de hal uitsluitend binnen komen via een soort luchtsluis en moet bovendien speciale stofvrije kleding dragen. Tot de specifieke voorzienin gen in de enorme hal behoren een zestig ton zwaar seismisch blok voor het uitvoeren van trillingsproeven, twee afzon derlijke vloersegmenten voor het verrichten van trillings- vrije metingen, een over rails lopende hijskraan die gewich ten van tien ton kan verplaat sen, een ruimte met verschei dene vacuümkamers en een computerzaal van waaruit de experimenten worden geleid en gecontroleerd. ERS-project In het ERS-1 project dat ten doel heeft uitgebreid studie te maken van de natuurproces sen die zich in en boven de wereldzeeën afspelen in het belang van de scheepvaart, visserij en offshore-industrie heeft Fokker een aandeel van bijna vijf procent ofwel 40 miljoen gulden. De belangrijk ste taak van Fokker Space Systems is het samenbouwen, installeren en testen van de zogeheten „payload module", het segment van de kunst- maap waarin alle waarne mingsinstrumenten zijn onder gebracht. Daarmee bouwt Fokker voort op de ervaring die is opgedaan in het befaam de Iras-project. Het is de bedoeling dat de rond de 2,5 ton wegende ERS-1 (totale kosten: 900 mil joen gulden) eind 1989 of begin 1990 met behulp van een Aria- ne IV-raket vanaf de basis Kourou in Frans-Guyana in een baan om de aarde wordt gebracht. Oudervereniging adviseert: minder lessen kleuters DEN HAAG De Neder- landse Katholieke Ouderver eniging adviseert de afdelin gen van de vereniging niet te kiezen voor grotere klassen als alternatief voor de 4-jari- genmaatregel van minister Deetman. De Tweede Kamer heeft besloten de scholen te laten kiezen uit een vermin dering van het aantal weke lijkse lesuren voor kleuters of een algehele vergroting van de groepen van de basis school (in de praktijk met ge middeld twee kinderen per klas). Volgens de NKO is vermindering van het aantal lessen voor alle leerlingen van 4, 5 en 6 jaar het minst ingrijpend. Het kan gebeuren in de vorm van een vrije middag, waarbij in het kader van de atv aan de vrijdag kan worden gedacht. GRATIS ELXE WOENSDAG DE Bij de ingebruikneming van de „clean room" kreeg minister Smit-Kroes een schaalmodel van de nieuwe Europese satelliet ERS-1 van ir. W. Leenman, directeur van het Fokker Space Centre. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 'ashi' B pil a "-pi inzet)' "2° - - -ÏCEST Lessen Nederlands voor buitenlanders „onontwarbare kluwen' AMSTERDAM Er is een enorme verscheidenheid aan cursussen Nederlands voor buitenlandse volwassenen. Het kan echter nooit de bedoeling van de overheid en de betrok ken instanties zijn geweest dat onderwijs aan anderstaligen tot zo'n onontwarbare kluwen te laten verworden. De huidi ge situatie is bijna onhoudbaar, zo menen onderzoekers van de vakgroep Algemene Taalwe tenschap van de Universiteit van Amsterdam. Zij menen dat in deze situatie verandering kan worden ge bracht door het invoeren van centrale examens Nederlands als tweede taal. De cursisten moeten dan wel verschillende certificaten kunnen behalen. De verschillen in leerwensen en leermogelijkheden van de buitenlanders dwingen tot examens op verschillende ni veaus en verdeeld over de vaardigheden lezen, schrijven, spreken en luisteren. Het taal onderwijs aan buitenlandse volwassenen was aanvankelijk een zaak van onbetaalde vrij willigers en „duur betaalde" taleninstituten. Later kregen echter steeds meer sectoren van het onderwijs te maken met buitenlandse werknemers en hun familieleden, vluchte lingen, buitenlandse studenten en jongeren uit landen aan de Middellandse Zee.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5