S De nieuwe robot komt uit Nederland JWO Kamer wil scholen zelf schooltijden laten vaststellen Geen derde Michelin- ster voor De Swaen FNV wil looneisen niet laten afkopen Fiscus mag meer informatie opvragen - fiegel: de volgende G ïrkiezingen zijn J belangrijkste opïUROPA LIGT VOOR OP VS EN JAPAN $Èmm KNOLLEN VIE CANT/Y&N \02Tet ME OflT CflSWA AtWÊEK 'N VvfeKfeat ^STERDAM Neder- swjd heeft bij het gebruik fi robots in de industrie lis bekend een duide- te achterstand op Ame- he|anen en Japanners. m| gaat straks verande- De „domme" robots nu zullen in de toe- st overvleugeld wor- se|i door „zelforganise- eldide" soortgenoten, mo- lijk van Nederlandse gine. Niet Amerika en beft niet Japan hebben de®r het doorstoten naar i m) nieuwe generatie ro- amts de beste kaarten in iwefiden, maar Europa en |t in de laatste plaats :ratkerland. lerlandse neuro-informati- llJ>- een nieuw type weten- pers lijken een aardi- VANDAAG r\ HET W e]l voorsprong te hebben op g naar de nieuwe robots, |t dr. C. Gielen, weten- appelijk onderzoeker van irakgroep Medische en Fy- pgische Fysica aan de suniversiteit van Utrecht. van de organisato- van het vandaag in Am- dam op initiatief van de fchting voor Biofysica ge lden congres over die nieu- ot jrobots. Volgens Gielen zijn gjs Amerikaanse en Japanse mijenschappers bereid toe te ESten dat de robottoekomst e^jr een groot deel in Europa e 'misschien wel in Neder- d wordt gemaakt. fundamentele kennis om nieuwe robots te maken is ^Europa groter dan elders. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 DEN HAAG - De fracties van CDA en VVD bera den zich over een voorstel van GPV-kamerlid Schut te om het aan de mede zeggenschapsraad en de schoolbesturen over te la ten de begin- en eindtij den van de school vast te stellen. In de wet op het basisonder wijs die anderhalf jaar gelden van kriacht werd, staat dat die tijdstippen voor alle klassen gelijk moeten zijn. Bovendien is overblijfgelegenheid tussen de middag voor alle scholen verplicht. Dat zou emancipatie van vrouwen met meer kinde ren in verschillende klassen kunnen stimuleren: het bege leiden van kinderen van en naar school wordt tot twee maal per dag beperkt. Als ge volg van de nieuwe bezuini gingen in het basisonderwijs vervalt die regeling voor de eerste drie jaar van de basis school. Schutte vindt dat de AMSTERDAM De FNV-vakbonden peinzen er niet over af te zien van loonsverhoging in ruil voor een verlaging van belastingen en/of sociale premies. Dit heeft FNV- voorzitter Hans Pont ge zegd in een interview met onze krant. Pont reageert op het idee van VVD en PvdA de ver wachte belastingmeevaller van twee miljard gulden te gebruiken voor lastenverla ging. Daarmee zou de stagne rende economische groei ge stimuleerd worden en zou de vakbeweging wat betreft de lonen pas op de plaats kun nen maken, zo menen libera len en sociaal-democraten. Volgens Pont maken zij zich echter schuldig aan inconse quent denken. „Men zou het een schande vinden als wij looneisen zouden stellen om een verhoging van belastin gen en premies ongedaan te maken. Nou, daar ben ik het best wel mee eens, maar dan moet je ook niet verwachten dat de lonen omlaag gaan als de belastingen worden ver laagd. Want dat is net zo goed afwentelen". Gisteren in het tv-programma Den Haag Vandaag drukte Pont zich nog wat forser uit: „Be lastingverlaging kan geen af koopsom zijn". regeling dan net zo goed voor de daarop volgende jaren kan vervallen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs laat het oordeel over dat voorstel over aan de Kamer. Zij bekende gisteren ten prooi te zijn aan tegenstrij dige gevoelens. Zij is voor emancipatie, maar ook voor het schrappen van overbodige regels. Jorritsma (WD) denkt dat de democratisering op de scholen zo ver is voortgeschreden dat medezeggenschapsraden zelf begin- en eindtijden regelen. Frissen (CDA) wil hierover de fractie raadplegen. De PvdA- 'er De Cloe bepleitte dat de re geling van wettelijk vastge stelde tijden wordt gehand haafd voor scholen die de be zuinigingen opvangen door de klassen te vergroten. Scholen die vier, vijf- of zesjarigen minder lesuren gaan geven, kunnen daarvan ontheffing krijgen. Staatssecretaris Gin jaar vindt dat de meest logi sche oplossing die echter wets technisch niet uitvoerbaar is. Als de regering per se iets met die meevaller van twee miljard wil doen, heeft zij nu, aldus Pont, een „prachti ge gelegenheid" om het voorjaarsoverleg met werk nemers en werkgevers te doen slagen. „Tot voor kort zei men in Den Haag dat er geen geld was voor onze wensen. Een gelijke behan deling van ambtenaren en uitkeringsgerechtigende kon niet, omdat dan de lasten omhoog zouden moeten. Als nu blijkt dat er geld over is, kan dat dus ineens allemaal wel". Pont ontkent overigens dat de FN V-bonden „op de geld- toer" zijn. Alleen de Abva Kabo eist een flinke loons verhoging, maar dat „kan niet anders" omdat de amb tenaren jarenlang hebben moeten inleveren en er nu eindelijk wel eens wat op vóóruit willen gaan. Alle an dere FN V-bonden geven echter de voorkeur aan ver dere arbeidstijdverkorting (atv) boven loonsverhoging. Dat daar in veel cao's niets van terecht komt is volgens Pont de schuld van de werk gevers. „De atv is bewust door hen in diskrediet ge bracht". Tal van bedrijven bieden een loonsverhoging aan om de atv, ook de reeds bestaande, af te kopen. „Dat heeft onze mensen natuurlijk niet onberoerd gelaten," al dus Pont. OISTERWIJK De Michelin-gids heeft gisteren een regen van sterren laten neerdalen op Nederlandse restaurants. Een tegenvaller was dat het gereputeerde De Swaen in Ois- terwijk niet Neerlands eerste restaurant met drie sterren is geworden. Op die Franse eer moet ons land België bij voorbeeld heeft twee 3-sterrenrestaurants nog even wachten. Vijf restaurants kregen een eerste ster: Auberge De Kieviet in Wassenaar, het Koetshuis in Enschede, La Vi- lette in Rotterdam, Excelsior (van l'Europe) in Amsterdam en de Hofstee in Bladel. Nederland kent nu voor het eerst in dertig jaar meer dan vijftig door Michelin gelauwerde restaurants. Van onze vijf 2-sterrenrestaurants raakte De Hoefslag in Bosch en Duin gisteren één ster kwijt. De Schuddebeurs in Zeeland verloor zijn enige ster. DEN HAAG De Tweede Kamer stemt in meerderheid in met een uitbreiding van de bevoegdheden van de belastingdienst om inlichtingen op te vragen en boeken in te zien. Dat bleek giste ren bij de behandeling van een wetswijziging die de PvdA niet ver genoeg vindt gaan terwijl de VVD waarschuwt dat met de nieuwe bevoegdheden terughoudend moet worden omgespron gen. Het voorstel houdt in dat verenigingen en stichtingen, over heidsinstellingen, administratiekantoren en boekhoudbureaus 'desgevraagd informatie moeten verstrekken over een belasting plichtige. Kombrink (PvdA) oefende kritiek op diverse beperkingen die de wet de belastingdienst oplegt. De informatieplicht moet niet alleen betrekking hebben op geldstromen maar ook op het ver strekken door de PTT van bij voorbeeld de identiteit van adver teerders die zich verschuilen achter telefoonnummers, meent het kamerlid. Van Muiden (CDA) bepleitte een „zorgvuldigheidstoets" als ge bruik wordt gemaakt van de nieuwe bevoegdheden. Zo moet vaststaan dat de belastingdienst het opvragen van gegevens bij derden niet hanteert als de „gemakkelijkste weg" om aan die gegevens te komen. Verder moet de privacy bewaakt worden, zo stelde De Grave (VVD). Hij veroordeelde het uitlekken van on der meer belastinggegevens van ex-commissaris der Koningin Geertsema en van AVRO-directeur Wibo van der Linde. Gisteren werd ook bekend dat de in 1986 in Gouda gestarte proef met een eenvoudiger aangiftebiljet voor de inkomstenbe lasting wordt voortgezet en uitgebreid. Iets meer van de helft van de invullers oordeelt positief over de proef. HANENLAND" £c£dóc6ou4a/nt achtenlijn Hktrische dekens TERDAM Elektrische de- 7 veroorzaken jaarlijks circa branden waat de brandweer |e pas moet komen, het wer- je aantal branden is vele ma- [oger. Intussen slaapt één op er volwassenen in Nederland •S(j onder een elektrische deken, jichting Consument en Veilig- in Amsterdam, die deze cij- jekendmaakte, is een klachte- ?refe gestart om te onderzoeken idejktrische dekens werkelijk zo dt,| zijn als de fabrikanten be- i. Consumenten die slechte ngen hadden kunnen dat jn via het gratis telefoon- 'bafier 06-0220220. Eieren van kievit dit jaar nog vogelvrij BRUSSEL De eieren van de kievit zijn dit voorjaar nog vogelvrij, maar misschien wel voor het laatst. Dat bleek gisteren voor het Europese Hof van Justitie in Lu xemburg, dat de klacht in behandeling nam van de Europese Commissie tegen het besluit van minister Braks van land bouw, het rapen van kievits-eieren in Ne derland tot 6 april en in Friesland zelfs tot 13 april vrij te laten. Volgens de Commis sie handelt Braks daarmee in strijd met EG-regels die gericht zijn op vogelbe-. scherming. Voor dit voorjaar kan de EG- -klacht nog geen effect hebben, want een woordvoerster van het Hof verklaarde dat de uitspraak in wat in Luxemburg inmid dels al „the bird case" heet, nog zeker maanden op zich zal laten wachten. Patijn voorzitter comité milieujaar DEN HAAG De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, wordt de nieuwe voorzitter van het Nederlands co mité van het Europees Jaar van het Milieu. Patijn volgt mr. A. van Agt, commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant, op die met ingang van 1 april EG-am- bassadeur in Japan wordt. Doel stellingen van het milieujaar, dat loopt van maart 1987 tot maart 1988, zijn onder meer het bevor deren van technologische ont wikkelingen op milieugebied en het stimuleren van (Europese) sa menwerking. Prins Claus is ere voorzitter van het comité. HORTUS MOET MET ARTIS SAMENWERKEN AMSTERDAM Het voortbe staan van de Hortus Botanicus in Amsterdam lijkt alleen mogelijk als deze tropische plantentuin deel gaat uitmaken van een groter geheel. Samenwerking met Artis lijkt daarbij de enige mogelijk heid. Artis is namelijk een gelijk gerichte grotere organisatie en ligt in de directe nabijheid van de Hortus. De vereniging „Vrienden van de Amsterdamse Hortus in de plantage" schrijft dat in de nota „Een nieuwe toekomst voor de Hortus", die gisteren officieel is gepresenteerd. De meer dan 2600 leden tellende vereniging zet zich in voor het behoud van de Am sterdamse Hortus Botanicus, die met sluiting wordt bedreigd. Hasj aan huis gaat politie echt te ver AMSTERDAM De Amsterdamse po litie gaat optreden tegen een koeriers dienst in soft drugs, die onlangs vanuit een koffieshop in de hoofdstad is begon nen. Blow Home Koerier biedt via pam fletten aan een portie hasj of marihuana ter waarde van 25 gulden thuis te bezor gen. De bestellingen kunnen telefonisch op een bandje worden ingesproken. „Dit gaat duidelijk te ver. Daar gaan we te gen optreden", aldus de politiewoord voerder. Onderzoek moet nog uitwijzen wie er precies achter de koeriersdienst 'zitten. Het gebruik van soft drugs wordt in Amsterdam gedoogd zolang er wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Eén daarvan is dat er niet voor mag worden geadverteerd. Dat is een gevolg van histori sche factoren. In de VS zijn het vooral psychologen en fy siologen die zich met neuro- informatica bezighouden. In West-Europa zijn dat vooral fysici. Die kunnen eerder on derzoeksresultaten vertalen in praktische techniek, in dit ge val van robots. Daarom is het niet zo gek dat wij regelmatig aanbiedingen krijgen om in de VS te komen werken. De Amerikanen beseffen dat ze zelf de kennis niet in huis hebben en dat ze die in Euro pa moeten halen. Japanners kunnen heel aardig video-re corders bouwen, maar op soft- ware-gebied hebben ze een wezenlijke achterstand". Zenuwstelsels Nederland timmert behoorlijk aan de weg. Op tal van uni versiteiten wordt momenteel onderzoek verricht naar het zenuwstelstel van levende or ganismen om uiteindelijk een „link" te leggen naar de kunstmatige intelligentie van robots. Men wil daar bijvoor beeld nagaan hoe de mens zijn arm gebruikt en „navi geert" met behulp van ogen, oren en gevoel. In Groningen zijn onderzoekers bezig met een studie naar de navigatie- methoden van de „gewone" vlieg. Sinds een jaar of vijf zijn wetenschappers in staat de processen van het zenuw stelsels enigszins na te boot sen. Als alles goed gaat moe ten de resultaten van al het werk over een paar jaar inge bouwd worden in robots, die dan zelfstandig navigerende, verkennende, beslissende en handelende machines zijn ge worden. Het onderzoek van Gielen en de zijnen is lang en uitvoerig. „Het buigen van de arm is iets waar we niet bij nadenken, een zelforganiserend proces. Zo moeten die robots ook gaan werken. Programmeurs beslissen nu nog vooraf dat de machine zus en zo moet wer ken, volgens een vaststaand Dr. C. Gielen van de vakgroep Medische en Fysiologische Fysica in Utrecht, bezig met appara tuur die de bewegingen van de arm meet. patroon. Zo'n machine is heel beperkt. Die kan meestal niet meer dan één beweging uit voeren, zoals het assembleren of lassen van één onderdeel van een produkt. De robot van straks is gevoed met tal van mogelijke werksituaties, waarin hij zelf de beslissingen kan nemen. Een robot die chips in elkaar zet wordt door slijtage soms iets minder nauwkeurig, hij werkt een fractie van een millimeter naast z'n doel. Als we deze ro bot uitrusten met „ogen" een videocamera kan hij zelf zien wat-ie moet doen. De robot kan leren om zijn ei gen afwijkingen met extra signalen te corrigeren. Dan geven we de robot standaar doplossingen mee voor tal van problemen die hij bij z'n werk tegenkomt". Duikerswerk Die robots hebben in de toe komst nog heel wat werk te verrichten voor de mens. Zo kunnen ze duikerswerkgaan doen bij de riskante controle van de poten van booreilan den, wat jaarlijks tientallen mensenlevens kan sparen. De huidige generatie door men sen bestuurde robots voldoen irv zulke werksituaties volgens Gielen niet, omdat de bestu ring op afstand bij laswerk in het woelige water niet nauw keurig .genoeg is. Weet de ro bot zelf wat er van hem wordt verwacht, dan kun je hem ook onder deze moeilijke situ aties om een boodschap stu- Ook vanuit de wetenschap be staat volgens Gielen behoefte aan zulke „medewerkers". Daarbij is te denken aan werk in de nabijheid van werkende vulkanen, onderaardse spe lonken en ijsvlakten op de zuidpool. Zo'n zelfdenkende computer zou blijvend in de ruimte gestationeerd kunnen worden om te worden afge stuurd op defecte satellieten. De reparaties met een robot zouden veel goedkoper kun nen zijn dan een speciale lan cering van astronauten die de klus moeten klaren. De liefste wens van de neuro- informatici in Nederland is het oprichten van een weten schappelijk centrum, waar kan worden gewerkt aan de robots van morgen. „Het moet een labaratorium van één miljoen gulden worden, waar allerlei apparatuur kan staan die universiteiten anders ie der voor zichzelf zouden gaan kopen. Een miljoen lijkt mis schien niet zo veel, maar het kopen van apparatuur is voor universiteiten op het moment echt een probleem. Daaropm vragen we op een congres als vandaag bij de overheid om subsidie". Aanwinst „Ook voor de industrie zou zo'n centrum een aanwinst zijn", zegt Gielen. „Er is im mers een punt waar men naar toe kan gaan met fundamen tele vragen. Als die zijn be antwoord, kan de industrie de praktische toepassingen zelf wel bedenken. Een kwestie van op weg helpen, iets dat niet lukt wanneer de neuro- informatica zich in Nederland op tal van verschillende plaatsen zou afspelen". Het ontbreken van een eigen robot-industrie in Nederland hoeft volgens Gielen geen probleem te zijn. „We kunnen elders gemaakte „domme" ro bots voorzien van video-syste men en computers, zodat het „slimme", zelforganiserende robots worden. In het ombou wen van tweede generatie ro bots tot derde generatie robots zit toekomst. Het wordt een kwestie van het kopen van halffabrikaten en die opbou wen tot een hoogwaardig pro dukt. Om het vervolgens aan Amerikanen en Japanners te verkopen", lacht dr. Gielen. ARJEN VAN DER SAR tvolg van de voorpagina) cl '°UWARDEN Oud- i|-leider Wiegel deelt mening van Joris Jhoeve, thans fractie- bitter in de Tweede 3er, dat de VVD ook ole komende (staten)- Jezingen een fors ver onal lijden en dat dus Jiet aantal liberale ze- jin de Eerste Kamer f<j zal verminderen. Hij '5ït het Voorhoeve ove- zts niet kwalijk dat 0 dit soort dingen bp zegt. „Het pept de %s niet op, maar het jl verstandig. Dat ver- 5 Wordt imnmers toch li BI *vVD doet er volgens 3 fel goed aan de aandacht aar vast op de wat ver- 2 verwijderde toekomst te bn. „Mijn stelling is al- slat de volgende verkie- 2fn de belangrijkste zijn", afriese commissaris wijst dat het succes van een partij valt of staat met de wijze waarop haar leiders hun visie uitdragen. Hij wijst op de situatie in het CDA. „Die partij heeft geweldig veel succes, dank zij de mi nister-president. Maar - wat nu als Lubbers inderdaad straks besluit dat hij voorzit ter van de Europese Com missie wil worden? Wat moet het CDA dan? In een paar jaar kan er heel veel veran deren". De betekenis van statenver kiezingen voor de nationale politiek? Lachend zegt Wie gel: „Ook in dit opzicht is er niets nieuws onder de zon. Op de avond van de 18e maart zal de winnende partij een landelijke betekenis hechten aan de stembusuit slag, terwijl de leider van de verliezende partij er op zal wijzen dat het „slechts om provinciale verkiezingen" ging. Maar al zijn het maar statenverkiezingen, de uit slag daarvan zegt natuurlijk wel iets over de stabiliteit van de zittende coalitie. In 1982 is het kabinet-Van Agt- Den Uyl-Terlouw kort na die verkiezingen gevallen". Het proces was buiten de rechtzaal te volgen via tv-monitoren. De publieke belangstelling was minimaal. Brand in Kedichem kost actievoerders mogelijk half jaar DORDRECHT Tegen vijf actievoerders die worden ver dacht van openlijke geweld pleging rond de brand op 29 maart vorig jaar in hotel Cos mopolite in Kedichem zijn gis teren straffen tot een half jaar geëist. In het hotel werd des- cisten en racisten vrij spel hebben", aldus een van de verklaringen die hun advoka- ten tijdens een „informeel ge deelte" van de zitting mochten voorlezen. De uitspraak is op 5 maart. tijds een vergadering gehou den van aanhangers van de Centrumpartij. De vijf ver dachten verschenen gisteren geen van allen voor de recht bank in Dordrecht. Zij willen niet meewerken aan hun ei gen veroordeling, „terwijl fas- Langer wachten op aids-test AMSTERDAM Om het eigen aids-spreekuur te ontlasten heeft de GG&GD Amsterdam huisartsen bericht dat zij bij hun eigen patiënten die zo'n test willen, bloed kunnen afnemen en opsturen naar het laboratorium. Het wachten op de uitslag duurt steeds langer, maar volgens de GG&GD Amsterdam is er nog geen sprake van wachttijden van twee weken, zoals de Rasj- neesh Times van de Bhagwan meldt. Er melden zich wel steeds meer Bhagwan-aanhangers aan voor een aids-test. Zeker nu met ingang van 1 maart alle mensen die in de Stad Rajneesh Mystery School in Amsterdam willen deel nemen aan actieve meditaties, sessies of weekendgroepen een bewijs van een test op de immuniteitsziekte aids moeten over leggen dat niet ouder is dan drie maanden. (ADVERTENTIE) AHOY'ROTTERDAM

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3