Advocaat mgr. Simonis beschuldigt COC van onbetamelijkheid Ceidóe Souoani. :;;;L 1 I I GEESTELITK LEVEN/OPINIE Opnieuw: de laatste school Schoolwijzer brieven /lezers QeidóaOounwit VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGInM Leidenaar Iaat kerken 4,5 miljoen gulden na LEIDEN Johannes Brandt, een inwoner van Leiden die in 1961 is overleden, heeft aan de diaconieën van de hervormde gemeente, de Christelijke Gereformeerde Kerk en de Gerefor meerde Kerk vrijgemaakt in Leiden elk 1,5 miljoen gulden na gelaten. Het kapitaal is voor de diaconieën vrij gekomen, nadat de stichting die het beheerde, was ontbonden. Aldus ds A. Dron- kers, hervormd diaconaal predikant in Leiden. Na zijn dood bleek Brandt, die een zeer eenvoudig, teruggetrokken leven leidde, honderden huizen te bezitten. Hij was geen lid van een kerkgenootschap, maar had een voorkeur voor sommige ortho doxe predikanten. De familie heeft het testament tevergeefs aangevochten. De miljoenen uit de nalatenschap werden be heerd in een stichting, die volgens de statuten na 25 jaar zou worden ontbonden. De diaconieën hebben de afgelopen 25 jaar al van de revenuen van het kapitaal kunnen profiteren. Ds. Dronkers wijst erop dat er voor de hervormde diaconie weinig verandert. De diaconie zal het geld onder meer gebruiken voor projecten in Leiden die in de afgelopen jaren reeds gedeeltelijk werden betaald uit de revenuen van het kapitaal van Brandt. Tot deze projecten behoren hulpverlening aan asielzoekers en een opvanghuis voor ex-psychiatrische patiënten. Wie iedereen prijst, prijst niemand Samuel Johnson „KORT GEDING VERSCHERPT TEGENSTELLINGEN" UTRECHT Als het COC in het gelijk wordt gesteld over het ver meende discriminerende karakter van de uitlatin gen van kardinaal Simo nis inzake homofilie, dan. leidt dit alleen maar tot verdere verscherping van maatschappelijke tegen stellingen. Deze waar schuwing richtte gisteren de advocaat van kardi naal Simonis, mr. J. P. Wijn aan het adres van de president van de Utrecht se rechtbank mr. C. ba ron Harinxma thoe Sloo- ten in het door het COC aangespannen korte ge ding. De president van de Utrechtse rechtbank hoopt over twee weken uitspraak te doen, maar sloot niet uit dat de ter mijn langer kan gaan du ren. Mr. Wijn betoogde dat de kernvraag is hoe het staat met de verhouding tussen het grondwetsartikel dat vrijheid •van godsdienst garandeert en het artikel dat disciminatie verbiedt. Het eerste recht houdt in dat een godsdienstige overtuiging op publieke wijze mag worden uitgedragen en dat ambtsdragers van deze godsdienst onder inachtne ming van bepaalde normen het recht hebben te verkondi gen dat iemand afwijkt van deze leer en zondigt. Dit recht houdt ook per se in dat men onderscheid maakt, met ande re woorden discrimineert, hetgeen begrijpelijkerwijs door een groepering met een andere geloofsopvatting of met een andere maatschappe lijke visie als grievend kan worden ervaren, maar ook dat gegeven laat dit recht on verlet. De tegenpartij wordt immers niet in zijn recht beknot van zijn andere (eventueel onge nuanceerde) mening blijk te geven. Voorkomen dient te worden dat men met al te lan ge tenen rondloopt. Wijn meende dat wanneer beide grondrechten botsen, het (klassieke) recht op gods dienstvrijheid dient te over heersen. Hij ontkende dat de kardinaal zich nodeloos grie vend over homoseksuelen zou hebben uitgelaten en gebrek aan inzicht zou hebben ge toond in hun positie. Hij ci teerde daarvoor onder meer uit een pastorale brief van mgr. Simonis die deze schreef als bisschop van Rotterdam en waarin deze er blijk van gaf dat homofielen vaak in zeer moeilijke omstandighe den verkeren. Wijn vroeg zich af of het COC Mr. Harinxma thoe Slootei en zijn geestverwanten, in het P.D. Wijn en mr. Bierenbroodspot. ident van de Utrechtse rectbank (I) overlegt met de pleiters mr. bijzonder het Humanistisch Verbond, betamelijk hadden gehandeld door kardinaal Si monis een toelichting te laten geven op een bekend al eeuwen lang gehuldigd stand punt van de RK kerk inzake homofilie en hem vervol gens voor de rechter te sle pen. Hij hekelde ook de ma nier waarop de tegenstanders van de kardinaal in het bij zonder de als mede-eiser in kort geding optredende Utrechtse lijsttrekker van de PSP, Henk Branderhorst met uitspraken van de kardi naal aan de haal waren ge gaan en zich in de publiciteit over hem hadden uitgelaten door hem te beschuldigen van homohaat. Deze uitlatingen noemde hij zeer grievend en beledigend voor de kardinaal en vele andere christenen. Hij meende dat voor iedereen die het interview op onbevangen t Terwijl in het gerechtsgebouw I protestliederen. Een religieuse 1 wijze leest het duidelijk is dat de kardinaal niet heeft aange zet tot haat of discriminatie en stelde dat de eisers bewust hebben geweigerd de uitspra ken van de kardinaal in zijn context te lezen en in hun dagvaarding die uitspraken bovendien onjuist hebben ge citeerd. Zelfmoord De advocaat van het COC, mevrouw mr. A. Bierenbrood spot, stelde aan het begin van haar pleidooi dat het niet haar bedoeling was de leer van de RK kerk aan te vallen. Zij noemde de kwestie niet van godsdienstige, maar van soci aal-culturele aard. Zij meende gezien de diversiteit van me ningen over dit onderwerp binnen de RK kerk dat het standpunt van de kardinaal niet kan worden aangemerkt als hét standpunt van de ka tholieke kerk. Zij citeerde daarvoor de opvattingen uit het conciliedocument Gaudi- um et Spes, die door de bis schoppen Ernst en Bluyssen en door andere vooraanstaan de katholieken naar voren zijn gebracht Zij legde de president de brief over van een homofiele stu dent die naar aanleiding van de uitlatingen van de kardi naal zelfmoord had gepleegd. Zij signaleerde dat het COC kennis had gekregen van een verhoogd aantal zelfmoordge vallen. Mgr. Simonis kon, aldus mr. Bierenbroodspot, weten dat in het licht van de nieuwe grondwet die discriminatie uitdrukkelijk verbiedt, hij met zijn uitlatingen in het in terview de grenzen van wat behoorlijk is overschreed. Zij noemde ook de wetenschap pelijke theorieën die mgr. Si monis aanvoerde om homofi lie af te wijzen, achterhaald. Mr. Wijn stelde dat het de vraag was of de zelfmoordge vallen op conto van de kardi naal konden worden toege schreven en niet eerder op de volgens hem ongenuanceerde publiciteit die door het COC in gang was gebracht. In dit verband noemde hij toewij zing van de eis van vierdui zend gulden „wegens geleden schade" onzin, omdat het COC zelf om extra werk had gevraagd door zelf acties uit te lokken. De advocaat van Henk Bran derhorst, mr. B. Tomlow, stel de dat bischoppen geen im muniteit bezitten en dat der halve kardinaal Simonis geen carte blanche heeft om beledi gende uitspraken te doen. Hij zei dat homofielen extra kwetsbaar zijn en daarom po sitive discriminatie nodig heb ben om te voorkomen dat zij verder in het moeras raken. PAUL VAN VELTHOVEN ICTO-bestuur wil keuze voorzitter uitstellen HOOGEVEEN Het dage- lijke bestuur van het Inter kerkelijk Overleg Tweezijdi ge Ontwapening (ICTO) stelt de verenigingsraad voor de heer W.C. de Vries in mei te benoemen tot tijdelijk voor zitter van het ICTO. Dat zou het landelijk bestuur en de afdelingen meer tijd geven om naar een voorzitter te zoeken als opvolger van mr. J.L. Janssen van Raay, die vorig jaar aftrad na zijn be noeming tot lid van het Eu ropees Parlement. De verenigingsraad zou vol gens de oorspronkelijke plan nen op 2 mei de nieuwe voorzitter kiezen. De drie vice-voorzitters die begin deze maand werden be noemd, lieten vorige week weten dat zij De Vries kandi daat zouden stellen. Deze fungeert tot 2 mei als tijdelijk voorzitter. Het bestuur bekrachtigde de opdracht die de verenigings raad begin deze maand aan ds. J.J. Poort en De Vries gaf. Beiden moeten contact opnemen met degenen die het ICTO de afgelopen tijd hebben verlaten. Daartoe zal De Vries zo spoedig mogelijk schriftelijk het initiatief ne men. Daarna kunnen per soonlijke gesprekken volgen. Opnieuw laait in de politiek een strijd op over de proble matiek van de laatste school. Moet de laatst overgebleven school in een dorp. gemeente of regio nu per se een openba re school zijn, of moeten openbaar en bijzonder onder wijs ook in dezen gelijkwaar dig worden behandeld? En: is de openbare school wel de school voor allen? In de Tweede Kamer was deze week een wetsontwerp aan de orde dat ging over de verhoging van de opheffings normen voor voortgezet on derwijs tot 30. Het werd ver dedigd door staatssecretaris Ginjaar-Maas (VVD). Daarbij ging het ook om de vraag wat er moet gebeuren als in een bepaalde plaats, gemeente of regio de laatste school voor voortgezet onderwijs dreigt te verdwijnen. De staatssecreta ris vond dat het openbaar en bijzonder onderwijs dan naar een bepaalde vorm van sa menwerking zouden moeten zoeken. Het CDA had een andere me ning en ook de PvdA, D66 en de VVD waren het niet met de staatssecretaris eens, zij het vanuit een andere gezichts hoek dan het CDA. De woordvoerders van VVD, PvdA en D66 ook mevrouw Ginjaars partijgenoot Frans- sen!) waren van mening dat de laatste school de openbare bestuursvorm moest hebben. Weer tonen die partijen zich „unverfroren" belangenbe hartigers van het openbaar onderwijs: wat zullen bijvoor beeld de vele leden van die partij die voorstander zijn van algemeen bijzonder (of bijzon der neutraal) onderwijs daar wel van zeggen? Lange geschiedenis We hebben hier te maken met een zeer principiële kwestie, die al een heel lange geschiedenis heeft. Toen in 1848 de Grondwet gewijzigd werd, kwam daar onder meer in te staan: „Er wordt in het Rijk van overheidswege vol doend openbaar onderwijs ge geven". Men sprak wel van de alomtegenwoordigheid van het openbaar onderwijs. Groen van Prinsterer noemde dit „de ellendige zinsnede", want op dit grondwetsartikel baseerden de toenmalige libe ralen hun mening, dat het bij zonder onderwijs niet voor subsidie in aanmerking kwam. Pas in 1887 lieten ze deze uitleg los, zodat in 1889 er voor het eerst een beschei den subsidie aan bijzondere scholen kon worden ver strekt. Toen in 1917 de offi ciële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs een feit werd (de Pacifi catie) luidde de zinsnede: „In elke gemeente wordt van overheidswege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scho len". Een veel beperkter arti kel omdat het alleen ging om het lager onderwijs en om elke gemeente. (Dat sluit dus al per definitie het stellen van regels over een laatste school in een regio of provincie uit!) Verder is er in die tijd uitvoe rig gediscussieerd over de vraag of het systeem moest worden bijzonder onderwijs regel, openbaar onderwijs uit zondering, of andersom. Kuy- per vond, dat bijzonder on derwijs regel moest worden en openbaar onderwijs uitzon dering omdat openbare scho len slechts daar gesticht zou den hoeven te worden „waar de ouders in gebreke bleven". Vooral onder invloed van De Savornin Lohman is het noch het één, noch het ander ge worden: openbaar onderwijs en bijzonder onderwijs wer den gelijkwaardig verklaard. Dat kwam tot uitdrukking in de bekende zin (die evenals de voriggenoemde ook nu nog in de Grondwet staat) dat openbaar en bijzonder onder wijs naar dezelfde maatstaf worden bekostigd. Dat bete kent, dat het ook thans nog onbestaanbaar is dat voor openbare scholen andere op heffingsnormen zouden gel den dan voor bijzondere. Behoefte In de discussies bij de uitwer king van de Pacificatie werd van regeringszijde overduide lijk naar voren gebracht dat ook voor het openbaar onder wijs zou gelden de maatstaf: „voor zover daar behoefte aan is". Dat betekent heel simpel dat als bij inkrimping van het aantal scholen de behoefte aan bijzonder onderwijs gro ter is. dan die aan openbaar onderwijs, het onbestaanbaar is dat de openbare school zou blijven bestaan en de bijzon dere worden opgeheven. De discussie over de behoefte aan openbaar onderwijs wordt de laatste tijd steeds meer vertroebeld. Regelmatig leest men uitspraken dat als er geen behoefte is aan religieus onderwijs, er dus behoefte heeft aan openbaar onderwijs. Vaak wordt dan niet nage gaan of die ouders dan wel behoefte hebben aan een school met een openbare be stuursvorm. Het door hen verlangde onderwijs kan even goed (soms beter) worden ge geven op een bijzondere alge mene school. Ernstiger vind ik dat de ach tergrond van de grondwetsbe palingen over openbaar on derwijs steeds meer discutabel door drs. K. de Jong Ozn. wordt. Waarom zou er in elke gemeente voldoende openbaar onderwijs moeten zijn? Omdat dat een school voor allen zou moeten zijn, zonder een be paalde levensbeschouwelijke kleur. En dat is een pretentie, die steeds minder waar wordt gemaakt. De openbare school is op vele plaatsen al lang een school met wel degelijk een bepaalde kleur geworden waarin slechts een bepaald deel van onze bevolking zich kan herkennen. En waarom zou die school (voor een deel van de bevolking) er dan „overal" moeten zijn? Ook als vele ouders die kleur niet lus ten en dus kiezen voor een bijzondere school met een kleur die hen beter aanstaat? Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het reeht voor ingezon- den stukken te bekorten Streekm uziekschool Kunst en cultuur is een onver vreemdbaar bezit van een volk. Daarin ontstaat het, daarin vindt het zijn weer klank, en uit alle gelederen draagt men het ook uit, ieder op zijn of haar wijze. In een vrij land heeft kunst geen bin dingen met politiek. Zij be hoort erbuiten en erboven te staan. Zo ook in Leiden. Het is bekend dat onze Leidse bevol king kunstzinnig en kunst minnend is. De kreet „elitair" dié de laatste tijd te beluiste ren viel in het college van B en W en in de gemeenteraad is politiek beladen begrip, meestal gebezigd door lieden met minderwaardigheidsge voelens. „Elitair" kan in onze stad niet van toepassing zijn op welke kunstuiting ook en ze ker niet op muziek. Een bewijs hiervoor kan men vinden in de statuten van de Streekmu- ziekschool Leiden en Omstre ken en van de Volksuniversi teit van onze Leidse bevolking (en van die in de omgeving) met het doel een ieder te kun nen bereiken, ook zij die vroe ger om financiële redenen van muziekonderwijs en concert bezoek verstoken moesten blij ven. Degenen die de grondslag hebben gelegd voor deze ont wikkeling zijn de wethouders Van Schaik en Sannes ge weest. beiden afkomstig uit de PvdA. Tot op de huidige dag kunnen zeer velen daarvan de vruchten plukken. Maar er moet bezuinigd wor den, zegt wethouder F. Kuijers van cultuur. Zijn voorstel de Streekmuziekschool een bij- dragevermindering te geven van een half miljoen heeft echter niets meer met bezuini ging te maken, maar met een regelrechte liquidatiepoging. Wanneer men bedenkt dat wethouder Kuijers ook voor zitter is van het Algemeen Be stuur van deze muziekschool dan doet deze houding nogal dubbelhartig aan. „Ik zit met twee petten op", verontschul digde de heer Kuijers zich. Maar die twee petten sieren een hoofd met twee gezichten. Kuijers schreef, bekrachtigd met zijn handtekening, een scherpe protestbrief aan het gemeentebestuur over deze gang van zaken, dus aan zich zelf. De behandeling van deze brief zal hij, zo heeft hij aange kondigd, overdragen aan zijn collega Bordewijk. Dit kan de heer Kuijers echter niet ont heffen van zijn verantwoorde lijkheid. Wanneer men be denkt dat K&O een subsidie krijgt die ongeveer een derde bedraagt van het bedrag dat de gemeente toekent aan de Schouwburg, en ook de Streekmuziekschool daar ver onder blijft, dan zou men zich kunnen afvragen of er in de gemeenteraad nog wijze man nen en vrouwen zijn die vra gen zullen stellen waarom de schouwburg tot nu toe niet in de bezuinigingsplannen is be trokken. LEIDEN. Twee van Breda Het zou natuurlijk volstrekte waanzin zijn de twee van Bre da vrij te laten omdat zij een spijtbetuiging op papier heb ben gezet. Dit zou een prece dent scheppen dat in uiterste consequentie tot een algehele ontvolking van alle gevange nissen zou kunnen leiden. J. Breskens, VOORBURG. Twee van Breda (2) Een beetje laat, maar beter dan nooit, zijn de twee van Breda er achter gekomen wat zij het Nederlandse volk in de Tweede Wereldoorlog hebben aangedaan. Ik ben het niet eens met de stelling dat nu, 15 jaar na het laatste debat over gratie van de twee (toen nog drie) van Breda weer gespro ken kan worden over een eventuele vrijlating. Dat een enquête onder het Nederland se volk uitwijst, dat de meer derheid tegen gratie is zegt mij overigens niets. Als we afgaan op de opiniepeilingen hoeven er ook geen verkiezingen meer te worden gehouden. Die kunnen we dan overlaten aan de enquêtebureaus etrwijl deze er toch regelmatig ver naast zitten. Ch. van Boven ZOETERMEER De Korte In het dagelijks commentaar van de krant werd gesteld, dat minister De Korte wederom een fout heeft gemaakt door voor zijn beurt te spreken. Nu in het geval van een eventuele belastingverlaging. Terecht had de minister-president een andere mening over de uitla tingen van De Korte. Waarom zou een lid van het kabinet niet in het openbaar zijn ge dachten mogen laten gaan over de bestemming van een financiële meevaller? Hij zit toch niet voor spek en bonen in de ministersploeg. J. Mooiman, LEIDEN. Rumoer in het onderwijs I bra pa ce aa d1 er|^ i Her en der in het land blijft het onderwijzend perse0™* met steun van de vakorganisaties protestacties organi$!c tegen het bezuinigingsbeleid van minister Deetman. krachten melden zich massaal ziek om te demonstreren ge gen de vervangingsregeling die het ministerie van ondejktri heeft uitgedacht: wanneer een onderwijzer ziek wordt,zij' de schoolleiding voortaan pas na een of twee dagen eenp- vanger voor de klas zetten. Dat levert in de praktijk lijk problemen op. Als daarvoor al een oplossing denkbaLer dan is het onderwijsveld op dit moment geenszins if stemming die te zoeken. Onderwijzend Nederland is gewoon kwaad op|lL hoogste baas Deetman en weigert mee te werken aan de voering van deze maatregel. De Algemene Bond van On wijzend Personeel ABOP heeft zelfs opgeroepen tot king van een dag. Ouders spelen het spel mee en daar I zich niets op tegen. Het is echter teleurstellend dat opnl de leerlingen bij de protestacties worden ingezet, ook al|i het niet eenvoudig de leerlingen er niet bij te betrekken zijn beurt maakt de bewindsman zich boos en dreigt) leerkrachten met drastische tegenmaatregelen. De soeL__ zoals altijd wel niet zo heet worden gegeten; niettemin rr* zaak dat de signalen van onvrede uit de onderwijswP 11 door het ministerie in Zoetermeer worden opgepikt. |^rc OOK het onderwijs moet uiteraard bezuinigen, want hej^n€ grotingsbeleid biedt geen andere mogelijkheden. De g, waarop Deetman de lasten verdeelt behoort echter wel lijk ter discussie te staan. Onderwijskrachten en schoolb^ n ren kunnen daarbij vanuit de dagelijkse praktijk een beLg^ rijke inbreng hebben. Tot dusverre is onvoldoende se^ naar hen geluisterd. Ook nu voelt de onderwijswereldlcje' opgezadeld met een ondoordachte maatregel. t\ DAAR staat tegenover dat de leerkrachten ook niet bep r de indruk hebben gewekt constructief mee te willen deor 1 over de manier waarop de noodzakelijke besparingen m| ni min mogelijk pijn kunnen worden gerealiseerd. Jamts c klachten zijn er genoeg geweest, positieve ideeën nauweftde !t i TOCH biedt het tijdig inzetten van werkloze leerkracf*er een voor de hand liggend alternatief. Er moet een me|ierj "te vinden zijn ze in te schakelen wellicht met een tij(_ e ke toeslag op de werkloosheidsuitkering en daardooi^pp, oplossing te vinden voor het zorgelijke verschijnsel var, vrijwel permanente ziekteprobleem bij het onderwiï personeel. Het is voor een bewindsman absoluut geen schande neer hij een maatregel herroept die in de praktijk schadq gevolgen blijkt te hebben. Het is wél een schande als eeil nister uit gebrek aan fantasie of uit overwegingen vanl tiek prestige vasthoudt aan een eenmaal genomen beslui wanneer in de onderwijswereld te veel wordt gedacht v" vaste verworvenheden. Het is tijd dat beide partijen eIIV0C zien te vinden voor nader overleg. n. Afnemende wind DË BILT (KNMI) De uit- breiding van het hogedrukge- bied boven de Britse Eilanden betekent voor ons een stabili satie in het weer. Hoewel in het zuidoosten nog wolkenvel den aanwezig zijn, komen in het overige deel van het land zonnige perioden voor. Er valt geen neerslag, vannacht vriest het licht tot matig, waar sneeuw ligt tot min 6 graden. In de middag loopt de tempe ratuur op tot om het vriespunt. Er staat een tot matig afne mende wind, geleidelijk draai end van noordoost naar noord. In de komende dagen trekt het hogedrukgebied zich terug naar Ierland. De luchtdruk bo ven Skandinavië daalt, daar door wordt de wind noordwest en stroomt minder koude lucht ons land binnen. De temperatuur gaat stijgen en er komt slecht op enkele plaatsen nog lichte vorst voor. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië: langs de Noorse westkust tijdelijk enige regen en stijging van tempera tuur, in het binnenland afne mende vorst en mogelijk wat sneeuw. Denemarken: zaterdag opkla ringen en meest lichte vorst, zondag wolkenvelden en lich te dooi. Britse Eilanden: rustig weer, vrijwel overal droog. Plaatse lijk zonnig, op veel plaatsen ook mist. 's Nachts vooral lan dinwaarts lichte en plaatselijk matige vorst, 's Middags drie tot acht graden boven nul. Noord-Duitsland en Benelux-. zaterdag nog vrij zonnig met lichte tot matige vorst in de nacht en dicht bij nul in de middag, zondag wolkenvelden en stijging van temperatuur. Frankrijk: overwegend zonnig maar koud. 's Nachts lichte tot matige vorst, 's middags in het noordoosten en midden tempe ratuur om het vriespunt, in het zuiden tot vijf a acht gra den. Sneeuwbericht Afgelopen dagen is er redelijk wat sneeuw naar beneden gekomen in de Ardennen, waardoor er nu goede wintersportmogelijkheden zijn op een sneeuwlaag van 20 tot 35 cm. Duitsland Een zelfde beeld voor de Duitse ski gebieden. Afgelopen week heeft het enige tijd gesneeuwd, waardoor er weer volop langlauf- en skimogelijk heden zijn. In de Eifel ligt een sneeuwlaag van zo'n 20 tot 40 cm, in het Sauerland tussen de 20 e de Harz meldt 30 tot 130 cm Zwarte Woud tenslotte ligt e de 20 en 40 cm. j Weersverwachting geldig tot iro° zaterdagavond: in alle gtls A meest matige vorst en in de mijens op alle hoogten meest -gn Af wat r wordt in het *e< mi! d w Woud verwacht. Alpengebied In onderstaand overzicht de foiei delde sneeuwhoogten (de eerfc« lom betreft de dalen, de twee. lom de hogere pistes): Oostenrijk: i». Vorarlberg: 80 155; Tirol 5/ Salzburgerland: 50 150; Karintf 105. M den; 75 115; Wallis: 65 140. Frankrijk: Savoie/Haute Savoie: 75 160, du Sud: 65 100. Weersverwachting Alpengebié Oostenrijk: vooral aan de zu van de Alpen sneeuwval van lK°*l nis. Beneden 1200 meter ooki In het oosten beneden de 150Qrjy 's middags boven nul. r Zwitserland /Frankrijk/Noord-)-l€ Franse Alpen, weinig I sneeuw, vriezend weer in alll, tersportgebieden. Aan de zifhO Italia bieden Vriezend v beneden de 1000 m Aan de noordzijde Alpen af en toe wat gend vriezend beneden 1000 Ugj meter plaatselijk dooi door fon. Voor meer gedetailleerde infJ de ANWB/KNMI sneeuwlijnd, dennen/Duitsland: 06 - 910 r Oostenrijk: 06 - 910 910 30' Zj< land/Frankrijk/Noord-Italiè: tf 910 40. 0 WEERRAPPORT HEDENMORGfij Bordeaux Brussel Dublin Klagenfurt niet on Kopenhagen onbew

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2