Wonen in huizen goed voor psychiatrische patiënten J, Wat gerealiseerd is, éhebben we samen gedaan Geen verkeerslichten op Warmondse Herenweg NIEUWE BRUG MAG BREDER ^osthoutlaan Lel aanleggen Minder palen in Dorpsstraat Gezamenlijke aanpak bij vandalisme in sport nog ver weg ARTDF.N OMGEVING Ceidóc&xvuwt VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 17 ""es jaar cel geëist oor roofovervallen TORHOUT/HAARLEM De Haarlemse offi- ite*r van justitie mr- c- Hemmes heeft gisteren een loojvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes jaar ge- _init tegen een 24-jarige inwoner van Haarlem, die awan wordt verdacht in 1983 en vorig jaar vier ge- ,chipende roofovervallen te hebben gepleegd. Te- iann een 42-jarige Haarlemmer en een 32-jarige joaarlemmer, die respectievelijk in 1983 en oktober bfrig jaar bij twee overvallen betrokken zouden rali" geweest, eiste de officier ieder vier jaar cel. De j.'ervallen vonden veelal op klaarlichte dag plaats 'etil Alkmaar, Oegstgeest, Voorhout en Heemstede. ,ed Alkmaar ging het om een geldloper van Van Jaiïnd en Loos. Bij de andere drie overallen kwa- dfn de overvallers onder bedreiging van een nejurwapen een particuliere woning binnen. De to- oeje buit van de vier overvallen bedroeg circa hon- lou'rdduizend gulden aan contant geld en eenzelfde erdrag aan sieraden. Keukenhof gaat 27 maart open LISSE De Keukenhof in Lisse opent vrijdag 27 maart de poorten voor het nieuwe seizoen. Ook dit jaar zijn er op het ter- rein van 28 hectare weer miljoenen bloembollen te zien. Ook de 5.000 vier kante meter kassen en de overdekte tuinen zullen de honderdduizenden toeristen veel kijkgenot verschaffen, te beginnen met de amaryllis, freesia en hyacinthen. Oegstgeest pakt groen aan OEGSTGEEST De dienst plantsoenen is van plan in veer tig lanen het bomenbestand uit te dunnen omdat de bomen el kaar verdringen. Gisteravond merkte de radicaal Van Eisen, tijdens de vergadering van de gemeenteraad op er niet in alle gevallen het nut van in te zien. Hij verzocht de wethouder van openbare werken, *A. Kohlbeck, het bomenplan in de commissie openbare werken te bespreken. „Het wordt wel een technische discussie" merkte deze op. „Maar men is al bezig met snoeien en kappen". Van Eisen: „Er kan een enorme commotie over ont staan bij de bewoners". VALKENBURG De gemeente Valkenburg mag een nieuwe, bredere brug over de Grote Watering aanleg gen. Het bezwaar dat hiertegen was ingediend door Valkenburger L. de Jong, is door Gedeputeerde Staten afgewezen. De Jong meent dat de brug te breed wordt; 5 meter in plaats van 3, zoals het bestemmingsplan Dorp 1974 toestaat. Ook maakt hij bezwaar tegen het openstellen van de brug voor al het autoverkeer. De Jong heeft bij de gemeente een alternatief plan inge diend, dat de gemeente ongemotiveerd heeft verwor pen. GS meent dat Valkenburg De Jong niet bepaald zorgvuldig heeft behandeld, maar vindt de afwijking van het bestemmingsplan aanvaardbaar. Bovendien is de aanleg van nieuwe burg dringend nodig, aldus GS. Dagverblijf gehandicapten HILLEGOM Het dagverblijf voor ouderen Sonnevanck in Hillegom is sinds gistermiddag officieel geopend. Het was al sinds oktober 1986 in ge bruik bij de Stichting Bollenstreek voor Dagverblijven en Tehuizen. Zo'n 48 geestelijk gehandicapten ma ken op dit moment gebruik van het verblijf en hebben het er, aldus een woordvoerder, „prima naar hun zin". De opening werd verricht door bur gemeester J. Hermans, die een „muur" van kartonnen dozen voor de voordeur omver moest trekken en daarachter de sleutel van de deur aantrof. Met het openen van de deur completeerde hij de officiële hande ling. Nieuw asfalt op Lange Voort OEGSTGEEST Het opnieuw asfalteren van de Lange Voort zal nog deze zomer plaatsvinden. Uit metingen is gebleken dat uitstel de kosten allen maar zal doen stijgen. In december kwam een gemeentelijk plan ter sprake om gelijk met de aanpak van het weg dek een aantal verkeersmaatregelen uit te voeren. Maar van dat plan is nu afgezien en niet iedereen was daar gisteren tijdens de raadsvergadering even blij mee. „U hebt er drie jaar over na kunnen denken om met goede plannen te komen", verweet VVD'er Kuntze wethouder A. Kohlbeck. „In april 1984 liet de raad al weten dat er op de Lange Voort iets aan het verkeer moest gebeuren". Wethouder Kohlbeck wees op de overbelas ting van gemeentewerken waardoor het fy siek onmogelijk is nu voor varianten te zor gen. :enOORHOUT De Oost- zertutlaan moet zo snel mo- aa?ijk worden aangesloten ,l|n de Rijksstraatweg. ;ge-'ze mening werd gister- deond gedeeld door alle P®icties in de Voorhoutse d%ieenteraad. De Oost- _utlaan is gepland tussen Jacoba van Beieren- (Voorhout) en de aksstraatweg (Sassen- ->). 14-11 kin%n w van Voorhout kwa- s >n gisteren met een nieuw mtmN voor de Oosthoutlaan. .00 >rdt de weg aangelegd vol- 36, us de oude plannen, dan ïaljeten tweee agrarische be- aasi|jven wor^en doorsneden. 3.00vens moet de we8 onder een 45, Dgspanningskabel worden igelegd. Voor het nieuwe cé gelden deze problemen VOit, maar er moeten wel en- l i9Je bestemmingen worden *4zien. Voorts is een nieuw D,U>sluitpunt op de Rijksstraat- ei. cg in Sassenheim nodig, jn Irtt name het CDA-gemeente- 1 ml%dslid mevrouw A.A. van Jring der Meer-Mannak vroeg zich af waarom B en W pas nu met dit plan over de brug kwamen, terwijl de bezwaren tegen het oude ontwerp al langer be kend waren. Ook had zij kri tiek op de onduidelijke be woordingen van B en W in het voorstel. „Waarom krijgen wij als raad zo weinig informatie over belangrijke zaken", vroeg mevrouw Van der Meer. B en W van Voorhout willen in Voorhout één school bou wen voor het katholiek, het protestants-christëlijk en openbaar o.nderwijs. Mevrouw L. de Graaf-Wijsman maakte namens de Vereniging Open baar Onderwijs Voorhout be zwaar tegen dit voorstel. „Het blijkt uit het handelen van het College dat zij de voorkeur geeft aan gentlemen agree ments in plaats van goed on derwijs", aldus de spreekster. Ook uitte zij haar teleurstel ling over het feit dat het colle ge uitgaat van 1988 in plaats van 1987, wat betreft de start van de school. Algemeen werd besloten dit onderwerp nog maals in de raadscommissie onderwijs te bespreken. Kerkeveiling levert 63.000 gulden op De kerkeveiling in Noordwij- kerhout heeft een recordbe drag opgeleverd. In hotel Van der Geest brachten 320 geveil de artikelen liefst 63.000 gul den op, ruim het dubbele van het streefbedrag. Dit geld wordt gebruikt voor de bouw van een gotisch koor aan de Witte Kerk. De belangstelling was gisteravond enorm. Om het streefbedrag van 30.000 gulden te halen moest gemid deld 100 gulden per artikel worden opgebracht en dat is zelfs op Noordwijkerhoutse veilingen nog een respectabel bedrag. Maar de veilingmees ters Ton en Henk Augustinus bracht de stemming er al snel in. Een groot aantal levensmid delenpakketten gingen steeds voor meer dan 200 gulden weg. Tegels en taarten met de afbeelding van de kerk gingen grif van de hand. Vandaag snij den twee Noordwijkerhouters een stel dure punten: een taart kostte hen 225 gulden... NOORDWIJKERHOUT Het wonen in gewone huizen in plaats van in grootschalige paviljoens heeft een positieve in vloed op chronisch psy chiatrische patiënten. Dat concluderen H.J. Wennink en B. Holman in een onderzoek naar de effecten van „beschut wonen" op 176 patiënten van St. Bavo in Noord- wijkerhout. Zij verhuis den met hun begeleiders in 1983 vanuit paviljoens naar 36 woonhuizen op het terrein van de psy chiatrische inrichting. Ook de begeleiders van de patiënten voelen zich er beter bij. De resulta ten van het onderzoek zijn vandaag in Noord- wijkerhout gepresen teerd. De vooruitgang van de pa tiënten openbaart zich op di verse manieren: zo gebruiken ze minder medicijnen, beste den meer aandacnt aan hun uiterlijk en tonen meer initi atief; ze bakken bijvoorbeeld een eitje in plaats van dat ze, zoals vroeger, apathisch in een stoel blijven zitten. Wen nink spreekt van „fantasti sche resultaten", al is er ook een minderheid die op som mige punten achteruit is ge gaan. Wennink heeft geen verkla ring voor de vooruitgang bij de patiënten. Hij denkt dat niet alleen de veranderde woonomgeving van invloed is geweest, maar ook de veel minder strakke manier waar op de patiënten worden bege leid. „Vroeger lag alles van tevoren vast, zoals in een zie kenhuis. Nu is er meer ruim te om zelf initiatief te ont plooien". Dat laatste geldt ook voor de begeleiders, die de nieuwe behandelwijzen als positief ervaren. „Ze hebben nu meer vrijheid dan vroeger. Toen was hij of zij bij wijze van spreken het hulpje van de psychiater of de therapeut, tegenwoordig werkt hij of zij veel zelfstandiger. Het be roep heeft een nieuwe in houd gekregen en dat is vooral een belangrijke stimu lans geweest voor de begelei ders die hier al lang in dienst waren". Voor Wennink staat de con clusie vast dat de vooruitgang bij patiënten een gevolg is van de verhuizing van de pa viljoens naar de huizen, al voegt hij daar aan toe „dat je als onderzoeker nooit kunt bewijzen dat het een het ge volg van het ander is". Aan gezien hij dit verband echter „op geen enkele manier" heeft kunnen weerleggen, lijkt Wennink de verwach ting gerechtvaardigd „dat dit een nieuwe variant wordt in Nederland". Of deze methode ook in het buitenland popu lair wordt, durft hij niet te zeggen: „In een land als En geland zijn veel meer chroni sche patiënten. Om daar alle maal huizen voor te bouwen wordt een gigantische opera tie, die erg veel geld kost. Te veel waarschijnlijk, want in het buitenland wordt nog veel meer bezuinigd dan hier". De onderzoeker gelooft overigens wel, dat deze me thode uiteindelijk goedkoper is dan de traditionele. Warmond denkt aan nieuwe sporthal WARMOND -- Het ziet er naar uit dat de sportzaal Klim Op binnen niet al teveel tijd zal worden afgebroken. De technische staat van het ge bouw is slecht. Een eventuele renovatie van de Klim Op wordt begroot op 700.000 gul den en dan nog is de zaal niet geschikt voor alle sporten en zullen verschillende War- mondse sportverenigingen bliiven uitwijken naar sport hallen in andere gemeenten. De leden van de commissie openbare werken gingen giste ren unaniem akkoord met het voorstel om te onderzoeken waar in Warmond een sport hal gebouwd zou kunnen wor den en waar de financiële middelen vandaan moeten ko men. Als mogelijke plaatsen zijn er slechts twee lokaties te noemen tussen de beide basis scholen in. Op de plaats van het Trefpunt of direkt aanslui tend daaraan wordt door de meeste commissieleden voorlo pig als beste mogelijkheid ge zien mede in verband met de parkeergelegenheid. Daar naast zou er gedacht kunnen worden aan Endepoel III. WARMOND Er komen geen verkeerslichten op He renweg. Volgens wethouder C. Dalhuisen is dat niet zinvol. Gisteren werd in een raads commissie uitvoerig gesproken over de mogelijkheden om een veilige oversteek over de He renweg te realiseren met name voor de bewoners van de ver- zorgings- en verpleeghuizen van Mariënhaven, Mariëngar- de en Mariënweide. Hoeveel ideeën er ook door de commis sieleden werden gespuid een echte oplossing werd niet ge vonden. den dat de bewoners zelf de voorkeur geven aan een bevei liging middels verkeerslichten. Sommige bewoners vinden de oversteek nu zo gevaarljk dat zij de Dorpsstraat niet kunnen bezoeken. 150 ouderen zouden door de gevaarlijke Herenweg in hun bewegingsvrijheid wor den beperkt. Wethouder me vrouw Dalhuisen onderkende het probleem van de ouderen maar kon de vraag om ver keerslichten niet honoreren omdat gebleken is dat automo bilisten het rode licht negeren als het niet echt druk is met overstekende voetgangers. Daardoor zou de situatie zelfs gevaarlijker kunnen worden dan die nu is. Het college van B en W stelde voor het zebra pad nu iets te verleggen waar door het uitzicht verbeterd zou worden. De meeste commissie leden ondersteunden dat voor stel hoewel zij het eveneens geen echte oplossing vonden. De heer Den Ouden drong met klem aan op de realisering van een vluchtheuvel midden in de Herenweg. Volgens de di- rekteur gemeentewerken zou daar echter onvoldoende ruimte voor zijn. De commis sieleden kozen gisteren even wel voor het verschuiven van de zebra en wat snoeiwerk om het uitzicht te verbeteren. WARMOND Vorig jaar schreef PW-raadslid Bram Schavenmaker een nota over de Dorpsstraat. Daarin deed hij tal van suggesties om de veiligheid voor de voetgangers en fietsers in de Warmondse winkelstraat te bevorderen, de straat gezelliger te maken en ergernis bij automobilisten te verminderen. Gisteren werden veel van zijn suggesties in de commissie openbare werken besproken en op tal van pun ten was men het met Schave- maker eens. Het aantal paal tjes in de Dorpsstraat kan be duidend lager zonder dat er gevaarlijke situaties voor de voetgangers ontstaan. De ove rige palen zouden voor een deel vervangen kunnen wor den door smalle bloembakken of bomen. Het aantal parkeer plaatsen in de Dorpsstraat kan nog iets worden uitgebreid en er zullen maatregelen geno men worden om lang parke ren tegen te gaan. Kant en klare adviezen konden giste ren niet worden gegeven om dat de ruimte in de Dorps straat erg beperkt is. Omwonenden blijven tegen doortrekken Ruishomlaan LISSE De commissie ruim telijke ordening heeft gister avond nog eens de bezwaren aangehoord die zijn gemaakt tegen het doortrekken van de Ruishomlaan, de Frans Hals straat en de Jozef Israëlstraat. Om die bezwaren nog eens te onderstrepen waren vertegen woordigers van de diverse be langengroepen naar de verga dering gekomen, met uitzon dering van de bewoners van de flats in de Ooievaarstraat en het Rembrandtplein. Die houden dit soort bijeenkom sten voor gezien, zoals ze in een brief tot uitdrukking brachten. De heer Hamstra sprak tot de commissieleden namens de belangenvereni ging van huiseigenaren in de Poelpolder. Hij merkte onder andere op dat naar de mening van deze groep de gemeente via een achterdeur de zaak wil versnellen. „Via eenzelfde weg zullen wij echter alles op alles zetten om dat te verhinderen", aldus de heer Hamstra die te vens zijn benauwdheid uit sprak over het gegeven dat straks wellicht al het bouw- verkeer door de huidige wijk zal komen. VANBRAKEL WEG ALS VOORZITTER VAN OUD KATWIJK: dlei willigt («KATWIJK De heer J.P. van Brakel treedt jvandaag af als voorzitter Van het Genootschap Oud Katwijk. Ruim 21 jaar nadat hij samen met de toenmalige directeur van de School voor de Zeevisvaart, de heer C. Varkevisser, de vereni ging oprichtte, trekt hij zich terug uit het dage lijks bestuur. Zijn kennis en ervaring gaan echter niet voor het Genoot schap verloren. Zo zullen er nog veel publicaties van zijn hand over het „verleden-Katwijk" ver schijnen en verder houdt hij zich wekelijks bezig met het ordenen van het uitgebreide fotoarchief van Oud Katwijk. Alhoewel zijn inzet mede als bepalende factor geken- jschetst wordt voor het succes van het Genootschap, wenst Van Brakel slechts de ge meenschappelijke samenwer king te benadrukken. „Wat gerealiseerd is, hebben we sa men gedaan", aldus de schei dende voorzitter, die zegt 'geen behoefte te hebben aan persoonsgerichte aandacht. De oud-medewerker van de Katwijkse dienst openbare werken is Dordtenaar van geboorte. Toch kent geen tweede de historie van deze vissersplaats en haar ingeze tenen zo goed als de inmid dels 40 jaar in Katwijk wo nende ing. Van Brakel. De aanstoot om te komen tot de officiële oprichting van het Genootschap Oud Katwijk, in januari 1966, was de dreiging dat veel oude authentieke hoofdijzers halverwege de zestiger jaren in Katwijk op gekocht werden door hande laars, zo herinnert Van Bra kel zich. Aangezien de ge dachte toch al leefde om een vereniging, veel meer naar de burgers toe, op te richten in plaats van de zieltogende Katwijkse Oudheidskamer, was dat een directe aanlei ding om te starten en te pro beren als vereniging een paar van die hoofdijzers te be machtigen en zo veilig te stellen voor het nageslacht. Belangstelling Vanaf het prille begin be stond er veel belangstelling voor het Genootschap Oud Katwijk. Al snel kwamen er werkgroepjes. „En dat is nog steeds de kracht van de vere niging", meent Van Brakel, die met anderen de eerste fo totentoonstelling organiseer de in zaaltje Irene. Dit alles resulteerde al snel in een paar honderd leden; op 6 au gustus 1973 kon het duizend ste lid worden ingeschreven. Het belangrijkste wapenfeit in 1966 was het naar Katwijk halen van de oude garnalen- bom KW 88. Een schip dat in de zomermaanden nog steeds als blikvanger naast het oude baken de vuurtoren fungeert. Een ander aspect waardoor in die beginfase het Genoot schap Oud Katwijk naam maakte, was de rol die de vereniging speelde bij de op gravingen van Romeinse res ten in de toen in te richten woonwijk Cleyn Duin. Be halve hand- en spandiensten tijdens de opgravingen hield het Genootschap de wacht bij de diverse opgravingsputten. Naast het verzamelen van tastbare herinneringen uit het Katwijks verleden startte men in die periode ook met het maken van geluidsopna mes van oude Katwijkers. Deze banden worden mo menteel gedeeltelijk door de VLOK uitgezonden. De onverwachte dood van de heer C. Varkevisser op 28 fe bruari 1968 betekende een klap voor de pas opgerichte vereniging. „Er viel een man met een geweldig plaatselijk krediet weg", aldus Van Bra kel. Toch groeiden de activi teiten van het Katwijks Ge nootschap juist dat jaar uit tot de vormen die nu nog steeds kenmerkend zijn: activiteiten op de vuurtoren, die de ge meente min of meer in de schoot van de vereniging had geworpen, de klederdracht- groep en de diverse commis sies, onder andere voor de te houden tentoonstellingen. Mede voortkomend uit de klederdrachtgroep, nu be staande uit bijna zestig leden, maar toen ook al zo'n deftig enthousiaste leden, ontwik kelden zich in het voorjaar van 1969 de plannen om te komen tot een speelfilm. Een project dat niet de beste her inneringen van de heer Van Brakel herbergt, want na sle pende werkzaamheden resul teerde het werk in een film die in 1971 klaar kwam en naast leuke shots ook wel zwakke momenten kende. Een optreden van de kleder drachtgroep in 1972 was wél een hoogtepunt. Op paleis Soestdijk sprak een delegatie van de vereniging met Ko ningin Juliana, die de kleder drachtgroep na het Konink lijk défilé genodigd had te blijven om „wat na te pra ten". Twee jaar later, op 30 mei 1974 werd Koningin Ju liana lid van het Genoot schap, mede vanwege de oude banden met de gemeen te Katwijk. Pastorie Inmiddels was het Genoot schap gehuisvest in de Oude Pastorie aan de Voorstraat. In deze sfeervolle ruimte werden de eerste schilderij ententoonstellingen ingericht plus de schitterende resulta ten van de modelbouwvere niging van historische sche pen. Alhoewel de pastorie een fraai onderkomen voor het genootschap was, wist De in Dordrecht geboren Van Brakel kent als geen ander de geschiedenis van Katwijk. men dat de behuizing tijde lijk van aard was. In de zo mer van 1976 kwam het col lege van burgemeester en wethouders met het oude po litiebureau en voormalig re dershuis „Voorstraat 46 op de proppen als blijvend on derkomen voor het Genoot schap. De zekerheid dat het Katwijks Museum er kwam, werd verleend in de gemeen teraadsvergadering van 17 december 1981. In april 1978 kreeg het Ge nootschap uit de nalaten schap van de schilder Botte- ma een schenking van een half miljoen gulden. „Zoiets maak je maar één keer in je leven mee", merkt Van Bra kel op. Met dit geld kon een groqt gedeelte van de inrich ting van het Katwijks Mu seum daadwerkelijk gestalte krijgen. De vele vrijwilligers wisten in de periode 1982/83 dat museum te maken tot wat het nu is: een pronkstuk binnen de Katwijkse ge meentegrenzen. De officiële opening vond op 10 mei 1984 plaats en werd verricht door prinses Juliana. Het officiële afscheid van Van Brakel als voorzitter van het Genootschap Oud Kat wijk vindt vanavond plaats, tijdens de vergadering van het Genootschap. Vooraf gaand aan de algemene le denvergadering in wijkge- bouw De Hoeksteen houdt de heer M. van Hoogstraten een lezing over Monumenten. AAD VAN DUIJN NOORDWIJK „Is één verschrikkelijk drama nog niet voldoende om in Eu ropees verband de handen ineen te slaan?". Dat vroeg mevrouw J. Larive, lid van het Europees Par lement en voorzitter van de werkgroep Vandalisme zich gisteren af tijdens een werkconferentie van de Landelijke Contactraad in Noordwijk. Zij doelde op het gebeuren in 1985 in het Heizelstadion in Bel gië tijdens de voetbalfina le tussen Juventus en Li verpool. Tijdens de conferentie stond centraal het thema: „Is sport agressie en vandalisme bestrii- dend of juist bevorderend? Een aantal deskundigen ging nader in op dit thema, maar de eindconclusie was dat van een eensluidende aanpak géén sprake is. Volgens H. van der Brug, we tenschappelijk medewerker aan het Baschwitzinstituut te Amsterdam komt vandalisme voort uit de normloosheid van de maatschappij en de spelver- ruwing. Nauw verband met vandalisme is de schoolcarriè- re en de sociale kontrole van de ouders. J. van Dijk (Ministerie van Justitie) legde een verband met de ontzuiling van de maatschappij. Vroeger werd veelal vanuit een kerkelijke levensbeschouwing gesport in clubverband. Er was sprake van een beschermd milieu, merkte hij op. Overigens heeft wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat jongens die lid zijn van een sportvereniging minder vandalisme plegen dan jongeren die géén clubbinding nebben. Van Dijk wees ook op de belangrijke taak van de overheid om sport mogelijk te maken voor alle lagen van de bevolking. Interessant was de benadering van G. Borrie (Burgemeester van Eindhoven en voorzitter van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme) en M. van Bochoven, (Hoofd-inspecteur van de politie Utrecht en hoofd coördinatie voetbalvan dalisme). „Herkenbare suppor- tersgroepen van de tegenpartij roept aggresie op. Het is nood zaak die groepen te scheiden. Een goede aanpak is ook een selectief alcoholbeleid", aldus de heer Borrie. Van Bochoven hoewel zelf werkzaam bij de politie had weinig waardering voor de aanpak Van sommige collega's in den lande. „Van enige koör- dinatie is geen sprake. Hier doen ze het zus en daar weer heel anders. Supporters weten op een gegeven moment waar ze wel en niet wat kunnen verwachten van de politie". Volgens sport-psycholoog P. Blitz is het van essentieel be lang dat met de bestrijding van vandalisme nu al wordt begonnen op de basisscholen om te trachten te voorkomen dat de jeugd straks in de pu bertijd worden meegesleurd in de drang tot vandalisme.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17