Langs De Knip in Voorschoten maakte Imet perfectie 25 jaar furore CeidoeSowcmt HET IS AL WEER EEN TIJD GELEDEN: DE BOOTJES WE UITSMIJTERS EN OUWE PIET Jonden probleem >p Koudenhoorn Oudere Noordwijker kiest voor eensgezinswoning BURGERLIJKE /STAND 1EIDEN OMGEVING A VRIIDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 15 i/st 'ai m\ or, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 X12 22 44 op toestel 10. I „Als de stenen hier zou den kunnen spreken, konden ze dagen achter- I een aan het woord blij ven", volgens mevrouw M. A.M.G.Grundeken- van Velsen, die zelf al tijden van plan is een boek te schrijven over het bedrijf dat haar na aan het hart ligt. „Ik kom echter helaas steeds niet verder dan de eer- r ste bladzijde". Maar haar verhalen spreken al boekdelen, als mevrouw Grundeken loskomt. Wat ze al snel doet. Bon te verhalen over de voorgeschiedenis van het blinkende restaurant aan de Vliet bij Voor- I schoten: „De Knip", dat over een paar maanden zijn zilveren feest onder het geïnspireerde regi me Grundeken gaat vie ren. Het is een plek I waar het verleden gezel lig heeft huisgehouden en waar tallozen graag op af komen, van heinde en verre; nationaal en 1 internationaal. Het is een gelegenheid met een geheel eigen karakter dat door mevrouw Grundeken-van Velsen (die veel Zoeterwoudse banden heeft) en haar zoon Pieter C.H.Grunde- ken jr. sinds Pieter sr. j twee jaar geleden bij een f auto-ongeluk om het le- 1 ven kwam met veel i inventiviteit en enthou- siasme in stand wordt j gehouden. t Laat de gastvrouw maar "vertellen. Dat kan ze uitste kend en haar voordracht werkt aanstekelijk. Zoon Piet weet er ook heel wat van, maar niet zoveel als zijn j moeder. In elk geval ver- l moedt restaurateur Piet jr., dat de oorsprong van De 1 Knip ergens in het midden jj" der vorige eeuw moet liggen. j Kostelijke tijden t Destijds moeten er ter plaat- se een stuk of twee, drie ar- i beiderswoninkjes gestaan i hebben die later aan elkaar j zijn gevoegd. Hoe dat alle- I maal precies in elkaar stak zou ook mevrouw niet we ten, „maar mijn vader Har- rie van Velsen, die boer was en nu op z'n 92ste nog even kordaat is begon on geveer 60 jaar geleden hier zijn uitspanning. En hij ging er tegenaan, 35 jaar lang, totdat mijn man, die van huisuit slager op Voorscho ten was, op 1 mei '62 de zaak Toen De Knip aan de Vliet op z'n smalst (alleen in Leidschendam is ie smaller) nog een uitspanning was met bootjesverhuur, een draaimolen en de pont van ouwe Piet. van hem overnam". „Het waren kostelijke tijden.. Vader verhuurde tientallen roeibootjes, had een stalling voor kano's en een speeltuin met een draaimolen waarop prachtige houten paarden stonden die in de rondte draaiden. En dan de pont hè. Met ouwe Piet van de Zijden erop. Ouwe Piet stond op de pont, of schilde aardappelen voor de warme hap van de mensen die hier iets wilden eten, en hij deed ook wat met de groente. Het was een echte uitspanning, 60 jaar geleden, die afhankelijk was van het mooie weer. Vader maakte er wat van. Onge looflijk hoor. En ouwe Piet zette maar over en bleef vloeken. Het was steeds godv... voordat hij ging va ren. Niet dat hij dat niet graag deed, o nee. Het was gewoon een tweede natuur van ouwe Piet, moet je maar denken. Had een persoon die overgezet wilde worden plotseling geen geld bij zich, dan vloekte ouwe Piet lui dop en ging terug met z'n pont. De persoon in kwestie kwam niet aan de overkant. De pont kostte 15 cent per „rit", en als er met een kwartje betaald werd en hij moest daarvan teruggeven, vloekte ouwe Piet nog har der, want dan moest ie z'n wanten in de kou uittrekken om die centen uit te tellen, drachtig was dat, een story apart. Daar kan ik nou een boek over schrijven. In ieder geval een hoofdstuk". Vloekende ouwe Piet, waar iedereen bang voor was (hij had ook van die kolenschop pen als handen), werd door de kinderen Van Velsen be schouwd als „onze tweede vader". Mevrouw Grunde ken-van Velsen: „Je had pa, en we hadden ouwe Piet". Ouwe Piet had ook een hond, ouwe Peter. Die is eens een tijdje lang zoek ge weest, totdat ie opeens dood gemoedereerd de lange weg naar De Knip af kwam sjok ken. Hij was gewoon uit de tram gestapt... Ouwe Piet is inmiddels verscheiden, maar er bestaat geen ouwe foto of ouwe Piet staat erop. En het pontje vaarde tot ongeveer '66, toen Piet Grundeken sr.* de zaak al had overgeno men. Dat werd ook weer een memorabele tijd voor De Knip. Neem nou, bijvoor beeld, chef-kok Theo Spigt. Die is een stuk meubilair: al 25 jaar in dienst. Dat is cu rieus op zich. Hij is nog uit de tijd van de uitsmijterjes en toen er overgeschakeld moest worden van speeltuin naar restaurant en de strop dassen. Wijlen Piet Grundeken, die' „het" in de vingers had (als oud-slager had hij een gron dige kennis van het vlees), begeleidde de omschakeling op zijn manier. Hij beleefde harde tijden om een niveau te bereiken dat er mocht we zen. Hij moest een bedrijf ombouwen tot een beetje „zaak". Mevrouw Grunde ken: „Vroeger werden onze gasten onder meer aange voerd door de Blauwe Tram. Dan kwamen de horden op zetten met hun eigen boter hammen om een middagje op De Knip uit te zijn. Het was een zoete inval waar van alles mocht, maar dat wilden mijn man en ik niet meer toen we de business hadden overgenomen van pa. Als een politieagent ging mijn man van alles verbie den. Ze mochten er ook niet meer zwemmen en ook de eigen hap niet meer meene men." De 24 roeibootjes waren er nog wel, de lekke inbegre pen. Je nam een blikje mee om het water uit het bootje te hozen. Binnen kon je ook nog luisteren naar de ouder wetse pianola die op rollen draaide, en er waren ook een aftandse flipperkast en een apparaat met toverbal len. En dan die draaimolen met de houten paarden. Maar de tijden veranderden: het roer moest om. Piet Grundeken haalde de lande lijke pers, toen hij eens een geacht Tweede Kamerlid met diens gezelschap en plein public de toegang wei gerde. Men vertoonde zich in het restaurant in „sport- kleding" en kon weer ver trekken. Grundeken zei toen: „In zoiets ga je roeien, maar niet dineren. Dat zijn wij hier niet gewend. We houden van een tikkeltje stijl!" Exit het geacht Ka merlid plus Kamer-voorlich ter Toin van den Wilden berg met dames. De Grunde- kens en hun Knip hebben nooit enig aanzien des per- soons gekend. Mevrouw: „In onze zorgen voor de gasten is iedereen gelijk. Niemand geniet voorkeur of een bete re behandeling. En we heb ben hier toch ook Beatrix en Claus gehad, ministers en Moeder en zoon Grundeken bij hun zilveren horecabedrijf. staatssecretarissen mitsga ders Pieter van Vollenho ven". Natuurlijk is het leuk, die mensen te kunnen noe men. Het wijst alleen maar op de aantrekkelijkheid van De Knip zoals die nu is. Mevrouw Grundeken: „Wij waren, na de Gouden Leeuw, de eerste volbloed horeca-vestiging in Voor schoten. En de eerste in de hele sector die op zondag sloot. Daar is de maandag bijgekomen. Dat was destijds nog ongehoord in den lande. Maar het is gelukt: 5 dagen zijn we open, en het gaat uit stekend". De Grundekens bedienen met hun elf man personeel (vier in de keu ken) een a la carte restau rant, een kleine zaal, tot 16 personen, een grotere ac commodatie tot maximaal 55, ook voor recepties en di ners. Een rotonde dient er als een edel café, waar ook snackjes gebruikt kunnen worden. 's Zomers is er volop gele genheid tot genieten op een buitenterras, dat uitzicht biedt op een bijzonder aan genaam en geliefkoosd stuk je randstad, met de Vlietlan- den aan de overzijde. Eten en aperitiefs zijn er excellent onder dak met een eigen sfeer. E*- n ambiance die zich voortzet tot in alle service ruimten, tot en met de glansrijk betegelde sanitaire „eenheden". En onder dat alles bevindt zich de „hob by-ruimte" van wijlen Piet Grundeken: de wijnkelder, waar het koud is (7 graden), maar ook hartverwarmend met de vruchten van de wijngaard die tot '47 terug gaan. Klasse. „Geknepen" „De Knip" is een luisterrijk uithoekje gebleven. De Ouwe Blauwe is er niet meer, maar tegenwoordig heeft iedereen een auto waarmee je deze rustplaats kunt bereiken. Waarom „De Knip"?, vroeg ik me af. Een plausibele verklaring van de naam is: de Vliet wordt op dit punt „geknepen"; het is het smalste stukje zogezegd. „Komt origineel van knij pen", meent Pieter jr. Maar er zijn ook lieden die een en ander in verband brengen met een uitgebreide vogel kooi met verschillende „af delingen", waarin vogels van divers pluimage door de vogelaar gelokt werden: de Knip. Maar ook dat zou symbolisch kunnen zijn. Men lokt er immers graag, daar aan de Vliet. Mevrouw Grundeken heeft het laatste woord: „Vroeger werkten we hier met, bij voorbeeld, „kip a la Knip", voor een guldentje of 5. We hadden de naam een echte kippentent te zijn". Piet jr.: „En je had de varkenshaas jes en de coteletten". Dat is bij De Knip ook wel even anders geworden. Vandaag of morgen neem je even de tijd voor een lunch die door zorgzame handen wordt be reid en geserveerd: tranches gerookte kippeborst met verschillende soorten sla, aangemaakt met vinaigrette- saus, gevolgd door een krachtige bouillon met prei en rundvlees. Daar is dan ook, eventueel, de „Tourne- dos diable", een duivelse biefstuk van de haas met een zachte pepersaus. Het geheel, achteraf, geblust met een amandelparfait met li- keursaus. Waarna nog de koffie wacht, in het bijzijn van een schaaltje vol uitge lezen home made bonbons. Geen enkele wanklank, of het moest het ronde parijse aardappeltje zijn dat, bij het mislukt prikken, over de rand van mijn bord op het smetteloos witte tafellaken wipte. Nagezeten door mijn vork. Dat kwam ook door de wijnen hoor. Aangeleverd door mijn bekwame begelei der en doorgewinterde mede-informant Anton P.Kleys, die als importeur van Noordman Frères te Leiden, nationaal sublieme dingen arrangeert op het ge bied van de Bordeaux, Bour gogne en Champagne; een drieluik dat La douce Fran ce groot heeft gemaakt en ook de Nederlanden be sproeit. Het is werkelijk niet van: schenk maar in. Geens zins. In het geheel niet! Uit de selectie werd gekozen een, Kleys niet onbekende maar zijn volle goedkeuring wegdragende, witte Pouilly Fumé (1984) bij de entree en een rode ChSteau La- roze (een grand cru classé), St.Emilion 1982. Onder die omstandigheden praat je al algauw over „een rijke markt, die je in kunt vullen als je maar kwaliteit levert en sfeer creëert". De ijs bergsla is dan al weer verge ten. Want daar moet je echt van houden. Mevrouw Grundeken peinst nog steeds over haar boek dat ze wil gaan schrijven. Maar in mei zal het feest zijn. Pieter jr.:„Vanaf 5 mei tot en met 16 mei onderne men we actie. Dan maken we van het menu de saison een menu anniversaire, een jubileummenu ad 25 gulden, vanwege die 25 jaar De Knip. We zijn heel prijs- vriendelijk. Het best is, even van tevoren te reserveren, want het gaat gegarandeerd stormlopen. Inmiddels is on der de vaste gasten al een „fluistercampagne" begon nen. Want die willen wij trouw blijven". RMOND Er hebben 25 mensen gereageerd op de (roep van het gemeentebestuur aan de inwoners van rmond om hun bevindingen met het nieuwbakken ireatie-eiland Koudenhoorn te spuien. Volgens het "jjprmondse college betekent dat dat de overgrote :e£erderheid van de Warmondse bevolking tevreden is "k^t het eiland. De commissie algemene zaken buigt htfch dinsdag over de binnengekomen reacties en zal proberen na te gaan wat er nog wenselijk of nood- elijk is. eC4r en daar worden aanvullende voorzieningen voorgesteld zo- ieen warmwaterdouche, een invaliden-toilet en extra pick- «ktafels. B en W stellen voor die kleine voorzieningen te tref- J. Grotere wensen zoals ruiterpaden en een midget-golfbaan cattken niet haalbaar. Het hondenvraagstuk blijft een heet hang- voér, zo blijkt uit de reacties. Hondenbezitters willen meer vrij- zijjd voor hun hond op het eiland en de niet-hondenbezitters e alen de honden helemaal weren. Gebleken is in ieder geval erg in de afgelopen gebruiksperiode van Koudenhoorn de regels n# aanzien van honden vaak worden overtreden. In het zomer- ertóoen zijn honden op het eiland verboden. In het stiltegebied im)gen deze viervoeters helemaal niet komen en in de wintertijd vyjgen honden slechts aangelijnd op Koudenhoorn vertoeven, mq rv#7 van de 25 reacties worden loslopende honden als een pro- ïnkm gezien vanwege de hondenpoep op de ligweiden en het ieiaar voor de dieren in de dierenweide. De eerste slachtoffers if 6r zijn inmiddels gevallen. Een hoog drachtig schaap bleek laibr een hond zodanig te zijn opgejaagd dat de twee lammetjes "Ie moederschoot overleden. Het Friese melkschaap beviel te tijd later heel moeilijk van twee dode lammetjes en is on- ks intensieve verzorging een dag later eveneens gestorven, enferuit blijkt dat een hond niet echt hoeft te bijten om grote f arigheid te veroorzaken. Overigens werden deze week wel •e kerngezonde lammetjes geboren, afkomstig van een ander melkschaap. Dit zijn de eerste echte Koudenhoorn-lamme- Tekencursus Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar op de teken- en schildercursus die momenteel in Qbus (centrum voor vol wasseneneducatie) in Lisse wordt gehouden. De cursus wordt gegeven op dinsdag ochtend en -avond. Deelna me kost vijfentwintig gulden per maand, exclusief materi aal. Tevens wordt een een malig inschrijfgeld van tien gulden verlangd. Meer in lichtingen: 02521-14118. Orgelconcours Het nationaal concours elek tronisch orgelspelen komt zondag naar Lisse. Daar vindt in de Nachtegaal aan de Heereweg 10 de kwartfi nale plaats. Aanvang half twee. Een inschrijfformulier is nog verkrijgbaar bij Mu ziek Sicking in Lisse. Toe gangskaarten zijn verkrijg baar via telefoonnummer 02521-19134. en rond het Keukenhofbos, dat een vogelreservaat is. De start is bij het VVV-kantoor aan de Grachtweg 53 in Lis se. Deelname kost twee gul den vijftig. Leden van de VVV Lisse betalen één gul den. Jazz Jazzliefhebbers kunnen zon dag van vier tot acht uur Tafeltennis weer terecht bij de maande lijkse jazzmiddag in café Zo- merzorg aan de Jonkheer Mockkade in Hillegom. Spe ciale gast is de tenorsaxofo nist Boris van der Lek. De toegang is gratis. Wandelen De jaarlijkse Winterwandel- tocht van de VVV Lisse wordt zondag gehouden. Deze ongeveer 8 kilometer lange tocht is bedoeld voor het hele gezin en loopt door In jongerencentrum Magni- fiosi aan de Ruishornlaan 21 in Lisse wordt zondagavond gestreden om het kampioen schap tafeltennis. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gul den, houders van een reduc- tiekaart betalen twee gulden minder. Het toernooi begint om acht uur. Fietstocht Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondag een fietstocht door Alphen aan den Rijn en omgeving. Centraal staat de ontwikkeling van het land schap in die regio en de in vloed van de mens daarop. De start van de fietstocht is om twee uur vanaf molen De Eendracht aan de Prins Hen drikstraat in Alphen. Concert In de serie concerten op de zondagavond wordt zondag in het Paus Johannes Cen trum in Leidschendam een concert gegeven door het Amsterdam Guitar Trio. Kaarten voor het concert aan Prinsenhof 8 in Leidschen dam-noord kosten tien gul den, voor CJP- en Pas 65+- houders zeven gulden vijftig. Aanvang kwart over acht. Klaverjas In de kantine van De Blauw- band aan de Vijfmeiweg in Sassenheim wordt maandag avond een klaverjas- en sjoelavond van de Speeltuin vereniging Bijdorp gehouden. Aanvang kwart over negen. Er zijn weer allerlei prijzen, waaronder vlees en waarde bonnen. De toegang is gratis. Kerkeveiling Evenals twee jaar geleden wordt er maandagavond weer een kerkeveiling in het parochiehuis aan de Dorps straat in Nieuwkoop gehou den. De opbrengst komt ten goede aèn de rooms-katholie- ke kerk. De kerkeveiling be gint om acht uur. Jaarvergadering De Land- en Tuinbouwvere- niging Leidschendam houdt maandag de jaarvergadering in De Witte Kaketoe aan de Damlaan 44. Na de gebruike lijke jaarverslagen en be stuursverkiezing houdt Ben Aalbers een lezing en ver toont een videoclip over Cal- ligrafie. Aanvang acht uur. CCE De formatie Cranes Colonial Exercise treedt zaterdag op bij jongerensociëteit Utopia in gebouw Westender (bij de Klaverhal) in Zoeterwoude. CCE speelt blues, reggae en rock. De meeste nummers zijn van eigen hand, maar ook worden eigen bewerkin gen van bekende nummers ten gehore gebracht. Aan vang negen uur, entree drie gulden voor leden en vijf gulden voor niet-leden. Pandoeren De liefhebbers van oud-pan doeren zijn vanavond wel kom in het Zoeterwoudse buurthuis De Weipoort waar om 20.00 uur de kaarten wor den geschud. Liefhebbers van „gewoon klaverjassen" kunnen vanaf 20.30 uur te recht in het clubhuis van SJZ. Heavy Metal In het jongerencentrum De Sater aan de Koningin Julia- naweg in Leidschendam treedt morgen de heavy me tal band Angus uit Amster dam op. In het voorprogram ma treedt de hardrockforma- tie Rip Tide op. Aanvang 21.30 uur, de toegang be draagt vier gulden. NOORDWIJK Noordwijkers tussen 50 en 75 jaar oud wonen bij voorkeur in een eensgezinshuis in een woonstraat. Verder scoren de service-flats, de aanleunwoning en het beschermd wo nen (een eigen appartement met gemeenschappelijke ruimten) hoog. Deze conclusie kan worden getrokken uit een enquête, die de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw (VAC) een paar maanden geleden gehouden heeft onder de oudere bezoe kers van dé welzijnsmarkt in De Rank. In totaal kreeg de commissie 109 vragenformulieren binnen. De uitslag van dit onderzoek kan beschouwd worden als een voor loper van een vollediger en diepgaander peiling. Zowel het col lege van burgemeester en wethouders als het Samenwerkings verband van Georganiseerde Ouderen Noordwijk zouden daarop uit zijn. Uit de antwoorden blijkt vefder, dat de oudere Noordwijkers bijna unaniem hun voorkeur uitspreken voor het gelijkvloers zijn van alle vertrekken. Verder stelden niet minder dan 90 geënqueteerden prijs op twee slaapkamers in hun woning. Ook bleek er een duidelijke meerderheid te bestaan voor de gesloten, eventueel half open keuken. Een aantal voorzieningen, zoals de afwezigheid van drempels, handgrepen in de douche en trapleu ningen, kregen in de enquête een duidelijke plus. Hoog geno teerd staat de wenselijkheid van een alarmsysteem. Een ruime meerderheid van de ondervraagden bleek bereid de aanpassin gen in de huur te verrekenen mits binnen betaalbare normen. Wat de woonomgeving betreft gaat de grootste animo uit naar de woonstraat in de directe omgeving van kerk, winkels, bus halten en gezondheidscentrum. Uit het geheel van de enquête trekt de VAC de conclusie, dat er een grote behoefte -bestaat aan de zogenaamde 55-plus woning. LEIDEN Geboren: Frank z.v. L. Borst en C. C. Ciere; Thomas Roe land z.v. A. F. W. Sondermeijer en W. H. Bouricius; Charlotte Caroliene d.v. A. M. Verver en W. Brandt; Casper Hugo z.v. G. A. van Zee en E. E. Licht; Wessel z.v. J. A. Brouwer en Y. Welsch; Ijdie d.v. P. van der Spijk en P. de Mooij; Bianca d.v. A. Hus en C. Reiss; Akkemay d.v. H. J. Huininga en A. J. van der Let; Karima d.v. A. Alt Barghane en Z. sou; Aria Johanna d.v. J. Groen en G. Krijgsman; Pe- tronella Nicotine d.v. A. N. Remmel- zwaal en M. den Hollander; Cornells Frederik z.v. C. van der Kwaak en J. C. Heemskerk; Xander Dionlsius Pie ter z.v. A. P. Dekker en M. J. Mathot; Karen Martine d.v. P. L. Bom en H. J. Visser; Gerrlt Pieter z.v. G. A. van Es en A. de Groot; Maria Cornelia Jo- hanneke d.v. J. J. D. Geerling en S. S. Dinkelman; Marcus Petra Vita d.v. P. H. T. S. de Wildeen M. C. G. van Beelveld; John Gerard z.v. J R. Bam- borough en C. E. H. Blijdenstein; Sharon Corinda d.v. J. van Duljn en M. W. van Duljvenbode; Sabrlna Ali- da d.v. B. Owel en M. den Hollander.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15