Ictie tegen uitwijzing Leidse Marokkanen veidóeSou/ta/ni 1 van Vuilverbranding moet binnen vijf jaar dicht a I Uitgelezen opgeruimd STAD OMGEVING J w Eerste paal voor Marcacomplex liden: geen uitgifte in kortlopende huldbewijzen Conflict veemarkt nog niet opgelost VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 lieke klok gestolen Pf)N De gemeente Leiden heeft te gedaan van diefstal van een »n reveilleklok die tot voor kort de toegangsweg naar het Pesthuis De klok, 50 centimeter hoog en met jorsnede van 30 centimeter, dateert is een woordvoerder van de ge- e uit het begin van deze eeuw. Vol len buurtbewoner, de heer J. van is de klok enkele weken geleden enen. Hij meldde dat bij de politie, >mdat hij niet de eigenaar was werd ifstal niet genoteerd. De klok be- vroeger toe aan het legermuseum, jinds enkele jaren aan de gemeente. Utiquarisch bezit van de gemeente daarmee overigens verder uitge- Enkele weken geleden werd ook jtieke ijzeren stang uit het Waagge- gestolen. Deze is nog steeds zoek. Onenigheid in Leemansstraat LEIDEN Twee families die wonen aan de Leemansstraat hebben gisteren onenig heid gehad. Het begon 's morgens om kwart voor tien. Een 29-jairge Leidenaar gaf zijn 26-jarige buurvrouw een klap om dat hij vermoedde dat zij de politie zou bellen als hij de radio volgens haar te hard aan zou hebben staan. De vrouw liep letsel op aan haar mond en neus en deed aangifte bij de politie. Haar buurman werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau, daarna mocht hij weer naar huis. Rond vijf uur kwam een familielid van de vrouw bij de 29-jarige man op be zoek. De man werkte het familielid zijn huis uit. Toen gooide het familielid accu door het raam van de 29-jarige man. Activiteiten voor Leidse huisvrouwen LEIDEN De afdeling Leiden/Oegst- geest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft weer verschillende ac tiviteiten op het programma staan. Don derdag 5c maart is er een excursie naar Brussel. Het thema van de dag is „Politiek en Brussels kant". Maandag 9 maart is de eerste bijeenkomst van de gespreksgroep die zich bezighoudt met het Ander-Bur- ger-Consument-project. Daarna volgen nog 9 bijeenkomsten op maandag. In ver band met het 70-jarig bestaan van de ver eniging wordt donderdag 12 maart om 14.00 uur een toneelstuk opgevoerd. Ook worden dia's vertoond. De activiteiten hebben plaats in verenigingsgebouw 't Pand aan de Caeciliastraat 18 in Leiden. Voor meer informatie: tel. 071-220467 of 132036. Dure ringen gestolen LEIDEN Een juwelier aan de Haar lemmerstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zestien ringen met een totale verkoopwaarde van der tienduizend gulden. Volgens de juwelier zijn de ringen gestolen tussen maandag en gistermiddag een uur. Inbraak in kelderbox LEIDEN Twee fietsen, twee koffers, een naaimachine en elektrisch gereed schap zijn gestolen uit een kelderbox aan de Eduard van Beinumstraat. De deur werd volgens de politie met grof geweld opengebroken. De inbraak is gepleegd tussen woensdagmiddag en donderdag ochtend. Pepermuntdief loopt tegen auto LEIDEN Een 25-jarige man die illegaal in ons land verblijft, is gisteravond ge wond geraakt toen hij voor de politie vluchtte. De man was in een winkel aan de Langegracht betrapt op diefstal van pe permunt ter waarde van 1,49. De be drijfsleider waarschuwde de politie. Agen ten wilden de man meenemen naar het bureau, maar hij nam de benen. Hij rende achter het Stadsbouwhuis langs naar de Maresingel. Bij het oversteken van deze weg keek de man niet goed uit. Hij liep tegen een voorbijrijdende auto en raakte gewond aan zijn rechterknie en -enkel. Agenten wilden hem aanhouden, maar de man verzette zich zo, dat hij hij nog een buil op zijn jukbeen opliep. Hij is volgens Vredesmonument in binnenstad LEIDEN Er komt een vredesmonu ment in de Leidse binnenstad. Het mo nument krijgt een plaats bij de uitbrei ding van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) tussen de Breestraat en de Langebrug. Het vredesmonument zal voor het grootste deel bekostigd worden uit de éénprocents regeling bij deze nieuwbouw. Deze regeling schrijft voor dat één procent van nieuwbouwkosten besteed moet worden aan beeldende kunst in of bij het gebouw. Zowel de GSD als de Initiatiefgroep Vredesmonu ment zijn akkoord gegaan met dit voor nemen van het college van B en W. Overlegd moet nog worden wie het mo nument zal maken en aan welke eisen het zal moeten voldoen. EMEENTERAAD OM STEUN GEVRAAGD 1IDEN Twee Leidse tiecomité's willen be- irkstelligen dat staats- iretaris V. Korte-Van ^jmel van justitie er afziet om twee in Iden wonende Marok- ien uit te wijzen. Het it om een 39-jarige en een 24-jarige De man, Salhi lah, is inmiddels offi- 1 uitgewezen, maar ondergedoken. De duw, Amina Echaoui, tcht op de uitslag van |n verzoek om haar [wijzing te herzien. De tie van Links Leiden komende maandag lens de gemeente- adsvergadering een Dtie indienen waarin raad gevraagd wordt actie te steunen. beide actiecomité s, een jderlands en een Marok- presenteerden gister- nd in het gebouw van de jhting Welzijn hun plan- om de komende weken idacht voor de zaken te „We gaan contact iemen met kamerleden hen druk uit te laten oe- ien op de staatssecretaris, •der zullen er adverten- in dagbladen verschij- I. Ook gaan we handteke- igenlijsten uitdelen en Irijven we zo'n 120 perso- en instellingen in de idse regio aan, waaronder orbeeld kerken. Ook Amina Echaoui en Salhi Salah, geflankeerd door de actievoerders Martin van der Velden (rechts) en Mohamed Elmarsse (links). gaan er voorbeeldbrieven naar het hele land, zodat mensen aan de hand daar van een brief kunnen schrij ven aan de staatssecretaris", aldus Martin van der Vel den, een van de actievoer ders. De man die is uitgewezen is Salhi Salah. Hij kwam in 1973 naar Nederland en woonde en werkte hier tot 1981 illegaal. Daarna kreeg hij verblijfsvergunning. In 1982 vertrok hij voor enige tijd naar Marokko in ver band met het overlijden van zijn moeder. In die 'tijd liep hij in de ziektewet en ver keerde in de veronderstel ling voor de eerstvolgende medische controle terug te moeten zijn. Bij terugkomst bleek zijn werkgever hem echter ontslagen te hebben, omdat hij niet op tijd terug was. Herhaalde pogingen om daarna een verblijfsvergun ning of vestigingsvergun ning te krijgen liepen op niets uit. Ook het zoeken naar een nieuwe baan lever de geen resultaat op. Een sollicitatie bij de gemeente Leiden werd in december onderbroken door de beslis sing van de Raad van State het beroep tegen uitwijzing af te wijzen. De actievoer ders wijzen er op dat Salah door een misverstand in 1982 op dubieuze gronden is ontslagen en als gevolg daar van nu wordt uitgewezen. „Zijn vrouw en zes kinderen in Marokko komen met moeite rond van de kinder bijslag. Uitwijzing zou bete kenen dat dat ophoudt. Te rugvallen op familieleden kan hij niet en in Marokko is geen werk voor hem", al dus de comité's. De Marokkaanse vrouw, Amina Echaoui. kwam in 1979 met haar Marokkaanse pleegvader en Nederlandse pleegmoeder naar Neder land. In 1981 werd zij echter op het vliegtuig naar Marok ko gezet omdat de papieren die het pleegouderschap moesten bewijzen niet in orde waren. Zij keerde enige weken later terug, nadat jus titie het bevel tot uitwijzing had geschorst. In 1984 trouwde ze met een illegaal in Nederland verblijvende Egyptenaar. Dat huwelijk meldde ze uit angst niet bij de vreemdelingenpolitie. Haar man werd daarna tot twee keer toe uitgewezen, het laatst in januari van dit jaar. Inmiddels was het hu welijk aan het licht geko men, waarop besloten werd om Achaoui met haar inmid dels geboren dochtertje uit te wijzen, omdat ze onjuiste ge gevens verstrekt had. Ze is in afwachting van de uitslag van een beroep tegen die be slissing. „Waar moet ze naar toe als ze uitgewezen wordt Met Egypte en Marokko heeft ze nauwelijks banden. Ze woont en werkt hier in Nederland, spreekt de Ne derlandse taal en heeft hier haar familie en vrieden", al dus de actievoerders. Volgende week donderdag zal, er een prostestbijeen- komst worden gehouden in het gebouw van de stichting Werkgroep Marokkanen aan de Korevaarstraat. PROVINCIALE STATEN: DEN HAAG/LEIDEN De omwonenden van de Leidse vuilverbranding hebben in hun strijd tegen de omstreden installatie gisteren steun gekregen van Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Leidse vuilverbrandings (VVI) moet binnen vijf jaar dicht. Dat was de strekking van de motie die gisteren tijdens een vergadering van Provinci ale Staten met algemene stemmen werd aangeno men. De motie, ingediend door J. Steegh (PSP/ CPN/PPR), werd met en kele wijzigingen ook on dersteund door gedepu teerde J.W. Hekkelman (CDA). De Leidse vuilverbrandingsin stallatie Gevulei heeft op 16 december 1986 een nieuwe vergunning gekregen die tien jaar geldig is. De Gevulei vindt de vergunning te streng, omdat de installatie in de ne gentiger jaren gesloten wordt en de investeringen die nale ving van de vergunning met zich mee zouden brengen voor die periode te hoog zijn. De omwonenden en de gemeente Leiden vinden echter dat de voorwaarden nog niet streng genoeg zijn. Steegh vroeg zich «gistermid dag af hoe de Gevulei een ver gunning van tien jaar kan (^N/DEN HAAG De dam met 400 miljoen. Deze ^ïte Leiden is niet van grote gemeenten verwachten om verhandelbare door zo te werk te gaan een ^^Bbewijzen met een korte rentevoordeel van een achtste ïft uit te geven. Volgens procent. Voor gemeenten met ^tikpl van Hns j Rr»7ün een omvangrijke begroting, bijvoorbeeld omdat daar ook de energie- en waterleiding bedrijven in zijn opgenomen, kan' dat enig voordeel opleve ren. „Voor een gemeente als Leiden is dat voordeel echter te verwaarlozen", aldus Spoek. Volgens drs. Rozijn, mede werkster van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, is niet met zekerheid te zeggen of de grotere gemeenten ook in de toékomst een dergelijk positief netto resultaat mogen verwachten. Doordat de marge tussen kasgeldrente en het rentetarief van een CP-uitgifte kan veranderen, is er geen ze- van "de kapitaalmarkt kerheid over dat voordeel. Bo- ildus Rozijn. Tot dusver vendien brengt uitgifte van n vooral bedrijven ge- commercial paper administra- an de nieuwe mogelijk- tieve beslommering mee en m zogeheten commercial moeten provisiekosten betaald •^uit te geven. Het gaat worden aan de bank, die de le- verhandelbare ningen aan de man brengt. Die kosten kunnen van geval tot wijzen met een korte uit te geven. Volgens 'jtikel van drs. J. Rozijn 'blad van de Bank voor Elandsche Gemeenten ji diverse gemeenten .meer Rotterdam en Den \tf— en andere openbare "\ien goedkoper uit te zijn lit alternatief voor een llening. „Het is, denk ?en aantrekkelijk voor rote gemeenten. Voor rhter niet", aldus P. van de directie finan- jnten tonen een groeien- jangstelling voor de mo- jeden die de vorig jaar racht geworden liberali- si ^bew ^vei va; iwijzen met een loop- minder dan twee jaar geval verschillen. »r niet-banken worden 'en. Meestal wordt een vastgesteld, waarop een id bedrag in een keer ^(uitbetaald. Er wordt een ^(bedrag beschikbaar ge- Sin het verschil is dus te Jiwen als rente-op- "It over de tussenliggende Degene die het geld —«kt kan echter, doordat n een markt onderhou- het toonderpapier, de verhandelen. Vooral nu riële bedrijven beter in Jottende middelen zitten, gjjer mogelijkheden voor isorganen te zijn goed- in kort geld te komen, ovinciale Limburgse iteitsmaatschappij gaf Is voor 100 miljoen imercial paper (cp) uit, ilcentrale 150 miljoen, ig is gekomen met een nma van 100 miljoen en ïcember kwam Rotter- Feestweek in nieuw dienstencentrum LEIDEN Het Dienstencen trum Zuid-Oost wordt vrijdag 6 maart om 16.00 uur officieel geo pend. In twee maanden is een gedeelte van de voregere Finse school aan de Lorentzkade om getoverd tot een dienstencen trum voor ouderen in Zuid-Oost en Meerburg. In de feestweek van 28 februari tot en met 7 maart worden verschillende ac tiviteiten gehouden. Zaterdag middag 28 februari is er vanaf 14.00 uur open huis. Woensdag 4 maart is er een informele bijeen komst voor mensen die met ou deren wérken. Zaterdagmiddag 7 maart treedt het cabaretgezel schap „De Zaanse Vijf" op. Zo moet het nieuwe complex eruit gaan zien. LEIDEN De wethouders J A. Peters van ruimtelijke or dening en D.J. Tesselaar van volkshuisvesting hebben gis termiddag de eerste paal ge schroefd voor het nieuwbouw- complex op het Ir. Driessen- plein. In dit complex komen een parkeergarage voor zo'n 300 auto's, een Marca-kleding vestiging, de Leidse dans school Castelein, waarschijn lijk orthopaedisch specialist Van Lierop en show- en kan toorruimten. Een deel van die kantoorruimte zal door C&A in gebruik genomen worden. Dit project van Erica Beheer zal begin volgend jaar gereed zijn. Het architectenbureau Ir. Hans van Egmond is verant woordelijk voor de vormge ving van het gebouw. Zo lang als de plannenmakerij duurde voor de realisatie van de Sanders parkeergarage, zo snel was het gemeentebestuur het eens over de realisatie van het complex op het Ir. Dries- senplein. Vooral de komst van de kledinggigant Marca, die voor een duidelijke trekkers- functie zorgt en de te ver wachten vraag naar personeel, deed de gemeente al snel be sluiten om in te stemmen met de plannen. De gemeente wil pas over een parkeergarage voor het westelijk deel van de stad praten als de ervaringen met de huidige parkeergara ges, inclusief die aan het Ir. Driessenplein, zijn geëva lueerd. In het complex zal Marca na genoeg de gehele benedenver dieping vullen. Daarboven aan de zijde van de Ir. Driessen- straat en een deel aan Hooi gracht komt op de eerste en tweede verdieping de parkeer garage. Op de eerste verdie ping komt aan de Hooigracht- zijde de dansschool en een kantoor. Op de tweede etage zijn verder kantoorruimten en showrooms. Op het Ir. Dries senplein aan de zijde Oude Rijn en Middelstegracht ko men 35 nieuwe huurwoningen. Het is de bedoeling dat de eer ste paal hiervoor eind dit jaar de grond in gaat. Het moderne ontwerp voor dit appartemen tencomplex is door de Delftse architecte mevrouw Hoenes gemaakt. Er komen 10 bejaar denwoningen en 25 drie-ka merwoningen in. De apparte menten worden beheerd door woningbouwvereniging Ons Doel en de huur Zal gemiddeld 490 gulden per maand bedra gen. Tussen de appartementen en het Marca-complex komt een binnentuin. Open dag De dependance van de Lo- rentzschool houdt zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur een open dag. De dependance is gevestigd in de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Met ingang van 1 augustus gaat de dependance op in de nieuwe openbare basisschool aan de Anthonie Duyklaan. Het nieuwe Han van de Rhee- /Bob Rigter Kwintet treedt zondag op bij Jazz on Sunday. Het concert begint om 15.30 uur in het bowlingrestaurant Hans Menken aan de Boshui- zerlaan. De toegang bedraagt voor leden 7,50, voor niet-le- den f 8,50 en voor houders Managers van een CJP of collegekaart 6,50. Gezonde voeding Het Dienstencentrum voor Leiden Noord, De Kooi, Zee- heldenwijk en de Meren wijk houdt maandag vanaf twee uur een voorlichtingsmiddag voor ouderen over gezonde voeding. Er kunnen gratis ge zonde hapjes geproefd wor- De praktische waarde van transcedente meditatie voor managers. Daarover spreekt drs. J.Uijen maandagavond in Holiday Inn. De lezing begint om 20.00 uur. Ruilbeurs Jeugdige verzamelaars van postzegels, munten en derge lijke zijn welkom op de ruil beurs, die maandag wordt ge houden in gebouw „De Lin de" aan de Herenstraat 64. De beurs begint om 19.00 uur. Ta fels kunnen worden gereser veerd bij C. Vinkestein, Aca ciastraat 14, tel. 071-123692. Kunst In het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel wordt zondag een gratis rond leiding gehouden langs de tentoonstelling „Aanwinsten moderne kunst". Het gaat om een selectie van de meer dan vijftig werken die De Laken hal in de periode 1982-1986 heeft verworven. De rondlei ding begint om 15.00 uur. Kolfiesoos Wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2 houdt zondag 22 februari een koffiesoos in haar clubgebouw. De soos be gint om kwart over twaalf en behalve koffie drinken kan men er ook sjoelen, een kaar tje leggen of andere spelletjes doen. krijgen, terwijl in het vooront werp afvalstoffenplan werd gesteld, dat de vuilverbran dingsinstallaties van Leiden en Den Haag binnen afzienba re tijd moeten worden geslo ten. De VVI in Leiden zou in 1995 dicht moeten, die in Den Haag al in 1990. Een andere tegenstelling con stateerde Steegh rond de rook gasreiniging. Het voorontwerp afvalstoffenplan schrijft deze rookgasreiniging voor bij be drijven als de Leidse vuilver brandingsinstallatie. De voor ziening wordt in de vergun- ningvoorwaarden echter niet vereist. Steegh sprak van een bestuurlijke blunder en stelde aanvankelijk in zijn motie dat de vergunning aan Leiden ten onrechte is verleend. Gedepu teerde Hekkelman bestreed dit: „De vergunning is ver leend op basis van het huidige afvalstoffenplan. De afgege ven vergunning kan in het ka der van het nieuwe afvalstof fenplan worden aangepast. De Afvalstoffenwet biedt ons die mogelijkheid". Ook over de voorwaarden die aan de vergunning zijn ver bonden, was Hekkelman het oneens met zijn opponent. „Een verregaande rookgasrei niging is niet haalbaar. Dit brengt te hoge kosten met zich mee in verband met de nog korte levensduur van de in stallatie. De voorschriften die nu zijn gesteld, zijn minder duur, minder ingrijpend, maar leveren toch wat minder mi lieuvervuiling". Helaas Hekkelman was het volkomen eens is met de doelstelling van de motie. „Overleg met de lei ding van het bedrijf om de vuilverbrandingsinstallatie dicht te krijgen". Hij stelde echter voor om woorden van de VVD'er Waterman te ge bruiken over de afgegeven vergunning. En het werd dus de „Helaas" afgegeven ver gunning, in plaats van de „on terechte". Met nog enkele wij zigingen bleek dit voldoende om steun van alle partijen te krijgen. Ook -die van het CDA. dat in eerste instantie de eigen gedeputeerde steunde. Al zijn de statenleden het nu overigens met elkaar eens, het betekent niet dat de menings verschillen rond de Gevulei uit de wereld zijn. Bewoners, Gevulei en gemeente Leiden hebben beroep bij de Kroon ingediend tegen de bewuste vergunning van tien jaar. En ook hier zijn de meningen ver deeld: de Gevulei wil minder strenge voorwaarden, bewo ners en gemeente willen dat de termijn waarvoor de ver gunning is afgegeven, wordt ingekort. LEIDEN Het conflict over de veemarkt in de Leidse Groe- noordhallen is nog niet opgelost. De voorstellen van de Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in West- en Midden-Nederland ten aanzien van een verbeterde afgifte van gezondheidsverkla ringen, is voor de Leidse Veemarkt en de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee onaanvaardbaar. Begin volgende week zullen de betrokken organisaties verder overleg voeren. De Gezondheidsdienst heeft in overleg met het Zuidhollands Rundvee Syndicaat i.o. en de V.V.B.'s besloten om veehandela ren gedurende een proefperiode van drie maanden de mogelijk heid te bieden op zaterdag tot 16.00 uur via een telefonische bandopname een aanvraag voor een verklaring in te dienen. Deze verklaring kan dan vanaf 16.30 uur worden afgehaald bij de V.V.B's. De handelaren moeten hiervoor naast het normale bedrag van ƒ3,50 een tientje extra betalen. En dat laatste is „be slist onjuist", menen de directie van de Leidse veemarkt en de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee. Zij vinden het on aanvaardbaar dat de verhandeling van slachtrunderen via vee markten extra kosten met zich meebrengt. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Noi I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Telejoonjvoor controle be:orgingj Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl CeidócSoutemt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13