Kapitaal vlucht de grens over Te pakken Minister zoekt met gemeente oplossing havenconflict Evacuatie van Duitsers uit Libanon na ontvoeringen maecoloog or rechter egens late abortus NEDERLANDSCHE BANK BEZORGD VOOR GULDEN Hond blaft meisje uit coma Diplomaten willen Schoo niet in India BIJZONDER KINDERTARIEF OPENBAAR VERVOER CcldócSowuvnt HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt steeds meer Ne derlands kapitaal over de landsgrenzen belegd. Over de eerste drie kwartalen van 1986 be droeg het negatieve sal do bij het kapitaalver keer circa 18,5 miljard gulden. Over heel 1985 bedroeg de kapitaal- vlucht nog maar 12,1 miljard, eenzelfde be drag als het jaar daar- Bij de Nederlandsche Bank maakt men zich ernstige zorgen over deze ontwikke ling, die de waarde van de gulden kan aantasten. Oor zaak is onder meer dat de zg. institutionele beleggers (pensioenfondsen, verzeke ringsinstellingen en andere beleggingsmaatschappijen) minder belangstelling kre gen in Nederlandse aande len en juist veel buitenland se aandelen hebben ge kocht, met name in de Ver enigde Staten, waar de koersen op dat moment laag waren. Door die aankopen ^.zijn de noteringen van de aandelen in Wall Street sterk gestegen. Maar ook in de directe investeringen van het bedrijfsleven was er vorig jaar veel kapitaalex port. Bij de bank meent men dat de rente op langlopende le ningen verhoogd dient te worden om zo de kapitaal- vlucht te keren. Dat plan stuit echter op verzet van minister Ruding van finan ciën, omdat het nadelig zou zijn voor de overheid en het bedrijfsleven. Een voorstel van de Nederlandsche Bank om de overheid meer te la ten lenen dan strikt nodig is om daarmee de rente op te, drijven, is bij Ruding even eens in ongenade gevallen. Financiën heeft wel positief gereageerd op het voorstel van de Nederlandsche Bank het sparen door middel van levenverzekeringen en pen sioenen fiscaal minder aan trekkelijk te maken. Daar toe is eind 1986 een wets voorstel bij de Kamer inge diend. MOSKOU Een meisje in de Sovjet-Unie raakte in coma nadat ze haar hond was kwijtgeraakt, maar toen het dier vier dagen later werd teruggevonden, ontwaakte zij door zijn geblaf weer. Dat meldde Izvestia, doorgaans de spreek buis van het Kremlin, gisteren. Mars, de witte straathond van de 18-jarige Joelja Protjanova uit Koejbisjev, was weg gehold na een ontmoeting met een kat. Joelja ging naar het asiel voor zwerfhonden en daar schrok ze zo van precies eenzelfde en slecht behandelde hond als Mars, dat zij in coma geraakte. Mars werd na een radio-oproep door Joel- ja's moeder vermagerd en vervuild teruggevonden in een dorp buiten de stad. Het vreugdevolle geblaf van de hond deed het meisje uit haar diepe slaap ontwaken. NOORDWIJKERHOUT Een oproep van presentator Bart Peeters in het televisieprogramma „Villa Valuta" heeft gister avond voor chaotische taferelen gezorgd in en rond De Schel ft in Noordwijkerhout. Bart Peeters vroeg de televisiekijkers met het meest recente omroepblad van Veronica naar De Schel ft (waar het programma werd opgenomen) te komen. Als beloning zouden zij een das en een muts krijgen. In korte tijd meldden zich bijna duizend mensen bij De Schelft. De eerst honderd kre gen het beloofde cadeau. in met zijn eigen zaad atig te hebben geïnse- d. Volgens mr. Spong irts in deze affaire niet vervolgd. „De procu- neraal heeft mij gezegd ;een enkel bewijs tegen aecoloog is", aldus de at. De arts is sinds en- iken weer werkzaam in yenburg-ziekenhuis. Hij :h daar voorlopig echter et de zorg voor patiën- ig houden. DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Za ken) en de gemeente Rot terdam gaan morgen pro beren een „inhoudelijke suggestie" te formuleren die mogelijk kan leiden tot een oplossing van het conflict in de Rotterdamse stukgoedsector. De Koning heeft dit gister avond gezegd na afloop van het overleg met burgemeester Peper van Rotterdam en ha venwethouder Den Dunnen. Oplossingen voor het conflict tussen werkgevers en werkne mers in het stukgoed, over door de werkgevers aangekon digde ontslagen, zijn volgens de bewindsman nog niet uitge sloten. Bij de Rotterdamse stukgoed- bedrijven Müller Thomson en Seaport zijn de dagploegen vandaag niet aan het werk ge gaan. Gistermiddag werd ge staakt bij de stukgoedbedrij- Ouick Dispatch en Hanno nacht bij Müller- Thomsen. Het conflict in de haven lijkt verder te escaleren nu ook in de sector van de machinale overslag (erts en kolen) acties zijn gevoerd en nieuwe acties dreigen. Afgelopen dinsdag hebben de nacht- en de dag- ploeg bij het overslagbedrijf EMO het werk voor twee uur neergelegd. Afgelopen nacht is de nachtploeg bij het Rotter damse overslagbedrijf Frans Swarttouw drie uur later aan het werk gegaan. De acties zijn gehouden uit protest tegen de weigering van de werkgevers organisatie SVZ om vandaag met de bonden te overleggen over een nieuwe sector-cao voor de machinale overslagbe drijven. Pag.6: Nog geen bemiddeling in havenconflict. Villa Valuta veroorzaakt chaos OOK ACTIES BIJ MACHINALE OVERSLAG BEIROET Een groep van 200 Westduitsers is van nacht van het islamitische westelijke deel van Beiroet naar christelijk Oost-Beiroet overgebracht. In Libanese veiligheidskringen is vernomen dat zij later op de dag aan boord gaan van een Frans schip en het land zullen verlaten. De evacuatie, onder scherp toezicht van de Libanese veiligheids troepen, duurde slechts een half uur. De aanleiding is de ver moedelijke ontvoering van een tweede Westduitser in Beiroet. Voor de Libanese kust bij Jounieh ligt een Frans schip waarop de Westduitsers later vandaag zullen inschepen, aldus de zegslie den. Zaterdag werd een manager van het Hoechst-bedrijf, Rudolf Cordes, ontvoerd. Sinds dinsdag wordt een werknemer van het elektronicaconcern Siemens, Alfred Schmidt, vermist. Aangeno men wordt dat hij ook is ontvoerd, de Westduitse regering heeft een crisisstaf gevormd die zich bezighoudt met de zaak. Welingelichte kringen in Bonn stellen dat Cordes is ontvoerd door leden van de Hezbolllah, de sji'itische „Partij van God". De ontvoering zou in verband staan met de arrestatie op het vlieg veld van Frankfurt van een Libanees die explosieven vervoer de. De man, Mohammed Hammadei, wordt er ook van verdacht betrokken te zijn geweest bij de kaping van een Amerikaans verkeersvliegtuig in 1985. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Donderdag 22 januari 1987 78e jaargang no. 23712 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur WimBuijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0.64 per mm, kleintjes I. 0,45 per mm.. Losse nummers f110. Vannacht nu en dan motregen met in het binnenland kans op ijzel. Op veel plaatsen mist, morgen in de loop van de dag overgaand in laaghangende bewolking. Temperatuur rond 1 graad in het zuidoosten tot 6 graden in de kustgebieden. Zon op: 08.35; onder: 17.10; Scheveningen hoog water: 08.26 en 21.00; laag water: 03.50 en 16.29. Hij begon zijn carrière als minister van justitie in 1971 in het kabinet-Biesheuvel. In 1973 werd hij vice-premier in het kabinet-Den Uyl. Drie kabinet ten droegen daarna zijn naam. In het interim-kabi net Van Agt in 1982 was hij na het vertrek van Den Uyl tevens minister van buitenlandse zaken. Hij kreeg later als Commissaris der Koningin in Noord-Brabant kritiek, omdat hij zoveel buiten lands vertoefde. Het is duidelijk: dit gaat over Van Agt. En als je eenmaal de smaak te pakken hebt dan wil je niet anders meer. Hij- naar Japan. U naar de Leidse Courant. P HAAG Eén van ie gynaecologen die jaar april betrokken bij een mislukte in het Haagse ïburg-ziekenhuis, vervolgd wegens I dan wel doodslag, nog niet zeker of de e twee gynaecologen ij de affaire betrok waren ook zullen in vervolgd. terechtelijk vooronder- I weliswaar nog niet af in, maar het is nu al ze- It het Openbaar Ministe- Jzaak voor de rechtbank ■Mr. Spong, de advocaat ■n der verdachten, heeft leren verklaard, b artsen van 63, 54 en 31 [erden vorig jaar aange- op verdenking van een pasgeboren feij hadden een mislukte toegepast op een Rijs- meisje van zestien jaar. jar schatting 24 weken jetus, die volkomen te- verwachting in nog Ite leven, werd vervol- Irzijde gelegd en over- lige tijd daarna, arige arts, de cliënt van ong, had op die dag de voording voor de gang iken. De feitelijke in- iverd uitgevoerd door de ge arts en de oudste gy- Tog heeft de leeftijd van iicht verkeerd beoor- ilgemeen wordt twin- cen gezien als de uiter- ns voor een abortus. DEN HAAG De Nederlandse diplo maten hebben ernstige bezwaren tegen de op handen zijnde benoeming van ex- minister Eegje Schoo tot ambassadeur in India. De diplomaten vinden dat er in de Buitenlandse Dienst naar een geschikte kandidaat moet worden gezocht. De Dienst ziet een benoeming van Schoo als een aantasting van de carrièrekansen in het corps én van het aanzien van de di plomatie zelf. Schoo zou na Van Agt in korte tijd de tweede éx-minister zijn die diplomaat wordt. Tegen de benoeming van Van Agt als EG-ambassadeur in Tokio heeft de verengiging van de Buiten landse Dienst overigens geen bezwaar, omdat er een EG-ambtenaar zou zijn gekozen als Van Agt niet was gegaan. Incidentele politieke benoemingen moeten vol gens de diplomaten beperkt blijven tot die ge vallen, waarin oud-bewindslieden een grote mate van bekwaamheid op buitenlands politiek terrein hebben opgebouwd. Schoo heeft dat volgens hen niet. Het kabinet vindt dat het door deze houding van de diplomaten wordt te gengewerkt. Volgens ingewijden hebben pre mier Lubbers en minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) meer vertrouwen in Schoo dan in de huidige ambassadeur in India, Van Willigen. Diplomaten vinden echter dat in het geval Schoo sprake is van „nazorg voor excel lenties", die in het eerste kabinet Lubbers za ten, maar in het tweede nict^terugkeerden. UTRECHT Wanneer de tarieven in het stads- en streekver voer op 1 april met gemiddeld drie procent omhoog gaan, start gelijktijdig een eenjarige proef met een bijzonder kindertarief op zondagen, zo heeft het ministerie van verkeer en waterstaat vanmorgen bekendgemaakt. De proef houdt in dat elke betalen de volwassene maximaal drie kinderen kan laten meereizen te gen betaling van een strip van het tarief van volwassenen. Dat geldt dan niet alleen meer voor de groep kinderen van 4 tot en met 9 jaar, maar ook voor de kinderen van 10 en 11. Een ander nieuwtje van het ministerie is dat weekabonnementen voortaan elke dag van de week kunnen ingaan. Tot dusverre kan dit al leen op maandag. Gisteren maakten de NS bekend dat kinderen van vier tot en met elf jaar vanaf 1 april voor elke willekeurige treinreis nog maar één gulden hoeven te betalen. Voorwaarde is dat ze worden begeleid door een betalende volwassene. Eén vol wassene mag maximaal drie kinderen meenemen voor een gul den per kind Bij meer kinderen krijgt men korting. Pag. 3: Lichte teruggang NS door dalende benzineprijs t Kind komt opnieuw met grillig weer HINGTON Het geheimzinnige me- logisch fenomeen El Nino ofwel het is terug. Vier jaar geleden eiste het nijnsel zeker meer dan duizend le en richtte voor miljarden guldens e aan. Volgens Amerikaanse weer- undigen heeft het Kind dit maal een minder kwaadaardig karakter. Het ge weerpatroon begint met een tempe rsverhoging van de Stille Oceaan, kan verergeren tot de droogte in zware sneeuwstormen in de Vere nigde Staten en overstromingen in andere gebieden door ongebruikelijk zware regen val. In Washington is inmiddels een tem peratuurstijging in de Stille Oceaan gemeld van 1 tot 2 graden Celsius en de regenval in Indonesië, de Filipijnen, Nieuw Guinea en noordelijk Australië is verminderd. In 1982 werd soortgelijk weer genoemd als oorzaak van de aanhoudende droogte die in Afrika miljoenen levens heeft geëist, van de zware winterstormen die Californië teisterden en de visserij voor de Zuidame- rikaanse kusten danig ontwrichtte. Dooi zet door DRIEBERGEN Het is afge lopen met de kou. De dooi die gisteren voorzichtig inzette, heeft vandaag doorgezet en zal de komende dagen het weer blijven bepalen. Dat gaat voor alsnog gepaard met aanhou dende mist, motregen en in het midden en oosten van het land ook ijzel. Het verkeer in de ochtendspits had veel hin der van het weer. In het oos ten kwamen door de gladheid veel mensen te laat op hun werk of school. Verdachten Heineken-ontvoering voor rechter Bij het oplezen van de namen van de verdachten in de ontvoeringszaak van biermagnaat F. Heine- ken en zijn chauffeur A. Doderer steekt Willem Holleeder zijn vinger op. Naast hem de tweede verdachte Cor van Hout. Het proces ging vanmorgen onder het oog van talloze journalisten en belangstellenden uit binnen- en buitenland van start. Pag. 3: Advocaten noemen uitlevering ontrechtmatig

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1