In 1740maakten hongerige wolven de Veluwe onveilig Van Hout en Holleedèr rekenen op straf van maximaal twaalf jaar BINNENLAND EeidAeSomatit ZATERDAG 17 JANUARI 1987 PAGljjI „TERWYL IK DITSCHRYVE VRIEST DE INKT IN DE PENNE Ademloos en kolkend heimwee heb ik de van Amy Groskamp-ten Haves „Hoe hoort het eigenlijk?" zitten lezen, meesterwerk verschaft sleutel naar de ziel medemens die de van 1938 heeft die dreigt te vormloze barbarij. Handelingen die nooit en te nimmer bijzijn van anderen worden verricht, zijn gemeengoed in onze kantoortuinen: Nagels uithalen, kiezen uitpeute niezen of hoesten zonder hand voor den mond te houden, kauwen met opi mond, krabben, zich uitrekken, geeuwen, het ontsnappen van gassen e oprispingen, lui achterovi leunen in liggende houdi spuwen, neusophalen, mi pink in de ooren wroetei slijm rochelen, slurpen, enzoovoort, enzoovoort! lise De etiquette is op sterve dood. Dat u niet meer w ^e, hoe de Soesoehoenan va Soerakarta en zijn zonen moeten worden aangespi is tot daar aan toe. Maai ;J aardig is het om in deze te beseffen dat het zeer onbeleefd is om in burgerkleding een perso groeten met een militaii saluut, terwijl zulks is L toegestaan wanneer memll wollen ijsmuts draagt. AÏ een leergierige knaap theV uitlegt: een hoed, die tik) aan, die neme men af ni&KC verst van de jt ee tegemoetkomende perso&etr verwijderde hand tikke gr men slechts tegen de klemol een pet), dan barsten de g barbaren uit in rochelen,^ hoongelach. In de grote vallen er dagelijks slach van de barbarij, helden etiquette, die ineen ges!ai So\ worden omdat ze waard u. zonder stemverheffing, nochtans ferm, bezwaar aantekenen tegen publie m t gepeuter in de neus of I laten ontsnappen van ga i met zwaar aangedikte Ja geluidseffecten. Mijn col j0p de Vrieze van Kopersloópó werd met zijn eigen edelhouten wandelstok afgetuigd toen hij een hinderlijke geeuwer vei |ig< de garage te sluiten. De werd door het tuig medegenomen. Me rde Ik beveel u aan Amy-ou te lezen, zodat u in gevi vergaande opwaartse mobiliteit zult weten we tenue door chauffeur e palfrenier worden gedn en het u duidelijk zal zij er aan het Hof geen foc worden gegeven. Eerdei ggj genoemde de Vrieze vaft Kopetsloot, man van de,j wereld, opgevoed door bloem der gouvernantes 'r_ humaan gezagsdrager, o er^t is door de erosie van den^ vergeten hoe men in he |Uj voorbijgaan een portier je een deftig hotel begroet passe men de on persooi m groet toe: een lichte «ciLaa zonder de man aan te i eux Maar wie neigt er hedei dage nog. Slechts in een vorstenhuis wordt er nq 'r fatsoenlijk geneigd; veel men in de leer van Sint te zijn geweest. In Enge hebben ze de grootste 4ID gehad om Prinses Dian< beetje te leren neigen e hertogin van York mag behelpen met een niet familiaire hoofdknik. Niettemin: de knik kon de nek, het neigen uit Dat is het verschil. Amy-oude stijl doet noi bruikbaar aan. Slechts dingen zijn uit de tijd: geen beroepsdansers mt) men in restaurants, na bewezen diensten, mini een gulden in de palm te drukken en de strandkleding is nu vr( geheel weggewaaid. Ma droegen destijds badpak met een bovenstuk, dat zelden en dan zeer disc werd neergelaten. „M Weet u waarom een Zie (art dame nimmer voorrangeza verleende bij het betreó^ei een trap? Uit pure 61 rr fijngevoeligheid, om ze Vog maar de schijn te verm all< een blik onder de rokke rv werpen. Ja, de Vrieze, o6bei uw Alpinopet op mooglin t in het voorbijgaan een saluut brengen. Ook /n|e n nylonkous op de kop. eel< willen niet dat uw haaimat war geraakt. Etiquette web van zorgzaamheid iels ulf De winter van 1987 lijkt hard op weg „streng" of „zeer streng" te gaan worden. In heel Europa, tot in Spanje toe, heersen extreme weersomstandigheden. De derde Elfstedentocht-op-rij lijkt er, net als in 1940,1941 en 1942, aan te komen. Woensdag kwam in Nederland de temperatuur niet boven de -10,9 graden en werd bijna het record van deze eeuw van 20 december 1938 gebroken: 11,3 graden. Maar op Oudejaarsdag 1890 werd het zelfs niet „warmer" dan -13,7 graden. Om van 11 januari 1740 maar te zwijgen. De kou is voorlopig nog niet van de lucht. DÈ BILT - Meteorolo- gisch gezien kan de win ter nog niet worden geka rakteriseerd. Eén van de methoden daarvoor is het vaststellen van een „win- tergetal", dat wordt sa mengesteld uit de optel som van alle gemiddelde etmaaltemperaturen, voor zover die onder nul zijn. Bij een getal van 200 gaat de winter als „streng" de geschiedenis in. De strengste winters van deze eeuw, die van 1946/'47 en 1962/'63, haalden beide de 340. Midden deze week stond de score op 50 en als de huidige omstandighe den binnenkort verande ren resteert nog slechts een „koudegolf". Hoewel: het is vandaag nog pas 17 januari en de lente is nog ver weg. Interessant vergelijkingsmate riaal biedt het boek „Bar en boos - Zeven eeuwen winter weer in de Lage Landen" van drs. J. Buisman, dat in 1984 verscheen. In de winter van 1946 op 1947 vroor het van 12 december tot Kerstmis, en, met een korte onderbreking, van 4 januari tot 24 februari. De kou zorgde nog voor een venijnig staartje in maart. Vooral vluchtelingen en dak lozen in het plat gebombar deerde Duitsland hadden het moeilijk: in de eerste week van februari stierven 250 men sen door de vorst en honger tochten waren algemeen. In 1962 kwam de eerste aanval van de kou in november en de tweede begin december. Op 22 december nestelde Koning Winter zich definitief. Tot 5 maart 1963 waren er slechts twee dagen zonder vorst. De - tot 1985 - laatste Elfsteden tocht vond plaats op uitgere kend de koudste dag van het jaar, met -18 graden in Joure. Verder waren deze eeuw slechts de winters van 1940 en 1942 „zeer streng". Allerstrengst De vermoedelijk allerstrengste winter die Nederland beleefde Was die van 1739/'40. Overi gens strijden weerkundigen over de vraag of de winter ^an 1709 niet nóg strenger is geweest. De temperatuur ge droeg zich toen grilliger: bitte re kouperioden - „terwyl ik dit schryve voor het vier (vuur) zittende, vriest den inkt in de penne" - werden afge wisseld met dooi. De overlast was enorm, mede door sneeuwstormen en overstro mingen. Half februari brak bij Herwijnen de dijk en liep de Tielerwaard onder. Nauwelijks twee weken later volgde de Alblasserwaard. Volgens een Limburgse bron werden „alle vruchten bedor ven. De eijekeboomen waeren veele door de overgroote cou- de in twee geborsten, alle de nooteboomen bevroosen, het- welck ons eenen seer dieren (dure) en miserabele tijd heeft veroorsaeckt." Recordjaar In elk geval wordt het hele jaar 1740 gekenmerkt door re cords. Na een koudegolf in no vember begint het op 4 januari te vriezen en dat duurt tot 10 maart. De lente is de koudste uit de geschiedenis en de zo mer de koudste van de 18e eeuw. Al op 8 oktober 1739 wordt door nachtvorst de wijnoogst in Frankrijk en Duitsland be schadigd. Op 28 november schaatst op de Binnen-Spaar- ne, aldus een ooggetuigever- slag, een groep van acht tot tien „wakkere kerels". Maar december brengt in Haarlem 27 regendagen. De vorst valt in op 4 januari. Vier dagen later vaart een schip zich op de Maas vast in het ijs „en heft blijven seten tot den 12 meert". Op i0 janu ari komen heel wat kerkgan gers met bevroren ogen en neuzen thuis, als ze al niet ver suft van de kou op de weg achterblijven. Bruggen scheu ren. Regenbakken vriezen stuk. Op 11 januari stijgt de temperatuur in Haarlem van -19,5 graden 's morgens via -18 graden in de middag tot -14,5 graden 's avonds.... Volle maan De extreme weersomstandig heden brengen onheilsprofe ten in actie. Ze voorspellen dat de dampkring in ijs zal veran deren en het bloed in de ade ren stollen. Maar de volgende dag gaat het dooien en tegelijk vindt een maansverduistering plaats. De verklaring is al gauw gevonden: de dooi wordt door de maan veroorzaakt. Ze lijken nog gelijk te krijgen ook: na vier dagen gaat het weer streng vriezen. Talloze mensen komen om. Het Amsterdamse Gasthuis „is vervult van doode lijken van desulken die door koude en armoede zijn vergaan". Uit een onderzoek onder 400 huis gezinnen blijkt, dat ze in totaal niet meer dan vier bedden be zaten. De anderen moesten zich met stro behelpen, veelal op de koude vloer. In de hoofdstad worden bakkerijen geplunderd. De brandstofvoor ziening in de grote steden loopt spaak. Het turf dat met wagens en sleden uit de Venen in Utrecht en Gelderland komt is schaars en duur. Schuttingen, schuren, meubi lair en zonderingen worden gesloopt om aan brandhout te komen. Aan drinkwater is in Amster dam nauwelijks te komen. Voor een emmer worden 2 a 3 stuivers betaald. Het water moet op schepen worden aan gevoerd uit Weesp en die kun nen wekenlang niet varen. Op verzoek van de bierbrouwers hakken tussen 26 en 31 januari 400 man bij 5 tot 10 graden on der nul voor ƒ2858 de Wees- pervaart open - maarte wak- Wolven De Veluwe wordt onveilig ge maakt door hongerige wolven. Ze worden ook gesignaleerd in de Achterhoek en Noord-Bra bant. Overal worden klopjach ten georganiseerd om een poosje van die dieren af te zijn. De plaag is aanzienlijk ernsti ger in Denemarken, waar gro te troepen wolven uit Zweden over het ijs binnenvallen. In Duitsland worden een priester en een schoolkind door wol ven opgegeten. De bewoners van eenzame boerderijen dur ven wekenlang de deur niet uit. De vorst houdt geweldig huis onder het jachtwild. Wilde zwijnen, herten en hazen be zwijken in de kou en blijven dood langs de weg liggen. Een buitenkansje voor gewone bur gers, die dit aan edelen voor behouden voedsel zelden of nooit op tafel krijgen. Alle grote en kleine rivieren vriezen dicht. De Alpenmeren - de Zürichersee, het Meer van Neuchatel en een gedeelte van de Bodensee - krijgen een dik ijsdek. Over de Sont en de Zuiderzee rijden paarden en wagens. In Brussel en Namen vriezen schildwachten dood. Prikslee Over de Zuiderzee ontstaat tussen Hindeloopen en Enk huizen een druk verkeer. Eind februari arriveren op één dag 160 sleden in West-Friesland en „daar is nooit exempel van geweest", aldus een kroniek schrijver. Eén vrouw arriveert op een priksleetje. Ze was an derhalf uur onderweg. In Amsterdam valt een hond in een wak. Z'n baas slaagt erin het dier te redden, maar het kletsnatte beest verandert op slag in een brok ijs. In Abbekerk staat op 23 febru ari de terechtstelling van een misdadiger op het programma. Bij tien graden vorst wacht hij klappertandend op de komst van schout en beul, die uit Alkmaar moeten komen. Maar ze blijven onderweg steken en de gevangene wordt voorlopig weer opgeborgen. Uitstel werd overigens geen afstel. Voor de kust ontstaan drie tot vier meter dikke ijswallen. Ze trekken in Scheveningen, Katwijk en Zandvoort duizen den belangstellenden. Dooi Op 10 maart valt de dopi in. De laatste sleden verdwijnen op 13 maart van de Zuiderzee. Maar de scheepvaart op vaar ten, rivieren en meren komt slechts langzaam op gang. In Leiden blijkt het ijs een dikte te hebben bereikt van 67 cen timeter. De dooi Veroorzaakt grote zorgen bij de bewoners langs de rivieren, die vrezen dat het ijs gaat kruien, het wa ter tegenhoudt en overstro mingen zal veroorzaken. Dat gebeurt slechts plaatselijk en de schade valt mee. Als het ijs SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Ik tub tm stapil Ithht- rt boter- hammtn kejfit. op imam ft In winter van 1962-'63 werd de voorlaatste Elfsteden tocht gehouden. Reinier Paping won de barre tocht die door slechts weinigen werd volbracht. De dag was uitgerekend de koudste dag van het jaar, met -18 graden in Joure. Maar de lente wil niet echt ko men. In maart zijn temperatu ren boven de 5 graden zeld zaam. Op 8 april siddert het land onder een venijnige sneeuwjacht. Op 3 mei valt in Venlo nog ruim een voet. Mei blijft kouder dan een normale april. De eerste bladeren verschijnen pas eind mei hier en daar aan de bomen, maar de groei zet nauwelijks door. Boeren moe ten het stro uit bedsteden en van daken aan hun vee te eten geven. Voor 1000 pond hooi, dat normaal vijf gulden kost, moet 125,- worden betaald. Duizenden dieren sterven van de honger. In Groningen kan men „zonder erbarmen" het geloei niet meer aanhoren. De zomer wordt de koudste in de 18e eeuw. In Haarlem is 29 augustus de warmste dag. Het wordt dan.... 22 graden. ANDRE HORLINGS VOLGENDE WEEK LAATSTE PROCES IN HEINEKEN- ONTVOERING AMSTERDAM Alfred Heineken (62), de in 1983 ontvoerde biermag naat, heeft zich in een brief aan de jongste van de inmiddels veroor deelde ontvoerders, de nu 23-jarige Martin E. „begrijpend" uitgelaten over de kidnapping. Heineken ant woordde hiermee op een brief vol spijtgevoelens die hij van Martin ontving, aldus de advocaat van E., mr C. Zwaaneveld. Heineken stuur de aan zijn andere ontvoerders geen brieven, maar kreeg van hen ook geen blijken van berouw. Frans M., volgens sommigen het „brein" achter de ontvoering, loopt nog steeds vrij na zijn ontsnapping begin 1985 uit de psy chiatrische observatiekliniek Het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De derde ont voerder, de tot 12 jaar veroordeelde Jan B. en Martin E., die acht jaar moet zitten, verblijven beiden in gevangenissen. Deze twee, die „Heinekenontvoerders" ge noemd hoewel zij ook diens chauffeur Ab Doderer (60) ontvoerden, hebben een groot deel van hun straf erop zitten sinds zij kort na de ontvoering in november 1983 werden aangehouden. Frans M. is de enige die, als hij ooit ge pakt wordt, de volle 12 jaar nog moet uit onder een boom begraven heeft, uitgeven is er niet bij omdat de biljetten gemerkt en genummerd zijn. Heineken en Doderer werden op 9 no vember 1983 in een busje getrokken bij het hoofdkantoor van het Heinekencon- cern aan het Tweede Weteringplantsoen in Amsterdam. Tot 30 november werden zij gevangen gehouden in twee onver- op het indus^ Holleeder (28), die volgende week terecht moeten staan, geldt dat de tijd die zij in Frankrijk hebben vastgezeten ook wordt afgetrokken van hun uiteindelijke gevan genisstraf die zij hier opgelegd krijgen. De officier van justitie, trieterrein in het Westelijk Havengebied in de hoofdstad. De kleren van het twee tal waren verbrand omdat de ontvoerders bang waren dat er zendertjes in zouden RleBereèrKrékent zitten' De ruim drie weken gevangen- K. ue ge schap brachten Heineken en Doderer door in pyama's. Later ^verklaarden de anderen. Maximaal kan hij ook tegen deze twee jongens 16 jaar eisen. Een ontvoering juridisch heet het we derrechtelijke vrijheidsberoving be hoort in Nederland tot de zwaarste mis drijven en de daders krijgen gewoonlijk hoge gevangenisstraffen. twee dat zij redelijk goed behandeld wa ren, maar dat vooral de ijzige koude hen parten had gespeeld. Prominenten Den Haag De dag na de ontvoering lieten de ont voerders bij het politiebureau in Den Haag een brief achter, waarin zij onder De onroerend-goedmagnaat Maup Caran- meer eisten dat er tegen de pers geen me sa was in 1977 de eerste prominente Ne- dedelingen gedaan zouden worden. Vanaf derlander die werd gekidnapt. Een van die tijd was er bij de politie en het Heine- zijn onvoerders kreeg in Italië vijftien jaar ken-concern nauwelijks een spat nieuws cel. De Italianen die eind 1982 mevrouw te halen voor de vele binnen- en buiten- Van der Valk ontvoerden kregen straffen landse journalisten die de zaak volgden van acht, tien en twaalf jaar opgelegd. Ook nu nog wil Alfred Heineken niks Ondanks die hoge straffen bracht juist zeggen over de ontvoering. Zelfs een be- deze ontvoering de vijf „Heinekenont- vestiging van zijn „begripvolle" brief naar voerders" op het „lumineuze idee" een ontvoerder Martin E. was niet los te peu- grote som geld in de wacht te slepen met teren. de ontvoering van de biermagnaat en Op 28 november, twee dagen voor de be- diens chauffeur, aldus verklaarden drie vrijding, werd door een politieman 35 mil- van hen indertijd bij de rechtbank. joen gulden losgeld van een viaduct bij Er werd inderdaad een flinke stapel' Oudenrijn gegooid, en opgevangen door bankbiljetten neergeteld voor de vrijlating de ontvoerders met een vrachtwagen. Na van Heineken en Doderer 35 miljoen die tijd werd van de ontvoerders niks gulden maar geen van de vijf ontvoer- meer gehoord, maar ook werden Heine- ders heeft dat geld over de balk kunnen ken en Doderer niet vrijgelaten. Overi- smijten. De drie veroordeelden werden gens wist de politie toen al lang waar het vrij kort na de ontvoering aangehouden, tweetal zich bevond. Afgeschrikt door fo- Van Hout en Holleeder liepen een paar to's van Freddie Heineken met een strop maanden later in Parijs tegen de lamp. Er om zijn nek en arm in een mitella (er zou- is nog wel acht miljoen gulden zoek van den hem vingers zijn afgesneden) wachtte het losgeld. Maar wie dit geld ook ergens men echter met ingrijpen. Politiewoordvoerder Klaas Wilting: „De veiligheid van de ontvoerden staat in dit soort zaken voorop. Daarop hebben ook zoveel mensen 60 man rechercheperso- neel aan de zaak gewerkt". Op 30 no vember 1983 werden de twee uiteindelijk uit hun benarde situatie bevrijd door een 70 man tellend arrestatieteam. Veel lof was er indertijd voor het optre den van de politie. Koningin Beatrix uitte haar bewondering voor het Amsterdamse korps en Freddie Heineken zelf schonk een half miljoen gulden aan de politie als „bedankje". Kort na de ontvoering wer den 24 mensen aangehouden, van wie er uiteindelijk vijf serieuze verdachten over bleven. Voor de rechtszaak tegen de eerste drie verdachten was een gigantische belang stelling. De pers moest, net als bij het ko mend proces tegen de twee overgebleven verdaenten, toegangskaartjes bestellen. Talloze politiemensen en belangstellenden volgden het proces. Heineken en Doderer waren er niet bij. Ook komende week zul len zij er niet zijn, aldus het Heineken- concern. Eén officier Uitzonderlijk was indertijd ook "het duo officieren van justitie Berger en Wooldrik. Nu zal alleen Berger de twee verdachten aan de tand voelen. Wooldrik is, als steun tje in de rug, in de zaal beschikbaar. Ook het rechterlijk college, met mr. G. Bode- wes als voorzitter, is hetzelfde als twee jaar geleden. Martin E., Frans M. en Jan B. schoven in dertijd de schuld van de ontvoering voor al in de schoenen van Cor van Hout en Willem Holleeder. Zij zouden de grote jongens met de intelligente koppen zijn geweest die het hele plan verzonnen hhebben. Volgens mr. M. Moszkowicz, verdediger van Cor van Hout, zijn de twee helemaal niet zulke ras-criminelen als zij zijn afgeschilderd. „Gewone Am sterdamse jongens, die heus wel begrijpen dat ze iets verkeerds gedaan hebben. Ik begrijp niet waarom de volkswoede zich zo tegen hen richt", aldus de bekende strafpleiter- In de Bijlmerbajes wachten de twee op hun proces, dat op 22 januari begint. Vol gens Moszkowicz rekenen ook zij op lange gevangenisstraffen. Blij is het tweetal wel dat met het proces een einde komt aan de onzekerheid waarin zij verkeren sinds 1984, toen zij in Frankrijk werden aange houden. Twee jaar lang waren zij speel ballen van verdragen en juridisch gehak ketak tussen Nederland en Frankrijk over hun uitlevering. In principe kan hen 16 jaar gevangenis straf worden opgelegd wegens wederrech telijke vrijheidsberoving en afpersing. De officier had dit wel tegen Jan B. en Frans M. geëist, maar de rechtbank en het hof veroordeelden hen tot 12 jaar. De Hoge Raad bekrachtigde later dat arrest tegen Frans M., de enige die in cassatie ging. Martin E., die alleen medeplichtig was, kreeg een lagere straf. Voor het proces zijn twee dagen 22 ja nuari en 5 februari uitgetrokken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4