Nieuwe afspraken over verzekering van Makro poedoverleg over koude-toeslag minima D66 doet laatste poging initiatiefwet te forceren Advies: meer gymles nodig in onderwijs Soalitie verliest §rs aantal zetels Hitte elektrische deken kan voor baby fataal zijn ficidócSomant /IE Eén schoolhoofd voor klas met 190 kinderen Auto met twee lijken na 8 jaar boven water KABINET WEIGERT RISICO OVER TE NEMEN P-te ater op lit droge Weer boerderij in vlammen op SER: hogere premie voor deeltijdwerkers ÏNENLAND ZATERDAG 17 JANUARI 1987 PAGINA 3 ~~tu eiwld' CHT De sterftecijfers derland zijn de laatste len jaren indrukwek- jedaald. Vergeleken bij de winst aan mensenle- |)ijna 30.000 en vergele- 0ij 1950 ruim 51.000. Dr. gendoorn (Stichting In- jiecentrum voor de Ge- lidszorg) stelt dit in het ands Tijdschrift voor skunde. Hij merkt daar- dat deze gunstige ont- ling zich heeft voorge- mdanks tegenwerkende len van roken, het ge- ian alcohol en drugs, te lichaamsbeweging, ver- ^ngelukken en een stij- Th di aantal zelfmoorden, het schijnt hebben de Ie kosten van de ge- idszorg toch profijt op- rd", aldus Hoogendoorn. >g bs :rfte- rs zijn ikwekkend 'e zijn lange bgers brandt... iTERDAM Geldlo- worden steeds vin- Anjker om hun kostba- jachtje tegen dieven te hermen. Dat blijkt al- s uit twee mislukte 'gallen in Amsterdam, ■bij dieven hun lange ers lelijk brandden James-bond'-ko ff er van de koeriers. 'Overvallers, die er met lit op een holletje ioor gingen, moesten buit met een eeuw loslaten omdat handvat plotseling md-heet werd. Van- de geldtransportwa- was een verwar- ,j ^element radiogra- in werking gesteld. >ns de politie waren koffertjes bovendien van een op af- te bedienen verf- Massabijeenkomst stukgoedwerkers ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV begint maan dag in de Rotterdamse haven de eerder aangekondigde ac ties tegen het ontslagplan van de stukgoedwerkgevers met een massabijeenkomt. Later in de week volgen stakingen bij stukgoedbedrijven. De kader leden van de bond hebben vol gens districtsbestuurder K. Marges besloten niet meer met de werkgeversorganisatie SVZ te onderhandelen over een nieuwe cao. De bond was uit genodigd voor een gesprek op maandag. Marges: „Eerst moe ten de ontslagen van de baan". Margriet jarig Prinses Margriet is maan dag 19 januari jarig. Ze viert dan haar 44e verjaar dag. EMMEN Aan de katholieke mrg. Bekkersschool in Emmen staat maandag één schoolhoofd voor een klas met liefst 190 kinderen. Dit unieke feit doet zich voor als gevolg van een actie op de basis- chool, waar alle leerkrachten hebben aangekon digd zich ziek te melden. Volgens het schoolhoofd Bert de Grijs accepteren de leraren „terecht" de nieuwe wachtdagen-rege- ling van het ministerie van onderwijs niet. Volgens deze regeling mag een leerkracht die ziek of met verlof is, de eerste dag niet worden vervangen. Het is volgens De Grijs voor het eerst dat een school naar het middel van massale ziekmelding grijpt om zijn afkeuring over een kabinetsbeslissing te de monstreren. Hij hoopt dat de actie door andere scholen wordt overgenomen. THORN Uit het kanaal Wessen-Nederweert nabij Panheel heeft de politie gisteren een auto getakeld met daarin de stoffelijke resten van twee mensen die sinds 11 maart 1979 werden vermist. Het gaat om de broers Aad en Steven van den Dries uit Dronten die destijds respec tievelijk 22 en 17 jaar oud waren. Hoewel er geen directe aanwijzingen voor zijn sluit de po litie een misdrijf niet uit. De auto was opge merkt door een voorbijganger die een wiel bo ven water zag steken van een auto die op de kop in het water lag. Omdat de stuwen in de Maas zijn gestreken in verband met de ijsgang, was ook het waterpeil in dat kanaal gezakt. Toen het autowrak geheel onder de modder en mosselen uit het water werd getakeld werd de afschuwelijke vondst zichtbaar, aldus de politie. DEN HAAG Vertegen woordigers van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en het Verbond van Verze keraars in Nederland (VVN) hebben gisteren met het kabinet afspraken gemaakt over de verzeke ringsproblemen die drei gen te ontstaan als gevolg van gewelddadig activis me. Gezamenlijk zal wor den nagegaan welke aan vullende voorzieningen de verzekeraars kunnen tref fen, zonodig met mede werking van de overheid op wetgevend terrein. Als ondanks verscherpte pre ventieve maatregelen onverze kerbare risico's ontstaan, zal gezamenlijk worden bekeken of nadere voorzieningen ge troffen kunnen worden. Maar het kabinet voelt er weinig voor met geld op tafel te ko men, zei premier Lubbers gis teravond na afloop van het ka binetsberaad. De verzekeraars en het bedrijfsleven zouden zelf een soort „waarborgfonds" in het leven moeten roepen, waaruit onverzekerbare scha de zoals bij de Makro-branden vergoed kan worden. Lubbers heeft gisteren in een gesprek met de SHV-directie (het moederconcern van de Makro-winkelketen) duidelijk gemaakt dat de overheid er met over peinst de bedrijfsrisi co's van het concern over te nemen. Slechts in zeer uizon- derlijke situaties is het denk baar dat bedrijven, die bijvoor beeld als gevolg van politiek terrorisme nergens meer ver zekerd kunnen worden, door de overheid worden gerugge- steund, aldus de premier. Lub bers zei wel begrip te hebben voor de zorgen van de SHV. maar voegde daar aan toe dat het concern voorlopig nog gro tendeels verzekerd is. De taken die de overheid vol gens Lubbers heeft te verrich ten, liggen op het terrein van een betere preventie, wettelij ke ondersteuning van de vei ligheid en mogelijk het vast stellen van een regeling, waar bij aan bedrijven bepaalde vei ligheidseisen worden opgelegd. De premier zei voorts te hopen dat de SHV zich niet als ge volg van de reeks aanslagen uit Zuid-Afrika zal terugtrek ken: „Terugtrekken zou nu kunnen worden uitgelegd als wijken voor druk" Bluf Intussen blijft de redactie van het Amsterdamse actieblad Bluf doorgaan met het oproe pen tot acties tegen de apart heid. De redactie noemt het echter in een gisteren ver spreide verklaring „absurd" te denken, dat het artikel in het vorige nummer over Makro- eigenaar SHV heeft geleid tot de brand in de Makro-vesti- ging Nuth. Het actieblad viert dit weekeinde overigens zijn vijfjarig bestaan. Vandaag is er een groot benefietfeest in de hoofdstad. De financieel directeur van de Makro-vestiging in Zuid-Afri ka heeft gisteren overigens verklaard dat „een rij van be langstellende bedrijven" staat te wachten voor het geval SHV zal .besluiten tot terug trekking uit Zuid-Afrika. Vol gens Makro-directeur Roger McKee zijn de Zuidafrikaanse Makro-vestigingen winstge vend. Safren, een minder heids-aandeelhouder in de Zuidafrikaanse Makro's, hoopt zijn belangen uit te breiden en Makro over te nemen als SHV uit Zuid-Afrika vertrekt. OPINIEPEILING BLUKT: mé en. ïge r ufERSUM CDA en verliezen beide een aantal zetels, maar ie vraag of daarmee e meerderheid in de verloren gaat, ge- recente opniepeilin- erschillende uitkom- jens Rooie Haan/ yiew valt de coalitie van 81 zetels tot een meerderheid van :ls. Tros/NSS con cert uit een recent jzoek echter, dat de «tiepartijen bij verkie- niet meer op een 3 derheid in de Kamer «en rekenen. de opiniepeiling van >ie Haan gaat het CDA zetel op achteruit (van 53) en verliest de VVD 19 ui A Mai tem te] drie zetels (van 27 naar 24). De PvdA is in de enquête goed voor een zetelwinst van zes, en komt op 58. De ^ros/NSS voorspelt een. teruggang van 81 naar 74 zetels: het CDA zou vier zetels verliezen en de VVD drie. De winst voor de PvdA (nu 52 zetels) bedraagt in de Tros/NSS-peiling slechts één zetel. De enquête van de Rooie Haan wijst voor D66 op verlies van één zetel: van negen naar acht. Van de kleine partijen geeft alleen de PPR een verande ring te zien: een teruggang met één zetel van twee naar één. Opmerkelijk in de Tros- peiling is dat de CPN, die vo rig jaar mei niet in Tweede Kamer kon terugkeren, nu weer goed zou zijn voor twee zetels. PSP en GPV zitten piet ieder een extra zetel in de lift. Ook D66 doet het met twee ze tels winst beter. 3 Badpakklün Op de Utrechtse va kantiebeurs, een typische zomertentoon- stelling, waren deze dames even geheel in de ban van de Elfsteden tocht. In luch tige kledij ge stoken repten ze zich op de gladde ijzers over het tapijt, daarmee een nieuwe sport lancerend: badpakklünen. fSMEGEN Comman- J. Bar van de rïjkspo- te water in het district legen, heeft een deel zijn mannen tijdelijk [eleend" aan rijks- en eentepolitiekorpsen in egio. Volgens hem is de zware ijsgang op rivieren zo weinig vaart dat er bij de >olitie nog maar heel ig werk is. „Boven- kunnen we door die ig zelf het water niet op", aldus Bar, die er oevoegt: „Onze men- willen nu eenmaal aan de gang blij- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Twee de Kamer vindt dat er bij een aanhoudend strenge winter een koude-toeslag moet worden verleend aan de laagste inkomens. Zij wil uiterlijk komende dinsdag daarover overleg voeren met minister De Koning van Sociale Za ken. In een brief aan de Kamercommissie voor So ciale Zaken laat het PvdA-Kamerlid Buur- meijer namens zijn fractie weten, grote zorgen te hebben over de gevolgen van de strenge kou voor ouderen, alleenstaanden en thuislozen. Volgens Buurmeijer komt- dreigt de koopkracht van de laagste inkomens aanmerke lijk te verminderen als gevolg van „het uitzonderlijk hoge verbruik van energie, de sterk gestegen prijs van groenten alsmede de extra uitgaven als. gevolg van de strenge winter". Gemeenten zouden naar zijn mening de financiële ruimte moeten krijgen om de laagste inkomens financieel tegemoet te komen. Hulpverleningsinstanties blij ven alle zeilen bijzetten om de nood van bejaarden en onbe- huisden te lenigen. De Vereni ging Sociale Advokatuur heeft gisteren in een brief aan de gemeente Amsterdam geëist dat de drieduizend Amster damse huishoudens die door het GEB zijn afgesloten van energie in elk geval voor de komende twee weken weer worden aangesloten. Deze mensen zouden daarvoor hon derd gulden contant moeten betalen, aldus de advocaten die de aansluitingen desnoods via de rechter willen afdwin gen. Omdat de loodgieters handen te kort komen om de gespron gen waterleidingen te repare ren, heeft de stichting werk voorziening voor bejaarden in Amsterdam vrijwilligers opge roepen een handje te helpen. Men denkt daarbij vooral aan leerlingen van technische scholen. Aan de loodgieters is gevraagd bejaarden met voor- AMSTERDAM Een brand heeft gisteravond een grote boerderij aan de Dorpsweg in Ransdorp (gemeente Amster dam) in de as gelegd. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vier paar den werden bijtijds in veilig heid gebracht. De schade be draagt volgens de politie en kele tonnen. Het vuur ont stond toen de bewoners van de boerderij een bevroren waterleiding wilden ontdooi en. De omliggende bebou wing liep enige tijd gevaar maar de schade daar bleef beperkt tot rook- en glas schade. De afgelopen week zijn al zeker zeven boerderij en in brand gevlogen bij po gingen bevroren leidingen te ontdooien. Vooral de Waddeneilanden en de rivieren hadden gisteren met veel overlast te kampen door kou en bevriezing. Zo moesten passagiers van twee veerponten naar Schiermon nikoog urenlang wachteri tot de veren door een reddings boot uit het ijs konden worden losgetrokken. Vandaag is voor het eerst in de geschiedenis van de veerdienst een ijsbre- ker ingezet om de vaargeul naar Schiermonnikoog open te houden. De Schelde-Rijnverbinding, de vaarweg tussen Rotterdam en Antwerpen, vrijdag gestremd nadat ter hoogte van Bergen op Zoom acht binnenvaart schepen in het ijs waren vast geraakt. Als de vorst aanhoudt bestaat de kans dat een deel van de Rijn-Schelde verbin ding wordt gesloten voor alle scheepvaartverkeer, aldus Rijkswaterstaat. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het D66- Kamerlid Kohnstamm, die het D66-initiatiefwet- sontwerp over de eutha nasie onder zijn hoede heeft, sprak van een „schandalige en betrekke lijk ordinaire wijze om nieuwe euthanasiewetge ving weer op de lange baan te schuiven". Hij herinnerde er daarbij aan de Gezondheidsraad reeds in '82 advies heeft uitge bracht. „Over zorgvuldig heidseisen, die het kabinet opnieuw wil laten beoor delen, bestond toen al vrijwel totale unanimi teit". Kohnstamm zei gisteren nog een laatste poging te willen wagen om de VVD, die eerder sympathiek stond tegenover het D66-initiatiefvoostel, sa men met PvdA op één lijn te krijgen. Op voorhand lijkt dat onwaarschijnlijk. VVD-Ka- merspecialist drs L. Hermans zei in een eerste reactie dat hij zijn fractie zal adviseren om nu geen stemming te forceren over het initiatief-wetsont werp van voormalig D66-Ka merlid mevrouw Wessel-Tuin- stra. „Het kabinet beweegt zich binnen de grenzen van de af spraken die zijn gemaakt bij het regeerakkoord", zo taxeert Hermans. De VVD wacht het antwoord af op de vraag hoe het kabinet op grond van de adviezen van Gezondheids raad en de vergadering van procureurs-generaal de beloof de wetswijzigingen zal uitwer ken. Daarbij hoeft geen haast gemaakt te worden. Behoed zaamheid en het bereiken van consensus staan voor de VVD voorop, aldus Hermans. Het CDA sluit zich daarbij aan. CDA-Kamerlid Borgman beklemtoonde dat het kabinet met een nieuwe adviesronde aantoont dat het „zorgvuldig" te werk wil gaan. Dat is met name uit een oogpunt van be scherming van de patiënt be langrijk, zo meent Borgman. Borgman signaleert dat het kabinetsbesluit op twee pun ten overeenstemt met CDA- opvattingen. Dat betreft zowel het besluit om niet te tornen aan de strafbaarheid van eut hanasie als de verduidelijking wat niet onder euthanasie moet worden verstaan. PvdA-woordvoerster Haas- Berger zei het „heel jammer" te vinden dat er opnieuw geen duidelijkheid komt. .juist nu er zoveel discussie is geweest". Zij vindt dat het vraagstuk hooguit nog onduidelijker wordt als het kabinet weer het woord passieve euthanasie in de mond neemt, terwijl het al lang ieders recht is medicijnen of een behandeling te weige ren. „Wat mij betreft nemen we het wetsvoorstel van D66 onmiddellijk in behandeling. Dan praten we er een halve dag of zo over en dan kunnen we stemmen", aldus Haas-Ber ger. Voorzitter dr. L.C. Fretz van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie zei dat het wetsvoorstel van D66 weliswaar naar de letter niet wordt gevolgd, maar dat het ernaar uitziet dat de geest er van in belangrijke opzichten wordt verwezenlijkt. Dat voorstel beoogde eigenlijk niet veel anders dan het wettelijk vastleggen van de huidige eut hanasiepraktijk en het kabinet doet hetzelfde, zij het op een andere manier, aldus Fretz. ARTS WAARSCHUWT: UTRECHT Kinderarts J.L. Ket van het streekziekenhuis in Purmerend heeft in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde gewaarschuwd te gen de gevaren van elektri sche onderdekens voor baby's en passieve ernstig geestelijk gehandicapten. Onder de kop „De dodelijke hitte van elek trische dekens" beschrijft hij twee gevallen van overlijden ten gevolge van oververhit ting. In het ene geval was een baby van twee maanden in zijn slaap in een coma geraakt. Het kind lag dik aangekleed onder twee dekens op een elektri sche onderlegger waarvan de thermostaat per ongeluk te hoog was gezet. Het tweede geval betrof een zwakzinnig meisje van zeven jaar dat 's nachts vanwege koude han den en voeten op een elektri sche onderlegger sliep. Nor maal werd die na een paar uur afgezet, maar de ouders waren dat die nacht vergeten. Sterfte door hitte (zonder vuur) is in Nederland uiterst zeldzaam Een elektrische de ken leek een veilig alternatief voor een kruik met heet wa ter, maar blijkt dus niet onge vaarlijk te zijn, aldus Ket. Hij adviseert daarom bed of wieg vooraf te verwarmen en de kunstmatige warmtebron bij het instoppen van het kind te verwijderen. DEN HAAG Een grote meerderheid in de Sociaal Economi sche Raad (SER) wil dat mensen met een kleine deeltijdbaan (een paar uur per week) een hogere ziekenfondspremie gaan be talen. Dat zou dan neerkomen op een minimum premie van on geveer 80 gulden, waarvan 40 gulden voor rekening van de werkgever komt. De vakcentrale FNV is tegen deze minimum premie. In zijn advies zegt de SER dat een minimum premie terecht is voor deze deeltijdwerkers, omdat zij aanspraak kunnen maken op het totaal van verstrekkingen in het ziekenfondspakket te gen een relatief laag bedrag. Het gaat om ongeveer tachtigdui zend mensen die nu nog. afhankelijk van het loon, een verschil lende premie betalen. De SER bereidt nog een uitgebreider ad vies voor over het hele stelsel van ziektekostenverzekeringen. Agent gedagvaard wegens mishandeling ALKMAAR Officier van justitie in Alkmaar mr. G. Botman heeft een 25-jarige Alkmaarse agent gedagvaard wegens mis handeling van een arrestant, met ernstig lichamelijk letsel als gevolg. De agent zal 18 februari voor de politierechter in Alk maar verschijnen. Het slachtoffer, een 33-jarige Alkmaarder. zou na moeilijkheden bij een drankcontrole door de agent met kracht in het gezicht zijn geschopt, terwijl hij met de handen op de rug geboeid op de achterbank van de politieauto lag. Hij liep daarbij een gebroken jukbeen en een hersenschudding op 0 NOLLEN ...we némen eesutthn Her ovêA 6en maand 0u5 DEN HAAG In het ba- sis- en algemeen vormend onderwijs moet meer aan dacht besteed worden aan het vak lichamelijke op voeding. Het aantal lesu ren kan in de hele onder en bovenbouw uitgebreid worden. Dit zegt de commissie Sport en Lichamelijke Opvoeding in een rapport dat gisteren naar het kabinet is gestuurd De commissie adviseert ten minste één uur lichamelijke opvoeding in de drie laagste klassen van het basisonderwijs en drie uur per week voor de hogere klassen en voor de on derbouw van het voortgezet onderwijs. In de bovenbouw en MBO kan het aantal uren guymles per week weer terug naar twee Volgens de commissie vormt lichamelijke opvoeding een onmisbare schakel bij een be leid dat zich richt op het be wegen, het sporten, als onder deel van de volksgezondheid. De school zou daarbij een sleu telrol vervullen. Volgens de commissie valt het te overwe gen van lichamelijke opvoe ding een examenvak te ma ken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3