Irritante reclame, dat verkoopt lekker' Baby industrie ACTIVOOR B CeidócSouAont' ZATERDAG 17 JANUARI 198 J. Paalman Acht jaar geleden alweer sierde een foto van de net één dag oude Louise Brown de voorpagina van elke krant. Het En gelse wurm was de eerste reageerbuisba by ter wereld. Wat toen sensatie was, is nu allang duizendvoudige routine; voor de 10 procent ongewild kinderloze paren is de In Vitro Fertilisatie (IVF) - me disch sjiek voor bevruchting in glas - een mogelijkheid om toch nog een kind te kunnen krijgen. De ontwikkelingen met de reageerbuis bevruchting (vanaf nu IVF) gaan zo razendsnel dat nogal wat deskundigen zich ongemakkelijk zijn gaan voelen. Jacques Testart, de wetenschappelijke vader van Frankrijks eerste IVF-baby Amandine, pleitte in zijn pas verschenen boek „Het doorzichtige ei" voor het voorlopig staken van grensverleggend onderzoek. „Door niet langer mee te doen aan de jacht op primeurs en geld pleeg ik professionele zelfmoord". De Leidse vrouwenarts prof. E. van Hall schreef een paar weken geleden in Me disch Contact, dat de indicatie voor IVF (welk paar wel, welk paar niet?) best wat strenger mocht worden. Wat is er aan de hand? Van Hall in Medisch Contact: „IVF is en blijft een volstrekt onnatuurlijke vorm van bevruchting en voortplan ting". Om eitjes in de baarmoeder te la ten rijpen krijgt de aspirant moeder de hormonen HCG en Clomifeen toege diend, vervolgens wordt op geleide van een Echo geluidsfoto rijpe eitjes met een naald opgezogen en in een kweekbakje gedaan. Het eitje wordt dan in het schaaltje bevrucht met mannelijk zaad en binnen enkele dagen in de baarmoe der teruggezet. Kans op succes: 1 op de 10 per keer. Van nadelige gevolgen voor de inmid dels duizenden moeders en kinderen is tot op heden niets gebleken, maar het oudste IVF-kind, Louise Brown is pas acht jaar oud. Wat zouden misschien, mogelijk, eventueel de gevolgen op lan gere termijn kunnen zijn? Er zijn aanwij zingen dat remming van de ovulatie (eisprong) door de pil de kans op ovari umkanker vermindert. Hoe meer ovula ties, zo gaat de redenering, hoe groter de kans op die kanker, en bij IVF wordt de ovulatie herhaaldelijk met tamelijk forse middelen opgewekt. „Het is niet uitge sloten", aldus Van Hall, dat IVF-vrou- wen „over enkele decennia een verhoog de kans op deze ernstige aandoeningen zullen hebben". In de jaren vijftig kregen vrouwen met zwangerschapsproblemen nogal eens het- hormoon DES toegediend. Pas twintig jaar later bleken hun kinderen een ver hoogde kans te hebben op afwijkingen of kanker aan de geslachtsorganen. Die ei\ varing „zou voor ons een les moet zijn", want ook bij IVF is de eerste dagen het moederlijke hormonen peil volstrekt ab normaal. Wat van dat alles te denken? Het zijn niet meer dan veronderstellin gen die door geen enkel feit worden ge staafd, schrijft Van Hall, en geen rede nen om met IVF te stoppen. „Wel ver sterken ze mijn overtuiging dat IVF al leen op strikte indicatie (wie wel, wie niet?) moet worden toegepast". Wie wel? Alleen vrouwen bij wie de eileider door een infectie verstopt is geraakt. Wie lie ver niet? Alle andere gevallen, die elders overigens wél met IVF worden behan deld. Jacques Testart pleegde zijn „pro fessionele zelfmoord" om ethische rede nen. Hij is niet tegen IVF om kinderloze paren aan een kind te helpen, wel tegen allerlei manipulaties met menselijk le ven. Wat hem tegenstaat in het IVF-on- derzoek komt nauwkeurig overeen met het lijstje van verboden onderzoek dat de Raad van Europa in 1986 opstelde. Puntsgewijs: 1. Geen dierlijke draagmoeders. In de veeartsenij gebeurt dat allang, en het zou het gesjacher met menselijke draagmoe ders gelijk uit de wereld helpen. 2. Geen bevruchting tussen menselijke en dierlijke ei- en zaadcellen. De Engelse medische onderzoeksraad heeft geen be zwaar tegen zo'n bevruchting. 3. Klonen maken is verboden. Dit is het maken van identieke copieën, ongeveer zoals Mengele in de film „The boys of Brazil" uit een paar huidcellen van Hit- Ier tientallen nieuwe Hitlertjes maakte. Bij lagere diersoorten lukt dit al, bij mensen kan dat nog niet. 4. Geen meerdere zaaddonors op een ei cel of omgekeerd. Nu al kan een kind vijf ouders hebben - wensmoeder, do nor eicel, wensvader, donor zaadcellen, draagmoeder - en dit aantal kan met meerdere zaad- en eiceldonors onbe perkt oplopen. Dus toch: Alle Menschen werden Bruder. 5. Van twee embryo's mag niet één indi vidu worden gemaakt. Zo'n versmelting heet een chimaer, genoemd naar het my thologische beest met vogelkop, leeuwe lijf en slangestaart. 6. Er mag bij IVF niet geselecteerd wor den op geslacht behalve bij erfelijke ge slachtsgebonden aandoeningen. In India gebeurt dit overigens allang. 7. Heel actueel: geen experimenten op embryo's ouder dan 14 dagen. IVF le vert bijna altijd zogeheten 'overtollige' embryo's op. Dé grote verleiding voor nieuwsgierige onderzoekers, want derge lijke experimenten zouden een schat aan gegevens over het menselijk leven ople veren. 8. Ook zeer verleidelijk voor de Piet Moleculen: het opkweken van embryo's buiten de baarmoeder. Verboden. 9. Heel luguber: het opkweken van em bryo's om die later te gebruiken als re serve-onderdelen bij transplantaties. Een van de uitvinders van IVF, Robert Ed wards, stelde dit een paar jaar geleden serieus voor. Ook verboden. Edwards lukte het om een menselijk embryo ne gen dagen buiten de baarmoeder te kwe ken. Of deze richtlijnen zullen helpen is de vraag. De verleiding om het menselijk leven aan de bron te bestuderen - daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken - is te groot. Wat mogelijk is, ge beurt. En als het hier niet mag, dan mag het beslist wel in een of andere bananen republiek. Welkom in 1987. door Piet Snoeren lijk hiei stul „In Stei den Ondanks hel gemitrailleer van feiten en meningen die de informatieconsument om de oren vliegen, lijkt de Nederlandse taal te verarmen. Een voorbeeld. Twee berichten uit dezelfde krant van dezelfde dag. Boven het ene staat: „Actievoerders tegen apartheid eisen brand bij Macro op". Boven het andere: „Activist van Solidariteit zegi te zijn mishandeld". In het eerste gevi ging het om een brandstichting die 15 spuitgasten tussen de warme lakens vandaan haalde en voor 20 miljoen fulden schade aanrichtte; het tweede etrof een leider van de verboden vn vakbeweging in Polen die door de politie zou zijn geslagen en geschopt nadat hij had opgeroepen tot het ond( druk zetten van het regiem. Vraag: heeft het woord activist of actievoerd in beide berichten dezelfde gevoelswaarde? Nee natuurlijk. Die Tadeusz Jedynak, ja dat is een activn Maar de pyromanen die onder dekkii van de duisternis de Makro in de fik zetten, dat zijn... Inderdaad, wat zijl het? Met name de Engelsen bezitten een froot meesterschap in het verrijken va un taal. Een aardig staaltje ervan treft men aan in de radio- en televisiestudio's van de BBC. De interne oproepinstallatie aldaar is geleverd door de firma Tenoy. Die naam staat dus op alle luidsprekers. En wat zegt de chef tegen zijn secretaresse wanneer hij iemand nod heeft? Hij zegt: Wilt u meneer Jont even tenoyen". Zo bouwt een volk at zijn woordenschat. Marijke, wil je evt meneer Jansen philipsen? Ogenblikji meneer Karei, ik zit net met Ermefo ericsonnen. Hoeveel fleuriger wordt /i Eer opeens in de kantoortuin. Het woord muzak, daar zijn de Engelsen ook de uitvinders van. Mei deze samentrekking van muziek en mozaïek duiden ze het soort stiltevervuiling aan dat zelfs al is doorgedrongen tot het privaat van Veluwse pannekoekenhuisjes, en dal ten onzent niet slecht, maar langademig vertaald wordt met muzikaal behang. Zulke samentrekkingen mogen in Engelan en ze mogen ook hier, getuige ingeburgerde begrippen als Eurotop, turboprop en toppop. Een voorstel. Tadeusz Jedynak, die kan activist actievoerder blijven. Maar wie als et dief in de nacht ten koste van veel wik schade en leed het doel de lucifers la y^c heiligen, die moet anders gaan hetei Te denken zou vallen aan activoor, associaties als dat oproept met omnivoor en carnivoor. Of actiorist zou kunnen, hetgeen hint in de richting die iedereen behalve de actiorist zelf toch al bedoelt, maar n het risico in zich bergt dat act ivoren gelijk maar hakenkruizen op uw mu komen kalken. Het zelfde geldt voor het begrip sympathisant. Want zo schrijven de kranten dat: „Sympathisanten van 1 kraakbeweging hebben een tram in brand gestoken en zijn vervolgens plunderend door de stad getrokken" Sympathisanten? Die steunen het Concertgebouworkest of schenken he jubilerende Rijksmuseum een Rembrandt. Die gooien geen molotovcocktails door de ruiten van politiebureau's. Sympamanen dus in het vervolg, zoals er nymfomanen e\ megalomanen zijn. Of sympathoidei zoals je homonoiden of mongoloidei hebt. Sympatoristen desnoods. Sympaille, Sympaies. Dan kan het meevoelen met echte actieverders wt worden overgelaten aan echte sympathisanten. In het Amazonegebied leven Indianenstammen die geen woord kennen voor groen. Hun leefwereld - de regenwouden van de Mato Grosso - wordt zo door groen overheerst dat ze het overbodig gevonden hebben die kleur apart te benoemen. Het zal ons toch niet gebeuren dat er straks een antropolc van Mars langs komt wippen die oi onze beschaving naar boven seint: hebben geen woord voor allerlei vormen van schennerij, want ze wet niet beter? den basi De Lub In januari 1967, twintig jaar geleden dus, maakte de STER zijn opwachting op de vaderlandse televisieschermen. Inmid dels weet iedereen van Petje Pitamientje, de ronde top, meneer Jamin, witter dan wit, Paturain en wanneer er koffie is. Al twintig jaar schreeuwen de dagbladen moord en brand, over treft de vraag naar STER-zendtijd het aanbod en is er die el- DEN HAAG/AMSTELVEEN - Jhr. mr. L.H.N.F.M. Bosch van Rosenthal, de huidige voorzitter van de Reclameraad heeft eens gezegd: „Een volk krijgt de re clame die het verdient". Hopelijk heeft hij het bij het verkeerde eind, want de boodschappen van de STER vormen een merkwaardig fenomeen op het vader landse televisiescherm. Er zijn waar schijnlijk geen andere programma's die zozeer aanleiding geven tot ergernis en verwondering als de STER-reclame. Het peil van de boodschappen mag de afge lopen jaren gestegen zijn, over het alge meen zijn ze rolbevestigend, saai, onge ïnspireerd, kneuterig en dom. Ze vullen de duurste minuten, maar hun presenta tie voorkomt dat uw kijkgeld de hoogte in schiet. Wellicht is het daarom dat STER-presentator L. de Leeuw als de populairste televisiepersoonlijkheid doorgaat. In 1967 vond het publiek het allemaal best. De in de tv-reclame gebruikte uit drukkingen werden stuk voor stuk de taalschat toegevoegd. Sommige reclame boodschappen zorgden voor consterna tie. Zoals die onschuldige voor dames- verband - moeders schreven klaagbrie ven omdat ze zich geen raad wisten met de lastige vragen van hun kinderen. Het leidde overigens niet tot een verbod. Durex durfde daarop ook wel. De tv-re clame voor condooms in 1969 beteken de een wereldprimeur voor de STER. Durex werd evenmin getroffen door een verbod, waarschijnlijk omdat alleen een briefje op de keukentafel in beeld kwam met de tekst: „Als je toch boodschappen gaat doen, neem dan Durex mee!". Een andere versie waarin een stukje bed te zien was, werd afgekeurd. Klachten De Reclameraad ontvangt jaarlijks enke le tientallen klachten over STER-spots, waarvan er maar een paar gegrond wor den verklaard. Meestal zijn dat spots zo als die van Shell-benzine met ASD. Dat zou de motor schoner houden en zuini ger doen lopen. Shell kon de Reclame raad geen bewijzen hiervan overleggen en de commercial werd teruggenomen. Sommige STER-spots hebben daaren- tengen grote bekendheid gekregen. Er ontstond een nationale adoratie rond Ton van Duinhoven alias meneer Ja- min. In een interview zei de auteur des tijds: „Tijdens een voetbalwedstrijd brulde mijn hele blok op de tribune: „Hé die Ton! Met flibbertjes, met flab- bertjes! En maar aan mijn jas rukken om te kijken of er bitterkoekjes in zaten". De omzet van Jamin steeg fors in die tijd. Een hele bekende werd de commercial van Rijk de Gooyer die Paturain aan prees. In het weekblad Nieuwsnet lichtte Rijk toe: „Wat is nu Paturain? Een imi tatie van Boursin. Niet vies en ze beta len me vijfentwintig duizend gulden om dat een keer aan te prijzen voor de ca mera. Paturain is romig en fijn en smeert zo lekker uit. Goeiedag en vijfen twintig mille in de knip. En ik heb ont zettend veel plezier met dat geld". Loeki De STER-spots werden vroeger verbon den met beelden van golvend water. Dat moest een rustgevende en relativerende uitwerking hebben tussen al die hecti sche reclameboodschappen. Op een ge geven moment kwam Joop Geesink met de Nederlandse leeuw op de proppen, in dit geval een sullig beest dat in enkele seconden allerlei stommiteiten begaat in de hoop dat de kijker even glimlacht. Loeki is nu vijftien jaar op tv en naar wordt aangenomen, de populairste tele visie-figuur. Met name bij de kinderen, bij wie hij het alleen aflegt tegen die Me neer de Uil uit het Grote Dierenbos. Overigens, de makers van de Loeki-spot- jes hebben het niet makkelijk. Ze krijgen geregeld brieven van gekwetste of boze kijkers. Loeki mag geen slecht voorbeeld geven zoals roken of drinken. Hij mag geen wc doortrekken, want dat vinden sommigen maar ongepast en er mag geen bierpul op zijn piano staan. Een grap van Loeki mag vooral niet te leuk zijn, want dat leidt de aandacht af van de reclameboodschap. Loeki's humor blijft dus zeer oubollig. Veel mensen vinden dat echter erg leuk, gezien de nog immer stijgende populariteit van het leeuwbeest. Zweven De eerste STER-spot op 2 januari 1967 meldde: „De krant mag u niet missen, lendige wasmiddelenreclame. Nieuw zijn de „zwevende" STER-blokken, de komst van het derde net en waarscijnlijk niet tegen te houden is de commerciële televisie. Alvorens we het nieuwe televisietijdperk betreden, blikken we terug in de ether en horen we de mening van een reclame-vakman. geen dag!". Sindsdien hebben de dagbla duitgevers geen gelegenheid voorbij la ten gaan om de STER te verketteren. De etherreclame onttrekt immers gelden aan de reclamemarkt waarop de dagbla den voor meer dan de helft van hun in komsten zijn aangewezen. De adverteerders hadden daarentegen meteen de smaak te pakken. In het eer ste jaar was de zendtijd voor de STER enkele malen overvraagd en daarin is ei genlijk nooit verandering gekomen. Wanneer de STER nu alle aanvragen voor commercials zou honoreren, zou een kwart van de totale zendtijd met STER gevuld worden. Momenteel is dat nog slechts 4 procent, het laagste percen tage in Europa. Helaas voor de dagbladen is de STER- zendtijd zojuist uitgebreid door invoe ring van de „zwevende" blokken en de kans bestaat dat de STER ook gaat uit zenden op Nederland III. Jan Koreman, mede-firmant van het re clamebureau FHV/BBDO in Amstel veen, zegt ervan overtuigd te zijn dat de dagbladen advertentie-inkomsten zullen derven bij een uitbreiding van de STER- zendtijd. „De adverterende ondernemingen weten heel goed dat televisie een zeer indrin gend medium is met een zeer groot be reik. Reclame wordt voor hen boven dien steeds belangrijker omdat produk- ten meer en meer aan elkaar gelijk zijn. Het verschil onstaat door een bepaald ihiago en dat creeër je door communica tie. Zodra een bedrijf met zijn produkt op de televisie zit, gaat men erover spre ken en dat moet je hebben. Als je rekent aan de hand van het aantal mensen dat je kunt bereiken, is televisiereclame bo vendien vele malen goedkoper dan ad verteren in dagbladen". Aangezien er te weinig STER-zendtijd is om aan de vraag te voldoen, wijken on dernemingen uit naar Sky en Music Box. Van de negentig STER-commercials die FHV/BBDO (dat als Nederlands meest spraakmakende reclamebureau geldt) vorig jaar maakte, gingen er twintig tot dertig procent ook op Sky. Koreman: „Drie jaar geleden was dat percentage nog nul. Volgens mij duurt het nog maar één tot twee jaar en Sky en Music Box zijn volwaardige concurrenten van de STER". „De voordelen van deze zenders zijn dan ook evident. In de eerste plaats zijn de seconden veel goedkoper en het kost je maar vijftig- tot zestigduizend gulden om een commercial die je voor de STER hebt gemaakt, ook op Sky te brengen. Bij Sky en Music Box kun je je commer cial uitgezonden krijgen op het tijdstip dat jij dat wilt. Een reclame-boodschap van een bepaald merk sigaretten of whi sky doet het allicht beter bij een uitzen ding van een golf-wedstrijd. Bij de STER heb je geen enkele zeggenschap over 't tijdstip van uitzending". Kwaliteit Dat er zo enorm veel slechte, zo veel middelmatige en zo weinig werkelijk goede commercials worden gemaakt, wordt volgens Koreman voornamelijk bepaald door het beschikbare budget. Simpel gezegd: hoe groter het budget, hoe beter het bureau, des te beter het idee en hoe hoger de kwaliteit van de commercial. „De A-merken zoals Douwe Egberts en Albert Heijn sparen kosten noch moeite.. Die maken gewoon mooie commercials, maar komen dan ook uit op het maxi mum van zo'n zes ton. Kleine adverteer ders werken met een low budget van zeg tachtig tot honderdduizend gulden en dat werkt door in de kwaliteit van de commercial. Bovendien, de beste makers van commercials zitten tot het eind van het jaar volgeboekt of ze zijn inmiddels naar Noord-Amerika aangelokt door hoge salarissen". Al met al vindt Koreman de kwaliteit van de commercials op de Nederlandse televisie „bovengemiddeld", zeker ver geleken met de meeste andere Europese landen. En wat de reclame van wasmiddelen be treft (onnozele straatinterviewtjes, eeu wig vernieuwde merken en doorgeknipte kledingstukken): „Een wasmiddel dat re clame maakt op de televisie en dat bo- vendien vernieuwd is, geeft veel huis vrouwen het gevoel dat ze het goede merk in huis hebben. Velen hebben die bevestiging nodig, dat blijkt althans uit de praktijk. Vergeet verder niet, dat het bewezen is, dat irritante reclame veel aandacht trekt en derhalve goed doet verkopen. Veel oogstrelende, razend- knappe, commercials verkopen geen bal". HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20