Marcel ïuybens ^een deinzielig ongetje... CcidócQotnmit De Valken viert het zilveren jubileum THB-Boys tegen Oranje Jacqueline van Wijk succesvol in Amerika ZATERDAG 17 JANUARI 1987 PAGINA 15 Programma De Leidse Politie Sport Vereniging is bepaald niet van zins het zestigjarig ju bileum ongemerkt te laten passeren. Bij deze een overzicht van de evene menten die het jubileum dit jaar luister zullen bij zetten: 23 januari: internationaal zaalvoetbaltoernooi, Groe- noordhallen, deelname: 36 politieteams; 4 maart: korpsbadminton kampioenschappen, 3-Oc- toberhal, deelname: Leidse politie; 10 april: gewestelijke zaal voetbalkampioenschappen, Groenoordhallen, deelna me: politie uit het gewest; 11 april: oranjeloop, Leid sche Hout, deelname: bur gers en politie; 15 en 16 april: gewestelijke badmintonkampioen schappen, 5-Meihal, deel name: politie uit het ge west; 24 april: singelloop, vanaf Leidsch Dagblad, deelna me: burgers en politie; 22 mei: invitatie-veldvoet- baltoernooi voor gemeen telijke instellingen en aan verwante bedrijven, Lug- dunumterrein; 1 juni: receptie, Lange- gracht, voor iedereen toe gankelijk; 13 juni: wandeltocht, Leid- sche Hout, deelname: bur gers en politie; 27 juni: kwarttriathlon, vanaf Mondriaanscholen- gemeenschap, deelname: burgers en politie; 28 augustus: korpssport middag en saamhorig heidsavond, Leidsche Hout/3-Octoberhal en bu reau aan Langegracht, deelname: Leidse politie; 29 augustus: regionale vis wedstrijd, staalkabelfa- briek Verto, Leiden, deel name: burgers en politie; 12 september: politieloop, Leidsche Hout, deelname: burgers en politie; 21 oktober: vergadering District West van de NPSB, Holiday Inn, deel name politie uit het ge west; 18 november: invitatie- volleybaltoernooi, Broek plein, deelname: teams van burgers, politie (bin nen- en buitenland), brandweer enz; 8 december: korpstafelten- niskampioenschappen, Do- coshal, deelname: Leidse politie. LSKETBALCOACHES AJDDEN ONGELIJK: VALKENBURG Sport vereniging „De Valken" uit Valkenburg bestaat op 25 ja nuari vijfentwintig jaar. Een feit dat zaterdag 24 januari met een receptie en een feestelijk vervolg daarvan zal worden gevierd in „De Terp". Sportvereniging „De Val ken" is onderverdeeld in drie afdelingen: gymnastiek, badminton en volleybal. De afdeling tafeltennis moest vorig jaar afhaken wegens te weinig animo. Opvallend is dat de sportvereniging nog nooit één cent gemeentelijke subsidie nodig had. Na maart 1982 kon deze ver eniging profiteren van de voltooiing van het sport- en recreatiecentrum „De Terp" in het Rijndorp. Nu, na 25 jaar, leeft deze vereniging nog steeds onder de ruim 3.000 inwoners van het Rijn dorp. Een bewijs daarvan is dat op elke 60 bewoners er één lid is van „De Valken". Ter gelegenheid van het zil veren jubileum houdt de af deling gymnastiek op 20 fe bruari een grote uitvoering. De afdeling badminton houdt op 7 maart een toer nooi. Op 4 april hoopt de af deling volleybal een groot toernooi te organiseren. LISSE De op 1 februari twaalfeneenhalf jaar be staande Lissese zaalvoetbal vereniging THB Boys houdt ter gelegenheid van dat jubi leum op woensdag 28 januari een aantrekkelijke zaalvoet balavond. Behalve de senio ren van de organiserende vereniging zullen op die da tum ook de junioren van THB, Jong Oranje en het Nederlands zaalvoetbalteam in sporthal Meerzicht in ac tie komen. Om 19.00 uur tre den de jeugdploegen tegen elkaar in het strijdperk, om 20.15 uur het Nederlandse zaalvoetbalteam en het met Gerrie Muhren versterkte THB Boys. De toegangsprijs: vijf gulden. vil d IDEN „Een vereni- g met zestig levensja- staai klinkt oud, maar zo tten.jen we ons bij LPSV jer niet hoor". Voorzit- 3en Van Ooik van de dse Politie Sportvere- ing, die op 1 juni'het tig-jarig jubileum rt, wil dat daarover n misverstand bestaat, leden hebben binnen LPSV keuze uit twaalf rten en daaraan wordt ief deelgenomen. Nee, om uit te kijken naar rustige ouwe dag van 60-plusser" heb je echt niet". De vere- ing telt in dit jubi- mjaar welgeteld 174 ostjeve leden. Voorzitter Ooik: „Of het er eger meer zijn ge- st, weet ik eigenlijk De situatie van jger laat zich ook §||ar moeilijk vergelijken nu. „In het verleden t- Ad je automatisch lid je bij de politie kwam. niet meer. Daar staat Ê=p tegenover dat het )s nu groter is dan iger". V is volgens Van Ooik heel bijzondere sportvere-: ig. „We werken allemaal' lezelfde baas en met een naantal dat onder de thonderd ligt, bieden we unieke verscheidenheid [I sporten aan. We merken veel leden dat aantrekke- vinden". Ook bijzonder It Van Ooik de in het ver- n opgestelde doelstellin- „Die doelstellingen stre- we ook nu nog na. Ze ko rnet name in de jubile- ctiviteiten naar voren", politiemensen naast hun zij k moeten kunnen sporten, istiljo'n doelstelling. Iedereen iet er tegenwoordig wel eens dat een goede licha- "ejjke conditie erg belang- is voor politiemensen, in de dagen van de op ting van de LPSV was niet iedereen daarvan „Bij de weinige po litiemannen, die in de twinti ger jaren de noodzaak inzagen dat de lichamelijke conditie van de politie-ambtenaren moest worden opgevoerd, be hoorden op 1 juni 1927 in ie der geval de oprichters van de LPSV. Gedurfd „Die oprichting was een ge durfd initiatief, aangezien ook de autoriteiten sport voor de politie niet zagen zitten", al dus een citaat uit het ter gele genheid van het jubileum uit gebrachte boek. Mede debet aan dit „gebrek" aan sportief inzicht moet ongetwijfeld zijn geweest dat „de crisis van toen het doen van uitgaven daarvoor niet toeliet". Van Ooik: „Een andere doel stelling van onze vereniging is de verbetering van de ver houdingen met enerzijds an dere korpsen en anderzijds de Leidse bevolking. Evenemen ten als de Singelloop en de Oranjeloop zijn van dat laatste goede voorbeelden". Vanaf de oprichting in 1927 is het voetballen binnen de Leidse Politie Sportvereni ging zeer belangrijk geweest. Er werd zowel intern ge speeld als tegen burgers en andere politiekorpsen. Het ju bileumboek daarover: „Op het NBLO-terrein aan de Zoeter- woudsesingel vonden voetbal- matches plaats tegen elftallen van studenten, militairen en werknemers van kantoren en fabrieken uit de Sleutelstad. Zo konden veel Leidenaars, die door de benarde vooroor logse economische situatie verstoken waren van werk, zich als speler of toeschouwer ontspannen. De wedstrijden waren gratis of voor een heel laag bedrag toegankelijk en trokken honderden toeschou wers". Momenteel heeft LPSV 110 actieve voetballers. „Het voet ballen, met name in de zaal, is de laatste jaren zogezegd „een beetje uit de klauw" gelopen. Zo'n zeven jaar geleden be gonnen we met zaalvoetbal. Eerst speelden we incidenteel onderlinge toernooien, maar geleidelijk kwam de wens naar voren om een interne competitie op de zetten". Dat het inderdaad een beetje uit de hand is gelopen, wordt be wezen door het aantal deelne mers. Gestart werd met een halve competitie tussen zes teams, maar al gauw waren er tien teams en werd de halve competitie omgezet in een hele. Er wordt overigens niet uit sluitend intern gevoetbald. „We spelen regelmatig tegen politieteams uit binnen- en buitenland en tegen burger- teams", vertelt de praeses. „En we openen het jubileum jaar ermee op 23 januari". Eerste uur Twee andere sporten van het eerste LPSV-uur zijn wande len en zwemmen. Van Ooik: „Zwemmen doen we tegen woordig in LPSV-verband niet meer, hoewel er dit jaar toch gezwommen gaat wor den. We houden als jubileu mactiviteit een triathlon en één van de onderdelen daar van is het zwemmen". Wan delen is bij LPSV nog steeds populair. „We nemen jaarlijks deel aan de Nijmeegse Vier daagse en de Airborneherden- king in Oosterbeek". De Vier daagse van Nijmegen werd al in 1932 door een delegatie van de Leidse politiesporters gelo pen. In die tijd werden er door Van Ooik's vereniging talrijke wandeltochten gehou den waaraan de Leidse burge rij in groten getale deelnam. Getuige het jubileumboek zal er ook in de toekomst enthou siast gewandeld blijven wor den: „Na de finish denk je: „Ik doe nooit meer mee". Maar de vierdaagse werkt verslavend en dus kom je daarop terug". Ex-topvoetballer Willem van Hanegem liet zich in het ver leden laatdunkend uit over de conditie van wijkagenten. De Leidse politie kan hij daarbij niet bedoeld hebben. Al sinds 1957 rent het Leidse korps met de burgerij door de Leid se Hout en over de Singels. De Singelloop, Oranjeloop en Politieloop zijn uitgegroeid tot grote Leidse hardloop-evene menten vol afleiding voor deelnemers en toeschouwers. „De lopers hebben alle con centratie nodig om de juiste route te blijven volgen en de bochten te nemen, waardoor de aandacht afgeleid wordt van de af te leggen afstand. De eerste ploeg uit Lelden die deelnam aan de Vierdaagse. We schrijven 20 juli 1932. Ook het altijd aanwezige pu bliek wordt afgeleid doordat een zeer gevarieerd wedstrijd- veld voorbij zoeft: jong en oud, dik en dun, klein en groot, allemaal gestoken in kleurige, vaak glimmende shirts en trainingspakken". Het ligt voor de hand dat er bij LPSV wordt geschoten, zo als er vroeger ook werd ge schermd. Voor en vlak na de Tweede Wereldoorlog beleef de het schermen hoogtijdagen, maar in de zeventiger jaren viel, door gebrek aan animo, binnen de LPSV het doek. Binnen Van Ooik's vereni ging zijn een aantal sporten waaraan een klein aantal mensen trouw deelnemen. In cidenteel wordt er gevist en gesurft. Er was zelfs in 1985 een eenling die, met succes, zijn doorzettingsvermogen testte in de Friese Elfsteden tocht. Fries Naast het volleybal, tafelten nis en badminton, de fiets- prestatietochten en atletiek, waarvoor de politiemensen bij hun vereniging terecht kun nen, springen twee sporten in het oog. In de jaren na 1957 werkte er bij het Leidse korps een Fries, die ondanks zijn vertrek uit het noorden „bij het kaatsen zijn Friese af komst eer aan deed". Lang heeft de kaatssport echter de Leidse gelederen niet ver sterkt. De andere in het oog lopende sport is de (kwart) triathlon. Deze loodzware tak van sport is een evenement dat bestaat uit drie verschillende sporten: zwemmen, wielrennen en hardlopen. Ter gelegenheid van het twaalfde lustrum heeft het bestuur de kwart triathlon op het jubileumpro gramma gezet. „De deelne mers moeten één kilometer zwemmen. Dit onderdeel wordt gevolgd door 45 kilo meter fietsen, waarna de krachtproef wordt afgesloten met 10,5 kilometer hardlo pen", licht Van Ooik toe. Het is niet zo dat de triathlon elk jaar gehouden gaat worden. „We doen het dit jaar voor het eerst. Er zit aan de organi satie van een dergelijk evene ment veel werk vast en we moeten dus kijken of het or ganisatorisch mogelijk is van de triathlon een traditie te maken". Wakker ligt Van Ooik overi gens niet van het vele werk dat het jubileum met zich meebrengt. „Een aantal eve nementen die we elk jaar houden hebben we met een .Jubileumsausje" overgoten. Andere onderdelen zijn nieuw en vergen wat meer werk, maar we krijgen als be stuur veel medewerking van diverse instanties en de korpsleiding. Dat is ook wel nodig, want zonder die hulp zouden we niet zo'n uitge breid jubileumprogramma hebben kunnen opzetten". ERIK HUISMAN P 3t, IDEN „Marcel Huy- is een kleinzielig jetje dat klaagt over in zijn ruggetje". Een r maand geleden kon e uitspraak nog uit de nd van meerdere bas- oo balcoaches opgete ld worden. Nu zou odi mand zich er meer aansprakelijk voor willen t len. Want Marcel 'bens is terug uit srika, waar hij een ■jj ingrijke nieuwe stap zijn basketbalcarrière ®r beerde te zetten bij de yersiteit van Utah; zes breuken in zijn gewervels en van nek middel in het gips. gipsen corset en een ocjgroeistimulator van )0 dollar rijker, maar illusie armer. d Harrewijn van BS Lei- J was een van die coaches JOijin het verleden steeds met oordeel klaar stond. In bewoordingen bekriti- dë' hij Huybens. Vooral, i deze zijn aanbod afsloeg de voorbereiding op het WK in Spanje mee te maken. „Huybens kon niet mee, Huy bens had pijn in zijn rugge tje". Junioren bondscoach Luuk Lubeek maakte het nog bonter door te stellen dat „Huybens niet lekker speelt als 'ie geen pijn heeft". Eigenlijk werd Huybens al leen gesteund door de „Leid se" specialisten, die hem on der behandeling hadden. Zo waren er weken dat hij vier dagen per week in het AZL behandeld werd. Maar ook fy siotherapeut Jan Klerks, die de selectie van Ruud Harre- wijn (BS Leiden) onder zijn hoede had, geloofde in de pijn van Huybens en liet Harre- wijn bij herhaling weten, dat de junior terecht klaagde over de zware belasting en terecht afhaakte vanwege pijn. Deze zomer echter vertrok de sterke en vooral lange center van Leiderdorp naar de uni versiteit van Utah, om daar zijn basketballoopbaan wat vaster vormen te geven. Naar het beloofde lana dus, waar voorlopig alleen Bert Kragt- wijk, Jos Kuipers en Rik Smits slechts gedeeltelijk slaagden. Maar Huybens' ca paciteiten waren bijna een ga rantie voor een mooie toe komst. Hij verbeet de pijn, in de hoop zijn toekomst in Amerika een WINSTON-SALEM (NORTH CAROLINA- )/LEIDEN Jacqueline van Wijk, de Leidse ten nisspeelster die in de Ame rikaanse staat North Caro lina, studeert, is uitgeno digd voor het American National Clay Court Championship. De Leidse tennisspeelster is het afge lopen jaar in Amerika dan ook zeer succesvol geweest. De speelster van Wake Fo rest University werd in het voorjaar door de acht coa ches van de divisie waarin ze speelt, uitgeroepen tot glorieus aanzien te geven. Aan de overkant keken de basketbalcoaches echter wel verwonderd op toen een spe ler met een dergelijk gepro- Eortioneerd lichaam maar leef klagen over pijn in zijn rug. Röntgenfoto's, die ook in het AZL veelvuldig waren gemaakt, wezen plotseling twee breuken aan in Huy bens' ruggewervels en bij na dere bestudering bleken er zelfs zes breuken in de wer vels van Huybens te zitten. Een uniek medisch feit, wat Huybens niet tot basketbal vedette, maar tot medisch wonder bombardeerde. Als proef kreeg hij, ter bevorde ring van het herstel, een bot- groei stimulator - kosten 27.000 gulden - en tot over maat van ramp moest zijn rug van nek tot middel in het gips. Vandaar dat Marcel Huybens begin december al weer op Schiphol terug was. Voorlopig zal hij niet kunnen basketballen en de vraag is zelfs gerechtvaardigd of hij ooit weer zijn „halsbrekende" toeren met het bruine leder zal kunnen vertonen. De reden voor de breuken schuilt in een enorm snelle groei en de continue en over- antwoord zware belasting van zijn lichaam. Huybens trainde hard en moest dat ook van coaches die het in hem wel zagen zitten en hem in record tijd probeerden klaar te sto men voor het grote werk. Zelf vaak ook „ziek" van de klachten over zijn vermeend slechte mentaliteit, ging hij telkens maar weer voluit, een handelwijze die hem achteraf duur had kunnen komen te staan. Maar Huybens wilde zeker niet voor kleinzielig versleten worden en begon ook zelf aan de realiteit van Marcel Huybens, een gipsen corset en een botgroei- stimulator rijker, maar wel een illusie armer. Waren de breuken in Ameri ka niet bijtijds ontdekt, dan was er aan de carrière van Marcel Huybens niet alleen een snel einde gekomen, maar dan was zelfs ae vraag of hij ooit nog zou kunnen basket ballen, ja misschien zelfs of hij ooit nog zou kunnen lopen, heel reëel geworden. En zelfs nu is er geen defintief ant woord op die vragen te geven. Huybens brengt zijn dagen weinig mobiel en in twijfel door. Hij wil graag terug ko men en in 1988, als Nederland het Pre Olympisch Toernooi mag organiseren, weer van de partij zijn. Maar voorlopig zit Huybens gevangen in zijn gipsen omhulsel en mag hij slechts hopen dat hij in ieder geval fysiek weer in orde komt. JACOB BERGSMA nesee en Purdue. Mede naar aanleiding van deze successen kreeg van Wijk de uitnodiging voor het Natiohal Clay Court Championship. Jacqueline van Wijk. All-Atlantic Coast Confe rence. In het najaar leidde Jacqueline van Wijk het team van Wake Forest naar de eerste winst op re gionale concurrenten Ten-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15