SVLV grote vervuiler Voorschotense vijvers aan tafel dienstuerlening ■►IDEN OMGEVING ■^OOste woning opgeleverd Ruiden Voor de acht-' f keer wordt morgen de itloop in Leimuiden ge in. Deelnemers kunnen uit de afstanden 4, 10 of lve marathon van 21 ki- rr. De start vindt plaats ;t clubgebouw van Kic- an de Beukenlaan. De 21 leter start om twaalf uur ddags, de 10 kilometer ninuten later en de 4 ki er nog vijf minuten later. CLUBHUIS WORDT AANGESLOTEN OP RIOLERING rbeidsbureau Alphen houdt banen- en opleidingsmarkt Qeidóc<2owumt ZATERDAG 17 JANUARI 1987 PAGINA 13 i Jan Habig uit Oude Wetering gisteroch- de sleutel van zijn nieuwe woningwetwo- kwam halen bij woningbouwvereniging Al- ade, werd hij tot zijn grote verrassing het jelpunt van een feestelijke bijeenkomst, plaatse kreeg hij te horen dat zijn woning de Ranonkel 14 in het plan Gogh noord III e Goghermolenweg de 1600ste woning van woningbouwvereniging was, die opgeleverd j. Voorzitter J. van Meteren wilde aan het iken van deze mijlpijl extra aandacht be en. Hij wenste de huurder veel geluk met huis. dat hij „best als een stukje van zelf mag beschouwen". Directeur J. Kret andigde Habig een bloemstukje. Waar- ilijk zal Jan Habig dit bloemstukje nog In zijn oude Hat-woning aan De Schoener staan, omdat de verwarming in zijn nieu- iuis pas in de loop van volgende week |t aangesloten. Strandloop in Wassenaar WASSENAAR De Leidse Atletiek Vrien denkring Holland houdt morgen een strandloop bij de Was- senaarse Slag. Er kun nen afstanden van 2, 4, 8 en 12 kilometer gelopen worden. De inschrijving en start is om 11.00 uur op het laatste parkeerterrein links op de Wasse- naarse Slag. De kosten bedragen drie gulden vijftig. Deelnemers tot veertien jaar betalen een rijksdaalder. Recreatiehoek zwembad gereed ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense wet houder G. van As van sportzaken en J. van der Vlies, vice-voorzitter van de sportstichting en voor zitter werkgroep zwembaden, hebben gisterochtend samen de nieuwe recreatiehoek van zwembad De Dillen geopend. Van der Vlies deed dit door de whirlpool aan te zetten, terwijl Van As een zwange re vrouw het water van de pool inhielp. In totaal heeft de recreatiehoek achter het instruc- tiebad veertigduizend gulden gekost. Vorig jaar ok tober is al met de bouw en inrichting daarvan be gonnen. Men is onder het bedrag van veertig mille gebleven, doordat de technische dienst van het zwembad de meeste klussen zelf heeft uitgevoerd. De recreatiehoek bestaat uit een whirlpool waarvan de temperatuur van het water op dertig graden ge houden wordt, acht zonneweides op verschillende niveaus en een speelhoek voor baby's en peuters bestaande uit twee grillig gevormde bassins met een stroompje in het midden. bwedstrijden priksleeën !K De vereniging >rmaak Willem Barendsz a^ieuwe Wetering houdt dag clubwedstrijden. 13.00 uur is de beurt ij ongens en meisjes tot 16 Vanaf twee uur worden campioenschappen voor >s en heren apart gehou- Een en ander gaat gebeu- de ijsbaan aan de Voor- Inschrijven kan op de IJsclub Ter Aar houdt enochtend vanaf tien uur we|e ïleei kampioenschappen voor en heren. Inschrijven vanaf half tien. Start van de toertochten is bij oen De Witte aan de éraarseweg in Ter Aar. leedeclub De Gladde IJ- uit Nieuwe Wetering morgen clubkampioen- ipen vanaf 13.00 uur op aan aan de Voorweg. In- f ren kan tot een half uur aanvang van de wedstrijd cultureel centrum aan e chterweg. Vanmiddag om uur beginnen in War- wedstrijden voor dames e Hendrickx-Vlaar Be- De heren strijden op de lijsbaan in de Veerpolder Ie Wethouder Van Scha- leÉeker. enl alk «'3 rub1 echtloop VOORSCHOTEN De voetbalvereniging SVLV behoort tot één van de grote vervuilers van het binnenwater van Voor schoten. Met name de vij vers in het Burgemeester Van der Hoevensportpark worden door het afvalwa ter van de grootste sport vereniging van Voorscho ten ernstig vervuild. Oor zaak is het ontbreken van een riolering naar het clubgebouw, waardoor het sportzweet met de zee presten van de doucheca bines direct in de uitloper van de grote vijver stroomt. Op last van het Hoogheemraadschap van Rijnland wordt SVLV over enkele maanden op de riolering aangesloten. De Voorschotense vereniging Visserij Belangen (VVB) dien de dit jaar een klacht in bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het Hoogheem raadschap Rijnland heeft een onderzoek ingesteld en is nu tot de conclusie gekomen dat de lozingen van SVLV onaan vaardbare gevolgen hebben voor de waterkwaliteit. Rijn land heeft naar aanleiding van dat onderzoek de lozingsver gunning van SVLV ingetrok ken en de gemeente Voorscho ten opgedragen het complex op de riolering aan te sluiten. Dit is een kostbaar project, want de kantine ligt op ruim honderd meter van de be staande riolering. Bij de bouw van het clubhuis ongeveer twintig jaar geleden, werd het niet aangesloten op het rioolsysteem. Het Hoog heemraadschap Rijnland ver leende toen ook een lozings vergunning, zodat SVLV zijn afvalwater rechtstreeks en le gaal in de vijver kon lozen. In middels is de vereniging ge groeid en is ook het aantal wasgelegenheden sterk uitge breid. Vijfhonderd douches per week is slechts een geringe schatting. Het clubhuis wordt dagelijks gebruikt en inmid dels is de kantine uitgebreid met een vrijwel volwaardige keuken. De VVB is de laatste jaren Twee jaar geleden werden in Voorschoten karpers in de singels uitgezet. druk doende de kwaliteit van het oppervlaktewater binnen de gemeente Voorschoten te verbeteren en het ziet ernaar uit dat het streven van de VVB nu toch vruchten begint af te werpen. Met de bestrij ding van de overmatige groei van waterplanten werden in 1986 goede resultaten geboekt. In mei 1985 werden de eerste graskarpers uitgezet, ruim 200 stuks in de singels in de wijk Adegeest. De resultaten zijn hoopgevend. Er was vorige zo mer in dit water aanzienlijk minder dichte plantengroei dan in voorgaande jaren en zo kon er vrijwel het gehele jaar door behoorlijk worden gevist. Maar met het grootste viswa ter (de grote vijver in het Bur gemeester van der Hoeven- sportpark) van Voorschoten ging het niet naar wens. Al in juni vorig jaar was er niet meer te vissen vanwege de groene drab die ontstaat door overvloedige algenaanwas. Daarnaast was er ook een te overvloedige plantengroei, bo vendien bleek de kwaliteit van het water slecht te zijn voor de visstand. Vorig jaar was er enkele ma len sprake van vissterfte. Deze bleek te worden veroorzaakt door de overloop van het rio- lensysteem. Bij sterke regen val heeft het rioolsysteem een overloop naar het oppervlak tewater. Ook daarover diende de VVB een klacht in bij Ge deputeerde Staten. Die klacht resulteerde in het maken van betere afspraken tussen Rijn land en de gemeente Voor schoten. In de praktijk komt het erop neer dat uitsluitend bij calamiteiten (veel regenval) de riool-overstorten gebruikt worden, maar dat er dan wel zeer snel daarna vers water in gelaten wordt, waardoor de visstand op peil kan blijven. HEN AAN DEN RIJN baan dicht bij huis? Dat t". Dat is het motto van banen- en opleidings die het Alphense ar- reau op 13 en 14 maart gemeenschapscentrum n aan de Troubadour- frhoudt. Zestig tot tachtig ven uit de regio, samen en aantal opleidingsinsti- zullen aan geïnteresseer- un bedrijfsactiviteiten of ïingen presenteren. Hier- ijn alle zalen in de Bron baar. Nikl afgelopen twee jaar is de gelegenheid in de Al- 6e regio behoorlijk toege nomen. Nu was er in Alphen nooit zo'n hoge werkloosheid ongeveer vijf procent van de beroepsbevolking maar nu zijn er zelfs tekorten. Voor al in de gezondheidszorg, de metaalindustrie en in de bouwnijverheid zit men te springen om mensen. Er zijn wel mensen die langer dan een jaar werkloos zijn, maar deze komen veelal niet aan bod omdat ze niet geschoold zijn. Daarom organiseert het arbeidsbureau de banen- en opleidingsmarkt. De bedrijven kunnen iets over hun activi teiten vertellen en zo proberen inwoners van Alphen of de re gio die normaal forensen, nu in hun eigen woonplaats aan het werk te laten gaan. Via de stands van de opleidingsinsti tuten is er informatie over korte beroepsgerichte oplei dingen die momenteel goed in de markt liggen. Het Alphense bedrijfsleven wil iets terug hebben van de 16.000 mensen die dagelijks heen en weer reizen tussen Alphen, Leiden, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Schiphol. Dat aantal is bijna de helft van de beroepsbevolking. Een deel daarvan zou gemak kelijk in Alphen werk kunnen vinden, maar de Alphense be drijven moeten het opnemen tegen „trekkers" als de lucht haven en de grote steden. Daarom zijn er op de markt ook alleen maar regionale be drijven te vinden. Geen Ne derlandse Spoorwegen, KLM of bijvoorbeeld Kokker. Behalve voor forensen is de markt ook van belahg voor de schoolverlaters van straks. Door zich op de mogelijkheden te oriënteren is het voor hen gemakkelijker hun vakken pakket te kiezen. Gebleken is dat bedrijven deze schoolver laters graag willen hebben. Een bedrijf dat in mei bij het arbeidsbureau aanklopt voor schoolverlaters hoort meestal dat die allemaal van een baan voorzien zijn of verder stude ren. Daarom is het voor bedrij ven van belang om zo vroeg mogelijk de schooljeugd te la ten zien wat het bedrijf en het werken daar voorstelt. Het arbeidsbureau verwacht minimaal tweeduizend bezoe kers op de markt. Momenteel hebben 35 bedrijven al aange kondigd een stand in te rich ten. In totaal is er ruimte voor zestig tot tachtig stands. De banen- en opleidingsmarkt kost 70.000 gulden en hiervan wordt 30.000 gulden gesubsi dieerd door Arbeidsvoorzie ningen. De rest wordt opge bracht door de bedrijven. Zij betalen 600 tot 800 gulden huur voor hun stands. Overi gens kunnen bedrijven zich nog tot 1 februari aanmelden voor deelname aan de markt. Informatie hierover is te ver krijgen bij de heer Buitelaar van het arbeidsbureau Alphen. De markt zelf wordt op vrij dag 13 maart geopend door K. H. Mollema, wethouder van economische zaken. Onder de bezoekers zal een klein onderzoek gehouden worden. Op de eerste plaats houdt men het aantal bezoe kers bij en de plaats waar ze vandaan komen. Daarnaast wordt gevraagd met welke verwachtingen men naar de beurs toekwam, of de bezoe kers genoeg informatie hebben gekregen en er iets mee kun nen doen en of er zaken zijn die men op deze markt miste. Gegrilleerde grapefruit - varkenshaas met paprikatuinbonen en aardappelen - advokaatflip De benodigdheden voor twee zijn: 1 grapefruit, 1 lepel sherry, 1 lepel brui ne basterdsuiker, noot muskaat; circa 200 g varkenshaas, 20 g boter, zout, 1 teentje knoflook, uitje, 2 theele pels bloem, 1 paprika, 1,5 dl water (of half water, half witte wijn), peper, tomatenpuree, 1 lepel room; 450 g diepvries, blik of pot tuinbonen, zout, 5 g boter, bieslook of peter- selie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2 dl blanke vla, advokaat naar smaak, blikje ker sen, 2 dl gele vla, 0,5 dl slagroom, 10 g basterd suiker. Snijd de gewassen grapefruit dwars door en maak het vruchtvlees met een (spe ciaal) kartelmesje los van de vliezen. Bedruppel de vru chthelften met sherry en strooi er de bruine basterd suiker over. Laat de suiker onder de hete grill smelten. Bestrooi de grapefruits met iets nootmuskaat. Schroei de varkenshaas dicht in hete boter. Temper het vuur. bestrooi het vlees met zout en leg er de hele teen knoflook naast. Bak het vlees in twintig minuten bruin en gaar en houd het vervolgens op een bord warm. Fruit stukjes ui goud geel in het overgebleven vet, roer er de bloem door en voeg de kleingesneden pa prika, water en tomatenpu ree toe. Laat de jus vijf mi nuten trekken en maak hem af met zout, peper en room. Snijd het vlees in stevige plakken en schep er wat jus Werk de gaargekookte diep vries of opgewarmde blik of pot tuinbonen af met zout, boter en fijngeknipte bies look of peterselie. Verdeel de blanke vla over hoge glazen en leg er advo kaat (of gele vla, als het zon der alcohol moet) op. Voeg de meeste kersen met weinig sap toe en bedek die met de gele vla. Garneer met stijf- geslagen room en een enkele kers. Menutip voor maandag: run derrolletje met bietjes en aardappelen - yoghurt met appel. JEANNE ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan. Janssen, Zwijnenburg, Meyer. R. van Leeuwen. Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Meyer, tel. 215510 en zo. dr. Zwijnenburg, tel. 412166 Groep 2: Bergmeyer, Pie- terse, Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. Rus, tel. 132500 en zo. dr. Taytelbaum, tel. 120266 Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit. W. de Bruijne. J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogelberg en Muy- senbergh: za. dr. Stolk, tel. 125820 en zo. dr. J. de Bruijne. tel. 141225 Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn. Bénit. Nieuwenhuis. Roos, Boer. Van de Waardt. Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Arnou, tel. 311414 en zo. dr. Boer, tel. 310420 Groep 5: Schaefer, Jas- perse, Crul, Kooyman, De Jong. Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Rein ders. tel. 760947 en zo. dr. Prince, tel. 761754 Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Van Overvest, tel. 173994. Spreekuur za. en zo. 11.30- 12.30. Kaag - Abbenes -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leider dorp: Dr. Van de Beek en dr. Van de Leden. tel. 894539. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Tromp. tel. 071-762159 en zo. dr. Schotanus, tel. 2356 War mond - Voorhout: huisartsenprak tijk Oosthout, tel. 02522-30697 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Lod der. tel. 22322 Katwijk - Rijns burg - Valkenburg: dr. Van de Wa ter, tel. 12921 Saaaenheim: dr. Muller, tel. 11777 Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Roeien en dr. Brock, tel. 01713-2329 Al phen: groep 1, za. dr. Van Engelen, tel. 21915 en zo. dr. Van Gemeren, tel. 20157. groep 2, za. dr. Eradus, tel. 72072 en zo. dr. Hertzberger, tel. 73264 Hazerswoude-Koude- kerk: dr. Van Buuren. tel. 01714- 2020 Benthuizen Boskoop: dr. Leeuwenburgh, tel. 01727-5700 Langeraar - Nieuwveen Ter Aar Woubrugge: c|r. Van Dongen, tel. 01723-8101 Nieuwkoop - Noor den: dr. Sanders, tel. 01725-1555. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp Oegstgeest - Warmond: dr. Remmert, tel. 071-177288, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alkema de - Leimuiden: eigen tandarts bel- Leidachen- len voor 15.00 i dam: Voor spoedgevallen tel. 974491 Bollenstreek: dr. Schenk kan. tel. 02520-15498. APOTHEKEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest Voorschoten: Apotheek Tot Hulp der Menschheid en Apotheek Stevenshot in Leiden en Apotheek Voorschoten Alke made: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feest dagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk: Apotheek De Jong, Kon. Julianalaan 22. Katwijk aan den Rijn. tel. 01718-14370 Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u Spoedrecepten tel. 3511 of dienstbel. Sassen- heim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222 Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum. tel. 02522-14147 Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisver eniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Hel der, tel. 220513 en dr. Koster, tel. 01717-3836 Voorschoton - Leid schendam: Eigen dierenarts vertelt wie dienst heeft. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessen- huis poliklinieken tel 155543, afde ling S.C.U. tel 175639) en van vrij dag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per pa tiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor va ders. Kinderafdeling dag. 15.00- 18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. lik vandaag deze rubriek jp jszins besmuikt openen. Het jfllustreerd Zondagsblad" abonnees van De Leidsche f"ant waren er nog steeds lot op) had op zaterdag 17 [ari 1925 dat jaar liep pa- t de kalender van 1987 'derom een gedichtje van i Pieter Heije afgedrukt: [drinken", heette het. Al- liepe zee o wijde plas! Wat r in uw golven Al menig- edolven!... Maar toch! Hoe het aantal was Van hen, afgrond zonken, vrij wat meer ver- t klein jeneverglas, iepe zee, o wijde plas! Wie iw vloed moest sneven dat zijn dood en leven i in de hand des Heeren Maar wie zegt, in Wiens I zij zonken Die in het hel- vocht verdronken Van 't jeneverglas." )r verdienste gestraft", was volgend lesje: Bilse nog orkestdirec- was, had zijn naam een te aantrekkingskracht voor iuzikanten die een enga- it zochten. Zoo meldde ok eens een jong violist, re D., bij hem aan om een plaats als eerste viool te n. Den volgenden dag l pla >Jlei - werd hij ontboden om tegelijk met een anderen sollicitant een proef af te leggen. D. kwam op het bepaalde uur, zijn mededinger speelde het eerst, en dat wel inberispelijk, de nocturne van Chopin Wil" helmi" (wat dit inhoudt mag Joost weten; ik weet het in elk geval niet, T.P.). „Tot zijn groot misnoegen bespeurde Bilse" (ook diè ken ik niet, T.P.) „dat D. bij dat spel verachtelijk de schouders ophaalde en door al lerlei gebaren zijn afkeuring te kennen gaf. Toen D. zelf aan de beurt kwam en de fantaisie uit Faust van Wieniawsky ge speeld had, zeide Bilse tot hem: „Het spijt mij, dat ik van uw aanbod geen gebruik kan ma- links: „Je vrouw is voor een paar dagen j de stad uit, hoor ik. Waarom ben je niet mee t gegaan?" r==r--:„lkdenk.dat zij me vergeten - heeft". ken; ik engageer dezen heer". Verbaasd vroeg D.: „Is mijn spel u dan niet bevallen?" „O zeker", antwoordde de orkest meester, „uw spel was zeer goed, maar iets ontbreekt u, wat gij mettertijd nog moet HUISVLIJT (links): „Altaartje, gemaakt door een lid der St. Jozef parochie te Den Haag voor de Kerst verloting van de derde Orde". aanleeren, namelijk maatge voel, tact". D. is later een bekend vioolvir tuoos geworden, maar sedert Bilse hem zulk een goede les heeft gegeven, heeft hij nooit weder het talent van anderen verkleind". Goed hè? De bekende damspeler van deze week is C.Stiinman, lid van de R.K.Damclub „Theorie en Practijk" te Haarlem. Hij werd in 1917 aan bord No.10 van het eerste tiental geplaatst. Daarna waren de plaatselijke kampioenschappen niet van de damlucht; „Stijnman is een goed slagzetspeler en zal, naar wij hopen, nog veel van zich doen hooren", zei het Zondags blad 62 jaar geleden. Dan was er het incidentje met Robert Schumann, de 19e eeuwse Duitse romanticus, ter wijl zijn vrouw Clara (Wieck) iets had met de jonge Jantje Brahms, leerling van haar man. Enfin, „Mevrouw Clara Schumann had op een avond een groot gezelschap vereer ders van haar en haren man bij zich vereenigd in de salon. Schumann, die zich vermoeid gevoelde, zat meerendeels zwij gend tusschen zijn gasten. Een sklaps fluisterde hij zijn vrouw toe: „Is het geen tijd voor ons om heen te gaan? Ik ben dood moe". „Maar beste man", ant woordde Clara, „wij ziin im mers in ons eigen huis!„O..., ja..., nu, dan ga ik naar bed!" Een paar kwinkslagen bij het scheiden van de markt: „En dame valt in het water, een heer springt haar na" zoiets gebeurde alleen maar in de Roaring twenties „en na ge- ruimen tijd ziet men niets an ders dan het opborrelen hier en daar van waterbelletjes. „Toch eigenlijk in de hoogste mate ongepast", zegt een toekijkende HERSTELLENDE ZIEKE: „Het teere, aangrijpende van het ge val. voor oppervlakkigen onbeteekenend maar voor wie mee voelt en begrijpt van groot belang en vol innige handeling, heeft de schilder in zijn met l«efde geteekende figuren wel zeer ge voelig weergegeven". preutsche oude vrijster, „dat die twee daar samen zoo lang beneden blijven!" Dan de „pan toffelheld": „Vrouw: „Zoo, zou jij gelukkig geweest zijn, als je me nooit gekend had? Arme Johan, wat zou je zijn, als je mij niet tot vrouw gekregen had". Man Johan: „In elk geval de gelukkige bezitter van een huissleutel". Een toetje variée, comme des sert: „De vos slaapt, maar in z'n droom telt hij toch de kippen". „De wolf krijgt ieder jaar nieuw haar, maar toch blijft hij een wolf". „Roem uw oogst niet, alvorens gij dien in uwe schuur hebt gebracht". „Toorn hoeft men niet te zaaien, die groeit vanzelf". „Ga met God over zee; zonder Hem niet eens over den drempel".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13