Sacharov fel over kwestie Afghanistan Noodtoestand is dwaasheid Nicaraguaanse contra's nog steeds geen partij voor Sandinisten Iran: Belissende klap in aantocht Duizenden Sovjets komen vrij &asexplosie Duits Vintersporthotel list zeven levens S en Iran praten in Den Haag over Iraanse tegoeden ITENLAND CcidóeSouaatit MAANDAG 29 DECEMBER 1986 PAGINA 5 inunu achter gesloten ïuren voor de rechter JNDEN Omgeven door strikte veilig- jdsmaatregelen en vrijwel totale geheim- iding is de nucleaire technicus Mordechai nunu gisteren voor het eerst voor zijn fhters verschenen, afloop van de eerste zitting, die ander- jf uur duurde, wilde de openbaar aankla- uitsluitend zeggen dat Vanunu schuld ontkend. De Israëlische autoriteiten ;n besloten dat niets over het proces enbaar mag worden gemaakt. Vanunu telde in oktober aan de Britse Sunday ies dat Israël al 20 jaar kernwapens pro- eert in de centrale van Dimona in het Jen van het land. Daarna werd hij naar aël ontvoerd. Verwacht wordt dat Vanu- tot levenslang zal worden veroordeeld. Lee Iacocca is geen presidentskandidaat DETROIT De directeur van de Chrys- ler-autofabrieken, Lee Iacocca, wil geen president van de Verenigde Staten worden omdat volgens zijn zeggen de Amerikaanse economie over een paar jaar in een zo ern stige crisis zal verkeren dat hij niet zou we ten wat te doen. De ronduit pratende za kenman verklaarde in een vraaggesprek dat hij wil aanblijven als hoofd van Chrys ler, de derde grote Amerikaanse autofabri kant, zeker tot hij op 15 oktober 1989 65 jaar wordt. Het was Iacocca's krachtigste ontkenning dat hij president wil worden tot dusver. Hij is herhaaldelijk genoemd als mogelijke presidentskandidaat sinds hij Chrysler met een overheidslening in enke le jaren uit een staat van praktisch bank roet terug leidde naar winstmaken. Politie houdt ETA-leden aan SAN SEBASTIAN De Spaanse politie heeft gisteren vier vermeende leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA aangehouden terwijl ze een bom maakten die zou worden gebruikt bij een aan val in San Sebastian. Bij de aanhouding werden explosie ven, vier pistolen en een ma chinegeweer in beslag geno men. Twee vermoedelijk door ETA geplaatste bommen zijn gisteravond in Guecho, bij Bil bao, tot ontploffing gekomen. De filialen van Peugeot en Re nault in deze stad vormden het doelwit. TEHERAN Voorzitter Hashemi Rafsanjani van het Iraanse parlement heeft zaterdag gezegd dat Iran zich op maakt voor de „beslissende laatste klap" in de zes jaar oude oorlog tegen Irak, zo heeft het persbureau IRNA gis teren bericht. Rafsanjani verklaarde voorts dat Iran van plan is de oorlog met het buurland uit te breiden. Het Kar- bala-4 offensief van afgelopen woensdagavond tegen Iraakse stellingen bij Shatt al-Arab zou volgens de parle mentsvoorzitter niet het langverwachte „definitieve offen sief" hebben gevormd. Irak liet weten dat zijn strijdkrach ten de aanslag van woensdag hebben weten af te slaan, waarbij tienduizend Iraanse soldaten zouden zijn gedood. Volgens Bagdad was dit offensief bedoeld om de zuidelijke stad Basra te isoleren. Volgens militaire experts vormt Bas- ra het meest waarschijnlijke doelwit van het door Iran al maanden lang aangekondigde „beslissende offensief" 1725 Doden bij strijd Salvador SAN SALVADOR De burger oorlog in het Middenamerikaanse land El Salvador heeft dit jaar meer dan 1700 mensenlevens ge ëist. Dat verklaarde gisteren Artu- ro Rivera y Damas, de aartsbis schop van San Salvador. Hij deel de mee dat er tussen 1 januari en 23 december ongeveer 1725 doden zijn gevallen. Van deze mensen stierven er 59 door mijnexplosies, 1031 tijdens operaties van het leger of de linkse guerrillabeweging en 42 mensen werden vermoord door rechtse doodseskaders. Tijdens ge vechten met de guerrilleros kwa men 421 militairen om, zo preci seerde de aartsbisschop Tientallen arrestaties na betogingen bij Wackersdorf WACKERSDORF Bij demon- straties tegen kernenergie in Wac kersdorf zijn de afgelopen dagen in totaal 56 mensen gearresteerd en 24 gewonden gevallen, zo heeft de po litie bekend gemaakt. Er wordt al geruime tijd betoogd tegen de bouw van een nucleair af valverwerkingsbedrijf bij het Bei erse Wackersdorf. Bij een zoekactie in de omgeving van Wackersdorf trof de politie onder meer benzine bommen, proviand, reservekleding en bouwmaterialen aan. Volgens de politie vormt dit een aanwijzing dat een aantal demonstranten van plan was het gebied te „bezetten" KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL (ADVERTENTIE) KLAAS DE JONGE ANDERHALF JAAR IN „CEL' PRETORIA Voor de Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge was het de tweede Kerst die hij door bracht als feitelijke ge vangene in de Nederland se ambassade, waarin hij achttien maanden geleden ontsnapte aan de Zuidafri- kaanse veiligheispolitie. „De noodtoestand is de weg van de dwaasheid", verklaarde De Jonge dit weekeinde in een vraag gesprek, waarbij hij terug keek op zijn tweede jaar in relatieve detentie. „Zoals de dingen nu gaan is het irrationeel en belachelijk de weg van de dwaasheid. Ik vrees dat zij (de Zuidafri- Kaanse regering) hiermee zal voortgaan, maar het maakt ze gevaarlijk en het leidt naar Zuidamerikaanse toestanden met een steeds openlijker mili tair fascistisch bewind, meer onderdrukking en meer ver dwijningen", zei De Jonge. „De hervormingen van presi dent Pieter Botha zullen de structuren van de apartheid nooit veranderen", stelde De Jonge. „Het enige dat het Wes ten kan doen is een efficiënter boycot tegen Zuid-Afrika uit te vaardigen", zei hij. De Jon ge blijft cynisch over de stap pen van Nederland tegen het bewind in Pretoria, die hij be schouwt als ten minste ondoel treffend en vaak hypocriet. De Jonge brengt veel tijd door met lezen, schrijven, en het luisteren naar muziek of de radio en tv-kijken. De laatste maanden zijn wat minder een zaam. Hoewel de Nederlandse regering hem verbood een kat te nemen (de Zuidafrikaanse politie zei daartegen geen be zwaar te hebben), heeft De Jonge nu in zijn onderkomen een aquarium. En sinds zes maanden mag De Jonge enke le nauwgezet geselecteerde be zoekers ontvangen. Hoewel er ontgoocheling en ir ritatie bestaat, legde De Jonge de nadruk op zijn dank jegens de Nederlandse regering voor de voortdurende steun On danks alles overheerst bij De Jonge een soort optimisme dat hij in zijn onderkomen in het centrum van Pretoria, het lan ger zal uithouden dan het Zuidafrikaanse bewind. „Vo rig jaar dacht ik dat ik hier niet nog een jaar zou zijn, en ik hoop nog steeds hieruit te kunnen vertrekken", zei hij. Klaas de Jonge gaf voor allen die hem steunen de volgende boodschap mee: „ik ben ver baasd en gelukkig over de soli- 'dariteit die ik nog steeds ont vang, zelfs van mensen die ik nooit heb gekend. Mensen hebben veel geld besteed zoals voor mijn korte-golfradio. Met de huidige onderdrukking en de censuur op de media heb ik daar veel aan" De Jonge zei dat het contact belangrijk is voor hem en dat hij er dank baar voor is „Het maakt het me gemakkelijker hier te ver blijven", zei hij. I". ,V„ rvolg van de voorpagina) :w YORK De Russi- ie dissident Andrei Sa- rov heeft dit weekein- de militaire aanwezig- id van de Sovjet-Unie Afghanistan scherp ge fuseerd. De natuurkun- je uitte zijn kritiek tij- vraaggesprekken kt Amerikaanse televi- fstations. De uitzending Iram vanuit de officiële issische televisiestudio's Moskou en hadden ,^arblijkelijk de goed keuring van de autoritei ten. „De tragedie gaat voort", zo zei Sacharov, die dinsdag na een verbanning van zeven jaar in Gorki terugkeerde naar Moskou. Sacharov, een van de vaders van de Rusi- sche waterstofbom, werd naar de voor buitenlanders gesloten stad verbannen na zijn kritiek op de situatie van de mensenrechten in de Sov jet-Unie en de invasie van Afghanistan. „Het aantal vluchtelingen uit Afghanis tan stijgt nog steeds, en vol gens mij is dat het gevolg van de Sovjettroepen. Wat wij nodig hebben is een spoe dige terugtrekking van de Sovjeteenheden uit Afgha nistan". Sacharov zei voorts dat een ruimteverdedigingssysteem zoals president Reagan dat met Star Wars voor ogen heeft, ooit technisch haalbaar zal zijn, maar dat een tegen stander nauwelijks moeite zal hoeven doen om het sy steem te ontwijken. „Ik ben echt negatief over het Strate gisch Defensie Initiatief," zei hij. De dissident gaf voorts te kennen graag naar het bui tenland te willen reizen, het geen volgens hem zou kun nen bijdragen tot „goede ge voelens en vertrouwen" je gens de Sovjet-Unie. „Ik ben voornamelijk ver ontrust over het probleem van de mensenrechten en wil mij inzetten voor de vrij lating van gewetensgevange nen, politieke gevangenen", aldus Sacharov tijdens een interview dat door CBS Evening News in de Vere nigde Staten werd uitgezon den. „Voorts zet ik mij in voor meer bewegingsvrij heid, waaronder het recht om naar het buitenland te reizen en uit dit land te emi greren. Met andere woorden: ik wil alles wat in een open maatschappij mogelijk is". LONDEN De Britse krant de Sunday Ti mes verwacht dat het Kremlin volgend jaar duizenden politieke gevangenen vrij zal la ten uit gevangenkam pen of binnenlandse ballingschap. De Moskouse correspon dent van de krant zegt dit van „hooggeplaatste Sovjet-bronnen in Mos kou" te hebben verno men. Onder Russische intellectuelen en geleer den wordt gezegd dat partijleider Michail Gor- batsjov „de meest drama tische hervormingen door wil voeren sinds de dagen van Kroetsjov". De opheffing van de ver banning van Sacharov naar Gorki zou daarvan een voorbeeld zijn. Trein waait van brug Zes mensen kwamen om het leven toen gisteren in de Japanse stad Tottori een trein door krachtige windstoten van een brug werd geblazen en op een vistabriek stortte. Dit heeft de politie meegedeeld Alle zeven rijtuigen van de trein, maar niet de diesel locomotief, vielen van de veertig meter hoge en driehonderd meter lange brug. De brug, die in 1911 werd gebouwd, liep geen schade op bij het ongeluk. In het verleden zijn op die plaats al zestien soortgelijke ongelukken gebeurd. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad Washington wordt er re kening mee gehouden dat het Nicaraguaanse rebel lenleger de Con tra's in februari of maart in het offensief zal gaan. Of dat offensief tot enig militair resultaat van betekenis zal leiden, wordt overigens betwij feld. De Contra's voelen zich, met de miljoenenhulp van de VS, genoodzaakt iets te onderne men. Hun militaire activitei ten hebben dit jaar op een zeer laag pitje gestaan en dat heeft het Sandinistische bewind in Managua de gelegenheid gege ven haar leger zo sterk moge lijk te maken. Op dit ogenblik zijn er onge veer 14.000 Contra's actief. Het overgrote deel ervan bevindt zich in het buurland Hondu ras. De Hondurese regering probeert de Contra-activiteiten zoveel mogelijk te beperken tot een smalle zone langs de grens. De bedoeling is dat de rebellen, in kleine eenheden, Nicaragua binnendringen en daar grotere eenheden vormen met het oogmerk het zeer goed bewapende en getrainde San dinistische leger bezig te hou den. Die taktiek schijnt voor alsnog niet veel resultaat te hebben opgeleverd. De Sandi nistische troepen hebben ver sterkte posities ingenomen pal voor de Hondurese grens en beletten met succes het bin nendringen van de rebellen. Algemeen wordt aangenomen dat een militaire overwinning van de Contra's onmogelijk is. Maar de Amerikaanse advi seurs van het Contra-leger houden het er op dat de rebel len het de Sandinisten zo moeilijk kunnen maken, dat de laatsten zich gedwongen zien naar de onderhandelings tafel te gaan. Dat alles neemt niet weg dat de Sandinisten nog steeds een groot zelfver trouwen aan de dag leggen. Hun probleem is niet zozeer van militaire aard, want dat is door Cubaanse en Russische adviseurs en wapens goeddeels opgelost. Hun propbleem is of ze de toenemende binnenland se en buitenlandse kritiek op afstand kunnen houden. Voor Washington is een pro bleem, dat er in de VS en daarbuiten weinig vertrouwen bestaat in de Nicaraguiaanse rebellenlegers die, in politieke zin, zeer onmsamenhangend zijn. De belangrijkste rebellen leiders kunnen elkaar niet luchten of zien en streven zeer verschillende politieke doelen na. Bovendien verdwijnt er minstens een deel van de Amerikaanse steun in de zak ken van de meest vooraan staande Contraleiders. Als de Contra's hun militaire kracht niet kunnen tonen, ko men de VS voor de vraag te staan of verdere militaire hulp aan de rebellen moet worden gegeven. In het Amerikaanse Congres bestaat weinig gene genheid voor de zaak van de Contra's en het valt te betwij felen of de Amerikaanse volksvertegenwoordigers be reid zullen zijn opnieuw geld in het tot dusver weinig actief gebleken rebellenleger te ste ken. De binnenkomende vreemdeling ging ge- ed in een woestgeblokt paniekhemd en riep Ilijk uit: „Mijn naam Bruine Joel Houdoejoe- B?" „Dank u wei zeer beleefd," sidderde Mongoolse trainer, die nog nooit zo'n grote lerikaander van vlak bij had gezien. Ook mde hij een duidelijke angst voor de enorme id van de neger. Een hand als een ham, be- Itigd aan een arm als een eik.Zelfs Ka tje Knetter werd een beetje bleek om de neus dacht: „Goeie grutjes.moet ik boksen te- i deze reus?" Maar toen overwon hij zijn }st en legde zijn kleine handje vol vertrouwen Pe grote knuist van Bruine Joe. En Bruine Joe 6 dól op kinderen. Daarom bukte hij zich en Urde Kareltje voorzichtig van de grond, -fees jij maar niet bang. kleine man," lachte hij vriendelijk. „Ik doe jou toch niks. Of hebben ze je soms wijsgemaakt, dat Amerikaanse ne gers slechte mensen zijn? Wil je een lekker stukje chocola?" „Niet doen! Zit vèst vergif in!" piepte de Mongoolse trainer. Maar Ka reltje luisterde niet en zei: „Ik moet tegen u boksen, meneer Bruine Joe." „Wètll?? riep Bruine Joe verbluft uit. „Laten jullie me hele maal naar Barreberië komen om tegen een klein jochie te boksen!? Zijn jullie nou helemèól een haartje betoeterd? Ik wil wel boksen, maar al léén tegen de kampioen van Barreberië!" „Maar dat is het hem nou juist," zei Kareltje. „De kampioen van Barreberiëdat ben IK!" „Nou moet je ophouwen," zei Bruine Joe en hij barstte uit in een daverend gelach. Topmerkkwali- schitt erende reputatie. In demi sec. brut nbrutrreé. Vraag uw slijterij' wijnhandel. wijn en gedistilleerd Tel 015)5693249 iRMISCH-PARTEN- tCHEN Zeven do en twaalf zwaar ge lden, van wie drie in msgevaar verkeerden, is de balans die is op- ïaakt na de explosie zaterdag in hotel sersee in het Zuid- wintersportoord rmisch-Partenkirchen, de zwembad- en sau- /leugel letterlijk de "it in deed vliegen. zaak van de rampzalige ilosie was een lek in de pro- ngasinstallatie van het ho- =aj die werd gebruikt voor de arming van zwembad en i. Uit de breukplaats •t na de explosie een niet blussen vlam van zeker vijf- I fi meter. Volgens de brand er duurt het nog wel tot morgen voordat de hele voor raad vloeibaar gas van het ho tel, opgeslagen in drie grote tanks met een capaciteit van in totaal zesduizend liter, in zijn geheel is afgefakkeld. Pas dan kan met het ruimen van het puin worden begonnen. Er wordtuverigens niet verwacht dat er nog meer lijken onder 'de ruine worden gevonden. Hotel Riessersee ligt ongeveer honderd meter boven het win tersportoord Garmisch-Par- tenkirchen, aan de voet van Duitslands hoogste berg, de Zugspitze. Het werd rond de eeuwwisseling gebouwd, maar enkele jaren geleden, na een failissement, nagenoeg volle dig afgebroken en in moderne stijl herbouwd. Er was accom modatie voor 320 gasten. De hele capaciteit was voor de kerst- en nieuwjaarsperiode volgeboekt. Het hotel is, zeker zo lang de gasvoorraad nog brandt, voor een deel voor verdere bewoning ongeschikt. De gasten uit de betrokken ge deeltes die niet geschrokken Veel bleef er niet over van het zwembad van hotel Riessersee. Brandweerlieden nemen de ravage in ogenschouw. naar huis reisden zijn onderge bracht in naburige hotels en op privé-adressen. Hotel Ries sersee gold overigens als een bijzonder brandveilig hotel, dat ruimschoots aan alle eisen voldeed. Bij een brand in het vorige week heropende Savoy Hotel brand om zich heen greep. De in het Zwitserse Interlaken is oorzaak kon niet direct wor- zaterdagavond voor miljoenen den vastgesteld. Het Savoy guldens schade aangericht. Hotel werd in 1908 gebouwd. Niemand raakte gewond. Het Het hotel stond enkele jaren negen verdiepingen hoge en leeg, maar werd vorige week 120 kamers tellende hotel kon heropend na een ingrijpende worden ontruimd voor de renovatie. EN HAAG Vertegen- bord igers van de Iraanse -ptrale bank en de Fede- 1 Reserve Bank van ïw York zijn vanmiddag Den Haag bijeengeko men om te praten over de ruggave van meer dan miljard dollar bevroren tegoeden, Iran wil als voorwaar voor zijn tussenkomst behoeve van de Ame- gijzelaars in Li banon. Het gaat om een bedrag van 506 miljoen dollar, plus inte rest. Het bedrag is wat Iran te veel heeft gestort in een fonds van 3,67 miljard dollar bij de Fed van New York, ter aflos sing van bankkredieten aan Iran. De afgelopen twee maan den zijn in Londen en Den Haag twee andere series be sprekingen gehouden over de voorwaarden waaronder deze rekening vrijgemaakt kon worden. De rekening heeft de afgelopen weken extra beteke nis gekregen door verklarin gen van de Iraanse parle mentsvoorzitter Hashemi Rafsanjani, dat de regering van zijn land tussenbeide zou willen komen in de zaak van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon, als de Amerikaanse regering de Iraanse tegoeden vrij geeft. Al in '84 Een Amerikaan die in Groot- Brittannië in de gevangenis zit, zegt dat de besprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran over wapenleveranties al in 1984 zijn begonnen. Dat is een jaar eerder dan de Ameri kaanse regering heeft toegege ven, aldus de Sunday Tele graph. Het Britse weekblad verkreeg die informatie vorige week van William Herrmann, een vroegere Amerikaanse agent die de afgelopen tien jaar zo wel in Iran als in Irak zou hebben gewerkt. Herrmann, die in mei 1985 werd gearres teerd, zit in Groot-Brittannië een straf van acht jaar uit we gens medeplichtigheid aan valsemunterij. Herrmann vertelde de Sunday Telegraph dat hij in oktober 1984 al met de Iraanse agent Menuchar Ghorbanifar had gepraat over Amerikaanse wa penleveranties aan Iran, in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars in Li banon. Hij zei dat de CIA hem had gevraagd contact te leggen met de Iraniër, om uit te zoe ken of Teheran iets voor een dergelijke transactie zou voe len.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5