ijpend tekort hoornvliezen VIccr concurrentie jn gezondheidszorg Meer aanhoudingen verwacht na dubbele moord in Deventer Aardschok je in Assen Eeid&zQowianL 1' WüBJ ELSA LANCHESTER (84) OVERLEDEN Zweedse componist Larsson overleden Kok verslaat Lubbers als politicus van het jaar Het was koud en zonnig in 1986 INNENLAND MAANDAG 29 DECEMBER 1986 PAGINA 3 rENT SCHIET [AN IN HOOFD LVARENBEEK De 21-jarige P. de J. uit [irle is dit weekeinde tijdens schermutselingen br een disco in Hilvarenbeek door een politie- gel in het hoofd geraakt. Hij is opgenomen in ziekenhuis in Tilburg. Zijn toestand is kri- De politie was gevraagd om assistentie in band met problemen bij de disco. Bij aan- nst bleken buiten twaalf jongelui te staan, i van hen maakte de twee politiemensen dui- jijk dat hij een pistool bij zich had. Terwijl de jitie probeerde daarover enige duidelijkheid te gen maakte de rest van de groep volgens de cier amok. Een waarschuwingsschot had bhts tijdelijk effect. De politie voelde zich zo reigd dat zij twee schoten loste. Daardoor kte De J. levensgevaarlijk gewond. Met be- p van de gemeentepolitie van Tilburg werden volgens zeven mensen aangehouden. Deel Zeeland urenlang zonder drinkwater TERNEUZEN Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen, met daarin Hulst, Axel en Terneuzen, heeft zaterdag urenlang zonder drinkwater gezeten. Rond vier uur 's middags viel de druk in het lei dingnet weg. Na lang zoeken werd een breuk in de transportleiding tussen Sluiskil en Terneuzen gevonden. Werknemers van de Watermaatschap pij Zuidwest Nederland (WMZ) dicht ten het lek. Rond zaterdagavond negen uur kon de druk in de waterleiding in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen weer worden opgevoerd. Volgens de WMZ is het lek in de waterleiding ontstaan door een spontane breuk. Dees wil andere honorering huisartsen DEN HAAG Staatssecretaris Dees van Volksgezondheid heeft voorge steld huisartsen te honoreren naar het aantal verrichtingen dat zij uitvoeren. Nu krijgt de huisarts per ziekenfond spatiënt een vast bedrag per jaar uit gekeerd. De staatssecretaris zei dit gis teren voor de Avro-radio. Voor de medisch specialisten wil Dees een „abonnementensysteem" in plaats van betaling per ingreep zoals die nu geldt. De staatsecreatris voelt verder weinig voor het opzetten van com merciële ziekenhuizen. Wel ziet Dees wat in het marktgerichter, dus com merciëler, „operen" van ziekenhui- ASSEN In Assen is op de ochtend van tweede kerstdag, om twaalf minu ten voor negen, een aard- schokje gevoeld. Volgens het KNMI in De Bilt had de schok een kracht van 3,8 op de schaal van Rich ter hetgeen niet meer op veroorzaakt dan bijvoor beeld trillend glaswerk. Het was de eerste meer dan gemiddelde schok die het aardmagnetisch obser vatorium van de KNMI in Witteveen (gemeente Bei- len) in zijn veertigjarig be staan heeft geregistreerd. De Assenaar drs. M. van der Sluis, geograaf en do cent milieukunde aan een hbo in Groningen, heeft er voor gepleit dat de rege ring laat onderzoeken of de aardschok is veroorzaakt door de bodemdaling in Groningen als gevolg van het leeghalen van het gas- veld Slochteren. Volgens Van der Sluis moet ook duidelijk worden of de tril lingen de stabiliteit van de zoutkoepels aantasten. In tegenstelling tot het KNMI meent de Asser geo graaf dat de aardschok het gevolg kan zijn van de aardgaswinning omdat het de enige verandering in de ondergrond betreft van de afgelopen twintig jaar. Het gasveld is nu half leeg, als dat verder leeg komt. kun nen verder verschuiven en kunnen er volgens hem nieuwe trillingen en aard schokken ontstaan, aldus Van der Sluis. JACHTTIJDEN TRANSPLANTATIES STEEDS LANGER SSEN Ondanks de iuccesvolle campagnes lie ongelukken met urwerk moeten voor- ;omen, saat nu al vast lat het feestvuur dezer lagen toch weer voor iet nodige oogletsel zal Tgen. De Hoornv Lies- ichting Nederland in n ziet dit met lede )gen aan. Het tekort aan hoornvlies het be- hermende vliesje voor iet oog is nijpend, al- us woordvoerder Harry "uipers van de stichting. wachttijden voor loornvliestransplantaties orden met de dag lan- iet omdat de capaciteit van e daarin gespecialiseerde iekenhuizen in Leiden, Rot- rdam, Amsterdam, Utrecht, venter, Nijmegen, Gronin- ten en Stadskanaal ontoerei- end zou zijn. Wel door het tekort aan beschikbare ge- onde hoornvliezen. De stich- ing heeft het offensief geo- nd en poogt nu zo snel mo- lijk het aantal hoornvlies- onoren te vergroten. Ofte- j jvel mensen die middels een Jonorcodicil toestemming ge- fen om bij overlijden hun ei- jen hoornvliezen beschik baar te stellen voor trans- blantaties. .Jaarlijks worden in ons land ,jijfhonderd hoornvliestrans- 'plantaties verricht. Daar e^taan tweehonderd patiënten j^egenover die niet geholpen runnen worden door het gro yne tekort aan hoornvliezen. a.En dan gaat het alleen nog z(paar om zeer urgente geval- njen. In werkelijkheid is de piroep die niet kan worden jfeholpen, veel groter", weet JCuipers. Afwijkingen of ver- Een hoornvliestransplantaiie is een heel precies „werkje". wondingen aan de hoornvlie zen zijn een van de meest voorkomende oorzaken van blindheid. Kuipers schat het aantal mensen dat niet of zeer slecht kan zien als ge volg van onregelmatigheden in de hoornvliezen op enkele duizenden. „Als er proble men zijn met de hoornvlie zen van beide ogen dan kan de patiënt alleen nog maar net het verschil tussen licht en donker onderscheiden. Hij kan dan hooguit wat schim men waarnemen". Dertig procent van de hiaten in het menselijk hoornvlies wordt veroorzaakt door ongeluk ken, vooral met vuurwerk. Andere oorzaken zijn ziekten (infecties) en erfelijke afwij kingen. Genezing Blinden en slechtzienden met een afwijking aan de hoorn vliezen hebben na een trans plantatie een zeer grote kans op genezing. Kuipers: „Ruim 93 procent van de hoornvlie stransplantaties slaagt volle dig. De patiënt wordt beter; gaat weer goed zien. Een paar jaar geleden lag dat per centage nog op vijftig. De ontwikkelingen zijn zeer hard gegaan; de technieken zijn sterk verbeterd". De praktijk heeft geleerd dat weinig mensen staan te trap pelen om na overlijden hun hoornvliezen beschikbaar te stellen. „Het heeft iets engs", vermoedt Kuipers. „Met het beschikbaar stellen van nie ren en het hart hebben de meeste mensen veel minder moeite. Misschien is dat ook wel iets bekender. Velen denken dat verwijdering van het hoornvlies bij een overle dene een zichtbare vermin king geeft. Onzin. Het oog wordt zeker niet uit de oog kas gehaald. Na verwijdering van het hoornvlies wordt de natuurlijke bolling van het oog onzichtbaar hefsteld en worden de oogleden zorgvul dig gesloten. De nabestaan den zien dan ook niets van de hoornvliesverwijdering". „En dan is er nog het misver stand dat lang niet alle hoornvliezen geschikt zijn. Laat ik het zo stellen: er zijn er niet veel die niet geschikt zijn. Ja, hoornvliezen van ou deren zijn net zo goed als die van jongeren. En er is ook niet het geringste bezwaar te gen hoornvliezen van men sen die een bril hebben ge dragen". Het streven van de stichting is er in de eerste plaats op ge richt het totaal aantal donor- codicils fors te laten stijgen. Daarbij hoopt de organisatie vurig dat de groep die te kennen geeft ook de hoorn vliezen beschikbaar te stellen aan de medici groter wordt. „Het liefst hebben we dat mensen de arts zelf laten kie zen. Met andere woorden: mensen geven artsen de mo gelijkheid om zelf te beslissen wat ze nodig hebben. Helaas zijn er nu meestal nog te veel beperkingen. Bijvoorbeeld onduidelijk ingevulde codi cils. Of slechte afspraken met familie of nabestaanden". De Hoornvliesstichting Ne derland is te bereiken via Harry Kuipers, postbus 470, 9400 AL Assen. Telefoon: 05920-56511. GOOS DE BOER :<&ATSSECRETARIS DEES OPPERT MOGELIJKE HERVORMINGEN «N HAAG Staatssecreta- 20 Dees (Volksgezondheid) ojrweegt meer concurrentie Üe gezondheidszorg door te uren. Ziekenfondsen zouden «mogelijkheid moeten heb- 4 te kiezen met welke arts «Willen samenwerken. Daar- ,yr zouden zij de samenwer- kunnen beperken tot de kostenbewuste medici. Nu zijn ze nog verplicht decla raties van alle artsen te accep teren. Deze maatregel zou de vraag naar gezondheidszorg kunnen afremmen, mede omdat de huisarts geprikkeld wordt zo weinig mogelijk door te ver wijzen naar de specialist, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van welzijn, volksge- ndweerlieden uit Vorden en Deventer waren dit weekeinde erhalf uur bezig om een bekneld geraakte bestuurder uit het van zijn vrachtwagen te verlossen. De man was in Vorden in slip geraakt en uit de bocht gevlogen. Hij kon na zijn bevrij- op eigen kracht naar de ziekenwagen lopen. zondheid en cultuur. „Wat nog al eens voorkomt, is dat de pa tiënt aandringt op specialisti sche behandeling, terwijl de huisarts heeft vastgesteld dat hij eigenlijk niets mankeert. Vroeger was de arts de man die het allemaal wist. maar de patiënt is steeds mondiger ge worden". Het ministerie benadrukt ech ter dat Dees slechts mogelijk heden geopperd heeft. Pas als de commissie Dekker dit voor jaar met een advies over de structuur van de gezondheids zorg komt, zal Dees zijn beleid daadwerkelijk gaan bepalen, aldus de woordvoerder. Voor de Avro-radio heeft Dees zich gisteren tamelijk gedetail leerd uitgelaten over mogelij ke hervormingen in de ge zondheidszorg. Om de kosten zo laag mogelijk te houden zou het systeem van een vaste jaarlijkse vergoeding per zie kenfondspatiënt overboord ge zet kunnen worden, aldus de staatssecretaris. Huisartsen zouden gehonoreerd kunnen worden naar het aantal ver richtingen dat zij uitvoeren. Daarvoor moet ook voor fondspatiënten een tarief inge steld worden gebaseerd op het gemiddeld aantal bezoeken per jaar. Zo'n systeem geldt al voor de particulier verzekerde. Voor de specialisten zou een precies omgekeerde maatregel doorgevoerd kunnen worden, aldus Dees. Nu worden zij nog betaald per ingreep, waardoor zij financieel gebaat zijn bij een langdurige en ingewikkel de behandeling. In plaats hier van wil Dees een soort abon nementensysteem. Dees voelt weinig voor het op zetten van commerciële zie kenhuizen. Wel wil hij in het bestaande systeem financiële prikkels en een vorm van con currentie inbouwen, waardoor ziekenhuizen ertoe aangezet worden zo goedkoop mogelijk te werken. Hierdoor zou een kruising tussen commerciële en door de overheid geregu leerde gezondheidszorg tot stand kunnen komen, aldus Dees. - VtïJ Uitgebrand Deze doe-het-zelfhal in het Brabantse Nuenen brandde in de nacht van zaterdag op zondag geheel uit. De brand werd rond half een ontdekt, maar door een technische storing bij het alarmnummer arriveerde de brandweer pas een half uur later. De schade loopt in de miljoenen. De oorzaak is onbekend. DEVENTER Het on derzoek naar de moord op twee personeelsleden van de Bondsspaarbank aan de Zwolseweg in Deven ter op kerstavond vordert gestaag. Maar er zijn nog geen volledige bekente nissen afgelegd door de 20-jarige hoofdverdachte E.C., zijn 26-jarige broer Y.C. en hun 60-jarige va der K.C. Het drietal is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Zutphen. Commissaris Scholten van de Deventer politie sluit niet uit dat er in de loop van deze week nog meer aanhoudingen verricht zullen worden. ..We zitten op de goede weg", aldus Scholten. „De verdach ten stellen zich redelijk coöpe ratief op. Maar wat de details betreft hebben we nog niet al les op een rij". De dubbele moord heeft vol gens Scholten bij de Turkse buurtbewoners van de van oorsprong Turkse verdachten geleid tot vrees voor mogelijke wraakacties. Een wijkagent heeft zaterdag poolshoogte ge nomen bij enkele Turkse fami lies in de wijk, maar van con crete bedreigingen of verhoog de spanning was volgens hem geen sprake. De Nederlandse familie Croese, die evenals de verdachten aan de Middelweg woont, kreeg zaterdag zeven telefonische bedreigingen te slikken. Omdat hun naam evenals die van de verdachten met een C. begint, dachten de anonieme opbellers met de overvallers van doen te heb ben. „Je weet niet wat je over komt", vertelde mevrouw Gerda Croese. „Ik ben nog nooit met de dood bedreigd en zaterdag was het ineens raak, aan één stuk door". Kreten als „moordenaar" en „we komen je afmaken" deden het echt paar besluiten de telefoonstek ker uit het contact te trekken en de kinderen het weekeinde bij oma onder te brengen. Meer dan een kwart van de dit jaar 200 bankovervallen in Ne derland ging met geweld ge paard. De traumatische erva ringen met de steeds grovere vormen die dat geweld aan neemt (gijzeling, moord) doet een groeiend aantal betrokken bankemployés in de wao be landen HEMELS W VA0UV/1S wATje NCÊMT 6EN ~7kLS Vfe HET VAKANTIE GAAsfl (Hear it EüALNoerre Mee" LOS ANGELES Elsa Lan- chester, de Britse actrice die in de dertiger, veertiger en vijfti ger jaren internationaal be kendheid verwierf met haar komische rollen en excentrie ke vertolkingen zoals in „The Bride of Frankenstein", is het afgelopen weekeinde op 84-ja- rige leeftijd overleden. De we duwe van acteur Charles Laughton overleed ten gevolge van een zware longontsteking in een particulier ziekenhuis in het Engelse Woodland Hills. In haar filmcarrière verwierf Elsa Lanchester vooral be kendheid door haar rollen in films als „The Bride of Fran kenstein" (1935), „David Cop- perfield" (1935), „The Spiral Staircase" (1945), „Witness for the Prosecution" (1957), „Mary Poppins" (1964), „Murder by Death" (1976) en vele andere. Zij werd op 28 oktober 1902 als Elizabeth Sullivan in Lewis- ham, Engeland, geboren. Op 16-jarige leeftijd begon zij haar carrière in een kindertheater in Soho, Londen. Ook heeft zij een tijd deel uitgemaakt van de dansgroep van Isadora Duncan in Parijs. In 1927 maakte' zij haar film debuut, in de Britse film „One of the Best". In 1929 trouwde zij met Charles Laughton en verhuisde met hem in 1934 naar Hollywood. Met haar man speelde zij in „Rem brandt" en „Henry VIII", voor welke laatste film hij een Aca demy Award ontving. Laugh ton stierf in 1962. Elsa Lanchester kreeg een Os carnominatie voor haar rollen in „Come to the Stable" (1949) en „Witness for the Prosecu tion" (1957). In 1939 werden haar memoires gepubliceerd onder de titel „Charles and I". Het stel is 30 jaar lang ge trouwd geweest, ondanks het feit dat Laughton homosek sueel was, hetgeen pas na zijn dood algemeen bekend werd. Na de publicatie van de door Charles Higham geschreven biografie van haar echtgenoot in 1976 deed Elsa Lanchester de aard van hun relatie uit de doeken. Ook in haar tweede boek, „Elsa Lanchester Her self", dat in 1983 uitkwam, schreef zij openlijk over de ho moseksualiteit van haar man. HELSINGBORG De Zweedse componist Lars-Erik Larsson is zaterdag op 78-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Hel- singborg. De op 15 mei 1908 in Akarp (bij Lund) geboren Lars- Erik Vilner Larsson geniet vooral bekendheid in de Scandinavi sche landen. Hij wordt beschouwd als de laatste Zweedse natio nale romanticus in het voetspoor van C. Nielsen en Jean Sibeli us. Van 1925 tot 1929 studeerde hij aan de Zweedse muziekaca demie in Stockholm. Hij vervolgde zijn opleiding in Wenen en Leipzig bij Alban Berg en Fritz Reuter. Larsson won in 1934 de prijs van het Internationale Genootschap voor Hedendaagse Mu ziek (ICSM) voor zijn symphonie voor snaarinstrumenten. Drie jaar later volgde zijn benoeming als directeur van de Zweedse radio en vanaf 1947 doceerde hij compositie aan de muziekaca demie in Stockholm. Larsson schreef orkest-, kamer-, opera-, en filmmuziek. Voorts schreef hij liederen voor koren en de opera „Prinsessan av Cypern". Schrijver John Macdonald overleden NEW YORK De Amerikaanse schrijver John Macdonald is gisteren op 70 jarige leeftijd overleden. Macdonald overleed na dat zich complicaties hadden voorgedaan na een hartoperatie. Macdonald werd vooral bekend door de vele tientallen detecti ves, die hij schreef. Daaronder zijn 21 detectives waarin Travis McGee de hoofdrol speelt. In 1972 kreeg hij de Amerikaanse Grand-Masterprijs voor zijn detectives. Jaren eerder, in 1955, ste korte vei' I zijn verfilmd. (ADVERTENTIE) De kantoren van de Belastingdienst zijn vrijdag 2 januari gesloten. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon. De douaneposten zijn 2 januari wel geopend. Publikatic van de bclasóngdici (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parle mentaire pers heeft PvdA- fractieleider Wim Kok uitge roepen tot beste politicus van het jaar 1986. Bij deze tradi tionele, door het weekblad De Tijd georganiseerde ver kiezing, werd premier Ruud Lubbers (drievoudig titelver dediger) tweede en D66-frac- tieleider Hans van Mierlo derde. Vorig jaar gaven de parlementaire journalisten Kok als aankomend politicus al een zesde plaats op de lijst van „politici van het jaar". Voor het eerst mochten de journalisten ook een „politie ke kneus van het jaar" aan wijzen. De hoogste plaats in deze categorie behaalde mi nister Rudolf de Korte (Eco nomische Zaken). Tweede werd CDA-fractieleider Bert de Vries en derde minister Cees van Dijk (Binnenlandse Zaken). Volgens de parlementaire pers vormt Wim Kok een se rieuze bedreiging voor de po pulariteit van Ruud Lubbers. Een vair de deelnemers aan de enquête noemde hem ,een linkse Lubbers in op mars". De „kneus" Rudolf de Korte werd onder meer aan geduid als „klungelaar", „hol vat" en „ballon met gebak ken lucht", die „eindelijk ge struikeld is over zijn populis me". Bert de Vries wordt veelal als „kleurloos", „grijs" of „verre van inspirerend" aangeduid en van minister Van Dijk zegt een journalist: ,Die man is zo rechtlijnig, dat hij bij een wandeling langs de evenaar ongemerkt de aarde zou verlaten". PREMIER LUBBERS OVER 1987: Niet-materiële kwesties belangrijk binnen coalitie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kracht proef voor de regeringspartij en CDA en VVD zal in het nieuwe jaar bestaan uit drie onderdelen: in de eerste plaats het beheersen van de niet-ma- teriele zaken zoals euthanasie en vervolgens het verder op bouwen van de economie en het handhaven van de sociale inspanningen. Dit heeft pre mier Lubbers gistermiddag ge zegd in een interview met de Avro-radio. waarin hij voor uitblikte naar 1987. De premier stelde vast dat het de VVD moeilijk valt „afzon derlijk een politiek gezicht te tonen". Een groot probleem i voor de liberalen is volgens I hem dat zij er niet zeker van 1 zijn of zij een groot aantal CDA-stemmers terug naar de VVD zullen kunnen lokken het CDA weer met de PvdA zou gaan regeren. Ove rigens verwacht Lubbers dat de statenverkiezingen van 18 maart geen consequenties zul len hebben voor de samenwer king van CDA en VVD, ook niet als de VVD opnieuw zou verliezen. „Ons kabinet is goed op dreef gekomen", aldus de premier. Over de nieuwe PvdA-leider Wim Kok zei hij onder meer: „Kok is verstan dig begonnen door niet zo hoog van de toren te blazen". DE BILT Het is dit jaar weerkundig gesproken koud geweest. Grootste boosdoener was februari, hoewel ook april eii september ervoor hebben gezorgd dat de temperatuur la ger was dan gemiddeld. De re latief mooie maanden mei, juni, oktober en november hebben dat niet kunnen voor komen, zo concludeert het KNMI in zijn jaaroverzicht. Gemiddeld over het land kan van een vrij zonnig 1986 wor den gesproken. Gemiddeld, want er waren grote regionale verschillen. Zo werd in het noordwesten op sommige i plaatsen meer dan 150 uur ex- tra zonneschijn geregistreerd. In het noordoosten daarente gen kwam men plaatselijk en kele tientallen uren zon te kort. Wat de neerslag betreft ver toonde het afgelopen jaar wat het KNMI betreft geen grote afwijkingen van wat als nor maal geldt. Ook hier wederom verschillen per streek. In het noordoosten was het het droogst, met tot eind novem ber vijftig millimeter te weinig neerslag. Zuid-oost Brabant kreeg de meeste neerslag te verwerken: vijftig millimeter teveel. De zomer vertoonde wat droogte en neerslag betreft grote contrasten

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3