Marjanne Sint gelooft in een zakelijke oppositie "We hebben de lekkerste voor les voor 't laatst bewaard!' DA! KUN IE NIET NAKEN -Binnenland/ buitenland Carrièrevrouw gaat PvdA managen Burgerluchtvaart VS: de chaos is nu compleet QeidóaQounatit MAANDAG 29 DECEMBER 1986 PAGINA 15 (Door ANP-verslaggever Leo Maat) AMSTERDAM Ze maakte snel carrière. Na de hbs-a en de studie economie aan de Universiteit van Amsterdam, ging Marjanne Sint in 1974 werken bij het ministerie van economische zaken, vervolgens bij het toen malige ministerie van CRM. Ze was 30 jaar, toen ze in 1979 het bedrijfsleven in ging. Bij het uitgeversconcern VNu Business Publica tions werd ze redacteur economie, na één jaar hoofdredacteur en weer een jaar later mana ger (officieel: uitgeefster). Haar loopbaan in de politiek ging minstens zo rap. Toen ze de overstap maakte naar het bedrijfsleven werd ze actief in de PvdA, vooral bij de Rooie Vrouwen. In 1983 werd ze lid van het partijbestuur. Dat hield ze naast haar drukke baan twee jaar vol. Nu is ze tij dens het congres van 2 tot 4 april de enige kandidaat voor het voorzitterschap van die partij. Het wordt weer tijd dat de PvdA rege ringsverantwoordelijkheid gaat dragen, zegt Sint, en hoedt zich nadrukkelijk voor opval lende uitspraken. AMSTERDAM „Als je al bepaalde punten in je partijprogramma niet on derhandelbaar verklaart, dan moet je je goed reali seren welke prijs je er voor moet betalen en je afvragen of je dat wel wilt. Ik ga mee met de evaluatiecommissie van de PvdA die zegt dat in principe het programma in zijn totaliteit onder handelbaar dient te zijn". Er komt geen radicale taal uit de mond van Maijanne Sint, de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid. Ze formuleert behoedzaam. Haar standpun ten munten uit in pragmatis me. „Ik hou er niet zo van om te filosoferen over een linkse meerderheid als die in de ver ste verten niet in zicht is. Het is een hypothetische vraag, waarmee ik niet uit de voeten kan". ,Ik geloof zelf in een zakelij ke manier van oppositie voe ren, van politiek bedrijven. Als je die benadering kiest, idan vermijd je wat gemakke lijker dat je je afzet tegen een jpartij en bloc, of dat nou het CDA is of de VVD. En dan kun je misschien ook wat ge makkelijker gebruik maken van de spanningen die er in het CDA en tussen CDA en VVD zitten. Die zitten er heel duidelijk". ,Ik denk dat er in het CDA heel verschillende vleugels zijn, dat de partij een stuk minder eensgezind is dan wij wel eens geneigd zijn aan te nemen. Wat de komende ja ren betreft denk ik dat het CDA en de PvdA op sociaal- economisch terrein wat dich ter bij elkaar liggen dan PvdA en VVD. Op het terrein van zeg maar de persoonlijke vrijheden liggen PvdA en VVD weer wat dichter bij el kaar. Het eerste terrein weegt doorgaans zwaarder als het gaat om de vorming van een kabinet". Aardiger Geen radicale taal, geen ver rassende analyses. Brengt de nieuwe lente een geheel an der geluid dan haar voorgan ger Max van den Berg? „Laat ik om te beginnen dit zeggen. Ik heb Max twee jaar in het partijbestuur meege maakt en ook daarvoor wel. Toen al vond ik dat zijn repu tatie en hoe hij werkelijk is niet in lijn met elkaar zijn. Ik heb de indruk dat hem een aantal beelden is opgeplakt, bij voorbeeld dat hij alleen maar een eigen lijn volgt, niet luistert". „Dat heb ik nooit zo ervaren. Ik vond hem een heel stuk aardiger en toegankelijker dan ui.t zijn beeld bleek. Het is voor mij niet zo gemakkelijk om te zeggen, hoe ik van hem zal verschillen. Ik zit er nog niet. Max had zijn zwaarte punten op andere terreinen. We kwamen elkaar niet zo veel tegen. Ik heb eigenlijk altijd heel goed met Max sa mengewerkt. Maar ik zal on- getwijfeld een andere stijl van werken hebben, omdat ik een ander persoon ben". De verhouding tussen partij bestuur en Tweede-Kamer fractie was onder Van den Berg niet altijd optimaal. Sint maakt niet de indruk het con flict te zoeken: „Het partijbe stuur en de fractie opereren elk vanuit een eigen verant woordelijkheid. De fractie heeft niet alleen staatsrechte lijk, maar ook feitelijk een an dere positie, als gekozen volksvertegenwoordiging. Het kan ter plekke nodig zijn in samenwerking met andere partijen compromissen te slui ten, of te beslissen in zaken die niet in het verkiezingspro gramma zijn geregeld". „Het partijbestuur opereert veel meer vanuit de partij en in contact met de partij. En als het goed is ook veel meer op de middellange en lange termijn. Nou, daar kan een zekere spanning tussen ont staan. Anderzijds ga ik ervan uit dat bestuur en fractie zo ver op de hoogte zijn, over en weer, van wat er gaande is, dat er niet nodeloos verschil len worden geschapen. Maar het kan voorkomen". Geen waakhond Sint wijst nadrukkelijk het beeld van waakhond van de fractie af. Dat wil niet zeggen dat ze altijd zal zwijgen, bij voorbeeld als Kombrink roept dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen maar moet worden losgelaten. „Daar zou ik wel wat van zeg gen, ja. Als daar in het partij bestuur heel duidelijk anders over wordt gedacht, dan denk ik dat ik dat niet zonder meer Marianne Sint: „Ik heb mijn wortels in de Rooie Vrouwen. Mijn denken is erdoor beïnvloed. Maar voorzitter als Rooie Vrouw, zo wil ik mezelf niet neerzetten. Ik word geen voorzitter als Rooie Vrouw, maar als PvdA-lid". zou accepteren. Het hangt er natuurlijk ook van af hoe die discussie vervolgens in het partijbestuur loopt. Er zijn na tuurlijk nogal wat fractiele den lid van het partijbestuur". Aanvankelijk was kamerlid Pronk ook een gegadigde voor het voorzitterschap. Sint is daar uiterst formeel over: „Het is reglementair niet uit gesloten, maar het ligt in de partij kennelijk heel moeilijk. Als ik daar zelf over nadenk: het lijkt mij een hele zware combinatie om het beide goed te doen". Bindend Ook over de taakopvatting van het voorzitterschap houdt Sint er heel bescheiden, voor zichtige opvattingen op na. „De voorzitter moet in de eer ste plaats bindend zijn voor de partij zelf. Ik vind dat ik niet tot een vleugel zou moeten behoren. En verder wil ik sti muleren en bewerkstelligen dat de partij op een aantal in houdelijke vraagstukken ver der komt. Organisatorisch er voor zorgen dat de partij open genoeg is, genoeg contacten heeft om voldoende voeling te hebben met wat er in de sa menleving gaande is, om zo tot die nieuwe voorstellen en beleidslijnen te komen". „Wim Meijer heeft laatst een verhaal gehouden over partij en samenleving. Een van de dingen die hij signaleerde en dat sprak mij nogal aan, was dat hij zei: tussen kader en partijtop is de afstand van daag de dag vrij klein. Maar er is nogal wat afstand tussen kader en kiezer. Als die con statering juist is, is dat tegelijk heel gevaarlijk". Zij haast zich echter om uit te leggen dat daarmee niet ge zegd is dat de partij klakke loos de publieke opinie zal volgen. Bij voorbeeld als het volk om hoger loon vraagt in plaats van arbeidstijdverkor ting. „De partij is geen actie groep. Alleen dat deel van de kiezers dat betaalde arbeid heeft, zal vragen om hoger loon. Er zijn meer belangen in het geding waarin een politie ke partij een afweging dient te maken. Het belang van die genen die geen betaalde ar beid hebben weegt minstens even zwaar". Part-time „Het is niet automatisch zo dat de PvdA een standpunt heeft in het verlengde van de vakbeweging. De PvdA heeft zich uitgesproken voor een 32-urige werkweek in 1990. Dat halen we niet. Het gaat een hele andere kant uit. Af gaande op de cao-besprekin- gen mag je blij zijn als je in 1990 op 36 uur zit. Wij hier in de grafische industrie zitten wel al op 36 uur". Sint heeft het imago van een hardwerkende carrièrevrouw. Ze maakt die reputatie waar als haar gevraagd wordt naar de uren die ze zelf als mana ger maakt. Zestig, zeventig uur? „Nou, zeventig haal ik niet. Maar ik zie wel gebeuren dat veel mensen in werkelijkheid een stuk langer werken dan die 36 uur. En dan komt er natuurlijk niet veel terecht van die herbezetting. Er is bij na een klimaat geschapen waar je voor je goede fatsoen het bijna niet kunt maken om na 36 uur de deur achter je te sluiten". Het komt niet vaak voor maar als we het hebben over de mogelijkheid van part-time werken in topfuncties wordt ze even fel. „Het kan. Het kan absoluut. Het is een mentale kwestie, een kwestie van in stelling dat het in het bedrijfs leven zo weinig gebeurt. Bij de overheid gebeurt het wel dat mensen met topfuncties vier dagen per week werken. Het is een kwestie van willen en je organisatie erop afstem men". Sint mag dan geen vleugel in de partij willen representeren, feit is dat ze via de Rooie Vrouwen actief geworden is in de PvdA. „Ik heb mijn wortels in de Rooie Vrouwen. Ik heb mijn politieke vorming eruit meegekregen. Mijn den ken is erdoor beïnvloed. Maar voorzitter als Rooie Vrouw, zo wil ik mezelf niet neerzetten. Ik word geen voorzitter als Rooie Vrouw, maar als PvdA- lid. In die zin vind ik het goed om enige afstand te bewaren". Aanbiedingen geldig t/m 3/1/1987. Geldig t/m 31/12/1986. WASHINGTON Op weg van Washington naar Atlanta: de Boeing-737 van Presidential Airways taxiet precies op tijd naar de startbaan. Vlak voor de startbaan komt het toestel evenwel tot stilstand. De piloot meldt dat er iets aan het radarsysteem van het vliegveld hapert. Ruim drie kwartier zitten we naar alle andere vliegtuigen te kijken die ken nelijk geen last hebben van de defecte radarinstal latie en ongehinderd opstijgen. Hetzelfde overkomt ons in New York. Op La Guardia Air- port zitten we, om onbekende redenen, bijna drie kwartier ip een DC-9 van New York Air. Als we enkele dagen later bezoekers uit Nederland willen gaan afhalen op Baltimore- -Washington International, krijgen we te horen dat die in Detroit op een toestel van Republic Airways zijn gezet. Dat toestel heeft anderhalf uur vertraging. Bij aankomst blijken onze bezoekers evenwel niet aan boord te zijn. Een mede werkster van Republic deelt lakoniek mee dat onze bezoe kers wellicht op een ander toestel zijn gezet dat inmiddels op National Airport in Washington ongeveer vijftig kilome ter verderop is geland. Het ergste maken we mee in Miami. Onze vlucht met Eas tern Airlines naar Washington is, zonder opgaaf van reden, van het schema afgevoerd. We zijn gedwongen de vlucht van precies twee uur later te nemen. Als we aan de pier ar riveren, is er geen vliegtuig te bekennen. De dienstdoende Eastern-employee meldt dat het toestel, dat uit het Carai- bisch gebied komt, door de douane wordt vastgehouden. Na een half uur grijpt hij triomfantelijke de microfoon en deelt mee dat hij een reservetoestel te pakken heeft weten te krij gen. Verbittering En inderdaad, even later wordt een Boeing-727 voor de pier gesleept. Na een kwartier krijgen we evenwel het bericht dat er technische problemen zijn. We zien dat ladderwagens naar het toestel worden gereden en dat monteurs zich op het staartdeel van de Boeing storten. Na anderhalf uur mogen we dan toch aan boord. Maar het duurt dan nog een uur voordat we opstijgen. De totale vertraging bedraagt dan vijf uur. Na de landing op National Airport in Washinhton blijft het toestel op de taxie-baan staan. Er is geen pier beschik baar en we moeten nog eens een half uur wachten, zegt de piloot. De passagiers beginnen „boe" te roepen. Sterke verhalen van een verbitterde luchtreiziger? Integen deel, vliegen is in de Verenigde Staten het nieuwe ongerief geworden. Urenlange vertragingen zijn de gewoonste zaak van de wereld. Dat, gevoegd bij het feit dat de meeste lucht havens totaal overladen en dus vervuild, smerig en te klein zijn, heeft het vliegen in de VS tot een ware beproeving ge maakt. Per dag worden in de VS ongeveer 16.000 vluchten ge maakt. Daarvan hebben er 1258 dat is acht procent vertraging. Het aantal vertragingen is het laatste jaar met dertig procent toegenomen. Overigens vindt het merendeel van de vertragingen plaats op de grote luchthavens. Newark nabij New York spant de kroon. Maar ook La Guardia (New York), Kennedy (New York), O'Hare (Chicago) en tal van andere luchthavens zijn zeer onbetrouwbaar. Een van de oorzaken is de snelle toename van het aantal luchtreizigers. Aangelokt door de zeer goedkope tarieven, steeg het aantal luchtreizigers in de VS in twee jaar tijd van 319 tot 410 mil joen. De goedkope tickets zijn het gevolg van de moordende concurrentiestrijd waarin de grote luchtvaartmaatschappijen zijn verwikkeld. De meeste grote maatschappijen hebben in tussen het zogenaamde Hub-systeem ingevoerd. Passagiers op kleinere luchthavens worden naar een „Hub" gevlogen een centraal gelegen luchthaven waar veel lijnen samen komen en vandaaruit naar hun eindbestemming ver voerd. Reparaties Gaat er op de Hub evenwel iets mis, dan ontstaat er een ket tingreactie van vertragingen. Bovendien zijn op veel Hubs geen nachtvluchten toegestaan. Een vertraagd toestel dat te laat komt, wordt dan eenvoudig doorgestuurd naar een an der vliegveld. Wachtende familieleden worden vaak niet of onvoldoende van die plotselinge wijzigingen op de hoogte gesteld. Een ander probleem is het weer. In grote delen van de VS komt in de zomermaanden veel onweer en in de winter maanden veel sneeuw en mist voor. Dat kan het luchtver keer volkomen ontregelen. Ongeveer zeventig procent van alle vertragingen wordt aan het weer toegeschreven. En in geval van technische mankementen worden urenlange re paraties uitgevoerd terwijl de passagiers in het vliegtuig zit ten. Op die manier tracht men het overboeken naar andere maatschappijen te voorkomen. De moeilijkheden worden nog vergroot omdat de VS nog steeds met een tekort aan verkeersleiders kampen. De burgerluchtvaart in de VS is dus volkomen in de knoop geraakt. Deskundigen zeggen dat de problemen zich vanzelf oplossen. Door de deregulering zal uiteindelijk slechts een beperkt aantal maatschappijen overblijven, waar streng toe zicht op kan worden gehouden. Diezelfde deskundigen voe gen daar wel aan toe dat, als dat stadium eenmaal wordt be reikt, de tarieven razendsnel omhoog zullen gaan. Tot dus ver kloppen de deskundige voorspellingen niet Handige zakenlieden richtten razendsnel nieuwe luxe maat schappijtjes op om hun slaatje te slaan uit de groeiende onte vredenheid van het miljoenenleger van reizigers. Zij hebben zeer vriendelijk en goed opgeleid personeel aan boord, ma ken gebruik van schone en fraai ingerichte terminals en ge ven de passagiers veel zit- en beenruimte, grotere stoelen, een goede maaltijd en een hartig drankje. Luchtreizigers kunnen bij deze nieuwkomers aan het heersend ongerief ontkomen. Ze betalen trouwens niet eens zoveel meer voor hun ticket... Als wij, na onze onfortuinlijke vlucht van Miami naar Was hington ons beklag maken bij een stewardes, zegt die zonder enig medeleven: „Ach mijnheer, dat overkomt ons bijna ie der dag. U moest onze mannen eens horen". (ADVERTENTIE) SS! T a MUMff// Veilig Verkeer Nederland

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15