ft, Emoties lopen hoog op bij record dominoes omgooien aan tafel Kottervissers kijken terug op succesvol jaar EIDEN OMGEVING CeidacSoufttwt MAANDAG 29 DECEMBER 1986PAGINA 13 lbi ketjap met sambal reng kool en st - mandarijnevla benodigdheden voor twee V 200 g hamlap, 1,5 lepel ui, knoflook, 1,5 dl wa- 1 bouillonblokje, boem- saté, sambal, ketjap, ie basterdsuiker, 1 lepel azijn, zout; g witte kool, 1 dunne ui, knoflook, 1 lepel sambal, laos, djahé, se- 1 dl water, 1 bouillon- 1 lepel santen of ge len kokos, bruine bas- üker, ketjap, zout; 1 g droogkokende rijst; liter gele vla (0,5 liter 25 g custard, 30 g sui- 1 lepel citroensap, 2 idarijntjes, 1 lepel bas- Isuiker. of snijd de hamlap in 'lstenen en bak het vlees Ie olie vlot bruin. Bak nog n de kleingesneden prei, ui knoflook mee. Voeg ver- yens water, bouillonblokje, mboe saté gemalenge- ïgde kruiden), sambal, ket- bruine basterdsuiker en in toe en laat de massa een art/er sudderen. Maak het echt op smaak af met de wuikte toevoegsels en zout. ek de kool schoon, was Ir en snijd haar fijn. Snijd f de schoongemaakte prei, tn knoflook fijn en fruit ze imscheppende een paar mi- jen in de olie tot ze goud- zien. Voeg al fruitende jfbal, laos, djahé en sereh (de laatste drie kruiden gemalen, in kleine potjes :oop). Bak de kool al om- eppende twee minuten Doe er vervolgens water, till on blokje en santen of ko- bij en stoof de groente in \lf minuten beetgaar. ik de kool op smaak af met 'ebruikte kruiden, bruine kerdsuiker, ketjap en zout. J de mandarijntjes, snijd ze #rs door en maak de gehal sde partjes los van elkaar. jep citroensap en basterd- jjrer door de stukjes vrucht y laat het mengseltje een ■prtier staan. Leg vervol- is wat mandarijn apart en ng de rest met de vla. Ge-1 lik de achtergehouden hal- jjartjes mandarijn om mee garneren. JEANNE lenstverlening [SEN Leiden: Groep 1: Tan, .pen. Zwijnenburg, Meyer, R. van >lwen. Verhage. Groeneveld en De Br: Nieuwjaarsdag dr. Van Leeu- lel. 218661.» Groep 2: Bergmey- Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. \ange: Nieuwjaarsdag dr. Van "I. lel. 122522. Groep 3: Pleiter, in Leeuwen. Smit, W. de Bruijne. B Bruijne. Stolk, Jürgens, Fogel- I en Muysenbergh: Nieuwjaarsdag lurgens. tel. 125820. Groep 4: Wingerden. Lahr, Van Rijn. Bénit, jwenhuis. Roos. Boer. Van de Tdt. Arnou. J. Zaaijer en R. Zaaij- 3 Nieuwjaarsdag dr. Bénit. tel. j!04. Groep 5: Schaefer, Jasper- jCrul, Kooyman. De Jong, Prince, Hammerstein lerstein: Nieuwjaarsdag dr. Key- ■et. 140124. Oegetgeest: Nieuw- -sdag dr. Hugenholtz, tel. 155666. ^nten van dr. Steenhoven of dr. ,/zaat: bellen naar 176867. Kaag 4bbenes -Nieuw Vennep: tel. 16-72850 Leiderdorp: Nieuw- ■sdag dr. Middendorp, tel. 895525. :jekuur van 12.30 tot 13.00. afschoten: Oudejaarsdag 'rhou lout: dr. Hoornweg/Sleeboom, >02522-11393. Oudejaarsdag dr. inkamp. tel. 01711-10030, Nieuw- [Idag dr. Lempers, tel. 02522- J0. Noordwijk: Groepspraktijk 19300. Katwijk aan Zee: dr. Ten tel. 13777. Nieuwjaarsdag dr. [Wisse. 12023. Katwijk - Rijns- Valkenburg: dr. Rietbroek. tel. .18. Nieuwjaarsdag dr. Priester, ,21024. Sassenheim: dr. Muller. '11253, Nieuwjaar dr. Van Riet. -imade - Rijnsaterwoude: dr. ifhuis. tel. 01712-8202, Oud en dw dr. Glansbeek. tel. 01713- 1. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roe- 'èrock: za. en zo. en Oud en dr. Roelen/Brock. tel. 01713- I. Alphen: groep 1. Nieuwjaars- dr. Varkevisser, tel. 21767, groep Nieuwjaarsdag dr. Eradus, tel. f2. Hazerswoude - Koudekerk: iprangers, tel. 01714-3700, Oud leuw dr. Van Buuren, tel. 01714- Benthuizen - Boakoop: dr. r. tel. 079-313737, Oud en w dr. Leeuwenburgh, tel. 0-1727- Langeraar - Nieuwveen - Ter - Woubrugge: dr. Van Dongen. 11723-8101. Oud en Nieuw dr. Sen. tel. 01722-2139. Nieuw- - Noorden: dr. Sluis. tel. 01725- Nieuwjaarsdag dr. Essens, tel. 4-8482. ÏARTSEN Leiden Leider- I - Oegstgeest: dr. Nieboer, tel. 196. Oud en Nieuw dr. Bremer, 155176. spreekuur om 13.00 uur. kemade - Leimuiden: eigen tand- bellen voor 15.00 uur. Leid- indam: Voor spoedgevallen tel. U91 Bollenstreek: za. en zo. dr. tel. 02522-17037, Oudjaar dr. jerink. tel. 02523-75973, Nieuw- "_dr. Versloot, tel. 02523-72417. WIEKEN Leiden - Leiderdorp 'vstgeest Voorschoten: Oud en pw Apotheek Zuid-West in Leiden Ijpotheek Linnaeus in Oegstgeest. Jkemade: Apotheek Alkemade, 1: feestdagen 12.30-13 en 17.30- Noordwijk Katwijk: Apo- ïk Rijnsoever, tel. 01718-26457. lfdwijkerhout: Spoedrecepten tel. I of dienstbel. e Sassenheim: J2-10169. '(VERPLEGING Leiden - ^dwijkerhout De Zilk - Voor- t tel. 071-122222. Bollen- Jk: Wijkverpleging Gezondheids- turn. tel. 02522-14147. Hille- Opgave via het antwoordappa- i. tel. 02520-16217. Leidschen- i Kruisvereniging, tel. 070- IOO. Oegstgeest: Kruisvereniging. >71-177444. 4ENARTSEN Leiden: Niéuw- Mag dr. Roest. tel. 890405 en dr. Jens. tel. 144323. WIEKEN De avond- en nacht- Men van de apotheken in de re- Heiden worden tot dinsdag 30 de- •ber waargenomen door Apotheek it in Leiden en Apotheek Van 1#t Smallenburg in Leiderdorp en Oud en Nieuw door Apotheek -West in Lelden en Apotheek Lin es in Oegstgeest. VILLA VALUTA IN NOORD WUKERHOUT NOORDWIJKERHOUT r- Het televisieprogramma „Villa Va luta" wordt woensdagavond 21 januari rechtstreeks uitgezon den vanuit De Schelft in Noordwijkerhout. In deze door Bart Peeters gepresenteerde show vindt tevens de derde trekking van de Staatsloterij plaats. Het door Veronica geor ganiseerde evenement begint om vijf voor half negen, de zaal gaat om half acht open. Kaar ten acht gulden vijftig per persoon zijn in de voorverkoop, verkrijgbaar bij de VVV's van Hillegom, Lisse, Katwijk, Lei den, Noordwijk en Noordwij kerhout. Toeschouwers moeten 16 jaar of ouder zijn. BRAND KERKWEG AANGESTOKEN ROELOFARENDSVEEN De Alkemade- se brandweer rukte in de nacht van zater dag op zondag om 4.30 uur uit voor een brand in een gedeeltelijk uit hout opgetrok ken schuur aan de Kerkweg in Roelofa- rendsveen. De brandweer was er betrekke lijk snel bij, getuige het feit dat het ver woestende vuur beperkt bleef tot een kwart van de schuur. De schade aan de voor sloop bestemde schuur bedraagt vol gens de Alkemadese politie zeker tweedui zend gulden. Een onderzoek van de techni sche recherche wees uit, dat er twee brand haarden zijn geweest. Dit betekent dat de brand hoogstwaarschijnlijk is aangestoken. Twee maal inbraak in Alphense garage ALPHEN AAN DE RIJN In een garage aan de Alphense Tolstraat is de afgelopen dagen twee maal ingebroken. Tijdens de kerstdagen werden na het ingooien van een ruit twee sets mistlampen met een totale waarde van 360 gulden meege nomen. Afgelopen weekend werd het houten schot dat de etalage tijdelijk afdichtte door inbrekers verwijderd en wer den twee stereo-installaties van ieder 1000 gulden ont vreemd. De politie weet niet of het om dezelfde inbrekers gaat. Koffiedieven op heterdaad betrapt ALPHEN AAN DE RIJN De politie van Al- phen heeft zaterdagmiddag twee 18-jarige jongens uit die plaats op heterdaad betrapt toen zij tracht ten 192 pakken koffie uit het magazijn van Albert Heijn in de Aarhof te ontvreemden. De aanhou ding was toevallig: passerende agenten troffen de twee jongens aan terwijl zij bezig waren de koffie in een auto te laden. Eén van de jongens werd na een korte achtervolging gepakt, de andere kon een half uur later in de Aarhof worden aangehou den. Bij de diefstal van de koffie bleken ook twee andere Alphenaren betrokken te zijn. Eén van hen werd een half uur na de eerste diefstal be trapt toen hij bij V&D in de Aarhof zonder te be talen een mixer wilde meenemen. De vierde jon gen is nog niet aangehouden. Volop belangstelling voor oliebollenconcert ROELOFARENDSVEEN De oliebollen waren schaars tijdens het gisteren gehouden oliebollenconcert van de Veense blaaska pellen d'Arebeijenplukkers en Die Bloemenlander Musikanten. Het sfeervolle, gratis toegankelijke concert waarmee traditiege trouw het oude jaar werd uitgeblazen, is bezocht door honder den muziekminnende fans uit alle leeftijdsklassen. Het evenement had plaats in de grote zaal van café Heemskerk. De kapellen verzorgden vier uur lang diverse muzikale optre dens waarvan een gezamenlijke. Vokale bijdragen waren er van Anita van Velzen-Dobbe, Ton van der Stam en Ton van Veen. Ook de kapelmeesters Wim van Klink en Peter van Emmerik bleken over goede zangkwaliteiten te beschikken. Peter van Emmerik gaf bovendien een sublieme solo op de schuiftrombone ten beste. Blaaskapel d'Arebeijeplukkers kondigde gisteren aan. dat het koperen jubileum van de kapel in juni groots zal worden ge vierd. Blaaskapel Die Bloemenlander Musikanten die ook al weer heel wat jaartjes meedraait, verzorgt komende zondag 3 ja nuari het traditionele nieuwjaarsconcert in cafe Hogenboom aan de Sotaweg in Roelofarendsveen. Aanvang: 16.00 uur, toe gang gratis. W,,°!§S331 De laatste hand wordt gelegd aan het Nationaal Monument op de Amsterdamse Dam. Studenten van de universiteiten uit Twente, Eindhoven en Delft vieren feest na de geslaagde recordpoging. 755 DUIZEND DUIKELENDE DOMINOSTENEN MOETEN NEDERLANDS IMAGO OPVIJZELEN LISSE Twee maal ver stomde het gerikketik van de duikelende domi nostenen en twee maal werd het doodstil in de Stassenhal in Lisse waar zaterdag gepoogd werd het wereldrecord domi nostenen-opzetten omver te werpen. De aorta, de centrale omloop in het •veld van 1,25 miljoen do minostenen, was gestopt. „Het was alsof mijn eigen bloedsomloop stokte", verklaarde één van de deelnemers later. De ver slagenheid sloeg op slag om toen Guiness-direc- teur Russell na de tweede stop verklaarde, dat een verbetering van het we reldrecord van de Japan ners er alsnog inzat. Eni ge tientallen minuten la ter was het met de zenu wen ook werkelijk ge daan. Nadat de domino's voor de derde keer op gang waren gebracht, bleken 755.836 stenen te zijn gevallen, voldoende om het oude record van een half miljoen ruim schoots te overschrijden. Dat gebeurde ten over staan van heel televisie kijkend Nederland, die dankzij een teleurstellend slechte regie maar amper van het „succes" kon meegenieten. Nederland is een wereldre cord rijker en heeft dat te danken aan de inzet van een slordige vijftig studenten die met brede steun van het bedrijfsleven een ruime mil joen dominostenen (goed voor een totaalgewicht van zo'n 14 ton) in prachtige figuraties opstelden om ze vervolgens om te laten vallen. Zoals dat gaat met records, lijkt ook deze slechts tijdelijk. Onmid dellijk na de voltooiing van de geslaagde poging, deden geruchten de ronde dat Japan waar dit soort spelletjes een jaarlijks gebruik schijnen te zijn eind januari een po ging zal doen om zich op de Hollanders te revancheren. De stenen uit Lisse zullen dan ook zorgvuldig worden opge borgen, klaar om hun werk nog een keer te verrichten. Dat er in Nederland een nieuw recordpoging zal wor den gedaan, is volgens Kees van Overveld (één van de or ganisatoren) „zo goed als ze ker". Fataal Vijf weken zijn de studenten van de Technische Universi teiten Eindhoven, Twente en Delft bezig geweest de stenen op hun plaats te zetten. In de maanden daarvoor werden fi guren, modellen en trucs uit gedacht ter verfraaïng van de domino-omloop. Het kleinste stadje in Nederland Maduro- dam leverde de requisieten. Nadat KLM-president Orlan- dini door een modelvliegtuig te lanceren de stenen in be weging had gebracht, ont vouwde zich zaterdagavond voor de televisiekijker een in dominostenen samengesteld tableau van Nederlandse be zienswaardigheden. 96 figu ren waaronder de Deltawer ken, de bollenvelden, het drielandenpunt, een Lim burgse vlaai, kunst van Van Gogh en Esscher etc, stonden gerangschikt rond het pronk stuk: de twee meter hoge Domtoren waarop de stenen hun weg naar boven zouden moeten vinden. De rode draad in de opstelling werd gevormd door wat de studenten de aorta hadden ge doopt, de slagader die onge stoord voorttikkend alle figu ren in beweging zou moeten brengen. Echter, de bloedsom loop haperde. Twee maal. En de patient zou een voortijdige dood zijn gestorven wanneer niet één der studenten met handkracht nieuw leven in de ratelende rij had geblazen. Enige foutjes van de schep pers bleken debet aan de hartstilstand. Van Overveld: „De eerste stop had plaats in het gedeelte van de aorta dat we het eerst hadden aange legd. Nadat we een paar hon derd stenen hadden neerge zet, ontdekten we dat ze ei genlijk te dicht bij elkaar stonden. Door tijdgebrek heb ben we het laten staan en dat bleek nu fataal". De tweede weigering was minder voor zien. Een onwelkome domino uit één der figuren bleek in de aorta te zijn terechtgeko men en blokkeerde de voort gang. „Een volgende keer zul len we aorta dus beter moeten Ondanks alle veiligheidsvoor zieningen treintjes tegen het tussentijds omvallen, een luchtsluis tegen de tocht en de kleefstrip rond het 1800 vier kante meter grote veld die ge- interesseerde muizen weerde leek het allemaal toch fout te gaan. Het Japanse record bedroeg immers een miljoen domino's daar ging men vanuit en dat aantal zou door de twee haperingen on mogelijk nog gehaald kunnen worden. Tot Guiness-direc- teur Russell met de blijde me dedeling kwam dat dat mil joen slechts officieus was. Of ficieel was men in Japan nog nooit verder dan 518.000 ste nen gekomen. Toen aan het eind het aantal gevallen en niet-gevallen domino's werd geteld de computer wist precies hoeveel stenen ieder onderdeel bevatte kwam men uit op 755.836 gevallen domino's. „Dat zal wel niet precies kloppen maar meer dan 1 procent zitten we er niet naast", aldus Van Over veld die de ommekeer van aanvankelijke ontzetting naar uitgetogen blijdschap om schrijft als „een vreemde opeenvolging van emoties". Ook in de belendende zaal waar de honderden genodig den uit het sponsorende bedrijfsleven het gebeuren streng gescheiden van het do mino-emplacement konden gadeslaan, steeg een zucht van verlichting op nadat het welslagen van de operatie be kend was gemaakt. De boe- renkapel trok triomfantelijk het strijdperk binnen en voor afgegaan door een colonne KLM-catering-service een uitgebreid buffet mocht bij deze gelegenheid niet ontbre ken aanschouwde de massa met eigen ogen dat wat hen "even daarvoor via televisie's was voorgeschoteld, ook wer kelijk had plaatsgevonden. Ontroering Binnen trof men een uitgela ten menigte van studenten aan die juichend en springend hun prestatie („topsport ge combineerd met technisch vernuft en architectonische creativiteit", zou KLM-voor- lichter R. Wunderink het noemen) luister bij zetten. Na dat de blijdschap enigszins normale proporties had aan genomen, begaven de studen ten zich tussen de domino's om in stille ontroering nog even te kijken naar hun fi guur waarvan het opzetten dagen had gekost maar dat in slechts enkele seconden een bijdrage aan het welslagen van de totale onderneming had geleverd. Her en der wer den de niet omgevallen rijen met een mep van een bos bloemen alsnog in beweging gezet. Een enkeling doolde verdwaasd door de hal van het bloembollen-exportbe drijf, zich kennelijk maar moeizaam bewust van het feit dat met het vallen van de laatste steen het festijn ook werkelijk voorbij was. In de komende weken moet blijken of het werkelijke doel van de recordpoging ook zal slagen. Want, zoals Orlandini zei, Nederland zou met be hulp van de domino's bewij zen waarin een klein land groot kan zijn. „We hebben dit nodig om de aandacht op ons te vestigen", aldus Orlan dini en daaruit valt ook de medewerking van enige tien tallen Nederlandse bedrijven te verklaren. Getracht wordt de televisieopname van het gebeuren aan de hele wereld te slijten. In Duitsland werd het live uitgezonden en met Japan, Amerika en Saoude- Arabië zijn al contracten afge sloten. Maar er moeten nog vele landen volgen. De kan sen daarop worden overigens niet al te hoog ingeschat. Niet alleen waren er dus wat ver velende haperingen in de re cordpoging, ook de televisie- registratie blonk niet uit door vernuftige regie en de vallen de steentjes werden maar zeer sobertjes in beeld gebracht. Maar aan de KLM zal het niet liggen. Wie het hele festijn nog eens wil aanschouwen, kan daarvoor terecht op een vliegtuig van onze vaderland se luchtvaart-maatschappij naar een verre bestemming. Met behulp van de video zal de KLM trachten het feestje van een geslaagde record-po ging nog enige maanden te rekken. •GERT VISSER Katwijkers lieten duidelijk spoor na KATWIJK Als Hans en Grietje werden zij zaterdagnacht in de kraag gegrepen, de twee 17-jarige Katwijkers die een sigaret tenautomaat aan de Voorstraat hadden gekraakt. Snel wegren nend met hun buit hadden zij een spoor van rookwaren achter gelaten, waarop het voor de politie een simpele klus was om het tweetal, na een melding van een omwonende, op te pakken. Radiopiraten uit de lucht gehaald VOORSCHOTEN De politie en de radiocontroledienst heb ben vrijdagmiddag de illegale radiozenders Vlietstad en Down town uit de lucht gehaald. Tegen de eigenaars, beiden afkomstig uit Voorschoten, is proces verbaal opgemaakt. Grote hoeveelheid zilver gestolen KATWIJK Uit een woning aan de Kievitlaan is in de nacht van Tweede Kerstdag een grote hoeveelheid zilver gestolen. De inbrekers kwamen naar binnen door de schuifpui open te bre ken. De totale waarde van de buit is niet bekend. Brand in bijgebouw Leidse Buitenschool KATWIJK Een brandje in de Leidse Buitenschool aan de Duinoordweg heeft de opslagruimte met inboedel van de vogel vereniging Kanarievogel geheel vernield. Andere inboedels lie pen grote water- en rookschade op. De oorzaak was waarschijn lijk kortsluiting. De totale schade is nog onbekend. Autobrand in Voorschoten VOORSCHOTEN De brandweer heeft zondagochtend rond vijf uur in het Van Goyenplantsoen een autobrandje moeten blussen. De eigenaar had zijn auto om half drie ge parkeerd, om vijf uur ontdekte een buurtbewoner de brand. De oorzaak is nog onbekend. Inbrekers betrapt KATWIJK Een tip van een omwonende heeft zaterdaga vond geleid tot de aanhouding van twee Katwijkse inbrekers van 16 en 17 jaar. Zij probeer den een woning aan de Salo mon Huygenslaan binnen te komen. De ene inbreker werd bij de woning betrapt, de an der kon even verder op wor den aangehouden. Het tweetal bekende tijdens het verhoor op het bureau twee eerdere in braken, onder meer op 19 de cember in een woning aan de Saturnus toen een grote hoe veelheid geluidsapparatuur werd meegenomen. Boot gestolen ZOETERWOUDE Dieven hebben in de nacht van zater dag op zondag in Zoeterwou- de-Dorp een roeiboot gestolen. De boot lag op de kant van de Noordbuurtsewetering en is, getuige de s auto vervoert Hifi-apparatuur ontvreemd ROELOFARENDSVEEN Een pick-up en een versterker ter waarde van 1.700 gulden zijn zaterdagnacht gestolen uit het jongerencentrum Splotsz. De dieven kwamen binnen door een plank naast de toe gangsdeur weg te breken. Noordwijkse filatelisten verzameld in Nophilex '86 NOORDWIJK Onder grote belangstelling van filatelisten heeft burgemeester mr. J.M. Bonnike zaterdagmiddag in de Northgo sporthal de district spostzegel ten toonstelling Nop hilex '86 geopend. De ceremo nie bestond uit het doorknip pen van een rood-wit lint, waarmee de toegang tot de „erehof" van de expositie werd vrij gemaakt. In deze af deling vielen bijzondere stuk ken te bewonderen, zoals de fauna van de kuststreek (in zending van het Postmuseum), de ontwikkeling van de scheepvaart, firmaperforaties in postzegels en de historische collecties Anatolié (1920-1922) en „staand" Helvetia. In totaal telt Nophilex '86 niet minder dan 250 kavels, waarvan er ruim vijftig gewijd zijn aan in zendingen Nederlandse zegels. Nophilex '86 wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-ja- rig jubileum Van de Noord- wijkW Vereniging van Postze gelverzamelaars en van het ze vende lustrum van de afdeling Noordwijk van de Internatio nale Vereniging Philatelica. De vereniging van Noordwijk se filatelisten ontstond in 1946. Initiatiefnemers waren enkele verzamelaars die maandelijks met de „blauwe tram" naar Leiden reisden om daar de vergadering van de Leidse Vereniging van Postzegelver zamelaars bij te wonen. Tot deze voortrekkers behoorden de heren J.C. van der Voort, die reeds lid was van een ver eniging te Delft, Jac. Vink, de. prominente verzamelaar J. Schipper en nog enkele lieden die zich met het verzamelen van postzegels bezig hielden. Zij besloten tot oprichting van een eigen vereniging. Aanvan kelijk opereerde deze als doch terclub van de Leidse organi satie. Een bewijs van deze re latie was de aanwezigheid van secretaris Minnema, die trouw elke maand naar het Noord wijkse café-restaurant Flora kwam om de vergaderingen van de postzegelverzamelaars in de badplaats bij te wonen. J.C. van der Voort fungeerde vele jaren als voorziter, Jac. Vink was decennia's lang se cretaris. Vijf jaar na de oprichting van de Noordwijkse vereniging ontstond onder leiding van W. Beukers te Noordwijk aan Zee een tweede organisatie van postzegelverzamelaars, die zich schaarde onder de vlag van de Internationale Vereni ging Philatelica. In de loop van de jaren werd de band tussen beide clubs hechter. Te zamen tellen zij ruim twee honderd leden. Voor de twee de maal organiseren zij een ge zamenlijke tentoonstelling. Nophilex '86 is vandaag tot 22.00 uur geopend. Morgen is de tentoonstelling geopend van 10.00-16.00 uur. Daarna heeft de prijsuitreiking plaats. KATWIJK Voor de kotter- vloot is 1986 financieel-econo- misch een uitstekend jaar ge worden. Deze conclusie trekt de heer J. Ouwehand, secreta ris van de Katwijkse Vereni ging van Schipperseigenaars, aan het eind van dit kalender jaar. Ondanks erge sombere berichten in het voorjaar blijkt de visserij het erg goed gedaan te hebben. Dalende olieprijzen en goede besommingen plus een prima aanbod bij een groeiende vraag zijn daar de oorzaken van. Alhoewel de quotering maatgevend is voor het succes van de komende jaren, ziet de heer Ouwehand de toekomst voor de vloot zeker niet som ber tegemoet. In elk geval zijn er binnen de vereniging plan nen om te komen tot uitbrei ding van het aantal schepen. Het vorig jaar werd met veel heibel over de scholvangst af gesloten. Journaalbeelden toonden bijna dagelijks (Ur- ker) vissers die het oneens wa ren met de Nederlandse en Europese visserijpolitiek. „De waarschijnlijk door gebrek aan echt nieuws opgeklopte nieuwsgaring, werd dit jaar echter volkomen door de wer kelijkheid gelogenstraft", al dus de heer Ouwehand. „Nog nooit was er de laatste tien, vijftien jaar sprake van zo'n goede visserij op schol. In de Noorse zone werden uitsteken de resultaten bereikt. In te genstelling tot vorig jaar kon men zelfs drie maanden langer vissen. Daarbij was de kwali teit van de vangsten vrijwel allemaal klasse 1 of 2. Met name de laatste weken, terwijl in voorgaande jaren de vangst eind september stop werd ge zet, waren weekvangsten van duizend kisten schol geen uit zondering". De vangst op rondvis zoals de kabeljauw blijkt dit jaar ook veel voor spoediger verlopen te zijn dan in het vorig jaar. Gekoppeld aan een goede vraag en dus goede prijzen, verklaart dat onder andere de prima be- drijfsrendementen, aldus Ou wehand. In totaal heeft de Katwijkse Vereniging van Schippereige- naars 32 kotters in exploitatie. Door de financiële injectie van het afgelopen jaar zal er zeker geïnvesteerd worden in tech nische verbeteringen op de schepen. Daarnaast komen er nieuwe kotters, die oudere schepen gaan vervangen. Een daarvan is de KW 38 (mis schien straks varend onder het registratienummer KW 34) van de voorzitter van de vere niging de heer N. van Duijn. Dit schip wordt het grootste van Nederland met een lengte van ongeveer 38 meter en een motorvermogen van 3700 PK. Een schip met een tienvoudige capaciteit van de vroegere kot ters. De leden van de Katwijkse vereniging hebben gezamen lijk ongeveer tweehonderd mensen in dienst. Een aantal dat in vergelijking met voor gaande jaren wederom is ge groeid. Volgens de heer Ouwe hand is daarmee de rek nog niet uit de organisatie, alhoe wel het voortbestaan van de voortvarende vereniging van Schippereigenaars indirect af hankelijk is van afspraken die in Brussel door de Raad van Ministers gemaakt worden. Vooralsnog lijkt de quotering niet tegen te vallen. De heer Ouwehand verwacht zelfs dat in de nabije toekomst de quo tering zeker verruimd zal worden, omdat de visstapel door de beperkende maatrege len groeit. Bij gehandhaafde prijzen en niet te sterke stij ging van de kosten zal dat ze ker nieuwe investeringen be tekenen. Een extra punt van aandacht de laatste maanden zijn de ontwikkelingen rondom het Staatsvissersnavenbedrijf in IJmuiden. Door de wil om te privatiseren moet het haven bedrijf uit de rijksbegroting gestoten worden. Met verschil lende geledingen uit het bedrijfsleven is daar inmiddels over vergaderd door de minis ter van Verkeer en Water staat De concrete beslissing, die voor de kerst vallen zou is voorlopig verdaagd naar de tweede week van januari. Zonder op die feiten vooruit te willen lopen verwacht de heer Ouwehand, dat de Vereniging van Schippereigenaars de vis- afslag koopt en gedeeltelijk voor het onderhoud van de haven gaat zorgdragen. Dit laatste hangt mede af van een gemeentelijke garantie en on dersteuning. De bijbehorende bedrijfsterreinen zullen in deze constructie verkocht wor den aan de geïnteresseerden bedrijven. De Vereniging van Schipperseigenaars dient voor de visafslag ongeveer drie mil joen gulden te betalen. „Een bedrag dat door de vissers op te brengen is", aldus secretaris Ouwehand „Mocht dit door gaan dan krijgt Katwijk for meel toch nog een eigen ha ven, zii het veertig kilometer noordelijk van haar gemeente grenzen. In hoeverre dat extra profijt levert, zal slechts de toekomst leren".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13