Ëeidóegou/ta/iit Weinig klachten over illegaal vuurwerk IJskrabber want STAD OMGEVING ALLER LEItDS) Meer aandacht voor emancipatie op scholen Jongen (11)in oog geschoten [ieuwe beurzen in Groenoordhal IPSLAGDEPOT ROOMBURG WEER GEDEELTELIJK IN GEBRUIK Stijlvolle vertolking Weihnachtsoratorium We zitten te springen om nieuwe vrijwilligers" MAANDAG 29 DECEMBER 1986 PAGINA 11 ïld feestje IDEN Een 15- ge jongen uit Lei- is in de nacht van •rdag op zondag ;ehouden nadat een politie-agent iet gezicht had ge- jpt. De jongen was een feestje in de irstraat en voelde door een opmer- van een van zijn ieleden zo bele- dat er een flinke htpartij ontstond. :e zette zich voort straat. De 15-jarige volledig over zijn •en. Freewave uit lucht gehaald LEIDEN De politie heeft zater dagmiddag om twaalf uur radio Freewave uit de lucht gehaald. De appara tuur van de illegale ra diozender stond in een woning aan de Arends horst. Aanrander in fietsenstalling LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Rijnsburg is gis terochtend in de fietsen stalling van het Diacones- senhuis ontsnapt aan een aanrander. Het meisje werd om kwart over zes door een man, die een ny lonkous over zijn hoofd had getrokken, vastge pakt. Zij werd onzedelijk betast en gedeeltelijk ont kleed. Het meisje verzette zich hevig en praatte op de man in. Deze liet haar daarop los waarop zij kon ontvluchten. LEIDENAAR BESCHOTEN LEIDEN Twee Leidenaars, 60 en 33 jaar oud, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht diezelfde nacht te hebben geschoten op een 44-jarige Leidenaar. Deze stapte rond drie uur bij de Mila- nenhorst uit zijn auto en werd beschoten. Hij vluchtte onge deerd naar het Valkenpad. De twee ontkennen de man onder vuur te hebben genomen, bij hun aanhouding werden geen wapens gevonden. Volgens de 41-jarige man heeft hij ander half jaar geleden moeilijkheden met de twee gehad. Ruiten ingegooid LEIDEN Een 21-jari ge Leide naar is van nacht aan gehouden nadat hij bij V D aan de Aalmarkt vier ruiten had inge gooid. De dader, die had gedron ken, werd op de Aal markt in de kraag gevat. Diefstal autobanden LEIDEN Drie Lei denaars, 15, 17 en 21 jaar oud, zijn gisteren aangehouden wegens diefstal van autoban den bij een bandenhan- del aan de Zoeterwoud- seweg en bij een garage aan de Lammenschans- weg. In de schuur van de 21-jarige werden 40 banden gevonden. De politie vermoedt dat de banden waren bestemd voor een brandstapel die rond de jaarwisse ling zou moeten wor den aangestoken. Joy-riders uit de bocht LEIDEN Twee Leidenaars, 16 en 17 jaar oud, zijn in de nacht van za terdag op zondag op de Gooimeer- laan met een ge stolen auto uit de bocht gevlogen. De 16-jarige bestuur der was onder in vloed van alcohol. Nadat bij hem de bloedproef was af genomen, werd hij licht gewond naar het AZL gebracht. Tasjesroof bij AZL LEIDEN Een 73-jarige vrouw uit Bergen op Zoom is zaterdagavond om kwart over zes tus sen het AZL en het station beroofd van haar tas. Een jongeman rukte de boodschappentas, waarin een hand tas met onder meer 100 gulden zat, uit haar hand. De vrouw had in het ziekenhuis haar man bezocht. Inbraak LEIDEN Uit een woning aan de Koning straat zijn tus sen zaterdag en zondagmid dag onder meer een electrische typemachine, geluids- en beeldappara- tuur, een foto toestel en drank gestolen. Aan de achter zijde van de woning werd een ruit gefor ceerd. DEN HAAG Een 11-jarig jongetje is gis teravond in Den Haag door een kogel uit een buks in zijn linkeroog geraakt. De 14-jarige dader was al geruime tijd bezig om vanuit zijn woning met losse flodders op kinderen te schieten. Op een gegeven mo ment had hij zijn buks met een echte kogel geladen, waarmee hij zijn 11-jarige buuijon- getje raakte. Het slachtofertje is vandaag geopereerd. Het is nog niet bekend of hij blijvend letsel aan zijn oog heeft opgelopen. LEIDEN De overlast van het voortijdig afste ken van vuurwerk is dit jaar minder geweest dan in de laatste jaren. „We hebben dit jaar bedui dend minder klachten over vuurwerk dan in 1985 en de jaren daar voor", aldus een woord voerder van de politie. De acties van de Leidse politie tegen overtredin gen met vuurwerk lijken dus ook dit jaar succesvol te zijn. De Leidse politie is de laatste jaren zeer actief geweest in de strijd tegen de verkoop van illegaal vuurwerk, de te vroege verkoop en het te vroeg afsteken ervan. „We richten ons speciaal op de verkoop van illegaal vuur werk en de te vroege ver koop ervan", aldus de politie. „Daarnaast hebben we, los van de grote vangst van vori ge week waarbij we op de Willem de Zwijgerlaan 3000 kilo onderschepten, slechts enkele kilo's illegaal vuur werk in beslag genomen. We denken dat de illegale handel ook dit jaar niet erg omvang rijk is". Met het aantal gewonden door ongelukken met vuur werk valt het dit jaar vpor- alsnog ook mee. De politie had nog geen meldingen over slachtoffers. De Leidse politie heeft dit jaar weer een aantal mensen speciaal voor de bestrijding van de handel in illegaal vuurwerk vrijgemaakt. Deze mensen treden op als er mel dingen komen van overlast en zij proberen het de illegale handel moeilijk te maken. Nieuw was dit jaar de video film die op initiatief van de Leidse politie en de directeur van een Leidse school is ge maakt. De film handelt over de gevaren van vuurwerk. De film is op lagere scholen gedraaid en de politie heeft Vuurwerk afsteken is in Lei den maar zeer beperkt toege staan. Vuurwerk mag dit jaar vanaf vandaag worden ver kocht. „We adviseren de mensen vuurwerk te kopen met een Nederlandstalige ge bruiksaanwijzing. Daarmee heeft men de grootste kans goedgekeurd vuurwerk in handen te krijgen", aldus de politievoorlichter. Het afste ken ervan mag alleen in de oudejaarsnacht. Veilig afsteken Om het risico van ongeluk ken te verkleinen heeft de Stichting Consument en Vei-, ligheid een lijstje adviezen opgesteld: - Koop alleen goedgekeurd vuurwerk, met een Neder landse gebruiksaanwijzing. - Koop alleen bij winkeliers waar een biljet aan het raam hangt met de tekst 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. - Koop voor kinderen geen zogenaamd 'kindervuur werk'. Vuurwerk is niet voor kinderen, koud vuur bestaat niet! Koop geen voetzoekers, gil lende keukenmeiden of luchthuiiers, ze zijn gevaar lijk en (in Leiden) verboden. - Lees de gebruiksaanwijzing van te voren. Op het moment van afsteken is het te donker om de instructies te lezen. - Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, bijvoor beeld een brandende sigaar of sigaret. Gebruik van luci fers of aanstekers is heel ge vaarlijk omdat de vlam het lontje middenin kan aanste ken, zodat het vuurwewrk te vlug explodeert. - Steek vuurwerk met een gebroken of beschadigd lont niet af, want ook dat kan te snel knallen. - Een rotje dat weigert laten liggen en zeker niet kijken of het lontje nog brandt. Weige rende rotjes ook geen tweede keer aansteken. - Vuurwerk aan elkaar bin den en afsteken is levensge- Vuurwerk is niet voor kinderen. vaarlijk. Elk rotje dus apart afsteken. - Steek vuurwerk nooit in de hand af, maar leg het neer, steek het aan en loop weg. - Gooien met vuurwerk is le vensgevaarlijk. - Steek vuurpijlen af uit een stevig verankerde fles. - Ruim na het afsteken de rommel zoveel mogelijk op. Het voorkomt dat kinderen de volgende dag 'weigeraars' gaan zoeken en opnieuw af steken. fieuwjaarsbal )e Leidse carnavalsvereni- ing De Hutspotten houdt aterdag in het Antonius llubhuis aan de Lange Mare 3 weer een nieuwjaarsbal. )e zaal is vanaf acht uur I avonds open. De toegang- prijs bedraagt voor leden 'ijf gulden en voor niet le en of introducees tien gul len. Het bestuur van De iutspotten houdt donder- lag. 1 januari, op dezelfde laats van drie tot vijf uur ijn nieuwjaarsreceptie. Ruilbeurs ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond van ze ven tot tien uur een ruil beurs in de aula van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. Toe gang kost/1,50 (tot 15 jaar 1 gulden). Inlichtingen: 312513. Ontspanning In januari gaan bij psycho loog Bos een drietal ontspan ningscursussen van start. Op 13 januari begint de ontspan ningscursus bij lichamelijke klachten. De cursus omvat 6 achtereenvolgende dinsdag avonden met als doel de be strijding van lichamelijke klachten zoals hoofdpijn en slapeloosheid. Op 12 januari en 15 januari starten twee massagecursussen van elk acht avonden. Geleerd wordt hoe men zelf en ande ren kan ontspannen door massage. Opgeven: Morsweg 18, 071-140111, kosten bedra gen 200 gulden. IDEN In de Leidse jenoordhallen worden nend jaar twee nieuwe frzen gehouden. Dat is j 2 tot en met 5 april de irs Kantoorzaken en l 29 tot en met 31 mei beurs Huis '87. beurzen zijn het resultaat het samenwerken van re sale accommodaties. Met de Kantoorzaken wordt in- ct een aanval gepleegd op monopolie van de RAI in Amsterdam, die elke twee jaar de landelijke Efficiency-beurs voor kantoorinrichting en au tomatisering houdt. De regio nale accommodaties zoals de hallen in Leiden, Leeuwarden, Borne, Arnhem en Kerkrade houden hun beurs Kantoorza ken ook om de twee jaar en dan wel telkens in de jaren dat er geen landelijke manifestatie is. De regionale beurs stelt zich tot doel een overzicht te bie den aan publiek en bedrijven van nieuwe apparatuur, in richtingen en dergelijke. Huis '87 is eveneens een beurs die door diverse regionale ac commodaties wordt opgezet. Deze beurs wil informatie ver schaffen over bouwen en wo nen aan huurders en kopers en heeft een uiterst brede op zet van voorlichting over wo ningverbetering, koop en huur tot aan interieuraanpassingen. De manifestatie wordt opgezet met medewerking van het mi nisterie VROM, Bouwhuis Noord en het Bouwcentrum, makelaars in onroerende goe deren, de Nationale Woning raad en woningcoöperaties, ar chitecten en NVOB-leden. GEMEENTE LEIDEN IN NOTA OVER ONDERWIJSBEGELEIDING: LEIDEN Meer emanci patie-activiteiten op scho len, meer aandacht voor leerlingen met leermoei lijkheden en voor buiten landse kinderen. Dat wil de gemeente Leiden in de toekomst bewerkstelligen op de basisscholen en scholen voor buitenge woon onderwijs in de Leidse regio. Bovendien moeten gemeenten meer grip krijgen op de activi teiten van de schoolbege leidingsdienst Rijnland. De directie onderwijs van de gemeente Leiden doet die voorstellen in de nota „School begeleiding... wat willen we nu eigenlijk?". Reden voor het opstellen van die nota is het feit dat binnenkort de nieuwe Wet op de Onderwijsverzor ging van kracht wordt, die enige veranderingen voor de onderwijsbegeleiding tot ge volg heeft. Bovendien is in de raadscom missie onderwijs de vraag op geworpen of Leiden niet te weinig invloed heeft op de on derwijsbegeleiding in verhou ding tot de 600.000 gulden jaarlijkse subsidie die de ge meente geeft aan de schoolbe geleidingsdienst Rijnland. Wethouder H. van Dongen (onderwijs) is lid van het Col lege van Beheer van deze ge meenschappelijke regeling, waar ook Leiderdorp, Zoeter- woude, Voorschoten en Oegst- geest in deelnemen. Leiden is als verantwoordelijke instantie voor het openbaar onderwijs in Leiden ook vertegenwoor digd in het bestuur van de dienst. Sommige raadsleden vinden echter dat Leiden te weinig zeggenschap heeft over de activiteiten van de dienst. Ook heeft de gemeente een enquête onder directeuren van openbare scholen gehouden over de begeleidingsdienst. Dit naar aanleiding van landelijke kritiek op het functioneren van schoolbegeleidingsdien sten. Uit die enquête blijkt dat de helft van de openbare scho len vindt dat er aan de bege leiding van leerlingen het een en ander schort. Om meer invloed te krijgen op het functioneren van de schoolbegeleidingsdienst stelt de gemeente voor om de hui dige subsidieregeling te wijzi gen. De subsidie moet gesplitst worden: een vast bedrag en een bedrag in ruil waarvoor de subsidiegever enige wensen op tafel kan leggen. Zo wil Lei den in de toekomst leerkrach ten beter trainen in het her kennen van leermoeilijkheden bij leerlingen en het begelei den daarvan. Ook moet er meer aandacht geschonken worden aan emancipatie en aan buitenlandse leerlingen. Daarbij zou de schoolbegelei dingsdienst hulp moeten krij gen van de PABO (Pedagogi sche Academie Basisonderwijs) en andere instanties. De discussienota wordt rond gestuurd aan de gemeenten die deelnemen in de gemeen schappelijke regeling en aan de instanties. N HAAG/LEIDEN opslagplaats voor ver- reinigde grond in )mburg kan gedeelte- weer in gebruik geno- ri worden. Het gedeelte bestemd is voor de •tstondige opslag van ontreinigde grond mag fcr gebruikt worden," het deel voor lang- fige opslag meerdere voorlopig niet. Eerst moet een adviseur van het ministerie van VROM daarover zijn me ning geven. Dat heeft de Raad van State vanoch tend bepaald naar aanlei ding van het verzoek om schrosing van de hinder wetvergunning door be- woners. De bewoners van Roomburg vroegen enige weken geleden bij de Raad van State schor sing van de hinderwetvergun ning aan, waarop de gemeente op verzoek van de Raad van State het storten van vervuil de grond staakte. De gemeente gebruikte daarop tijdelijk eent drijvende container om de grond in op te slaan, zodat de bouwwerkzaamheden op de verontreinigde gronden in de binnenstad door konden gaan. Enige weken geleden werd duidelijk dat de provinciale opslagplaats bij Moerdijk vol gend jaar gereed zal zijn. De bewoners lieten vorige week tijdens de zitting van de Raad van State weten dat de ge meente zolang maar moest wachten. In ieder geval zou den er betere veiligheidsmaat regelen getroffen moeten wor den. Zo zou de afdichting van de zandhopen niet deugen. Ook de adviseur van de Raad van State was van mening dat er extra maatregelen getroffen moesten worden. De Raad van State heeft dat advies voor het gedeelte voor kortstondige opslag opgevolgd. De gemeente moet voordat er. weer gestort mag worden al lerlei beschermende maatrege len nemen. Zo moet de veront reinigde grond afgedekt wor den met PVC. folie en dikke lagen zand met aparte draina gesystemen. Voor een beslis sing over het gedeelte dat be stemd is voor langduriger op slag wacht de Raad van State eerst op een advies van een deskundige van het ministerie. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) was tevreden met de uitspraak. „Dit is pre cies waar wij op gehoopt had den. We waren bang dat ook de vergunning voor opslag in het kort-cyclische gedeekte geschorst zou worden, maar dat is gelukkig niet gebeurd". Wanneer het advies van het ministerie van VROM komt is nog onzeker. EN Het Bachkoor nd trad afgelopen zater- in de Pieterskerk op met I integrale uitvoering van Weihnachtsoratorium van Bach. Eigenlijk zijn dit zes t cantates, bedoeld om uit- Oerd te worden in de kerk- isten op respectievelijk Ite, Tweede en Derde Stdag, Nieuwjaar, de zon- na Nieuwjaar en Epifa- 1. Tegenwoordig worden cantates vaak alle zes opl avond in concert uitge- lopvattingen van de diri- P van het Bachkoor, Char ge Wolff, ten aanzien van fates en oratoria uit de Ba- roktijd mogen zo langzamer hand wel bekend worden ver ondersteld. Hij streeft een stijl volle, maar niet „overdreven authéntieke" uitvoering na2 wat er onder dit laatste ook precies verstaan mag worden. Stijlvol is de vertolking inder daad te noemen, al is het koor voor barokke begrippen zeer groot. Er wordt geen authen tiek instrumentarium ge bruikt, maar wel wordt er op moderne instrumenten een ba rokke manier van articuleren toegepast, en de klank van het geheel wordt licht en open ge houden. De keuze van de tem pi is aan de hoge kant, waar door de goede voortgang van het geheel gewaarborgd is; nergens gaf dit een haastige indruk. Als geheel was de uitvoering van het Weihnachtsoratorium er één van grote kwaliteit, waarin de muziek zeker geen onrecht werd aangedaan, ook al zou het interessant zijn om de visie van De Wolff eens naast die van anderen, die wel authentieke uitvoeringen na streven, te leggen. De koorklank van het uit (semi-)beroepszangers bestaan de Bachkoor is helder en door zichtig en komt als een een heid over. Stralend en vreug devol zong men koren als „Jauchzet, frohlocket" (ope ningskoor) en neutraler wer den de koralen gehouden. Van de vocale solisten viel de alt Ulla Groenewold het meest op door haar prachtige manier van zingen. Ze heeft een war me, gloedvolle, maar tegelijk zeer heldere stem, waarmee ze tot ver de kerk in goed te ho ren en te verstaan was. Verder maakten een spaarzaam ge bruik van vibrato en een heel natuurlijk stemgebruik haar aandeel aan deze uitvoering onvergetelijk. Sopraan Maria Zedelius heeft zeker kwaliteiten, maar waar schijnlijk zal zij qua stemtype meer affiniteit hebben met la tere muziek. De bas Berthold Possemeyer zong niet erg sta biel. Vanachter een pilaar in van D (voor de pauze) was hij slecht te horen in aria's met. zelfstandige orkestbegeleiding; duidelijker klonk hij daar waar hij zong met slechts een summiere begeleiding. Maar ook in het schip van de kerk (na de pauze) bleef zijn stem erg omfloerst overkomen. Waarschijnlijk door te weinig articulatie vloeiden de klan ken te veel in elkaar over. Te nor Peter Bartels was ziek, en werd op waardige wijze ver vangen door Howard Crook. Deze zong zijn recitatieven en aria's met veel stijlbegrip en was zowel vanachter de pilaar als vanuit het middenschip uitstekend te volgen. ANNETTE JASPERSE REORGANISATIE BIJ WEGLOOPHUIS: 99 LEIDEN „Het We gloophuis moet zo snel mogelijk weer open. Breekpunt is het tekort aan vrijwilligers", aldus Dennis van Klaveren, een van de woordvoerders van het Wegloophuis. Het opvanghuis werd vorige week gesloten. Stilzitten doet men aan de Lange- gracht 18 echter aller minst. Er wordt koorts achtig gewerkt aan een flinke reorganisatie. Van Klaveren: „Het zal door de reorganisatie waar schijnlijk tot eind januari duren voor het Wegloop huis weer opengaat". Het huis aan de Langegracht voorziet in een behoefte. De opvangmogelijkheden voor weggelopen jongeren zijn in Leiden niet voldoende, vol gens Vari Klaveren. „Zeker niet nu wij gesloten zijn. Cen trum Onderdak, opvanggezin- nen via het JAC en de politie zijn nu de enige opvangmoge lijkheden en als daar geen plaats meer is, zal er een be roep moeten worden gedaan op faciliteiten in bijvoorbeeld Den Haag", vult Rob van Hove, medewerker van het huis aan. „Het Wegloophuis moet dus weer snel en goed gaan draaien". De reorganisatie bij het We gloophuis was hard nodig. „De druk op de beschikbare vrij willigers werd erg groot en er was een flink verloop onder de medewerkers", aldus Luuk Schenkes, een andere woord voerder van het Wegloophuis. De overbelasting wordt gewe ten aan de horizontale organi satiestructuur. „Je moest je naast het praktische opvang- werk met teveel andere zaken bezig houden", legt Schenkes uit. Er is nu gekozen voor een andere organisatievorm. Er komen twee groepen: een be leidsgroep en een begelei dingsgroep. „De nieuwe opzet moet leiden tot een betere taakverdeling. De opvang- groep gaat zich bezighouden met de praktische begeleiding van de jongeren, de beleids groep gaat het beleid bepalen en de begeleiding verzorgen van de vrijwilligers die het op- vangwerk doen. Maar de be sluitvorming blijft in handen van het totale team van mede werkers". Een ander deel van de reorga nisatie is het werven van vrij willigers, de kurk waar het huis op drijft. „We zoeken mensen die zich willen inzet ten voor de opvang van weg gelopen jongeren en gaan daarnaast proberen stagiares te werven via scholen, aldus Van Klaveren, „Deze nieuwe men sen zullen we dan met de be leidsgroep beter kunnen bege leiden dan voorheen het geval was". De drie medewerkers van het Wegloophuis stuiten vaak op verkeerde voorstellingen over wat het Wegloophuis is en doet. Het huis aan de Lange gracht is één van de 19 we gloophuizen in Nederland. Het is een experimentele vorm van opvang, die van het mi nisterie van WVC sinds 1985 voor de duur van drie jaar subsidie krijgt. Er heeft tussen de de 19 wegloophuizen regel matig overleg plaats. „Doel van de wegloophuizen is het opvangen van en praktische hulp bieden aan weggelopen jongeren", vertelt Rob van Hove. „We kunnen de jonge-, ren voor maximaal 2 maanden opvangen. De mensen die we onderdak verschaffen zijn meestal weggelopen uit een te huis, gezin of pleeggezin nadat ze geestelijk of lichamelijk mishandeld zijn. We proberen in die twee maanden de oor zaak van het weglopen te ach terhalen en daar oplossingen voor te vinden. Daarnaast hel pen we met praktische zaken als het aanvragen van een uit kering en het zoeken naar nieuwe huisvesting". Het pand aan de Langegracht is een ge kraakt rijksgebouw, dat al tien jaar leeg stond. Het is recent flink opgeknapt, waarbij onder andere de gebrekkige verwar ming werd vervangen door een cv-installatie. „Met de nieuwe verwarming zijn we klaar voor de winter", zegt Rob van Hove, „en we werken hard om de reorgani satie snel te voltooien. Het werven van nieuwe vrijwillige medewerkers is daarbij het grootste probleem". Belang stellenden voor het werk kun nen informatie inwinnen bij het Wegloophuis (134311) en bij medewerkster Karin Lu- cassen (140281). ERIK HUISMAN Deze met teddy j gevoerde want A met 'ingebouwde ïjskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). U&Ajnz CeicLe Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11