Sowum Dader gewapende overval Merenwijk nog spoorloos STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant vol advertenties Inzameling kerstbomen moet vandalisme weren M W WEEK EINDE ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 PAGINA 9- ADEN De provincie id-Holland sluit deze maand I jaar af waarin een om- igrijke reorganisatie is jrgevoerd van het ambtelijk paraat. Per 1 januari bestaan i {provinciale griffie, water- et en planologische dienst '•k langer. In plaats daarvan itaat de provinciale organi- ie uit: centrale afdelingen bureaus, dienst ruimte en ly=n, dienst water en milieu, jjkst welzijn, economie en Ruur, dienst verkeer en !E)voer en de facilitaire Samenwerking organisaties gezondheidszorg moeizaam LEIDEN Samenwerking tussen instellingen die zich bezighouden met gezondheidsvoorlichting en - opvoeding blijkt in de praktijk een gecompliceerde en moeizame aangelegenheid. De 20 door het rijk gesubsidieerde samenwer kingsverbanden verschillen on derling namelijk sterk in organis- tievorm en werkwijze. Dit conclu deert de Leidse Stichting Re search voor Beleid dat in opdracht van het ministerie van WVC on derzoek naar regionale samen werking uitvoerde. Ook Leidse V&D gedupeerd LEIDEN Ook bij de Leidse vestiging van V&D zijn deze week valse cadeaubonnen in geleverd. Het ging om cadeaubonnen van 25 en 50 gulden. De schade bedraagt enkele duizen den guldens. De bonnen zijn verspreid door een organisatie die zich „Revolutionaire Cellen" noemt. Doel van de ac tie was het helpen van mesen met een minimu muitkering. Brandje in school LEIDEN De brandweer moest er dinsdag aan te pas komen om een brandje in de school de Dukdalf in de Merenwijk te blus sen. De brand woedde in één van de lokalen van de school. Het vermoe den bestaat dat de brand is aangesto ken: brandweer en politie troffen een ingeslagen ruit aan. TELEFOONCEL GEKRAAKT LEIDEN De Leidse politie heeft een 16-jarige Leidenaar aangehouden die heeft bekend de telefooncel in de hal van het station te hebben ge kraakt. Dinsdagmiddag zagen talloze treinpassagiers hoe de jongen met grof geweld probeerde het kluisje in de cel te kraken. De gewaarschuwde politie kon de jongen pakken. LEIDEN De dader van de gewapende over val op een supermarkt in het winkelcentrum jj. De Kopermolen is nog spoorloos. Bij de overval 5 die op 19 december werd gepleegd werd een EN verkoopster neergescho ten. Zij werd zwaar ge- wond. Dinsdag dacht de M politie met de arrestatie ra van twee Leidenaars van 19 en 20 jaar oud de zaak zo goed als opgelost H te hebben, maar de twee mannen werden volgens een woordvoerder van de politie wegens „on voldoende aanwijzin gen" na verhoor weer heengezonden. De twee mannen van 19 en 20 jaar oud werden dins dagmorgen in hun res pectievelijke woningen aangehouden. De politie kwam de mannen op het spoor aan de hand van een aantal getuigenver klaringen. „Juist omdat het om een overval ging waarbij iemand werd neergeschoten. werd een extra groot aantal politiemensen bij het onder zoek ingezet", aldus de poli tie. Het spoor leidde al gauw naar de 19-jarige en 20-jarige verdachten. Vrijwel tegelij kertijd drong het speciale ar restatieteam, dat door de Leidse politie te hulp was geroepen, dinsdagmorgen in alle vroegte de woningen van de twee mannen bin nen. Volgens de woordvoer der van de politie wordt het arrestatieteam altijd te hulp geroepen, wanneer mensen aangehouden moeten wor den, die ervan worden ver dacht vuurwapens te hebben gebruikt. Nadat de deuren van de woningen waren ge forceerd kon de oudste van het tweetal in de boeien worden geslagen, maar de 19-jarige Leidenaar bleek niet thuis. De 19-jarige Lei denaar meldde zich echter dinsdagmiddag vrijwillig bij de Leidse politie en infor meerde naar het doel van het bezoek van de politie aan zijn woning. Hij werd in het politiebureau aangehou den en ingesloten. De overval werd 's middags in het winkelcentrum ge pleegd. Twee personeelsle den van de supermarkt brachten geld naar een in hetzelfde winkelcentrum ge vestigd filiaal van de Amro- bank. Halverwege werd het tweetal staande gehouden door een overvaller, die het geld eiste en ogenblikkelijk de verkoopster neerschoot. De buit van de overval be droeg 11.000 gulden. Korte tijd voor deze overval in het winkelcentrum de Kopermolen werd ook op 19 december een overval ge pleegd op een geldtransport van de Nutsspaarbank in het winkelcentrum aan het Be vrijdingsplein in Leiden Zuid-West. Bij deze overval werd 300.000 gulden buitge maakt. llEN Ondertrouwd: H. J. D. Mat- is en M. A. M. Veltkamp, J. A. van Heijden en C. Goudkuil: S. Vermeu- en M. C. Crama; P. J. Vroegop en S N. Cohen; J. W. A. van Beelen en I. van Oosterhoud; J. M. Koers en de Vries; H. P. van Leeuwen en t Hennequin; K. F. van Venetiën en ^Manuel. fiiferen: Anne-Roos. dv. H. A.G. Ver fden en G. P. Smit; Annelies, dv. J. J. ?«hout en C. Moolenaar; Paul. zv. A. poel en A. J. J. Pieneman; Suzanne "ft dv. S. Chalghaf en J. M. J. van n; Marianne Jansje Sara Esmeralda, J. Krapels en P. P. van den Hoek; ine Aletta. dv. J. van Duijvendijk en Appels; Cornells Dirk, zv. C. Hoge- woning en P. Bouwman; ChantarNïcole. dv. J. C. Ouwersloot en A. A. van der Westen; Robin Stefan, zv. A. J. M. van der Geest en C. Y. G. M. Duits; Martinus Johannes, zv. J. J. Turenhout en C. M. M. van der Laan; Fatima, dv. M. Elfarh en Y. Dahmani; Margretha Corne lia. dv. J. van Beelen en M. P. A. Zoete melk; Marjolein, dv. W. A. Koudijs en Y. Wildenberg; Anass, zv. D. Eddini en R Acharrat; Erik. zv. J. Boekhoven en H. A. P. van der Voet; Céline, dv. C. H. van der Hulst en M. A. Pereboom; Jo hannes Bernardus. zv. B. J. H. T. O. Ker sten en M. J. G. Snijders; Adriana Marie, dv. M. C. M. Zwijsen en M. Nijhuis; Sa- mantha, dv. R. Kloos en E. M. Eradus; Susanne Jozelina, dv. P. W. M. West geest; Björn. zv. J. B. van Iterson en M. Ravensbergen; Jerre Martin, zv. C. Hal ma en D. H. Houben; Esther Amanda, dv. H. Schaap en H. van der Plas; Hidde Jan. zv. W. P. M. Tegelaar en I. E. Mie- dema; Cindy, dv. T. F. M. Groenewegen en M. Neuteboom; Denise, dv. H. Ge- skus en C. H. Goede; Jasper Jerrold. zv. J. A. Oosterveen en H. M. B. de Ruiter; Joris Arnold, zv. J. A. Oosterveèn en H. M. B. de Ruiter; Thijs. zv. J. A. Schip horst en M. van Alderwerelt van Rosen- burgh; Avinash, zv. S. S. Sewnath en J P. Siwpersad; Mark, zv. C. C. Chen en C. M. van Oostrum; Erwin. zv. T. Rem- merzwaal en A. C. Hoek; Tamara Maria, dv. T A. J. van Gijlswijk en T. E. M. Stig- ter; Ron, zv. T. Vlieland en L. Noort; Pa trick, zv. J. P. Groenendijk en A. van der Meij; Iris Johanneke, dv. H. Holswitder en J. van Polanen; Cornelia Jacoba, dv. C. J. M. van der Krogt en K. L. den Hol lander; Mike Marcellus Petrus, zv. J. P. van der Ark en W. J. J. van Wetten; Sanne Maria, dv. L. P. M. van Bezouw en M. P. A. A. van Dongen-, Jeffrey Ri chard. zv. R. E. J. Smith en J. A. M. Lin- delauf; Ronald, zv. T. G. M. Straathof en C.G. M. van Eeden; Lesley, dv. W Schout en M. J. van Zuijlen. Overleden: W. L. van der Wel. geb. 16- 3-1908, man; C. W. Oostveen. geb. 21- 7-1913. vrl.; A. A. W. Meyer-Rohn. geb. 10-1-1911, man; W. J. J. van den Bosch, geb. 10-9-1909, vrl. echtg. van J. A. L. Rosdorff; M. Noppe. geb. 3-11-1918. vrl., geh. geh. met W. van der Mei; D. Helaha, geb. 18-12-1936. man; J. Smit- tenaar. geb. 16-10-1904. man; W. H. Haan. geb. 18-4-1943. man; K. M. van Geenhuizen, geb. 15-1-1907. vrl.. geh. gew. met H. Massier; H. C. van der Vlies, geb. 5-6-1893. vrl.; P. G. van der Holst. geb. 29-12-1914, man; J. Steen bergen. geb. 3-9-1900, vrl.. geh. gew. .met F. C. Koning; C. G. Moen. geb. 8-5- 1923, man; J. H. Bakhuys, geb. 4-12- 1921, man; J. Rens, geb. 4-1-1916, man; L. J. van der Kaaij, geb. 25-7-1928, man; M. Broers, geb. 27-7-1962. man; N. van Ammers, geb. 29-11-1912, man; T. J. G. Geurds. geb. 18-7-1933, man; C. Platteel. geb. 20-3-1894. vrl., echtg. van D Bergman; M. Parmentier, geb. 21-11- 1901, vrl., geh. gew. met E. E. Bouw man; W. L. J. van der Zalm, geb. 2-3- 1920. man; J. Hoek, geb. 6-2-1919, man; P. J. J. de Jeu. geb. 16-6-1934. man; D. J. Mieremet. geb. 6-6-1915, man; I. Groeneveld, geb. 20-3-1986. vrl.; L. van der Spek. geb. 13-3-1905. man; G. M. van Heun. geb. 29-2-1944, vrl.; C. J. Groote. geb. 7-4-1917, man; M. E. Hendrikx. geb. 17-1-1903. vrl.. geh. gew. met C. G. C. A. van der Kerkhoven; H. P. Nagtegaal, geb. 20-8-1914, man; W. R. Becker, geb. 22-12-1917. man; G W. Rietveld, geb. 21-7-1939. vrl., echtg. van J. M. Priem; M. Verlind. geb. 11-11-1901, vrl., geh. gew. met P. Fran ken; A. A. Roman. geb. 14-2-1903. man; L. Cerdijn, geb 16-10-1920. man; F. C. A. van Hartevelt, geb. 6-5-1919, vrl., geh. gew. met S. van Noort; I. B. de Bell. geb. 19-2-1893. vrl., geh. gew. met J. L. Ensink; J. G. Wolters, geb. 25-3- 1955. man. Gehuwd: J. A. M. van der Blij en S. M. Distelbrink; J. P van den Hoek en P. Krapels; J. Griffrioen en C. A. M. Esc- hler; N.J J. Kager en I. N. Kivits; C. van Egmond en C. M. van Tongeren; P. den Os en J Pardon: H. A. Faber en M. J. de Gunst; D. van Soest en J. A. A. Mark; R. Visser en C. Hartog; P. C. Klijsen en E. A. Aptroot; C. L. J. de Roo en S. S. Deijn; R. Leuering en J. Hanno; T. H. van der Biezen en M. L. N. Roland; P. Buite laar en M. de Mink; A. L Raar en C. M. Beaufort. Het inzamelen van kerstbomen moet de overlast van verbrandingen op straat verminderen. LEIDEN Wethouder F. Kuijers zal op 2 januari de grote kerstboom op het Stadhuisplein omzagen waarna deze op ordentelij ke wijze afgevoerd zal worden naar de plaats van de kerstboomverbranding op het terrein achter de Groenoordhallen. Daar, hoopt de gemeente, ko men dit jaar alle Leidse kerstbomen terecht en zullen kerstboomverbran dingen in andere delen van de stad niet meer voor komen. Teneinde de jeugd aan te moedigen een boompje af te staan, wor den in ruil voor de kerst bomen loten uitgereikt waarmee fraaie prijzen te winnen zijn. De gemeente heeft hiervoor 2000 gul den beschikbaar gesteld. De kerstboomverbranding heeft volgend jaar plaats op dinsdag 6 januari om 19.00 uur. Direct daarna worden de prijswinnaars bekend ge maakt. De kerstbomen worden op de volgende adressen ingeza; meld: dinsdag 30 en woensdag 31 december bij de reinigingsc dienst aan de Admiraal Banckertweg (8.30 - 16.00 uur). vrijdag 2 en maandag 5 ja nuari bij de reinigingsdienst, de onderkomens van de di* rectie Groen en enkelf - buurthuizen (8.30 - 16.0t- uur). dinsdag 6 januari op dezelf de adressen als 2 januari (8.30 - 15.00 uur) en vanaf 13.00 uur bij de Groenoord hallen. «t bijdragen van Marcel elauff en Gert Visser. Foto *MP. ^it vlees (1) een compleet Botlek-ge- inclusief de kathedraal Oudenbosch maakt deel jl t.van het landschap dat in t jsse is geschapen bij het we- •Idrecord domino. Uiterst be- )edzaam zijn vandaag de ^itse stenen op hun plaats ge- Vjt. Als het goed is, zijn het er 25 miljoen. De studenten die laVvoor zijn ingeschakeld Udenten zijn altijd overal >or te gebruiken hebben i ploegendienst dag en nacht lorgewerkt om alles op tijd af ij krijgen. Even leek het nog jis te gaan toen een wat al te jermoedige regenbui de hal aar het zich allemaal afspeelt ^barmhartig binnendrong, aar de schade bleef uiteinde- ,2ik beperkt tot enkele tiendui- inden omgevallen stenen. Eiet tableau van omvallende fepnen zal ongetwijfeld een in drukwekkend schouwspel zijn thet gerikketik een mooi ge- [Jtor. maar is dit enkele we- ;n van pietepeuterige arbeid aard Waarom toch die ang om de meest mallotige tcords te vestigen Ongetwij- ld kan er veel geld mee ver end worden. aar die deelnemers. De man- fn en vrouwen die dagen er- ns in Noordwijkerhout in de gen op een paal zitten. Of n halve week klaverjassen, lfs spijkers op laag water j leken, schijnt voor te komen. 'itvlees (2) i het een noodzaak om zich aar te maken? De behoefte l eigen naam te kunnen le- |n in het Guiness Books of pcords? Komt het voort uit at de hand gelopen wedden- jhappen in het plaatselijke fimcafé7 Uit een overmaat in ATV-dagen? Een echtelij- 6 ruzie, die noopt tot het eni- dagen met een goed excuus H~Vrijheid ademhalen, opdat ^"rust aan het front kan we erkeren Een poging een linderwaardigheidscomplex wat weg te poetsen door einde lijk eens uit te anonimiteit te treden Of zou het toch dat gebrek aan cultuur zijn, waar Nederland volgens sommigen al zo lang onder gebukt gaat Want wat te denken van het wereldrecord kinderstoelzitten in discotheek Maribel in Kat wijk Dat kan een mens toch weinig goed doen. Natuurlijk heeft vooral de discotheek baat bij deze recordpoging. Het bezoekersaantal trekt wat aan, hier en daar wat gratis recla me, de plaatselijke pers komt langs voor een praatje en een plaatje want een paar mannen met een luier om is toch weer eens wat anders om de kolom men te vullen dan een wet houder die een lintje door knipt. In de rustige dagen van eind december altijd meegeno men. Zitvlees (3) De vraag blijft echter wat er' te zien valt in Katwijk. Een paar mannen in babykleren in een groot uitgevallen kinderstoel met als het goed is eerste klas zitvlees. Weinig dynamisch in elk geval. De bedoeling was dus het zolang mogelijk in die stoelen uit te houden en om het lijden nog enigszins draag lijk te maken, trok de afgelo pen dagen een tamelijk onbe kend deel van het Nederland se schriabbelcircuit aan de stoelen voorbij. Het record werd vorig jaar voor het eerst gevestigd en op 101 uur ge steld. Met pinksteren werd het in Hillegom 104 uur en ook dat record is er nu aan. Een strikt aan de Bollenstreek gebonden gebeuren blijkbaar. Leuk Nee. Eerder stomver velend, kinderachtig en fanta sieloos. Niet alleen de degenen die er deze week aan deelnamen in Katwijk, maar zeker ook de fantast die het bedacht heeft, lijkt rijp voor een langdurig en vooral indringend gesprek met een vertegenwoordiger van-de plaatselijke RIAGG. Storing (1) Haalt Hans de la Mar 1988 Als wethouder in de Leidse progressief-liberale coalitie dan wel te verstaan. Zijn kan sen zijn er deze week niet gro ter op geworden. De la Mar (Links Leiden) beklaagde zich er over dat hij voor een kwart van de bezuinigingen die fi nancieel wethoucjer Paul Bor- dewijk voor ogen heeft, op moet draaien. „Ik zal het alle maal door mijn ambtenaren eens na laten rekenen", was zijn verongelijkte repliek. Maar het feit dat hij zich in het openbaar uitsprak over za bodene is volstrekt onbelang rijk. Als men zich maar op de voorgrond dringt. Deze week kwam wethouder Paul Bordewijk uit de politie ke coulissen tevoorschijn in een poging het Leidse publiek te vermaken. Hij stelde in een uitgave van de JOVD de jongeren van de VVD vast dat het CDA vooral bestaat „om de mensen die zondag na de kerk samen koffie drinken aan een functie te helpen". Nu staat Bordewijk te boek als een niet-onverdienstelijk wet houder die naar verluidt de gemeentelijke boekhouding op verantwoorde wijze be heert. Het wekt daarom enige verbazing dat Bordewijk het nodig vond naast deze kwali teiten ook nog enige humoris tische capaciteiten ten toon te spreiden. Temeer daar de vro lijke noot achter Bordewijk zijn opmerking zo niet afwezig in ieder geval onbegrepen is. Humor is in socialistische kringen een schaars goed, dat heeft Bordewijk in ieder geval onomstotelijk bewezen. Als alles goed gaat, is het grote moment vanavond even na zeven uur aangebroken. De meer Potsierlijk (2) dan een miljoen dominostenen die in Lisse staan opgesteld gaan om (zie: Zitvlees). J J ken die het college van B en W als geheim beschouwt, maakt duidelijk dat het De la Mar allemaal niet lekker zit. De la Mar is als wethouder 100 procent meegevallen, zo werd enkele weken geleden bij de begrotingsbehandeling gecon stateerd. Enkele raadsleden wisten zelfs vast te stellen dat hij „zo bestuurlijk als de pest" is gebleken. Kennelijk wordt de Links Leiden-wethouder za vakbekwaam geacht dat hij nu het overgrote deel van de be zuinigingen voor zijn rekening mag nemen. Zo worden goede kwaliteiten beloond. En zo mag de voormalige re bellenleider van Links Leiden zich de komende jaren wijden aan het uitvoeren van bezuini gingen, die hem door de CDA- VVD regering met wat hulp van Bordewijk door de strot worden geduwd. Geen boeien de opdracht voor iemand die zich altijd teweer heeft gesteld tegen dit soort regeringspoli- tiek. Daarbij, de kans dat er nog geld overschiet voor de door Links Leiden vurig ge wenste extra uitgaven (nieuw beleid) wordt met de dag klei ner. Goed, er bestaat nog de moge lijkheid dat De la Mar zijn col lega Bordewijk weet te over tuigen dat hij zijn geld beter ergens anders (bij de VVD- wethouders bijvoorbeeld) kan gaan halen. Maar de spanning in het college neemt toe en er wordt een zwaar beroep ge daan op de politieke rekbaar heid van Hans de la Mar. Storing (2) Haalt Links Leiden 1988 Met de partij schijnt het niet zo goed te gaan. Het samenwer kingsverband van PSP, PPR en CPN was al bij de oprich ting omstreden. Voormalig CPN-raadslid Jan Brands liet voordat de fusie tot stand kwam al weten dat de CPN in dit verband net zo goed opge heven kon worden. En Jan zegde zijn lidmaatschap van de CPN op. Hij was niet de eerste twijfe laar in deze kringen. Laurens Beijen, voormalig alom ge waardeerd raadslid voor de PPR, besloot zich al voor de fusie bij de PvdA aan te slui ten, omdat hij voor de PPR geen mogelijkheden op de po litieke markt meer zag. Dat dé politieke verschillen aan het progressieve front kennelijk minimaal zijn mag afgeleid worden uit het feit dat Beijen inmiddels voor de PvdA een raadszetel in beslag neemt. Afgelopen zondag voegde voormalig PPR-raadslid Frits van Oosten zich aan het rijtje twijfelaars toe. Van Oosten vroeg zich in een praatshow van de LWH hardop af, of de PPR nog wel bestaansrecht heeft. En wellicht was dit het eerste signaal dat ook Van Oosten terugkeert in de ge meenteraad, zij het voor een andere partij dan de PPR. In de derde partij van het klein- linkse front, de PSP, heeft het ook al gerommeld De stich ting van Links Leiden kon daar slechts op een minimale meerderheid rekenen. Toen enige jaren geleden de linkse splinters besloten hun samenwerking een officieel tintje te geven, zag de politieke toekomst er zonnig uit. De lucht betrok toen de kiezers de nieuwe partij massaal in de steek lieten en onder invloed van de bezuinigingen hangt er inmiddels een vinnig donder- wolkje boven de partij. Of zeg maar gerust een storing van enige betekenis, waar we van af moeten wachten of deze aan (Links) Leiden voorbijtrekt. Potsierlijk (1) Zelfoverschatting blijkt in Ne derland een epidemisch om zich heen grijpende kwaal. Quizmasters die plots in aller hande films verschijnen, ge sjeesde staatssecretarissen die het tot burgemeester brengen en politici die detectives schrij ven. In Leiden heeft de kwaal zich inmiddels ook geopen baard. In de vorm van wet houders die de clown uithan gen. De kwaliteit van het ge- De opmerking van Bordewijk is een volstrekt smakeloze. Het is er één van een derderangs acteur aan het eind van zijn carrière die zijn publiek met niets beter weet te vermaken dan anderen voor gek te zet ten. Slechts wanneer men er vanuit gaat dat een clown zijn succes er aan ontleend om zichzelf belachelijk te maken, is Bordewijk geheel in zijn po gingen geslaagd. De uitlatingen passen in de sfeer van het CDA-tje pesten, een favoriete bezigheid van de PvdA-fractie in de gemeente raad. Omdat men er kennelijk onvoldoende in slaagt de frac tie van het CDA op politieke motieven onderuit te halen, wordt er van alles aan gedaan om man/vrouw en partij via grappig bedoelde aantijgingen van het voetstuk te stoten. Het is opmerkelijk dat andere partijen zoals Links Leiden die toch bepaald niet vies is van een fikse ruzie met het CDA al meerdere malen af stand hebben genomen van het CDA-tje pesten van de PvdA. Hoewel ook in socialis tische kringen dit theater steeds meer als gênant wordt ervaren, heeft het met de zelf overschatting van de grootste fractie al zo ver kunnen ko men, dat ze nu ook al denkt dat ze de leukste in de ge meenteraad is. Dat de PvdA haar theater voor lege tribunes opvoert, maakt duidelijk hoe het publiek de voorstelling waardeert. Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur, nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9