ruimtevaart vleugellam Westerse BUITENLAND«aai I LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER Strijd in Suriname In Suriname kondigden de autoriteiten op 1 december de noodtoestand af in het oosten van Suriname. Aan leiding: de bloedige strijd van het nationale leger met het junglecommando van Ronnie Brunswijk. Ex-pre- mier Chin A Sen kwam naar Suriname voor overleg met Brunswijk. Intussen ging het leger van Bouterse in de tegenaanval, waarbij honderden bosnegers de dood vonden. Duizenden vluchtten uit Oost-Suriname naar Frans-Guyana. Rijnvuil Massale vissterfte en stopzetting van de inname van drinkwater waren het gevolg van een ernstige vervui ling van de Rijn, nadat bluswater van een brand bij de Zwitserse fabriek Sandoz in de Rijn was geloosd. Bo vendien bleek het chemisch concern Ciba Geigy in sectenbestrijdingsmiddelen, zoals atrazine in de rivier te dumpen. Bij BASF-chemie ontstond kort daarop een lek, waardoor nogmaals een gifstroom richting Noordzee dreef. Ook kwam een kleine hoeveelheid van het uiterst giftige dioxine in de Rijn terecht. De landen grenzend aan de „biologisch dode" Rijn eisten harde preventieve maatregelen en miljoenen guldens schadevergoeding. De foto laat zien hoe een poging wordt ondernomen de bodem van de rivier weer schoon te krijgen. Voerstreek José Hapart, op de foto omringd door politieman nen- en verslaggevers, is loco-burgemeester van de Belgische gemeente Voeren gebleven. De mi nister van binnenlandse zaken Nothomb moest in oktober ontslag nemen, nadat de door hem voor gestelde kandidaat Roger Wijnants weigerde burge meester van Voeren te worden, als die gemeente niet naar het Franstalige Luik terug zou gaan. Hel aangekondigde ontslag van het gehele kabinet Martens werd door ko ning Boudewijn niet ge accepteerd. Hapart mag volgens de rechtbank geen burgemeester zijn, omdat hij onvoldoende Nederlands spreekt. Top werd flop De topontmoeting tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en Sovjet- partijleider Gorbatsjov, op 10 en 11 oktober in het IJslandse Reykjavik, bracht geen ontwape ningsakkoord. Een ak koord was in eerste in stantie ook niet de be doeling, maar door het vlotte overleg begon het er sterk op te lijken dat de VS en de Sovjet-Unie het eens konden worden. Het Amerikaanse project voor een ruimteschild (SDI) bleek echter een niet te nemen hindernis. De Rus kon daar blijkens de foto niet zo om treu ren; Reagan kijkt verbit terd. Het voor 1986 afge sproken bezoek van par tijleider Gorbatsjov aan de Verenigde Staten lijkt voorlopig van de baan. Machel verongelukt De Mozambiquaanse pre sident Samora Machel (52) kwam op 20 oktober bij een vliegtuigongeluk boven Zuid-Afrika om het leven. De Frontlijnstaten beschuldigden Pretoria ervan de hand te hebben gehad in de dood van de charismatische leider, maar de bewijzen ontbre ken. De dood van Machel kwam op het moment dat de burgeroorlog tussen het leger en de door Zuid-Afrika gesteunde MNR-rebellen weer was opgelaaid. Het verdriet tijdens de ceremoniële begrafenis was dan ook groot. Machel werd opge- volqd door Joaquim Chis- sano. Aanval op Libië De Verenigde Staten voerden medio april een aanval uit op de Libische steden Tripoli en Bengha zi. De aanleiding was een aanslag op de Westduitse discotheek La Belle (foto) waarbij een Amerikaan en een Duitse vrouw om het leven kwamen en waarvoor Libië verant woordelijk werd gesteld. Volgens de Verenigde Staten was de aanval be doeld als een waarschu wing aan alle landen die terroristen steunen. Maar afgezien van Groot-Brit- tannië, waren de wester se bondgenoten van de VS niet zo ingenomen met de Amerikaanse ac tie. 1986 Het jaar dat eigenlijk in het te ken had moeten staan van het zilveren jubileum van de be mande ruimtevaart, werd een regelrechte ramp, althans voor de Verenigde Staten en West- -Europa. Het vergaan van de Amerikaanse ruimtependel Challenger op 28 januari, de ontploffingen van een Titan- en een Delta-raket en de mislukte lancering van de Europese ra ket Ariane V18 op 30 mei, leg den zowel het Amerikaanse als het Europese ruimteprogram ma vrijwel lam. Al zagen NASA en ESA nog wel kans uiterst boeiende resultaten te boeken met hun verkenningen diep in de ruimte van de Komeet van Halley en de planeet Ura nus met zijn zeer opmerkelijke satellietenfamilie. Op het gebied van de beman de ruimtevaart stond daar in feite alleen maar het succes te genover van het nieuwe Russi sche ruimtestation Mir, hoewel ook daarmee niet alles even soepel verliep. Maar de Rus sen kwamen in elk geval tot successen het per Sojoez- -cabine op en neer pendelen tussen de Mir en de oude Sal- joet-7 door de kosmonauten Kizim en Solovjev was zelfs een tamelijk spectaculair nieuwtje en de Chinezen boekten succes met hun Lan- ge-Marsraketten, zoals op hun beurt de Japanners met hun nieuwe H1-raket een voortref felijk resultaat behaalden. Het Ariane-programma zal in 1987 kunnen worden hervat, tenminste als de Europese technici kans zien de betrouw baarheid van het ontstekings mechanisme in de motor flink op te voeren. De Delta heeft in Amerika al weer gevlogen en met succes de Titan zal volgend jaar *ook wel weer zijn werk kunnen doen, maar de resterende drie ruimtepen dels blijven ook in 1987 nog aan de grond en het lijkt vrij wel uitgesloten dat het officiële NASA-schema voor de hervat ting van de Amerikaanse be mande ruimtevaart zal kunnen worden gehaald. OVERVERMOEID Bovendien weet men nu hoe gevaarlijk het is om je te laten opjagen door lanceringssche ma's! De Challenger spatte eind januari uit elkaar, maar het had maar weinig gescheeld of dik twee weken eerder was het al misgegaan met de Co lumbia. Oververmoeide techni ci lieten vlak voor de lancering 8200 kilo vloeibare zuurstof weglopen uit de grote brand stoftank tegen de buik van de shuttle. Slechts 31 seconden voor de lancering werd het af- tellen automatisch afgebroken, niet omdat men de onbedoel de zuurstofdumping had ont dekt, maar omdat als gevolg daarvan een opvallende tem peratuurdaling in de inlaat van een van de hoofdmotoren op trad Was de lancering doorgegaan, dan had die tot een ramp kunnen leiden. Het is in de Amerikaanse ruimtevaart blijven rommelen sinds het drama met de Challenger; een ramp die aan de zeven inzit tenden van het toestel het le ven kostte. De chaos die uit de catastrofe voortvloeide is nog lang geen verleden tijd. Natuurlijk, er zijn later dit jaar met de lancering van een Delta en een stokoude At las een paar aardige suc cessen geboekt. Was dat dan niet het tastbare en hoopge vende begin van een herstel periode waarin moet worden aangetoond dat het allemaal weer de goede kant uitgaat? Die vraag is snel beantwoord: het succes van die lanceringen zegt niets. Of het moest zijn dat de Amerikanen voor het in de ruimte brengen van een nieuwe, peperdure weersatel- liet, uit bittere noodzaak ge bruik hebben gemaakt van een hoogbejaarde Atlas-raket die nog net niet roestig was. Daar aan mankeerde zoveel dat de start zestien keer moest wor den uitgesteld. Wat een vertra ging van ongeveer een jaar op leverde. Dat het museumstuk het uiteindelijk ook nog bleek te dóen, was mooi meegeno men, maar kan achteraf toch moeilijk als een keerpunt in de Amerikaanse ruimtevaartmisè re worden beschouwd. AFSCHUWELIJK Voor de rest blijft het nog altijd ongelooflijk rommelen bij NASA, het regeringsbureau dat eens Washingtons parade paard was, dat een hoofdrol vertolkte bij het demonstreren van Amerika's vrijwel onaan tastbare positie op het terrein van moderne supertechnolo gie. Er mag dan besloten zijn tot de bouw van een nieuwe ruimtependel ter vervanging van de Challenger, maar de kans lijkt groot dat NASA die voor het overgrote deel uit het eigen budget zal moeten beta len. En dat gaat dan ten koste van de meer wetenschappelijk gerichte aspecten van de Ame rikaanse ruimtevaart. Nu al zijn er elf grote en een tiental klei nere Spacelab-missies ge schrapt. NASA's directeur voor wetenschappelijke projecten, Burton Edelson, zegt: „Het heeft geen enkele zin het te verbloemen: dit is gewoon een afschuwelijke toestand". Kort voordat Challenger zijn bittere einde vond boven Cape Canaveral, stonden er voor de jaren 1986-'92 in totaal 145 shuttle-lanceringen op het pro gramma en vijftig daarvan wa ren wetenschappelijke of tech nologische ondernemingen. Nu wordt er voor diezelfde periode gerekend op 63 ruimtependel- vluchten en daarvan zullen er hooguit negentien iets met we tenschappelijk of technolo gisch onderzoek te maken hebben. Veel projecten, waar aan intussen jarenlang is ge werkt, worden (of zijn al) ge woon geschrapt. Er wordt wel gestudeerd op nieuwe programma's, maar dan toch steeds met in het achterhoofd de gedachte dat het waarschijnlijk toch wel (weer) niet zal doorgaan. De recente succesjes zijn dan ook niet bij machte om het enthou siasme weer echt op gang te brengen. De plannen voor het in de jaren negentig te realise ren ruimtestation doen dat trouwens ook nauwelijks. Er is nogal wat kritiek geleverd op de opzet en met name de vei ligheid van dat project ook van de kant van het astronau tencorps en sinds kort staat vast dat het station in eerste instantie een aanzienlij eenvoudiger opzet zal dan aanvankelijk de bedoelin ADELAAR Kortom, de eens zo soepel lo pende Amerikaanse ruimte vaartmachinerie lijkt te zij vastgelopen. Slechts een enke Ie keer blijken er in Washing ton en Houston nog mense rond te lopen met ideeër Maar die slaan dan op een ge geven moment door ee kennelijk plotseling optreden gebrek aan werkelijkheids zin weer helemaal op h< door plannen te publicere over permanente kolonisati van maan en mars voor h< jaar 2020, terwijl men b NASA op het ogenblik al ziels gelukkig is met de geslaagd lancering van een oude, op d technologie van de jaren vijfti gebaseerde wegwerpraket. Sommigen hebben die planne weliswaar een schoolvoorbeel genoemd van een „uitstekend visie", anderen daarentege hebben ze afgedaan als onwt zenlijke fantasieën waar ni( mand iets mee opschiet. De fenix van de Amerikaans ruimtevaart is dus nog lanl niet uit zijn as herrezen. En a hij uiteindelijk toch uit die a verrijst, dan zal meteen oc blijken dat hij een adelaar geworden, met in zijn scherf klauwen de pijlen van Reagar droom, het SDI-project. T dens een van de eerste ruimt pendel-missies bijvoorbee zal het door Europa gebouwc Spacelab-laboratorium niet g< bruikt worden voor zuiver w< tenschappelijke doeleinde maar dienst doen als centra proefgebied voor een lase straalexperiment in het kad< van het Star-Warsprogramm En in Europa verzucht me „Als we dat van tevoren gew< ten hadden SJOERD VAN DER WEF Rote Armee weer actief West-Duitsland en Frankrijk werden geteisterd door een oplevin van de stadsterreur. Zo werd in juli een topman van Siemens b een bomaanslag in München gedood. Zijn gepantserde auti werd totaal geruïneerd. In oktober werd de hoge Duitse ambte naar Gerold von Braumühl op straat doodgeschoten; hij was di recteur van het bureau voor Oost-Westbetrekkingen. Voor beid aanslagen heeft de Rote Armee Fraktion de verantwoordelijkhei opgeëist. De Franse extremistische organisatie Action Direct schoot in oktober de Renault-topman Georges Besse voor zij woning neer. In juli pleegde Action Directe een aanslag op ee politiebureau, waarbij een inspecteur het leven liet. Wapens voor Contra's Op 5 oktober werd boven Ni caragua een vliegtuigje neer geschoten. De enige overle vende, de 45-jarige Amerikaan Eugene Hasenfus, werd gevan gengenomen en geboeid afge voerd. Uit wapens en docu menten die in het toestel wer den gevonden bleek dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA geregeld grote hoeveelhe den wapens aan de Nicara guaanse opstandelingen, de Contra's leverde. Ook met het neergeschoten toestel werden wapens vervoerd. Hasenfus werd tot dertig jaar cel veroor deeld door een Nicaraguaans volkstribunaal, maar hoopt op gratie. "T

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6