1 Tsjernobyl en het rijden op een tijger BUITENLAND. FREED [DSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 «i iü^s—rvEi z\ i\ n PAGINA 5 %tuurrampen lor het ontsnappen van giftig gas uit een vulkaankrater in het Westafrikaanse Kameroen werden ker zeventienhonderd mensen gedood. Ook vele honderden stuks vee kwamen om het leven. Bij zware aardbeving in Griekenland werden in de stad Kalamata twintig mensen gedood. Enorme jerstromingen als gevolg van de tyfoon Wayne veroorzaakten in Viëtnam vierhonderd doden, jor een zware aardbeving die 10'oktober het Middenamerikaanse El Salvador trof, vonden meer j|n duizend mensen de dood. Naar schatting raakten tweehonderdduizend Salvadoranen dakloos. Terreur In verscheidene Eu ropese landen zijn het afgelopen jaar terroristische aansla gen gepleegd. Bij twee golven van ter reur in Parijs in fe bruari en september (foto) vielen doden en gewonden. De da ders kwamen uit fa natiek islamitische groeperingen. Een man, twee vrouwen en een baby werden boven Griekenland uit een Amerikaans TWA-vliegtuig gezo gen, nadat een bom een gat in de wand van het toestel had geslagen. Een kaping van een PanAm- vliegtuig in Karachi eindigde in een bloedbad, toen Paki staanse commando's een aanval uitvoer den. Bij een aanslag op een synagoge in Istanboel vonden vierentwintig mensen de dood. Protest in Chili Een mislukte aanslag op president Pinochet van Chili was voor de Chi leense regering aanlei ding opnieuw de staat van beleg in te voeren. Het gehele jaar vonden in de Zuidamerikaanse staat vele demonstraties plaats tegen de dertien jaar oude dictatuur. Bij een daarvan werden twee studenten door Chileense militairen in brand gestoken. Met Ne derland ontstond een rel toen vier Chileense stu denten ondanks anders luidende beloftes uit Ne derlandse ambassade auto's werden gesleurd en gearresteerd (foto). Drie van de vier zijn in middels vrij. Dictators weg Jean Claude Duvalier, president van Haïti, verliet begin februari samen met zijn vrouw (zie foto) het land, onder zware druk van de Verenigde Staten. Dictator Duvalier liet het land in armoede achter. In Oeganda moest de dictatoriale president Okello na maandenlange strijd met de rebellen in januari het veld ruimen voor rebellenleider Museveni. Bij hevige gevechten na een mis lukte couppoging in Zuid-Jemen kwamen begin dit jaar negen duizend mensen om het leven. De ex-keizer en kannibaal Jean Bedel Bokassa keerde in november terug naar de Centraal Afri kaanse Republiek en werd onmiddellijk aangehouden. Anti-drugscampagne De Verenigde Staten startten dit jaar een internationale campag ne tegen de drugshandel. In Bolivia, Peru en Mexico werden co- caïneplantages vernietigd en in samenwerking met plaatselijke politiekorpsen voerde de Amerikaanse narcoticabrigade razzia's uit in dorpen waar in drugs gehandeld zou worden. Op 14 sep tember deed het presidentiële echtpaar Ronald en Nancy Reagan een emotionele oproep via de televisie voor een nationa le strijd tegen drugs. De oproep heeft succes: zelfs kinderen ge ven hun ouders bij de politie aan omdat zij verdovende middelen gebruiken. Op de foto een Boliviaanse soldaat op wacht bij een cocaïnelaboratorium. Muur 25 jaar Dit jaar, waarin de Berlijnse Muur 25 jaar bestond, deden Oostduitsers opval lend veel pogingen de grens over te vluchten. Zo reed een echtpaar met baby in een vrachtwagen dwars door de afzet tingen bij Checkpoint Charüe naar het Wes ten. Een vlucht in een truck vol met poppen die Oostduitse bewa kers voorstelden, bleek een fabel. De Amerikaan Runnings begon op 18 novem ber met de symboli sche sloop van de Muur (foto); hij viel er aan Oostduitse zijde vanaf en is sindsdien verdwenen. istreden president Oostenrijkse volk koos op 8 juni de voormalige retaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt ildheim tot president. Waldheim werd er, met name i or het Joods Wereld Congres, van beschuldigd be kken te zijn geweest bij gruwelijke nazipraktijken in .ekenland en Joegoslavië. De verkiezing van Wald- m tot president, tegen wie nog steeds nieuwe be- ijzen worden verzameld, leidde tot een storm van jptesten. Ook in eigen land werden zijn affiches be- t|d. Vele landen, waaronder Nederland, zagen ervan j_een hoge vertegenwoordiging naar de installatie ji Waldheim te sturen. GRONINGEN Het spook van Tsjernobyl brak 26 april om 1.24 uur 's nachts met een ge weldige explosie uit zijn ke tens. Geruisloos en onzicht baar waarde hij door Europa, daarbij burgers, beslissers en bureaucraten de stuipen op het lijf jagend. Koeien gingen op stal, zwembaden werden gesloten, spinazie draaide door en kinderen konden beter niet in de zandbak spelen. Maar inmiddels is de rust weergekeerd. Het lijkt, of het nucleaire fantoom in de lucht is opgelost, als een nachtmer rie die voorbij ging. De doden zijn geteld, de schade is geïn ventariseerd en de risico's zijn berekend. Om met de cijfers te beginnen: zesentwintig mensen overleden vrijwel direct aan de gevolgen van het nucleaire inferno. Ei genlijk opmerkelijk weinig na de eerste berichten in de wes terse pers over tienduizenden doden. De radioactieve neer slag in Nederland is tot op twee cijfers achter de komma berekend: precies 0,04 procent van de radioactieve uitstoot kwam na een lange reis als gif tige regen op Nederlandse bo dem terecht. Achteraf moet vastgesteld worden dat er wat de volksgezondheid betreft in het Hollandse polderland nau welijks van een verhoogd risico sprake is geweest. Hooguit twintig mensen zullen de ko mende jaren aan de gevolgen van deze extra stralingsbelas ting overlijden, zo luidt de prognose. Statistici strijden nog over de vraag hoe zwaar de Russische bevolking zélf getroffen is. In de Sovjet-Unie wordt gerekend met tweeduizend extra kanker gevallen in de komende twintig jaar, daar buiten circuleren ge tallen tussen de vijftig- en hon derdduizend. Een verschil van een stad als Delft of Zoeter- meer. Ondanks dit onheilspel lende vooruitzicht, is het Russi sche kernenergieprogramma weer op gang gekomen. De re actoren 1 en 2 in Tsjernobyl zijn aangepast en opnieuw op gestart, en ook in Nederland lijkt het Grote Vergeten een aanvang te hebben genomen. Onlangs werd bekend dat het blad „Splijtstop" van de anti- kernenergiebeweging ter ziele gaat. Bij gebrek aan belang stelling. PUGWASH Dat laatste nieuwtje uit de stroom berichten rond Tsjer nobyl was professor Smith uit Groningen ontgaan. Hij schudt het hoofd, frunnikt aan de me talen sluiting van een boter hamzakje en verzucht: ,,De po litiek heeft in Nederland wel zeer adequaat gereageerd door de beslissing over de bouw van nieuwe centrales tot 1988 op te schorten. Een poli tiek verantwoord besluit, want zowel de anti-kernenergiebe weging als de kernlobby zijn er voorlopig mee tevreden ge steld. Maar werd het kabinet daarbij door wijsheid gemoti veerd? Ik betwijfel het". Professor Smith is lid van de zogeheten Pugwash-conferen- tie, een internationaal platform van wetenschappers dat inder tijd werd opgericht door onder anderen Einstein en Russel en zich sindsdien veel heeft bezig gehouden met veiligheidsrisi co's, ook van kerncentrales. Als secretaris van de Neder landse Pugwash-afdeling heeft Smith naam gemaakt als een van de weinige onafhankelijke wetenschappers in de fysica. Hoewel de Groningse profes Prof. Phyl Smith: ,,ln het algemeen is er een onvoorstelbaar geloof dat problemen met meer techniek opgelost moeten worden". sor zichzelf geen tegenstander van kernenergie wil noemen, knaagt hij graag aan de wor tels van de nucleaire heilsleer. Smith: „Borssele en Dode- waard mogen van mij open blijven. .Maar waar ik wèl pro blemen mee heb is het „heilige moeten" dat blijkbaar bij de keuze voor kernenergie een rol speelt. De fantastische econo mische belangen die er achter steken". De camp in Tsjernobyl heeft volgens Smith wel heel navrant aangetoond hoe feilbaar de techniek ondanks alle veilig heidsvoorzieningen is. „Tech nici zijn van nature erg scep tisch over apparaten die niet kunnen falen", zegt hij na een cynische grijns. „Maar het ge loof in de veiligheid van ge compliceerde centrales is voor wetenschappers die er hun brood verdienen zo'n beetje bestaansvoorwaarde. Het heeft me dan ook niet verbaasd dat meteen geroepen werd dat de Russische RBMK-reactoren in verhouding primitief zijn. Pas nu gebleken is dat de ramp hoofdzakelijk door fouten is veroorzaakt, wordt schoorvoetend toegegeven dat het ontwerp van de Tsjernobyl- centrale ook een aantal be langrijke pluspunten kent". De maatregelen die in Neder land vrijwel onmiddellijk wer den genomen voor de be scherming van de volksge zondheid waren volgens Smith overigens zeker doeltreffend. „Maar wat me heeft geïrriteerd is de arrogantie waarmee al vrij snel verklaard werd dat zo'n ramp hier niet kan gebeu ren. Waarbij gemakshalve ver geten werd dat het niet op de weg van een ramp ligt om zich precies volgens het draaiboek te voltrekken. Ook in de Sov jet-Unie is goed nagedacht over allerlei technisch falen, maar toch heeft het verloop van de gebeurtenissen in Tsjernobyl iedereen verrast". KNAUW Door die lotsverbondenheid van veel wetenschappers met de nucleaire technologie, heeft de geloofwaardigheid van de wetenschap volgens Smith een behoorlijke knauw gekregen. De gevolgen van de kernramp zouden gebagatelliseerd zijn en de eenstemmigheid van de wetenschappelijke en politieke verklaringen in verschillende landen noemt hij ronduit stui tend. „Als je ziet dat de Sov jetgeleerden in hun ramingen over het uiteindelijk aantal do delijke slachtoffers veel lager uitkomen dan de meest opti mistische schattingen in het westen, dan moet je toch con cluderen dat van een zuiver objectieve en onafhankelijke beroepsbeoefening geen spra ke is. Als je het mij vraagt is de geloofwaardigheid van de we tenschap óók in het wes ten nog het grootste slacht offer van de kernramp. Intus sen ontglipt de besluitvorming over ingewikkelde technologie steeds meer aan de invloed van de gewone burger. Die is dan niet terzake kundig en overziet de internationale im plicaties niet. Over die ontwik kelingen maak ik me werkelijk grote zorgen". Smith vreest dat de Neder landse regering in het voorjaar van 1988 na een pittige discus sie alsnog zal besluiten nieuwe kerncentrales te bouwen. „We leven nu eenmaal in een we reld waarin kernwapens be streden worden met Star- Warssystemen, zure regen met katalisatoren en risico's van kerncentrales met nóg meer veiligheidssystemen. In het al gemeen is er een onvoorstel baar geloof dat onze proble men met meer techniek opge lost moeten worden. Men Vraagt zich niet af welke nieu we problemen daarmee ge schapen worden en of we überhaupt met dergelijke pro blemen willen leven. In Azië zegt men: hij die op een tijger rijdt, kan niet afstappen. Ik heb helaas het gevoel dat we met de hele nucleaire industrie nog boven op die tijger zitten". PAUL KOOPMAN NICK DANItOFffff Soweto-herdenking De spanningen in Zuid-Afrika bereikten op 16 juni een hoogtepunt toen de zwarte bevolking het bloedbad in Soweto in 1976 herdacht. Vier dagen eerder was de in maart opgeheven noodtoe stand weer ingesteld, op grond waarvan vele duizenden mensen werden opgepakt en de pers werd gemuilkorfd. Hoewel Pretoria een aantal discriminerende wetten heeft versoepeld, bleef de macht bij de blanken. Veel landen troffen (economische) sancties tegen Zuid-Afrika. Mede als gevolg van de economische druk verkochten veel multinationale ondernemingen hun Zuidafrikaanse vestigin gen. Op de foto een jongeman die werd gestenigd door radikale zwarten. iagan in 3oblemen Amerikaanse iublikeinse ifsident ,gan maakt leilijke tijden br. Het begon ift verkiezingen pr het Con- js, waarbij de rmocraten de ■terderheid ifoverden in de maat. Maar ^it groot wer- m de proble- =»n pas toen ikend werd dat, onder meer via Israël, Amerikaanse ipens zijn geleverd aan Iran, tegen welk land een jpenembargo geldt. Bovendien bleek een deel van jopbrengst rechtstreeks naar de Contra's in Nicara- a te zijn gesluisd. Reagan stelde zich persoonlijk ïfantwoordelijk voor de leveranties aan Iran, maar g niet hebben geweten van de geldstroom naar de jjntra's. Een meerderheid van de Amerikanen blijkt rtot voor kort uiterst populaire president niet meer dgeloven. ijniloff vrij J hoog diplomatiek overleg 'jam in september een oplos- ra voor de „Affaire-Daniloff", f een zware last legde op de fierikaans-Russische betrek- igen. Nadat in New York de ossische spion Gennani Za- arov was aangehouden op t moment dat hij geheime, cumenten kocht van een in- •mant, werd in Moskou de' nerikaanse journalist Nicho- i Daniloff aangehouden op rdenking van spionage. In I voor de vrijlating van Za- arov mochten behalve Dani- f ook enige Russische dissi- ^ïten naar de VS vertrekken, nder wie Joeri Orlov. Voor de Jlating van Daniloff werden %ciaal T-shirts gedrukt. Bij h eerdere ruil had Moskou «k al dissident Anatoli Sja- khski vrijgelaten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5