„Een bed opmaken in één minuut dat lukt toch niemand" BINNENLAND LEIDEN Over de pijn die het heeft gekost om haar eigen huis te verlaten, zegt ze weinig. Ruim een jaar heeft ze er nog gewoond, nadat haar man was overleden. Hij had de dood van zijn enige zoon niet kun nen verwerken; zij had zich groot gehouden. Nu heeft ze de mooiste kamer van het ver zorgingshuis, vindt ze, met uit zicht op het voorbijkomende verkeer. Ze geeft de plantjes zelf water, stoft de meubeltjes geregeld af en rommelt af en toe met een wasje. De direc teur vindt dat wel een beetje gevaarlijk, want mevrouw is wat in de war. In het Leidse Rijn en Vliet staan heel wat deuren op een kier. Daarachter schettert de televisie of speelt de radio. Sommige bewoners liggen op bed, een enkeling leest een boek. Op kamer 301 zit een mevrouw van 87 jaar met een enorme blauwe zonneklep voor het raam, in een rolstoel. Ze kan bijna niets meer zien noch horen en is met een verlengs noer verbonden met de zoe mer, voor als er iets misgaat. Ze drukt er vrijwel nooit op, want ze wil liever niemand las tigvallen, en als ze het doet, vindt ze het heel gewoon dat ze een kwartiertje moet wach ten voor er iemand komt. Ook 's nachts. Afdelingshoofd Jolanda Schu- teijser weet hoe het is om met vier mensen 41 bejaarden dag en nacht te verzorgen. Het gaat niet. „Ja, als je je koffie, thee en eten overslaat, dan red je het misschien". Het werk lijkt een beetje op een snel af gedraaide film: goedemorgen, koffie?, daaag. „Natuurlijk, het gaat, alles gaat, maar is het nog wel leuk? Je hebt het idee dat je alles op rolschaatsen doet, zo vlug gaat het en zo vlug móet het ook. Je mag blij zijn als je iedereen de minimale hulp kunt geven die bejaarden moeten hebben. Aan extra din gen, aan begeleiding, een praatje maken, gezelligheid kom je absoluut niet meer toe". KINDEREN De verzorgingshuizen zijn am per bekomen van de schrik in 1985 of ze worden dit jaar weer geconfronteerd met be zuinigingen. Voor Rijn en Vliet bijvoorbeeld betekent dat na de 220.000 gulden van vorig jaar nog eens 81.000 gulden minder ruimte. Met veel pas sen en meten zou directeur Frits van Oosten ongeveer de helft daarvan kunnen vinden in energiegebruik, schoonmaak en onderhoud. De rest moet hoe dan ook bij het personeel worden gevonden. En dat kan absoluut niet meer, roepen alle betrokkenen om het hardst. Voor Van Oosten was er nog maar één oplossing: familiele den van de bewoners moesten voortaan maar helpen. Dus kwamen de kinderen, kleinkin deren, broers en zusters de bedden opmaken, de boel af stoffen en opa of oma op de wc zetten. „Totdat we ineens beseften waar we eigenlijk mee bezig waren", vertelt mevrouw A. de Vink-Tenwolde wier schoonvader met zijn 99 jaar de oudste bewoner van Rijn en Vliet is. „Oude mensen gaan naar een verzorgingshuis om dat ze echt niet meer thuis kunnen wonen en deskundige verzorging nodig hebben. Mijn schoonvader heeft nog tien jaar elke dag bij ons gegeten, maar op een gegeven moment ging het echt niet meer. Als je hem dan in een verzorgings huis wéér zelf moet gaan ver zorgen, zit er iets ontzettend fout". Mevrouw De Vink-Tenwolde is lid geworden van de familie raad, die zich met enorme vasthoudendheid verzet tegen de voorgenomen bezuinigin- Het personeel van verzorgingshuizen is vanwege de bezuinigingen ai blij als ze bejaarden de mini male hulp kunnen geven. Iets extra's, zoals een praatje, gezelligheid, is er niet meer bij. gen. „Mensen moeten nu al een half uur wachten voordat ze naar de wc kunnen. Wat moet het dan worden als er straks nog minder personeel beschikbaar is? Maar niemand durft te klagen, want iedereen weet dondersgoed dat het ver pleeghuis om de hoek ligt". Het beleid van de overheid is erop gericht dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blij ven, al dan niet met hulp van familie, kennissen, wijkverple ging en huisarts. Mensen die vroeger snel naar een bejaar denhuis gingen, wonen nu nog lang thuis. Verzorgingshuizen herbergen daardoor tegen woordig vooral ouderen men sen; in Rijn en Vliet is de ge middelde leeftijd 84 jaar. Bo vendien hebben ze vrijwel alle maal een handicap, meestal lichte dementie, geheugen- of oriëntatieverlies. Mensen, kort om, die hoe dan ook verzor ging nodig hebben. Een beleid dat daarop bezui nigt, vindt Van Oosten, bijt in zijn eigen staart. „Want wat zie je nu gebeuren? De mensen die er het allerslechtst aan toe zijn, krijgen verzorging. En we weten dat verzorging ook aan dacht is, en daar hebben de mensen juist zo veel behoefte aan. Dus gaan bejaarden die geen of weinig verzorging c.q. aandacht krijgen, ziekte simu leren. Tot ze uiteindelijk echt ziek worden. En op een gege ven moment moeten ze dan naar een verpleeghuis. Dat is ten eerste vreselijk voor de mensen zelf en ten tweede kost dat de overheid ongeveer twee keer zoveel". Afhankelijk van de grootte krijgt elk verzorgingshuis een vastgesteld aantal personeels leden. Daarmee moet de zoge heten basiszorg voor bejaar den zijn verzekerd: wonen, eten en drinken. Daarnaast is er zogenoemde meerzorg, als hulp bij baden en/of wassen, hulp bij verzorgen van het bed, hulp bij zitten en/of opstaan en hulp bij het eten. Daarvoor is van overheidswege een maxi- mumtijd vastgesteld; voor het opmaken van een bed staat bijvoorbeeld één minuut, voor volledige hulp bij baden en wassen veertien minuten. Elk verzorgingshuis scoort die minuten per bewoner over een LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 heel jaar; aan de hand van dj totaalscore van alle bewonerjj die op de halve minuut nauw keurig is, kan men om me personeel verzoeken. De scoj res worden proefsgewijs ge controleerd door de inspectii van Volksgezondheid, maaj meer dan 95 procent wordt nooit toegewezen. Van Oosterj „Daardoor lig je al voor eei belangrijk deel achter op wei je nodig hebt en bovendiei] wordt dat extra personeel pai een jaar later toegewezen. Dal is dus een extra achterstand Het ergste is evenwel dat ziekl medewerkers niet meer verf vangen mogen worden. Als j weet dat het gemiddeld ziektel verzuim rond de acht procenl ligt, is dat al je minimale tel kort. Als je daar nog eens zei ven a acht procent extra bezui niging tfij optelt, is het strak™ echt niet meer te doen" Brokx treedt af Gerrit Brokx trad half oktober af als staatssecretaris van volkshuisvesting. Na het uitlekken van de inhoud van een „persoonlijke en vertrouwelijke brief" van CDA-fractievoorztter De Vries was dit onvermijdelijk. De Vries was van mening dat het aanblijven van Brokx onmogelijk was geworden na het instellen van een parlementaire enquête naar zwendelpraktijken rond subsidies bij beleggingen. Adjunct-directrice Gemmf Paddenburg, verantwordelijr voor de verzorging, spreek1, niet voor niets van een crisis' „Je wilt, zoals dat zo moer heet, verzorging op maat bief den. Daarbij neemt begeleiP ding een heel wezenlijke plaatlc in; het is heel wat om van je ei-' gen vertrouwde omgeving naaP een verzorgingshuis te gaan Bovendien heb je te maker met mensen die veel anderer om zich heen zien wegvallen vaak zelfs hun eigen kindererp Ik vind daarom dat zeker zes'^ tig procent van de meerzorj bij de basiszorg hoort. Als j daar van zou uitgaan, heeft el| huis ook recht op meer perso neel. Nu moet je het allemaa eerst bewijzen aan de han<^ van die idiote lijsten. Eén mi}- nuut voor een bed opmag kendat lukt toch nie# mand". q „Verdere bezuinigingen zullerll de kwaliteit van de verzorging nog meer aantasten. Bewoner*! kunnen dan nog maar eens irf de twee weken in bad, en daijr ook nog op vaste tijden. Geeifi zin morgen om tien uur? Jamf mer, maar u moet. Nog veen vaker dan nu zullen bejaardeifi te horen krijgen: het spijt me|i maar daar heb ik geen tijd* voor. En ja, we gaan menserf natuurlijk ook véél snellef doorsturen naar een verpleeg i huis". 6 De vrouw met de blauwe zonfi neklep in de rolstoel zit nog steeds voor het raam. Ze zeil de hand aan haar linker oor „Verpleeghuis?", vraagt ze. „0< God, vreselijk, daar heb je he lemaal geen privacy. Nee, dartj ga ik liever dood". DICK HOFLAND. Ontvoerders Heineken Na 32 maanden in ge vangenissen en zwaar bewaakte hotels te heb ben vertoefd, keerden eind oktober de twee ontvoerders van bier magnaat Heineken en diens chauffeur Doderer vanuil Frankrijk terug in Nederland. Privé-detec- tives van Heineken volg den de verrichtingen van Cor van Hout (rechts) en Wim Hollee der al die tijd op de voet. In de Amsterdam se Bijlmerbajes wachten de ontvoerders nu op hun proces, waarbij ze kunnen worden veroor deeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Olaf boven water De gezonken Britse coaster Olaf kon eind juli, na drie weken voorbereiding, boven water worden gehaald. Het schip, dat tachtig kilometer uit de kust van Den Helder was vergaan, werd vervolgens naar Rotterdam gebracht. De giftige lading maakte de berging noodzakelijk. De coaster had een lading vliegas aan boord met een hoog gehalte aan lood, ijzer, cadmium en arseen. Deze stoffen hadden desastreu ze gevolgen kunnen hebben voor de kwetsbare Waddenzee. Brand Ottoland Het duizend inwoners tellende Ottoland werd half februari opgeschrikt door een brand die het dorpscentrum in <Je as legde. Acht boerderijen werden totaal ver woest en veertig mensen raakten dakloos. De schade liep in de miljoenen. De snelle verspreiding van de brand was te wijten aan de rieten daken en de harde wind. Bovendien werd het blussen bemoeilijkt door dichtgevroren sloten. Mede door inzamelacties konden enkele gedupeerden in de loop van het jaar al weer een nieuw huis betrekken. Ballonvlucht Na een vlucht van 51 uur en 14 minuten over de At lantische Oceaan landde de luchtballon Dutch Viking begin september 's ochtends vroeg in Flevoland. Bo ven IJmuiden raakte de bemanning, het echtpaar Eve lien en Henk Brink en Willem Hageman, door hoogte- verlies even in de problemen. Door in allerijl zakjes met loodkorrels overboord te zetten, kon een ongeluk worden voorkomen. De zakjes richtten gelukkig slechts materiële schade aan. Volgend jaar wil het echtpaar Brink een wereldrecord breken door met een zeer grote ballon, die ruimte biedt aan vijftig men sen, de lucht in te gaan. Halley Begin dit jaar suisde de ko meet Halley weer langs de aar de. De komeet, genoemd naar de Engelse wiskundige Halley, stond enige dagen volop in de belangstelling. De Volksster renwacht Simon Stevin organi seerde vanaf Schiphol speciale vluchten. Honderden mensen stapten in het vliegtuig om, niet gehinderd door het wol kendek, de komeet van „dicht bij" te bekijken. Het vlekje in de verte bleef echter, mede door het gedrang in het vlieg tuig, slecht zichtbaar. De ko meet komt over 76 jaar weer langs. King Kong Na vele jaren van onze kerheid kon deze zomer worden vastgesteld dat dubbelspion Chris Linde mans, alias King Kong, inderdaad begraven lag op de openbare begraaf plaats Crooswijk in Rot terdam. Patholoog-ana toom dr M. Voortman was ervan overtuigd dat het opgegraven skelet dat van King Kong was. Zo waren bijvoorbeeld de gevolgen van een enkel breuk, opgelopen bij een motorongeluk in 1934, nog duidelijk zichtbaar. Geruchten dat iemand anders in zijn graf zou lig gen en dat Lindemans zelf in Zuid-Amerika zou wonen, waren daarmee uit de wereld. Acties tegen Shell In verscheidene plaatsen in het land werden Shell-pompstations het doelwit va sabotage, gericht tegen de aanwezigheid van dit bedrijf in Zuid-Afrika. De partici liere pompstationhouders werden hiervan de dupe. Actievoerders stichtten bram sneden slangen door en vulden tanks met zand en suiker. De Anti-Apartheidsb< weging en het Komitee Zuidelijk Afrika distantieerden zich van de acties. Nieuw kabinet i Half juli kwam het tweede kabinet-Lubbers voor de eerste maal bijeen. Ongeveej twee maanden eerder bleek het CDA met een sprong van 45 naar 54 zetels d grote overwinnaar van de Tweede-Kamerverkiezingen. De PvdA kwam na ee winst van vijf zetels uit op 52 zetels, terwijl de VVD negen zetels terugviel, van 3f naar 27. Besprekingen onder leiding van informateur De Koning resulteerden i' een kabinet met negen CDA- en vijf VVD-ministers.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4