LegeraUeen in kuststrook Derde Kerstdag Irak beschuldigt Iran van kaping ^ÊÊÊÊmmÊÊÊËm BERICHT ADVERTEERDERS pudjaarsbijlage Ambassade-auto J an Sovjetunie °Pn brand gestoken Kerst processie ertrouwen HET WEER Zaterdag 27 december 1986 78e jaargang no. 23691 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677 Giro 103003. Bent: Amro-Bonk N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 1.1. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I. 0,64 per mm. kleintjes 1.0,45 per mm. 1 ten krant ontvangen I tussen 18.00 en 19.00 ,i r, zaterdags tussen .00 en 15.00 uur, tele- -Dnnr.071-122248 en uw ant wordt nog dezelfde ond nabezorgd. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEBS Verhuur van luie auto'a en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP TeL 071-094040 MEERDERHEID SURINAAMSE ROSNEGERS ACHTER RRUNSWIJK: (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO Het Suri naamse leger blijkt niet méér dan de Surinaamse kust strook, variërend van veertig tot maximaal tachtig kilome ter landinwaarts te beheer sen. De rest van het land wordt gecontroleerd door het Jungle Commando van Brunswijk. De Surinaamse autoriteiten hebben steeds willen doen geloven dat de onrust in het land zich be perkt tot het oosten. Zij hebben ook steeds gezegd dat de meerderheid van de bosne gers, met name de stam van de Saramaccaners, nog altijd achter Bouterse staat. In een gesprek dat Nederlandse journalisten in het binnenland hadden met granman (grootopperhoofd) Aboikoni van de Saramaccaners bleek echter dat zijn hele volk Brunswijk steunt. Eerder al deed granman Forster van de Auca- ners een soortgelijke uitspraak. Het leger van Suriname is in verhoogde staat van paraatheid gebracht, na berichten over een zending zware wapens die uit Brazilië op weg zou zijn naar het opstandelingenleger van Ronnie Brunswijk. Alle wegen rond Pa ramaribo zijn afgesloten. De wa pens voor Brunswijk zouden aan boord zijn van een Braziliaans schip dat op weg is naar Cayen ne, de hoofdstad van Frans Guy ana, of naar de monding van de Marowijne-rivier. De wapens zijn door leden van het Jungle Commando gekocht in de Brazi liaanse stad Belim en betaald met goud. Het hoofd van de militaire poli tie in Paramaribo, Lieuw Jen Tai, heeft deze week zestig bos negers vrijgelaten die waren op gesloten in Fort Zeelandia. Dat gebeurde in verband met Kerst mis en „om humanitaire rede nen." Tenminste vijftig andere bosnegers zitten nog in het fort gevangen. De drie Surinaamse piloten die twee maanden gele den door de groep-Brunswijk werden gegijzeld zijn in Parama ribo teruggekeerd. voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor de EDITIE VAN VRIJDAG 2 JANUARI 1987 kunnen advertenties worden aangeboden tot woensdag 31 december 11.00 uur. Wisselend bewolkt en winter se buien. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Vrij krach tige wind uit west tot noord west, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormach tig. Zon op: 8.48 uur, onder: 16.34 uur. Hoogwater Scheve- ningen 11.32 en 23.58 uur, laagwater: 7.08 en 19.31 uur. Doden bij mijnramp Sovjet-Unie MOSKOU Bij een explosie van methaangas in een kolenmijn in de Sovjet-Unie is deze week een onbekend aantal doden ge vallen, zo is gisteren door het persbureau Tass bekend gemaakt. Volgens waarnemers in Moskou duidt deze verklaring op een groot aantal slachtoffers. Het ongeluk vond plaats in de Jasi- novskaja-Gloebokaja-mijn in de buurt van Donetsk in de Oek- (ADVERTENTIE) De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres:- Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. A'. B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. .SCHMIDT STAAT DODENLIJST RAF De voormalige bondskanselier Helmut Schmidt de dodenlijst staan van de Rote Armee Fraktion. Dat boulevardblad Bild van vandaag. De krant be- een document dat de Westduitse autoriteiten angs- hebben willen gehouden. Het document is oor een brief waarin de RAF de verantwoordelijkheid aanslag al van te voren opeist. Schmidt staan ook de minister van ontwikkelingshulp Warnke en staatsecretaris voor buitenlandse zaken Jür- op de nominatie om gedood te worden, brief wordt geëist dat de gevangenen uit de zogeheten har- kern van de RAF samen met de 'mindere goden' uit de ter- veging worden ondergebracht. moet de tot levenslang veroordeelde Günter Sonenberg worden vrijgelaten en moet de tot 15 jaar veroor- Jika Roder geopereerd worden. Roder lijdt aan een aan haar heup. Bekentenis in moordzaak Deventer Bondsspaarbank DEVENTER De bloe dige overval woensdag middag op een filiaal van de Bondsspaarbank in De venter heeft geleid tot de aanhouding van vier per sonen. De 20-jarige hoofd verdachte E. C. heeft in middels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Maandag wordt hij samen met zijn broer (26) en va der (60) voorgeleid, zo is gisteravond bekend ge worden. Een vierde ver dachte van 19 jaar die bij de voorbereiding van de overval betrokken was, is op vrije voeten gesteld. De politie had de daders van de overval, waarbij zowel de filiaalhouder als zijn assistente door messteken om het leven werden gebracht, al binnen twee uur te pakken. Een bloedspoor leidde naar het huis van C., op bijna een kilo meter van de bank. De buit van ruim 100.000 gulden is in middels terecht. De vader had het geld in een plastic tas in zijn kledingkastje bij het be drijf waar hij werkzaam was opgeborgen. Pag. 3: „Bankmedewerkers in koelen bloede geliqui deerd". Hoofdagent ontslagen wegens gestolen bril UTRECHT De 28-jarige Utrechtse hoofdagent J. de L. is gisteren per 1 februari 1987 ontslagen wegens diefstal van een zonnebril en een polstasje. Vanaf juni dit jaar was de man al buiten dienst gesteld, toen was gebleken dat hij deze arti kelen had meegenomen van de afdeling gevonden voor»*- werpen. Het ontslag volgde cm advies van hoofdcommissaris7" Wiarda die aanvoerde dat d-- agent zich niet alleen schulo.g had gemaakt aan ernstig plichtsverzuim, maar ook af breuk had gedaan aan de be trouwbaarheid van de politie. r 3ij de krant van vandaag niet het gebruikelijke zaterdagbij- foegsel Finale, maar een bijlage waarin wordt teruggeblikt rjip het afgelopen jaar. Hoe zat het ook al weer met de ber iming van de Rio Grande voor de kust van Wassenaar. Hoe jv at het met de gevolgen van de wereldschokkende kernramp ir n het Russische Tsjernobyl en met minister Ruding, die een jv lirecteurschap bij het Internationaal Monetair Fonds de neus r (oorbijging. Met behulp van meer dan honderd foto's wordt n len beeld gegeven van hoe het nu zat in 1986. Een rare dag, zo'n zaterdag tussen Kerstmis en de eerstvolgende zondag in. Voor velen is het een ech te Derde Kerstdag, morgen nog gevolgd door een vierde. Bijna iedereen heeft nu het idee, dat er op die twee kerstdagen zo goed als niets is gebeurd. Maar toch kijkt men ook vandaag weer met be langstelling uit naar de Leidse Courant. Al was het alleen maar om de kerstboodschappen van de paus en de koningin en anderen, waarvan we al een glimp op de tv hebben kunnen zien en een flard op de radio hebben kunnen horen. Want de krant kun je ook op een dag als vandaag niet missen. En als je het goed beschouwt op alle werkdagen in het ko mende jaar ook niet. Om het u bij de eerste stap naar de Leidse Courant gemakkelijk te maken, dient onderstaande bon. Veel blikschade op Kerstdagen DRIEBERGEN Door de regen en natte sneeuw zijn op Eerste- en Tweede Kerstdag veel auto's op de snelwegen in een slip te rechtgekomen. De schade is beperkt gebleven tot blikschade, er zijn geen slachtoffers gevallen, zo heeft de politie in Drieber gen meegedeeld. Donder dag en gisteren had de po litie de handen vol aan tientallen aanrijdingen met overwegend lichte schade. Alleen al donder dagochtend waren er der tig aanrijdingen ten gevol ge van slippartijen. Op z'n kop in de sloot. Zo eindigde een glijpartij op Kerstavond in de Drentse plaats Kerkenveld. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Dode bij brand in bejaardenoord ROTTERDAM In het Rotterdamse bejaarde noord Haegenburgh is bij een brand op de och tend van Eerste Kerstdag de 84-jarige W. Dijk- sma om het leven gekomen. Zijn appartement, waar het vuur uitbrak en zeer snel om zich heen greep, brandde totaal uit. Politie en brandweer hadden de handen vol aan het kalmeren van de bewoners, die soms geheel overstuur de straat op waren gerend. Twee bewoners moesten met ademhalingsmoei lijkheden in het ziekenhuis opgenomen wor den. De oorzaak van de brand was gisternacht nog onbekend. Enkele rond het uitgebrande appar tement gelegen appartementen hebben aan zienlijke rook- en waterschade opgelopen. In verband hiermee zijn twaalf bejaarden tijdelijk elders ondergebracht. EN HAAG Uit protest tegen de inval door Sovjet-Unie in Afghanistan heeft een 43-ja- ;e Rotterdammer in de vroege ochtend van veede Kerstdag een dienstauto van de Russi- ie ambassade met benzine overgoten en in and gestoken. De wagen stond voor het am- ssadegebouw aan de Andries Bickerweg in 'n Haag en brandde totaal uit. Rotterdammer werd kort na zijn actie in de in Blankenburgstraat aangehouden. De man ^-klaarde dat zijn protest tegen de Russische al, die precies zeven jaar geleden plaats nd tijdens de kerstnacht, een individuele ac- betrof. De Rotterdammer wordt voorlopig g vastgehouden voor verder verhoor. Een honderd meter lange rij priesters en koorknapen trekt in processie langs de muren van de Geboortekerk in Bethlehem op de bezette westelijke Jordaanoever. De Kerstprocessie had aanmerkelijk minder bekijks dan voorgaande jaren, omdat met name Amerikaanse toeristen het massaal lieten afweten. Een ongunstige dollarkoers en vrees voor aanslagen in het onrustige gebied zouden de oorzaak zijn van het teruglopend aantal toeristen. iil 2 zien het feit deze Franse soldaat gedeeltelijk over de spoor- e an leunt, mag aangenomen worden dat hij weinig vertrouwen n eft in een spoedige aankomst van de trein. De staking onder [it t treinpersoneel in Frankrijk duurt nog onverminderd voort; de e itrostaking daarentegen is tijdelijk opgeschort tot maandag, ai in wordt verder gepraat over de geëiste loonsverhogingen. Een man en vrouw met kind op de arm, die het kapingsdrama overleefden, verlaten dolblij het vliegtuig dat hen van Saoedie- Arabië (zie ook inzetje) terugbracht naar Bagdad. AMMAN/DAHRAN De Iraakse ambassadeur in Parijs, Mohammed Sadiq el-Maschat, heeft Iran er van beschuldigd dat het de kaping met een Iraaks vliegtuig op touw heeft gezet, dat eergisteren ein digde in een bloedbad. Het toestel, een Boeing 737 was op weg van het Iraakse Bagdad naar de Jordaanse hoofdstad Am man. Na een vuurgevecht met een onbekend aantal kapers, zou de piloot een noodlanding hebben wil len maken in Arar, een vliegveld in het noorden van Saoedie-Arabië. Dat mislukte: het vliegtuig brak in tweeën en er ont stond brand. Er zouden 62 van de 107 inzittenden zijn gedood. Iran zou meer terroristische acties willen gaan plegen om de aandacht af te leiden van de binnenlandse problemen en van de tegenslagen in de oor log met Irak. Eén van de ge vangen genomen kapers zou de Saoedische autoriteiten ver teld dat het de bedoeling was geweest om de piloot te dwin gen naar Damascus te vliegen en daarna naar Teheran. Hoe veel kapers er in het vliegtuig waren en hoeveel van hen het ongeluk hebben overleefd is niet duidelijk. Een Jordaanse overlevende heeft verklaard dat ongeveer een half uur na het opstijgen een jongeman de cabine in kwam rennen, die luid schreeuwde en met twee n de Russische ambassade-auto bleef na de indstichting weinig meer over. Een portier- im, schokbreker en wat los blik zijn de stille tuigen van de éénmans-actie tegen de bezet- g van Afghanistan. handgranaten zwaaide. Nadat hij door een veiligheidsagent in de schouder was geschoten, ontstond een vuurgevecht, waarna de kaper een handgra naat wierp. Even later zou nog een granaat zijn gegooid; er is althans een tweede explosie gehoord. Pag. 4: Vier groeperingen ei sen kaping op Doden bij scheepsrampen Een overlevende van het Cypriotische tankschp Stainless Trader. dat in de nacht van donderdag op vrijdag voor de kust van Sar dinië verging, wordt in Italië aan land gebracht. In dezelfde nacht verging in een vliegende storm ook het Britse tankschip Sineta, voor de oostkust van IJsland. In totaal kwamen zeventien men sen in het noodweer op zee om het leven. Donderdag vielen zes doden na het vergaan van een IJslands vrachtschip 300 mijl ten noordoosten van IJsland. Zeker negen mensen worden nog ver mist. £cidóC(SoUACIAlt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1