Prijsvraag over hoogte- en lieptepunten in het oude jaar PUZZEL MEE EN WIN EEN WAARDEBON 4? LV^ en tijdelijk bestaan JAT MOET U DOEN pSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 f PAGINA 13 leven snel, sneller, snelst in een ieds kleiner wordende wereld. Dage- s stroomt het nieuws onafgebroken huiskamer binnen via kranten, ra- televisie en tijdschriften. Maar uit- ïdingen duren kort en papier ver- lijnt binnen de kortste keren in de ullenmand, naar de oud-papierhan- jl, de visboer of de groenteman. En ven snel als uren, dagen, maanden jaren als een schaduw heenvlieden, agen onze herinneringen. Nieuw(s) nel oudbakken. Mijlpalen die soms ejgenlang schreeuwend op de voorpa- la prijken, raken spoedig in vergetel- id. Daarom laten wij op deze pagina eens een aantal hoogte- en diepte ten van 1986 de revue passeren, jj presenteren dat overzicht in de Jm van een prijsvraag. „f opdracht is simpel: Op deze pagina staan vragen over nieuwsfeiten uit 1986. Onder ole vraag staan drie antwoorden, elk met een "Ier. Slechts één antwoord is correct. Noteer letters van 1 tot en met 44 van die ite antwoorden. Die vormen samen een toe- elijke uitspraak van Godfried Bomans. irijf de gevonden zin op een briefkaart en die vóór maandag 12 januari 1987 aan: <dur die :zelredactie van Leidse Courant "jBtbus 11 JO AA Leiden J sider de goede inzendingen verloten wij drie ardebonnen van respectievelijk 75, 50 en 25 den alsmede vijf paraplu's. LEL: VRAAG 1 Na de „snip" en de „zonne bloem" kreeg Nederland er een nieuw biljet van 250 gul den bij. Het is ontworpen door prof Oxenaar en wordt gesierd door de vuurtoren van: U: Texel E: Terschelling D: Haamstede VRAAG 2 Begin januari vond de begrafe nis plaats van de bij een au to-ongeluk omgekomen Zuida- frikaanse blanke activiste te gen de apartheid: R: Wendy Orr E: Molly Blackburn D: Joan Zyl Slabbert VRAAG 3 De komeet van Halley, die één keer in de 76 jaar in de buurt van de aarde komt, zorgde be gin dit jaar wekenlang voor nieuws. Voor de eerste keer werden van nauwelijks 500 ki lometer afstand foto's van het hemellichaam gemaakt door het ruimtevaartuig: E: Vega G: Giotto N: Pioneer VRAAG 4 In Engeland werd de regering- -Thatcher aan het wankelen gebracht door conflicten over de helikopterfabriek: E: Westland N: Sikorsky H: British Aerospace VRAAG 5 G: Vladimir Boekovski C: Aleksander Ginzberg H: Anatoli Sjaranski VRAAG 8 Tot de presidenten die in 1986 hals over kop hun koffers moesten pakken behoorde Je- an-Claude Duvalier („Baby Doe"), dictator van: E: Zuid-Jemen H: Oeganda I: Haïti VRAAG 9 Intimidatie en bedrog ken merkten de verkiezingen op de Filipijnen. President Marcos moest het veld ruimen, nadat mevrouw Corazon Aquino^ steun kreeg van opstandige militairen onder leiding van ge neraal Fidel Ramos en de mi nister van defensie: N: Salvador Laurel E: Juan Ponce Enrile I: Jaime Sin VRAAG 10 De glorierijk door Evert van Benthem gewonnen Elfsteden tocht kreeg een extra vorstelijk tintje door de deelneming van kroonprins Willem Alexander, die meereed onder de schuil naam: E: W. A. van Zuylen D: W. A. van Buren M: W. A. van Drakenstein VRAAG 11 Het milieu van de Noordzee werd ernstig bedreigd door de giftige lading van de gezonken coaster: D: Rio Grande I: Admiral Nachimov S: Olaf VRAAG 6 Met grote verslagenheid rea geerde de wereld op de dood van zeven Amerikaanse astro nauten. Zij kwamen om bij de ramp met het ruimteveer: A: Columbia S: Atlantis C: Challenger VRAAG 7 In ruil voor een aantal spion nen zette de Sovjet-Unie in fe bruari de deur naar het vrije Westen open voor de joodse Russische dissident: Premier Olaf Palme van Zwe den werd op straat vermoord. Hij werd opgevolgd door: A: Gertrud Sigurdsen D: Ulf Andelsohn E: Ingvar Carlsson VRAAG 12 Met brandbommen maakten demonstranten vurig een einde aan een vergadering van de Centrumpartij in een hotel in: A: Ottoland N: Kedichem E: Woudrichem VRAAG 13 In april bestookten Amerikaan se bommenwerpers de Libi sche steden Tripoli en Bengha zi. De aanval was een vergel ding voor: N: De kaping van de Achille Lauro I: De aanslag op een disco theek in West-Berlijn P: De aanslag op een TWA Boeing in Griekenland VRAAG 14 De Russen zwegen aanvanke lijk over de ramp met de kern centrale in Tsjernobyl. Berich ten over verhoogde straling werden wereldkundig gemaakt door: I: Finland S: Zweden D: Hongarije VRAAG 15 Spottend met alle opiniepeilin gen zorgde het CDA tijdens de kamerverkiezingen voor een daverende verrassing. Het aantal zetels dat de christen- -democraten behaalden be draagt: E: 50 S: 52 I: 54 VRAAG 16 In Israël ontstond dit jaar een schandaal toen aan het licht kwam dat een jaar eerder twee Palestijnse terroristen, die na een buskaping levend in han den waren gevallen van de Is raëli's, kort daarop waren ge ëxecuteerd door de veilig heidsdienst: S: Shin Bet N: Haganah L: Savak VRAAG 17 Na een verblijf van zes maan den in het Westen, waar ze een medische behandeling onder ging, keerde Jelena Bonner te rug naar de Sojvet-Unie om zich weer te voegen bij haar echtgenoot: H: Andrei Sacharov J: Joeri Orlov E: Alexander Solzjenitsip VRAAG 18 De Oostenrijkse presidentsver kiezingen werden geheel be heerst door de felle discussies over het oorlogsverleden van Kurt Waldheim. De vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties zou zich schuldig hebben gemaakt aan nazi-misdaden in: A: Polen E: Joegoslavië G: Rusland VRAAG 19 Het boek „Ganz unten" (Ne derlandse vertaling: „Ik Ali") stelde de slechte behandeling van gastarbeiders en het du bieuze optreden van koppelba zen in Duitsland aan de kaak. Het werd geschreven door: R: Heinrich Böhl T: Günter Wallraff O: Günter Grass VRAAG 20 voetbal in de wacht gesleept door: N: West-Duitsland D: Argentinië A: Frankrijk VRAAG 23 Een politieke rel ontstond door WD-voorzitter Kamminga gaf de arrestatie in Moskou van de <je voorzittershamer over aan Kort voor hun huwelijk werden prins Andrew en Sarah Fergu son door de Britse vorstin ver heven tot hertog en hertogin van: E: York V: Wales T: Windsor VRAAG 24 Greg Lemond won de Tour de France. Maar ook Joop Zoete melk zorgde voor Tour-nieuws door een record te vestigen. Als enige reed hij de monster wedstrijd: L: 10 keer M: 13 keer N: 16 keer VRAAG 25 Het uitblijven van economische sancties tegen Zuid-Afrika leid de tot een massale boycot van de Britse Gemenebest Spelen in: I: Edmonton G: Edinburgh E: Montreal VRAAG 26 Opnieuw won Boris Becker de Wimbledon-titel. In de finale versloeg hij: A: Henri Leconte N: Slobodan Zivojinovic E: Ivan Lendl VRAAG 27 Een felle brand veroorzaakte op de RDM-werf een miljoe- nenschade aan boord van een onderzeeboot van het type: G: Zwaardvis Z: Walrus E: Dolfijn VRAAG 28 Meer dan 1500 mensen kwa men om het leven doordat zij in contact kwamen met giftig gas, uitgebraakt door een vul kaan in: I: Kameroen E: Columbia R: El Salvador Om klaarheid te scheppen in de affaire „King Kong" opende justitie het graf van Chris Lin demans in: H: Rotterdam A: Scheveningen T: Amsterdam VRAAG 21 De Amsterdamse stads schouwburg kreeg een nieuwe directeur: W: Berend Boudewijn E: Cox Habbema D: Tetske van Ossewaarde VRAAG 22 In een zinderende finale werd het wereldkampioenschap VRAAG 29 Amerikaanse journalist: A: Larry Speakes N: Nicholas Daniloff E: Walter Conkrite VRAAG 31 Parijs vormde het toneel van een bloedige reeks bomaan slagen. Daarmee probeerde de Libanese organisatie CSPPA de vrijlating te bereiken van de Arabische terrorist: L: Georges Habash R: Carlos D: Georges Ibrahim Abdallah VRAAG 32 Al heel lang wordt er gelachen over mopjes die de draak ste ken met de werklust van amb tenaren. Maar dat lachen ver ging toen er harde opmerkin gen over „luie ambtenaren" werden gemaakt door minister: S: De Korte O: Van Dijk N: Dutman VRAAG 33 Reagan en Gorbatsjov ont moetten elkaar tijdens een mi ni-top op: E: Groenland O: IJsland I: New Foundland oud-minister: E: Ginjaar A: Winsemius N: Schoo VRAAG 40 Vlak voor het nieuwe seizoen maakte een van onze vader landse schaatsers een val, waardoor hij in het gips moest. Dit ongeluk overkwam: D: Robert Vunderink K: Evert van Benthem L: Richard van Kempen VRAAG 41 Koningin Beatrix zette in de Oosterschelde de kroon op de deltawerken door één van de 62 stalen schuiven van de stormvloedkering te laten zak ken in het stroomgat: E: Roompot R: Schaar W: Razende Bol VRAAG 35 De Nobelprijs voor de Vrede ging dit jaar naar: N: Winnie Mandela D: Elie Wiesel T: Vaclav Havel VRAAG 36 Amsterdams olympische droom eindigde in een nacht merrie, nadat het IOC de Spe len voor 1992 toewees aan Barcelona. De Olympische Winterspelen 1992 zullen wor den georganiseerd door: S: Cortina d'Ampezzo A: Falun E: Albertville VRAAG 37 De parlementaire enquêtecom missie die een onderzoek gaat instellen naar de „ABP-affaire" staat onder voorzitterschap van: T: Klaas de Vries C: Hans Alders V: Theo- Joekes De gevechten in Oost-Surina- me tussen het leger van Bou- terse en het Junglecommando van Ronnie Brunswijk leidden tot een grote stroom vluchte lingen naar: U: Brits Guyana E: Brazilië O: Frans Guyana VRAAG 42 Het eerste kerkgenootschap dat ook de relaties van niet- -gehuwden en homoseksuelen inzegent is de: W: Nederlands Hervormde Kerk M: Remonstrantse Broeder schap E: Nederlandse Protestanten Bond VRAAG 43 De affaire rond de levering van Amerikaanse wapens aan Iran („Irangate") leidde tot het af treden van Reagans veilig heidsadviseur: S: Poindexter E: McFarlane R: Kissinger VRAAG 44 De opbrengsten uit de wapen verkopen aan Iran werden in het geniep doorgesluisd naar de guerilla-organisatie: N: Lichtend Pad T: Contra's D: Junglecommando Brunswijk Tijdens de snelle Atlantische oversteek vestigden ballon vaarder Henk Brink en zijn be manning een aantal records met de: E: Dutch Viking N: Flying Dutchman Y: Double Eagle VRAAG 38 Een vliegtuigongeluk kostte het leven aan Samora Machel, president van: A: Zambia H: Zimbabwe O: Mozambique s] M 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ts hing Vadertje Tijd in zijn klok- toel, tegen de muur naast de waarin zijn jongête spruit 3s lag te tikken. Klokslag aif uur in de nacht van 31 de- iber op 1 januari was hij gebo- zijn zoon. Vader wist dat tijd- nog zo precies omdat juist de htwaker langs was gekomen: klok heit twaalf, twaalf heit de De man was daarbij door Is tuintje gelopen en had de euwklokjes vertrapt. Als Klok f („wij noemen hem Klokkie", ld op het garantiebewijs) werd prille uurwerkje ingeschreven de gemeente Wijk bij Uurstede. sder Jodel, afstammend van het Ie Zwitserse geslacht der koe- ksklokken, had een zware be ing achter het deurtje, 's Mor- s begon het al; eerst het vlugge- I hogere tikken dan normaal, ge- ■£d door de eerste klokslag. De mien begonnen steeds rapper te ïen (pa had ze geklokt), waarna er in paniek de vroedklok had ebeld. Vadertje Tijd was op ge- 'rtegebied een man van het type wel de klok had horen luiden niet wist waar de klepel hing. oedklok adviseerde hem scho- stofdoeken en gesteriliseerde ke-olie bij de hand te houden arschuwde de klokkenmaker. Toen de bevalling zelf. Moeders deurtje wilde niet snel genoeg opengaan toen Klokkie zich aan diende. Klokkenmaker Tiktak die tegen de klok moest wer ken besloot tot een operatieve ingreep, waarbij twee veertjes door geknipt moesten worden. ,,Het is dat ze uit het goede hout gesneden is, anders had ik het nog niet gewe ten", overdacht vader. Alles was toch in orde gekomen. Klokkie zag er klokgaaf uit, had wij zers en klok-en-hamerspel prima op de plaats zitten, en na een paar tikken van de vroedklok luidde hij hard. Hij was goed bij de tijd, op gewonden' noemde de klokkenma- ker het zelfs. Klokkie had het Friese staartklok achtige van hem, zag Vadertje Tijd, maar het vogelgeluidje van z'n vrouw, hoorde hij. De wijzers waren een onmiskenbare trek uit zijn fami lie, gloeide pa. Ja, de Grote Klok kenmaker had hen goed bedacht. 'k Heb een zoon!", kwam Vadertje Tijd de volgende dag opgetogen zijn stamcafeetje binnen. Zijn stem klonk als een klok door de gezellige ruimte. Hij bestelde een extra oor lam en met z'n vrienden klokte hij gulzig de nodige glazen olie-tic naar binnen. Met moeder ging het on dertussen beter. Van de klokken maker had ze nieuwe veren gekre gen. Nadat ze een paar dagen tus sen twee en vier had gerust va der zette daartoe de slinger stil kon ze langzaam maar zeker weer aan haar dagelijks werk. Ze koe- koekte dat het een lieve lust was en overstemde op de volle uren bijna de plaatselijke torenklok. UURTJE Toen Klokkie anderhalf was leerden zijn vader en moeder hem lopen. Moeder stak een sleuteltje in zijn naveltje, wond hem een klein beetje op en na wat vallen en opstaan be gon de secondewijzer zich te ver plaatsen. Na vijf stapjes viel Klokkie op z'n wijzerplaatje en begon olie te lekken. Toen moeder hem een schone luier had gegeven, probeer de Klokkie het weer en nu ging het beter. Hierna luidde het klokje van gehoorzaamheid en moest de jonge Tijd op tijd naar bed. ,,Een bijzonder kind, en dat is het", placht vader tegen zijn vrouw te zeggen als Klokkie weer wat uitge vreten had. Zo had hij een keertje de bril van nicht Uurtje verstopt, die lag te slapen. Toen het familielid wakker werd kon ze niet meer zien hoe laat het was. En Uurtje had het al zo moeilijk; ze had vroeger op de lom-school gezeten omdat ze ach terliep. Klokkie moest meermalen z'n excuus en een bosje sneeuw klokjes aanbieden. Maar Vadertje Tijd had heimeljk zo gelachen om die kwajongen, dat zijn klepel ervan trilde. Toen de zomertijd zich aandiende besloten vader en moeder hun klokhuis-met-klokgevel te verwisse len voor een vakantie op de Gross Glockner. Ze vermaakten zich er opperbest; pa had z'n wijzers afge daan, onder z'n staartklok gegespt en was meermalen de berg afgegle den. Erg lang waren ze niet geble ven; moeder kreeg heimwee want, hield ze haar man voor, zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Klokkie groeide ondertussen als kool en hij was een man van de klok geworden. De lagere en mid delbare school kenden in hem een uitstekende leerling, die vaak de klok rond werkte. SCHIPPERTJE Ook sportief succes was voor hem weggelegd. Met name op de loop nummers was hij op z'n sterkst. Hij Hep zo hard dat zijn uurwerk amper van een duikersklok had jaren op zee gevaren en wilde eindelijk wel eens vaste grond onder haar voeten. In een discotheek was ze het middelpunt van de belangstel ling geweest doordat ze de nieuw ste mode de klokrok van Clock work Orange droeg en Klok was onmiddellijk op haar gevallen. Klok ging de handel in, hij werd zeepfabrikant, die „Klok Hagelwit' op de markt bracht. Hij was soepel voor zijn personeel ervaren pen dules en schoolverlatende wekker tjes maar had wel een prikklok geplaatst. De zaken gingen zo goed dat hij een reiswekker aanstelde als vertegen woordiger. Klok trouwde met Schippertje en zij raakte in verwachting. Maar onder wijl ging de gesteldheid van Vader tje Tijd hardhollend achteruit. Hij raakte ontstemd, kreeg houtworm en last van z'n rikketik. De klokken gieter. de timmerman en de klok kenmaker moesten er aan te pas komen. Die zagen echter dat vaders dagen geteld waren, ,,'t Is niet meer dan een kwestie van tijd", sprak het trio. Na nog een keer opgeveerd te zijn, ruilde Vadertje Tijd het tijdelijke voor het eeuwige Leven op oude jaarsdag. De droefheid werd echter overschaduwd door een andere ge beurtenis: Klok, een man van de klok inmiddels, stond op het punt vader te worden. En om klokslag twaalf uur, in de nacht van 31 de cember op 1 januari de klokra dio gaf het exact aan schonk een uur werk had met zestig minu- -kie had hij laten vallen) kreeg ver- Schippertje het leven aan een zoon; ten. kering met een alleraardigst klok- De jonge Klok Tijd het bijvoegsel kinnetje. Schippertje dochter

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13