Cameleon werpt zich op de hoogte punten der uitgekookte lichte muze MARK RENT GRAAG m hond zoekt huis LEIDEN OMGEVING jteidócOowvant ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 PAGINAjT COMPLETE OPERETTES ZINGEN IS ERG FIJN MAAR ER IS NOG IETS MEER In de streek tussen Lei den en Hillegom staan bijna veertig mannen en vrouwen te popelen om gezamenlijk het hoogste lied te kunnen gaan zin gen. Wat enthousiasme al niet vermag! Amper een maand geleden werd een idee geboren en nu al lijkt het of Cameleon bo ven Jan is. Fijn met el kaar operette-melodieën ten gehore brengen, of van die vlotte musical liedjes of een gezellig vers uit een komische opera, want dat heb je ook. Praten met Wilma van Duy- venbode, zakenvrouw in Öegstgeest, en Piet Bakker, gepensioneerd, maar met een zesde zintuig als het op zin gen en organiseren aankomt. £ij waren de werkzame gees ten achter het zanggenot dat nu ruim baan krijgt als „Ca meleon, een nieuw koor in de Leidse regio". Zij kennen elkaar al langer dan vandaag en dus waren er weinig woorden nodig om een ge dachte tot leven te wekken. Al snel was er contact met vier anderen: Cor van Win- sen, Janny Potjes, Clara Dirkse en Theo van Steyn; ook al begeesterd. Zes oprich ters van een nieuw koor, dat op 7 januari al zijn eerste re petitie heeft. En wat zal het dan zijn? Wilma: „Nou, ik denk dat het Edelweisz wordt, uit de Sound of Music. Daar hebben we echt zin in". Piet Bakker: „Ziet u, de meesten van ons hadden al eerder in verschillende ope rettegezelschappen gezongen. Dat was in een volledige ope rette, met solisten en zo die de meeste aandacht trokken. Maar Wilma en ik wisten, dat er kennissen van ons wa ren die liever puur in een koor wilden zingen, niet meer die complete operettes. Gewoon een hele avond ge zellig leuke dingen zingen en zonder die alles opeisende so listen. Daar wilden we wat aan gaan doen, eind novem ber. Een week later was er Drie van de zes oprichters van Cameleon: v.l.n.r. Cor van Winsen, Wilma van Duyvenbode en Piet Bakker. De muze is hun niet vreemd. een open avond als kennis making en meteen waren er al achttien mensen die ook belangstelling voor zo'n koor hadden. Daarbij was ook de beroepsdirigent Wim Kotter- man uit Öegstgeest. Ook een man van het eerste uur en mede veroorzaker van ons koor. Die zei: als jullie er tien bij elkaar hebben doe ik mee. Nou, na wat publikaties in kranten hadden we in no time vijfendertig serieuze kandidaatleden bij elkaar. Velen met zangervaring; in het KLM-koor, bijvoor beeld". Wilma: „Het zijn er nu bijna veertig. Het gaat ge beuren!" Gat in de markt Het draait om het zingen van het lichtere genre, selecties uit zangspelen. Piet Bakker, voorzitter van het voorlopig bestuur: „Er was een Sassen- heimer bij die gek was op het zingen van operetteschlagers en daarvoor, met een broer, steeds naar Beverwijk reisde. Die man zei tegen me: „Het is geweldig! Jullie hebben een gat in de markt aange boord. Nu kan ik gewoon in Sassenheim blijven en toch zingen. Prachtig toch!" Het koor Cameleon (met een C, omdat dit iets cierlijks heeft en past in de operettes feer er is lang gedubd op een naam) gaat zich speciaal toeleggen op het zingen van herkenbare melodieën, op een voor amateurs zo hoog mogelijk niveau. Cameleon is niet alleen een woestijndier dat met z'n lange tong vlie gen vangt, maar hij past ook z'n kleur aan de omgeving aan. Een fraaie symboliek, vindt Piet Bakker: „Camele on vangt niet alleen zangers en zangeressen, maar het koor wil zich ook aanpassen bij mensen die, zeg maar, drempelvrees hebben omdat ze geen noot kunnen lezen. Anderzijds is voor deze naam gekozen omdat we concerten willen geven voor een zo breed mogelijk publiek met een gevarieerd programma. Wie moeite zou hebben met het notenschrift, raakt daar al snel overheen. Daar zal ook onze dirigent Wim Kot- terman (met VUT en veel tijd beschikbaar) wel voor zorgen. Hij is een expert". Op verzoek Wilma van Duyvenbode, voorlopig eerste secretaresse: „We willen vanaf oktober, november in het nieuwe jaar uitvoeringen gaan verzorgen voor bejaarden. Het jaar daarop ook grotere uitvoerin gen". Piet Bakker: „We wil len verzorgd naar voren ko «vOp -mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 pp toestel 10. men. Als we op verzoek „In 't stille dal, in 't groen dal" moeten zingen is dat uitste kend. Dat vinden bejaarden vaak prachtig. Of „Op de blanke top der duinen". Dat doen we gewoon. De klant is koning. Im weiszen Rössl is weer wat anders. Misschien dat er wat „taallessen" ge wenst zijn voor de uitspraak. Of wat correcties in „Annie get your gun": I can do any thing better than you. Het is even een beetje bijschaven door Wim Kotterman. Je leert er nog wat van ook. Maar we willen van alles zin gen en we schamen ons ner gens voor". Het voorlopig bestuur denkt er ook al aan om later in de tijd zelf „met elkaar" kleding te gaan maken om een klein beetje uniform ten tonele te kunnen verschijnen. Toe komstmuziek. Cameleon wil ook te zijner tijd een eigen herkennings-tune hebben. Wilma: „We moeten iets ver zinnen, eventueel via een prijsvraag". Voor een jaar is een repetitieruimte afge huurd. In Sassenheim. Een schoollokaal in „Kastanje hof". Er staat een piano. De begeleiding is verzekerd. Wim Kotterman zit achter het instrument, slaat akkoor den aan en heft z'n rechter hand om het tempo te rege len, te accentueren, en de in zetten aan te geven, terwijl desnoods de linker doorgaat in de bas. Ideaal is natuurlijk een eigen pianist, terwijl de dirigent gewoon dirigent kan zijn. Toekomstmuziek, voor alsnog. Elke woensdagavond wordt er in Kastanjehof gerepe teerd, van 8 tót 10v Mot val len en opstaan. Geleende stoelen, voorlopig. Wie heeft er stoelen? Desnoods opsta- pelbaar. Er zijn een keuken blok en een geiser voorhan den. Frisdrankjes worden door de leden meegenomen. Alles kan later nog geregeld worden. Maar eerst zingen! Operette, musical, Weense avonden. Als men wil „Sarie Marijs is zo ver van mijn hart". Contributie 17,50 per maand. Een koopje. Vond de Sassemer die elke week naar Beverwijk op en neer moest als hij wilde zingen. Stemproef Bijna veertig aspirantkoorle den; en wat er nog meer bij komt, nadat u deze opwek kende klanken gelezen hebt. Uit Leiden, Öegstgeest, War mond, Sassenheim, Lisse, Noordwijkerhout (Piet Bak ker), Voorhout en Katwijk. Straks getest door Wim, Kot terman voor een stemproef. Om te bepalen of je nu een lage of een hoge alt bent, of een tenor, bariton of bas. Dat moet de dirigent nogeens be kijken. Iedereen is in z'n sas, bij Cameleon. Beslist wel. Op 4 februari is de eerste leden vergadering om de zaken door te spreken en een defi nitief bestuur te kiezen. De ervaring leert, dat dit meestal het zittend voorlopig bestuur is. Immers, die jongens en meisjes van de aanzet weten van wanten. Beginners geven doorgaans graag hun portie aan Fikkie, die er wel raad mee weet. De samenstelling van het huidig singsongbestand is zeer gunstig: vrij veel man nen; zeg maar een stuk of veertien (een opmerkelijk ge geven onder onze vaderland se gezelligheidskoren), en iets meer vrouwen. Ik hoor ze al, en zie zë lichtelijk bewegen op de meeslepende cadans van „Du solist der Kaiser meiner Seele sein; Du, Du nur allein". Eindelijk eens kortweg zingen van waar het op staat. De gemiddelde leef tijd van de kooroptanten ligt tussen de 35 en 40 jaar, maar wie jonger of ouder is kan nog veel bereiken bij Came leon. Het gat is aangeboord; en nu maar uitdiepen. Met een ge-, geven uit Duizend en een Nacht (Strauss-Reiterer). La ter kan het repertoire verder worden uitgebreid. Misschien met highlights uit Porgy and Bess. De toekomstige mu- ziekcommissie zal dat moeten uitmaken. Wilma en Piet be seffen al een beetje waar ze aan begonnen zijn. Maar het wordt veel erger. Zoeken naar sponsors, het werven van donateurs. Het begin is veelbelovend. Een zakelijke mededeling: stichtingen, in stellingen, organisaties en nog vele anderen, die het ge zelschap van Cameleon wil len uitnodigen voor het ge ven van concerten kunnen met het bestuur contact op nemen. Laten we zeggen te lefonisch; dat is het makke lijkste. Wilma, 071-175860, Piet Bakker 02523-72938, Janny Potjes 071-215173, Cor van Winsen 01711-10542. Ca meleon start vierstemmig, maar als het een beetje mee loopt wordt het wel zes- of achtstemmig. Wilma van Duyvenbode, wier man ook buiten de technische zaak pal achter haar staat, en dat geldt voor alle partners van de voorlopi ge bestuursleden: „We trap pelen van ongeduld om te kunnen beginnen. Kom op, we willen zingen! Maar ook solisten zijn van harte wel kom. We hadden nooit dur ven dromen, dat er zó'n gi gantische belangstelling voor het nieuwe koor zou zijn. We starten onder een gunstig ge sternte". Kerrie-champignonsoep - emberschnitzel met loperwten en aardappelen kersenkwark Nodig voor twee: 250 g kip- lepoelet, 0,6 dl water, zout, li, laurierblad, foelie, pe- lerkorrels, 15 g boter, ker- ie, 50 g champignons, 15 g mem; V schnitzels, zout, peper, bloem, 20 g boter, 0,5 dl wa ter, stukje bouillontablet, 2 bolletjes gember, 0,5 dl 'koffiejroom; 150 g doperwten uit diep vries, blik of glas, zout, 5 g loter, uitje, 1 plak gekook te ham, peterselie; \5 tot 1 kg aardappelen; ei, 30 g suiker, 2 lepels sap, 125 g kwark, blikje kersen, citroenessence. Laat vandaag het kippepoelet drie kwartier trekken in water met zout, ui, laurierblad, foelie in peperkorrels. Zeefde boud oir. Haal het kippevlees van de botjes. Schep morgen het vet van de bouillon. Fruit een lepel kleingesneden ui licht- wuin in de boter. Bak nog ven kerrie en de in plakjes '.esneden champignons mee. Itrooi de bloem over het mengsel en roer er de bouillon door. Laat de soep tien minu ien trekken en maak haar af met kippevlees, zout en kerrie. Bestrooi de schnitzels met zout en peper en haal ze door bloem. Bak het vlees in acht a ien minuten bruin en gaar. Houd het dan op een bord warm op de pan met kokende aardappelen. Laat de jus even koken met water, bouillonta blet, stukjes gember en iets ge mbersiroop. Roer de room door de jus. Maak de doperwten af met een mengseltje van gefruite ui en kleingesneden ham en itrooi er fijngeknipte peterse- ie over. Maak het luchtige dessert als de aardappelen goed en wel koken. Splits het ei. Roer het teel schuimig met de helft van de suiker. Voeg sap, kwark, kersen en citroenessence toe. Klop het eiwit stijf onder toe voeging van de rest van de tuiker. Schep het kwark meng el luchtig door het eiwit. Menutip voor maandag: rolla deschijf met zuurkool-bieten- vlade en gebakken aardappe len - koffievla. JEANNE Nieuwbouw in oude stijl aan Kerklaan De oude huisjes aan de Kerklaan in Leiderdorp zijn gesloopt ten behoeve van zes nieuwe wonin gen die enigszins in dezelfde stijl worden opge trokken. Onlangs werd door intiatiefnemer V. Molkenboer uit Leiden daarvoor de eerste paal geslagen. Aanvankelijk was het de bedoeling om de oude huizen te restaureren, maar dat bleek financieel geen haalbare kaart. Vier van de nieu we woningen worden in een rij gebouwd op de plaats van de oude panden. Daarnaast was nog ruimte voor twee grotere, vrijstaande woningen. Die woningen gaan 300.000 gulden kosten. De vier kleinere woningen, die worden gesubsi dieerd door het Rijk komen op 135.000 gulden. Alle woningen zijn inmiddels al verkocht. Er was veel belangstelling voor. De huizen zullen rond augustus 1987 gereed zijn. Deze week heeft „Hond zoekt huis" een echte jachthond in de aanbie ding. Mark is de roep naam van deze Duitse staander. Hij werd enige tijd geleden door zijn vo rige bazen naar het asiel gebracht, omdat hij te druk voor hen zou zijn. Volgens de asielbeheer der valt die drukte van Mark in het asiel nogal mee. „Mark is een echte jachthond. Dus dat bete kent dat hij flink moet kunnen rennen. Zo'n hond heeft de ruimte no dig en moet dus goed uit gelaten worden en niet alleen aan de riem. Als hij gewoon zo af en toe flink kan rennen, dan is het helemaal geen druk ke hond", aldus de asiel beheerder. Mark heeft een bruin met wit gespikkelde vacht en is zeven jaar oud. Hij ziet er fraai uit en is erg lief. Hij is ook erg lief voor kinderen en zal ze geen strobreed in de weg leg gen. Behalve lief, is hij ook heel erg gemakkelijk. Mark luistert goed en kan gerust eens een ochtend en middag r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes jeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12,14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. alleen thuis blijven. Natuur lijk moet een hond altijd eerst de gelegenheid krijgen om zich thuis te voelen bij een nieuwe baas en Mark moet. dus niet te snel alleen gelaten worden. Als Mark wordt uitgelaten dan trekt hij in het begin wat aan de riem. Hij is wat onge durig en wil het eigenlijk di rect op een rennen zetten. Maar merkt Mark dat hij niet direct wordt losgelaten, dan trekt hij ook minder aan de riem. Krijgt Mark straks een baas, die goed met hem over weg kan, dan zal het goed mogelijk zijn om Mark veel los te laten lopen. De hond luistert tenslotte goed en zal in de buurt zijn baas blijven. In de auto is Mark wat on wennig. Hij wordt niet ziek, maar Mark lijkt een auto een overbodig apparaat te vinden. Hij heeft het liefste zijn vier pootjes gewoon op de grond. Mark is een geschikte hond voor een gezin met kinderen. Men moet echter wel de be reidheid hebben om vaak met hem uit wandelen te gaan en hem ook de gelegenheid ge ven om ergens flink rond te rennen. Dat ligt nu eenmaal in de aard van een jachthond en een nieuwe baas zal die geaardheid moeten accepte- De nogal teruggetrokken poes van vorige week, Kirstim, zit nog steeds in het asiel. Poe zenliefhebbers hebben het op het moment waarschijnlijk veel te druk met kerst-inko pen. Kirstim hoopt nu dat er na de feestdagen weer meer aandacht voor haar is. Vuurwerk Honden en katten zijn vrese lijk bang voor vuurwerk. Zij raken van het lawaai soms de kluts kwijt en zijn verder vaak slachtoffer van „gein tjes" van vuurwerk gooiende jongeren. Honden zouden daarom in de periode rond oud en nieuw aan de lijn moe ten blijven. Op oudejaarsa vond moeten de honden en katten in huis gehouden wor den. Vooral katten, die vaak buiten lopen, raken door het lawaai soms helemaal hun ge voel voor oriëntatie kwijt en belandden dan later geheel in de war in het asiel. fSGMÉfë Mark is een echte jachthond en moet dus regelmatig flink ren- BURGERLIJKE LEIDEN Geboren: Helene Anna, d.v. J. W. M. van der Meer en M. Kever; Mei- ke Joanne Kathelijne, d.v. J. W. Wilbrink en A. J. M. Beugelsdijk; Nathalie, d.v. W. J. Schouten; Youssef, z.v B. Srour en J. Boutouil; Arlette Maj-Britt Gwendoline, d.v. C. J. Langerak en G. Koper; Wouter Johan, z.v. J. A. Dekker en E. M Berend- sen; Lenneke Yvonne, d.v. F. E. C. W. Hoogervorst en S. Schaap; Esther Hele na, d.v. D. P. Ezquerro en G. van Duijven- voorde; Niko, z.v. R. M. Wanders en M. L C. van der Sanden; Irene Josine, d.v. J. A. G. Verwater en C. C. J. van der Helm; Lindsay, d.v. R. M. Korsuize en M. H. Ver del; Frederik Cornelis, z.v. F B Walraven en H. Arbouw; Anna Caroline, d.v. M. E. van den Blink en E. K. B. Tengeler; Jorrit, z.v. R. T. M. van der Meij en A. Brinkman; Lennard. z.v. R. T. M. van der Meij en A. Brinkman; Pascal, z.v. F. L. Wijnen en A. M. Niessink; Danielle, d.v. R. Velthuijzen en J. G. W. Verhoog; David Andreas Wil helmus. z.v. L. J. M. Weijers en I. J. Sweekhorst; Anne Jacobus, z.v. J. Pas- schier en A. R. Kuipers; Isabelle Avalon, d.v. L. Heijligers en N. Breedijk; Nelleke, d.v. J. Kok en E. N. Smit; Wietske, d.v. N. B. A. van Rijnswou en A M. Prinsen; Mi chel, z.v. P. Plokker en N. van Rijn; Rem- co. z.v. J. J. Vermond en C. Ruis; Jacque line. d.v. J. Scheurwater en W. M. van der Boon; Jacoba Adriana, d.v. M. G. Yper- laan en C. van der Eijk. Amber. d.v. F. W. M. van der Poll en K. S. C. Köhne von Jaski; Lisanne, d.v P. F. H. Beerenfenger en E. M. Chrlspijn; Elisabeth Johanna, d.v. J. C. Bedijn en E. J. Haasbroek; Lin da, d.v. J. M. Poelsman en M. G. Hoog land; Cornelis. z.v. J. C. Plug en M. van Duijn; Auke Willebrord, z.v. M. J. M. Weekenborg en A. W. M. Bakker; Renate, d.v. T. A. Lakenberg en I. T. Levarht; Ma ren Bente, d.v. R. A. van Loon en I. F. Jonker; Peter Roniels, z.v. R. P. Koning en W. F. Houwer. Helena Maria. d.v. J. Molenkamp en J. M. E. Veenhot; Pinder- jeet, z.v. N. Singh en Joginder Kaur; Pie- tet Cornelis. z.v. P. C. Heemskerk en C. van Rhijn; Said. z.v. A. Ajar en K. Ghali; Geertruida Magdalena, d.v. J. P. Duiven voorden en J. Vuurens; Huig-Anne. z.v. H. Ouwehand en J. K. Kuijt; Renatus Adria- nus Johannes, z_v. F. J. Bierman en C. J. Kaptein, Sebastiaan, z.v. R Kiemel en M. C. E. Wakka: Pieter, z.v. J. C Vlasman en T. van Duijn; Marije Thea Margaretha, d.v. T. T. van Leeuwen en I. J. H. Jans sen; Jonkheer Duco Adriaan Gillis, z.v. jhr. J. D. Wesselman van Helmond en J. E. Blussè van Oud-Alblas; Jelmer, z.v. S. Louwsma en L. A. C. de Leeuw; Kimberly Jacqueline, d.v. H. van der Meij en M. L. Stavteu; Carola. d.v. J. Hillebrand en M. Nieuwenburg. Fatih. z.v. A. Memisoglu en M. Yilmaz; Sanne Maartje. d.v. J. F. Bave- laar en C. A M. Walter; Marieclaire, d.yf. J. van Winkel en M. W. Beumer; Seyhart. z.v. T. Sari en S. Sari; Rachel Debora, d.v. A. J. Zander en I. J. H. Severing; Nat halie. d.v. B. C. J. M. Turk; Martinus, z.v. M de Mooij en P. W. van Duijn; Woutér Frederik. z.v. J. M. Pierrot en G. A. M. Corton; Joyce, d.v. J. van der Plas en A. W. Wever; Anne Ludwina. d.v. G. J. C. Af Heemskerk en H. M. Geerlings; Jan Je roen. z.v. J. M. van lersel en E. R. Wei- terhoff; Jan. z.v. J. Plug en A. J. Guijt. Ondertrouwd: J. J. Verkuijlen en M. G. Optendrees; S. P. G. van Raak en A. Q. F Worst; C. L. Hage en W. J. P. van Dia- gele; A. G. Blankestijn en K. Otsuka; T. N van der Biezen en M. L N. Roland; P. den Os en J. Pardon; B. Schrevet en A. M van Lonkhuyzen; A. K. C. van den Hoo- gen en E. A. E. Schulz. R. M. Navarro en M. E. Keus; F. P. de Lannee de Betran- court en W. den Otter; L. T. Schonagen en J. Huvsman. Gehuwd: A. V. Henzen en S. H. J. Rade maker; E. L. H. M. van de Loo en L. K. M. C. Niemer; R. P de Regt en J. de Visser; J. G. R. Chadron en J. H. Hemertk; R. Stouten en A. M C Beerenfenger. Overleden: C. N. Breedeveld. geb. 20-7- 1912, man; W. C. Pasman, geb. 9-4-1909. man; G. E. Zeegers. geb. 2-3-1900. vrl, geh. gew. met P Kukler; M. Kneetel, geb 1-1-1911, vrl. geh. gew. met K. Luijer; C. A. Zoet. geb. 8-8-1928, man; M. van den Nieuwendijk, geb. 7-3-1908, vrl.. geh. gew. met A. Gressie; M. P. Diederiks. geb. 29-10-1904. vrl. geh. gew. met A. C. J. A. Greebe; A. de Mooij. geb. 24-3- 1895, vrl., geh. gew. met N. H. Wiesmet)- er; L. J. P. M. Badoux. geb. 11-11-1942, man; T P. van Dorp. geb. 26-9-1916. man; H. van Ringelestijn. geb. 19-7-1983, vrl.; W. Geuke, geb. 15-8-1924, vrl.. geh. gew. met J. Molenaar C. L van Schoo- ten, geb 29-9-1920, man; R. van Wordra* gen. geb 30-11-1986. man; M. Stouten, geb. 24-5-1912, vrl.. geh. gew. met J. Mo lenaar; M. M. van der Linden, geb. 16-7- 1913, vrl. echtg van J. W. C. Brands; 0. Bul. geb. 3-3-1930, vrl. echtg. van H. Ptessius; R. M M. Vreede. geb. 1-10- 1980. vrl.; D. W Ouwehand. geb 8-10- 1939, vrl., echtg. van H. van Beele; G Keehnen. geb. 21-9-1932, man; A. H. de Koning, geb. 29-6-1923. vrl.. echtg. van G. J. J. Mokveld; H. J. Stern. geb. 6-2- 1931. man; E. S Rooseboom. geb. 13-7- 1923, man; W. H. Taconis. geb. 4-7-1888.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11