Leids basketbal bastion wankelt en stort ineen k" ujAp Kii CM jm: uN y LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 Degradatie Korfballend Leiden verloor opnieuw haar enige verte genwoordiger in de hoogste afdeling. Fides Pacta slaagde er voor de derde maal in haar bestaan niet in zich op landelijk topniveau te handhaven. Na een re delijk begin, zakte de ploeg steeds verder terug en via een wel erg overtuigende 12-5 nederlaag tegen DOS '46 werd de degradatie een feit. Met TOP en Pernix tracht Fides Pacta dit zaalseizoen het voor Leiden ver loren gegane terrein te heroveren. Geen kampioen AZC werd in 1986 voor de verandering eens geen Ne derlands waterpolokampioen. Het Veenendaalse VZC met Alphense oudgedienden Buunk en Van Es bleef de ploeg van de nu vertrokken coach Istvan Goor voor. De Zijl/LGB kwalificeerde zich traditiegetrouw bij de sterkste vier verenigingen, maar leed wel degelijk eveneens een kostbaar verlies. Aan het eind van het seizoen liet steunpilaar Stan van Belkum immers we ten De Zijl/LGB te zullen verruilen voor „aartsvijand" AZC LEIDEN Na achttien jaar eredivisie kwam dit in 1986 een verwacht einde aan het top-basketbal in Leiden. De club die ooit als Bona Stars aan het grote karwei begon, als BS Leiden en Mercasol in de marge doorging, vervolgens als Parker de top bereikte en uiteindelijk via Elmex weer ge woon BS Leiden werd, deed aan het eind van het basket balseizoen '85-'86 noodge dwongen een aantal zeer forse stappen terug. Noodgedwon gen inderdaad, nu de grote geldschieters het lieten afwe ten en er ook voor goedwillen de lieden als Pim Perquin, die immer achter de schermen doende was te redden wat er te redden viel, in mei 1986 niets meer te redden viel. Een basketbalbastion wankelde en stortte ineen na een laatste seizoen, dat zijn gelijke niet kende. En misschien was dat nog wel het meest trieste van het hele verhaal. De geschiedenis van het Leid- se basketbal begint in de jaren vijftig, als op het Bonaventura Lyceum gymnastiekleraar Kal lenberg het nieuwe spel „bas ketbal" introduceert. Het spel slaat aan én Kallenberg for meert een schoolteam dat al snel aan de weg timmert. In re cordtempo groeit de basket- balsport uit zijn kinderschoe nen en via de club Bona Stars stuift Leiden richting eredivisie, nadat in het seizoen '60-'61 de promotie naar de landelijke klasse is bewerkstelligd. Man nen van het eerste uur zijn An- dré de Jong, zijn broer Peter, Harry Stol en Kees Pleij, om er maar een paar te noemen. In 1967 slaat de club de eerste mijlpaal de grond in, als de be slissingswedstrijd tegen de Amsterdamse Wolves na ver lenging (62-62) met 72-76 wordt gewonnen en de promo tie naar de eredivisie een feit is. Uit de Leidse Courant van 24 april 1967: „Opvallend was verder dat na afloop van de wedstrijd de supporters eerst allen hun schoenen uittrokken, alvorens het speelveld te be treden en hun idolen op de schouders te nemen". De club speelt dan overigens in Den Haag in de sporthal aan de Steenwijklaan, omdat Lei den geen geschikte accommo datie heeft. Als op 24 septem ber 1968 de Vijf Meihal wordt geopend, heeft Bona Stars Lei den eindelijk een eigen thuis haven. Onder die naam Bona Stars speelt Leiden negen jaar eredivisie. Een vierde plaats in 1974 is de hoogste notering die de ploeg weet af te dwin gen. Het is echter een periode waarin men met de ontwikke ling van de basketbalsport'in Nederland meegroeit. Zo worden begin jaren zeven tig Wayne Denham en Bill Moody als eerste Amerikanen ingelijfd. Er zullen nog velen volgen, vijfentwintig om pre cies te zijn. Bill Allen, Walker Banks, Vic Bartolome, Jerry Beck, Gerg Bell, Ray Bower- man, Ruppert Breedlove, Ar thur Collins, Richie Cornwall, Don Cox, Dave Downey, Ervin Giddings, Dave Kyle, Tom Lockhart, Bob Miller, Tony Parker, Steve Puidokas, Reg gie Royals, Lace Strong, John Washington, Wilson Washing ton, Butch Webster, Michael Wiley, Al Williams en Rudy Wil liams. Het waren de tijden dat de sponsoring zijn intrede deed. BS Leiden nam in 1975 de naam Mercasol aan en behield die naam twee seizoenen, dTe beide werden afgesloten met een tiende en laatste stek. Bij gebrek aan belangstelling voor promotie in de lagere klasse, hoefde Leiden nimmer te de graderen. Mercasol wordt in 1977 opge volgd door de beste sponsor die het Nederlands basketbal ooit kende: „Parker". William Ricker en later Robert Bock- weg zijn de geldschieters ach ter de ploeg, Frans van Eg- mond schuift zich nadrukkelijk op de voorgrond als manager. In die dagen komt ook een an der soort gastarbeider naar Leiden: de Nederlandse Ameri kaan. Het zijn onvergetelijke Een onvergetelijk beeld: op 21 april 1979 bevolken 10.800 mensen de Groenoordhal waar dan een van de vele duels tussen Leiden (Parker) en Den Bosch plaatsvindt. mannen die, al dan niet met een dubbel paspoort, hun kun sten ten beste geven in Leiden. Hun namen: Roland van den Bergh, Sid Bruinsma, Everett Fopma, Bob Heuts, Bob Huis man, Kruidhof, Bob Oostveen, Chris Plaat, Mitchell Plaat, Rob Smeenk en Jim Woudstra. GEZICHTSBEPALEND Zij zijn het die eind jaren ze ventig niet alleen gezichtsbe palend zijn voor Leiden, maar voor het hele Nederlandse basketbal, dat dank zij hun in breng successen kan vieren. De as Plaat-Woudstra-Bruins- ma, gecombineerd met wille keurig welke Amerikanen is bijna onverslaanbaar. Maar Leiden levert ook andere inter nationals die met name in de beginjaren '80 hun stempel op het Nederlands basketbal drukken. Hun belangrijkste vertegenwoordigers: Emill Ha- gens, HansHeijdeman, Toon van Helfteren, Harry Kip, Bert Kragtwijk, Paul van Solm en Randy Wiel. De Parker-formule (simpelweg het injecteren van miljoenen in de ploeg) blijkt zeer succesvol. Op 15 mei 1978 wordt Leiden in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy landskampioen door in het dan voor het eerst inge stelde instituut de „play offs" Tripper Jeans met 118-98 te verslaan. Henny Blom is de strateeg achter dat eerste kampioen schap. Hij is de opvolger van mannen als Kallenberg, Tibor Toth, Barry Hacker en Harry Pappas en zal later gevolgd worden door Han Wallaart, Ton Boot, Theo Kinsbergen en Ruud Harrewijn. Maar onder Blom en uiteraard Parker komt het basketbal in Leiden pas echt van de grond en blijkt de Vijf Meihal plotse ling te klein voor de volksstam men, die in de successen van de Leidenaars willen delen. Er wordt al spoedig voor de top- confrontaties uitgeweken naar de Groenoordhallen, die op 21 april 1979 maar liefst 10.800 toeschouwers moeten herber gen voor de finale tussen de eeuwige kemphanen in de strijd om de landstitel: Leiden en Den Bosch. Maar ook zijn de hallen afgeladen vol tijdens Europa-Cupwedstrijden, want ook internationaal spreekt Par ker een woordje mee. Interna tionale toppers als Turisanda Varese, Gabetti Cantu, Real Madrid, Juventud de Badelo- na, Barcelona en Stroytel Kiev komen vaak met het angst zweet in hun handen naar Lei den. Cantu wordt op 20 febru ari 1979 op een 112-108 ne derlaag getracteerd in een wedstrijd die door een noodza kelijk verlenging bloedstollend spannend is. En tijdens de kerstdagen van datzelfde jaar stunt Leiden in Londen door het alom geprezen Amerikaan se collegeteam van North Ca rolina met 85-74 te kloppen. De wedstrijd is „coast-to- coast" op de Amerikaanse te levisie: Parker is een wereld wijd begrip. Maar hoewel de Leidse ploeg nog twee keer als eerste in de competitie eindigt, kan de landstitel niet opnieuw behaald worden. Aartsrivaal Den Bosch is Leiden steeds één puntje voor. Op uitermate correcte wijze neemt Parker in 1982 afscheid van het Leidse basketbal. Het bedrijf zorgt voor een opvolger als geldschieter: Elmex. Het seizoen '82-'83 zal het begin van de Leidse ondergang wor den. Met heel veel rumoer wordt half Amstelveen overge nomen, inclusief coach Theo Kinsbergen die in dat jaar voor een gigantische (voornamelijk financiële) rotzooi zorgt. Op de bouwvallen die door Kinsbergen en Amerikaan Washington zijn aangericht, restaureert Perquin samen met Ruud Harrewijn de Leidse ploeg. Een versobering doet zijn intrede, maar die gaat niet gepaard met het afnemen van de klinkende resultaten. Wel verdwijnt Leiden van het Eu pese toneel. Maar daarvoor de plaats komen mensen Jerry Beck, Toon van Helfter en Hans Heijdeman naar L den, uiterst nuttige spelers, er niet op uit zijn hun zakken Leiden te vullen. Dat is ook c mogelijk, want de geldkra wordt in flink tempo dicht< schroefd. Wel blijft de naam Elmex n twee jaar aan het Leidse b< ketbal verbonden, maar in I seizoen '85-'86 is er voor I eerst geen sponsor en spe Leiden onder de naam „B Amerikanenloos in de comp< tie. Het wordt een fenomen, jaar, waarin Harrewijn laat zi goed met puur Nederlan materiaal te kunnen werken Leiden komt aan het eind de competitie slechts i schot te kort om door te dr gen tot de finaleronde van play-offs. In mei '86 is het d€ nitief gebeurd. Het door vel betreurde einde van achtti jaar basketbal op het hoog; niveau is daar: 't Leidse b; ketbalbastion is niet meer. JACOB BERGSf\ Terug \/ijf jaar lang moest de Leidse regio het, na de degradatie(s) van UVS, op zon dag, stellen zonder vertegenwoordiger op het hoogste amateurvoetbalni- veau. Datzelfde UVS zorgde er ech ter vorig jaar ook weer voor dat Lei den dit seizoen weer in de hoofd klasse is vertegen woordigd. De pro motie werd op 25 mei 1986 een feit. Geen paniek Er was volgens Nol Baarschers geen reden tot paniek. LMHC zou zich, zo wist de trainer/coach van de Leid se hockeyers vrijwel zeker gewoon op het hoogste plan handhaven. Dat deden de Leidse hockeyers dus niet. LMHC degradeerde. Hetgeen overigens binnen de Leidse club inderdaad geen reden tot paniek bleek. Met nieuwe man Cees Koppelaar aan het hoc- keyroer, lijkt de terugweg inmiddels al te zijn ingesla gen. Het damesteam van Foreholte benutte het zaalhandbalsei zoen '85-'86 om zich tussen de grote ploegen van het na tionale handbalge- beuren te scharen. Op zondag 20 april zette de Voorhoutse vriendinnenclub de kroon op het werk door DSVD met 18- 15 te kloppen. Met die overwinning het kampioenschap, maar vooral de pro motie naar het zaal handbalwalhalla vei lig stellend. Grote doorbraak Voor Han Kulker betekende 1986 het jaar van de grote doorbraak. De middenafs- tandsatleet van De Bataven Lei den, een jaar eerder al goed voor drie natio nale titels, vero verde eerst tij dens de Europe se kampioen schappen indoor de bronzen me daille op de 1500 meter, om later in het jaar ook op de buitenbaan diezelfde plak binnen te slepen. Reden voldoende derhalve, om de succesvolle Ba taaf in Leiden een feestelijke ontvangst te be reiden. Europa Cup Was 1986 individueel gezien geen al te best jaar voor Bettine Vriesekoop, de tafelten nisster uit Hazerswoude realiseerde met haar club Avanti wel degelijk weer een nieuw hoogtepunt in de nationale tafeltennisgeschiedenis. Met Miriam Kloppenburg en Ellen Bakker legde Vriesekoop namens Avanti beslag op de ETTU-Nancy Evans Bokaal door Vitkovice Ostrava in de finale te verslaan. Coaches Gerard Bakker en (vader) Kloppen burg wonnen en poseren mee. Waardig Op tennisgebi werd Leiden omgeving we waardig veri genwoordigd door Jan Sierr rink. De jeugdi Rijnsburger b wees zich op Ié delijk nivel door als vijftie jarige een final plaats bij de f tot en met acl tien te verovere terwijl hij buit de landsgrenz geregeld furd maakte met h nationale jeua team. Redi waarom er ookl 1987 weer H nodige van SI S» L2. £E Lege handen De zaterdagvoetballers uit Katwijk, Noord- wijk, Rijnsburg en Leiderdorp (ARC speelt pas sinds dit seizoen eerste klasse), moes ten het vorig seizoen zonder groot succes doen. Weliswaar deed Quick Boys, mede door „het wonder van Spakenburg", lang mee in de strijd om de afdelingstitel, het was toch weer het twee keer (I) door de blauwwitten verslagen IJsselmeervogels dat er met het kampioenschap vandoor ging. Waardoor het zo naar een titel hunkerende Quick Boys opnieuw met lege handen ach terbleef. WK-brons Arjan Jagt was aan het be van 1986 een goede amate wielrenner. Na het wereldkï pioenschap op de weg ecf is de Woubrugse coureur m dan dat. De daar verove bronzen plak is voor J evenwel geen reden geblel onmiddellijk naar de rani der professionals over te st pen. Al moet" het wel h vreemd lopen, wil de W brugse klassementsrenner 1 niet binnen afzienbare tijd dat profmilieu melden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10