Suriname neemt geluids- en filmbanden in beslag Kerst MUSBUM Mohammed Ali autofabrikant NEDERLANDSE VERSLAGGEVERS GEDUPEERD: Valse cadeau bonnen van V D in omloop Wereldrecord kinder- toelzitten in Katwijk kinderbijslag iets omlaag BIG DEAL De vlucht naar Egypte CeidócSou/to/nt HET WEER Woensdag 24 december 1986 78e jaargang no. 23690 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I. 0,64 per mm, kleintjes f. 0.45 per mm.Losse nummeisf. 1,10. In de vroege ochtend kans op mistbanken, overigens wol kenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur om het vriespunt, in de kustgebie den iets hoger. Wind, zwak tot matig, kracht 2 tot 3. Zon op: 08.47; onder 16.32. Scheveningen hoog water: 09.17 en 21.53; laag water 04.28 en 17.17 uur. DOEEKEEI met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage ikkoord over atv bij Enka [RECHT/EMMEN De Industriebond iV en de directie van de Enka-divisie van t chemieconcern Akzo hebben gisteren J ereenstemming bereikt over geleidelijke voering van de flexibele vijfploegendienst or 900 werknemers en verkorting van de middelde werkweek tot 36,5 uur voor 175 »rknemers. Daardoor ontstaan volgend ir al tachtig tot honderd nieuwe arbeids- jatsen. In ruil voor invoering van de vol- jige vijfploegdienst, die in 1988 zal zijn be- ikt, zien de 900 betrokken werknemers op rmijn af van hun vrije feestdagen. Voor 0 Enka-werknemers gold deze afspraak al ngere tijd. Enka had het afschaffen van de eestdagenstop" als eis gesteld omdat het ipzetten en opstarten van dé produktie j lór en na Pasen, Pinksteren en Kerstmis l n zeer kostbare zaak is. ig. 3: Industriebond FNV ontvankelijk tor argumenten Enka Toptrainers zetten Maradona reserve in wereldelftal MILAAN Zes wereldberoemde voetbaltrai ners hebben bij het samenstellen van hun „we reldelftal van het jaar 1986" de Argentijnse voetbalstèr Diego Maradona, tijdens het WK '86 uitgeroepen tot beste speler, een plaatsje bij de reserves toebedacht. Het elftal werd samengesteld op verzoek van het Italiaanse sportblad Gazetta dello Sport. De experts waren Bearzot, Menotti, Bilardo, Hidal go, Derwall en Michels. De experts gaven aan de betrekkelijk onbekende Poolse international Dziekanovski van Legia Warschau de voorkeur boven Maradona. Het basisteam van de experts ziét er als volgt uit: Dassajev (Sov), Bergomi (Ita), Amoros (Fra), Bossis (Fra), Battiston (Fra), Burruchaga (Arg), Arnesen (Den), Briegel (WD1), Dziekanovski (Pol), Careca (Bra), Alto- belli (Ita). Hl Diego Maradona. Nederlandse Kerstgroet voor paus VATICAAN STAD De Ne- derlandse ambas sadeur bij de H. Stoel, baron Jan Joseph van Voorst tot Voorst, heeft gisteren samen met zijn gezin bij een bezoek aan paus Johannes Paulus II een Kerstgroet over gebracht „van de koningin en alle Nederlanders". RACINE Mohammed Ali, de oud-wereld kampioen boksen, heeft nog niets aan gebrek aan bescheidenheid ingeboet. Gisteren werd bekend dat er voor tien miljoen dollar een autofabriek zal worden gebouwd die gaat produceren voor een onderneming waar Mo hammed Ali aan het hoofd komt te staan. Die onderneming krijgt de naam Ali Motors. In de fabriek zullen met de hand luxe auto's worden gebouwd, waarbij gebruik wordt ge maakt van het chassis en de motor van de Pontiac Fiero, een kunststof sportwagen van General Motors. Het is de bedoeling dat er tenminste drieduizend auto's per jaar wor den gemaakt. De prijs ligt tussen de 30.000 en 40.000 dollar. LM ziet af an aankoop lilton-hotels MSTELVEEN De KLM af van de aankoop van de eiketen Hilton Internatio- De raad van commissari- van KLM heeft gisteren in vergadering besloten geen idkeuring te geven aan de koop van het negentig ho tellende concern. rige week donderdag werd eend dat de KLM voor de tels 975 miljoen dollar (2,2 ljard gulden) in contanten [de betalen. Er was volgens KLM-woordvoerder al een orwaardelijke overeenkomst loten met de eigenaar van ton International, maar er nog goedkeuring nodig i de raad van commissaris- van de KLM. Waarom de id van commissarissen heeft iloten de koop niet te laten orgaan, wil het bedrijf niet 'ijt- [enaar van Hilton Interna- j nal is Transworld Corpora- Het bedrijf zegt dat het van plan is de hotels te kopen aan UAL, een moe- bedrijf van United Airli- de grootste luchtvaart- latschappij van de Verenig- Staten. UAL, dat ook rtz-autoverhuur en een an- hotelketen bezit, zou 980 ljoen dollar op tafel willen 'gen. tudenten hina negeren erbod op emonstraties kNGHAI De betogingen Chinese studenten die ver- e democratisering eisen, zijn teren overgewaaid naar de Dfdstad Peking. Daar gingen er dan 4.000 studenten de aat op uit solidariteit met hun destudenten in Sjanghai en lere steden. Peking trok een menigte van ene naar de andere universi- brak op een gegeven mo- (nt door een cordon van zo n politiemannen. In aanplak- |etten op de Universiteit van king werd de draak gestoken t een commentaar in de be- igrijkste Chinese krant Ren- n Ribao (Volksdagblad) en rd gevraagd: „Waarom zijn zo bang het voorbeeld te vol- i van de studenten in Shang- De politie maande de de- instranten naar huis en naar te gaan, en tenslotte gingen studenten rustig uiteen, ig. 7: Angst voor herhaling weid Culturele Revolutie. DEN HAAG/PARAMA RIBO Bij het vertrek uit Suriname van een groepje Nederlandse journalisten hebben Su rinaamse autoriteiten gisteren een grote hoe veelheid foto- en film materiaal in beslag ge nomen. Onder de jouri- nalisten die hun materi aal moesten inleveren was ook onze speciale verslaggever Rob Rug- genberg, die de afgelo pen weken de gebeurte nissen in en rond Suri name op de voet heeft gevolgd. De inbeslagneming gebeurde op de luchthaven Zanderij in opdracht van de Surinaamse luiténant Laurens Neede', die hoofd is van het directoraat volksmobilisatie. Onze ver slaggever moest de foto's in leveren die hij gemaakt had tijdens een tocht naar het zuiden van Suriname, een gebied waar het regeringsle ger volgens geruchten in Pa ramaribo grove wreedheden zou hebben begaan tegen de bosneger-bevolking. Om vei ligheidsredenen kon onze verslaggeverzijn bevindin gen niet per telefoon naar Nederland doorbellen. Op Zanderij werden verder 24 videobanden van een filmploeg van het NOS- Journaal in beslag genomen, alsmede geluidscassettes en banden van een verslagge ver van de gezamenlijke om roepen, en fotomateriaal van het ANP. De maatregel heeft verbazing gewekt om dat de journalisten met toe stemming van de Surinaam se autoriteiten in het land opereerden. De hoofdredac teuren van de verschillende verslaggevers hebben zeer verontwaardigd gereageerd op de inbeslagneming en ook de Nederlandse ambassade in Paramaribo zal zich met de zaak bezighouden. Een officiële verklaring van Su rinaamse zijde was niet di rect voorhanden. Bruine kerst Vele duizenden Nederlanders hebben niet afgewacht hoe koud Kerstmis in eigen land gaat worden. Zij liggen nu te bakken aan de stranden van de Canarische Eilanden bij een temperatuur van 25 graden. Deze gevlogen Nederlanders zijn verzekerd van een bruine Kerst, terwijl hun thuisgebleven landgenoten op de meeste plaatsen niet eens een witte Kerst gegund wordt. DEN HAAG Bij de wa renhuizen van Vroom Dreesmann zijn sinds maandag valse cadeau bonnen van dit grootwin kelbedrijf aangeboden. Het bedrijf heeft al 25 mensen gehoord die in het bezit waren van de valse bonnen. In Hilversum zijn gisteren twee vrouwen uit Utrecht en Boxmeer aan gehouden die in het bezit waren van valse cadeau bonnen. De vrouwen gaan volgens de politie vrijuit. In een 'Kommunikee' aan het ANP eisen „Revolutionaire Cellen" de verantwoordelijk heid op voor het in omloop brengen van de valse bonnen. Volgens de brief zijn de afge lopen weken ongeveer 16.000 cadeaubonnen van V D ver spreid met waarden van 25 en 50 gulden, tot een totaalbedrag AT WIJK Jan van Duy venbode uit Lisse, Winfried ijker uit Hillegom en Co Diemei uit Lisse zijn er in islaagd het wereldrecord kinderstoelzitten te breken. I 105 uur konden zij moe maar voldaan van hun stoelen in scotheek Maribel in Katwijk opstaan. Simon Schenkel uit sse moest het gisterochtend om ongeveer half twaalf opge- :n. Oververmoeidheid speelde hem parten. Cor Nijg uit atwijk kwam maandagavond om ongeveer half zes al uit n stoel. Net wakker geworden uit een dutje had hij te kam- n met pijnlijke, stramme benen, waardoor hij in nog slaap- onken toestand uit zijn stoel opstond om „de benen even te ekken". De Katwijker Maarten Ouweh^ind en Gijs Elder- oek uit Haarlem gaven het respectievelijk zondagochtend maandagmiddag op. Vanavond wordt het kinderstoelzit- itijn afgesloten met een feestavond waar de „uitzitters" ge lid igd worden. EN HAAG In verband met de daling van de prij- n in het afgelopen half jaar met gemiddeld 0,82 pro mt gedaald zal de kinderbijslag per 1 januari 1987 et eenzelfde percentage worden verlaagd. Per die da im wordt tevens de volgende stap gezet op weg naar in kinderbijslag die afhankelijk is van de leeftijd, oor kinderen ouder dan 18 jaar is de kinderbijslag in meeste gevallen afgeschaft bij de invoering van het ieuwe stelsel van studiefinanciering, evens gaan op 1 januari de sociale uitkeringen iets omhoog lor een, verlaging van de belasting en premiedruk. De brutobe- agen van het minimumloon en de sociale uitkeringen worden vroren. De gevolgen voor de netto-loonbedragen voor het mi- mumloon zijn gering. Boom op de motor Het is weliswaar op het nippertje, maar deze motorrijders hebben nog een kerstboom op de kop weten te tikken. Het valt waarschijnlijk niet mee de boom fatsoenlijk thuis te krijgen, want ten gevolge van trein- en metrostakingen, vormden zich in de Franse hoofdstad Parijs ellenlange files die zich door het gehele centrum slingerden: Het is te hopen dat na een dergelijke tocht nog naal den aan de takken zitten. van een half miljoen gulden. Via distributeurs in het hele land is geprobeerd deze valse bonnen zoveel mogelijk ten geschenke te geven aan men sen die moeten leven van een minimumuitkering of -loon, bij wijze van 'kerstgratificatie' V D is maandag voor het eerst met de valse bonnen ge confronteerd. „We hebben een extra controle ingelast. Dat be tekent in de praktijk wel enige vertraging voor de klanten", aldus een woordvoerder. Vol gens hem zijn de vervalsingen goed te herkennen. Met de actie roepen Revolutio naire Cellen blijkens het 'kom munikee' op te „halen wat je nodig hebt daar waar het voor het grijpen ligt". „December is van oorsprong de maand waarin op walgelijke wijze een sfeer wordt gecreëerd van warmte, geluk en christelijke schijnheiligheid. Gepropa geerd door de media, reclame en grootwinkelbedrijven wordt deze sfeer afhankelijk gemaakt van een kennelijk noodzakelijke voorwaarde: het mee kunnen doen aan het op gefokte klimaat van kopen en consumeren. Maar daar moet je wel de centen voor hebben". (ADVERTENTIES) 2e KERSTDAG en ZONDAG 28 DEC. Veronica London City Drive In Show in het Blesse Paard in Stompwijk Aanvang 21.30 uur. zaterdag 27 december zaal open om 9.00 uur entreeprijs 10.- Pleyn68 Rijndijk 92 Hazerswoude-Rijndijk Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De krant van vandaag bestaat uit drie delen: een algemeen nieuwskatern, een regionaal nieuwskatern met de UIT-bijlage en de Kerstbijlage. In deze bijlage in kleur treft u de volgende onderwerpen aan: Jozef en Maria speelt een belangrijke rol in de geloofsbeleving van de Koptische christenen in Egypte. Ikonen en verhalen in de Koptische Kerk, een van de oudste kerken van de wereld, hebben deze vlucht tot onderwerp. In het huidige Egypte zijn er plaatsen waar volgens de overlevering de Heilige Familie is geweest. Daar is geen sprake van sneeuw en rijp op de daken en evenmin van gebrek aan plaats in een overvolle herberg. Coby Dijkstra-Stutvoet volgt Jezus en zijn ouders op hun tocht door Egypte langs plekken die geliefd zijn bij christenen en moslims. Het bestaan van een zwerven sjouwen zonder doel. In de Sint Servaas liggen wortels van het christendom. Touwtrekken: probleemloos topsporten. De echte en onechte helft van een tweeling: de plaats met de kortste en die met de langste naam ter wereld. Sssssst... Stiltegebied. Yvonne Keuls trekt zich terug. Lex Goudsmit vertelt over bijbel en leven. De spanning tussen geloof en zakendoen. Nelli Cooman, koningin van Rotterdam. Over de kwaliteit van de miswijn wordt gewaakt. Zuid-Afrika viert zwartwitte Kerst. Verkenningstocht Een lente-achtig plaatje in een winters Artis: de in november ge boren hyenapuppen speelden gisteren voor het eerst buiten. Aangelokt door de zon, verkende het drietal de omgeving van het ouderlijk huis. Refoeseniks in staking PARIJS Honderden „refoeseniks" (Sovjet-joden die niet naar Israel mogen emigreren) hebben vandaag een solidariteitssta- king gehouden met de „Gevangenen van Sion", die in de Sovjet- Unie gevangen zitten omdat zij om emigratie gevraagd hadden. Dit heeft de hedendaagse joodse bibliotheek (BJC) gisteren be kendgemaakt. De refoeseniks zijn voorts van plan de overheid met brieven te gaan bestoken, waarin zij vrijlating van de ge vangenen eisen. Zij hopen dat hun geestverwanten „in Israël en elders" zich bij hun actie zullen aansluiten. Kerstballen, kerststollen, kerststallen, kerstbomen, kerstvieringen, kersttafels, kerstkaarsen, kerstklok ken, kerstontbijten, kerstmenu's, kerstbouten, kerstdiners, kersttakken, kerstliederen, kerstconcer ten, kerstbijeenkomsten, kerst-inns, kerstverhalen, kerstboodschappen, kerstversieringen, kerstcollec tes, kerststerren, kerstengelen, kerstcantates, kerst kransen, kerstservetten, kerstgaven, kerstmissen. Alles is er weer. Dus ook ons kerstnummer. Dat zit vandaag bij de Leidse Courant. En als u met ons via onderstaande bon een aanvankelijk nog wat losse verbintenis aangaat, die daafna vast wordt gevolgd door een vaste, mag u volgend jaar weer rekenen op zo'n fraai kerstnummer. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1