Chinese leiders zeggen studenten de wacht aan „Als blank bewind bang is voor kinderen, zijn z'n dagen geteld" lenen noeten neer ilezier n leven vijgen Suriname wil geen breuk met Nederland" Totale chaos bij Franse spoorwegen JITENLAND £eidóe@ou/ttmt DINSDAG 23 DECEMBER 1986 PAGINA 5 I iningin vindt ird te oud IDEN Koningin Eliza- van Groot-Brittannië zal oping the Colour", de jaar- e parade ter gelegenheid haar verjaardag, niet meer aard bijwonen, maar in een s. Het paard wordt te oud, jt de koningin. De 61-jarige tin vindt dat „Burmese" d), de zwarte Canadese mer- waarop ze de ceremonie de lopen achttien jaar schrij- i heeft bijgewoond, een rus- bestaan verdient. Burmese, wordt verzorgd door de dense politie, zal nog wel den ingezet voor lichte Iczaamheden. Miljoenenschade bij branden in Hamburg HAMBURG In de Westduitse stad Hamburg is gisteren in vier winkels met brandbommen brand gesticht. In totaal zijn de afgelopen twee dagen twaalf win kels het doelwit geworden van brand stichting. De Hamburgse politie maakte bij het doorzoeken van een aantal winkels in het stadscentrum drie brandbommen onschadelijk. Volgens de Westduitse tele visie bestaat er mogelijk een verband tus sen de brandstichtingen en de geweldda digheden die zondag in Hamburg uitbra ken na demonstraties tegen de ontruiming van een aantal gekraakte panden. Maar de locoburgemeester van Hamburg, Al- fons Pawelczyk, zei te vermoeden dat de branden het werk zijn van „anarchisti sche kringen" en niet van de betogers. Hof verdeelt gebied Mali Burkina Faso DEN HAAG Het Interna tionaal Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan over een 3.000 vier kante kilometer groot gebied, waar zowel Burkina Faso als Mali sinds 26 jaar recht op deden gelden en waar de twee landen vorig jaar nog een korte grensoorlog om voerden. Het hof besloot het omstreden gebied in twee on geveer gelijke helften te ver delen. Beide landen vonden de oplossing, na drie jaar pro cederen, zeer bevredigend. Honderd doden na Iraakse aanval op Iran TEHERAN Bij een aan val van de Iraakse lucht macht op de stad Eslama- bad-e Gharb in het westen van Iran zijn volgens Te heran gisteren meer dan honderd mensen gedood. Tegelijkertijd maakte Irak melding van grootscheepse luchtaanvallen op militai re doelen in Iran. Als ver gelding voor eerdere aan vallen voerde het Iraanse leger zware beschietingen uit op de Iraakse stad Bas- Amnesty voor martelende militairen MONTEVIDEO Het huis van af- ge vaardigden in Uruguay heeft gis teren ingestemd met het voorstel, geen processen te voeren tegen mi litairen, die worden beschuldigd van ernstige schendingen van de mensenrechten tijdens twaalf jaar militair bewind. Het voorstel tot amnesty leidde zondagavond nog tot een gevecht tussen voor- en te genstanders in het parlementsge bouw. Ook in Argentinië is de se naat akkoord gegaan militairen die betrokken waren bij martelingen in de periode van de dictatuur van 1976-1983 amnesty te verlenen. Toeristen verlaten Goa na gevechten BOMBAY Het leger van India heeft gisteren versterkingen ge stuurd naar de Portugees Indiase enclave Goa na vier dagen van onlusten waarbij zeker zes men den zijn omgekomen. Duizenden toeristen hebben inmiddels hun kerstvakantie aan de fraaie kust streek afgezegd. De paniek is toe geslagen na gevechten tussen le ger en twee elkaar rivaliserende bevolkingsgroepen, de Konkani en de Marathi. Leiders van de na tionalistische Konkani hebben de tienduizenden toeristen gewaar schuwd het gebied te verlaten en niet terug te komen voordat Goa een Indiase deelstaat is. OPEN HAG EN In De- emarken is een actie- vep werkzaam met de heistelling Denen meer lezier in het leven te engen. Ze opereert on er de naam Deens On- ergronds Syndicaat )UG), en dat is dezelfde aam als die van het be- rijf dat de gas- en olievel- en voor de Deense kust xploiteert. De beweging 'staat uit studenten en erkloze jongeren en or- iniseert gebeurtenissen" e de saaiheid van de eense samenleving moe- 13 n doorbreken. eerste actie van DUG d plaats in september, ten Sylvester Stallone in enemarken arriveerde de Deense première li m de film Rambo bij te li onen. DUG-leden dron- 'n door tot zijn privé- iegtuig, dat op het Ko- 'nhaagse vliegveld Ka- trup was geparkeerd, en erdoopten het „Ho Tsji linh Airways". )UG beargumenteert dat e wijze waarop de Deense imenleving is geordend !e plezier uit het dage- ks leven heeft verdre- en. En daarom stapte een an tal DUG-activisten, erkleed als keurige za- enlieden, een metrotrein innen. Ogenblikkelijk be- onnen ze de hele coupé te ekladden met graffiti, en paar haltes verder apte er een groepje unks in, die hot klieder- erk begonnen te verwij- eren, tot de opperste ver- azing van de medepassa- iers. )aarna gijzelde DUG de ets van de minister van ader wijs. Er werden fo- >'s van de fiets gepubli- lerd, die toonden hoe het ach to ff er langzaam en mmerlijk tenonderging. ecentelijk protesteerde UG tegen net veel te parlement. Er werd kartonnen koeiekop ver de zeemeermin in de a ven van Kopenhagen ihangen met een bordje aaronder: „Nee! tegen de iaie politiek". DUG heeft ezegd dat het een proces al aanspannen tegen het rote Deense gas- en olie- yndicaat, omdat deze de- ilfde naam draagt. Hier- iee proberen ze op een ette manier duidelijk te laken dat de Denen maar ens wat minder aandacht weten besteden aan de tnstige zaken en wat leer plezier moeten krij- en in het leven. PAUL FELDMAN Copyright The Guardian PEKING Het ziet er naar uit dat het geduld van de Chinese leiders met het studentenprotest, dat zich in een paar we ken tijd als een olievlek in het land uitbreidde, op is. Volgens westerse diplo maten zullen de Chinese autoriteiten zelfs niet aar zelen om met geweld een einde te maken aan de il legale demonstraties. Dat laatste is niet denkbeeldig gezien de reputatie van de havenstad Shanghai als een plek waar snel de vlam in de pan slaat. De studenten in China richten Handige boodschap „Ik ben Vanunu. Ont voerd In Rome, Ital., 30 september. Kwam naar Rome 29, vlucht BA 504". Dat stond te lezen op de handpalm van de 32-jarige Israë lische kerntechnicus Mordechai Vanunu, die in Jeruzalem achter gesloten deuren te rechtstaat wegens het doorgeven van nucle aire geheimen aan een Britse krant. Nadat hij de „Sunday Times" had verteld dat Israël kernwapens pro duceert in cle kerncen trale .van Dimona, was hij spoorloos verdwe nen. Tot nog toe hield de Israëlische regering vol dat Vanunu Groot- Brittannië „uit vrije wil" had verlaten. Maar toen hij in een politiebusje op weg was naar de rechtbank in Jeruzalem, hield Vanunu zijn hand, waarop de boodschap geschreven stond, te gen de ruit. Hij zou naar Italië zijn „gelokt" door een vrouw, die werkte voor de Israëli sche geheime dienst, de Mossad. Aanvankelijk verbood hun protestdemonstraties te gen een aantal zaken, waarvan de slechte kwaliteit van het eten op de campussen er één is. Maar voorop staat hun eis om functionarissen van de lo cale bestuur op democratische wijze te kiezen. Eén van de studentenleiders waarschuwde overigens „dat men niet klak keloos de buitenlandse demo cratie-modellen moest overne men, maar dat men eerst gron dig moet onderzoeken wat de mocratie precies inhoudt alvo rens het toe te passen". De autoriteiten in Shanghai staan nu voor de moeilijke keus tussen het handhaven van de orde en het voortzetten van de dialoog met de demon stranten, zoals hun politiek tot nu toe was. De problemen worden mede veroorzaakt doordat niet alleen studenten maar ook een zeer groot aantal arbeiders het afgelopen week einde de straat op ging na ge ruchten over dreigende prijs verhogingen. De situatie in Shanghai, dat twaalf miljoen inwoners telt en daarmee qua bevolking de grootste stad van China is, was gisteren overdag rustig. De studenten hebben ondanks de waarschuwingen, die ook via de officiële media werden ver spreid, aangekondigd dat zij opnieuw gaan demonstreren als niet wordt voldaan aan een legaal zijn en de garantie dat de demonstranten niet zullen worden gestraft. Binnen de Chinese partijlei ding is de laatste maanden een felle discussie gaande over vergaande politieke hervor mingen. De hervormingsgezin de vleugel onder leiding van „sterke man" Deng Xiaoping staat tegenover conservatieve partijbonzen, zoals de econoom Chen Yun, die tegen te ver gaande economische en poli tieke veranderingen zijn. Deng Xiaoping zou dit jongste stu- aantal nieuwe eisen. Zij drin- dentenprotest oogluikend toe gen aan op vrijlating van gear- staan om te proberen zijn eco- resteerde demonstranten, ver- nomische hervormingen als- volging van agenten die on- nog door te drukken. Maar het gveer tweehonderd studenten zal niet lang duren of Deng zal zouden hebben afgeranseld, de acties niet langer over zijn erkenning dat de protestacties kant kunnen gaan. de Israëlische militaire bod werd later opge- censor alle berichten heven. De Israëlische over Vanunu's bood- regering heeft steeds schap, maar dat ver- geweigerd in te gaan op de berichten over de aanmaak van kern wapens en slechts het officiële standpunt her haald dat „Israël niet als eerste kernwapens in het Midden-Oosten zal introduceren". NAASTE ADVISEUR LEGERLEIDER BOUTERSE: V) DEN HAAG/PARAMA RIBO Het zou te be treuren zijn, als Suriname de betrekkingen met Ne derland verbreekt. De Su rinaamse regering moet proberen een dialoog met Den Haag aan te gaan. Maar dat kan pas, wan neer volgend jaar een grondwet tot stand is ge komen. Tot die tijd dient Suriname Nederland ver van zich af te houden. Dit heeft mr. Henk Heidweil ler, directeur van het ka binet van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse, gezegd op een persconfe rentie in Paramaribo. Volgens Heidweiller opereren er in Nederland twee groepen IIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 9) - Dnjepr Mopsnasovitch knalde meteen de buksk lag keurig onder hem zoals het hoorde, e inhoud van zijn boordwapens naar buiten. Doelbewust koos de bezem een landingsplaats ratelden de schoten, maar de smid was al en weldra stond de smid middenin een groot èl te ver weg. De heksenbezem trok een paar gebouw. Maar het was wel een raar gebouw, 'te kringen en Dnjepr kon hem onmogelijk ra- want het grootste deel bestond uit latwerk, lin nen, gips en waterverf. - Asje-me-nou!" mom pelde de smid. „Heb je ooit zo zout gegeten? Uit de lucht leek het heel wat, maar van de De bezem was namelijk véél sneller en rmag men misschien wel uit concluderen, bezems tóch nuttiger zijn dan straaljagers. sschien heeft de luchtmacht nog iets aan dat grond af gezien, is het net een toneeldecor! Lin- etje... - En nu begon de vliegende bezem nen, latten en gips! Nou ja..., ik heb wel eens igzaam maar zeker vaart te verliezen, en ook méér horen vertellen, dat alles in Barreberië dalen. „Gelukkig.... mompelde smidje Verho- theater is..." - Juist op dat moment kwam een ,We schijnen in Humbuksk aangekomen te officier in wit uniform door de gang lopen. Ver- Eindelijk..." - De heksenbezem had zich baasd dacht de man: „Een stréatvegerl? Wat k weer in de goede stand gewenteld en Hum- zou DIE hier nou willen?" ten opzichte van Suriname. Enerzijds de groep die norma lisering van de betrekkingen voorstaat. Tot deze groep re kent hij minister van buiten landse zaken Hans van den Broek. Anderzijds is er een groep die geen verbetering wil van de relaties met Nederland. „Althans met dit bewind niet. Een groep die af wil rekenen, een groep die bloed wil zien. Echt rood bloed", aldus Heid weiller. Hij verweet Neder land ten minste passieve me deplichtigheid rond de ont wikkelingen in Suriname. „De doden die hier vallen zijn uit gelokt vanaf Nederlands terri toir", zei hij. Hij verklaarde verder dat het niet het beleid is van het na tionale leger om het vuur op onschuldige burgers te openen. Deze opmerking maakte de kabinetschef toen hem voorge houden werd dat vluchtelin gen in Frans-Guyana zeggen te hebben meegemaakt, hoe burgers op een rij werden ge plaatst en doodgeschoten door manschappen van het leger. Toen hem gevraagd werd of het Internationale Rode Kruis zal worden toegestaan het dorp Moengo in het oosten van Suriname te bezoeken, ant woordde Heidweiller dat Suri name moet openstaan voor alle mogelijke vormen van in ternationale onderzoeken. Hij hoopte dat het Rode Kruis de gelegenheid zal krijgen om spoedig een bezoek aan Moen go te brengen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft in een boodschap aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuel- lar, de beschuldigingen van Suriname van de hand gewe zen dat in Nederland groepen plannen beramen om de rege ring in Paramaribo met ge weld omver te werpen. Maar, aldus Van den Broek, in een democratische samenleving als Nederland hebben alle mensen het recht hun ideeën en me ningen vrij te uiten. Dat recht kan echter niet worden ver ward met steun aan geweldda den tegen de Surinaamse rege ring. Het verwijzen door Suri name naar de Nederlandse media getuigt van het gebrek aan begrip voor dit fundamen tele recht, aldus de minister. Zelfs kinderen vormen een ernstige bedreiging voor de Zuidafrikaanse maatschappij, aldus de re gering Botha. AMSTERDAM Wan neer er een einde komt aan de apartheid, komt er ook een eind aan de ver schillen en twisten onder de zwarten. Het is immers de regering in Pretoria die via een verdeel- en heerspolitiek onlusten aanwakkert tussen bij voorbeeld Pondo's, Nde- beles en Zoeloes. Dat zegt Denis Golberg, vooraan staand lid van het Afri kaans Nationaal Congres, die gisteren voor een dag in Nederland was. Goldberg bestrijdt het idee, door blank Zuid-Afrika in de wereld geholpen, dat zwarten nog niet toe zijn aan deling van de macht, omdat zij het onderling oneens zijn. Door de scherpe perscensuur die de re gering toepast, gaan momen teel de meeste berichten uit Zuid-Afrika over gevechten in de mijnstreken en in woonge bieden waar diverse zwarte stammen hun geschillen op bloedige wijze beslechten. Goldberg: „Al op de oprich tingsvergadering van het ANC in 1912 waarschuwde de toen malige voorzitter Pixley ka Isaka Seme dat verdeeldheid onder het volk het regiem de kans geeft tot onderdrukking. Een verenigd Afrikaans volk is hèt wapen tegen de regering en daarom creërt Pretoria ver schillen en zet aan tot kwaad bloed onderling". Het ANC werkt aan eenheid onder het volk, maar wil niet praten met Buthelezi, de leider van de allergrootste zwarte be volkingsgroep, namelijk de Zoeloes. „Buthelezi heeft politieke zelf moord gepleegd door te blijven onderhandelen met Pretoria. Hij denkt nog steeds dat hij Botha kan ompraten. Dat maakt hem niet alleen tot een marionet van de Zuidafrikaan se regering, maar ook tot on derdeel van de apartheid. Zoe loeleider Buthelezi zegt op vreedzame wijze apartheid te bestrijden, maar zijn mensen vermoorden leden van het ANC. Buthelezi heeft nu na melijk veel macht, maar het is onzeker wat daarvan overblijft wanneer het blanke bewind ten val komt". De 53-jarige ingenieur Denis Golberg is een blanke Zuidafrikaan. In zijn studietijd sloot hij zich aan bij het gewapende verzet van het Afrikaans Nationaal Congres. In 1964 werd hij gelijktijdig met zwarte leiders als Nelson Mandela en Walter Sisulu veroordeeld tot vier maal levenslang wegens poging tot omverwerping van de regering. Na 21 jaar cel kreeg hij in '75 gratie op voorwaarde dat hij geweld tegen de Zuidafrikaanse regering zou afzweren. Goldberg, die in Londen woont, reist de hele wereld over en is een van de belangrijkste woordvoerders namens het ANC. Een van zijn wensen: „Nog jong genoeg zijn om mee te werken aan een nieuwe maatschappij in Zuid-Afrika met vrijheid en rechten voor al haar huidige bewoners". Wat gaat er dan gebeuren als de blanken hun onbeperkte macht kwijtraken? „Dat ligt er maar aan hoe Pre toria die macht verliest. Wan neer de blanke macht gebro ken is gaat het ANC het volk raadplegen over de gewenste toekomst. Ik kan nu nog niet zeggen of er onmiddellijk ver kiezingen gehouden worden of dat er een overgangsfase komt. Het ANC wil alleen met de blanken praten over deling van de macht op grond van het principe één mens één stem. Maar eerst moet Pretoria aan een paar voorwaarden voldoen. Alle politieke gevan genen moeten vrijgelaten wor den, er moet een einde komen aan het geweld door leger en politie, de apartheid moet ver nietigd en de verzetsgroepe ringen zoals het ANC moeten gelegaliseerd". „De regering zal niet vrijwillig op de voorwaarden ingaan, maar zij is daartoe wel te dwingen. De druk op Pretoria wordt groter dan ooit. De mas sabijeenkomsten van zwarten leggen een zware (psychologi sche) druk op het regiem, als ook de activiteiten van de nog steeds legale ver zetsbeweging Verenigd Demo cratisch Front (UDF), waar zo'n twee miljoen mensen bij zijn aangesloten. De macht van vakbonden om het hele economisch en openbaar leven pla,t te leggen moet evenmin worden onderschat". Is Botha daarmee uit „het laager" (symbolische bedoeld de kring van huifkarren, waarin de Boeren zich bij een aanval terugtrokkente jagen? „Nee, zeker niet alleen. De mi litaire afdeling van het ANC, de Speer der Natie, zal meer en meer aanslagen gaan ple gen. Tot 25 jaar geleden, toen de Speer werd opgericht na het bloedbad in Sharpeville, zocht het ANC niet de weg van een bloedige guerrilla. Maar praten helpt niet. Preto ria gebruikt dezelfde metho den als de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog. De ge wapende strijd van het ANC zal daarom ook sterk toene men". „Zuid-Afrika kan nu al zijn buitenlandse schulden niet meer betale. Sancties kunnen ertoe leiden dat de blanken hun voorrechten moeten gaan opgeven, dat leger en politie nauwelijks meer te betalen zijn. Nu al voelen veel blanke zakenlieden de bui hangen; waarom reizen vooraanstaan de ondernemers naar Lusaka, waar zich het hoofdkwartier van het ANC bevindt? Zakan- lieden willen overleg met de zwarten, willen de eisen we ten. Zij zijn immers gebaat bij politieke stabiliteit". Zijn de dagen voor blank Zuid-Afrika geteld? „Beslist. Dat blijkt bijvoor beeld uit het feit dat zij hon derden of mogelijk duizenden kinderen arresteren, in over volle cellen gooien en hen martelen, omdat zij acht, tien of veertien jaar oud een ernstige bedreiging vor men voor het bewind. De blanken voelen zich zeer in het nauw gedreven door het volk, door de recessie en door de buitenlandse druk. Daaruit concludeer ik dat de grote ver andering gauw, binnen een paar jaren, zal plaatsvinden". JOOS PERSOON PARIJS De Franse regering heeft komen ontregelen. treinverkeer in Frankrijk nagenoeg ge- de vakbonden van spoorwegpersoneel heel tct stilstand, doordat de machinis- voorgesteld het loonóverleg voor 1987 Of deze opzet slaagt is overigens lang ten van de supersnelle TGV-treinen te vervroegen, in een poging een einde niet zeker. Ook vandaag is het een zich aansloten bij de actie. Ook bestuur- te maken aan de wilde stakingen die complete chaos in het Franse openbare ders van de Parijse metro legden het het openbare vervoer in het land vol- vervoer. Gisteren kwam het nationale werk neer. Een en ander leidde tot een enorme verkeerschaos in Parijs. Indien de stakingen morgen voortduren, over wegen de ski-gebieden in de Franse Al pen alternatieve reismogelijkheden voor de duizenden gedupeerde toeris ten, zoals het inzetten van bussen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5