Zodra ik vlieg zit ik te zingen9 Bovag kritiseert ANWB Supersneltrein ook in ons land Jacht op souvenirs bedreigt uitheemse planten en dieren kieunfraude "Thalen partner IEUWO iüjNENLAND fi&idae(3otnq/nt DINSDAG 23 DECEMBER 1986 PAGINA 3 rifmengers" voor rechter TERDAM Het openbaar ministerie in ^rdam heeft besloten drie voormalige top- lionarissen van een olieverwerkend bedrijf lotterdam voor de rechter te brengen. Zij |en ervan verdacht feitelijk leiding te heb- gegeven aan een grootscheepse zwendel bij onder meer olie met chemisch afval vermengd. lotterdamse bedrijf Verhoeven Oil Recy- zou meer in het bijzonder olie die een te I gehalte aan pcb's en halogenen bevatte of ™$van het vlampunt te laag was, hebben op- j fcht en/of zich daarvan hebben ontdaan, on- e^ieer door deze olie bij te mengen bij schone p^olie. De zwendel kwam aan het licht toen ^en die de olie gebruikten onwel werden de giftige dampen die de brandstof af- jdde. Naar aanleiding van klachten werd in een onderzoek gestart, dat in april vorig ulteerde in de landelijke actie „Chemix". Jong debuut Veel jonge kinderen en dieren zien dit jaar pas hun eerste sneeuw. Half angstig geniet dit kindje op de Arnhemse Posbank van zijn de buut op een slee en zakt deze jonge bok ser tot zijn verrassing met vier poten tegelijk in de witte grond weg. D66 houdt vast aan late winkelsluiting DEN HAAG De fractie van D66 in de Tweede Kamer houdt vast aan haar initiatief voorstel om winkeliers de mo gelijkheid te bieden hun zaak open te stellen tot zeven uur 's avonds. Volgens indienster Groenman wegen de bezwa ren van vakbonden en sommi ge ondernemersorganisaties niet op tegen de belangen van consumenten en vooral kleine middenstanders. Het waren met name de ondernemingsra den van een groot aantal grootwinkelbedrijven die zich tot de Tweede Kamer hebben gericht met bezwaren tegen een later sluitingsuur. Ongezouten kritiek ombudsman op PIT DEN HAAG De PTT moet het ver strekken van informatie aan abonnees over hun telefoonrekening verbete ren. Bovendien moet het staats-tele- communicatiebedrijf de afhandeling van klachten verbeteren. Deze kritiek heeft de nationale ombudsman dr. J. Rang gisteren geuit in zestien rappor ten over klachten van burgers. De klagende abonnee voelt zich te vaak speelbal tussen de verschillende afde lingen, aldus Rang. De ombudsman vindt ook dat de PTT te veel ver trouwt op de degelijkheid van de ap paratuur. Bij klachten wordt er te makkelijk van uitgegaan dat er tech nisch gezien niets mis kan zijn ge gaan. Opnieuw meer asielzoekers olp Schiphol SCHIPHOL Het aantal vreemdelingen dat bij de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol dit jaar politiek asiel voor ons land heeft gevraagd is opnieuw sterk gestegen: van 553 in 1985 tot 890 dit jaar al. In 1984 bedroeg dit aantal nog 287. Het merendeel van de asielzoekers was dit jaar af komstig uit Iran en Afghanis tan. De reis naar ons land werd meestal in (georgani seerd) groepsverband ge maakt, zo blijkt uit cijfers van de brigade Schiphol van de Koninklijke Marechaussee. vc *i BOSCH Het Gerechts- i tin Den Bosch heeft be- gj dat de gemeente Venray Vften onrechte verleende sJndsuitkering van ruim t) gulden mag verhalen op jenmalige partner van de e^velijke uitkeringsgerech- In 1984 veroordeelde de pnrechter de vrouw tot .terugbetalen van de ten aThte genoten uitkering. bleek dat dit nooit zou kfen besloot de gemeente de ;rjle te verhalen op de man. jpan kan niet worden aan- fken op basis van de Bij- wet maar wel, zo heeft of nu erkend, op basis eiihet Burgerlijk Wetboek. Hof heeft vastgesteld dat tijan een einde had kunnen moeten maken aan de ifraude door zijn kostwin- sschap aan de gemeente te etien", aldus de gemeentelij- a (oordvoerder. e< gjtderzoek fraude uiiwsubsidies ■ïint 12 januari HAAG Het onder- 'enquêtecommissie naar Qsubsisies zal bijstaan, zal oenuari 1987 beginnen met [6|werkzaamheden. Dit is de zijde van de enquête- nissie meegedeeld. De inissie laat zich behalve ;ti haar griffier mr. R. El- ,aDut bijstaan door een team acht onderzoekers. Zij °len tijdelijk gedetacheerd ,ele Tweede Kamer, of krij- U een tijdelijk dienstver- si Onder hen zijn een do- jjntaliste en een secreta- fd ADVERTENTIE Superieure i Fine Champagne - voor kenners. f Evenwichtig, n en geurig. wijn en gedistilleerd Tel 015)569324 ding vliegas ister Olaf idelijk weg 'ERDAM Na maan- tnge onderhandelingen Rijkswaterstaat overeen- 'ng bereikt over het »rt van de lading giftig van de in juli van dit >p de Noordzee voor de [van Den Helder vergane Ie coaster Olaf. Besloten is :500 ton vliegas in contai- Iper ferry van Rotterdam de Britse haven Felixsto- te transporteren. Dat ge- jt op kosten van de eige- van de lading, het Deense fijf Superfos AS. Gisteren l Europoort al begonnen (de overslag van de vlie- EERSTE STRAALJAGERPILOTE NELLY SPEERSTRA: NVANDAAG-O IN HET VJ SCHIPHOL Of ze de eerste vrouwelijke jacht- vlieger van de wereld is, valt nog te bezien. Neer- lands bevelhebber der luchtstrijdkrachten luite nant-generaal F.J. de Jong gunt Nelly Speer stra uit Dronten die pri meur van harte, maar hij houdt een slag om de arm. „Ik weet niet hoe ver het Warschau Pact op dit gebied is. Feit is wel dat Nelly de eerste vrouwelijke jachtvlieger van het Westen is en dat zeg ik niet zonder trots". De Koninklijke Luchtmacht maakt goede sier met twee de- luitenant Speerstra. Ge duldig poseert ze voor een enorme wervingsposter met de tekst „De Luchtmacht. Werk op niveau". Nelly Speerstra: blond, helblauwe ogen, een constante glimlach en 23 jaar. Zelfverzekerd en bovenal de nuchterheid zel ve. Ze arriveerde gisteren op Schiphol. Terug uit de Vere nigde Staten, waar ze ruim een 'jaar de „Sheppard Air Force Base' in Texas als thuishaven had. Nelly Speer stra was er voor de „Euro Nato Joint Jet Pilot Trai ning', die zij met goed gevolg doorliep. Op 13 december kreeg ze als jachtvlieger haar vliegbrevet, de „wing". Haar wacht in eigen land nog drie kwart jaar opleiding en trai ning. Als er geen kink in de kabel komt, mag Nelly Speerstra zich eind volgend jaar operationeel jachtvlieger noemen. Moeite om zich tussen al die mannen te handhaven heeft ze niet gehad, zegt ze. Ook niet in Amerika, waar de wet nog altijd verbiedt dat vrou wen in gevechtssituaties worden ingezet. „Ik word be handeld als alle anderen". Nelly Speerstra heeft aange toond dat er niet het gerings te medische bezwaar is tegen vrouwen als straaljagerpiloot. Of zoals ze zelf zegt: *Ik heb nooit ergens last van gehad. Dus dat zal wel goed zitten". Vlieghandje Een geslaagde parachute sprong deed Nelly Speerstra indertijd besluiten het door breken van de geluidsbarriè re als broodwinning te kie zen. Op 4 maart 1985 meldde ze zich bij de Selectie Vlieg Opleiding (SVO) in Eelde. Zij bleek een vlieghandje te heb ben. Oftewel, een aangeboren gevoel voor vliegen. „Ik moet eerlijk zijn. Ik doe het in de eerste plaats voor het vliegen. Dat vind ik /nachtig mooi. Voordat ik omhoog ga ben ik altijd iet wat nerveus. Maar zodra ik vlieg, zit ik te zingen. Ja, die kick van het vliegen, daar doe ik het voor". Dat klinkt heel geweldig. De vraag is of het altijd even leuk is. Zij: „Natuurlijk niet. Ach, ik heb ook wel eens ge twijfeld. Als het even moei lijk ging. Het is een kei-, kei harde opleiding. Nee, 't is niet alleen maar plezier". Overde niet onaanzienlijke risico's die aan haar super snelle vorm van broodwin ning zijn verbonden, zegt Nelly Speerstra kort en krachtig: „Ik ben niet bang ook de eerste vrouw te zijn die met een F-16 neerstort. Het gevaar hoort er bij". De vraag waarom ze niet heeft gekozen voor de bur gerluchtvaart, die met min der risico's is omgeven, atta queert Nelly Speerstra met: „In zo'n airliner zeker die van A. naar B. vliegt met de auto-pilot ingeschakeld. Ik zou me een buschauffeur voelen". 3,5 Miljoen Eén operationeel jachtvlieger opleiden kost 3,5 miljoen gul den. „Maar reken maar eens uit wat de opleiding van een arts kost,' reageert de Dron- tense op het bijna magische bedrag dat de Staat der Ne derlanden in haar investeert. Overste F. Vogelpoel, die momenteel chef-vlieger van de vliegbasis Twente is, waarschuwde vijf jaar gele-' den: „Stel je voor dat je ver scheidene vrouwelijke jacht- vliegers hebt en het meren deel raakt binnen één of twee jaar zwanger en kan een jaartje niet vliegen. Het klinkt onaardig, maar dat móg gewoon niet". Reactie van luitenant-generaal De Jong nu: „Dat soort financië le risico's wordt in de burger maatschappij net zo goed ge nomen". En Nelly Speerstra, voorzich Als er geen kink in de kabel komt, mag Nelly Speerstra zich eind volgend jaar operationeel jachtvlieger noemen. tig lachend: „Ze hebben me niet verboden zwanger te worden, maar ze hoeven niet bang te zijn. Ik heb geen plannen in die richting". Ze heeft voorlopig voor zes jaar getekend bij de luchtmacht. Het komende half jaar gaat de 23-jarige oogappel van de luchtmacht naar de basis Gil- ze-Rijen om klaar te worden gestoomd voor het echte werk. Dat laatste moet dan gebeuren vanaf de vliegbasis Twente, waar ze na weer drie maanden opleiding pas echt gestationeerd zal worden. Dan deel uitmakend van het 313 squadron. Eerst nog vliegend met de NF-5, een jachtbommenwerper van minder kaliber dan de F-16. Als het even meezit zal Nelly Speerstra zich al in de loop van 1988 ontfermen over een F-16. Gisteren trad de straaljager pilote voorlopig voor het laatst naar buiten. De ko ninklijke luchtmacht wil ab solute rust rond Nelly Speer stra. „Want', zegt luitenant- -generaal De Jong, „ze moet geen bezienswaardigheid worden'. Overigens lijkt het er op dat ze binnenkort een vrouwelijk steuntje in de rug krijgt: er is nog een vrouwe lijke jachtvlieger in oplei ding. GOOS DE BOER Kerstflora In de Amster damse RAI legden mede werkers giste ren de laatste hand aan de tentoonstelling „Kerstflora 1986". Van morgen open de de RAI zijn deuren voor het publiek, dat tot 28 de cember lente geuren kan komen opsnui ven. DEN HAAG Na eerde re kritiek van andere be langhebbende instanties en personen op de ver plichte autokeuring APK, is ook de ANWB tot de conclusie gekomen dat er bij de keuringsgarages grote verschillen bestaan wat het goed- of afkeuren van een auto betreft. Tevens blijken de kosten van de noodzakelijke reparaties bij veel garages sterk uiteen te lo pen. De ANWB deed hierover een onderzoek onder de lezers van haar blad De Kampioen. Over de waarde van een APK-gekeurde auto bestaat ook nog altijd grote verwar ring, aldus de ANWB. De Bovag, de bond van gara gehouders, twijfelt op haar beurt aan de waarde van het ANWB-onderzoek, omdat vooral lezers die slechte erva ringen hebben met de keuring gereageerd zullen hebben. De Bovag voert bovendien aan dat het beeld op de weg be wijst dat door de verplichte keuring inmiddels de meeste wrakken vaij de wegen zijn verdwenen. Topambtenaar legt functie neer DEN HAAG De directeur- generaal openbare orde en veiligheid, mr. J. de Graaf (62), zal op 1 juni volgend jaar zijn functie neerleggen. Voor de periode tot zijn pensione ring zal voor hem binnen of buiten hét departement van binnenlandse zaken een pas sende functie worden gezocht. De voornaamste taak van De Graaf is het toezicht houden op de organisatie van de ge meentepolitie. AbvaKabo: actie tegen afslanking DEN HAAG De AbvaKabo, ambtenarenbond van de FNV, gaat als de leden dit willen ac tie voeren tegen de kabinets plannen om in de periode 1988-1990 28.000 ambtenaren af te stoten. Voorzitter Van de Scheur zei gisteren bereid te zijn met minister Van Dijk over de plannen te praten. Hij hoopt dat de minister een zorgvuldig gesprek zal willen voeren. „Het gaat om mensen. Ze worden nu niet alleen be dreigd in hun inkomen maar ook in hun werkgelegenheid, hun zekerheid". Van de Scheur zei weinig geloof te hechten aan uitlatingen van premier Lubbers dat er waar schijnlijk geen gedwongen ontslagen vallen bij de opera tie. Na de eind 1983 gevoerde acties hebben de ambtenaren bonden besloten dat het pu bliek niet de dupe mag wor den van acties van ambtena ren tegen hun werkgever, de overheid. Euro-helikopter kan in 1995 klaar zijn SCHIPHOL De NH-90, de nieuwe militaire gevechts- en transporthelikopter van Euro pese makelij, kan in 1995 in dienst gesteld worden. Dat blijkt uit een studie van de vijf industrieën die aan dit project deelnemen. Coördinator is Fokker. De andere fabrieken zijn Agusta (Italië), Westland (Engeland), MBB (West-Duits-, land) en Aerospatiale (Frank rijk). Volgens Fokker was de studie een onderzoek naar de haalbaarheid van een acht ton zware helikopter, die geschikt is voor zowel tactische trans- porttaken als diverse marine- taken. MINISTERS NEMEN PRINCIPE-BESLUIT DEN HAAG De ministers van verkeer van Neder land, België, Frankrijk en Duitsland willen in oktober 1987 besluiten langs welk tracé de Franse supersnel- trein TGV van Parijs via Brussel naar Amsterdam en Keulen gaat rijden. Een internationale groep ambtena ren en spoorwegmensen krijgt de komende negen maanden de tijd om daarvoor een voorstel te doen. De ministers zijn het er in elk geval over eens dat de trein, die snelheden tot 300 kilometer per uur kan halen, ook in België en Nederland moet gaan rijden. Tijdens een vergadering gisteren in Den Haag onder voorzitter schap van minister Smit-Kroes kwamen twee varianten voor het tracé op tafel. De eerste variant behelst een geheel nieuwe spoorbaan van Schiphol via Barendrecht naar Brussel/Parijs met een aftakking naar Beek/Keulen. De tweede veel goed kopere optie is het gebruik van bestaande spoorwegen tussen Amsterdam en Brussel, met van daar een aftakking naar Parijs, en Luik/Keulen. Afgesproken is ook dat er een verbinding komt met de Kanaaltunnel naar Engeland, die*in 1994 gereed moet zijn. Reistijd NS-topman Ploeger zei gisteren in een eerste reactie dat de aan leg van een TG V-spoorbaar voor Nederland als geheel belangrij ker is dan voor de NS. „De voordelen in reistijd bij de aanleg van een snelle lijn zijn niet zo groot", aldus Ploeger. Als de lijn wordt doorgetrokken naar Amsterdam wordt de reistijd tussen Rotterdam en de hoofdstad ongeveer een kwartier korter. Wel ontstaan betere verbindingen in Europa, waarmee de spoorwe gen een geduchte concurrent kunnen worden voor het regionale vliegverkeer. Ploeger noemt de gevolgen voor het milieu van de aanleg van de nieuwe spoorbaan „overkoombaar". De vier ministers hebben afgesproken dat er in oktober volgend jaar alleen een besluit kan worden genomen als de nationale parlementen de plannen goedkeuren. De Belgische minister De Croo hield wat die parlementaire goedkeuring betreft een slag om de arm. De weerstand tegen de snelle trein is nog het grootst in België, waar actiegroepen en politici het ergste vrezen voor het milieu. Minister Smit verklaarde dat zij met het Nederlandse deel van het plan na oktober 1987 naar de Tweede Kamer wil gaan. Aanleg van een nieuwe spoorbaan tussen Parijs en Amsterdam met een aftakking naar Keulen gaat ongeveer acht miljard gul den kosten. De werkgroep die is ingesteld moet zich ook buigen over de financiering van het project. Smit-Kroes zei dat de Eu ropese Investeringsbank, alsmede een aantal andere banken en financiële instellingen, al geïnterresseerd is in het mammoetpro ject. Op het Binnenhof werd gisteren gedemonstreerd door het Anti- TGV-Front. De Franse supersneltrein is volgens de demonstran ten niets meer dan een elitetrein voor zakenlieden. TIJGERKOPPEN EN ZELDZAME CACTUSSEN IN BLIJDORP ROTTERDAM Uit heemse souvenirs als tij gerkoppen, opgezette schildpadden en arm banden van slangehuid zijn bij toeristen erg in trek. Ook levende dieren en planten worden gere geld in de bagage van reizigers aangetroffen. Omdat het echter vaak gaat om bedreigde soor ten is de handel daarin streng verboden. Toch neemt de douane jaar lijks duizenden artikelen in beslag. In de Rivièra- hal van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is over deze handel giste ren de tentoonstelling „Verboden souvenirs" geopend. De tentoonstelling is opgezet in samenwerking met het ministerie van Landbouw en Visserij en het Wereldna- tuurfonds. Er zijn honderden verboden souvenirs te zien, afkomstig uit de opslagplaat sen van het ministerie. In 1984 en 1985 werden in Nederland 25.000 produkten van bedreigde diersoorten, zoals schedels, ivoren beeld jes en handtassen in beslag genomen. Daarnaast vond men 7000 levende planten en 15.000 levende dieren van be dreigde soorten. De handel in en het bezit van deze „reis herinneringen" is verboden sinds in 1973 de Conventie van Washington gesloten werd. Dit verdrag, waaraan momenteel 91 landen deelne men, heeft tot doel bedreigde soorten voor uitsterven te be hoeden door de handel erin te verbieden of te binden aan een invoervergunning. Zo mogen apen, tijgers, be paalde roofvogels, walvissen, zeeschildpadden en enkele cactussoorten niet verhan deld worden. O.a. reuzeslan gen, kraanvogels, papegaaien en bepaalde orchideeën mo gen slechts met een vergun ning in- en uitgevoerd wor den. Die regels gelden niet alleen voor de levende die ren en planten, maar ook voor huiden, horens, nagels e.d. en de voorwerpen die daarvan gemaakt ziin. In de handel in deze „na- tuurprodukten" gaat veel geld om. Zo zijn er liefheb bers die graag tienduizend gulden neertellen voor een zeldzame papegaai of vijfdui zend gulden voor een bepaal de cactussoort. In de tentoonstelling in Blij dorp zijn behalve de verbo den souvenirs ook foto's, in formatiepanelen en video films en enkele levende planten en dieren te zien. De expositie is te bezichtigen tot en met Pasen 1987.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3