Brunswij kridkeertin Frans-Guyana aanhouding Op de bon Twee gewonden door gladheid ProVeste Schotland verwacht zwarte sneeuw jgt ARTICULIERE TARIEVEN HUISARTSEN OMLAAG Nederland tast voor kerst diep in de beurs Vrachtauto te water Voyager terug van reis rond de wereld Leidse politie neemt 3000 kilo vuurwerk in beslag 00ma/nt Dinsdag 23 december 1986 78e jaargang no. 23689 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredaceur IJ. Hallewas, Chel redacteur Wim Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68.93. jaar f.262,35. Klachten bezorging, maandag t/m vn)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,63 per mm. kleint)es f. 0.44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend mist. Minimumtempe ratuur rond het vriespunt vlak aan zee tot omstreeks min 6 graden in het binnenland. Middagtemperatuur om het vriespunt. Wind zwak tot ma tig. Zon op: 08.47; onder. 16.31; Scheveningen hoog water: 08.14 en 20.45; laag water 03.32 en 16.18. ïsterdamse abri's I particuliere handen iTERDAM De abri's in Amster- gaan over in particuliere handen. W van de hoofdstad hebben de af- pen maanden een bedrijf uitgeko- dat 1.150 nieuwe wachthuisjes voor bus en metro gaat plaatsen. Er ien ook circa 500 zogenoemde infor- iepanelen. uitgekozen onderneming krijgt toe- ïming voor reclameboodschappen al dit materiaal. De nieuwe abri's ■ten veilig en comfortabel zijn en and tegen vandalisme. Het Ge- •ntelijk Vervoer Bedrijf van de fdstad liet al eerder weten net als ere wereldsteden van de abri's af te De wachthuisjes hebben het ar te verduren. Slapende piloten vliegen voorbij eindbestemming BOSTON Piloten van commerciële' luchtvaartmaatschappijen moeten op lange nachtelijke vluchten vaak vech ten tegen de slaap en dutten soms zelfs in, zo heeft een onderzoeker van de Medische Faculteit van de Harvard Universiteit geconcludeerd. Soms valt iedereen in de stuurcabine tegelijk in slaap wanneer het toestel op de auto matische piloot vliegt en het zou zelfs gebeuren dat piloten hun bestemming voorbij vliegen omdat ze slapen. Het probleem is te wijten aan verveling en onregelmatige diensten, waardoor pilo ten vaak op vreemde tijden moeten werken zonder dat hun bioritme zich kan aanpassen. BENZINE TWEE CENT DUURDER ROTTERDAM De oliemarkt heeft gisteren onmiddellijk gereageerd op het in het weekeinde gesloten akkoord van de organisatie van olie producerende- en exporterende landen (OPEC). De gevol gen van de stijgende produktnoteringen worden ook voor de consument merk baar. Met ingang van morgen worden benzines, diesel en huisbrandolie twee cent per liter duurder. De prijzen aan de zelftankpomp worden voor super 155,00 cent, voor normale benzine 151,00 cent en voor dieselolie 88,60 cent per liter. Huisbrandolie komt op 64,30 cent per li ter voor leveringen van 1500 liter of meer. Pag.: 4 „Rotterdam": olieprijzen straks hoger dan 18 dollar „Cliënt" schiet advocaat dood BERGEN OP ZOOM In zijn kantoor in Bergen op Zoom is gistermiddag de advocaat mr. B. van Tuijn doodgeschoten. De politie heeft als vermoedelijke dader A.M. uit Bergen op Zoom aangehouden, een cafébaas. Van Tuijn trad op als cu rator in het faillissement van de voormalige horeca ondernemer M. (40). De 40-jarige advocaat over leed ongeveer anderhalf uur na het voorval in zijn kantoor aan de Pasteur laan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het Cairngormgebergte van Schotland wordt voor het derde achtereen volgende jaar een zwarte kerst verwacht. De zwarte kleur is afkomstig van deeltjes roet en rook, die door vallen de sneeuw worden opgepikt in de atmosfeer. In het zwarte goedje op de bergen van Cairngorm werden overigens ook sporen aangetrof fen van metalen zoals aluminium, cadmium, lood en ijzer. Volgens dr. Trevor Davies, verbonden aan de klimatologische afdeling van de universiteit van East Anglia, is de vervuiling te wijten aan rook- en roetuitstoot van industrieën in de Sovjet-Unie en Oost-Europa. Anderen zijn van mening dat het Nationale Electriciteitsbedrijf van Groot-Brittannië schuldig is aan de verontrêiniging. Volgens Davies vervoert sneeuw heel gemakkelijk koolstofbestanddelen, zoals rook en roet. Hij schat dat een goede sneeuwbui tienduizenden ton bevui lende stoffen verspreidt. bbers nder trouwen VERSUM nier Lubbers t momenteel meeste ver wen van alle lici, maar dat rouwen is wel het verminde- Uit een nieu- enquête van onderzoeksbu- i Inter/view Maurice de d blijkt dat bers nog steeds. Ie eerste plaats t met 53 pro- Oppositielei- Wim Kok t hem met 50 ent. juni scoorde bers nog 62 :ent. Hij ver volgens de en- te niet alleen de PvdA- en •aanhang, ir ook bij het (van 95 naar rocent). vertrouwen in A-fractieleider steeg ten op- te van juni zeven procent, dan vooral bij en VVD. fractieleider Vries heeft het rouwen van 28 uni 40) procent de onder- igden, VVD- ister De Korte :g 24 (32) pro- en VVD-frac- oorzitter Voor- ve 21 procent, er nu Kamer- ciezingen zou- worden ge- den, zou de A 56 zetels ;en tegen 52 in Het CDA zou 53 zetels er minder krij- en de VVD er drie zetels achteruit gaan naar 24). D66 gelijk blijven Banden branden Ruim 6000 illegale videocas settes en 4000 illegale mu- ziekcassettes werden giste ren vernietigd in de ovens van de Amsterdamse vuil verbranding. Dat gebeurde in opdracht van het Openbaar Ministerie. De meeste cassettes waren afkomstig uit Rotterdam. Auteursrechtenorganisatie BumaStemra en de verenig de fabrikanten van beeld- en geluiddragers strijden al ja ren tegen de bandenpirate rij. Dit jaar werden voor het eerst enkele grote illegale eroducenten opgespoord. CAYENNE Zodra de Surinaamse rebellenleider Ronnie Brunswijk zich op het grondgebied van Frans-Guyana vertoont, wordt hij door de plaatse lijke autoriteiten gearres teerd en teruggestuurd naar Suriname. Dat heeft Bernard Pons, de Franse minister voor overzeese gebiedsdelen en departe menten, verklaard na een bezoek aan het grensge bied tussen Suriname en Frans-Guyana. Brunswijk heeft Frans-Guyana ver scheidene malen gebruikt als toevluchtsoord en ge niet veel steun onder de bosnegers, die de Maro- wijne zijn over gevlucht. In Brazilië, het machtige buur land van Suriname, heeft mi nister van buitenlandse zaken Abreu Sodré ontkend dat zijn regering het bewind-Bouterse nog militair steunt. Suriname heeft de afgelopen drie jaar van Brazilië ongeveer tien pantserwagens en aanzienlijke hoeveelheden automatische wapens, munitie, en telecom- municatie-apparatuur ontvan gen. Een aantal Surinaamse officieren geniet voorts een opleiding op Braziliaanse mili taire academies. Maar aanvra gen voor nieuwe wapenzen dingen, waaronder de levering van helikopters, zijn afgewe zen. Ook een uitdrukkelijk verzoek tot het sturen van Braziliaanse troepen naar Pa ramaribo is afgewezen. De po ging van Suriname Brazilië te betrekken bij zijn anti-guerril lastrijd zou stoelen op.overeen- komsten die de twee landen in 1983 hebben ondertekend. Die verdragen zijn destijds door Brazilië opgelegd om een eind te maken aan de groeiende Cubaanse invloed in Parama ribo. Sacharov terug in Moskou Bleek, vermagerd maar voortdu rend lachend stapten de Russi sche kerngeleer de Andrei Sacha rov en zijn vrouw Jelena Bonner vanmorgen uit de trein, die hen na een jarenlange binnenlandse verbanning in Gorki terug bracht naar Mos kou. De twee werden bij aan komst op het Moskouse Jaros- lavski-station op gewacht door tientallen wester se journalisten. Sacharov wilde eerst niet reage ren op vragen, maar verklaarde later dat hij zijn strijd voor de mensenrechten zal voortzetten. Eerst willen hij en zijn vrouw echter „thuis uitrusten". RECHT De tarieven de huisartsen voor ticulier verzekerde pa lten gaan op 1 januari laag. Een bezoek aan huisarts gaat dan 25 in ats van 27 gulden kos- en het tarief voor een te komt van 40,50 op 50 gulden. tariefsverlaging is een uit vloeisel van het afschaffen van de betaling van goodwill bij het overnemen van een huisartspraktijk. Per 1 januari wordt een fonds gevormd waaruit een compensatie wordt gegeven aan huisartsen die zelf voor hun praktijk nog wel goodwill hebben moeten betalen. De tarieven gaan ook voor de ziekenfondsverzeker den, omlaag en de fondsen en particuliere verzekeraars stor ten het verschil (ongeveer 70 miljoen gulden per jaar) zes tien jaar lang in het goodwill- fonds. Afgelopen vrijdag heb ben alle particuliere verzeke raars de goodwill-overeen- komst getekend. De huisartsen hebben overigens nog een ta riefsverhoging voor de parti culier verzekerden in petto, maar de overheid heeft die maatregel tot dusverre niet toegestaan. DEN HAAG - Nederland tast na de sinterklaasinko pen ook voor de kerst diep in de beurs. Groot winkelbedrijven en de tailhandel zijn tevreden: behalve kerstartikelen en kerstbomen zijn luxe arti kelen in trek: wild, gevo gelte, wijn en gedistil leerd, duur speelgoed en kostbare elektrische of elektronische huishoude lijke apparatuur. Er wordt veel meer uitgege ven dan vorig jaar, zo is de algemene indruk bij de on dernemers. Duurzame ge- bruiksapparatuur wordt veel gevraagd, maar ook andere kostbaarheden als sieraden, juwelen en horloges. De verkoop van kerstpak ketten is voor de slijtersbran che dit jaar iets eerder op gang gekomen. De economie in de zakensfeer trekt duide lijk aan en er wordt „minder geknepen dan vorig jaar". Een kerstpakket mag nu „best 60 gulden of meer zijn". Met name de duurdere Franse wijnen zijn in trek. Ook de horecabranche is te vreden. Er is vroeger voor de kerstdiners geboekt dan vo rig jaar. In de duurdere sec tor wordt een restaurantbe zoek ook vaker gekoppeld aan een hotelreservering, zo dat men na afloop niet meer zelf in de auto hoeft te stap pen. De actie van de over heid tegen alcoholmisbruik heeft ook hier zijn gevolgen. Pagina 6 Cadeausector te vreden over kerstinkopen ALPHEN AAN DEN elkaar twee aanrijdingen RIJN Door de gladheid plaats. Daarbij viel één ge wonde. In de Conradstraat nieuw twee gewonden ge- ATphen^gewond Een"48- zijn in de Leidse regio op vallen. Bovendien ont stond er aanzienlijke blik schade. rige Leiderdorper had een bus voorrang verleend en was bij het afremmen in een Aan de Knephoek in Alphen slip geraakt waarna hij fron- vonden vanochtend kort na OUD ADE Een vrachtwa gen met een lading van twaalf ton aarde is gistermiddag in Oud Ade in een sloot beland. Het ongeluk gebeurde op de Leidseweg. De 19-jarige be stuurder uit Rijpwetering raakte met het rechtervoor wiel in de zachte berm en daardoor kantelde het vehikel in de sloot. Een deel van de la ding raakte in het water. De chauffeur en zijn bijrijder ble ven ongedeerd. Met twee hijs kranen is de vrachtwagen weer op het droge getakeld. Jongetje aangereden LEIDEN Een 6-jarig jongetje uit Katwijk is gistermiddag op de oversteekplaats op de hoek van de Langegracht en de Korte Mare door een automobiliste aangereden. Hij is met een scheur tje in de schedel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het jongetje stak met zijn moeder het zebrapad over tussen langzaam in een file rijdende auto's. Het jongetje holde wat vooruit en werd door een passerende auto gegrepen. taal op de auto van de Al- phense was gebotst. De vrouw werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis Rijnoord gebracht. Beide au to's werden totaal vernield. Op de Zegenbaan in Alphen reden zes automobilisten te gen elkaar toen één auto remde en begon te slippen. Hierbij vielen geen gewon den. Bij de Siele bleef een 39-jarige Nieuwkoopse na een slippartij met haar auto vlak boven het water han gen. In Voorschoten moest vanmorgen een auto worden weggetakeld die bij de nieu we verkeerslichten op het kruispunt Voorschoterweg/ Leidseweg was doorgegleden tegen een auto die wachtte op groen licht. AUTOVERHUUR F.PRANGEBS irhuur van luxe auto's en per- onenbusjes vanaf 30.- p.dag. I00FDSTRAAT 104 - l.EIOERDORP Tel. 071-894040 tvaalf maanden voor lefoonmaniak 'N HAAG De rechtbank Den Haag heeft vandaag 31-jarige Delftenaar we- is het telefonisch lastig val- van vrouwen veroordeeld twaalf maanden gevange- straf. De rechtbank achtte vezen dat de man een van slachtoffers zo onder druk gezet dat zij ontucht pleeg- met haar 13-jarige zoon. Hij i de dochter van het slacht er hebben bedreigd. Andere ■htoffers dwong hij tot zelf- 'rediging via de telefoon (ADVERTENTIES) MANNENMODE PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK: LACOSTE VAN GILS NEWMAN STUDIO MILANO MELKA ELMIOR FRANS MOLENAAR EQUIP Haarlemmerstraat 149, Leiden (schuin t.o. de Hema, naast Blokker) Tel. 071-121075 EDWARDS Bont en blauw na het schudden in de kleine cockpit, moeten de 48- jarige Dick Rutan en zijn 34- jarige co-pilote Jeana Yeager vanavond rond zes uur lan den op de luchtmachtbasis Edwards in Californië. Het duo vestigt daarmee een re cord door de wereld rond te vliegen in het vliegtuig de Voyager, dat onderweg niet bijgetankt hoefde te worden. Volgens de vluchtleiding was er nog ruim voldoende brandstof over om bijvoor beeld door te vliegen naar New York. De reis was op zondag 14 december in Cali fornië begonnen. Tijdens de vlucht van ruim 42.000 kilo meter werd meer brandstof gebruikt dan eerder was be rekend, omdat de Voyager van de ene in de andere storm terecht kwam. Het ex perimentele vliegtuig is een dag eerder terug dan ver wacht, omdat als gevolg van die stormen een andere koers is gevlogen. De vluchtleiding was daar overigens niet onte vreden over, temeer de ver moeidheid en de spierpijn de twee-koppige bemanning be hoorlijk parten ging spelen. LEIDEN Op de Willem de Zwijgerlaan is vanmor gen omstreeks zeven uur 3000 kilo vuurwerk in be slag genomen. Het lande lijke vuurwerkteam van het korps controleurs ge vaarlijke stoffen hield in samenwerking met de Leidse politie twee vrachtwagens aan, die volgeladen waren met vuurwerk. De vrachtwa gens waren ook te zwaar beladen. Het ging om nor maal vuurwerk dat echter was bestemd voor de ille gale handel. De 48-jarige en 37-jarige be stuurders van de vrachtwa gens zijn aangehouden. Beiden stonden als illegale vuurwerk- handelaren bekend bij de poli tie. De handelaren verklaar den bij hun aanhouding, dat de wagens waren geladen met kaasschaven. De eerste twee rijen dozen waren inderdaad gevuld met kaasschaven. De rest was gevuld met vuur werk. Bij legaal transport zou een lading vuurwerk in een speciaal aangepaste vrachtwa- ppn inn kiln mnwn we gen. Het vuurwerk bestond grotendeels uit vuurwerkpak ketten met siervuurwerk. Wat de waarde van het vuurwerk is en waar het verhandeld zou gaan worden, is nog niet be kend, aldus de commandant van het korps controleurs ge vaarlijke stoffen, W.A. Mod derkolk. Het vuurwerkteam, dat bestaat uit twee recher cheurs per district, opereert sindi 1 oktober Films op kabel voor rustiger Oudejaar RIJSWIJK Op initiatief van de Rijswijkse gemeentepolitie worden tijdens de jaarwisseling twee spannende avonturenfilms op het Rijswijkse kabelnet vertoond. Kort na twaalf uur worden achtereenvolgens „Mission in Action" en „Adventures of Hercu les" gedraaid op het kanaal van TV 5. De films zijn in overleg met onder meer Filmnet gekozen. De politie hoopt hiermee, dat de jaarwisseling rustiger verloopt. De toestemming van WVC om de films uit te zenden is informeel rond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Met de komende feestdagen in het vooruitzicht is een kleine waarschuwing vanaf deze plaats zeker op zijn plaats. Want hoe gemakkelijk gaan we, na een gezellig drankje, op zulke dagen niet achter het stuur zitten? Wat dat betreft is het misschien een goede stok achter de deur, dat er de laatste tijd weer tal van onverwachte alcoholcontroles worden gehouden, waarover wij dan achteraf van alles te melden hebben. Maar wat hebt u er aan als de po litie u betrapt, een bon uitdeelt en u op die manier in de krant komt? Beter dan de politie kunt u uzelf - mocht u onze krant nog niet dagelijks lezen - op de bon slingeren. U hebt daar alleen nog maar een pen voor nodig. De rest staat hieronder. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement a-or den geweigerd. £cidóe0ouAant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1