Langs Omwegen Deense houtmensen laten een biljarten en tafeltennissen land Joop Borgman: gedeputeerde waar niemand omheen kan F- i HEEMSKERK SPORT HEEFT ER EEN KWART EEUW OPZITTEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk\ertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pii-ti-r- Beiden omgeving DINSDAG 23 DECEMBER 1986 PAGINA 11 in de montagehal. De Heems kerken hebben hun zaakjes uitstekend voor elkaar. Wie een Heemskerktafel op welk sportief gebied dan ook bezit, zit op duur betaalde rozen. Kwaliteit hè. Nog maals. Nico: „We hebben alles in eigen huis, tot en met de metalen onderdelen". Een familiebedrijf, reilend en zeilend tot diep in de nacht soms. In het verleden was Nico bovendien nog bezig met het organiseren van tafelten nistoernooien. Gesjouw en ge ploeter. Op de Witte Singel, destijds, tennissen in de schuur. Het toilet was buiten. Een bezoekende Haagse club, luxere gelegenheden gewend, vond er eens een obstakel op weg naar dat toilet ten platte- lande. Men kon het verschil „tussen gras en kroos bij de sluis niet onderscheiden, en prompt stapte men in de sloot", horen we van een oog getuige uit die singelperiode. Van botenbouwers tot experts op het terrein van tafeltennis en biljart. Zonder overbodige show. Men weet het wel, in de Veen: een kwart eeuw „is de Nederlandse bevolking en zijn de clubs blij gemaakt met goe de tafeltennistafels en biljarts; ondanks sterke concurrentie vanuit het buitenland". De broers zijn begonnen met één tafel per week. Die werd, vol gens een „familiaire bron", „gedroogd voor moeders ka cheltje in de winter, met als gevolg dat ie krom trok!" IJ >Jat die iet uitd die heren allemaal uitdokteren om in de te blijven! In het staat de laatste pndst tegen een muur: heuse „dressboy" oor als je je pantalon urig in de vouw wilt luden), met als extra nstructie-snufje een ijkplankje. De gebroe- rs Nico en Wout willen iar hoge ogen mee gaan loien, en mikken op de jort als er patent op Herkregen is. Voor het Ijverige is het allemaal ta- *t de klok slaat: ui- T "js klapstuk, de /tafel in allerlei fn (zelfs op itjes) en met Hilton-^ITS oats en hoes- iMSTELV^aaj. een ne_ M jjgtemeter, benevens e onontbeerlijke ballen, ïaar ook „alles voor bil- rts" tot en met de zware iljarttafels op leiplaat ie desgewenst ver armd kunnen worden, angevuld met keuen en allen, krijt en waterpas. >an zijn er nog de oer- ollandse sjoelbakken, eklampt en geschroefd, litsgaders de holgedraai- schijven. Vermelden re nog het poolbiljart, de oetbaltafel en de prij- nkast, dan hebben we awat alles gehad waar- ïee de gebroeders en un medewerkers furore ebben gemaakt tot voor- ij de Poolcirkel. We ebben het over het non- ;op-rechtdoor bedrijf an Heemskerk Sport, de agenoeg volautoma- gfsche Veense tafelma ters. Het bedrijf bestaat ^olgende maand 25 jaar. Heemskerken zijn van [uisuit, al generaties lang dus, houtmensen". Sedert ruim en eeuw heeft de familie Scheepjes gemaakt voor de linbouwers in de polder. Dat ebeurde in de oude Veen, an de Witte Singel, waar nu og broer Ko z'n houten pra len maakt. Nu wilde het toe- al, dat Nico (65) en Wout (55) ifeltenniscracks waren. Nico peelde zich bij de befaamde ereniging „Treffers" (in juni 17 een halve eeuw oud) naar e nationale top en won al vóór de oorlog prijs na prijs. Broer Wout werd in '49 jeugd kampioen van Nederland en bewaart daaraan nog een tast bare herinnering in de vorm van een piepklein bekertje dat op een eierdopje lijkt. Maar hij is er donders trots op. Ooit beoefenden zij het „pingpong" op een plaat mul tiplex, of een bollentafel, maar pingpong („Een beledi ging", zegt Nico waardig) is tafeltennis geworden. De koeien verdreven Veertig jaar terug bouwden de Heemskerken hun eerste tennistafel. Het was een op dracht van „Treffers", ge volgd door andere opdrachten van clubs in den lande. Nico: „De vraag werd zo groot, dat we besloten direct aan sport- winkels en warenhuizen te gaan leveren. De oude werk plaats aan de Witte Singel werd te klein en we verhuis den begin '60 naar de rand van het industrieterrein De Lasso, waar we de eerste be woners waren. We bouwden er een nieuw bedrijf en noem den het Heemskerk Sport. Het was nog allemaal weiland en we moesten er de koeien wegjagen om uit de voeten te kunnen". Nico's dochter Yvonne knipte destijds het lint door, onder het „toeziend oog" van de koeien. Maar de koeien werden tafel tennistafels. Die vlogen al snel van de lopende band. Het eerste jaar produceerde Heemskerk Sport 1000 tennis- tafels en 250 bijarttafels, 15 jaar later waren het al 10.000 tennistafels 5000 biljarts, 50.000 campingtafels en 250.000 bijkomende artikelen, tot de geringste balletjes toe. Na '75 begon de export op gang te komen: Oostenrijk- België, Engeland, Scandina vië en de V.S. (met de sjoel bak). Op het ogenblik neemt de export 20 pet. van de totale produktie in. Heemskerk is van de eens vier Nederlandse tafeltennistafelsproducenten de enig overgeblevene; colle- gae-concurrenten sneuvelden als slachtoffers van de reces sie. Nico: „Na '77 kwam die klap ook bij ons hard aan. Grote klanten gingen failliet. We hadden 30 mensen op de loon lijst staan, maar we moesten een stap terug doen. Vandaag houden we er 15 aan het werk, en ik moeO zeggen dat we weer aardig en redelijk draaien. We zouden, bij wijze van spreken, nu weer per dag een volle vrachtwagen vol ta feltennistafels kunnen heb ben". Wout vult aan: „Als je alles bij elkaar optelt, kun je bij ons van een miljoenenbe drijf spreken, nietwaar Nic?". „Als je het zo bekijkt heb je gelijk Wout", vindt Nico Heemskerk lankmoedig. Sjoelen Die van Heemskerk Sport timmeren inmiddels een eind over de grens aan de weg. Ik wees daar al op. Hun tafels komen net zo ver als de ren dieren, tot in Finland en Noorwegen boven de Poolcir kel. Kwaliteit hè. Ook de bei de Duitslanden zijn vrij actief met het maken van de mate rialen die Heemskerk groot hebben gemaakt, „maar uit Oost-Duitsland komt toch mindere soort. De spullen die wij maken gaan minstens een jaar of 10 mee; het zijn geen weggooi-conservenblikjes. Het zijn goeie dingen die we ma ken", getuigt Nico. De Heems kerken maken ook „invali- dentafels", via de Nederland se Invaliden Sportbond (NIS). „Ook voor blinden. Die ge bruiken ballen met kraaltjes erin die terugkaatsen van op staande zijkanten. Schuiftafel- tennis, noemt men dat. Ze hebben nog een hoop lol ook, die jongens", weet Nico Heemskerk. En ach, het lijkt best een leuk idee: Hollands sjoelen op z'n Laps, op 40 km. afstand van de Russische grens. Heems kerk Sport lapt 't hem dan toch maar! En slaat straks on getwijfeld de vleugels uit naar Amerika met de dressboy, als die aanslaat, met de plooi en de vouw in de broek. Inmid dels staat ons vaderland bol van de tennistafels; het moe ten er honderdduizenden zijn, schatten de gebroeders. In elk geval hebben zij de afgelopen 25 jaar er meer dan 100.000 gemaakt. Het is een leuk bal letje slaan thuis, in het recrea- tietafeltennis. De snookerbak Het meest recente Heems kerk-artikel is de „snooker- bak", een kleurrijk biljartspel met vele ballen (van verschil lende waarden) dat van Enge land naar het contingent is Links: Tafelbouwers aan het „snookeren". De snookerbak is van Engeland ook naar ons land overgevlogen, of met de boot meegekomen, en Heemskerk Sport heeft daar haar jongste produkt aan overgehouden: links Nico Heemskerk, rechts broer Wout. Onder: Bij de montage van een tennistafel op de band. overgestoken en hier hoe lan ger hoe meer aan populariteit wint. Nico Heemskerk: „Snooker is stijlvoller dan het Amerikaanse biljart en min der ingewikkeld dan het Eu ropese met z'n libre en kader en (drie) bandenstoten". Wat Nico niet vertelt is, dat „snoo ker" hard op weg is het klas sieke biljart van z'n plaats te stoten, maar Heemskerk Sport is daar al op ingespeeld met de „snookertjes" voor de mensen thuis. Dat angelsaksi- sche tijdverdrijf gaat grootse vormen aannemen, wat ik u brom. Heemskerk Sport heeft, ove rigens, meer dan eens in z'n piepzak gezeten. Wout, voor de verandering: „Een paar jaar terug verscheepten we in drie containers 500 tennista fels naar Irak, tussen de schermutselingen met Iran door. We zaten hier bijna op onze nagels te bijten van de zenuwen, maar het lukte. En de tafels werden nog betaald ook!" Je kunt in het zilveren bedrijf honderd meter lopen en steeds voor verrassingen wor den gesteld: eem magazijn met „toebehoren", en verder op gedeeltelijk al gemonteer de onderdelen die op wagen tjes door „een lakstraat" gaan. In verschillende gewenste kleuren. Vroeger werden die zaken met de hand geverfd, maar de progressie staat voor niets bij Heemskerk aan de Alkemadelaan. Lopende band Borgman: „Op 4 september, een half uur voordat ik naar het ziekenhuis ging, heb ik nog gebeld naar het Provin ciehuis. Ik heb hen gezegd: ik ga nu het ziekenhuis in en hoop dat wanneer ik eruit ben de nota klaar is. Helaas, zover is het nog niet. Maar ik wil dat de evaluatienota wordt behandeld voordat ik afscheid neem als GS-lid. Dat moet. Ik wil de mogelijkheid hebben om, wanneer het nodig mocht zijn, mij te kunnen verdedi gen. Mijn geweten is volsla gen zuiver. Maar het is na tuurlijk onmogelijk om alles te reconstrueren. Van de on derhandelingen die ik met Louwman op zijn kantoor in de Binckhorst heb gevoerd is niets op schrift gesteld. Dit geldt ook voor de telefoonge sprekken met geïnteresseerde financiers. Er komt een ver antwoording. Wat wil men dan nog weten?", vraagt Borgman zich af wanneer de acties voor openbaarheid van stukken door het Nootdorpse raadslid De Kok ter sprake komen. „Wil men weten waarom Van der Valk niet in de Dierentuin is gestapt? We hebben hier op die bewuste septemberavond in het Pro vinciehuis met aan de ene kant Van der Valk en wij en aan de andere kant met Louwman onderhandeld. Toen Evert Louwman perti nent weigerde, was het over. En dat is heel jammer want ik had graag voor deze regio het dierenpark behouden". Hans van der Vlist, Borgmans vervanger als gedeputeerde en voorzitter van de PvdA- statenfractie: „Joop Borgman is een gedreven man, die vecht voor zijn principes en bij wie de kwaliteit van de natuur in ruime zin zeer na aan het hart ligt Als Borg man het woord voert wordt er geluisterd. Hij dwingt gewoon tot luisteren. Niet alleen door zijn omvangrijke postuur, maar meer nog door zijn per soonlijkheid kan niemand om hem heen". Waarvan akte. FRANS BOTHOF J. Borgman, gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland is zijn politieke loopbaan aan foto's van het leven aan de Ganges en het Amazonege bied „dat ik daar geweest ben, is een van de mooiste dingen uit mijn leven" blijkt zijn bezieling nog altijd aanwezig te zijn. „Hoewel ik als gedeputeerde afscheid neem, wil ik wel in het politieke bestaan bezig blijven. Ik zie nog werk zat voor mij liggen. Natuurgebie den moeten nog in orde ge maakt worden, het recreatie schap Midden-Delfland, waar ik voorzitter van ben, moeten nog met zo'n 1500 hectare uit gebreid worden, de Dobbe- plas... Nee, er is werk zat. De bezieling is echt niet weg. Zo als deze week met de ontslui ting van de Vlietlanden en al dat gemieter bij de Raadhuis laan in Voorschoten. Mijn vrouw zei nog: het is weer als vanouds". Mede onder invloed van de inspraak van de buurtbewo ners komt er nu een studie naar een nieuwe beweegbare brug bij het IJsbaantracé, vlakbij dc plaats waar nu het pontje vaart. Borgman: „Door het gebrek aan politieke wil bij de ge meenteraden duurt het alle maal veel te lang. Maar we komen er. Een tweede ver binding, naast de Europaweg vanuit Leiden, naar zo'n riant recreatiegebied is een must. Ik heb dan ook geen begrip voor de bezwaren van de Voorschotenaren". Duinweg En als Borgman eenmaal iets wil, dan moet er wel heel veel gebeuren om hem daarvan af te brengen. Het verleden il lustreert zijn hardnekkigheid maar al te vaak. Zo wist hij te voorkomen dat de secundaire weg SI, die van Noord-Hol land naar Katwijk loopt, ver lengd werd door het duinen gebied. Samen met linkse li beralen en D66 wist de toen malige PvdA-fractievoorzitter Borgman dit voorstel weg te poetsen. „Die duinweg is een heel mooi voorbeeld van hoe het niet moet met het verkeerbe- leid. De Leidse Baan idem dito. Die is dankzij een door mij ingediende motie opzij ge duwd. Dit hele beleid heeft er voor gezorgd dat meer op het openbaar vervoer is ge speeld". Joop Borgman is ook de man achter de mislukte reddings poging van het Dierenpark Wassenaar. Miljoenen guldens wist hij los te peuteren van het Rijk, de Provinciale Sta ten en de randgemeenten. Maar het was te weinig. In 1985 moest er opnieuw zo'n vijf miljoen gulden ingestoken gaan worden. Eigenaar Louw man weigerde mee te werken en het dierenpark ging dicht. Borgman: „Louwman wilde er geen cent meer insteken. Hij zei tegen mij: het dieren park blijft alleen open wan neer de geldkraan van de overheid voortdurend stroomt". Het alternatieve plan voor een samenwerking met het horeca-concern van Van der Valk strandde. Die renpark Wassenaar ging dicht. „Dat heeft heel veel pijn gedaan", zegt Borgman. „Misschien zijn we te onvoor zichtig geweest en heb ik me teveel laten opjutten. Niet in de laatste plaats door jullie krant", voegt hij daar enigs zins bestraffend aan toe. Evaluatie-nota De gang van zaken over de reddingsoperatie wordt in een evaluatie-nota aan de staten leden gepresenteerd. Die is nog steeds niet verschenen. Dit ook tot grote ergernis van de hoofdpersoon zelf. )EN HAAG/LEIDEN lij is weer terug in het ^ovinciehuis. Na een ware heupoperatie die ïem maandenlang aan iet bed kluisterde, wan- h lelt Joop Borgman als ranouds door de gangen n het gebouw aan de laagse Koningskade. e linds kort is zijn welklin- ii tende stemgeluid weer te ïoren en zijn de eerste k laden al gesteld. Zo [rijgt het recreatiègebied J )e Vlietlanden een nieu we ontsluiting en sloeg «hij bij de algemene be schouwingen, tot veler si ïilariteit, met zijn stok op de gedeputeerden-tafel. ai loop Borgman, zonder meer meest karakteristieke ge- deputeerde in de provincie, is zijn politieke loopbaan aan het afronden. De sociaal-geo- [raaf, oud-wethouder en frac- van de Partij van ti Arbeid is al sinds 1962, dus jna 25 jaar, lid van de Pro vinciale Staten Zuid-Holland. 0 Volgende week wordt hij 58 aar en donderdag maakte hij "als gedeputeerde zijn laatste begrotingsvergadering mee. Want Borgman keert na de statenverkiezingen slechts als gewoon lid in het Provincie huis terug. En dit nieuwe sta tenlidmaatschap zal waar schijnlijk kort zijn. Want hij maakt een goede kans om de PvdA in de Eerste Kamer te gaan vertegenwoordigen. „GS-lid is een van de mooiste beroepen, zegt Borgman, maar heeft het nadeel dat je altijd zestig tot zeventig uur in de week moet werken. Die werkdruk heb ik nu zo'n vijf entwintig jaar gehad. Mijn af scheid is een zelfstandig geno men beslissing. Er is noch door de partij, of noch door andere GS-leden enige druk uitgeoefend". Pratend in zijn Werkkamer, uitkijkend op de i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11