1 mttm Vaticaans secretariaat voor de eenheid verdwijnt Solidariteit in plaats van verwijdering GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc6oma*it kerk wereld beroepingen Mgr. Simonis:„Publiciteit heeft me verrast" lezers £cidócSoirtat\ Geloof en jongeren hc uueer ■S^SIJTHOFF PERS MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINi Icto-bestuur vindt afscheid voorbarig DEN HAAG - Namens het landelijk bestuur van het Interker kelijk comité tweezijdige ontwapening Icto heeft oud-voorzit ter Nanne de Jong laten weten, het vertrek van een aantal le den voorbarig te vinden. Volgens twaalf vooraanstaande leden die het lidmaatschap hebben is de Icto-lijn omgebogen en be staat er binnen de huidige organisatie geen ruimte meer de oorspronkelijke doelstellingen en idealen te verwezenlijken. Het Icto zal normaal verder gaan met uitvoering van de taken die de oprichters voor ogen hebben gestaan en treedt voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay af wegens benoeming in het Euro pees Parlement, zodra in zijn opvolging is voorzien. Dat zal ui terlijk mei 1987 zijn beslag krijgen. Ds. J. Monteban voorzitter Raad van Deputaten Samen op Weg ZELHEM De hervormde emeritus-predikant J. Monteban te Zelhem is gekozen tot voorzitter van de Raad van Deputaten Samen op Weg. Hij volgt de gereformeerde predikant D.N. Wouters op. Tot zijn emeritaat vorig jaar was Monteban predi kant van de hervormd-gereformeerde federatie in Zelhem. Monteban (64) was reeds twee jaar vice-voorzitter van de Raad van Deputaten. Volgens afspraak zou na Wouters het voorzit terschap in hervormde handen komen. Monteban behoorde tot ,,de Achttien", de 18 hervormde en gereformeerde predikanten die zich in 1961 tot de kerken richtten met een oproep hun gescheidenheid niet langer te dulden. Dit initiatief wordt ge zien als het begin van wat later „Samen op Weg" is geworden. De eindeloze nalatenschap van het verleden tot het heden is de geheime bron van het menselijk genie. Honoré de Balzac (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het Secretariaat voor de Eenheid van de Christenen, dat geleid wordt door de Nederlandse kardinaal Johannes Wille- brands, zal volgend jaar zijn zelfstandigheid verliezen. Het secretariaat gaat deel uitmaken van kardinaal Ratzingers Congregatie voor de Geloofsleer. Deze verandering vormt een belangrijk onderdeel van de hervorming van de Romeinse curie het bestuursapparaat van de RK kerk die nog voor de zomer zijn beslag zal krijgen. Dat heeft kardinaal Sebastiano Baggio, de voorzitter van de commissie van kardinalen die de hervorming voorbereidt, gezegd. Ook de twee andere secretariaten, die voor de niet-christenen en de niet-gelovigen, verdwij nen als zelfstandige eenheden binnen de Ro meinse Curie. Beide gaan op in de Congrega tie voor de Verkondiging van het Geloof. De drie secretariaten zullen straks nog slechts 'Consigli', adviserende raden, zijn. Als raden binnen hun congregatie zullen ze echter zelf- Kardinaal Willebrands standig zijn, zo heeft Baggio gezegd. Op hervorming is meer dan acht jaar gestu deerd. De commissie van Baggio is de derde die zich met deze herstructurering bezig houdt. In feite betreft het hier een eerste be langrijke wijziging van de grote curie-hervor ming die Paus Paulus VI in 1967 doorvoerde. Bij die gelegenheid kregen de drie secretaria ten, die enkele jaren eerder waren opgericht, een zelfstandige positie in de hiërarchie van de curie en werden hun taken en bevoegdhe den precies omlijnd. Wanneer de secretaria ten in 1986 worden opgeheven, heeft hun pe riode van volstrekte zelfstandigheid slechts 20 jaar geduurd. Naar verluidt zouden de drie secretariaten zich intern fel verzet hebben tegen de ge plande wijzigingen, maar zonder resultaat. Baggio ontkent dat er wrijvingen zijn ge weest. „Van weerstanden en druk is mij niets bekend", aldus de kardinaal. Hij waarschuwt ervoor het belang van de curiehervorming te overschatten. De wijzigingen hebben „voor het grootste deel een technisch karakter." De opheffting van het secretariaat komt niet als een volkomen verrassing. Vorig najaar rond de bijzondere bisschoppensynode in Rome die zich bezig hield met het Tweede Vaticaanse Concilie waren er al sterke ge ruchten dat het secretariaat voor de Eenheid zijn zelfstandigheid zou verliezen. Leken De belangrijkste verandering is het veel gro tere gewicht dat de leken in de curiestructuur krijgen. Volgens Baggio is het „niet uitgeslo ten" dat de 'Raad voor de Leken' de status van congregatie krijgt. De formuleringen van Baggio lijken erop te wijzen dat die congrega tie er inderdaad gaat komen. Een eigen con gregatie voor de leken, ingesteld in hetzelfde jaar dat er in Rome een synode voor de leken wordt gehouden, zou nog eens het belang il lustreren dat Rome aan de positie van de leek in de kerk toekent. Braziliaanse kardinaal Vilela begraven SAO PAULO In aanwe zigheid van de Braziliaanse president José Sarney is zondagavond het stoffelijk overschot van de primaat van Brazilië, kardinaal Ave- lar Brandao Vilela, ter aarde besteld. De 74-jarige kardi naal is in de nacht van vrij dag op zaterdag aan kanker overleden. De Braziliaanse regering heeft drie dagen rouw afgekondigd. Kardinaal Vilela had de vo rige week zijn behandeling in het ziekenhuis te Sao Paulo afgebroken om voor de laatste keer de Kerstda gen bij zijn gelovigen in zijn aartsbisdom Salvador, in het noordoosten van Brazilië, door te brengen. Vrijdaga vond raakte hij evenwel in coma en overleed een uur later, vlak voor midder nacht. De dood van de primaat wordt als een groot verlies beschouwd voor de gelovi gen in Salvador, waar hij zeer bemind was, voor de Kerk in Brazilië, waarin hij vaak een bemiddelende rol speelde tussen progressieve en conservatieve bisschop pen en voor de Latijns- Amerikaanse Kerk in het algemeen. Hij was „de archi tect" was van de Latijns- Amerikaanse bisschoppen conferentie in Medellin (Co lumbia), in 1968. Hij leidde die conferentie, die onder invloed van de bevrijdings theologie van fundamentele betekenis was voor de ver nieuwing van de Kerk in Latijns-Amerika. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepbaar: J.Timmer, IrensVaat 23, 2964 BL Groot Ammers. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nieuwveen (pari- time). P.Baane. kandidaat te Alphen ad Rijn, tevens godsdienstleraar aan het christelijk lyceum te Alphen a.d Rijn. Aangenomen naar Best, Oir- schot en De Beersen (hervormd-ge reformeerd). drs.M.J.Kroon te Woudsend c.a., Jutrijp en Hom- merts. gedankt voor Drachten, A.S- .Riemstra te Harderwijk. Beroep baar: drs.ir. G.Venhuizen, laatstelijk predikant te Barendrecht, Schaats baan 3, 2992 CN Barendrecht. HILVERSUM Kardinaal Simonis heeft zich gisteroch tend in een vraaggesprek voor de AVRO-radio duide lijk verrast getoond over de reacties op zijn artikel over de feministische theologie in het internationaal katholiek tijd schrift „Communio". „Ik had niet verwacht dat het buiten het theologische vak zo in de publiciteit zou komen. Dus er gens blijkt toch wel dat het op een geweldige manier actueel is". Hij verklaarde zijn artikel met opzet geplaatst te hebben in een theologisch tijdschrift, nadat talloze mensen hem hadden gevraagd over dat on derwerp eens iets te publice ren. Een artikel achtte hij de aangewezen manier om zijn gedachten te uiten, „omdat ik de tijd niet rijp acht daar nu een bisschoppelijke brief aan te wijden". De kardinaal be treurt het dat de reacties steu nen op een samenvatting, om dat hij denkt in een artikel van 20 pagina's zijn gedachten op „behoorlijk evenwichtige wijze" uit de doeken te heb ben gedaan. Dr. Simonis zegt te hebben geprobeerd te den ken vanuit het geloof van de Kerk, daar hij een pastorale verantwoordelijkheid heeft. Het is niet het laatste woord, aldus de kardinaal. Door deze publikatie heeft hij theologen ertoe willen bren gen daarop door te denken. Maar daarnaast heeft hij, „ook hele fundamentele bezwaren tegenover de feministische theologie zoals die zich aan ons presenteert in het alge meen en waarvan weinig mensen kennis hebben". Daarvan heeft hij de gevaren willen laten zien. Volgens de kardinaal is het voorbeeld uit de biologie van de eicel en de zaadcel die el kaar ontmoeten alleen maar gebracht „ter adstructie". „Nu men met dit voorbeeld met mij de vloer aanveegt en dat nogal wat hilariteit hier en daar opwekt, wat ik overigens ook weer een merkwaardige zaak vind, och, misschien had ik dat beter weg kunnen la ten". Hij ontkende dat hij met het artikel een proefballon heeft willen oplaten of door kardinaal Joseph Ratzinger, prefect van de congregatie voor de Geloofsleer, te zijn gevraagd hier iets over te pu bliceren. In het NOS-programma Capi- tool verklaarde de feminis tisch theologe Catharina Hal- kes twee keer uitvoerig met de kardinaal over de feminis tische theologie gesproken te hebben, „maar daarbij zijn wij niet nader tot elkaar geko men". Zij toonde zich veront waardigd dat mgr. Simonis in zijn artikel schrijft over dé fe ministische theologie, terwijl er in die theologie juist vele stromingen zijn en men in een wetenschappelijk tijd schrift onderscheid moet ma ken tussen gefundeerde uit spraken, die door bepaalde theologen zijn gedaan, en wensen en klachten van de vrouwenbeweging omtrent de officiële kerk. Rector Van der Meer van het seminarie Rol- duc citeerde opvattingen van niet nader genoemde feminis tisch theologen, waarin spra ke was van het herschrijven van de bijbel in feministische zin. Halkes zei dat het er om gaat de eenzijdigheid van de bestaande theologie te door breken. De hervormde theo loog L. Leertouwer noemde de poging van de kardinaal het primaat van het mannelij ke in de theologie te funderen op de biologie „wonderlijk" en „lariekoek". Volgens hem gaat het er nu om de christe lijke traditie te verbreden, juist op grond van de bood schap van Jezus. Kritiek op de kerk, met name op de Rooms-Katholieke Kerk, is sinds jaren een gretig beoefend literair genre. Niet alleen in Nederland maar ook in andere landen. Als dan de zoveelste publicatie van deze strekking voor je ligt, ditmaal van Duitse oorsprong en on der redactie van de bekende Zwitserse theoloog Hans Küng en zijn collega Norbert Greinacher, beide docerend in Tubingen, kun je weinig nieuws verwachten. „Katholische Kirche-Wohin" bevat niet minder dan dertig bijdragen die hierin overeen komen dat zij stuk voor stuk scherpe kritiek uitoefenen op het restauratieve kerkelijke beleid van de Romeinse Curie en paus Johannes Paulus II. Dit beleid wordt gezien als verraad aan het Tweede Vati caanse Concilie. Ik heb al ge zegd dat er niet veel nieuws te verwachten viel. Die ver wachting is inderdaad uitge komen. Behalve enkele arti kelen die op de specifieke Duitse situatie betrekking hebben, vindt men er de be kende thema's, door een Ne derlandse bisschop naar ik meen al eens aangeduid als „het treurige rijtje": het ver bod van voorbehoedsmidde len, de veroordeling van ho moseksuele praktijken, de af wijzing van een tweede hu welijk na echtscheiding, het vasthouden aan het verplichte priestercelibaat, dè uitsluiting van de vrouw van het kerke lijk ambt, de inquisitiemetho- den ten opzichte van progres sieve theologen. Het is dan ook bepaald geen opwekkende literatuur, eer der vermoeiend en ontmoedi gend; soms maakt het je be droefd en treurig, een andere keer als het nog erger is dan je al wist word je woe- Prof dr. F. Haarsma, van 1968 tot 1984 hoogleraar in de pastoraal theologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, besprak: Ka tholische Kirche-Wohin Wider den verrat am Konzil onder redactie van Norbert Greinacher en Hans Küng, uitgave Piper, München. dend, slechts zelden vind je er inspiratie en hoop in. Gebruik en misbruik Bij nader toezien lopen er twee krachlijnen door het hele boek: de ene wordt ge vormd door het gebruik en het misbruik van macht waar je liefde, bezorgdheid, ver draagzaamheid en bereidheid tot dialoog zou mogen ver wachten. De andere lijn die van de bewogenheid, de moed, de trouw, de solidariteit met de mensen en hun noden van de auteurs. Is de lectuur van zo'n boek geen onverdeeld genoegen, de bespreking ervan is het even min. Ik zal niet de enige zijn die de neiging heeft om de ogen te sluiten of tenminste niet te veel nadruk te leggen op de feilen van de kerk die mij ondanks alles lief is. Bo vendien, wat schiet je er mee op als je steeds weer alle aan dacht vestigt op de zwarte kanten van de kerk? Is het niet veel constructiever de blik te richten op de tekenen van hoop, de lichtzijde die er toch nog altijd is en die met name in de media zo zelden aan bod komt? Theologen die deze houding aannemen nogmaals ik be speur bij mij zelf ook de nei ging daartoe schieten ech ter in hun taak en hun op dracht te kort. Een van de au teurs, de Nijmeegse dogmati cus Haring, spreekt zich daar onomwonden over uit en hij heeft gelijk. In een studie over de theologische ontwik keling van kardinaal Ratzin ger, op het gebied van de ker kelijke leer de machtigste man in Rome na de paus, stelt hij op goede gronden vast, dat diens theologisch programma schade toebrengt aan de kerk, wanneer het in kerkpolitiek wordt omgezet. De angst voor het conflict zit ons katholieken in het bloed, maar wij verbloemen het en noemen die angst kerkelijke gezindheid. Kritiek op de kerk en haar leiders is er al tijd geweest, te beginnen in de Schriften van het eerste en het tweede Testament en zij altijd blijven. Het is een on dankbare en onaangename taak, maar een taak die nood zakelijk vervuld moet wor den. Kritiek en de daaruit voortvloeiende conflicten vor men een onmisbaar, intrin siek moment in het leven en de geschiedenis van een kerk die leeft uit Gods kracht maar gestalte krijgt in en door men selijke onvolkomenheid en menselijk falen. Daarom blij ven boeken als het onderha vige steeds weer nodig. De vraag wordt dan wel hoe je met die conflicten omgaat als gelovige. Naast de neiging om conflicten uit de weg te gaan door te zwijgen of de ogen te sluiten, is er de nei ging om af te haken, verbit terd en rancuneus of onver schillig. In het eerste geval vermijd je het conflict maar er wordt ook niets opgelost; in het tweede heeft het conflict een negatieve uitwerking die schadelijk is voor de kerk en uiteindelijk ook persoonlijk voor hen die het laten weten. De vraag is dus hoe je met conflicten omgaat, het er mee uithoudt en met veel pijn en moeite tot een oplossing ziet komen te komen of, als dat op overzienbare termijn niet lukt, er mee leert te leven. De meeste auteurs in dit boek hebben daar voor zichzelf wel een antwoord op gevonden. Zij uiten hun kritiek onver bloemd en scherp, zij aan vaarden het conflict, vaak ten, koste van groot persoonlijk leed, maar zij haken niet af, zij geven de de strijd niet op. Het mooiste voorbeeld van deze houding vind ik de brief die de schrijfster en dichteres Luise Rinser aan de paus heeft geschreven naar aanlei ding van de maatregelen die in 1985 door Rome zijn geno men zijn tegen Leonardo Boff, maatregelen die geluk kig weer zijn opgeheven (waarschijnlijk mede op grond van het wereldwijde protest vanuit de geloofsgemeenschap en van daarbuiten). In de aanhef zegt ze: „U, Heer Paus, zult deze regels zeker niet te lezen krijgen. Uw leger van ambtenaren en geestelijke professionals schermt U af van zulke woorden en berooft U daarmee van het levende contact met hen wier herder U wilt zijn". Verderop schrijft zij: „Waarom blijft deze roe pende toch lid van deze kerk ofschoon zij haar grenzen heeft leren kennen en daar bovenuit gestegen is? Waarom blijven zoals zij vele anderen die aarzelend op de drempel staan tussen blijven en weg- faan? Niet omdat er een paus ohannes Paulus II is, maar omdat er een franciscaan Leo nardo Boff is. Omdat er een bevrijdingstheologie is, deze theologie van de hoop voor al len... Ik zou meer van dergelijke getuigenissen kunnen aanha len, die tezamen de tweede krachtlijn vormen van dit boek waar ik boven öp gewe zen heb. De lezer kan zich daar aan optrekken en zich er door laten inspireren. Toch denk ik, dat een boek als het onderhavige pas echt vrucht baar is voor het leven van de kerk en voor de individuele lezer wanneer aan dit aspect uitdrukkelijk aandacht wordt geschonken. Ik denk dat je dan terecht komt bij de dee moed als christelijke grond houding. Deemoed houdt in erkenning van je eigen gren zen, je eigen beperkingen en je eigen falen. Wie dat alles eerlijk onder ogen durft te zien bij zichzelf, kan het ook aanvaarden bij anderen. Dan ontstaat tussen de kriticus en de gekritiseerde op een dieper niveau solidariteit in plaats van verwijdering. Deemoed betekent niet zelfvernedering of zelfverachting; deemoed kan heel goed samen gaan met fierheid: ik mag er zijn, maar de ander mag er ook zijn. Kritiek ontaardt dan niet in fanatisme, maar kan een bijdrage zijn tot de hervor ming in hoofd en ledematen, waartoe de Kerk van Christus steeds weer geroepen wordt. FRANS HAARSMA Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Medisch stuntwerk In zijn wekelijkse rubriek schetste medewerker Paalman onlangs dat "de medische ethiek in verwarring achter blijft, terwijl medische avant- gardisten gretig aftrek vinden voor hun grensverleggend stuntwerk. Toch is m.i. een fractie van de slimheid waar mee men zijn eigen belang be hartigt soms voldoende om in te zien wanneer men daarbij nadeel toebrengt aan anderen en op termijn ook aan zichzelf. Beperken we ons tot de kwes tie die Paalman een „grensge val" noemt: de vrouw die een hormonenkuur doet om een kind te kunnen krijgen en dan de dokter drie kinderen laat aborteren als er een vijfling in aantocht blijkt. Iedereen kon onderhand wel weten dat zo'n blijde gebeurtenis-in-veelvoud na een hormoonbehandeling allerminst zeldzaam is. Is zo'n kuur wel aanvaardbaar zonder dat je ook de gevolgen accep teert? Maar nu hun „oplos sing" voor de ongewenste „verrassing". Alleen al rede nerend vanuit hun eigenbe lang kunnen ouders zoiets niet maken. De gespaard gebleven kinderen zullen te weten ko men dat hun ouders de abor teur Russische roulette hebben laten spelen met hun persoon tje. Voor hetzelfde geld had 's mans injectienaald henzelf naar de andere wereld gehol pen. Dat kunnen ze hun ou ders wel eens kwalijk gaan ne men. Iets dergelijks geldt trou wens voor abortus in het alge meen. De kinderen van de nu levende volwassenen die voor zo'n ingreep argumenten me nen te kunnen aanvoeren, zul len zich realiseren, dat ook zij het haasje zouden zijn geweest als ze het ongeluk hadden ge had als het tweede of derde kind te komen of anderszins te veel waren geweest. Als hun ouders hulpbehoevend of „an derszins te veel" worden, kun nen ze, als reactie, ongewenst wel eens nóg gemakkelijker over euthanasie gaan denken als die ouders nu vaak al doen. Men komt in ethische kwesties m.i. al een heel eind als men met het leven van anderen even zorgvuldig omspringt als met zijn eigen leven. Dat is ook nog een goede dienst aan het eigen belang. M. van Dam, DEN HAAG. Gedetineerden De PPR wil jeugdige gedeti neerden met de kerst vrijlaten, zodat deze de feestelijkheden thuis kunnen vieren. Welja, zo is er altijd wel iets te vieren. En waarom alleen jeugdige ge detineerden? Waarom in de decembermaand niet alle ge vangenissen opengooien, zodat alle criminelen sinterklaas, kerst en oud en nieuw thuis kunnen vieren? K. van der Horst, DEN HAAG. Dementie Ik ben het volkomen oneens met de stelling dat wanneer ouders of grootouders dement worden je al afscheid van ze moet nemen als zouden ze al zijn overleden. Ik heb zelf een grootmoeder van 92 jaar oud die volgens de doktoren zwaar dement is. Toch kan ik elke keer weer merken als ik bij haar op bezoek ga, dat zij dat waardeert, ook al vraagt ze in een half uur tijd tien keer wie ik ben en zal ze als ik wegga onmiddellijk mijn bezoek zijn vergeten. K. van Aarle, LEIDEN. Rijden onder invloed De secretaris van de Centrale Politie Verkeerscommissie heeft volkomen terecht opge merkt dat eigenlijk een 24 uurs controle zou moeten wor den ingesteld op rijden onder invloed. Het zou dan wel eens kunnen blijken dat de gevol gen van een zogenaamde werkmansborrel dieper ingrij pen dan nu bekend is. Kijk maar eens in de café's rond vijf uur. Barstensvol mensen die na een uurtje of twee alle maal met een slok op achter het stuur kruipen. Overigens heb ik nog een tip voor de po litie. Over enkele weken wor den in allerlei bedrijven de nieuwjaarsrecepties gehouden. Controle bij die bedrijven zou wel eens een grote vangst kunnen opleveren. R. Derksen. Smit-Kroes (2) Minister Neelie Smit-Kroes maakt zich ontzettend druk over de (late) invoering van de fietsreflectoren. Maar de mi nister kan zich beter over een ander probleem buigen. Als STOMPWIJK. liefhebster van de auto be vindt Smit-Kroes zich regel matig in zo'n ongetwijfeld door chauffeur bestuurd vehi kel. Dan kan ze op prettige wijze op de achterbank zittend wat stukken doornemen. Maar als ze zich 's avonds van werk naar huis spoedt ziet ze dan niet dat zich in het het auto verkeer inmiddels een levens groot, gevaarlijk probleem ontwikkelt: auto's aie twee mistachterlichten voeren. Ie dere weggebruiker heeft on dertussen ontdekt dat vooral in druk verkeer en bij vermin derd zicht voorliggers met twee fel schijnende achterlam pen uiterst verwarrend wer ken, omdat de wat minder at tente weggebruiker de indruk kan krijgen dat er voor hem stevig wordt geremd. Dat kan tot kettingbotsingen leiden. Daar zou minister Smit-Kroes iets aan moeten doen. Gewoon keihard verbieden en overtre ders op de bon. J. de Vries, in< Wat iedereen allang wist, is door een onderzoek bevesj-j; veel jongeren verlaten, als ze het ouderlijk huis uit gaan.ap de kerk. Twee sociologen van de Vrije Universiteit ent"' teerden ruim 600 studenten die allemaal gelovig zijn crjj voed; minder dan de helft zegt nog kerkelijk betrokkej]jt zijn. E-j H UlT het onderzoek is een aantal interessante gegevens h* voren gekomen. Bijvoorbeeld dat de wijze waarop ouders vorm geven aan hun geloof en de manier waarop ze hunre loof overbrengen op hun kinderen, een factor van belaif Uit de antwoorden van de studenten bleek dat hoe duio' ker ouders aan hun kinderen laten zien welke rol geld kerk in hun leven spelen, des te groter de kans is dal kinderen later op geloof en kerk betrokken blijven. f— s In die vormgeving van het geloof door de ouders bl( bidden en bijbellezen belangrijke factoren te zijn. Kind| uit gezinnen waarin sprake is van een huiselijke gebedstij tie en van een gegroeide vertrouwdheid met het (int dueel) lezen van de bijbel, hebben de meeste „kans" in latere leven actief bezig zijn op het terrein van gelooi kerk. Hieruit kan de conclusie worden getrokken u ook dat wisten we eigenlijk al lang dat het gezin ook i de geloofsopvoeding van grote betekenis is. Een van de onderzoekers, prof.dr. G. Dekker, consta] een enorme kloof tussen het moderne leven en het trad nele kader van geloof en kerk. Die kloof is zo groot dat zenden jongeren de kerkdeuren definitief achter zich <j slaan. De kerk, aldus prof. Dekker, staat voor de grottfl' dracht die kloof te overbruggen. Het geloof moet zó krijgen dat jonge, moderne mensen de zin er van inziet^ de geschiedenis van het christendom bekijkt, zie(.( het geloof altijd trekken van tijd en omstandigheden toont. Maar de boodschap van het heil valt niet samen1® wat in een bepaalde tijd en onder bepaalde omstandighjz belangrijk wordt geacht. Natuurlijk heeft prof. Dekker gelijk als hij de kei0 oproept vooral kerk in deze samenleving te zijn. Het is cfc om te denken dat gelovigen in West-Europa dezelfde Ijg ring aan hun geloof kunnen geven als de armen van Lair Amerika. De kerk is een gemeenschap in beweging 01 mensen en omstandigheden verschillen en in beweging d TEGELIJKERTIJD heeft de oproep van prof. Dekkei* gevaar in zich dat over het hoofd wordt gezien dat de fc schap van de kerk nooit ten volle „begrijpelijk" kan wo^ gemaakt. Het evangelie praat mensen niet naar de rre, maar heeft een boodschap die boven tijd en omstandigh uitstijgt. Lichte tot matige vorst DE BILT (KNMI) Het weer boven Noordwest-Europa wordt het komende etmaal nog bepaald door een stroming uit noord tot noordoost. Hier mee wordt koude lucht uit Scandinavië via de Noordzee naar het noorden van ons land gevoerd. Boven het relatief warme zeewater vormen zich buien. Deze zullen vooral in onze kustprovincies vallen. Meer landinwaarts lossen deze buien weer geleidelijk op. Vooral daar waar wat sneeuw ligt kan het vannacht sterk af koelen en zijn minima van -5 tot -10 graden mogelijk. Daar bij vormen zich plaatselijk mistbanken. Dichter bij zee en ook in de centra van de grote re steden vriest het minder, niet meer dan een graad of 3, Overdag loopt het kwik op tot tussen de 3 graden dicht bij zee en -1 graad in het oosten van het land. De wind waait zwak tot matig, aan zee vrij krachtig uit het noorden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: weinig bewolking. Overdag lichte tot matige vorst, 's Nachts matige" tot strenge vorst. Britse eilanden: perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur van 10 graden in West- Ierland tot 2 graden in Enge land. In de nacht en ochtend in Engeland lichte vorst. Benelux en Frankrijk: (met uitzondering van het zuidoos ten) af en toe zon en overwe gend droog. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, 's middags temperatuur enkele graden boven nul. Duitsland: perioden met zon Tei-Avi Alpengebied: perioden ij zon en droog. Middagtenfil tuur in de dalen rond den, overigens lichte totf' ge vorst. Zuidoost-Frankrijk, Span Portugal: droog en zo/ maar vrij koud. Middagte ratuur van 5 graden ii) Spaanse hoogland via 10, den aan de Franse RivièD 15 graden langs de Sp" zuidoostkust. fe Italië en Joegoslavischeh half- tot zwaar bewolkt eg kele regenbuien. Middai peratuur van 2 graden Po-vlakte tot 13 graden cilië. WEERRAPPORT HEDENMORGEI Weer Max Min Amsterdam onbew. 6 -3 De Bilt onbew 6 -2 Eelde sn.bui 4 -5 Eindhoven h.bew. 5 -3 Den Helder sn.bui 6 -1 Rotterdam l.bew. 6 -2 Twente mist 3 -7 Vlissingen hagelbui 6 1 Zd Limburg s Aberdee Athene Op de zaterdagen 10 januari, 7 en 21 februari 1987 verschijnt deze krant met een aantal ex tra pagina's over de ZOMERVAKANTIE '87. Informatie over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's wordt u graag ver strekt door Ton Sevenhoven, bereikbaar on der nummer 01820-12744, toestel 30.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2