Hoed af voor „grote broer" Lubbers Minister kiest voor guurste variant van hoge-snelheidsspoor Snuffelmolecuul slaat drie vliegen in één klap VVD VOLGT ADVIES OP VAN WIEGEL DE HAKEN EN OGEN AAN EEN BAANBREKENDE MEDISCHE TECHNIEK klNNENLAND CeidócSowumt ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 7 •EN HAAG De VVD heeft de afgelo- len tijd, in navolging van het CDA, fegio- tale manifestaties belegd. Vorige week naandag werd de derde en voorlopig laat- ;te gehouden. Na het zuidelijke Weert en iet centraal gelegen Woudenberg was nu iet noordelijke Leeuwarden aan de beurt. )e oorspronkeljke bedoeling van deze bij-, lenkomsten was de achterban te laten zien dat de VVD de troubles uit de nada- icen van Ed Nijpels echt helemaal te bo ven is. Zoals bekend viel die strategie enigszins |n het water door de staatsrechtelijke „uit- felijer" van vice-premier De Korte in Woudenberg. In Leeuwarden, waar we derom alle persplaatsen waren bezet, wil de de VVD in geen geval een reprise bele den van het drama in het Utrechtse. Een .etentje bij Hans Wiegel, commissaris der 'koningin in Friesland, dat eerst een beetje ils verplicht nummer was gezien, werd tu door Voorhoeve en De Korte gretig iangegrepen om advies te vragen. )e raad van de Grote Ijsmeester luidde lat de VVD onder dit soort barre omstan- ligheden pal naast het CDA moet gaan aan. „Het liefst er schuin onder, dan sta droog" hield Wiegel ze voor. „Schurk in lik geval flink tegen ze aan. Identificeer je met hun politiek. Dat is de politiek van de sterkste. En die sterkste heet Lubbers. Om te overleven moet je bij hem in de buurt blijven". In oren geknoopt Fractieleider Joris Voorhoeve heeft dit heel goed in de oren geknoopt, zo blijkt vandaag uit een interview in onze krant. Het beetje kritiek dat de VVD nog op pre mier Lubbers had, omdat hij De Korte vanwege zijn Woudenbergshow in de Tweede Kamer had „afgedroogd", is ge smolten als sneeuw in de zon. Sprak Voorhoeve eerst nog over een „koele ver houding" tussen CDA en VVD in het ka binet, nu heeft hij het plots „over een za kelijke samenwerking die goed was en is". Ook de gele kaart die Lubbers in de Ka mer aan De Korte toonde, door te zeggen dat zijn uitspraken in de categorie „eens en niet meer" vielen, vermag nauwelijks kritiek uit te lokken. Jazeker, Voorhoeve weet wel dat de premier volgens de grondwet alleen maar degene is „die in de ministerraad de hamer mag hanteren en die bij politieke hoofdzaken namens de gehele ploeg in het parlement mag optre den". En hij weet ook dat het uitdelen van openbare waarschuwingen beslist niét één van Lubbers' bevoegdheden is. Die komt toe aan de Tweede Kamer, als controleur van de regering. De volksvertegenwoordi ging kan een minister bij motie duidelijk maken dat bepaalde daden van hem of haar niet op prijs gesteld worden. In een land als West-Duitsland is dat anders ge regeld. Daar kan de „Bundeskanzler" een lid van zijn kabinet ontslaan wanneer hij wil. En Voorhoeve ziet het heel goed: „Lub bers ontwikkelt zich in de richting van een kanselier". Maar dit alles is voor de fractieleider geen reden te proberen de macht van de premier in te dammen. „Ik zou niet weten hoe dat zou moeten. Het is allemaal gewoonterecht," zegt hij met een ontwapenende eerlijkheid. Voorhoeve wijst erop dat de opwaardering van het premierschap te maken heeft met de Europese topconferenties. Daar ont moet Lubbers machtige regeringsleiders als Kohl en Thatcher en dus moet hij mee kunnen beslissen als het gaat om buiten landse politiek en Europees landbouwbe leid. Welnu, redeneert Voorhoeve, die ontwikkeling kan de VVD nu eenmaal niet terugdraaien. Evenmin hebben de liberalen bezwaar te gen het feit dat een ambtenaar van Lub bers, zonder zich bekend te maken, de speeches van De Korte in Weert, Wou denberg en Leeuwarden op een bandre corder heeft opgenomen. „Big Brother is watching you", grapte men in politiek Den Haag. Maar Voorhoeve zegt: „Als de Rijksvoorlichtingsdienst die speeches op de band wil opnemen, moet zij dat doen. Ik hoop dat men er nog wat van op steekt." Niet schoppen Met andere woorden: de VVD neemt lie ver de hoed af voor Grote Broer Lubbers dan een confrontatie met hem aan te gaan. Maar hoe moet dat ooit een herstel van de electorale positie van de VVD op leveren? Het opspelen van beleidsproble men is ook al niet mogelijk. Immers, in de Wiegeliaanse theorie moet de partij zich vereenzelvigen met de CDA-politiek. In het interview blijkt Voorhoeve ook die les verstaan te hebben. Belastingverlaging, het centrale thema van de VVD-verkie- zingspropaganda, noemt de fractievoorzi- ter niet eens. En als het over euthanasie gaat, spreekt hij slechts de hoop uit dat het - zeer be houdende - advies van de Raad van State mogelijkheden biedt voor een compromis. De bepaling in het regeerakkoord dat de Tweede Kamer een initiatiefwetsontwerp kan indienen als de regering er niet uit komt, wenst Voorhoeve voorlopig als een „papieren afspraak" te beschouwen. Hij wil onder geen beding het CDA voor het hoofd stoten. „We duwen en we trekken, maar we schoppen niet". Denkt de VVD vanuit die bijwagenpositie de op 21 mei teloor gegane kiezersgunst te heroveren? Neen, geeft Voorhoeve toe. Hij zegt al dik tevreden te zijn als zijn partij zich bij de volgende kamerverkie zingen (mei 1990?) stabiliseert op de huidi ge 27 zetels. Toekomst Vanwaar dan die voorspelling van Voor hoeve in Leeuwarden dat de VVD het CDA nog wel eens zal overvleugelen? Die heeft te maken met de visie van de frac tieleider op het tijdperk né Lubbers. Vol gens hem heeft het CDA zélf niet zoveel aantrekkingskracht op de kiezers. Lub bers, hij alleen en niemand anders, was degene die de christen-democraten terug bracht op de weg omhoog, door zich te profileren als de man „die de boel bij el kaar houdt". Welnu, diezelfde Lubbers heeft gezegd dat hij het na 1990 voor'ge zien houdt in de vaderlandse politiek. Dus komen er dan weer kansen voor de VVD, redeneert Voorhoeve. Volgens hem is niemand in het CDA bij machte Lub bers' sporen te drukken. „Als hij ver dwijnt, keren veel van zijn kiezers wel licht terug naar de VVD", aldus Voorhoe ve. Conclusie: tot dat moment zal er aan het liberale front weinig nieuws te verne men zijn. „Liberalen in de winter", schreef laatst een columnist. Het is voor Voorhoeve en de zijnen te hopen dat het geen kleinè ij stijd wordt. In de enquêtes staat de WD nu op 24 zetels. Dat aantal kan omhoog naar 27, zoals fractieleider Voorhoeve hoopt, maar het kan ook omlaag, naar bij voorbeeld zestien. Zoveel Tweede-Kamer leden had de VVD, voordat er iemand kwam die begreep hoe de partij ook bui ten de villaparken succes kon boeken. Misschien dat de Grote Ijsmeester te Ljouwert moet overwegen tegen 1990 toch maar weer zelf de teugels in handen te nemen. RIK IN 'T HOUT De TGV zoals die tijdens een tamelijk recent bezoek aan Den Haag CS te zien was. Den Haag staat overigens (nog) niet als halte van de TGV genoteerd. 1 (Van onze Je parlementaire redactie) jjEN HAAG Er moet in hoge-snelheidsspoor- n komen tussen Am- rdam en Rotterdam, eze lijn moet worden loorgetrokken tot een junt ten oosten van Ant werpen. Van daar af moet ■Ie lijn niet alleen doorge- lokken worden naar dirussel en Parijs maar bk via Beek (Limburg) laar Keulen. Dit stand- lunt heeft minister Smit- ^roes (Verkeer en Water- «taat) ingenomen. Maan dag praat de minister in Den Haag met haar colle ga's uit Duitsland, Luxem burg, Frankrijk, België en Groot-Brittannië over het project. Volgens Smit-Kroes is het van groot belang dat er een nieuwe spoorverbinding komt tussen Amsterdam en Rotterdam en dat de Rand stad een verbinding krijgt met Zuid-Limburg en West- Duitsland. De variant die de minister heeft gekozen valt voor ons land het duurste uit. De kosten voor de aanleg van de nieuwe spoorbanen in ons land zijn geschat op twee miljard gulden. Smit-Kroes is wel van mening dat de ge volgen die de aanleg van de nieuwe spoorbaan heeft door de ruimtelijke ordening en het milieu in ons land nog goed bekeken moeten wor den voordat definitieve be sluiten vallen. Door de hoge-snelheids- spoorbaan, waarop treinen met een snelheid van 300 km. per uur moeten kunnen rijden, zullen de reistijden belangrijk afnemen. Zo zal over de afstand van Amster dam tot Rotterdam nog maar een half uur worden gedaan. Nu is dat een uur. De reistijd tussen Amsterdam en Maas tricht neemt met een uur af. Op het traject naar Antwer pen- wordt de reistjd een half uur korter, tot Brussel een uur, tot Parijs twee uur en tot Keulen een half uur. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Door het voordeel van de kortere reistijden zal het aantal reizigers op deze ver bindingen sterk toenemen. Verwacht wordt dat het aan tal reizigers tussen Amster dam en Rotterdam met 23 procent zal toenemen, tussen de Randstad en Zuid-Lim burg met 23,5 procent. Naar België en Frankrijk zijn ruim 60 procent meer reizi gers te verwachten en tussen de Randstad en West-Duits land 40 procent. De ministers moeten met el kaar tot overeenstemming zien te komen over een ver dere aanpak van het totale project, waarbij totaal vier varianten voor de aanleg ter tafel liggen. De kosten lopen uiteen van zes tot 8,5 miljard gulden. De rentabiliteit van het pro ject is overigens nog twijfel achtig. Een ambtelijke werk groep heeft de ministers aan bevolen om vooral over de verbindingen ten oosten en noorden van Brussel nader onderzoek te doen op dit punt. Vaststaat wel dat de aanleg van de Kanaaltunnel en een treinverbinding met Groot-Brittannië de winstge vendheid van het geheel zal versterken. De financiering van het pro ject en het beheer ervan vor men nog knelpunten. Minis ter Smit-Kroes wil trachten particuliere investeerders (gedacht wordt aan de Euro pese Investerings Bank) voor het project te interesseren. Ook zal nog bepaald moeten worden wie te zijner tijd het project gaat runnen, de na tionale spoorwegen en de deelnemende landen of een op te richten internationaal lichaam. UTRECHT In het menselijk lichaam woedt een levenslange oorlog tussen goed en kwaad. Gezonde en zieke cellen bevechten elkaar op le ven en dood, waarbij de good guys steeds vaker een ingenieus handje worden geholpen door de technologie. De meest recente ontwikkeling op dit gebied is de mogelijk heid een medicijn met behulp van „snuffelmo- leculen" precies op die plaats te krijgen waar de nood aan de man is. De kans op genezing stijgt, de dosering kan geringer en de bijwerkingen wor den tot een minimum beperkt. Drie vliegen in één klap; dé oplossing voor levensbedrei gende ziekten als kanker en aids? „Alsjeblieft, nee zeg, dat mag je absoluut niet zo stel len. Dan zou je verwachtin gen wekken die je nooit kunt waarmaken", weert prof.dr. D. Crommelin af. „Het enige dat ik zeg is: het idee is fasci nerend en de middelen zijn er, maar we moeten nog ze ker een aantal jaren onder zoek afwachten of het inder daad allemaal werkt. Over de gehele wereld is deze metho de tot nu toe toegepast bij een duizendtal terminale kanker patiënten en de resultaten daarvan zijn niet slecht. Maar er is nog geen enkele basis voor een wetenschappelijk verantwoord oordeel. We moeten héél erg voorzichtig zijn". Als hoofd van de vakgroep praktische farmacie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht werkt Crommelin intensief aan deze nieuwe manier van ziektebestrijding. Zijn groep doet dat in nauwe samenwer king met de universiteit van Nijmegen (vakgroep cyto-his- tologie) en het RIVM (Rijks instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne). In Nijmegen worden de snuffe laars kunstmatig geprodu ceerd, in Utrecht wordt het geneesmiddel erin gestopt en bij het RIVM wordt de wer king getest bij proefdieren hoofdzakelijk ratten. Crommelin wil liever niet de leider van het onderzoek ge noemd worden; zijn rol is wel vooraanstaand. Label Het principe van het onder zoek is gebaseerd op de her kenbaarheid van zieke c.q. tumorcellen. Deze hebben aan de buitenkant een soort label, waardoor ze zich on derscheiden van gezonde cel len. De truc is dat het genees middel in een kunstmatig ge fabriceerd blaasje wordt ge stopt, dat kleiner is dan een rode bloedcel en aan de bui tenkant talloze snuffelmole- culen (antilichamen) heeft. Dit geheel dwaalt als het ware door het lichaam, totdat de snuffelmoleculen het label van de zieke cel tegenkomen HET IDEE VAN DE 'SNUFFELCEU-THERAPIE blaasje (liposoom) snuffelmolecuul blaasje (liposoom) snuffelmolecuul De schematische weergave van het werkingsmechanisme van snuffelmoleculen. Rechts de kankercel met zijn label (het driehoekje), waarvan er in werkelijkheid veel meer zijn. Links het blaasje met geneesmiddel (de puntjes), waaraan de snuffelmolecuul (streepje met v- tje) is vastgehecht. In werkelijkheid zitten er enkele duizenden van deze moleculen aan het blaasje, dat kleiner is dan een rode bloedcel. Op de onderste tekening klikken snuffelmo lecuul en label van de kankercel in elkaar, waarna het geneesmiddel vanuit het blaasje in de zieke cel lekt. waar ze in- of oppassen. Heel simpel: zoals treinstellen aan elkaar worden gekoppeld hechten de snuffelmoleculen zich aan het label, waarna het geneesmiddel in de zieke cel lekt en die vervolgens ge heel vernietigt. Of, wat even eens zou kunnen, in die cel alleen het virus, de parasiet of bacterie bestrijdt. De om liggende (gezonde) cellen worden gespaard. „Dat is het verhaal als ie honderd procent goed zit zegt Crommelin. „Maar zo mooi is het dus niet. Zal het ook nooit worden. Er zijn, helaas, wat problemen. Som mige kankercellen verliezen hun label. Dat komt dan in de bloedbaan terecht. Daar kan al een vroegtijdige inte ractie tusen label en snuffel molecuul optreden, waardoor het snuffelmolecuul met bij behorend blaasje vol genees middel niet meer de cel waarvoor ze bedoeld zijn zul len bereiken. Het giftige ge neesmiddel komt dan op de verkeerde plaats vrij". „Dan heb je nog het grote probleem dat niet duidelijk is of alle tumorcellen inderdaad zo'n label hebben waardoor ze herkenbaar zijn. De ge leerden zijn het daar nog niet over eens. En juist bij tumor cellen is het zaak ze éllemaal uit te roeien, omdat het ge vaar van uitzaaiingen zo groot is. In principe kan elke tumorcel een nieuwe tumor vormen; dat is de grote fru stratie bij het bestrijden er van. Eén van die tumorcellen kan zijn label hebben verlo ren, waardoor die niet meer wordt herkend door de snuf felmolecuul. Dan is de wer king ervan natuurlijk niet optimaal. Of misschien heb ben die cellen weer een an der label, dat we nog niet kennen. Als dat het geval is, zou je een cocktail van snuf felmoleculen kunnen toedie- Dagelijks Als een tumorcel maar vol doende afwijkt van een nor male, gezonde cel, hoeft de bestrijding ervan in principe geen al te groot probleem te zijn. Dat wordt dagelijks be wezen in ieders lichaam, waar voortdurend „ontspoor de" cellen ontstaan. Maar die zijn doorgaans zo duidelijk herkenbaar dat ons eigen im muunsysteem deze ogenblik kelijk vernietigt. Het grote probleem en gevaar is juist dat er tumorcellen kunnen ontstaan die niet duidelijk herkenbaar zijn, omdat ze niet of nauwelijks lijken af te wijken van gezonde cellen. Crommelin verwacht niet dat de wetenschap al deze gehei men spoedig zal achterhalen en evenmin dat met de tech niek van de snuffelmolecu len alle soorten gevaarlijke ziekten te genezen zullen zijn. „Maar als je door deze techniek twee keer zoveel kunt bereiken als nu, dan is het voor mij al meer dan de moeite waard", vindt hij. Veel meer succes ziet Crom melin vooralsnog op het vlak van de diagnostiek, het her kennen van ziekten, waar in middels ook al veel resulta ten zijn geboekt. Een groot voordeel is dat voor alleen het opsporen van zieke cellen nauwelijks medicijn noodza kelijk is. Daardoor is het voor de patiënt aanzienlijk minder belastend en kan het eerder en beter op mensen worden uitgetest. Want bij de toepassing van de snuffel- techniek voor de behande ling van ziekten wordt ge bruik gemaakt van zeer sterk werkzame stoffen als ricine, een zéér giftige natuurlijke stof. Crommelin: „We praten hier niet over het bestrijden van hoofdpijn, maar over le vensbedreigende ziekten. En tumorcellen zijn alleen effec tief te doden met zo'n hoogst giftige stof. Als je die toepast op mensen moet je heel zeker van je zaak zijn. Er hoeft maar iets mis te gaan, of de patiënt is er geweest". Tienduizendste milli meter Er zitten dus nogal wat ha ken en ogen aan deze baan brekende techniek. Zo is bij voorbeeld ook nog niet dui delijk hoeveel snuffelmolecu len er exact noodzakelijk zijn om de tumorcel op te sporen. Momenteel worden er op één blaasje, gevuld met genees middel, nog een paar duizend gebruikt - elk ter grootte van een tienduizendste millime ter. Eveneens onduidelijk is nog de schadelijke werking van snuffelmoleculen en blaasjes in het lichaam. Crommelin: „Die lijkt uiterst gering, maar we moeten ons er van bewust zijn dat er een afweerreactie kan optreden. Snuffelmoleculen zijn mo menteel gebaseerd op n iet- menselijk eiwit; ze zijn der halve geen lichaamseigen stoffen". Het allervoorzichtigst is Crommelin met voorspellin gen over de bestrijding van aids, een door een virus ver oorzaakte infectie. „Ik ben geen expert op het gebied van aids, ik weet er te weinig van. Maar je zou inderdaad denken dat je met behulp van de snufieltechniek ook het immuunsysteem kunt be werken. Laat ik het er maar op houden met te zeggen dat in zijn algemeenheid ook vi rale infecties op den duur on der schot kunnen komen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7