Frijlating jacharov errast besten a Walsh speciale aanklager in Iran-affaire Hevige gevechten tussen leger en Ronnie Brunswijk Een cadeau van formaat li Ook gratie dissident Dzjemilijev Reagan mikt op mobiele raketten TENLAND CeidócOotvm/nt ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 5 ombombrief' stein brengt miljoen op 'ORK Een op 2 augustus 1939 Ubert Einstein aan president /elt geschreven brief is op een in New York verkocht voor dollar, ruim een half miljoen J. In de brief dringt de beroemde le er bij de president op aan het oek voor de bouw van een )om te coördineren. De koper schatrijke Amerikaanse uitge- ilcolm Forbes, volgens wie deze le loop der dingen heeft veran- Een direct resultaat van de brief instein was de commissie-Briggs, jt het Manhattan Proiect voort dat de bom ontwikkelde. Befaamd kinderarts in cel voor handel in kinderporno LONDEN Een internationaal voor aanstaande Britse kinderarts is in Lon den veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf voor zijn betrokkenheid bij kin derporno. De 45-jarige arts is specialist op het gebied van de voortijdige geboor te. Hij verzamelde kinderporno en ver handelde die vervolgens in zijn werk ruimte in het het ziekenhuis St.George's in Zuid-Londen. De man zou door ad vertenties in tijdschriften contact met cliënten hebben gelegd en het pornogra fische materiaal hebben gekocht tijdens voordrachten in het buitenland. Het personeel van het ziekenhuis verklaar de voor de rechtbank dat de arts nim mer zijn patiënten lastigviel. Babylonische stad in Irak opgegraven BAGDAD Iraakse archeologen hebben de resten van een stad uit de oudheid gevonden die teruggaat tot het Babylonische tijdperk van naar schatting 2000 voor Christus. De stad, op 35 kilometer ten zuidoos ten van Bagdad, was door nauwe wegen verdeeld in twee delen en bestond uit huizen van in de zon ge droogde stenen van klei. Door vergelijking met de resten van al eerder gevonden steden in het gebied tussen de rivieren de Tigris en de Diyala, valt vol gens archeologen op te maken dat de nieuwe ruïne één van de steden van het koninkrijk Ashnoona van 2.000 tot 1761 voor Christus was. Onder de opgegra ven voorwerpen zijn glasscherven, zilveren en ko peren munten, gekleurde potten, speelgoederen van klei en beeldjes van mens en dier. De stad was om ringd door een grote muur, gesteund door enorme to rens. KAMPBEUL DEMJANUK MOGELIJK VRUUIT JERUZALEM Israël beschikt wellicht over te wei nig bewijzen tegen John Demjanjuk, de vermeende nazi-kampbewaker met de bijnaam Iwan de Ver schrikkelijke. De 66-jarige Demjanjuk, een gepensio neerde automonteur uit de Verenigde Staten, staat te recht op verdenking van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de joden en misdaden tegen de mensheid. Hij zou verantwoordelijk zijn voor de dood van honderd duizenden joden in de Tweede Wereldoorlog. Dem janjuk beweert zelf dat hij het slachtoffer van een identiteitsverwisseling is. Enkele rechters hebben nu laten doorschemeren dat ze waarschijnlijk niet kun nen bewijzen dat Damjanuk liegt. Wel stuurde de Sovjet-Unie deze week een document op waaruit zou blijken dat Demjanjuk inderdaad een bewaker van de SS was. Hij zou gestationeerd zijn geweest in het Tra- vniki-kamp in Polen, waar bewakers werden opge leid voor de concentratiekampen. Drievoudige transplantatie CAMBRIDGE De 35- jarige Britse Davina Thompson heeft als eer ste ter wereld een drie voudige transplantatie ondergaan: hart, longen en lever. Volgens de be handelende artsen zweef de ze na de ingreep van zeven uur „op de rand van bewustzijn". Zij von den dat geen slecht te ken, omdat leverpatiën ten altijd meer tijd voor nodig om van zo'n in greep te herstellen heb ben dan hartpatiënten. Gehoor bemanning Voyager in gevaar LOS ANGELES De beman ning van de Voyager loopt kans op een blijvende beschadiging van het gehoor, na hun vliegtocht om de wereld op één tank brandstof. Dat komt door het uitvallen van een elektronisch apparaat dat de twee piloten moet beschermen te gen geluidsoverlast van de moto ren. Ze moeten nu nog bijna een week in het zeer lawaaiige toestel zitten. Een ander probleem is nog steeds de kans op oververmoeid heid. De piloten wilden daar gis teren nog niet over horen. De Voyager moet op Eerste Kerstdag weer terug zijn in Californië. ILISSING DOOR GORBATSJOV OONLUK GENOMEN V J BREMEN De Russi sche autoriteiten hebben onlangs ook Moestafa Dzjemilijev vrijgelaten, een Krim-Tartaar die wegens zijn dissidente activiteiten achttien jaar in werkkampen heeft doorgebracht. Dzjemilij ev is één van de leiders van de beweging van Krim-Tartaren, die strijdt voor het recht van de Tartaren op de te rugkeer naar de Krim. De Tartaren werden on der Josef Stalin vanaf de Krim naar Centraal- Azië en Siberië gedepor teerd, wegens hun ver meende collaboratie met de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Nog in zijn ochtendjas verneemt de 13-jarige kleinzoon van Sa- charov voor het huis van zijn ouders in Newton het goede nieuws over de vrijlating van zijn opa. ,fOU Het besluit ..e ballingschap van 3|i Sacharov op te j en zijn vrouw Jele- nner gratie te verle es door partijleider il Gorbatsjov per- -jk genomen. Het zou ivolg zijn van een :hap van Sacharov le partijleider, die „uit humanitaire legingen" positief gereageerd. wiet bekend of de auto- j aan de terugkeer van _)v naar Moskou voor in hebben verbonden, verplichting geen con- te onderhouden met Bjten of westerse jouma- Waarnemers achtten 'aarschijnlijk dat hij ?zou zijn daaraan mee te aanezien hij zich ook zijn verblijf in Gorki izetten voor de vrijla- de politieke gevange- Ide Sovjet-Uunie. 'n bekend is of Sacha- in 1975 met de Nobel prijs voor de Vrede werd on derscheiden, naar het Westen zal kunnen reizen. De Sovjet- autoriteiten hebben steeds ge weigerd de dissidente geleerde toestemming te geven voor emigratie naar het Westen, omdat hij over staatsgeheimen zou beschikken. Noorwegen en Oostenrijk hebben Sacha rov en zijn vrouw in elk geval al uitgenodig zich daar te ves tigen. Mensenrechten Waarnemers zien het verras sende besluit als een teken dat de Sovjet-leiding nu ook op het gebied van de mensen rechten een offensief wil ont ketenen. Sinds het aantreden van Gorbatsjov hebben de au toriteiten verscheidene voor aanstaande dissidenten vrijge laten. Zo kwam de joodse acti vist Anatoli Sjtsjaranski in fe bruari vrij in het kader van een „spionnenruil" tussen Oost en West. In oktober kreeg de dissidente natuurkundige Joe- ri Orlov onder een soortgelijke regeling toestemming naar het Westen te emigreren, terwijl de dissidente dichteres Irina Ratoesjinskaja deze week naar Londen mocht vertrekken. Volgens waarnemers is het op heffen van Sacharovs verban ning ook bedoeld om tegen wicht te bieden aan de wester se kritiek na de dood van de dissidente arbeider-schrijver Anatoli Martsjenko, die on langs in de strafgevangenis van Tsjistopol overleed. De be kendmaking van Martsjenko's overlijden volgde kort nadat de de autoriteiten Martsjenko's vrouw, Larisa Bogoraz, het aanbod hadden gedaan de fa milie naar Israël te laten emi greren en leidde tot veront waardigde reacties in het Wes ten. Geheim proces In zijn verbanningsoord leefde Sacharov onder permanent toezicht van agenten van de KGB en kon hij alleen contact onderhouden met de buiten wereld via zijn vrouw, die voortdurend op en neer reisde tussen Gorki en Moskou. In mei 1984 werd Bonner na een geheim proces wegens „anti- Sovjet-laster" veroordeeld tot vijf jaar interne verbanning, waarmee het echtpaar volledig van de buitenwereld afgeslo ten raakte. In 1985 ging de dissidente ge leerde, die verscheidene keren wegens hartklachten moest worden opgenomen, lange tijd in hongerstaking om een uit reisvisum af te dwingen voor zijn vrouw die zich in het Westen wilde laten behande len. In de Sovjet-pers ver scheen een stroom van artike len waarin Bonner fel werd aangevallen, maar eind 1985 kreeg zij toch toestemming voor medische behandelingen naar de Verenigde Staten te reizen. Daarbij werd als voor waarde gesteld dat zij zich moest onthouden van contac ten met de pers. Na een hart- .operatie in de Verenigde Sta ten keerde Bonner in juni dit jaar naar de Sovjet-Unie terug. Waterstofbom Sacharov speelde een belang rijke rol in het nucleaire pro gramma van de Sovjet-Unie en wordt beschouwd als de „vader" van de eerste Sovjet- waterstofbom in 1953. Als dank voor zijn werk werd hij op 32-jarige leeftijd opgeno men in de Sovjet-Akademie van wetenschappen. Daarmee was hij het jongste lid van de Akademie. Ook na zijn ver banning naar Gorki in februa ri 1980 bleef hij lid en zette hij zijn wetenschappelijke werk voort. De kerngeleerde raakte in de jaren zestig betrokken bij de dissidente beweging in de Sov jet-Unie. In 1968 verwierf hij internationale bekendheid door de publicatie yan het boek „Gedachten over voor uitgang, coëxistentie 'en intel lectuele vrijheid" waarin hij een pleidooi hield voor samen werking tussen de Verenigde Staten en de SoVjet-Unie om een atoomoorlog te voorko- In de jaren zeventig groeide Sacharov uit tot de voornaam ste woordvoerder van de dissi dente beweging en diende zijn Moskouse appartement als ont moetingsplaats voor de dissi denten en westerse journalis ten. fda brandt Brezn jev af U Wijlen Sovjet-partijlèider Leonid Brezjnev is giste- le Pravda verantwoordelijk gesteld voor de ontwikkeling igatieve fenomenen en ernstige tekortkomingen" in de ie maatschappij. In een zeldzame aanval op de persoon i voormalig Sovjet-leider legde het partijdagbladde ran veel huidige problemen van de Sovjet-economie bij r. Ter gelegenheid van het 80e geboortejaar van de in erleden Brezjnev schreef de Pravda dat zijn bewind kenmerkt door gebrek aan de door Gorbatsjov nage- openheid, democratie, efficiëntie en vastbeslotenheid, kei prees Brezjnev wel voor zijn aandeel in de opbouw Russische industrie na de Tweede Wereldoorlog. on met kernafval verdwaald "t RAPIDS In een Amerikaans stadje ten westen van Dta heeft de afgelopen dagen een onbeheerde wagon vol 'al op een zijspoortje gestaan. Er zat ongeveer 3,5 ton re in in, die gebruikt waren om het tempo van de atoom- in de reactor in Iowa te regelen. Ze waren in speciale herpakt en op de wagon geladen. Deze had naar het staat- «rrein in Washington moeten rijden, maar heeft ergens eg een verkeerde afslag genomen. Het vervoer wordt ge- ter computer, die de zoekgeraakte wagon pas dagen later te. WASHINGTON Lawrence Walsh, een vooraanstaande advocaat en ex-rechter, is be noemd tot speciale aanklager om een strafrechtelijk onder zoek naar het Iraanse wapen schandaal te leiden. De benoeming geschiedde na dat president Reagan had aan gedrongen op een onafhanke lijk onderzoek om te kunnen vaststellen of bij de geheime wapenve'rkopen aan Iran en de mogelijke overheveling van baten hieruit naar de contra's wetten ziin overtreden. Uit het onderzoek kan een gerechtelij ke vervolging voortvloeien. Walsh is één van de vele spe ciale aanklagers die in de loop der tijd in de VS zijn benoemd om onafhankelijk van rege ringsinstanties geruchtmaken de affaires te onderzoeken. De bekendste aanklagers uit het recente verleden waren Archi bald Cox en Leon Jaworski, die het Watergate-schandaal onderzochten. Het onderzoek naar de Iran-affaire zal naar verwachting een jaar duren. Het Witte Huis heeft het be richt in de Washington Post tegengesproken dat het zou beschikken over een hyper modern systeem van geluids opnamen waarin zich inlich tingen over de geheime wa penleveringen aan Iran zou den kunnen bevinden. Woord voerder Larry Speakes ver klaarde dat soms gesprekken van president Reagan met bui tenlandse leiders op de band worden opgenomen. Dat ge beurt als er „geen gekwalifi ceerde notulist" aanwezig is. Het dient om naderhand een verslag op schrift van deze ge sprekken te kunnen maken. In de affaire Iran van dit sy steem geen gebruik gemaakt. JE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL b snorrende heksenbezem dreef op de 'zomerlucht de schuur uit en Sybila van en riep: „FELIX NEFAS REL-DEL-DEL! aar Humbuksk razend snel!!" En nau- had deze toverspreuk haar rode mondje i of daar gierde de vliegbezem al heen, schuin omhoog en was binnen enkele uer boven de bomen van het Kollenbos yn. De arme smidje Verholen kneep zijn /ijf dicht van angst en de wind gierde flui- >n zijn oren. Eerst beschreef de bezem >te kring, en toen zette hij koers in de chting. Diep beneden Verholen lagen de (»n, huisjes, bomen en beekjes..., zo af- ijk diep zelfs, dat hij amper durfde te ,lk wou, dat ik maar niet naar beneden te kijken...," kreunde hij. En nauwe lijks had hij de woorden gezegd, of daar draaide de heksenbezem zich al een halve slag om, zo dat hij nu met zijn hoofd omlaag bungelde en met zijn ogen naar de blauwe lucht kon kijken, waarin witte wolken kalm voorbij zeilden. Voor de arme smid werd de zaak er dus beslist niet aangenamer op, en hij stamelde: „Di..direct val ik er n..no..nog af..!" En zo vloog hij even la ter, bungelend onderaan die oude, wrakke be zem, over de „granieten muur"..., dat sombere bergmassief aan de grens van Barreberië Tja.., voor de koene bezempiloot J. J. F. Verho len was het natuurlijk net of de bergen zich bó ven hem bevonden in plaats van ónder hem. Wie de situatie dan ook op de juiste wijze wil zien, moet het plaatje maar even omdraaien.... INITIATIEF ARTSEN VAN LITH EN COHEN Privé-kliniek Barcelona helpt kinderloze Nederlandse paren BARCELONA Op an derhalf uur vliegen van Nederland is deze week in Barcelona een hypermo derne privé-kliniek voor reageerbuisbaby's geo pend. Het is een initiatief van de Nederlandse art sen Dirk van Lith uit Lei den en Jaques Cohen uit Maastricht. Beiden wilden aanvankelijk zo'n kliniek in Amsterdam openen, maar kregen daarvoor geen toestemming van de overheid. In Barcelona kun nen nu ook Nederlandse vrou-' wen worden behandeld. Er is geen wachtlijst de kosten van dien niet te worden opgeno men. De kliniek kan daarmee een oplossing bieden voor de hon derden kinderloze echtparen die in Nederland al jarenlang op de wachtlijst staan voor kunstmatige bevruchting via in vitro fertilisatie (IVF). In Nederland zijn er vijf centra waar een behandeling wordt vergoed. De paren die voor een behandeling in Barcelona in aanmerking willen komen, moeten eerste contact opne men met de Nederlandse art sen, die daarvoor in Amster dam een bureau hebben geo pend. Na enkele onderzoeken volgt dan drie a vier maanden later de ivf-behandeling in Barcelona, onder leiding van een Spaanse gynaecoloog. Zes dagen later kan het paar terug naar Nederland. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO Bij de Surinaamse grensplaats Albina wordt sinds giste ren weer hevig gevochten tussen het Surinaamse le ger en het zogeheten Jun glecommando van Bruns wijk. Gistermiddag zagen leden van het Junglecom mando kans een munitie depot van het leger op te blazen. Het is een aantal weken rustig geweest rond Albina, onder meer omdat Brunswijk een pe riode van rouw had afgekon digd in verband met de acht tien burgers die in Oost-Suri- name om het leven zijn ge bracht. De gevechten begon nen gisteren weer toen het le ger per schip ongeveer zeven tig soldaten aan wal wilde zet ten ter aflossing van degenen die er al lange tijd zitten. Naar schatting bevinden zich in Al bina drie- tot vierhonderd militairen. De plaats is alleen via zee en de Marowijne-rivier bereikbaar, omdat de weg van Albina naar Moengo nog altijd onbegaanbaar is en wordt ge controleerd door de groep van Brunswijk. De weg tussen Moengo en Pa ramaribo is Inmiddels wel weer open, maar het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de voor Suriname zo belangrijke bauxietwinning in Moengo kan worden hervat. In Moen go zijn talloze gebouwen zwaar beschadigd. De autoriteiten ge ven daarvan de schuld aan Brunswijk. Het Junglecom mando daarentegen meent dat het leger een aantal gebouwen met opzet zou hebben vernie tigd, net zoals het dat heeft ge daan in Albina. Kapittelen In Paramaribo heeft de offi ciële regeringswoordvoerder Glenn Alvares gisteren alle Nederlandse journalisten die nu in Suriname verblijven bij een geroepen om hen ernstig te kapittelen over hun bericht geving. Alvares sprak van „niet objectieve en suggestieve berichten en filmbeelden". Hij zei de indruk te hebben dat Nederland alleen geïnteres seerd is in een zo negatief mo gelijk beeld van de toestand in Suriname. Alvares zei ook dat de autori teiten zich ernstig hebben ge stoord aan de berichten over een groot aantal graven in een braakliggend stuk land. Hij zei dat op dit kerkhof voor arm lastigen vaker ongeordend wordt begraven. „Het is mis schien onze fout dat het niet netter is, maar de militaire au toriteiten hebben mij gezegd dat het je reinste waanzin is om aan iets anders te denken". De beheerder van de nabij ge legen begraafplaats zei giste ren dat hij alleen doet wat hem wordt gezegd. „Ik stop daar kisten ónder de grond. Wat er in zit weet ik niet. Bot ten, zeggen ze. En doodgebo ren kinderen". Hij had geen verklaring voor het feit dat het er de laatste maanden en weken ineens tientallen zijn, terwijl normaal niet meer dan zes of tien mensen per jaar hier zouden worden begraven. Voedselpakketen In Paramaribo is inmiddels op verscheidene plaatsen begon nen met het uitdelen van voedselpakketten. Die bevat ten suiker, rijst, vis in blik, uien, bloem, thee, zout en luci fers. Dat zijn artikelen die in Suriname schaars zijn. Een pater zei dat er nog altijd een groot gebrek aan medicij nen bestaat. Hij had de indruk dat als er geneesmiddelen in Suriname arriveren, deze niet terecht komen waar ze het hardst nodig zijn. Hij zei ook dat het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk blijft om medicij nen in het binnenland te bren gen. Mede in verband met die moeilijke situaties hebben de paters Redemptoristen een be devaart afgelast die op 14 ja nuari, de 99e sterfdag van Peerke Donders, zou worden gemaakt naar het voormalig melaatsen-etablissement Bata via aan de Coppename-rivier. „De mensen durven er niet meer heen", zei hij. Het nijpende gebrek aan wapens bij de groep van Ronnie Brunswijk heeft er al toe geleid dat enkele strijders gebruik maken van kruisbogen. WASHINGTON President Reagan wil het Congres toe stemming vragen voor de bouw van nog eens vijftig in tercontinentale raketten van het type MX. Het is de bedoe ling dat die op speciale spoor wagons worden geplaatst, zo dat ze mobiel zijn, in tegenstel ling tot de raketten die mo menteel in de maak zijn. De aanmaak van deze vijftig stra tegische raketten, die per stuk over tien koppen beschikken en in de plaats moeten komen van de Minuteman, is door het Congres al goedgekeurd. De eerste ervan worden nog deze maand geplaatst in versterkte Minuteman-silo's op de lucht machtbasis Warren in de staat Wyoming. Het is lang niet ze ker of het Congres zal instem men met de bouw van bij el kaar honderd MX-raketten. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -118 CcidocSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5