Veel kritiek op plan basisvorming onderwijs Bestuursleden woningstichting verdacht van fraude „Volgend jaar is men Sandoz al weer vergeten Plan voor vereenvoudigen belastingen nader uitgewerkt aarschuwing voor ■odelijke partij drugs Skeeler hoort niet thuis op rijweg Overval in scène gezet ïkort ïn iep- sccin Alternatieve glazenwassers D66 wil eigen euthanasiewet spoedig in stemming brengen ^NENLAND CcidócSouuvnt ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 3 1TERDAM De GG en GD in Amsterdam heeft giste- ■rnstig gewaarschuwd tegen de mogelijke komst naar de dstad van een partij „levensgevaarlijke" drugs die ïsdag in België werd buitgemaakt bij een overval op een port van farmaceutische artikelen. De hoofdstedelijke ïdheidsdienst is bang dat de stoffen slachtoffers maken ;pt illegale drugscircuit. Het gaat om ongeveer 150 gram de synthetische opiaten Fentanylcitraat en Fenoperidi- lie onder meer bij narcose worden gebruikt. Vooral de ij e stof (1.000 keer sterker dan heroïne) is bij inname van 3 ie doses (een milligram of meer) dodelijk. Fenoperdine eemaal zo sterk als heroïne. Een adequate dosering van stoffen is eigenlijk alleen mogelijk met zeer fijne wee- aratuur. Dergelijke apparatuur ontbreekt in de illegale swereld, aldus de GG en GD. Britse weersonde daalt in Berkel BERKEL EN RODENRIJS Een En- gelse weersonde, die eigenlijk in de Noordzee terecht had moeten komen, is gistermiddag neergedaald in Berkel en Rodenrijs. De harde wind joeg de bal lon, die een kastje van kunststof met zich meevoerde, ver het vasteland in. Door de daling van de luchtdruk op 20 kilometer hoogte knapte de ballon en stortte neer. De sonde is door het korps rijkspolitie meegenomen, waarna de En gelse eigenaar op de hoogte werd ge bracht. In het kastje bevond zich een batterij en enkele meetinstrumenten, die de luchtvochtigheid, de luchtdruk en de wind meten. De gegevens zijn be stemd voor een weerstation. ZWOLLE De Zwolse rechtbank vindt dat een skeeler (een schaatser op wieltjes) niet thuis hoort op de rijweg maar op een voet- of fietspad. Ze bepaalde dit gisteren in haar vonnis tegen de 25-jarige politie man H. Slagter die in zijn woonplaats Oldebroek een proefproces hierover had uitgelokt. De politie én skeelers hadden hierop aangestuurd om duidelijk heid te krijgen voor deze sport in (snelle) opkomst. De skeelers trainen vaak op de rijweg en veroorza ken daardoor gevaarlijke situaties met hun snelhe den van soms 25 tot 30 kilometer per uur, waarbij ze niet echt kunnen remmen. De rechtbank zegt in het vonnis waarbij overigens geen straf of maatregel werd opgelegd omdat het een proefproces was dat skeelers in het wegenverkeersrecht als voetgangers moeten worden beschouwd. Mr. Richelle topambtenaar WVC DEN HAAG Mr. J.N.M. Richelle is giste ren benoemd tot directeur-generaal welzijn van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Hij volgt in het voor jaar 1987 A. J. Gijsbers op, die met pensioen gaat. Mr. Richelle (37) studeerde aan de Ne derlandse Economische Hogeschool in Rot terdam. Hij werkte van 1972 tot 1981 op het ministerie van onderwijs en wetenschap pen, met name op het terrein van onder wijs en vorming werkende jongeren en dat van volwasseneneducatie. Tot 1985 was hij plaatsvervangend gemeentesecretaris in Leiden. Per 1 januari 1985 werd hij hoofd directeur maatschappelijk welzijn en later tevens plaatsvervangend secretaris-gene raal op het ministerie van WVC. BAARLE-NASSAU De rijkspolitie in Baarle-Nas- sau heeft twee mannen ingesloten op verdenking van verzekeringsfraude en het doen van valse aan gifte. Een overval waarbij voor miljoenen guldena aan kleding zou zijn gestolen, werd hiervoor in scène gezet. Afgelopen maandag meldde de 35-jarige M.B. uit Baarle-Hertog dat hij 's avonds in zijn kledingbe drijf was overvallen door twee mannen, die truien en poloshirts met een waarde van omstreeks drie miljoen gulden zouden hebben meegenomen. Later deze week vond de politie de buit in een loods in Et- ten-Leur terug. De werkelijke waarde wa$, aldus de politie te Baarle-Nassau, 35.000 gulden. Nader onder zoek wees uit dat B. met de 38-jarige J. van G. uit Breda de oplichting heeft opgezet en daarbij twee mannen voor 6.000 gulden inhuurde. Hij heeft vol gens de politie tijdens de zogenaamde overval zelf geholpen de kleding in een vrachtwagen te laden. De hoofdverdachte heeft een bekentenis afgelegd. 1! SP De „grieppik" is neer te verkrijgen, omdat lorraad van het griepvac- ls uitgeput. Duphar in p, de enige Nederlandse icent van het vaccin, is in ijkheden geraakt door de iankondiging van de Sin- e-griep. Bovendien is de naar het vaccin sterk maken ieder jaar in juni i epaalde hoeveelheid van accin, gebaseerd op schat- *71. Nu kwam de Wereld- dheidsorganisatie pas au- met de waarschuwing een nieuwe griepstam, ngapore, op komst was. iet eerder dan eind no- er kregen we toestem een nieuw vaccin aan te n. Omdat het drie maan- luurt voordat het vaccin ikbaar is, zijn we in pro- *jin gekomen. Bovendien :|bnd er door alarmerende >ten in de pers een run t vaccin, zodat de vraag og eens steeg", aldus een Ivoerder van het bedrijf, aande maandag zal de extra voorraad bij de ekers binnenkomen. Het om 50.000 doseringen, Duphar kan „niet voor- |n of dat voldoende is", half januari is weer een jelheid extra vaccin in sjktie, maar ook daarvan niemand of het genoeg '^n. De eventuele Singapo- ^idemie is nog niet begon- £n zal, als het er van in februari op zijn hoog- lt zijn. V begint cedures om v-uitkering uwen ICHT De FNV zal bij ad van Beroep procedu- ■ginnen voor de vrouwen ilgens het Europese Hof irechte geen wwv-uitke- hebben gekregen. De itrale verwacht dat de ich op de uitspraak van iropese Hof zal baseren, woordvoerster van -de leeft dit gisteren meege- at om een groep van en- honderden gehuwde Dze vrouwen die eind n in 1984 een wwv-uit- aanvroegen. Die werd [eweigerd en daartegen de FNV een procedure let gerechtshof in Den le de zaak voor aan jropese Hof in Luxem- Dat bepaalde begin de- r dat de Nederlandse re- strijd heeft gehan- net het EG-verdrag dat hinatie van vrouwen in iale zekerheid verbiedt, iecretaris De Graaf (so- zaken) liet donderdag weten dat de uitspraak iet Europese Hof voor een aanleiding is om de en de uitkering alsnog kennen. De FNV zal nu Jak opnieuw aan het Hof voorleggen. Tege- jd begint ze ook proce- >ij de Raad van Beroep. |hs de woordvoerster pp veel vrouwen de FNV itste dagen gebeld. De ïtrale heeft hen geadvi- een wwv-uitkering aan r jen. Als die wordt afge- wat te verwachten zal de rechtskundige van de FNV de zaak Jigig maken bij de Raad (roep. DEN HAAG -r- Van di verse kanten in het on derwijs is gisteren zeer kritisch gereageerd op het concept-wetsvoorstel van minister Deetman (onder wijs) voor invoering van de algemene basisvorming in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. De Katholieke Onderwijsva korganisatie (KOV) vindt de invulling van het begrip kwa liteitsverhoging eenzijdig en beperkt ingevuld. Kennis en techniek overheersen. Voor sociale en culturele vaardighe den van de leerlingen is vol gens het KOV nauwelijks aan dacht. „Vakken als maatschap pijleer en verzorging ontbre ken, een duidelijker aanwij zing voor deze eenzijdigheid is nauwelijks denkbaar". Minister Deetman. 'Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) voorspelt dat Deetmans voorstellen tot chaos in de eerste fase van het voortgezet onderwijs zullen leiden. Verwacht wordt dat alle mavo's zullen leeglopen doordat alle scholen, ook havo en vwo, op twee niveaus met als hoogste mavo-d les moeten geven. Dit acht het NGL on aanvaardbaar, evenals het in feite opheffen van het lager beroepsonderwijs. Door zonder meer toelating van leerlingen tot de korte opleiding in het middelbaar beroepsonderwijs is het lbo-diploma te beha len na de basisvorming zin loos geworden. Omdat de leer lingen niet langer dan vijf jaar in de eerste fase van het voortgezet onderwijs mogen verblijven zullen lbo-leerlin- gen de tijd niet meer krijgen het diploma te behalen, aldus het NGL. De Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) voorziet nogal wat moeilijkheden bij de invoering van de basisvor ming. Zij ziet problemen voor. de kwaliteit van het onderwijs en de belasting van de leerlin gen. Voor 40 procent van de leerlingen, vooral in het lager beroepsonderwijs, zijn veertien vakken als basisvorming in drie jaar een veel te zware op gave, aldus de AVS. Volgens het Koninklijke Ne derlands Ondernemersver- bond (KNOV) lijkt het rege ringsvoorstel ter verhoging van het onderwijspeil aantrek kelijk, maar is het in wezen niets anders dan een poging de middenschool door een achter deur binnen te halen. Het re sultaat is dat leerlingen wor den gedwongen langer alge meen vormend onderwijs te volgen dan strikt noodzakelijk is. Volgens het KNOV wordt dit nog versterkt doordat de mogelijkheid om de basisvor ming te combineren met be roepsvoorbereiding niet als volwaardig alternatief wordt gebracht. Daardoor zullen uit sluitend de zwakste leerlingen van deze combinatievariant gebruik maken. Volgens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) lijkt de basisvorming eerder te leiden tot een „waar doolhof van onderwijstrajec ten" dan tot vereenvoudiging van de onderwijsstructuur. Een leerling kan kiezen uit basisvorming zonder meer, ba sisvorming met lbo-diploma, met mavo-diploma of met be roepsvoorbereidende vakken. Het concept-wetsvoorstel maakt daarmee op schrijnende wijze duidelijk dat het bereik te politieke compromis in de praktijk onwerkbaar is, aldus onderwijsbond. (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Voor een compromis zoals giste ren afgesloten tussen de Rijnoeverstaten was Greenpeacewoordvoerder Schuyt juist bang: „In mei volgend jaar wanneer de volgende Rijnconferentie plaatsvindt, is men Sandoz al weer vergeten. Er moe ten nog een paar ongeluk ken gebeuren voordat men pas echt tot maatre gelen overgaat". De bewindslieden van Frank rijk, Duitsland, Luxemburg, Zwitserland en Nederland be sloten evenwel dat de veilig heidsvoorzieningen bij de pro- duktie en opslag van chemi sche stoffen langs de Rijn ver beterd moeten worden. Maar daartoe moet ook de wetge ving worden aangepast en dat kan nog jaren duren. Voorts moet sneller gewaar schuwd worden wanneer een ongeluk plaatsvindt. Boven dien zouden Rijnverdragen ten aanzien van de beperking van lozingen van zout, chemische stoffen en (warm) koelwater versneld moeten worden uit gevoerd, aldus de Rijnoversta- ten. Maar alle voorstellen kun nen nog lang op zich laten wachten omdat, zoals met name West-Duitsland en Zwit serland benadrukten „de soe vereiniteit" voorop staat, ofwel men wenst geen afspraken die gelden voor meerdere landen, want het lands' belang gaat voor... Leden van de stichting Lekker Dier wilden gisteren alle ra men lappen van het Zeister pand waarin het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zetelt. Ze hadden daarvoor witte overals aangetrokken en pamfletten op de rug geplakt. Men sen van het Produktschap grepen evenwel voortijdig in, waarna de alternatieve glazenwassers hun actie staakten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net kan zich in principe vinden in voorstellen van de commissie-Oort ter vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelas ting. Of de voorstellen ook daarwerkelijk worden uitgevoerd hangt af van nadere adviezen en ge sprekken die minister Ru- ding (Financiën) nog over onderdelen moet voeren met collega-bewindslie den. Randvoorwaarde voor het kabinet is dat de voorstellen-Oort geen ex tra geld kosten. Kringen rond het kabinet beti telden het kabinetsbesluit als algemene politieke overeen stemming over de grote lijnen van Oort. „Weinig concreet", aldus een zegsman. De com missie-Oort stelde eerder dit jaar voor om belastingen over het inkomen samen te voegen met premies voor de volksver zekeringen, te komen tot een belastingtarief voor de lagere inkomens, aftrekposten gro tendeels te schrappen en de loonbelasting als eindheffing te hanteren. Berekeningen leerden dat de inkomensgevol gen van deze voorstellen sterk uiteen kunnen lopen. Naar verluidt heeft minister Ruding tot januari de tijd om met de collega-bewindslieden over aspecten van Oort te pra ten. Daarna moet het kabinet een defintief besluit nemen. Besloten is dat het kabinet het nu geformuleerde standpunt eventueel zal bijstellen aan de hand van de nog te voeren dis cussies en in te winnen advie- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00. telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. EMELS mersoHeea hi DIE HlMEtl- ;iteN0\|2O- Anti-alcohol campagne slaat aan DEN HAAG De campagne die de overheid twee maanden geleden onder het motto „Drank maakt meer kapot dan je lief is" startte tegen het overmatig drinken, slaat aan. Van alle Nederlanders is 84 procent op de hoogte van de campagne. De slagzin is spon taan bij 26 procent van de mensen bekend. Een onder zoek dat het bureau NSS heeft gedaan in opdracht van WVC heeft dit uitgewezen. Vooral spots op de tv blijken de be kendheid van de campagne te vergroten. Van de Nederlan ders heeft 50 procent op die manier kennis genomen van de actie. De actie geniet de grootste bekendheid bij men sen tussen 25 en 45 jaar. Diefstallen uit politiebureaus vragen veel tijd rijksrecherche (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het verdwijnen van geld en goederen uit poli tiebureaus geeft de rijksrecherche veel werk. De recherche is gemiddeld tien procent van de werktijd kwijt aan het onderzoe ken van dergelijke gevallen. In Amsterdam is dat zelfs bijna 30 procent van de tijd. Minister Korthals Altes (Justitie) heeft dit laten weten in ant woorden op vragen van het kamerlid Dijkstal (VVD). Deze had zijn vragen gesteld naar aanleiding van uitspraken van mr. La gerwaard, procureur-generaal, over het verdwijnen van geld en goederen uit politiebureaus. Korthals Altes erkent dat de onderzoeken van de rijksrecherche vaak lang duren en moeilijk zijn. Desondanks overweegt hij geen maatregelen. Het feit dat er steeds een gedegen onderzoek plaatsvindt geeft volgens hem een waarborg voor de geloof waardigheid van de politie. Die komt door deze zaken niet in het gedrang. Brommen voor bonnen De Gronings wiskundeleraar M. Nauta meldde zich gisteren in klassiek boevepak bij de parketpolitie. Hij had geweigerd een aantal parkeerbonnen te betalen en werd daarvoor veroordeeld tot een paar dagen gevangenisstraf. Bij zijn ludieke tocht naar de cel werd hij vergezeld door een kerstman en enkele leerlingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van D66 in de Tweede Kamer houdt vast aan de tekst van haar initiatief- wetsontwerp over eutha nasie. Zij wil dit wetsvoor stel, waarover dit jaar al uitvoerig in de Kamer is gedebatteerd, waarschijn lijk al in februari in stem ming brengen. Zoals be kend komt het kabinet half januari met een eigen euthanasievoorstel, zoals in het regeerakkoord was afgesproken. In het wetsontwerp van de de mocraten, opgesteld door het voormalig fractielid mevrouw Wessel-Tuinstra, wordt eutha nasie niet strafbaar gesteld als een dergelijke ingreep gebeurt op nadrukkelijk, vrijwillig verzoek van een patiënt die in een „uitzichtloze noodsituatie" verkeert. De democraat Jacob Kohn- stamm, die na het vertrek van Wessel-Tuinstra de verdedi ging van het ontwerp op zich nam, heeft gisteren in een brief aan de Kamer uiteenge zet hoe D66 aankijkt tegen het advies dat de Raad van State in juli over het wetsvoorstel heeft uitgebracht. Tijdens een persconferentie zei hij, dat de bezwaren van de Raad van State voor zijn fractie niet overtuigend zijn. „Wij weten ons na bestudering van het ad vies zelfs temeer gesterkt in de opvatting dat ons ontwerp kracht van wet moet krijgen' aldus Kohnstamm. VVD-fractieleider Voorhoeve heeft gisteren verontwaardigd gereageerd op berichten in de pers als zou de VVD sterk ver deeld zijn over het euthanasie vraagstuk. „Van verdeeldheid is geen sprake. De VVD-frac- tie heeft de laatste tijd in het geheel niet over dit onderwerp vergaderd omdat zij wacht op de voorstellen van het kabi net", verklaarde Voorhoeve. „De fractie zal zich pas eind januari, als de kabinetsvoor stellen bekend zijn, over de euthanasiekwestie buigen. Er is geen enkele grond voor het bericht dat de fractie terzake verdeeld zal zijn. Het is im mers nog geheel niet duidelijk welke voorstellen het kabinet zal doen". ROTTERDAM De be windvoerder van de in surséance van betaling verkerende Stichting Ver antwoord Wonen heeft gisteren aangifte gedaan bij justitie van fraude ge pleegd door ongeveer 25 personen. Het zou gaan om een totale fraude van ongeveer 6 miljoen gul den. Onder degenen die zijn aangegeven bevinden zich 5 voormalige en 2 zit tende bestuursleden van de stichting. Dit heeft de bewindvoerder, mr. J. Mentink, bekend ge maakt. De fraude heeft zich volgens Mentink voorgedaan bij de tot standkoming van 40 woning- bouw-projecten van de Stich ting Verantwoord Wonen. Het gaat daarbij om ongeveer 1600 woningen. De aangifte is gebaseerd op een proces-verbaal van het on derzoeksteam van de recher che van het ministerie van VROM en de rijksaccountants dienst in Rotterdam. De frau de heeft zich voorgedaan in de jaren 1980 tot en met 1985. Buiten de bestuursleden wor den hoofdzakelijk personen uit de bouwwereld verdacht van fraude. De fraude heeft zich voornamelijk afgespeeld in de sfeer van de steekpenningen, die betaald werden aan be stuursleden van de Stichting Verantwoord Wonen door aannemers om bepaalde pro jecten in de wacht te slepen. Gudupeerd door de fraude zijn het rijk en de huurders. Door het te hoog opvoeren van de stichtingskosten werd een te groot bedrag aan subsidie van het ministerie geïnd. De huur ders ondervinden daarvan na deel, doordat zij te veel huur betalen. Mr. Mentink noemde als voor beeld een complex van 280 flatwoningen boven winkels in de Amsterdamse Bijlmer meer. Bij dit volgens Mentink „prestigieuze project", destijds ontworpen door Stopera-archi tect Cees Dam, betalen de huuders als gevolg van de fraude ongeveer 80 gulden huur per maand te veel. Men tink is inmiddels in contact ge treden met het gemeentebe stuur van Amsterdam om te praten over eventuele overna me van dit complex door de gemeente. Volgens Mentink heeft de voormalige wethouder Schae- fer destijds aan Verantwoord Wonen aangeboden om het project over te nemen als zich problemen zouden voordoen. Die problemen doen zich nu inderdaad voor bij de woning stichting, want Verantwoord Wonen bevindt zich geduren de anderhalve week in sursé ance van betaling. De surséance vloeide recht streeks voort uit het onder zoek naar de fraude. Banken wensten als gevolg daarvan namelijk niet meer mee te werken aan de financiering van het meerjarenprogramma en enkele lopende bouwpro jecten van de stichting. De op stelling van de banken leidde er vervolgens toe dat het mi nisterie van VROM geen sub sidiebeschikkingen meer wilde afgeven. Bouw hekelt onderzoek zware cementzak AMSTERDAM Door het til len van zware zakken cement loopt de rug van de bouwvak ker grote risico's. Dat gegeven is in de bouwwereld bekend. De stichting Arbouw, instel ling van werkgevers en werk nemers die zich met de ar beidsomstandigheden in de bouw bezighoudt, begrijpt dan ook niet dat staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) het ver band tussen rugklachten en zware gewichten nog eens ge degen wil onderzoeken. In een brief aan De Graaf reageert Arbouw teleurgesteld op dit standpunt. De Graaf antwoordde onlangs op Kamervragen dat hij niet van plan is er bij bouwop drachten voor de overheid voor te pleiten cementzakken van 25 in plaats van de gang bare 50 kilo te laten gebrui ken. Het probleem van de rug klachten vindt hij te ingewik keld om daar zo'n conclusie aan te verbinden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3