£eidóc@oincutt „Ik zou niet weten hoe we Lubbers' macht kunnen indammen" Die dame is een man! Ik ben geen fan van Reagan" LONDEN - Voor en tijdens de kerst zet ten de Engelsen zowel letterlijk als fi guurlijk de bloemetjes buiten. Geld heeft voor hen dan kennelijk geen waarde meer. Dit jaar werden winkels en waren huizen al weken vantevoren bestormd en vrijwel leeggekocht. Het leeuwedeel van de verkoop gebeurde op krediet, want de plastic credit card is nu helemaal koning. De banken vrezen dan ook dat na de feestdagen enorm veel Britten diep in de problemen zullen zitten. Maar dat zijn zorgen voor later. Nu is het de tiid van ruim een week feesten en pret maken. Dagen lang kalkoen schran sen en vanaf de tweede dag al zeuren dat die (meestal bovenmaatse) vogel, op de Britse manier bereid, geen voer voor fijn proevers is. Ook de vermaarde „Christ mas pudding" is helemaal geen lekkernij maar wel een traditie, daterend uit de ze ventiende eeuw. Alleen daarom werken de Engelsen hem elk jaar op de 25e de cember (met de nodige grimassen) trouw naar binnen. De Engelse kerst zou veel gezelliger zijn als hij wat minder commercieel en bo vendien niet zo traditioneel was. Vanwe ge hun gehechtheid aan tradities drinken miljoenen Engelsen zich vóór en in de feest week bijna een ongeluk. Hei hoort nu eenmaal zo. Wie eind dit jaar toeval lig niet stomdronken is geweest, kan echt geen goede kerst hebben gehad. In Enge land, Wales en Noord-Ierland is 26 de cember een vrije dag. De Schotten daar entegen stemmen hun festiviteiten meer af op nieuwjaar. Voor hen is 2 januari een extra vrije dag. De Engelsen, Welsh men en Noordieren noemen 26 december „Boxing Day". Vroeger klopte het volk uit de dienstverlenende sector dan bij de rijkelui aan met een grote doos (in 't En gels een „box"), waarin fooien werden gestopt. Aan een dergelijke tip, die in sommige gevallen ook vandaag de dag wordt gegeven, zit nog steeds de bena ming „Christmas box" vast. Pas op Boxing Day verschijnen de Engel sen weer op straat, want op eerste kerst dag blijven zij binnen. Sommigen doen dit alleen om een frisse neus te halen. 'Anderen trekken naar de stad, op zoek naar koopjes in warenhuizen, aie hun jaarlijkse winteruitverkoop houden. Nog anderen - en die zijn in de meerder heid - gaan 's middags naar theaters waar een traditionele kerstpantomime voor het voetlicht wordt gebracht. Dit soort theatervoorstellingen is echt iets aparts. De Britse pantomime heeft niets te maken met gebarenspel. Hij behoort tot de zonderlingste tradities van deze ei landers. Gezegd wordt dat de panto" (zoals in Engeland een dergelijk toneel stuk meestal wordt genoemd) afstamt van de zogeheten harlequinade, die aan het begin van de 18e eeuw uit Frankrijk naar Londen kwam. In de jaren tachtig van de vorige eeuw bleef echter van de oorspronkelijke panto mime niet veel meer over. Sterren uit het i/ariété begonnen de belangrijkste rollen te spelen. Vandaag de dag is de Britse panto een merkwaardig allegaartje van muzikale komedie, nummertjes uit varié té .en revue. Als stramien gebruikt men een bekend sprookje of een geliefd ver haal, zoals Assepoester, Aladain, Robin son Crusoe, Dick Whittington en Kack en de bonestengel. Het geheel is aeels afgestemd op kinde ren, deels op vqlwassenen. De Britten zijn er dol op. Sommige kerstpanto's ge nieten zoveel bijval dat ze tot Pasen wor den doorgespeeld. Over deze zonderlinge pantotraaitie worden boeken geschreven en universitaire studies gemaakt. Geleerden hebben ontdekt, dat de kerst panto's een stuk van de Britse psyche weerspiegelen en dit vooral wat betreft de verhouding tussen de Britse mannen en vrouwen, het feit dat vele Britten bezeten zijn van seks en dat in Groot-Brittannié de meeste mensen travestie heel gewoon vinden. In kerstpanto's wordt namelijk de mannelijke hoofdrol (bijvoorbeeld de prins van Assepoester) altijd gespeeld door een vrouw, terwijf een opzichtig op gemaakte man de vrouwelijke hoofdrol (bijvoorbeeld de boze stiefmoeder) ver tolkt. Een dergelijke acteur is de „dame" („deern", zeggen de Britten) van de kerst show. Zijn volumineuze boezem bestaat uit een stel speelgoedballen en op zijn derrière kun je een bloempot in even wicht houden. Hij dost zich uit met fel 3 gekleurde jurken, reusachtige dameshoe- den en meestal ook een vulgair stel direc- f t oir es, voorzien van diverse opschriften I die pas aan het licht komen als de P „dame" een nummertje striptease ten beste geeft. Het is allemaal hopeloos ordinair, maar de Britten zijn er gek op. Dergelijke kari katurale damesrollen worden gespeeld door bekende pop- en tv-sterren. De man- nelijke hoofdrol daarentegen wordt j meestal toevertrouwd aan een knappe maar vrijwel onbekende jongedame. Alleen in het Noordengelse Newcastle-on- -Tyne wordt dit jaar door feministen ac- tie gevoerd tegen de aloude „dame"-tra- dit ie. Daar is de „dame" dit jaar een echte vrouw. „Dat moet nu maar eens uit zijn", zeggen de feministen van Newcast- 1 le over de fictieve pantodames die alle vrouwen bespottelijk maken met een gro- j ve parodie. ROGER SIMONS DEN HAAG - Met de komst van prof. dr. ir. J. J. C. Voor hoeve heeft het leiderschap van de VVD een geheel ander aanzien gekregen dan in het tijdperk van Ed Nijpels. In de dubbele betekenis van het woord. Waar „Edje Kadetje" te werk ging als een disc-joc- key van een piratenzender, daar bekleedt Joris Voorhoeve een politiek ambt. En hij doet dat op een ingetogen, enigs zins deftige wijze die aan ver vlogen tijden doet denken. Tegenover Voorhoeve gezeten is het njet zo moeilijk te be denken dat de fractieleider van de VVD in feite de erfop volger is van die grote liberaal uit de negentiende eeuw: Ru- dolf Thorbecke. Hoewel hij pas veertig jaar oud is en op groeide aan de Dunne Bierka de in Den Haag, waar ook toen al achter sommige ramen een rood lampje brandde, heeft Joris Voorhoeve een uit straling als van een hoogleraar 'op jaren. Het kost moeite hem, pp zijn uitnodiging, voortdurend te tutoyeren. Het woordje „U" hangt om hem heen als een onzichtbare man tel. „De kleine professor met de roodkoperen snor", zo staat Voorhoeve bekend bij het per soneel ii de Tweede Kamer. Zelf aff •heert hij zich echter al een half jaar niet meer als „prof'. Hij heeft die titel en kele jaren gevoerd omdat hij bijzonder hoogleraar was aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, maar sinds hij fractieleider werd is hij wat zichzelf be treft enkel nog „dr. ir.". Hij geeft im- mprs geen colleges meer, althans niet aan stiidenfen. Want de wijze waarop hij zijn visie op de politiek uitdraagt, lijkt verdacht veel op het betoog van een hoogleraar voor een schare studenten. Het kost Voorhoeve bijvoorbeeld niet de geringste moeite een zeer doorwrochte definitie te geven van het begrip libera lisme. „Liberalisme is een houding tegenover de politiek en een stelsel van ideeën over de staatsinrichting en het politieke proces, samen te vatten in een aantal sleutelwoorden. Liberalisme legt een gro te nadruk op individuele vrijheid en zelfbeslissing. De beslissingsmacht moet liggen bij de mensen zelf en bij die ver banden die zelf een verantwoordelijk heid kunnen dragen. Uit die nadruk op eigen verantwoordelijkheid en zelfstan digheid van mensen en organisaties vloeit automatisch voort dat wij de staatstaak beperkt willen houden". Cda liberaler Dat klinkt even wat anders dan het „ge woon jezelf zijn" uit de tijd van Ed Nij pels. Voorhoeve laat het overigens niet bij fraaie theoretische volzinnen. Hij wijst er niet zonder trots op dat ook het huidige regeerakkoord „heel wat libe raals" bevat. „Daarom ontken ik altijd beweringen dat de VVD haar invloed zou hebben verloren omdat ze een be scheiden verkiezingsresultaat heeft ge had. De uiteindelijke invloed van een partij hangt niet alleen af van het aantal stemmen dat ze heeft weten te mobilise ren in de Tweede Kamer. Kijk eens naar de ontwikkeling die zich in de laatste vijf, zes jaar in het CDA heeft voltrok ken. Vooral op economisch gebied is de confessionele politiek veel liberaler ge worden". Dat klinkt allemaal heel fraai, maar de VVD als politieke groepering koopt daar niet zoveel voor. Bij de laatste verkiezin gen verloren de liberalen negen zetels, die vrijwel alle werden veroverd door het CDA. Voorhoeve knikt instemmend. „Ja, dat is de ironie van het succes. De boom van de ideeën kan soms niet ge meten vap haar eigen vruchten. In 1982 boekten we de grootste verkiezingsover winning in onze geschiedenis. In mei van dit jaar waren we weer terug op het niveau dat we in de tijd vóór die hoge piek hadden. We zijn er niet in geslaagd de nieuwe kiezers, die nog geen duidelij ke partijbinding hadden, blijvend voor de VVD te interesseren". De oorzaak daarvan is volgens Voorhoe ve vooral dat we vandaag de dag in een „tv-democratie" leven, waarin het imago van de partijleiders van zeer groot be lang is. Velen hebben volgens hem op Ruud Lubbers gestemd, omdat hij voor hen de „manager van de BV Nederland" is. „Voor die mensen is met name hij degene die de boel bij elkaar houdt. Ne derlanders houden van rust, van iemand die problemen oplost. Lubbers heeft zich de afgelopen jaren als premier sterk we ten te profileren en daardoor heeft hij de waardering kunnen incasseren voor wat beide coalitiepartners, CDA èn VVD, te zamen hebben bewerkstelligd. Dat is de reden van zijn succes. Ik geloof niet dat hij zozeer een charismatische persoon lijkheid. is". Afgedroogd Het succes van Lubbers heeft er ook toe geleid dat er een tweede CDA-WD-ka- binet met zijn naam is gekomen. De rol van vice-premier en eerste der VVD-mi- nisters wordt gespeeld door Rudolf de Korte, maar die heeft daar tot nu toe weinig plezier aan beleefd. Nadat hij in het Utrechtse dorpje Woudenberg be zwaar had aangetekend tegen een even tueel staatsbezoek van koningin en prins aan Japan, werd hij op staatsrechtelijke gronden door Lubbers in de Tweede Ka mer „afgedroogd". Dat kan nooit bevor derlijk zijn geweest voor de persoonlijke verhoudingen in het kabinet. Volgens Voorhoeve valt dat wel mee. „De zakelijke samenwerking was en is, geloof ik, nog steeds goed. Maar dat neemt niet weg dat we geschrokken zijn van de opstelling van de premier over de kwestie rond het staatsbezoek aan Ja pan. De manier waarop Lubbers toen met De Korte omging heeft ons onaan Enigszins verrassend voor een VVD-leider heeft Jo ris Voorhoeve forse kri tiek op president Reagan van de Verenigde Staten. „Ik vind dat er in de VS - grootste NAVO-lid - een geloofwaardige, over tuigende leiding moet zijn. De wijze waarop Reagan het leiderschap in vult, is op zijn minst te genstrijdig. Enerzijds komt hij met ethische ver halen, dat wij in Europa krachtiger moeten optre den tegen terrorisme en anderzijds levert hij wa pens aan een van de erg ste bronnen van het terro risme, Iran. Ook biedt hij militaire steun aan de contra's in Nicaragua. Waarbij hij ook nog de Amerikaanse -wet schijnt te overtreden. -Wij hebben belang bij één Amerikaan se regering die een duide lijk beleid voert. Het risi co van de huidige situatie is, dat de president daar door wordt verlamd". Vindt Voorhoeve dat Reagan er beter aan zou doen af te treden? „Ik heb niet het recht dat formeel uit te spreken. Als ik dat zou zeggen zou ik écht te ver gaan. Ik kan dus geen rechtstreeks antwoord ge ven, maar wel een indica tie. Een fan van Reagan ben ik nooit geweest. Reagan is ook geen libe raal. Mijn sympathie gaat uit naar de Democraten, waar ik ook goede contac ten mee onderhoud. Mijn vrouw, die Amerikaanse is, is ook lid van die par tij". Vooral de positie van de NAVO en de oost-west verhoudingen hebben vol gens Voorhoeve schade ondervonden van „Iran- gate" en het Nicaragua- beleid van Reagan. „Daarom hoop ik dat men de rommel in het Witte Huis gauw op ruimt". ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 JORIS VOORHOEVE OVER DE BIJWAGEN-ROL VAN VVD: Voorhoeve heeft het leiderschap van de VVD een heel ander aanzien gegeven. Waar „Edje Kadetje" te werk ging als een disc- jockey van een piratenzender, daar bekleedt Joris Voorhoeve een politiek ambt. sie-kwestie opgelost kan wordenVolgens afspraak zal het kabinet medio januari met een standpunt komen. „Wat de VVD wil is duidelijk, althans onder de kenners van het onderwerp, j Dat laatste zeg ik omdat er vreselijk veel misverstanden bestaan over euthanasie. Voor de VVD - Ik zou het plezierig vinden als dit in de krant kwam - is euthanasie niets anders dan een vrijwilli ge, barmhartige dood voor mensen die in een onoplosbare lijdenssituatie terecht zijn gekomen en die na langdurigeNwer- weging zélf vragen uit hun lijden tejfto- gen worden verlost. Bovendien vindt de VVD euthanasie ook dan nog slechts aanvaardbaar als de medicus aan een groot aantal eisen van zorgvuldigheid i heeft voldaan. Het CDA kijkt daar wat anders tegenaan. Maar het advies van de Raad van State biedt denk ik toch moge lijkheden voor een compromis. Het ad vies behandelt de strafuitsluitingsgron den, de zorgvuldigheidseisen waaraan moet worden voldaan om een beroep te kunnen doen op strafuitsluiting en de rapportage van artsen over euthanasie. Tal van aanknopingspunten dus om de schemertoestand die er nu rond eutha nasie is, op te-heffen". De VVD wil wel maar het CDA blijft i maar aarzelen. Moet u die partij dan niet een duwtje geven? „Wij duwen en we trekken, maar we schoppen niet. Op die manier denk ik i dat we eruit zullen komen. Maar ik denk j niet dat we een oplossing kunnen vinden die eenieder bevredigt. We moeten i stapsgewijs te werk gaan. Neen, ik kan nog geen enkele aanwijzing geven wat de j studie en het overleg in het kabinet zul- len opleveren. De kip zit te broeden en r die moeten we niet storen. Ik ga niet pu- i bliekelijk die kip optillen om te inspecte- ren of er al iets gelegd is en om haar er- van te overtuigen dat het vooral mooie eieren moeten worden". Leiderschap Tot slot nog een vraag over het leider schap in de VVD. Wie is er nu de baas? Voorhoeve of De Korte? „Geen van beiden. De werkverdeling tussen ons beiden is als volgt. De Korte zit in het kabinet en heeft dus de be stuurlijke, beleidsmatige verantwoorde lijkheid; hij maakt onderdeel uit van de regering en werkt op basis van het re geerakkoord. Dat is zijn opdracht. Mijn opdracht luidt anders. Ik heb in de ene hand het regeerakkoord en in de andere het VVD-verkiezingsprogramma. Daar mee heb ik een iets meer politiek getinte opdracht. De Korte denkt er precies zo over". Veel media zijn u gaan bestempelen als de nieuwe VVD-leider. Stoort u zich daaraan? „Ik stoor me daar niet aan, maar ik word er ook niet buitengewoon opge wonden van. Het voegt namelijk niets toe aan mijn formele verantwoordelijk heid. En die luidt: spreken namens de T weede-Kamerfractie" RIK IN 'T HOUT FRANS WEERTS genaam getroffen. We hebben de pre mier erop gewezen dat goede interne verhoudingen noodzakelijk zijn om de taken van het kabinet te kunnen uitvoe ren". Premier Lubbers bracht in de Tweede Kamer de uitspraken van De Korte on der in de categorie „eens en nooit meer". Daarmee stelde hij de positie van een collega-minister ter discussie. Hij deed voorkomen of hij het recht had De Korte naar huis te sturen, wat in ons staatsbestel niet mogelijk is. Alleen de Kamer immers kan een minister heen zenden, door het vertrouwen in hem op te zeggen. Overweegt de VVD de staats rechtelijke positie van de premier aan de orde te stellen? Big brother Voorhoeve: „Ik erken dat er sprake is van een opwaartse lijn in de macht van de premier. Volgens de grondwet is hij alleen maar degene die in de minister raad de hamer mag hanteren en die bij politieke hoofdzaken namens de hele ploeg in het parlement mag optreden. Staatsrechtelijk zijn alle ministers gelijk, maar de premier ontwikkelt zich in de richting van een kanselier. Dat is niet geheel te vermijden, omdat Lubbers in ternationaal met andere regeringsleiders zaken moet kunnen doen. Het gevolg is dat de premier zich ook bemoeit met de buitenlandse politiek en het Europese landbouwbeleid". Hoe denkt de VVD die groeiende macht te kunnen indammen? Voorhoeve kijkt wat hulpeloos: „Ik zou niet weten hoe dat zou moeten. Het is allemaal gewoon terecht". Bovendien heeft de „alomte genwoordigheid" van de minister-presi dent volgens Voorhoeve ook voordelen: „Lubbers past, anders dan in de periode- Van Agt, een preventieve vorm van cri sis-management toe. Er wordt niet pas ingegrepen als het vijf voor twaalf is. Lubbers is iemand, die van alle markten thuis is. Hij kijkt mee over de schouders van zijn bewindslieden, als iets politiek interessant begint te worden. Maar ja, niemand kan de premier verhinderen de ontwikkelingen rond allerlei onderwer pen nauwgezet in de gaten te houden. Lubbers heeft trouwens op zijn departe ment van Algemene Zaken 160 ambte naren ter beschikking om permanent te volgen wat er op de andere departemen ten gebeurt". Mag hij daarbij zover gaan dat hij, als een „Big Brother", ambtenaren op pad stuurt om speeches van De Korte op de band vast te leggen? „Ja, hoor", vindt Voorhoeve. „Daar heeft de VVD geen enkel bezwaar tegen. VVD-spreekbeur- ten zijn openbare bijeenkomsten, waar niemand de toegang wordt ontzegd. Als de Rijksvoorlichtingsdienst daar wil ko men, dan is zij welkom. Ik hoop dat men er nog wat van opsteekt". Bijwagen Leuk bedacht. Maar door het accepteren van Lubbers als de „big boss" komt de VVD steeds meer in de bijwagen terecht, achter de CDA-locomotief. Is dat proces nog wel te stoppen? „Het verval van het CDA is een halt toegeroepen en zelfs omgekeerd door het optreden van Lubbers sinds 1982. Maar als je op langere termijn de trend be kijkt, denk ik dat het een tijdelijk ver schijnsel is. De teruggang van het CDA, de deconfessionalisering, is namelijk niet door Lubbers gestopt. Verkiezingsonder- zoek toont aan, dat veel CDA-kiezers niet op die partij hebben gestemd omdat ze 's zondags naar de kerk gaan. Het re ligieuze aspect speelt niet zo'n grote rol meer pnder de CDA-achterban. Het ging in mei vooral om de persoon van Lub bers. Als hij verdwijnt, keren veel van zijn kiezers wellicht weer terug naar de VVD". Maar voorlopig zit Lubbers er nog. Hoe moet de VVD zich in die periode opstel len om kiezers voor zich te winnen? „We zullen blijven vasthouden aan het regeerakkoord, al geeft dat ons electoraal nu geen sterke positie. Dat betekent ook dat onze verwachtingen voor de volgen de kamerverkiezingen niet hoger kunnen zijn dan stabilisatie op het huidige ni veau van 27 zetels. Sensationele ontwik kelingen omhoog zitten er voorlopig met in". Statenverkiezingen Over krap drie maanden, op 18 maart, worden er Statenverkiezingen gehouden. Stel dat die voor de VVD bar slecht uit pakken, wordt het dan niet tijd dat de li beralen uit het kabinet stappen om zich in de oppositie te kunnen herstellen? „Dat zullen we zeker niet doen naar aanleiding van de uitslag van de staten verkiezingen. Dat kan hooguit aan de orde komen als er beleidsmatige proble men ontstaan op landelijk niveau. Daar op zou deze coalitie kunnen vastlopen. Als we door het CDA herhaaldelijk voor het blok zouden worden gezet, als er bui ten het regeerakkoord om meningsver schillen zouden ontstaan die zó funda menteel zijn dat onze geloofwaardigheid op het spel komt te staan, ja dan kan het moment aanbreken dat we de sa menwerking opschorten. Maar op dit moment rheb ik geen enkele reden om zoiets te .veronderstellen". Wat moet er .gebeuren als de linkse par tijen bij de 'statenverkiezingen dermate fors winnen dat zij de meerderheid vero veren in de Eerste Kamer? „Dan zouden we een heel vreemde toe stand krijgen. Wetgeving die in de Twee de Kamer is aangenomen zou in de Eer ste Kamer kunnen vastlopen. Zo'n situa tie hebben we in Nederland nog nooit gehad. Het zou de regeerbaarheid van het land aanmerkelijk verzwakkken, sterker nog: het zou een verlammende invloed hebben. Ik weet niet wat je dan zou moeten doen. Dat zie ik wel als het zover komt. Let wel, ik trek er niet de conclusie uit dat de Eerste Kamer moet woeden opgeheven, want ik vind het een goede zaak dat er nog een tweede volks vertegenwoordiging is, die ook een con trolerende functie uitoefent". Euthanasie U had het over mogelijke problemen in het kabinet. Hoe denkt u dat de euthana

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20