Geen snelle stappen tegen vervuiling Riin verheid stoot Ï4.000 banen af Bon: Flodder Rubrieken rbatsjov BERICHT ADVERTEERDERS i'/iliTFiTiVTIFI Kernramp afgedaan als ongevaarlijk ongeluk £eidóe(2ou/ia/rit Zaterdag 20 december 1986 78e jaargang no. 23687 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND s, behorende tot SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Dirëcteur-hoofdredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14,00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties, (excl. 6% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. irdholt ofdcommissaris litie Amsterdam STERDAM/GRONINGEN oofdcommissaris E. Nord- van de Groninger politie it vrijwel zeker hoofd- missaris van politie in iterdam. Nordholt deelde ren het korps in Gronin- mee dat hij zich voor de in de hoofdstad beschik- heeft gesteld, woordvoerder van de terdamse politie deelde in luiting hierop mee dat Iholt de enige kandidaat is de opvolging van de hui hoofdcommissaris J. Val- die over enkele nden met pen- formele benoe- van Nordholt 'nog wel enkele nden op zich la- wachten. De jnprocedure Nordholt heeft gezegd op gebracht. Iholt werd en- maanden gele door burge- ;ter Van Thijn Amsterdam de functie ge- Hij heeft in de hoofd- georiënteerd [esprekken ge- over de voor- en die hij aan zijn komst Amsterdam. Iholt (47) is 1984 hoofd- issaris van de linger politie, trad daar in in dienst, t zijn politie- :zaamheden rde hij socio- Moeder staakt Deze moeder is het zat. Ze vindt dat haar zeven kinderen geen enkele waardering of respect voor haar hebben. Daarom doet ze niets meer voor ze. Het is overigens al de tweede keer dat Michael Dunlap in Indianapolis besloten heeft tot een dergelijke staking. Nu echter is ze vastbesloten vol te hou den tot de kinderen een contract ondetekenen waarin ze beloven haar in het huishouden te helpen. Tot die tijd doet ze ook geen kerstinko pen. WD verzet zich niet tegen „kanselierschap" van Lubbers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-fractieleider Voorhoeve erkent dat de macht van premier Lubbers steeds verder groeit, maar ziet geen mogelijkheid dat proces te stoppen. „Ik zou niet weten hoe dat zou moeten. Het is allemaal gewoonterecht. Staatsrechtelijk zijn alle ministers gelijk, maar de premier ontwikkelt zich in de richting van een kanselier", aldus Voorhoeve in een vraaggesprek met deze krant. Hij meent trou wens dat die „alomtegenwoordigheid" van Lubbers ook zo zijn voordelen heeft: „Lubbers past, anders dan in de periode-Van Agt, een preventieve vorm van crisis-management toe. Er wordt niet pas inge grepen als het vijf voor twaalf is. Lubbers is iemand die van alle markten thuis is". Zie verder Finale Losse nummers f110. Afgelastingen DEN HAAG Tien afdelingen van de KNVB hebben de voor vandaag vastgestelde voetbalwedstrijden af gelast. Het zijn de af delingen Arnhem, Drente, Friesland, Gelderland, Gouda, Den Haag, Groningen, Haarlem, Noord-Hol land en Rotterdam. In de afdelingen Arn hem, Drente, Fries land Gelderland, Gou da en Groningen gaan zondag de wedstrijden wegens de gesteldheid van de velden even min door. HET WEER Veel bewolking en sneeuw- en hagelbuien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Wind uit west tot noordwest, vrij krach tig, 5, aan de kust hard, 7, later mogelijk stormachtig, 8. Scheveningen hoog water: 5.59 en 18.07; laag water: 1.30 en 13.57. Zon op: 08.46; onder: 16.29. re jharov fTON Fami- Hen van Jelena lier hebben gis- ji onthuld dat jet-partijleider iatsjov hoogst- jonlijk naar ti heeft gebeld Sacharov en ler te vertellen »un verbanning opgeheven. Jers dochter |na Jankelevitsj vanuit haar jiplaats Newton jston dat de irovs maandag elefoon in hun ïment in [i kregen geïn- "d. De vol- dag werden Gorbatsiov ld. De partijlei- 'ïad gezegd dat de beslissing (n verbonden. 5: Vrijlating irov verrast Burgemeester Peper van Rotterdam pakt een toastje met zalm, terwijl op de achtergrond minister Smit-Kroes al een hap heeft genomen. Bondspresident Egli van Zwitserland (links) kijkt toe. Minister Nijpels veegt z'n mond af met een speciaal servetje dat aan alle delegatieleden werd uitgereikt. Op het servetje staat in vier talen „Rijn schoon, afgesproken!". ROTTERDAM „Te leurgesteld". Dat was de meest gehoorde reactie op het resultaat van de Rijn conferentie, die gisteren in het Rotterdamse stad huis werd gehouden. De ministers van de vijf Rijn- oeverstaten besloten het onderzoeksbureau McKin- sey, onder leiding van de voormalige VROM-minis- ter Pieter Winsemius de opdracht te geven met voorstellen te komen, die tijdens de volgende Rijn conferentie, in mei vol gend jaar, moeten gaan leiden tot een schone Rijn rond het jaar 2000. Terwijl de ministers Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Nijpels (VROM) spraken over een „succesvolle" bijeen komst, waar „zakelijk en con structief" was gepraat, rea geerden Hans Schuyt van Greenpeace en H. Jesserun d'Oliviera van de Stichting Reinwater aanmerkelijk min der enthousiast. Schuyt: „Veel blabla, maar geen concrete maatregelen. Die internationale inspectie van chemische bedrijven komt er niet. De lozingen zullen ge woon doorgaan. En Nijpels kan dan binnen Nederland wel de chemieconcerns willen gaan inspecteren, maar als deze niet willen meewerken gebeurt het niet; er is geen dwingende wetgeving op dit gebied". Jesserun D'Oliviera was al sceptisch voor de uit komst van de Rijnconferentie bekend was: „Ik verwachtte er niet veel van, maar een mens blijft hopen. Als de Rijncom missie meer macht kreeg zou den misschien eens echt stap pen gezet kunnen worden". Minister Smit-Kroes maakte na afloop van de Rijnconfe rentie bekend dat de Interna tionale Rijncommissie (IRC) weliswaar een belangrijkere taak krijgt toebedeeld, maar niet méér bevoegdheden: de commissie wordt het verza melpunt van alle kritiek ten aanzien van andere bedrijven in het buitenland. Bovendien wordt van de IRC verwacht dat het de voorstellen van het onderzoeksbureau McKinsey vertaalt in een „zinvol stuk" aldus Smit-Kroes „dat een sce nario inhoudt voor het realise ren van een schone Rijn. Wan neer de zalm weer in deze ri vier zwemt is dat het teken dat ons doel bereikt is". Pag. 3: „Volgend jaar is men Sandoz al weer vergeten" (Van onze iarlementaire redactie) ft HAAG De rijks- rheid zal in de komen- Irier jaar 24.000 banen pten. Voor ongeveer i banen zal dat gebeu- door de betrokken sten aan derden af te (privatisering). Met afslanking van het al ambtenaren be de rijksoverheid miljard gulden. Ga- lies dat er geen ge- ngen ontslagen vallen Ier niet. bier Lubbers zei dit van- [)t na een marathonzitting (ADVERTENTIE) van de ministerraad. Daarin is volgens de premier ook nage noeg overeenstemming bereikt over de nadere invulling van bezuinigingen na 1987 en over de extra opbrengst van de fraudebestrijding. Het kabinet vergadert vanmiddag verder over deze kwesties. Pas begin januari zal het gehele bezuini gingspakket aan de Kamer worden aangeboden. Premier Lubbers benadrukte dat de ministers een zekere beleidsruimte houden voor de invulling van de afslanking. Wie het efficiënt doet houdt meer over, aldus de premier. En als dat beter uitkomt mo gen ministers wat minder ambtenaren inleveren als zij elders meer bezuinigen. Voor vrijwel alle ministeries zijn inmiddels de globale aan tallen in te leveren arbeids plaatsen vastgesteld. Er is geen garantie dat gedwongen ont slagen zullen uitblijven, maar er is wel een instelling om dat te voorkomen, aldus de pre mier. De politie zal wel heel sterk worden ontzien. De banen die ontwikkelingssamenwerking eventueel afstaat leveren extra geld op voor ontwikkelings hulp. Het kabinet sprak ook over de sterke toeneming van de in vesteringssubsidies van de Wet Investeringsrekening (WIR). De verwachte uitgaven wer den met twee miljard over schreden. Over twee maanden moet er een notitie liggen waaruit zal blijken of het gaat om een eenmalige overschrij ding of om een blijvende te genvaller voor minister Ru- ding. (ADVERTENTIE) krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- >8 en uw krant wordt nog dezelf- ■nïond nabezorgd, ïf voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor de EDITIE VAN ZATERDAG 27 DECEMBER kunnen advertenties worden aangeboden tot woensdag 24 december 11.00 uur. iWMrn -mmrwm De familie Flodder heeft het tijdens de kerst voor het zeggen in de Nederlandse bioscopen. De film van regisseur Dick Maas over het a-sociale gezin dat een luxe buitenwijk op stel ten zet is donderdag maar liefst met 69 kopieën in roulatie gegaan en slaat daarmee alle andere zogenaamde „kerstfilms". Volgens producent Laurens Geels is er een soort hysterie ont staan rond Flodder, eigenlijk al zonder dat iemand de comple te film gezien had. Elke bioscoop wil deze „leuke, schaamtelo ze film" (zoals hoofdrolspeler Huub Stapel het noemt) draai en. Een interview met Stapel en regisseur Dick Maas op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE Waarom champagne zo beroemd is geworden. In het Meer van Galilea is een tweeduizend jaar oude vissersboot gevon den. „De boot van Je- een toeristentrek- DEZE KRANT INKLEUR ker. Asielzoekers en de angst die hen jarenlang kwelt. Met Joris Voorhoeve heeft het leiderschap van de VVD een heel ander aanzien gekregen. De voorbereidingen voor de volgende monsterrit van Parijs naar Dakar zijn in volle gang. Een interview met een van de deelnemers: Arthur van Dedem uit Voorburg. Buys en de „andussen". In de serie over Indonesië aandacht voor de enorme kinder schare in dit land. KOPENHAGEN Achttien jaar geleden stortte een Ameri kaanse B-52 bommenwerper met kernwapens aan boord neer in het noorden van Groenland, op een paar kilometer afstand van de Amerikaanse basis in Thule. De autoriteiten zeiden toen dat de berging geen risico voor de gezondheid opleverde. Inmiddels blijken van de achthonderd Denen die op de basis werkten er nu vijfhonderd ernstig ziek; 98 van hen hebben kanker. Een on bekend aantal arbeiders is al overleden doordat ze hebben bloot gestaan aan plutonium, dat vrijkwam na het ongeluk en zich verspreidde via de sneeuw en het ijs. Vrijwel alle zieken verto nen dezelfde symptomen die typerend zijn voor stralingsbesmet ting: gewichtsverlies, vermoeidheid, evenwichtsstoornis, adem halingsmoeilijkheden, motoriekstoringen, brandende ogen en zweren op armen en benen die niet willen genezen. Er werden nooit maskers gedragen, omdat men anders in de ijzige kou geen adem zou kunnen halen. Vorige Week heeft de Deense premier, Poul Schlueter, aangekondigd dat de nog in leven zijnde arbei ders van de vliegbasis zullen worden onderzocht door radiolo gisch deskundigen. Voor de meesten komt dit te laat. Drie lezenswaardige rubrieken trekken elke week weer de aandacht van de Leidse Courant-lezers: Weekeinde, Hond zoekt huis en het Geïllustreerd Zondagsblad. In de eerste rubriek wordt ingegaan op de actuele gebeurtenissen in Leiden en verre omstreken, in de tweede wordt geprobeerd de die ren en hun liefhebbers dichter bij elkaar te bren gen en in de derde blikken we terug in het rijke verleden van de Leidse Courant. Mét het landelijk nieuws en de zaterdagbijlage Finale hebt u weer een pak informatie in handen, waar u het weekein de wel mee doorkomt. Ea dan te weten, dat de eer ste twee weekeinden van hét jaarabonnement dat u kunt nemen dat alles nog gratis wordt verstrekt ook! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1