Israëlische topploegen naar Voorschoten Jolly van Dam: j Sneek voor Seoel Afzet maakt het versehi' DEN BOSCH ZORGT BIJ TOERNOOI BLITZ VOOR „LEIDSE" INBRENG Programma SPORT LEIDEN £oidóc(3oma/nt ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGIN, VOORSCHOTEN Op Tweede Kerstdag zal het achttiende kind van Rob Knijnenburg en Jan van der Nat in de Voorscho- tense sporthal De Vlie- thorst het levenslicht zien. Om misverstanden te voorkomen: in de vorm van een internationaal Kerstbasketbaltoernooi, wel te verstaan. Met deel name die de oprechte bas ketbalfan doet watertan den: Nashua Den Bosch, Maccabi Brussel en de Is raëlische giganten Hapoel Galil en Hapoel Holon. Het Blitz-toernooi barst na zeventien geslaagde edities nu zo langzamer hand uit zijn voegen. Lo gisch dus, dat organisato ren Knijnenburg en Van der Nat zich vorig jaar be zorgd afvroegen, of het evenement inmiddels niet zijn plafond bereikt had. Daar kwam nog bij, dat de zeventiende editie finan cieel niet volledig aan de verwachtingen beant woordde. Dit jaar is er nog een extra on zeker element. „Thuisploeg" BS Leiden is in de regio uit 13.00 uur: Nashua Den Bosch - Hapoel Galil; 15.00 uur: Maccabi Brus sel - Hapoel Holon; 19.00 uur: om derde en vierde plaats; 21.00 uur: Finale. beeld verdwenen, nadat de formatie zich medio 86 uit de eredivisie moest terugtrekken. Het team presteert nu dan wel behoorlijk in de eerste divisie, maar trekt geen hordes en thousiastelingen meer naar de Vijf Meihal. Het gevaar was derhalve reëel aanwezig dat die „hordes" op Tweede Kerst dag ook niet in De Vliethorst zouden verschijnen, hetgeen het (voorlopige) einde van Leiden als Blitz-deelnemer be tekende. Hoewel het voorgaande het te gendeel zou kunnen suggere ren: echt grote zorgen maken Knijnenburg en Van der Nat zich eigenlijk niet. Dat heeft te maken met de evolutie van het toernooi. Die zorgde er na melijk voor dat het Kerstbas ketbaltoernooi inmiddels om gedoopt zou kunnen worden tot „Kerstontmoetingstoer- nooi". Niet meer het basketbal staat voor de toch nog altijd zo'n kleine 2000 bezoekers op de eerste plaats, maar het ont moeten en zien van mensen is de belangrijkste reden gewor den om naar Voorschoten te komen. Daar verzamelt zich jaarlijks een keur van mensen, die basketbal dan wel als ge meenschappelijke achtergrond heeft, maar daar niet primair voor komt. Tussentijds een aardig wedstrijdje is overigens wel mooi meegenomen. En daar zorgen Knijnenburg en Van der Nat voor. Dit jaar met Frank Voskuylen van de Haarlemse Basketbal Week, die een dag na de „Blitz" los barst. Drie jaar geleden begon de Week nog op 26 december en pikte zo niet alleen toe schouwers, maar ook deelne mer Leiden van Blitz. Bijgelegd Het jaar daarop werd de vete tussen Knijnenburg en Vos kuylen daarover bijgelegd, toen Knijnenburg erin slaagde het Israëlische Hapoel Tel Aviv tegen een spotprijsje vast te leggen voor zijn toenooi. Knijnenburg, in de internatio nale basketbalwereld inmid dels een begrip, was niet te be roerd om de Israëli ook aan te tje aan voor de ploegen in Voorschoten te zullen zorgen. De Week heeft nu eenmaal meer internationaal aanzien, want een groter budget, en Voskuylen zag een samenwer king wel zitten. Het resulteer de in de komst van Hapoel Holon en Hapoel Tel Aviv. De nummers twee van de Is raëlische competitie, die beide met een „sloot" Amerikanen hun opwachting zullen maken. Zo beschikt Galil over Curtis Berry (2.04 meter), Terry Whi te (2.07 meter) en Dan Smith (2.03 meter) voor de broodno dige Amerikaanse inbreng. En beschikt Holon over Ken Ban nister (2.05 meter), die dit jaar voor 150.000 dollar de Ameri kaanse NBA-profploeg New York Knicks verruilde voor Israël. Bannister heeft een heel leger landgenoten aan zijn zijde: Desi Barmore (2.01 meter), James Terry (2 07 me ter) en (zo zijn de beloften van „regelaar" Abraham Plada tenminste) Lavon Mercer. Surrogaat Vorig jaar kwam BS Leiden hier in duel met Hapoel Tel Aviv nog in actie tijdens het traditio nele Kersttoernooi van Blitz. Dit keer is het inmiddels naar de eerste divisie afgedaalde Leidse team niet meer bij de vier deelnemende ploegen. bieden aan Voskuylen, die daarmee een regelrechte publiekstrekker binnenhaalde. Het hoeft geen betoog, dat de van vandaag dankbaar voor is. organisatie in Haarlem Knij- Begin dit jaar bood Voskuylen nenburg daar tot op de dag Knijnenburg tijdens een eten De deelname van Nashua Den Bosch stemt de organisatie op drie manieren tot tevreden heid: De Bosschenaren (zeven voudig landskampioen en ti telverdediger) zijn sterk (met vijf internationals) èn komen met drie Amerikanen (Jerry Beck, Mike Reddick en debu tant Tony Benford) èn zijn een goed surrogaat voor Li De Brabantse ploeg word melijk na de dood van L| opgesierd met de aanv heid van Emill Hagens, Heijdeman, Jerry Beck een dezer dagen een ope ve ingreep aan zijn enkel ondergaan) en Ruud H wijn, allen in een zeer verleden nog voor de Bl tief. Rond de deelname vai vierde ploeg ontstonden vankelijk wat problfl Washburn University zo| ker komen, kreeg plots een tegenaanbod van meerdaags toernooi in en kwam (dus) niet. Maa door bonds- en Den R coach Ruud Harrewijn gt en zeer spektaculaire Ma Brussel toonde zich meej vereerd met een uitnod en completeerde binnen dag het totaal van vier dq mers. De zware Israël vertegenwoordiging bracj jaar wel problemen met mee. Vorig jaar nog wen Blitz Kerstbasketbaltoe opgeschrikt door een bommelding. Dit jaar ma dus extra voorzorgsmaat len getroffen worden. Nu ook dat naar behoren daan, lijkt niets het succe) de achttiende editie vaij internationale Blitz Keri ketbaltoernooi meer in d(i te staan. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Klein(er) Het leven van een topscorer is vaak hard. Er zijn van die da gen dat het niet fout kan, maar helaas, helaas er zijn ook van die wedstrijden waarin je die bal er maar niet inkrijgt. Neem nu Angela Hoekstra. Twee weken terug was ze de grote kleine vrouw van Iduna in het treffen met GDA. Idu na won met U-O en Angela nam maar liefst acht van die elf treffers voor haar reke ning. Vorige week echter, was die grote kleine vrouw van zeven dagen eerder compleet on zichtbaar. Iduna won nog wel van SJZ (nipt, met 3-4), maar dit keer zeker niet dankzij de zelf niet scorende Angela Hoekstra. Zo ben je de heldin, zo ben je (even) alleen maar klein. Een stuk kleiner in ieder ge val dan je directe bewaak ster... Anders De winter en de daaraan ge koppelde stop is sinds men senheugenis een uitkomst ge weest voor veel trainers van voetbalelftallen En dan vooral voor voor die oefenmeesters die zich bezig hielden met de slecht draaien de teams. Vaak was het ook niet moeilijk de gedachten van die trainers te lezen: „Ik ben blij met de winterstop. Mijn team heeft nu even de tijd om uit het dal te komen, kan zich lekker gaan opladen voor straks. Want straks, straks is alles anders". Een in feite op niets gebaseer de wijsheid, echter wel met een hoog waarheidsgehalte. Hoe vaak is het immers in de loop der jaren niet gebeurd dat koplopers van het eerste uur na de gedwongen winter- pauze niets meer maakten, terwijl oorspronkelijke staart- ploegen imposante zegereek sen aaneen regen? Welnu: dit seizoen is dat dus allemaal anders. De unieke nazomer van 1986 wilde van geen afgelastingen weten, de voetballers moesten de wei in. Of ze nu wilden ol niet. Twaalf, dertien, veer tien, vijftien wedstrijden ach ter elkaar diende er te wor den gepresteerd. Konden punten worden verdiend. Zo als door VVSB 3 bijvoorbeeld. De kleine misstap tegen LDWS 2 daargelaten, pakten de Noordwijkerhouters winst op winst. En vorige week zon dag dus de titel. In deze klas se, maar ook in veel andere bijna besliste afdelingen, is de spanning weg. Zijn er in ieder geval geen trainers, elftalbe geleiders of aanvoerders meer die zich illusies maken over een kampioenschap op de val reep. Anders (2) punten worden verspeeld. Of ficieel gedegradeerde tegen voeters van VVSB 3 kan de redactie van deze rubriek op dit moment nog niet melden. Maar dat veel ploegen en trai ners zich inmiddels al vrij wel) hebben verzoend met het onontkoombare degradatie- )lot, moge duidelijk zijn. Bij zondagvierdeklasser ASC bijvoorbeeld, zullen niet veel mensen nog in een goede af loop van de competitie gelo ven. Natuurlijk is de achter stand nog overbrugbaar en wellicht betekent het ver vroegd in actie komen van trainer Boudewijn de Geer wel dat het elftal er met nieu we moed en meer succes te genaan gaat. Maar toch. Twee punten uit dertien wedstrij den; het moet heel gek lopen als de winter voor ASC niet te lang is uitgebleven. Nog duidelijker ligt de situatie voor het op de voorlaatste plaats in de eerste klasse za terdag van de afdeling staan de Meerburg. Er vanuit gaan de dat twee „Leidse" ploegen aan het eind van het seizoen uit de vierde klasse KNVB naar de afdeling zullen moe ten afdalen, kan worden ge constateerd dat Meerburg ei genlijk op zaterdag 13 decem ber al is gedegradeerd. De achterstand op Woubrugge (acht punten) lijkt gezien het aantal nog te spelen wedstrij den (vier) inmiddels wat te groot te zijn geworden. Op 13 december degraderen. Op 14 december kampioen worden. We zeiden het al: het is dit voetbalseizoen echt allemaal anders... Quizje Het laatste quizje dit iaar: hoe lang is het geleden dat zater dagtopper Noordwijk drie competitiewedstrijden op rij verloor? 't In stoffige archieven te vin den antwoord zal volgend jaar bekend worden gemaakt. wordt regelmatig zichtbaar. Met dank aan fotograaf Kees toont de redactie van deze ru briek bij deze ook gaarne dié andere kant van de UVS-ver- dediger. Fred Filippo: een harde jon gen, maar: mèt een hart... Serieus Vuil Voor de gemiddelde rugby- liefhebber is bijgaand fotogra fisch vastgelegd beeld natuur lijk geen uniek iets. En na tuurlijk, ook de sportliefheb ber die niet regelmatig op een rugbyveld vertoeft, zal er niet vreemd van staan te kijken dat jeugdige jeugd zich tijdens een heuse wedstrijd met een eigen partijtje rugby ver maakt. Maar toch, het blijft een aar dig plaatje. Zeker als de bij dit moment gaande opmerking van een der (DIOK)vaders in het geheel wordt betrokken: „Je maakt je niet vuil, hè"... Hart Fred Filippo staat niet bekend als een jongen die de voetbal sport te zachtzinnig bedrijft. Sterker nog: de UVS-voor- stopper die jaren lang in het betaalde AZ-milieu vertoefde, mag best een harde jongen worden genoemd. De wijze waarop de blauwwitte verde diger zondag de doorgebroken EDO-middenvelder Breeuwer vloerde, was zelfs bepaald heel erg hard te noemen. Maar: zoals aan elke zaak, kleven ook aan elke persoon, en dus ook aan de voetballer Filippo, andere kanten. En ook dat gedeelte van Filippo Of basketbal een serieuze sport is? Wij van Hutspo(r)t denken van wel. Neem bij voorbeeld de heren van Lei derdorp. Die gaan op nieuw jaarsdag gewoon trainen. Twee uur lang nog wel. Zegt coach Peter Paulides: „Dan drinken ze tenminste twee uur niet. En lopen ze wat ze wel gedronken hebben er weer een beetje uit". Paulides vindt deze harde aanpak noodzakelijk om de ploeg scherp te houden voor de con frontatie die op 4 januari ge pland staat: tegen Blitz. Inder daad een zware tegenstander, die tot nu toe in de competitie 12 nederlagen achter zijn naam heeft staan en 0 (nul, geen) overwinningen... Win terslaapje Het mag dan dit seizoen zie elders in deze rubriek) zeer voorspoedig zijn gegaan met al die veldcompetities, feit blijft dat de KNVB heeft be paald dat het nu toch echt winter wordt. Wij van Hutspo(r)t menen dat we in dit geval solidair moe ten zijn. De Koninklijke Ne- derlandsche Voetbal Bond heeft het tegenwoordig, ook zonder notoire dwarsliggers, toch al moeilijk genoeg. De redactie van deze rubriek houdt het derhalve eveneens, zeker voor dit jaar, voor ge zien. Maar natuurlijk niet zonder u, gewaardeerde lezer, lieve le zeres, een zeer feestelijke tijd te hebben toegewenst. En te hebben beloofd dat wij ons onmiddellijk weer zullen melden als het eigen win ters laapje verleden tijd is... SNEEK De Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel of de Liaukemastraat in Sneek. Het maakt enig verschil. Jolly van Dam was twee jaar geleden se rieus van plan om het vol leybalteam van Voorburg te verruilen voor een Azi atisch avontuur. Dat ging echter niet door, maar af gelopen zomer vertrok de international toch, zij het dat ze nu wat dichterbij huis bleef, want het Frie se Olympus werd haar nieuwe vereniging. „Ik heb nog steeds contact met een man van de Zuidkoreaan- se ambassade. Van zijn vrouw had ik toen zelfs al enkele taai-lessen gekregen. Ik wilde bij wijze van spreken ook al gaan oefenen om met stokies te gaan eten. Maar een tele foontje naar Seoel leerde dat het team, waar ik zou komen spelen, intussen een andere manager had aangesteld en die man wist helemaal nergens van. Jammer, want ik zag het echt zitten. Misschien dat het er in de toekomst ooit toch nog eens van komt, maar voorlopig concentreer ik me volledig op Olympus". Jolly van Dam meldde zichzelf aan bij Hans van Wijnen, de trainer/coach van de lands kampioen annex bekerwin naar uit Sneek. De oorspron kelijk uit Leiderdorp afkom stige en daarna in Den Haag studerende volleybalster: „Ik kende hem en een aantal meisjes al van het Nederlands team. Heel leuke contacten al lemaal en eigenlijk wilde ik ook wel weer eens wat anders. Op een hoger niveau spelen, met betere ploeggenotes om je heen. Dit geeft gewoon meer bevrediging, volleybal bete kent namelijk heel veel voor me. Bij Voorburg was het ook best gezellig, hoor, maar na een nederlaag werd er soms gewoon onder de douche ge zongen, snap je? Een nederlaag meer of minder was geen ramp. Dat zal hier bij Olympus niet zo snel gebeuren. Er wordt ontzettend op gehamerd telkens goed geconcentreerd te blijven. Dat spreekt me wel aan en ik merk gewoon dat mijn eigen spel, de techniek wordt bijvoorbeeld steeds be ter, er wel bij vaart". Olympus bezorgde Jolly van Dam een leuk flatje in Sneek, maar haar werkloosheid en een aanvankelijke hielblessure zorgden de eerste weken toch wel degelijk voor wat eenzame uurtjes. „Dat had ik toch wel enigszins onderschat, het is hier nu eenmaal moej een vriendenkring op tq wen dan in het westen, j, de mensen zijn wel erg t want zodra ze je wat beV ren kennen, lukt het be, heb het hier nu dan ook naar m'n zin. Samen me Wiarda ga ik drie kee week naar krachttrainit verder ga ik regelmatig'1 en volg ik nu een LOI-i2 secretaresse. Zo kom ik gen wel door". In het toernooi om de Cup 1 speelde Olympus de Oostduitse kampioen mo Berlin. Na een sensat zege van 3-1 in de ui strijd, volgde afgelopen dag in Sneek alsnog d«j wachte uitschakeling. r het blijkt dus toch te kuj De derde plaats van htj derlands team tijdens h| is geen uitzondering ge£ Dynamo had ons natuur^ gantisch onderschat. Wef den daar drie keer, maa[, de vermoeidheid, omdi, een lange reis in de hadden, was dat echt gel] veau. Maar in de wedstrc lukte werkelijk alles, b tijdens de return stondt toch onder te veel spaL Want zou het werkelijk nen lukken? Dus niet,t we zijn weer een hele er^ rijker geworden". WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK NAAR SCHAATSTECHNIEKEN AMSTERDAM Het verschil tussen een top- schaatser en de doorsnee- verenigingsrijder ligt en kel en alleen in de tech niek van de afzet. Condi tioneel doen de topper en de amateur weinig voor elkaar onder. Tot die conclusie komt onder zoeker drs. Ruud de Boer in zijn proefschrift „Training en techniek in de schaatssport" waarop hij is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De Boer, van 1982 tot 1986 als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de interfaculteit Lichamelijke Opvoeding (IFLO) in de hoofdstad, heeft een studie ge maakt van de bijzonderheden van de afzettechniek en de zo- mertraining. Tot de zomer van 1988 zet De Boer zijn onder zoeken in de schaatssport voort, dan in dienst van de Universiteit van Calgary, waar in 1988 de Olympische Winter spelen worden gehouden. Met behulp van snelle film- en videocamera's-Js door De Boer de techniek van het afzetten bestudeerd bij nationale en in ternationale topschaatsers. „Onder andere bij het wereld kampioenschap dames in Den Haag hebben we beelden ge maakt. De tien besten van dat toernooi onderscheidden zich van de rest door hun techniek van de afzet. De coördinatie is daarbij allesbepalend. Als het aanspannen van de spieren vijftig milliseconden te laat ge beurt, dan gaan de coördinatie en het effect van de afzet ver loren. De rake klap komt voort uit die coördinatie. De glijtechniek is minder belang rijk dan de afzetwijze. Een hoog bewegingstempo kan de coördinatie ook verstoren". Langere mensen De Boer heeft bij zijn proef schrift van 128 pagina's ook vastgesteld, dat langere men sen meer geschikt zijn voor de top van de schaatssport dan hun geringer bemeten colle ga's, vooral op de langere af standen. „Lange mensen kun nen een betere bocht lopen. In de bocht wordt elke rijder door de middelpuntvliegende kracht tot een bepaalde tech niek gedwongen. Je moet schuiner afzetten. Een langere schaatser kan meer naar Bin nen hangen met zijn gewicht en vliegt minder snel uit de bocht. Als je nu maar veel bochten hebt, dan ben je in het voordeel. Vandaar dat de klei ne Japanners veelal op de kor te afstanden meer tot de top behoren, maar op de langere nummers niet meetellen". Ruud de Boer, die promoveert tot doctor in de geneeskunde, werkt samen met toonaange vende Nederlandse collega's als dr. ir. Gert-Jan van Ingen Schenau, de uitvinder van de klapschaats, en dr. Gert de Groot. De 28-jarige onderzoe ker heeft de laatste maanden al in Canada gewerkt en ver trekt in januari, met vrouw en kind, voor anderhalf jaar naar Calgary. Het Internationaal Olympisch Comité heeft na de Spelen van Los Angeles ruim gebudgetteerd voor 1 schappelijke onderzoeke Boer werd als de deskuir wetenschapper op het l van schaatsen uitge* „Voor het bobsleeën hettl een Rus uitgezocht, votf schansspringen een F]|l voor de cross-country et( nadees". Zomerse voorberef' De Boer heeft de laatstto ook onderzocht welke ningsactiviteiten in de zi j voorbereiding als spe: oefeningen voor het sclp kunnen worden bescDi Hij vergeleek daartoe vj( de schaatsers gebruikt^ men: fietsen, lopen, l. schaatsen, schaatsplanlfc rolschaatsen. Alleen de. twee kunnen, in de ogti De Boer, als specifilt dienstig voor het scfe worden beschouwd. DeU activititeiten zijn sleclf schikt voor de trainiii, het hart-longsysteem, or* algemene conditie. |S< De Boer doet daarbij e( de aantekening. „Het schaatsen, het maken }a schaatsprongen, kan betreft uit alle trainir ken worden geschraf( blijkt echt niet overjL stemmen met de spec ifL genschappen van de sftf sport. Ze zijn essentieel L Bovendien zijn die sp'^ zo belastend voor de bejg ren, dat je niet aan de male belasting van hp, longen toekomt. Voor 4 ditie-training heeft het j ve ook geen grote waa£r

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14