leiden maakt groene ring rond binnenstad iirstim is wat teruggetrokken £IDEN OMGEVING Ccidóe Soman t STRAKS WANDELING MOGELIJK DOOR SROENGORDEL OM HISTORISCHE STADKERN ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 13 Rechts: Bij het Ankerpark is duidelijk de vorm van de oude stadsveste te zien. itËIDEN Leiden wordt epeds mooier. Na een in- isief restauratiepro- [amma, waarbij veel his- ische panden, kerken, iorten en bruggen wer- ;n verfraaid, straten op knapt en vaak fleurige :uwbouw de plaats in- m van krottenwijken, nu de beurt aan het [oen in de Leidse bin- nstad. Verschillende jrkjes werden reeds ingelegd, maar er ko en er nog meer. Plan- ;n hiervoor liggen van die plannen geeft Irm aan de al oude wens gin de gemeente om langs de ^torische stadsveste, dus nnen de singels, een zoveel pgelijk gesloten groengordel realiseren. Achterliggende Jdachte is om in de toekomst jor deze groengordel een indelroute aan te leggen, iardoor de toeristische aan- Akkelijkheid van de stad Hg meer wordt verhoogd, jdens die rondwandeling ?(n een goed beeld ontstaan Pn de specifieke kenmerken 'f|n de oude stadsveste door- jt de route loopt langs geres oneerde stadspoorten, ka rakteristieke bolwerken, his- ische molens, eeuwenoude en en vele oude en nieu- bruggen. directies Groen en Open- •e Werken van de gemeen- zijn al geruime tijd bezig i deze wens, die al vanaf jt begin van de jaren zeven- dateert, gestalte te geven. idwerkelijke rondwande door het groen is echter niet mogelijk. Maar daar irdt aan gewerkt, jn groot deel van de groen- rdel werd reeds gereali- ■rd door de aanleg van het ikerpark langs de Zijlsingel, Huigpark achter het idsbouwhuis, het Katoen- kje eveneens langs de Zijl gel, het parkje De Put bij J Morspoort, het groengebied id Molen de Valk en het imbrandtpark bij de Wed- iteeg. Van oudsher dateren groengebieden en parken Plantage, Plantsoen, de Hortus Botanicus en de be graafplaatsen Zijlpoort en de Nieuwe Begraafplaats aan de Groenesteeg. Ook deze groen gebieden zijn in het verleden op die oude stadsveste aange legd. Over de plannen voor nieuwe parkjes vertellen het hoofd van de afdeling Groen, de heer C. Jochemsen en de chef van de afdeling Openbare Werken, de heer W. van Stigt. In zijn kamer in het Stadsbouwhuis heeft Jochem sen enkele grote plattegron den van Leiden opgehangen. Op één kaart is de oude stads veste goed te zien. Om de zo veel centimeter bulkt een bol werk de singel in. Donkere rondjes stellen bomen voor en gearceerde gebieden geven de contouren van parkjes aan. Ook de plaatsen waar nog parkjes moeten komen zijn aangegeven. Zoals twee park jes op het voormalige terrein van de gemeentereiniging in het verlengde van het Huig- park en op het terrein van de Stadshulpwerf tot aan de be graafplaats Zijlpoort. Stadshulpwerf in het verlengde van het Huigpark, dat achter het Stadsbouwhuis ligt, is inmid dels een begin gemaakt. Het nieuwe groengebied zal langs de nieuw gebouwde school aan de Noorderstraat voeren en eindigen aan de Hout markt. Bij de aanleg wordt zo veel mogelijk gepoogd de oude vorm van de stadswal weer terug te krijgen. Veel gras en een dubbele bomenrij moeten het vrij strak uitge voerde parkje verder vorm geven. In het verlengde van dit nieuwe parkje, op het ter rein van de voormalige Stads hulpwerf, tussen de Oude He rengracht en de Herensingel, wordt in 1987 een park aange legd. Dit park zal doorlopen tot aan de begraafplaats Zijl poort. Het zal een parkje wor den met veel speelvoorzienin- gen voor kinderen, veel gras en bomen langs de waterkant. Het is de bedoeling om langs de begraafplaats Zijlpoort een voetpad aan te leggen tot aan de Haven. Besprekingen hier over met het bestuur van de begraafplaats zijn nog gaande. kaart aan de muur. De groen gordel is van boven af gezien nagenoeg rond. Echt te be wandelen is de route voorlo pig nog niet. Hier en daar zal men even naar de overkant van de singel moeten. Voorlo pig moet dat zelfs nog vaak, maar als de plannen door gaan om op verschillende plaatsen voetpaadjes aan te leggen, kan men er wel wan delen. „Laten we beginnen bij de Plantage en het Plantsoen" stelt Jochemsen voor. „Die parken bestaan al lange tijd en weet iedereen te vinden. Beide parken werden in 1853 in het kader van de werk voorziening aangelegd. Ook deze parken liggen op de oude stadswallen. Het Plantsoen is echt prachtig door zijn grote verscheidenheid aan boom- en plantensoorten. Vooral nu, in de herfst, is het er erg möoi. Om dit park nog aan trekkelijker te maken wordt er over gedacht om bij de vo lière, bijvoorbeeld een thee huis te realiseren". Vanuit het Plantsoen kan de route vervolgd worden via de Jan van Houtkade en Boisot- kade. „Hoewel dit stuk niet bepaald een echt park is, ge ven de hoge karakteristieke bomen het wel een groen aan zicht. Het is daar ook aange naam wandelen. De voorna me huizen en karakteristieke gevels aan de Zoeterwoudse- en Witte singel zijn een aan genaam gezicht", aldus Jo chemsen. Sterrewacht Aan het einde van de Boisot- kade moet men voorlopig even via de Vreewijkbrug het water van de Witte Singel oversteken. Het groene gebied van de Sterrewacht is nog niet voor iedereen toeganke lijk. Wel is de directie Groen van plan om in de toekomst een wandelpad door dit ge bied aan te leggen in de rich ting van de Hortus. Dit zou dan 's nachts afgesloten kun nen worden. Overleg hier over met de universiteit moet echter nog plaatsvinden. Een volgend mooi groenge bied is natuurlijk de Hortus. Voor 2,50 gulden kan een ie der deze bijzondere botani sche tuin in. De ingang van de Hortus is echter aan het Rapenburg en hoe deze tuin ingepast moet worden in de wandelroute is nog niet hele maal duidelijk. Dus wordt de route nog maar even via de Witte Singel vervolgd. Voorbij de Hortus prijkt de nieuwbouw van de universi teit. Langs de waterkant zijn verschillende planten en boompjes aangelegd en over enkele jaren zal ook dit be bouwde stuk een groen aan zien hebben. Niet echt groen, maar wel een aardig pleintje, met een jeu de boules-veldje en enkele bomen, is het Arse naalplein op het Doelenter rein. Dit komt men in het verlengde van de universitai re nieuwbouw tegen. Vanaf de Witte Singel zijn vervol gens de privé tuinen aan de achterzijde van de Rem- brandtstraat te zien. Dit gebied is nog niet open baar, maar de directies Groen en Openbare Werken zouden daar ook graag een paadje willen aanleggen. Aan het einde van dat voetpad, tussen de Noordeindeschool en de tuinen van de Rembrandt- straat is verder een parkje ge pland. Via een reeds bestaan de poort komt men dan op het Noordeinde terecht. Aan de overkant van het Noordeinde loopt de groen gordel verder via Rembrandt- parkje, over Rembrandtbrug naar het parkje De Put achter het wachtgebouw van de voormalige Morspoortkazer- ne. „De Rembrandtbrug en de Morspoort zijn fraaie beziens waardigeheden, die natuurlijk mooi in zo'n wandelroute pas sen. Het bolwerk met de mo len aan het einde van de Rembrandtbrug laat de oude stadsveste weer goed zien. Voorbij De Put komen we in het gebied van het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Deze tuin heeft nog een beslo ten karakter, maar het is de bedoeling om er in de toe komst een meer openbare voorziening van te maken. Zo zijn er plannen om een brug getje aan te leggen over de Morssingel, zodat een extra toegang wordt verkregen tot het terrein. Plannen om de huidige ingang van het mu seum aan de Steenstraat op nieuw in te richten en aan te kleden met volkenkundige elementen is al in een verge vorderd stadium. Het museum zou daardoor aan deze entree zijde meer gezicht krijgen. Er zijn plannen om daar een aar dige zitgelegenheid en een po dium te maken, waar volks muziek gespeeld kan worden. Ook dit zou het toeristische aspect van zo'n groengordel ondersteunen en we verwach ten voor deze plannen dan ook zeker subsidie", aldus Van Stigt. Molen de Valk Aan de overkant gaat de groengordel verder langs de horecagelegenheid Amicitia tot aan Molen de Valk. Ook hier is men voornemens om tussen Amicitia en de water kant van de Rijnsburgersingel een voetpad aan te leggen tot aan het verzetsmonument bij Molen de Valk. Voorbij de molen komt dan een wat min der aantrekkelijk groen stukje van Leiden. „Langs de wo ningen op het terrein van de Leidse Brood Fabriek, staan nog wel bomen, maar bij het Energiebedrijf Rijnland is he laas erg weinig groen te ont dekken. Daar zal dus nog wel het een en ander aan voorzie ningen moeten komen. Maar echt aantrekkelijk zal het nooit worden of je moet dit stukje Leiden beschouwen als een typisch oud-steeds indus triegebiedje. Voorbij deze steenmassa komt men weer in het Huigpark en via de nieuw aan leggen parkjes op de ter reinen van de gemeentereini ging en de stadshulpwerf komt men bij de begraafplaats Zijlpoort", zegt Jochemsen terwijl hij met zijn vinger langs de plattegrond gaat. „Aan de overkant van de Rijn ligt vervolgens het Anker- park. Dit is alleen via de Ha venstraat of de singel te berei ken. Op de plaats van het An kerpark stond vroeger de Grofsmederij. Herinnering aan deze fabriek, die in 1976 werd gesloten, is het grote ij zeren anker dat in het park ligt. Vandaar ook de naam van dit park, waarbij de con touren van de oude stadsveste wel heel goed zichtbaar zijn. Het groene talud, dat zo'n vier en een halve meter boven het water uitstijgt, heeft vooral vorm gegeven aan dit strak aangelegde park. Na het An kerpark komt weer een steen kolos. Ditmaal van de meelfa briek. De rijnaken, die daar soms drie dubbel aangemeerd liggen maken echter veel goed. Zoveel grote schepen midden in de stad is een fraai gezicht", aldus het hoofd van de afdeling Groen. Katoenparkje Voorbij deze fabriek wordt de groene zone weer voortgezet bij het Katoenparkje. Op deze plaats stond vroeger het Ne derlands Drukkerij Bedrijf. Het parkje werd aangelegd, nadat dit bedrijf in 1979 uit Leiden vertrok. Tegen het parkje ligt tenslotte de Nieu we Begraafplaats: een werke lijk zeer fraai sluitstuk van de rondwandeling, die bij de Plantage begon. De Nieuwe Begraafplaats tus sen Groenesteeg en Zijlsingel is wel het allermooiste stukje groen van het hele traject en werkelijk zeer bijzonder. Het is dan ook niet voor niets dat deze bergraafplaats onlangs tot monument werd ver klaard. Een novum in monu- mentenland, want nog niet eerder viel een begraafplaats deze eer te beurt. Wie het hekje van de begraafplaats opent, vindt er een idyllische plek, waar klimop en andere planten veel grafstenen heb ben overwoekerd. Stenen mo numenten zijn scheef gezakt en hebben de kleur van de omgeving aangenomen. Knoestige oude en zeldzame bomen hebben zich in deze rustige omgeving ten volle kunnen ontwikkelen en han gen zwaar en laag over de overwoekerde paadjes. Tussen klimop en soms hoog gras staan geroeste maar sierlijk gevormde grafhekjes, die ver loren tussen het groen lijken te staan. Vroeger lagen er vele be graafplaatsen op de stadswal len. Hierdoor bestond ook toen de stadsveste voorname lijk uit bomen en planten. Van al deze begraafplaatsen zijn alleen nog de Rooms-Ka- tholieke begraafplaats Zijl- Koort en de Hervormde zoge eten Nieuwe Begraafplaats over. Op deze begraafplaatsen staan eeuwenoude bomen. Door hun ouderdom vormen zij de „natuurlijke" groenge bieden in de gordel. Door een groene cirkel te realiseren op de voormalige verdedigingsli nie van de stad wil de ge meente een bijdrage leveren een de levendigheid in de stad en haar aantrekkelijkheid verhogen. SYLVIA VAN LEEUWEN kelijks verschijnt in de Leidse 'Courant de rubriek ond zoekt huis". .In deze rubriek wordt een hond (of ns ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver- jft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon- óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze rden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij- ijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond kt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een rmenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be ing van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gul- i voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe- aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes laan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12,14-17 u; 10-12,14-16 u, zo en ma gesloten. Links: Het Plantsoen is echt prachtig door zijn verscheidenheid aan bomen- en plantensoorten. IJ poes van deze week is een bft teruggetrokken type. De aps is drie en een half jaar i# en haar naam is Kirstim. 1 Ikwam enkele maanden ge len in het asiel terecht, ir zit ze nu in haar hokje kijkt uit naar een nieuwe Maar omdat Kirstim [al verlegen is en niet en- •usiast naar iedere bezoeker tip het Leids Dierenasiel toe- t, wordt ze niet direct op- ifaerkt. is Kirstim een hele lieve Ze moet alleen een tijdje kans krijgen om te wen- Mensen die haar willen lillen of zelfs willen aanha len, krijgen daarom direct een haal van Kirstim. Maar laat men haar gewoon een beetje haar gang gaan en wordt ze niet opgetild of aangehaald, dan zal ze na een tijdje uit zichzelf contact zoeken. Dan is de kans zelfs aanwezig dat ze eens op schoot springt. Maar dat zal ze alleen doen als ze zich helemaal op haar gemak voelt en daar kan best een flinke periode overheen gaan. Kirstim is een cyperse poes met bruine en witte vlekken in haar gestreepte vacht. Ze is gesteriliseerd. Kirstim gaat over het algemeen haar eigen gang. Ze houdt alleen niet van bemoeizucht. Ze moet echt met rust gelaten worden en men moet het geduld kun nen opbrengen om Kirsten zelf te laten bepalen wanneer ze naar iemand toe komt. Dat is soms moeilijk en daarom is het beter als Kirstim niet in een gezin komt met kleine kinderen. Die zullen dat ge duld niet op kunnen brengen en het risico dat Kirstim haar nageltjes dan in zo'n kind zet is niet denkbeeldig. Omdat de poes zo zelfstandig is en waar schijnlijk nooit een schootpoes zal worden, zou een ruim huis met eventueel een tuin wel fijn voor haar zijn. Op die ma nier heeft ze een beetje de ruimte om zichzelf te verma ken. Joris De hond van vorige week, Jo ris, de tien jaar oude bastaard keeshond, zit nog steeds in het asiel. Het feit dat iedereen in het asiel zo gek was van de hond, heeft de mensen er ze ker van weerhouden hem er weg te halen. Maar dat is on terecht. Want in het asiel wil iedereen het beste voor de hond en dat is toch een nieu we baas voor Joris. Kirstim heeft geduld nodig.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13