Woningbouw in Zanderij onontkoombaar aan tafel Doortrekken Jagtlust- kade is goede zaak Mestsilo mag wel Feniks in gebruik Moussault weer gemeentenotaris dienstuerlenin Directeur Bakker neemt afscheid LEIDEN OMGEVING CeidóeSomatit ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGIN Ruim 17 mille voor project in India SASSENHEIM De fancy- fair van de Don Bosco Mavo, die donderdag werd gehouden, heeft ƒ3.176,70 opgebracht. In totaal heeft de school nu ruim 17.000 gulden bijeen gebracht voor een opvangcentrum voor arme kinderen en melaatsen in India. Vorige week werd een sponsorloop gehouden. Deze le verde 14.000 gulden op. Het geld werd gisteren symbolisch in ontvangst genomen door de heer en mevrouw Elburg uit Sassenheim. Hun dochter Har- riët is betrokken bij het pro ject in India. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG De firma Heemskerk mag wel een mestsilo bouwen aan de Leidsevaart. Een vergun ning voor de bouw van een be drijfshal wordt echter niet ver leend. Dit is bepaald door Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. Aanvankelijk mocht de silo ook niet worden geplaatst, maar op dat besluit is de provincie nu terug gekomen. De silo betekent geen uitbreiding van het bedrijf, terwijl een loods dat wel zou doen. Heemskerk drijft aan de Leidsevaart een mestbedrijf. Con Amore krijgt toch subsidie DEN HAAG/OUDE WETERING De C.O.V. Con Amore uit Oude Wetering krijgt toch een muzieksubsidie van de provincie van Zuid-Holland voor de kooruitvoeringen in 1985 onder begeleiding van het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Con Amore had bezwaar aangetekend tegen de weigering van de subsi die. Reden daarvoor was dat de provincie geen subsidies verstrekt aan koren die door het Randstedelijk Begeleidingsorkest worden be geleid, omdat dit orkest al financieel door de provincie wordt gesteund. In het verleden be geleidde het niet gesubsidieerde Gewes telijk Orkest voor Zuid-Holland de uitvoerin gen van Con Amore. De commissie Arob van de provincie heeft het bezwaar van Con Amo re gegrond verklaard, omdat zij pas op 18 janu ari dit jaar in kennis werden gesteld van het feit dat er geen subsidie zou worden verleend. LEIDSCHENDAM Wethouder F. IJmkers heeft gistermiddag aan de Burg. Sweenslaan in Leidschendam het nieuwe wijkgebouw Feniks offi cieel in gebruik gesteld. Feniks, de naam zegt het al: uit de as verrezen, is de vervanger van het eind novem ber vorig jaar door brand verwoeste gebouw van de wijkvereniging De Heuvel. De wijkvereniging bestaat volgende maand tien jaar en telt nu circa 450 leden. Een team van vijf tien medewerkers heeft de laatste weken hard aan de afwerking van het ruim 300.000 gulden kostende ge bouw gewerkt. ALKEMADE De gemeente Alkemade gaat weer van de diensten van één notaris, de heer H.F.G. Moussault, ge bruik maken. Hiermee is de „notaris-affaire" in Alkemade uit de wereld. De kwestie kwam destijds in het nieuws doordat het gemeentebestuur van Alkemade gebruik ging maken van de diensten van notaris J.G. Bergsma uit Aar- landerveen. Hiertegen maakte Moussault bezwaar en de raad eiste toen dat weer zoals traditioneel het geval was van Moussault's diensten gebruik zou worden gemaakt. Werkte de gemeente de laatste tijd nog met twee notaris sen, de heer Bergsma heeft nu alle transacties voor de bouw van woningen in Gogh noord III tweede fase weer overgedragen aan Moussault. Moussault is hiermee op nieuw de officiële gemeentenotaris. Een woordvoerder van de gemeente, de heer J. van Elk, zei dat „om doelma tigheidsredenen teruggegaan is naar één notaris". Openingstijden Het Waterbos RIJNSBURG De openingstil van zwembad Het Waterbos Rijnsburg zijn in de kerstvak; gewijzigd. Maandag 22 decen 12.15-13.15 en 13.30-15.30 uur. I dag 23 december 9.30-12.00, 1 13.15 en 13,30-15.30 uur. Woen 24 december: tot 13.45 ongewi en dan van 13.45-15.00 uur zwemmen. Tussen kerst en ni< jaar is er een vrijzwem-actie. 1 één gulden vijftig kan er op z; dag-, maandag- en dinsdagmi; tussen twee en vier uur worden zwommen. Verder is het zwen in deze periode gesloten. APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot maandag 22 december waargenomen door Apo theek Kok en Apotheek Kooi in Lei den en Apotheek Voorschoten in Voorschoten. ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan. Janssen. Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen. Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Zwijnenburg, tel. 412166, zo. dr. Janssen, tel. 121641, Eerste Kerstdag dr. Meyer, tel. 215510, Tweede Kerstdag dr. Van Haastert, tel. 146305. Groep 2: Bergmeyer. Pieterse, Van Gent, Tay- telbaum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za dr. Berg- meijer, tel. 121701, zo. dr. Taytel- baum, tel. 120266, Eerste Kerstdag dr. Rus, tel. 132500, Tweede Kerst dag dr. Vrijlandt, tel. 897577. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen. Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jür- gens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. Jurgens, tel. 125820, zo. dr. Van Leeuwen, tel. 120412 Eerste Kerstdag dr. Smit. tel. 130177, Tweede Kerst dag dr. W. de Bruyne, tel. 134345 Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Boer, tel. 310420, zo. dr. Roos, tel. 766123, Eerste Kerstdag dr. Van Rijn, tel. 765400, Tweede Kerstdag dr. Bénit. tel. 765400 Groep 5: Schaefer, Jasper- se, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. A. Hammer stein. tel. 767646, zo. dr. Dè Jong, tel. 123752, Eerste Kerstdag dr. Crul, tel. 142888, Tweede Kerstdag dr. Jasper- se, tel. 124961. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Van Walchren, tel. 174830, Eerste Kerstdag dr. De Haan. tel. 170605, Tweede Kerstdag dr. Roelants, tel. 153747. Patiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenes - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. en zo. dr. Van der Le den en dr. Van der Beek, tel. 894539, Eerste Kerstdag dr. Van 't Woud, tel. 410070, Tweede Kerstdag dr. Van Velzen, tel. 891100. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Schotanus, tel. 2356, zo. dr. Van Dam, tel. 3960, Eerste Kerstdag dr. Meyer, tel. 2493, Tweede Kerstdag dr. Meiman, tel. 2493.» Warmond - Voorhout: za. en zo. dr. Lempers, tel. 02522-10140, Eerste Kerstdag dr. Hoornweg en dr. Sleeboom, tel. 02522-11393, Tweede Kerstdag dr. Walenkamp, tel. 01711-10030. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: za. en zo. dr. Pool, tel. 22322, Eerste en Tweede Kerstdag, dr. Van Duyn, tel. 15805 Katwijk Rijnsburg - Valkenburg: za. en zo. dr. Hagen, tel. 12921, Eer ste en Tweede Kerstdag dr. Van Delft, tel. 15366 Sassenheim: za. en zo. dr. Schmidt, tel. 11253, Eerste en Tweede Kerstdag dr. Moerman, tel. 11119. Alkemade - Rijnsaterwou- de: za. en zo. dr. Glansbeek, tel. 01713-2511, Eerste en Tweede Kerst dag dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen- /Brock: za. en zo. dr. Van Mierlo, tel. 01713-5289, Eerste en Tweede Kerst dag dr. Saeys, tel. 01713-2217 Al phen: groep 1, za. dr. Eyssink Smeets, tel. 32054, zo. dr. Plag. tel. 43896, Eerste Kerstdag dr. Van En gelen. tel. 21915, Tweede Kerstdag dr. Van Gemeren, tel. 20157, groep 2, za. dr. Eradus. tel. 72072, zo. dr. Boss, tel. 72472. SASSENHEIM/DEN HAAG Een verbinding tussen de Jagtlustkade en de Warmon- derweg is toe te juichen. Een verlengde Jagtlustkade zal de ontsluiting van het bedrijven terrein Jagtlustkade ten goede komen. Dit antwoorden Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land op bezwaren die zijn in gediend tegen het bestem mingsplan Jagtlust. Dit bete kent echter niet dat deze weg er meteen moet komen. Als deze verbinding er niet komt, dan moet het verkeer gebruik maken van de Hoofd straat en de Wasbeekerlaan. B en W van Sassenheim staan echter huiverig tegenover het verlengen van de Jagtlustka de. Dat zou een erg dure ope ratie worden. In het bestem mingsplan is het tracé daarom voorlopig open gehouden, maar omwonenden en bedrij ven willen dat de grond defi nitief de bestemming van weg krijgt. GS vinden dit echter niet nodig. Zodra er geld is voor de Jagtlustkade, dan kan het bestemmingsplan worden aangepast. De bezwaren zijn daarmee niet gehonoreerd. Omwonenden hadden ook be zwaar gemaakt tegen de uit breiding van machinefabriek West End. Dit bedrijf wil uit breiden en bewoners zijn daar om bang voor overlast. Het gaat om een uitbreiding in noordwestelijke richting, maar momenteel wordt onderzocht of het niet beter is dit in zuid oostelijke richting te doen. GS zouden het toejuichen wan neer wordt gekozen voor deze laatste mogelijkheid, waarbij het bedrijf niet dichter bij woonhuizen komt. Geen geld voor onderzoek NOORD WIJKERHOUT/I HAAG De geme Noordwijkerhout krijgt va provincie Zuid-Holland j geld voor een zogenoe haalbaarheidsstudie. No wijkerhout wil onderzoa^ wat er moet gebeuren h zwembad Het Kokkerbam heeft daarvoor 58.000 guL nodig. Het 13 jaar oude F moet worden gemodernisj- of er moet op een an plaats een nieuw zwembad1 men. Er zijn verschillend^ ternatieven. Om de gevoj daarvan op een rijtje te za is onderzoek nodig. Het bi 2'A jaar geleden nog 150.000 gulden opgeknap en W betwijfelen of ver) wing haalbaar is. Het bad in een woonwijk. WordtF veranderd in een recreL zwembad, dan zal het iL bezoekers trekken en dat r deze buurt onaanvaardbaaf' meent het college. p Preisoep - tartaar met spiegelei, witlofsalade e[' gebakken aardappelen - bitterkoekjesdessert Voor twee: 0,5 liter water, 15 g rijst, 1 bouillontal stuk prei, balletjes van 25 g gehakt, selderij; 2 tartaartjes, 15 g boter, zout, peper, 2 kleine eieren, F boter, peterselie; 1,5 lepel mayonaise, 1 lepel azijn, zout, kerrie, suikl bolletje gember, 250 g witlof, 2 mandarijntjes; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie en/of boter, zout; ji 6 bitterkoekjes, 2 lepels sinaasappellikeur of -sap, |i gele vla (of 4 dl melk, 1 eidooier, 15 g maizena, 20 gf ker, 1 pakje vanillesuiker), citroenessence, 0,5 dl i» room, 10 g basterdsuiker. r Strooi de afgespoelde rijst in het aan de kook gebrachté ter. Roer tot de vloeistof weer kookt, sluit de pan en lal massa twintig minuten koken. Voeg dan bouillontablet, f lepels kleingesneden prei en de gehaktballetjes toe. Maa, soep na in totaal een half uur koken af met fijngeknipte derij. Bak de tartaartjes in vier minuten bruin. Houd het vle{ een bord warm en strooi er zout en peper over. Bak spj, leieren en leg ze op de tartaar. Garneer met toefjes petE lie. ii Meng mayonaise, azijn, zout, kerrie, suiker en kleingesni gember. Spoel het witlof schoon en snijd de groente in s/i reepjes. Snijd de schoongemaakte mandarijntjes overdwa plakken. Meng het witlof en de in stukjes verdeelde, mii mooie plakken mandarijn door de saus. Garneer de sè met de rest van de plakken mandarijn. Snijd de bitterkoekjes in vieren en laat ze in de likeur oj sap zacht worden. Meng de vla met iets citroenessend schenk haar over de koekjes. Garneer met de met basten ker stijfgeslagen room. Menutip voor maandag: stamppot boerenkool met wo yoghurt met beschuit, suiker en kaneel. JEA FRANS JO ZEF: Nog een keer een pren tje van de oude keizer: „In Duitsche uniform op een rit door de hoofdstad". KERSTFEEST: „De geboorte v derij van Filippo Lippi (1406-.1 Florence". de positie van de centrale mogendheden. In militair op zicht, maar ook economisch, omdat een aanzienlijke bron van levensmiddelen voor Duitschland en Oostenrijk zou worden afgesneden. Van hoeveel beteekenis het huidi ge verloop van het Roemeen- sche avontuur voor den eco- nomischen toestand van Duitschland is, kan blijken uit wat „Politicus" schreef in het Novembernummer van „Fortnightly Review", de hy pothese behandelend, dat de Roemeensche inzet niet sla gen zou. „Duitschland hoopt", zoo zegt 'de schrijver, „brood, vleesch en andere voedingsmiddelen uit Roemenië te trekken. De Roemeensche grondstoffen en binnenlandsche producten zouden door Duitschland „als gewoonlijk" worden betrok ken, en het volk zou, aldus den Heiland. Naar de schil- in de Academia Reale te de schrijver, „bij honderddui zenden hongerlijden, terwijl dagelijks ieder van de 70 mil- lioen Duitschers een half pond Roemeensch meel zou kunnen bekomen. Roemenië verbruikt ongeveer 6 en een half millioen ton graan in het binnenland en voert onge veer 3 en een half millioen ton uit. Als de Roemeniërs op half rantsoen zouden worden ge zet, dan zouden zij ongeveer drie millioen ton gebruiken, zoodat de Duitschers 7 milli oen zouden overhouden, af gezien nog van den voorraad, welke van vroeger jaren over is. Bovendien zouden de Duitschers in de mogelijk heid worden gesteld de graanproductie door eigen techniek te verdubbelen. En- gelands blokkade zou daar door in haar uitwerking ver nietigd zijn. Duitschland zou KATWIJK Woning bouw in de Zanderij Wes- terbaan lijkt onontkoom baar. Volgens CDA-wet- houder J. Bergman van ruimtelijke ordening en openbare werken staat de gemeente voor de keuze de Zanderij in te richten als woonwijk of de daar telende tuinders kassen bouw toe te staan. In dit geval kiest de wethouder voor woonbestemming. In een gemeentelijk plan worden drie bebouwings mogelijkheden van res pectievelijk 850, 1000 of 1350 woningen genoemd. De Zanderij Westerbaan werd lang gezien als het laatste stukje landelijk gebied van Katwijk. Het gebied vormde jarenlang onderdeel van een uitvoerige en vaak verhitte discussie in de Katwijkse ge meenteraad. Toch koos vijf jaar geleden een meerderheid van de raad voor woonbebou wing in dit tuindersgebied. Al hoewel de Zanderij Wester baan altijd gezien werd als een overgangsgebied van Katwijk aan den Rijn naar de zuiddui nen, een soort natuurlijke buf fer, denkt wethouder Bergman in de nabije toekomst hier hui zen te moeten bouwen. Vol gens zijn berekening zijn bin nen de Katwijkse gemeente grenzen in het jaar 2000 min stens zeshonderd nieuwe wo ningen noodzakelijk. Vandaar het planmatig inrichten van dit gebied. De bebouwingsmodellen van de dienst openbare werken zijn in eerste instantie bedoeld als discussiestuk voor de ge meenteraad. Toch wil wethou der Bergman komen tot con crete plannen, omdat anders het gebied ingericht wordt voor kassebouw. En een „gla zen stad" is het laatste wat de wethouder ter plekke wil creëren. Een ander probleem waar het gemeentebestuur mee te kampen heeft, is tegen werking van de provincie Zuid-Holland. De door het Katwijks college geproduceer de cijfers met daarin verwerkt de conclusie dat bebouwen van de Zanderij een noodzaak is, wordt door de provincie niet onderschreven. Vandaar dat er in de komende vijftien jaar waarschijnlijk niet meer dan 600 huizen gebouwd kun nen worden in de Zanderij. Op zich zegt de wethouder daar wel vrede mee te hebben, mits het gebied maar geheel ingericht kan gaan worden. Welke van de drie keuzes het wordt is hem daarbij om het even, zij het dat zijn lichte voorkeur uitgaat naar een be bouwing met 1350 woningen. In dat geval dient er aan de Provinciale weg een duur, gè- luidswerend scherm opgetrok ken te worden. Een andere consequentie van een bouw plan voor de Zanderij is het ontsluiten van het gebied. Ook daartoe zijn een aantal alter natieven uitgewerkt. Vast staat dat de huidige Cantine- weg fiets- en voetpad wordt, terwijl bijna evenwijdig daar aan een weg voor het gemoto riseerde verkeer aangelegd gaat worden, die bij de water toren op de provinciale weg zal aansluiten. Het liefst ziet wethouder Berg man deze weg westelijk aange sloten worden op de Laan van Nieuw Zuid, zij het dat in eer ste instantie een aansluiting op de Meeuwenlaan ook accepta bel is. De uiteindelijke beslis sing ligt in handen van de ge meenteraad. Een behandeling in een besloten commissie liet in ieder geval blijken dat men positief staat tegenover de ge schetste plannen, aldus Berg man. Gezeten in een versierde kar, is de directeur van de Hazerswoud- se Banneuxschool de heer J.F. de Bakker gistermiddag van het schoolgebouw naar zijn huis gereden. Begeleid door „zijn" kin deren, maakte hij na 24 jaar als hoofd van de rooms katholieke basisschool voor het laatst deze rit. De heer Bakker gaat op 61- jarige leeftijd met de vut. In 1962 begon Bakker in Hazerswoude, na twee jaar leraarschap op een BLO-school in Den Haag en daarvóór zeven jaar werkzaam te zijn geweest op een jongens school in Loosduinen. Geheel door zelfstudie wist hij zijn diploma voor onderwijzer te verwerven. Donderdag nam Bakker afscheid van zijn collega's, gisteren waren de kinderen aan de beurt. Zij kwamen allemaal verkleed naar school, waar zij het hoofd een hand hebben gegeven, 's Avonds is er een receptie gehouden. het militairisme" verpletterd was. Slachtoffer was koning Ferdinand, die in hemels naam maar in ballingschap ging, net zoals Nikita van Montenegro. Maar het Zon dagsblad wilde uitgebreid uit de doeken doen wat er rond Roemenië allemaal schortte. „Het aangaan van het Roe meensche avontuur" u ex cuseert mij hopelijk, dat ik u blijf lastigvallen met allerlei roerselen rond die eerste we reldoorlog „moest de doodsklok beteekenen over lieden die iets goed te maken hadden. Deze keer een oude baas, een boer, die zich het afgelopen jaar tegenover z'n schoondochter (ongetwijfeld ene weduwe) en z'n klein kinderen een isegrim had be toond: „Twee groote tranen glinsterden langs de wangen van den grijsaard. Hij bukte zich en drukte een kus op het voorhoofd der slapende kin deren" op de louterende voorgeschiedenis ga ik niet verder in „terwijl hij zijn hand liefkoozend op die zij ner schoondochter legde, en sloop dan als een dief in den NIEUWE KEI ZER: „Keizer Karei van Oos tenrijk met den jongen troonopvolger aartshertog Frans Jozef Otto". Van daag is de be jaarde preten dent Otto lid van het Euro pese parle ment bovendien verkrijgen vleesch, wol, paarden, petro leum, welker opbrengst nog aanzienlijk kan worden opge voerd". Ik mag er, misschien ten overvloede, op wijzen dat al dit rekenwerk niet door de redactie van het Zondagsblad werd verricht, maar door meneer „Politicus" in het tweewekelijks verschijnende Engelstalige blad. Waar haalt zo'n man bet vandaan?!, vraag je je al gauw af. Maar nogmaals: Kerstmis '16 naakte. De tijd van vrede en goede wil. Tijd ook weer voor interne bekeringen van nacht naar zijn eigen kant terug. Op hetzelfde oogenq sloeg de dorpsklok twa uur. De heilige dag was a gebroken. „Eere zij God den Hooge en vrede menschen die van goeden 1 zijn". Het is den boer, hoorde hij deze woorden den mond der engelen en waren ze thans bijzonder hem gericht, want in de sti van den nacht had hij vr( gesloten en wanneer de mi gen daar is dan zal hij di vrede opnieuw sluiten n zijn schoondochter en hi kinderen". Bij het ras naderen van het Kerstfeest wilde het „Geïllu streerd Zondagsblad" in 1916 niet nalaten om toch nog even de kwestie Roemenië aan te snijden. U weet het nog wel: het vierde kleine land dat onder „den hiel van SOLDATEN- VREUGD: „Een eigenge maakt carous- sel aan het front in Roe menië".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12