feidwOowumt Verkoopster (neergeschoten bij overval STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met prima service Ik heb van mijn vak mijn hobby moeten maken w ratenmaffia jdreigt Radio West Commissaris in praatshow Wethouder Bordewijk bespot CDA ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 11.- EN/DEN HAAG De Haagse piratenmaffia heeft on- gedreigd de studio's van Radio West, van waar de uitzen- n ook in Leiden te ontvangen zullen zijn, „in de hens te n". Voorzitter Van der Wild: „Inmiddels heb ik uit contac- et piraten begrepen dat de soep niet zo heet wordt gegeten wordt opgediend. Ze hebben namelijk inmiddels begrepen ij geen reclameboodschappen zullen uitzenden en dat we s niet in de wielen rijden". Het gebouw van Radio West 'oormalige kleuterschool) aan de Vredenburchweg in Rijs- is inmiddels wel beveiligd op aanraden van de Rijswijkse „In de kleuterschool staat nu een kantoorinventaris en i-apparatuur. Dat is wat anders dan schoolmeubilair. Daar- ebben we fysieke en elektronische beveiligingen aange- aldus hoofdredacteur/directeur Piet van der Ende. LEIDEN Voor de derde maal wordt morgen in het gebouw van de LWH aan de Lange- gracht 65 een praatshow met bekende Leide- naren gehouden. In deze show komen de Links Leiden wethouder, H. de la Mar, de Leidse politiecommissaris H. Mostert en de di recteur van het bejaardentehuis Rijn en Vliet en oud-raadslid voor de PPR, F. van Oosten aan het woord. Zij zullen ondervraagd worden over actuele politieke- en beleids-aangelegen- heden, homosexualiteit buiten en binnen het politiekorps en het beleid van bejaardentehui zen ten aanzien van homosexuele ouderen. De praatshow begint om vier uur 's middags. Het zondagmiddagcafé van de LWH, de Roze Ka ter, vangt reeds om drie uur aan. Kerstconcert in Volkshuis LEIDEN Het blazersensemble Windkracht Tien en de formatie Conjuncto Yaravi geven zondag middag een kerstconcert in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33A in Leiden. De for matie Windkracht Tien speelt werken voor blaasinstrumenten van Mozart, Gounod, Orff en Francaix. Yaravi brengt authen tieke Zuidamerikaanse muziek. Het concert begint om twee uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen, kinde ren betalen 2,50. De opbrengst is bestemd voor steun aan politie ke gevangenen in Chili. LEIDEN Wethouder P. Borde wijk (PvdA) vindt dat het CDA slechts één doel in de politiek heeft: „Zoveel mogelijk functies voor de mensen die op zondag na de kerk samen koffie drinken". Bordewijk schrijft dit in een deze week verschenen boekwerkje van de JOVD, dat handelt over sa menwerking tussen PvdA en VVD. Het CDA is hierin in Leiden ech ter niet geslaagd, beweert Borde wijk. „Het lukte de partij niet om oppositie te voeren op een manier die maar enigszins een relatie leg de met de fundering van de par tij". Volgens de wethouder heeft de grootste oppositiepartij diverse kansen laten liggen om op te ko men voor de belangen van de achterban. „Het onvermogen van het CDA om het beleid te bekriti seren, leidde ertoe dat het be staansrecht van het college werd aangevallen. Datgene waar het succes van het college aan te dan ken was, het slagvaardig en een drachtig optreden door politiek overleg in een vroeg stadium, werd aangevallen omdat dit de oppositiepartijen te weinig ruimte bood", aldus Bordewijk. Zijn collega-wethouder F. Kuijers (WD) betoogt in hetzelfde boekje dat de VVD in Leiden het CDA de afgelopen jaren links is gepas seerd. Volgens Kuijers zetelt niet langer het CDA maar de VVD in het politieke midden. „In dit krachtenveld heeft het CDA dui delijk moeite zijn houding te be palen aldus Kuijers. Zowel Bordewijk als Kuijers con cluderen in hun bijdrage dat de samenwerking tussen PvdA en VVD vruchtbaar en tot beider ge noegen is verlopen. De twee wet houders menen dat een dergelijke coalitie in de landelijke politiek ook bestaansrecht heeft. ^ROTE BUIT BIJ TWEE GEWAPENDE OVERVALLEN "1 50. kmCIDEN Een 25-jarige •Hj.prkoopster van de Kor- 5o'jnarkt in het winkel- sojntrum Kopermolen in jjjt Leidse Merenwijk is 5§^termorgen kort na elf sojir ernstig gewond ge- 50-lakt bij een roofoverval, fre vrouw werd in de borst ^troffen door een kogel! De 5o)rwondingen zijn zeer ern- 50jg maar niet levensgevaar- 50ik. Bij deze overval werd 00,;.000 gulden buit gemaakt. |®<>g geen uur eerder had bij [t Bevrijdingsplein even een roofoverval plaats, hier werd geschoten, liÓ'par niemand liep letsel op. i50ê buit bedroeg zeker I50h.000 gulden. I50F overval 'n bet winkelcen- im in de Merenwijk werd ld elf uur gepleegd. De 22- ige assistent bedrijfsleider acht toen met de 25-jarige rkoopster geld vanuit de Inkel naar de in het win- ilcentrum aanwezige Amro-bank. Het geld werd gedragen door de verkoop ster in een etui in een plastic draagtas. Halverwege de bank werd het tweetal staan de gehouden door een over valler. Deze eiste de draagtas en schoot ogenblikkelijk daarop de verkoopster in de borststreek. De vrouw liet de tas vallen. De overvaller greep de plastic tas en ont vluchtte via de tuinen van naast het winkelcentrum ge legen woningen. Van de da der ontbreekt elk spoor. Bevrijdingsplein Korte tijd voor de overval in het winkelcentrum de Ko permolen werd een overval gepleegd in het winkelcen trum aan het Bevrijdings plein in Leiden Zuid-West. Deze overval had plaats kort na tien uur tijdens een geld transport vanuit de in een noodgebouw ondergebrachte Nutsspaarbank naar een ge reedstaande geldtransport auto. De man die de cassette met geld in de bank ophaal de, werd bij de deur van de bank staande gehouden door een gewapende overvaller. Deze vroeg om de cassette en loste een schot. De overvaller rende met de cassette naar een gereedstaande personen auto met chauffeur. Deze auto, een witte V W-Golf, reed ogenblikkelijk weg. Het voertuig werd korte tijd later verlaten aangetroffen in de Jacob van Campenlaan. De overvaller en de chauffeur moeten hier zijn overgestapt in een andere auto. In de geldcassette zat een bedrag van meer dan 100.000 gulden. Ook van deze overvallers ontbreekt elk spoor. De politie verzoekt getuigen van beide overvallen zich te melden op tel. 071-258651. Het gaat daarbij om mensen die de overvallen hebben zien gebeuren en mensen die in de Jacob van Campenlaan twee mannen van auto heb- LEIDEN „Ik word ge huldigd, omdat ik 25 jaar voorzitter van 'Ons Bui ten' ben. Dat is een mis verstand. Nou ja, het scheelt ook eigenlijk niet zo veel, ik ben 25 jaar be stuurder, waarvan 24 jaar voorzitter". De heer Bert Haarlem, voorzitter van volkstuinvereniging „Ons Buiten", vertelt het la chend. Vanmiddag wordt hem door de vereniging in het verenigingsgebouw van 'Ons Buiten' een re ceptie aangeboden, omdat hij al 25 jaar als bestuur der actief is voor de volk stuinvereniging. „Ik heb van mijn beroep mijn hobby moeten maken", begint de 55-jarige Haarlem. „Oor spronkelijk was ik van beroep JUBILERENDE VOORZITTER 'ONS BUITEN'BERT HAARLEM: bloeinschikker en bloembin- der. Vlak na de oorlog werkte ik bij de firma Kriest hier in Leiden. Helaas kon ik, na mijn militaire diensttijd, niet meer als bloemschikker aan de slag. Ik kwam toen als besteller bij de posterijen terecht. Van mijn vak heb ik toen, noodgedwon gen, mijn hobby gemaakt". Haarlem begon met tuinieren aan de Tasmanstraat en stapte in 1957 over naar de volk stuinvereniging Ons Buiten. „Ik was nog geen twee maan den lid of ik werd al gevraagd voor de tuincontrolecommis- sie. Bij de volkstuinvereniging had men de bestuurlijke kwa liteiten van Haarlem al snel in de gaten. „Ik had pas een paar jaar een volkstuin en ik werd al gevraagd voor het bestuur. De toenmalige voorzitter stap te korte tijd later op en ik werd unaniem gebombardeerd tot voorzitter", verklaart Haarlem zijn snelle opmars als bestuurder van de vereniging. Sinds 1962 heeft hij de vereni ging als voorzitter gediend. Toch zit Haarlem een beetje met de belangstelling voor zijn jubileum. „Kijk, de nadruk is nu teveel op mij komen te lig gen. Dat is niet terecht. We hebben negen bestuursleden, die allemaal hun taak hebben. Daarnaast zijn er vijf commis sies elk met eigen werkzaam heden. Ik bestuur de 450 volkstuinen heus niet in mijn eentje". Bert Haarlem bij het volk stuincomplex van Ons Bui ten: „Ik ga ge woon graag met mensen om". W. Bleijie (CDA) uit gemeenteraad LEIDEN W. Bleijie (CDA) heeft aangekondigd zijn raads lidmaatschap eind februari neer te zullen leggen. Bij zijn vertrek heeft Bleijie 12,5 jaar in de gemeenteraad gezeten. Zijn opvolger wordt W. Het- tinga, aannemer te Leiden. Bleijie zegt om een aantal re denen tot zijn vertrek te heb ben besloten. Hij is 1 novem ber aangesteld als directeur van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs wat veel tijd in beslag neemt. In belangrijke mate speelt ech ter ook mee, dat Bleijie er ge noeg van heeft om nog jaren in de oppositie te zitten. Blei jie: „Wil je goed oppositie voe ren dan kost dat een heleboel tijd. Afgezien van het feit dat het rendement toch vrij gering blijft, heb ik die tijd niet". Bleijie zegt na de collegevor ming die het CDA opnieuw in de oppositie deed belanden, zijn besluit in de fractie al te hebben aangekondigd. „Ik zie het CDA deze eeuw niet meer in het college komen. Wat dat betreft betaalt het CDA de tol voor het feit dat het landelijk in de regering zit. Ik zie het voor mijzelf niet meer zitten. Om dan als teleurgestelde, mokkende vent een zetel bezet te houden, terwijl er zoveel enthousiaste mensen achter mij staan te dringen...". isbak(l) blijft rommelen op de Van Valk Boumanweg in Lei- lorp, waar het hardrijdende teer door de gemeente ste- wordt aangepakt. De weg- malling nabij de Dijkgra- aan lijkt te functioneren als soort glasbak. Het raadslid Waard (VVD) heeft er in r geval een hoop glas aan- offen. Kennelijk afkomstig recente botsingen, waarbij mobilisten dachten dat ze ar nog even snel konden eren in de flessehals. En dat naai op de stoep van het ictsbureau der rijkspolitie uid-Holland. )nel J. van de Ban, het 'd van dit politionele ze- centrum, zal het vermoede- allemaal wel met gefronste kbrauwen aanzien, al die ïlukken voor zijn deur. En is er ook nog de kruising de Zijldijk en de Splinter- met de Spanjaardsbrug, de ang tot Leiden. Leiderdorp t grandioos w^aak genomen ie Raad van State, die een uit voor een linksafverbod vrachtwagens naar Leiden ïietigde. De geraffineerde ruising die nu is aangelegd, kt het vrachtwagens vrij- onmogelijk om te manoeu- en. isbak (2) Waard heeft gesignaleerd ide verkeersconstructie voor Spanjaardsbrug, die in moei- peidsgraad kan wedijveren t de „chicane" in het circuit Zandvoort, een te hoge Idengeleiding heeft gekre- En dat maakt het leven er de flitsende automobilist de vrachtwagenrijders van jistrieterreinen als De Baan- tj in Leiderdorp en De Srd in Leiden niet vrolijker Ige files dus op de Van der k Boumanweg, want nog pand is op het idee geko- ji om de middengeleiding als te gebruiken en Parkeerplaatsen voor invaliden zijn niet omstreden maar kennelijk wel onbegrepen. Op deze plaats worden geen invalidenauto's geparkeerd maar vinden invalide auto's een laatste rust plaats. Raak (1) Het Alkemadese college wil bouwen in de kleine kernen, Oud Ade, Rijpwetering en Nieuwe Wetering en krijgt daarin bijval van het CDA. Met de belangen van de inwoners van Roelofarendsveen wordt echter geen rekening gehouden. De Veense kwekers die beslui ten hun bedrijf en woning aan hun zoon over te doen, worden hiermee door de gemeente ver bannen naar de Gogherpolder in Oude Wetering, een uithoek ver van het centrum zonder winkelvoorzieningen. Die grond mag daar niet renteloos blijven liggen, vindt het college. Daarmee lijkt de woningbouw aan het Noordeinde in Roelofa rendsveen definitief van de baan. Dit zogenaamde RAAK- plan omvatte naast woningen voor 50-plussers ook een win kelcentrum. Ideaal dus voor de kwekers die zich uit het bedrijf terugtrekken maar er wel graag in de buurt willen blijven wo nen. Bovendien zou met uitvoe ring van het RAAK-plan de centrumfunctie van het Noord einde worden benadrukt. bgschans simpelweg over de kruising heen te springen. En dan heeft De Waard bovendien nog ont dekt dat de verkeerstellingen op de Van der Valk Bouman weg onbetrouwbaar zijn. De buurtkinderen spelen op de tel- kabels het spel „slangetje sprin- g;n", en simuleren aldus met ke sprong een voorbijgeko men auto, heeft De Waard vast gesteld. Dat geeft uitkomsten op de tellers die doen vermoeden dat op de Van der Valk Bou manweg dag en nacht een on doordringbare stroom auto's voorbijtrekt. Een listige tactiek van deze kinderen, want straks besluit de gemeente nog om de Van der Valk Boumanweg autovrij te maken en dan onstaat er een aantrekkelijk speelgebied in plaats van een voor voetgangers levengevaarlijke racebaan. Wijken (1) Leids politiecommissaris Henk Mostert toonde zich deze week een vaardig schipperaar naast burgemeester Cees Goekoop. Druk laverend tussen de idea len van de raad en de harde realiteit op straat. De politiek wil dat de agent weer de wijk ingaat. Wijkteams is het nieuwe credo. Aparte po- litiekorpsjes in de wijken van de stad. Het bureau 4de Bin nenvestgracht, het bureau Su- matrastraat, het bureau Apollo- laan en het bureau Passiebloem. De politie gezellig keuvelend met Tante Truus, fiets aan de hand en een partijtje meevoet- ballend in het plantsoen. Leuk en aardig, dat vindt Mos tert ook wel. Maar voor dat die wijkteams behoorlijk van de grond komen, moet zijn com plete politieapparaat drastisch gereorganiseerd worden. En dat kan hij moeilijk aan zijn men sen verkopen. Afdelingen die nu tegen een gigantische pa pierberg aanhikken, moeten dan ook nog eens opgesplitst worden. Met alle extra vertra ging vandien. Geüniformeerde relschoppers voor het bureau aan de Langegracht zouden de hoofden van Goekoop en Mos tert eisen. Wijken (2) Mostert heeft daarom een prachtige tussenoplossing be dacht waar een gemiddelde po liticus zich niet voor zou scha men. Geen wijken, maar dis tricten. Een beetje reorganisa tie, maar niet heel erg. Wijkge richt werken vanuit het bureau aan de Langegracht. Zonder dat het Leidse korps al te erg over hoop gehaald wordt. Mostert schudde fluks een noti tie uit zijn mouw, gooide er een paar termen tegenaan en de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden toonde zich deze week redelijk tevreden. „De projectmatige aanpak op ad-hoc basis dient als waardevol middel gezien te worden binnen de oorzakelijke benadering, complementair aan het gebiedsgebonden werken", aldus Mostert en de politiek stond instemmend te knikken. Nu moet de commissaris zijn ei gen korps nog overtuigen. En dat kan ondanks de matiging in de plannen best wat moeite kosten. Want enige afdelingen ontkomen niet aan reorganisa tie. Mostert denkt er bijvoor beeld aan om de motorbrigade op te heffen en te verdelen over de drie districten. „Dat zal niet van harte gaan, want de motorbrigade hecht aan de ei gen ambiance", zo hield Mostert de raadsleden voor. De angstvisioenen bij de motor- brigade laten zich raden. Geen gezellig kletspraatje over die nieuwe 1000 cc van Yamaha, de naderende TT van Assen, de recente artikelen in de diverse motorbladen en die prachtige achtervolging met 150 kilome ter per uur over de Breestraat. Nee, in de districtsteams wordt louter nog gesproken over reso cialisatie van afgekickte heroï- nehoertjes en een cliëntvrien- delijke benadering van 4-jarige vandaaltjes. En dat is niet de ambiance waarin motoragenten zich lekker voelen. Die zullen Raak (2) Nu zag de toekomst van dat RAAK-plan er toch al niet zo rooskleurig uit. De eigenaar van de benodigde bouwgrond, de kweker Huigsloot, vindt dat hij nu wel lang genoeg heeft ge wacht en is van plan een kas op zijn grond neer te zetten. Waar mee van het ambiteuze bouw plan weinig meer overblijft dan de realisatie van een winkel centrum met wat parkeerplaat sen. Het college (het CDA incluis) ligt kennelijk niet wakker van de rechtsongelijkheid die zij hiermee schept. De bewoners van de kleine kernen krijgen nieuwbouw in hun dorp en kunnen blijven waar zij wonen. De Veners moeten zelf maar uitzoeken hoe ze in hun dorp kunnen blijven. Hen staat hoog stens een oude kas ter beschik king, maar daar zal datzelfde gemeentebestuur wel bezwaar tegen hebben. Slachtoffer (1) De regionale huisartsen zijn deze week in actie gekomen te gen de plannen van de univer siteit om in het kader van de bezuinigingen de afdeling huis artsgeneeskunde op te heffen. Het AZL hoeft er voortaan niet meer op te rekenen nog een pa tiënt uit de regio te ontvangen. Tenzij die patiënt daar uitdruk kelijk om vraagt. Het is een actie van de huisart sen waar nogal wat kantteke ningen bij geplaatst kunnen worden. In de eerste plaats zijn die bezuinigingen niet een idee van het bestuur van de Leidse universiteit maar van de minis ter van onderwijs. Natuurlijk, de universiteit voert deze bezui nigingen uit en heeft daarbij de huisartsen-geneeskunde uitge kozen als een te elimineren vakgroep. Maar je zou toch zeg gen, dat de huisartsen hun pro testen in de eerste plaats tot de minister en de regering zouden moeten richten. In dat geval zou het ontzeggen van een me dische behandeling aan de Haagse bewindslieden een wel iswaar omstreden maar proba ter actiemiddel zijn. Slachtoffer (2) Daarnaast roept de actie de vraag op of de huisartsen in al hun boosheid hun patiënten niet voor hun protestkarretje spannen. Het feit dat er tot op heden veel patiënten naar het AZL werden doorverwezen, veronderstelt dat het met de medische zorg in dat ziekenhuis goed gesteld is. Die zorg wordt de patiënten nu op last van de huisartsen onthouden. Hetgeen niet in het belang is van hun gezondheid. Ook al kunnen specialisten in Diaconessenhuis en het Elisabeth wellicht even goed zijn, de boycot betekent in elk geval dat er in straks lange wachttijden zullen ontstaan. Want de specialisten hebben het daar ook nu al druk. Eenieder die weieens een speci alist heeft moeten bezoeken, zal dat kunnen beamen, want vrij wel nergens komen afspraken zo moeilijk en traag tot stand en als er dan eenmaal een af spraak is gemaakt, dan kunnen de specialisten zich door de drukte nimmer tijdig melden. Dat zal dus door de boycot van de huisartsen alleen nog maar erger worden. Daarom kan vastgesteld wor den dat de actie van de huisart sen misschien begrijpelijk is, maar dat de actiemiddelen on zorgvuldig zijn gekozen. Aardiger en misschien ook suc cesvoller was het geweest wan neer de huisartsen hadden be sloten hun protest vorm te ge ven door juist zoveel mogelijk patiënten naar het AZL door te verwijzen. Dat had niet alleen voor veel meer consternatie in het ziekenhuis gezorgd maar ook de band tussen de huisart sen en het AZL benadrukt. De andere ziekenhuizen in de regio hadden dat natuurlijk niet leuk gevonden maar in elke (bezui- nigings)strijd vallen nu een maal slachtoffers. Zelfs in de ziekenhuizen. at vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administrate in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur, nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11