rokopondo-district vraagt scherming tegen legergeweld andopnamen Witte Huis ver wapengesprekken Londen kiest voor Amerikaanse radar Sovjet-Unie hervat kernproeven isenfus belangrijke iuige in Irangate Zwarten Zuidafrika vallen politie aan Jtenland CeidaeSouimit VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 PAGINA 5 es na 31 [en einde RA Het langste lit de Italiaanse ge- ïis van het recht jaar geduurd. De or een rechtbank in aan de Adriatische on in 1955 en ein- eze week met de Reling van de drie 4-len tot drie jaar ns onmiddellijk r cholden gevan- <f wegens faillisse- jaude. Het proces lang geduurd om- >ns opnieuw civiel- ke aspecten opge- moesten worden. Alpinisten beklimmen verkeerde bergtop MADRID Was het domheid of bedrog, dat twee alpinisten uit Murcia in september in het Himalajagebergte de verkeerde top „veroverden"? De door de regering gesubsidieerde expedi tie ging naar de Sisha Tagma, die men langs een nieuwe route moest proberen te bestijgen. Na de beklimming werden de twee alpinisten in Murcia feestelijk onthaald door burgerij en over heid. Maar nu is uit de meege brachte dia's gebleken dat het tweetal „per ongeluk" de be kende Pungta Ri heeft beklom- Personeel verkoopt 800 ogen NEW DELHI Personeel in een tehuis voor geesteszieken in de hoofdstad van de Indi sche staat Bihar heeft in de voorbije vijf jaar achthonderd ogen gehaald uit de hoofden van overleden patiënten en ze verkocht. In een paar gevallen werden de ogen zelfs gehaald uit de hoofden van sterven den, om ze aan oogbanken te verkopen. Het hooggerechts hof in New Delhi heeft van de regering van Bihar geëist aan de gruwelijke praktijk een einde te maken en een onder zoek tegen de schuldigen op gang te brengen. Klomp goud van bijna acht kilo PEKING Drie boeren in de arme noordwestelijke provincie van China, Qing- hai, zijn op slag rijk gewor den. Naar het volksdagblad van Peking berichtte von den zij in de bergen van Qi- lian aan de grens met de provincie Gansu een goud klomp met het opzienbaren de gewicht van 7.740 gram. Een bank betaalde de drie boeren er ongeveer 165.000 gulden voor. In het aan bo demschatten rijke gebied Qilian zoeken zo'n tiendui zend boeren privé naar goud, kolen, lood en zink. Voyager breekt record LOS ANGELES De Voyager, het vlieg tuig waarmee een poging wordt gedaan op een tank non-stop de wereld rond te vlie gen, was gisteren op de helft van zijn histo rische vlucht. Om 13.30 uur Nederlandse tijd was de Voyager halverwege Sri Lanka en Oost-Afrika en had toen een afstand van 18.507 kilometer overbrugd en daar mee een record gevestigd voor een vlieg tuig met zuigermotor. De hele reis bedraagt 40.232 kilometer. Als het vliegtuig de grens van 20.167 kilometer heeft bereikt dan is ook het record gebroken van het nonstop rechtdoor vliegen dat in 1962 door een B-52 van de Amerikaanse luchtmacht werd ge vestigd. De reis verloopt voorspoedig. Een van de brandstof meters zou niet goed func tioneren en vermoed wordt dat er meer brandstof aan boord is dan wordt aangege ven. Nederlandse klacht tegen centrale BRD (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Bezwaren van in het bui tenland wonende mensen tegen de bouw van kerncentrales in Duits land moeten wel degelijk worden meegewogen in de bezwarenproce dures. Het bezwaar van de Neder lander Hamers uit Denekamp tegen de bouw van een kerncentrale bij Lingen in het Emsland (deelstaat Nedersaksen) is dan ook ten onrech te niet ontvankelijk verklaard, aldus een uitspraak van de Duitse recht bank. De uitspraak kan grote vertra gende gevolgen inhouden voor de bouw van het Kernkraftwerk Ems land. MOSKOU De Sovjet-Unie zal haar eenzijdige stop op kernproeven beëin digen bij de eerste kernproef die de VS houden na 1 januari. Dit staat in een regeringsverklaring uit Moskou. verslaggever Job Ruggehberg) MARIBO Bosne- het gebied rond ivmeer Brokopondo I gisteren de Suri- jt minister van bin- •Sdse zaken Wijden- I verzocht om be- Jing tegen het toe rde geweld van het ih en om hun dor- waren vijftig tot zes- :eins en basja's, veelal en oudere mannen, jferokopondo-district in "orm naar Paramaribo iiteiten probeerden op alle manieren contacten tussen deze bosnegers en Nederlandse journalisten te beletten. Men sen in burger snoerden kapi teins en basja's, die de journa listen wilden uitleggen wat er aan de hand is, de mond. Aan hen werd een spreekverbod opgelegd. Toch konden enkelen zeggen, soms met tranen in de ogen, dat hun dorpelingen door het Surinaams leger worden be schoten en dat dorpen worden platgebrand. Anderen zeiden dat er al doden zijn gevallen. Deze berichten komen met name uit de plaatsen Nieuw Lombee, Klaaskreek en Brownsberg. De bevolking trekt uit deze gebieden weg, in de meeste gevallen daartoe ge dwongen door het leger, aldus een uiterst ontdane oude basja. „Het is vreselijk wat bij ons gebeurt en we kunnen niets doen. We zitten maar, we zit ten maar, we zitten maar". Uit de berichten kan worden opgemaakt dat het strijdtoneel in Suriname zich heeft ver plaatst van het oostelijk deel van het land naar het Broko- pondo-district. Bij dit stuw meer ligt de belangrijke dam met waterkrachtcentrale die de energie levert voor de stad Paramaribo en voor de bauxietindustrie. Minister Wijdenbosch zei na afloop, dat hij niet geloofde dat er sprake was van ongerust heid onder de boslandbewo ners. „Als die ongerustheid er zou zijn zullen zij daar ade quaat op reageren". De minis ter zei ook niet te weten dat in het gebied gevaren dreigen voor burgers. „Als er echt iets aan de hand zou zijn, zou het wel in de krant hebben ge staan". De minister zei verder, dat hij' zich wel ongerust maakte „dat wij wellicht gestoord worden in ons werk om de mensen in dit gebied een goed en geluk kig leven te geven". De oor zaak van die storingen lag vol gens hem bij de groep Bruns- wijk, „die geleid en onder steund wordt vanaf Neder lands grondgebied". Het Surinaams leger is giste ren begonnen met een wer vingscampagne om het grote tekort aan geschoold kader aan te vullen. Officiers- en on derofficiersfuncties worden nu aangeboden tegen hoge salaris sen. Surinaamse burgers met een goedbetaalde functie in de maatschappij kunnen, zonder achteruitgang in salaris, na een korte militaire training di rect op hoge posten in het le ger worden geplaatst, zo heeft het wervingsbureau bekendge maakt. Intussen wordt het Surinaam se volk door een nieuwe plaag bezocht. Een zeer besmettelijk virus, dat de ogen aantast, heeft zich door het hele land verspreid. De autoriteiten spreken van een epidemie en zeggen dat in sommige delen van het land al tien procent van de bevolking besmet is. Op de radio en in dagbladen wordt aan patiënten gevraagd geen lichamelijk contact met anderen te hebben en de ge troffen ogen af te dekken. Het is onbekend waar het virus vandaan komt, hoe de ziekte zich zal ontwikkelen en wat op langere termijn de gevolgen zijn voor de patiënten. n (Van onze correspondent J Jo Wijnen) 'llNGTON Nu de Amerikaanse ex-marinier Hasenfus gratie heeft gekregen van Nicaragua jruggekeerd in de VS, is de kans zeer groot dat .ft getuigen in het onderzoek naar de wapenleve- aan Iran en het doorsluizen van de opbrengsten Contra's. Hasenfus weet precies wie hem met -ling wapens bestemd voor de Contra's naar Ni- i heeft gestuurd. Mogelijk weet Hasenfus zelfs iet geld vandaan komt waarmee de wapenzen- (Le onder zijn leiding werd uitgevoerd, werd be en kan Hasenfus geen beroep doen op het Vijfde Amen- het recht tot zwijgen) zoals Poindexter en North. Het is (ürschijnlijk dat de Nicaraguaanse president Ortega juist gratie heeft verleend aan de tot dertig jaar cel veroor- (jlasenfus: Ortega vindt het prachtig om de problemen eald Reagan via Hasenfus nog eens te vergroten. Boven- \lasenfus zelf verbitterd over het feit dat hij geen enkele an Washington heeft gekregen ten tijde van zijn gevan- v ng en berechting. zijn terugkeer I [NGTON Band- in van gesprekken Witte Huis vormen k nieuw bewijsma- in het onderzoek Iran-Contra's-af- Volgens de Was- Post heeft een ne zegsman ver- „dat belangrijke tingen over buiten- politiek op de band Zo zou in de ka- het souterrain van itte Huis gesprek ken over de wapenleve ranties aan Iran zijn opge nomen. Ook een bijeen komst van de veiligheids raad (NSC) op 7 januari, bij welke gelegenheid Shultz zich tegen de wa penverkoop zou hebben verzet, staat op band, zo meldde de onbekende woordvoerder. De voormalige Nationale Vei ligheidsadviseur Robert McFarlane blijft bij zijn ver klaring dat, toen hij samen met Oliver North in Teheran was, hij in de veronderstelling verkeerde dat het overhevelen van de baten uit de Iraanse wapenhandel naar de Contra's op bevel van hogerhand ge beurde. De zitting van de Se naatscommissie vond achter gesloten deuren plaats maar senator Dennis DeConcini deelde mee dat McFarlane bij zijn lezing bleef. De stafchef van het Witte Huis, Donald Regan en anderen hebben steeds verklaard dat North, die lid is geweest van de Nationale Veiligheidsraad, op eigen houtje heeft gehandeld. Maar ondanks allerlei aanwij zingen en sporen tasten de verschillende Congrescommis sies na drie weken nog steeds in het duister over de gang van zaken bij het Iraanse wa penschandaal. Als er geld uit de opbrengst van de Ameri kaanse wapenverkopen aan Iran naar de Nicaraguaanse opstandelingen is overge maakt, om wat voor bedrag gaat het dan? En wie is in laat ste instantie verantwoordelijk voor de gehele geheime en il-, legale transactie? Leden van de Congrescommissies zeggen dat elk nieuw detail een lawi ne van nieuwe vragen opwekt. JE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL ij een straatveger hoort een bezem," ybila van Sorcieren. „Hier heb je er een, maar wees er asjeblieft zuinig op, s een onvervalste heksenbezem!" loet ik dan met die heksenbezem?" de de smid. „Verbeeldt u zich maar ik daarginds een beetje ga straatve- - „Heksenbezems zijn om op te vlie- lachte Sybila. „Dat wéét je toch wel? i al door de eeuwen bekend als het vervoermiddel voor heksen." Toen de ze een klerehanger voor aan de be- en zei: „Let op, Verholen. Voor je het je in Humbuksk. Hang de knapzak om en ga maar op de bezem zitten, net alsof Je stokpaardje speelt. Ja.., goed zo." „Wètl?" gilde de smid. „Moet ik op dat gekke ding vlie gen?" „Natuurlijk," zei Sybila. „Hou Je dus maar goed vast." En meteen gaf ze een tik te gen de klerehanger, die als een snorrende pro peller begon rond te wentelen. „IK WIL NIET!" riep de smid angstig. „Je MOET!" grinnikto Sybila. En daar verhief de bezem zich lang zaam van de vloer. De smid kraaide het uit van angst en brulde: „Ik vlieg! Ik vlieg op een hek senbezem! HELP!!" Met klamme handen klemde hij zich wanhopig aan de bezemsteel vast, die zich langzaam van de grond verhief. Sovjets onthullen wapens tegen SDI MOSKOU Ruimtemijnen, ruimtegranaten, imitatieraket ten en lasers kunnen effectie ve wapens vormen tegen SDI, het Amerikaanse afweersys teem in de ruimte. Tot deze conclusie komt een groep Rus sische wetenschappers. De studie „Bewapening in de ruimte: het veiligheidsdilem ma" is het eerste Russische on derzoeksrapport over tegen maatregelen tegen SDI. De wetenschappers beschuldigen de Amerikaanse regering van het voeren van een „disinfor matie-campagne". De Sovjets stellen dat hun on derzoek hen tot de slotsom heeft gebracht dat het onmo gelijk is om een ondoordring baar schild tegen ballistische raketten te ontwikkelen. De op de aarde gestationeerde lasers en kleine raketten, die uitgerust zijn met snelbran- dende hulpraketten en schil den tegen krachtige stralings bronnen, zouden effectieve wapens zijn tegen in de ruimte gestationeerde onderdelen van Star Wars. Sovjetrechters „gewetenloos en corrupt" MOSKOU Het rechts systeem in de Sovjet-Unie ver toont ernstige gebreken. In en kele gevallen zijn door het fa len van het systeem zelfs men sen ten onrechte ter dood ver oordeeld. Dit is de conclusie van een officieel Sovjet-rap port, dat gisteren is gepubli ceerd. Zo werden veertien mensen ter dood veroordeeld voor misdaden die zij niet had den bedreven. „Gelet op het feit dat alle verdachten schuld bekenden, hoewel zij onschul dig waren, kan men zich voor stellen wat zich tijdens het vooronderzoek heeft afge speeld, toen de bekentenissen letterlijk uit de onschuldige mensen werden geslagen", zo reageert een verslaggever in het weekblad „Literatoernaja gazeta" op het rapport. De re chercheurs die voor deze ge rechtelijke dwaling verant woordelijk waren, zijn ge straft, maar de rechters die het vonnis uitspraken en in hoger beroep nog eens bekrachtig den, bleven buiten schot. De president van het Opperste Gerechtshof, Vladimir Terebi- lov, noemde de rechters „ge wetenloos en corrupt". Vól gens het rapport daalt het aan tal mensen dat naar de gevan genis wordt gestuurd, maar is er vaak sprake van overdre ven zware straffen. Overigens wordt momenteel gewerkt aan een versoepeling van het rechtssysteem in de Sovjet- Unie. rr ggggg Drugsvangst Russische douane-beambten hebben de grootste drugsvangst aller tijden in de Sovjet-Unie gedaan. In een lading rozijnen, die voor West-Duitsland bestemd was, werd 1,2 ton hasj aangetrof fen met een waarde van 70 miljoen gulden. De Sovjet-Unie zou willen doorgaan met haar stop, die geldt sinds 6 augustus 1985, maar „kan dit niet voor on bepaalde tijd doen zolang de VS naar militair overwicht blijven streven door door te gaan met proeven". Zij roept de VS ertoe op direct onder handelingen te openen in .welke vorm dan ook om een einde te maken aan alle kernproeven. De eenzijdige stop is sinds augustus 1985 viermaal verlengd. Het besluit om de stop te beëindigen bij de eerste proef die de VS na die datum hou den „is alleen ingegeven door overwegingen in ver band met veiligheid". De VS hebben sinds het begin van de Sovjetstop 24 proeven uit gevoerd en „als deze situatie voortduurt kan de veiligheid van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten ernstig worden geschaad". De Sovjet-Unie is bereid om besprekingen met de VS te openen om tot een totale stopzetting van kernproeven te komen. Zij is ook bereid om te onderhandelen over stopzetting in fasen. De Amerikaanse regering heeft zich niet verbaasd ge toond over de Russische aan kondiging. „Of de Sovjets hun kernproeven al of niet hervatten is hun zaak. Na volging van het moratorium zal het veiligheidsbelang van de VS en hun bondgenoten niet dienen". LONDEN De Britse re gering heeft gisteren be kend gemaakt dat zij het vliegende radar- en con trolesysteem van de Ame rikaanse fabrikant Boeing, Awacs zal aan schaffen in plaats van het Britse Nimrod-systeem. „Dit is een trieste beslis sing, maar ik twijfel er niet aan dat het de juiste is", zei minister van de fensie George Younger in. het Lagerhuis. De beslissing van de regering om voor het Awacs-systeem van Boeing te kiezen betekent dat er een definitief einde komt aan het Nimrod-systeem, waaraan de Britse maatschap pij General Electric sinds 1977 werkte. Labourwoordvoerder Denzil Davies verweet het ka binet dat het met zijn besluit het wereldmonopolie op vlie gende radarsystemen aan Boeing cadeau heeft gedaan. Het Amerikaanse systeem is aanmerkelijk duurder „maar de regering kon er niet van op aan, dat de Britse elektronica- reus GE op tijd een perfect werkend systeem kon leve ren". In het bittere debat voor afgaande aan de keuze tussen Awacs en Nimrod zijn ook be schuldigingen aan het adres van de Britse premier That cher geuit dat zij eerder haar speciale band met president Reagan wil verdiepen dan denken aan de toekomst van de Britse industrie. JOHANNESBURG Volgens het officiële In formatiebureau heeft een groep van ongeveer twintig zwarten in het Zuidafrikaanse Kathe- lon het vuur geopend op de veiligheidspolitie. Hierop schoot deze traangasgranaten af op de aanvallers en dreef hen uiteen. Een zwarte man werd in de rug geschoten. Bij geweldda digheden tussen Zuidafrikaanse mijnwerkers zijn zeker elf doden en ruim zeventig gewon den gevallen. Volgens een woordvoerder van het mijn bouwconcern Anglo American hebben de gevechten te maken met stamverschillen. Het werk in de mijn ligt stil. Schade In de Paki staanse stad Karachi kij ken mensen naar de schade die is aangericht als gevolg van de ras- senrellen. Daarbij kwa men in vijf dagen maar liefst 157 mensen om het leven en raakten 662 mensen ge wond.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5