Bedrijven in startblokken voor brug over Westerschelde Neveninkomsten Masson blijven onduidelijk Uitstekende winnaar, maar niet de beste OPEC bereikt akkoord zonder Irak Exotische Kerstin trek tlfdoding ,j)st meer ens dan rkeer „MET BELGIE HEBBEN WE TOCH NIKS TE MAKEN?" >ordelige windenergie ïeuwse huishoudens Thyssen in de rode cijfers MINISTER RUDING NA NEDERLAAG: ÜNNENLAND QeULscQowiant VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 PAGINA 3 n Thijn betuigt jt over kritiek Van Dijk STERDAM Burgemeester Van Thijn Amsterdam heeft gisteren tegen minis- i/an Dijk van binnenlandse zaken zijn betuigd over zijn commentaar op een ]rek met Van Dijk van enkele weken r(len over de problemen bij de Amster- ,(;e politie. De Amsterdamse burgemees- ou onder meer gezegd hebben dat met Dijk „geen zinnig gesprek mogelijk is" at de man „net een grammofoonplaat, ouwe op 78 toeren is". Van Dijk en Thijn hebben volgens de gemeente ge- tateerd dat zij „met elkaar verder moe- Zij zijn van mening dat bij verder leg geen belemmeringen van persoon- aard een rol mogen spelen. Harttransplantatie boven vijftig jaar moet mogelijk zijn UTRECHT Volgend jaar zou het aantal hart transplantaties moeten worden opgevoerd naar dertig. Dat adviseert de begeleidingscommissie harttransplantatie aan het ministerie van wvc. De Ziekenfondsraad had vorige maand nog geld beschikbaar gesteld voor 36 ingrepen; twintig in Rotterdam (Dijkzigt) en zestien in Utrecht. Dit jaar zullen er naar schatting twin tig transplantaties zijn uitgevoerd, terwijl er subsidie was voor dertig. Mensen van boven de vijftig jaar komen daar momenteel niet meer voor in aanmerking. De commissie adviseert die leeftijdsgrens op te trekken naar 55 jaar. Dat zou wel inhouden dat het aantal transplan taties toeneemt. Een harttransplantatie kost on geveer anderhalve ton, exclusief nazorg. Drukte bij grens, geen chaos op Schiphol (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In tegenstel ling tot de snelwegen naar de grensovergangen met vooral West-Duitsland, zal het op Schihol dit weekeinde waar schijnlijk geen chaotische drukte worden. Doordat de Kerst midden in de week valt, is er gelegenheid om gespreid op vakantie te gaan. Opval lend veel mensen doen dat, zegt de KLM, naar interconti nentale bestemmingen. Voor vluchten naar New York en Chicago zijn extra toestellen ingezet. Maar ook de meer exotische bestemmingen aan de overzijde van de oceaan zijn zeer in trek. Zo worden naast de twee reguliere weke lijkse vluchten, rond de kerst- adagen twee extra vluchten uitgevoerd naar Rio de Janei ro. En naar de Nederlandse Antillen staan, afgezien van de vijf vaste diensten, zeven extra vluchten op het programma. Voor Martinair, de grootste Nederlandse chartermaat schappijen, ligt de nadruk de komende weken op de Canari- sche Eilanden en Zuid-Spanje. Bovendien vliegt de maat schappij met Airbussen naar Toronto, voor de ongeveer vijfhonderd Nederlanders die de kerstdagen bij familie in Canada door willen brengen. De KLM heeft het volgens een woordvoerder zo druk met overvolle lijndiensten en ex tra-vluchten, dat er geen vliegtuigen overblijven om charter-passagiers naar de Eu ropese zon te vliegen. In Euro pa worden met drie extra vluchten en een verdubbelde capaciteit op de lijndienst naar Miinchen wintersporters naar de sneeuw gebracht. Ook wor den extra toestellen ingezet op de routes naar Milaan en Lon den. tfl HAAG In Neder- overlijden de laatste meer mensen door oding (suïcide) dan jevolg van verkeers- ilukken. Jaarlijks be ien 1800 Nederlanders het leven. Dit blijkt ien rapport over zelf- ing, dat een commissie de Gezondheidsraad -f staatsssecretaris Dees Iksgezondheid) heeft sgeboden. De commis- kdviseert de hulpverle- aan mensen die zelf- Jrdpogingen willen on- emen te verbeteren. iantal gevallen van suïci de laatste 25 jaar sterk jgen. Dat geldt overigens geheel Europa; in tien iese landen is het percen- vïzelfdodingen nog ongun- jf dan in Nederland. Zelf- jjig komt het meest voor in leeftijdsgroep boven 50 jaar, Tït bijzonder onder bejaar- van boven de 70. Sinds plegen echter steeds meer éren, met name twinti- zelfmoord. Limburg at het hoogste suïcidecijfer. rfens de Gezondheidsraad d»t aantal „geslaagde" zelf- icrdpogingen nog maar het ;j{ van een ijsberg. Uit on- pekingen is gebleken dat a vijf procent van de be ding boven 15 jaar één of 1 keren in hun leven een mg onderneemt zichzelf te jn. Dat komt naar schat- peer op 75.000 a 90.000 po- En per jaar. ÏC start proeven aids-remmer JtERDAM Het Acade- Ji Medisch Centrum t) in Amsterdam mag het ■vertragende vaccin AZT' ■Eer bepekte schaal gaan ■liken. De Amerikaanse Jicent heeft daar toestem- af voor gegeven. Internist anner, hoofd van de aids- Jing van het AMC, ver- $t binnen enkele weken t^dit experiment te kunnen idjinen. Hij verklaart met ijuk dat maar twintig tot 4g patiënten kunnen mee- pien aan de proef, die on- jer een half jaar duurt, vertraagt het slopende ir'oces, een genezend vac- het beslist niet. Het heeft indien behoorlijke bij wer en, omdat het een giftig lel is. DEN HAAG Voortva rendheid kan de heren van de Tolbrug Exploita tiemaatschappij N.V. (TBM), de vennootschap van de Nationale Inves- terings Bank (NIB), Grootint Holding en Hollandia Kloos Holding niet worden ontzegd. Bij na drie maanden nadat de maatschappij de eerste plannen presenteerde voor de aanleg van een brug over de Wester schelde zijn zowel de technische ideeën als de financiering vrijwel rond. De brug gaat 625 miljoen gulden kosten. Studies hebben de laatste maanden uitgewezen dat de brug het beste kan worden gebouwd .direkt ten westen dan wel ten oosten van de stad Terneuzen in de richting van de aan de andere kant van het water gelegen Elle- woutsdijkpolder. Daarbij is de oostelijke variant onge veer tien procent goedkoper dan de westelijke. Toestemming Het wachten is op de toe stemming van de overheid om het meer dan zes kilome ter lénge bouwwerk in de Westerschelde te „poten". Een stuurgroep onder leiding van de Zeeuwse gedeputeer» de drs. R.C.E. Barbé is van daag aan de slag gegaan om de definitieve plannen van de ondernemers te beoorde len en een advies aan minis ter Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat voor te berei den. Belangrijk voordeel van het rr -• V Zo moet de tolbrug over de Westerschelde er uit gaan zien. plan is dat van de overheid geen financiële garanties en nauwelijks inspanningen worden gevraagd. Het gaat hier immers om een particu lier initiatief dat op termijn een einde maakt aan de ar beidsintensieve en dure veer diensten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder. Ook hoeven er geen grote in vesteringen te worden ge daan ten behoeve van de in frastructuur rond de brug. Na 25 jaar willen de onderne mers de brug aan de over heid overdragen. Financieel zit het als de di- rekteur van de Investerings bank geloofd mag worden, wel goed. De investering van (625 miljoen wordt opge- racht door de drie TBM- partijen (totaal 75 miljoen), door een converteerbare, achtergestelde lening (groot ƒ75 miljoen) en door een 25- jarige annuïteitenlening 475 miljoen). In verband met het laatste component heeft de Europese Investe ringsbank toegezegd de helft van de stichtingskosten te le nen. „Over het dan nog res terende bedrag zijn we in een vergevorderd onderhande lingsstadium met enkele in stitutionele beleggers in ons land", zo liet een opgeluchte president-directeur Van der Zwan van de NIB gisteren weten. De Tolbrugmaatschappij heeft de laatste maanden bij verschillende deskundigen advies ingewonnen over de haalbaarheid. Zo boog het Nederlands Economisch In stituut (NEI) zich over de vraag wat er zal gebeuren met het verkeersaanbod na dat de brug in 1990 is gereed gekomen. Op grond van de uitkomsten van het NEI-on- derzoek gaan de TBM-partij- en uit van een toename van het aantal verkeersbewegin gen over de Westerschelde met zeventig tot tachtig pro cent in het eerste jaar na op levering, terwijl een toename van zestig procent genoeg zou zijn om de investeerders geen verlies te laten lijden. De NIB, Grootint en Hollan dia Kloos houden eraan vast dat de automobilist voor een overtocht over de brug niet meer gaat betalen dan voor een veerpont-oversteek. België De drie deelnemers in TBM hebben zo op het eerste ge zicht een goed onderne mingsplan gemaakt voor een project dat onder normale omstandigheden ook voort varend van start zou moeten kunnen gaan. Er is echter één belangrijke factor die alle mooie berekeningen en plannenmakerij in duigen kan doen vallen: de rol die België kan gaan spelen bij het geven van toestemming voor het bouwen van de brug. Het grote strijdpunt daarbij zal de hoogte van de brug zijn, die wat de planners betreft niet meer dan vijftig meter zal zijn. In Antwerpen is men bang dat schepen niet meer onbelemmerd naar de haven kunnen varen. Dr. van der Zwan en de zij nen willen maar liever niet al te veel denken aan de con sequenties die de brug zou hebben voor de Nederlands- Belgische relaties. „Aan de Belgen hebben we geen ad vies gevraagd, wij hebben toch met de Belgen niets te maken? Dat is een zaak tus sen twee staten. De brug is overigens ruim genoeg voor de grootste schepen, ook in de toekomst". De bruggenbouwers gingen voor de zekerheid te rade bij de volkenrechtkenner prof. mr. W. Riphagen. Die con cludeerde in zijn advies dat er wel een belangenoverwe ging moet plaatsvinden, maar dat ons land territoriale sou- vereiniteit over Zeeuws- Vlaanderen heeft. „Op Ne derland rust niet de uitge sproken plicht de bevaar baarheid van de Westerschel de constant te verbeteren". De aanleg van de brug kan door de volkenrechtelijke re gels „noch verboden, noch afhankelijk gesteld worden van de instemming van Bel gië", mits een redelijke afwe ging heeft plaatsgevonden. Met andere woorden: het zou wel eens grotendeels van het gevoel voor „goed nabuur schap" van minister Smit- Kroes kunnen afhangen of de brug er komt. ARJEN VAN DER SAR gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda ES De Vereniging Zeeuwind heeft een contract |oten met de provinciale elektriciteitsmaatschappij SM dat het mogelijk maakt dat kleinverbruikers denergie benutten. Dit ïs een primeur voor Neder- J. Wat de leden daardoor uitsparen aan conventio- elektriciteit wordt hun door de PZEM vergoed, vereniging Zeeuwind treedt op namens de kleinverbrui- - huishoudens en kleinere bedrijven en instellingen - izich als lid hebben opgegeven. Via hun lidmaatschap pen deze kleinverbruikers gezamenlijk windmolens aan- Iffen en beheren. Die molens hebben zoveel capaciteit dat ngeveer een kwart van het elektriciteitsverbruik van de n kunnen produceren. geproduceerde energie wordt door de molens aan het [M-net geleverd. Dit heeft als voordeel dat de molens op fieest gunstige plaatsen in de provincie neergezet kunnen tien, dus plaatsen met veel wind, weinig milieuhinder en 1 aansluitingskosten. De aansluting aan de woningen of [ijven verandert dus niet. Vereniging Zeeuwind zorgt voor vergunningen, onder- p, verzekeringen, en dergelijke. Dank zij het contract de PZEM is een rendabele exploitatie van de windmo- I mogelijk. De leden ontvangen jaarlijks rente over het Ide Vereniging geleende geld. MAASTRICHT Hoe kon mr. drs. E. Masson, hoofdverdachte in de ABP-affaire, veel meer geld uitgeven dan hij als directeur beleggingen bij het ABP verdiende? Op die vraag, gebaseerd op accountantsonderzoeken, kreeg de rechtbank in Maastricht gisteren geen antwoord. „Die accountant is gek. Als ik 50.000 gulden opneem bete kent dat niet dat ik het geld dan ook uitgeef", aldus Masson op de -achttiende zittingsdag in zijn proces. Aan bod kwamen onder meer de maatschappijen en rekeningen van Masson in het buitenland. Naast zijn maatschappij Wilford op Jer sey, waarnaar volgens justitie vier ton steekpenningen door medeverdachte ir. J. van Zon overgemaakt werd, had Mas son een maatschappij Hamez Anstalt (handelsmaatschappij Masson en Zoon) in Liechten stein. Toen Masson eind jaren zestig bij het ABP kwam verbood de minister van binnenlandse za ken hem nevenfuncties (zoals De Heem) naast zijn ABP- werk. De Heem werd toen volgens Masson „kaltgestellt". Later werd hem door de mi nister ook verboden betaalde adviseurswerkzaamheden te doen. Het stuk dat hierop be trekking heeft werd echter nooit door Masson onderte kend. Hamez Anstalt bestaat nog steeds. Het proces tegen Masson wordt op 7 januari hervat met het derde en laatste deel van de tenlastelegging. Dan wordt begonnen met de behandeling van de gang van zaken rond het Weenagebouw in Rotter dam. Hierbij zullen vele getui gen, onder wie de de top van de Amrobank worden ge hoord. HEMELS Stads- en streekvervoer toch 3 procent duurder DEN HAAG De tarieven in stads- en streekvervoer gaan op 1 april toch met drie pro cent omhoog. De Kamer ver wierp gisteren met de stem men van CDA, VVD en de kleine rechtse partijen een motie van de PvdA om van ta riefsverhoging af te zien. Mi nister Smit-Kroes (Verkeer) liet weten dat een tariefsver hoging de enige mogelijkheid is, omdat de vervoersbedrijven niet aan de voorzieningen wil- (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Europa's groot ste staalfabrikant, Thys sen Stahl in Duisburg, zit in de rode cijfers. In het kader van saneringsope raties staan tweeduizend arbeidsplaatsen op de wip. Daarover lopen nu onderhandelingen met de ondernemingsraden en de vakbond IG-Me- tall. Voor de periode 1987-88 wordt een verde re terugloop van 500 tot 600 arbeidsplaatsen ver wacht. In de afgelopen drie boekjaren heeft Thyssen Stahl winst behaald. Maar voor het lopende boekjaar (van september '86 tot september '87) verwacht president-di recteur Heinz Kriwet verlies. Het eerste kwar taal wordt ook al met verlies afgesloten. Hier voor is niet alleen de da ling van de produktie van ruw staal verant woordelijk, maar ook de scherpe prijsdaling voor gewalst staal. In tegenstelling tot de staalindustrie in de mees te EG-landen, vooral Ita lië en Frankrijk, ont vangt Thyssen, evenals Hoogovens, geen over heidssubsidie om de ver liezen af te dekken. Thyssen Stahl, een doch teronderneming van Thyssen AG, telt op dit moment 48.343 werkne mers, 170 minder dan een jaar geleden. 99 99 DEN HAAG Aan de vooravond van de beslis sende vergadering van het bestuur van het Interna tional Fonds, heersten er gemengde gevoelens in poljtiek Den Haag. Op dat moment leek er immers nog een kansje te zijn dat minister Onno Ruding de prestigieuze baan van IMF-directeur zou krijgen en niet zijn rivaal, Michel Camdessus, directeur van de centrale bank van Frankrijk. De proefstemming op woens dagavond had weliswaar Cam dessus aangewezen als win naar. maar er zat zo weinig verschil tussen de percentages stemmen dat Ruding zich voorlopig niet, zoals was ver wacht, wilde terugtrekken. Hij zag een mogelijkheid om als nog via de stemmen van de Verenigde Staten, die niet aan de proefstemming hadden deelgenomen, of van Saoedi- Arabië gekozen te worden. De vergunning voor levering van Nederlandse onderzeeboten aan de Saoedi's zou wellicht net de schaal door kunnen doen slaan, hoopte Ruding. Bij de regeringsfracties CDA en VVD wist men op dat mon- ment niet goed hoe te reage ren. „Als hij het wordt is het goed voor Nederland, maar als hij het niet wordt is het ook goed, want dan houdt ons land een uitstekende minister van Financiën", zo ongeveer luid den de commentaren in het regeringskamp. Het laatste klonk echter niet helemaal overtuigend, want iedere CDA'er en VVD'er wist hoe hard het kabinet er voor hard geknokt om Ruding wél ver kozen te krijgen. Bij de PvdA verkneukelde men zich enigszins. Had Lub bers immers op 23 september in de Tweede Kamer niet de indruk gewekt dat het een „walk over" zou worden voor Ruding? Welnu, dat was geble ken. De vraag was nu wat voor gevolgen de verwachte nederlaag voor de positie van Ruding in het kabinet zou hebben. Zou Rudings gezag en dus ook dat van het kabinet worden aangetast? De socialis ten besloten maar vast een commentaar op te stellen met als strekking dat een niet-ver- kiezing van Ruding een neder laag voor het hele kabinet zou zijn. Lubbers had immers vori ge week namens de regering aan president Reagan ge vraagd de Nederlandse kandi daat te steunen. In de loop van donderdag kwam er een einde aan alle GENÈVE De ministers van olie van twaalf van de dertien OPEC-landen zijn het gisteravond in grote lijnen eens gewor den over een beperking van de olieproduktie met ongeveer zeven procent tot 15,8 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Daar door moet de olieprijs om hoog worden gebracht naar achttien dollar per vat. Alleen Irak blijft bui ten de overeenkomst. De ministers zijn na een ver gadering van drie kwar tier weer uiteen gegaan en zouden vandaag de laatste details van het ak koord regelen, zo is van afgevaardigden verno men. Het probleem was steeds dat Irak in een nieuwe regeling voor produktiebeperking een even groot produktiecontin- gent wil hebben als Iran, dat traditioneel duidelijk meer olie boven de grond haalt. Iran weigert daarmee akkoord te gaan. De andere elf lidstaten kregen langzamerhand hun buik vol van het gebakkelei tussen de twee landen en heb ben daarop een akkoord geslo ten ronder Trak Het nieuwe produktieplafond van 15,8 mil joen vaten per dag moet gel den voor de eerste helft van 1987 en komt in de plaats van het tijdelijke produktiemaxi- mum van zeventien miljoen vaten dat tot eind dit jaar van kracht is. Bij de verdeling van de produktie over de lidstaten is voor Irak een theoretisch contingent van 1,6 miljoen va ten per dag is ingeruimd, maar dit land heeft al laten weten dat het zich daaraan niet zal houden. Prijzen De olieprijzen hebben zich als gevolg van deze berichten, gis teren al hersteld. De prijzen waren flink gedaald als gevolg van het onvermogen van de OPEC om het eens te worden over beperking van de pro duktie. Overigens moesten de minis ters wel tot een akkoord ko men aangezien de Zwitserse veiligheidsfunctionarissen in Geneve hun geduld begonnen te verliezen. De politie ter plaatse heeft de OPEC in een protestbrief laten weten dat er in verband met de nadering van Kerstmis veiligheidspro blemen zullen optreden als de vergadering vandaag niet zou zijn afgelopen. De organisatie zou hebben beloofd uiterlijk vandaag te vertrekken onzekerheid. De berichten uit Washington luidden dat ook de laatste pogingen om meer stemmen te vergaren tever geefs waren geweest. In over leg met premier Lubbers be sloot Ruding toen dat hij toch maar beter de handdoek in de ring kon werpen. Daardoor kon Camdessus uiteindelijk gekozen worden met algemene stemmen en dus ook die van de Nederlandse vertegenwoor diger. Teleurstelling Na drie maanden internatio naal touwtrekken was de strijd beslist. Gisteravond laat in het perscentrum Nieuwspoort was het de 47-jarige bewindsman aan te zien dat de gang van za ken voor hem persoonlijk nog al een teleurstelling beteken de. De opmerking dat hem een „een leuk baantje" door de neus was geboord, schoot ge heel in het verkeerde keelgat. „Het ging niet om een leuk baantje", sprak hij bits. „Het directeurschap van het IMF is een internationaal belangrijke functie waarvoor Nederland iemand beschikbaar moest stellen. De heer Camdessus, een uitstekende kandidaat, is het geworden. Ik ga hier door met alle kracht die in me is". Heeft de beste man gewonnen? „Dat laat ik in het midden. Een uitstekende man heeft de functie gekregen". Was Camdessus in het voor deel, doordat Frankrijk als eerste op de hoogte was van het voortijdige vertrek van De Larosière, immers ook een Fransman? „Dat De Larosière al per 1 ja nuari zou vertrekken, kwam voor ons als een volslagen ver assing. Ik heb niet de indruk dat die vacature de Fransen erg verrast heeft. Het is geble ken dat zij toen al een hele tijd bezig waren om steun te wer ven voor hun kandidaat". Heeft u persoonlijk gezichts verlies opgelopen? „Neen, omdat hier duidelijk ook politieke aspecten een rol hebben gespeeld: een zaak van een groot land tegen een klein land. De constatering moet he laas wel zijn dat Nederland in de huidige verhoudingen min der te vertellen heeft dan een groot land. En daar hoeven we niet blij mee te zijn. Nederland heeft niemand meer op inter nationale functies van dit ni veau". Wat betekent dit voor uw ge zag in kabinet? U heeft toch duidelijk getoond dat u liever die baan in Washington gehad zou hebben? „Ten eerste is dat ter beoorde ling van de collega's. Ikzelf denk dat het geen enkel nade lig effect heeft op mijn func tioneren als minister van Fi nanciën. Het is trouwens ook geen kwestie van iets liever gehad willen hebben. Het di recteurschap van het IMF is een heel interessante functie die ik ambieerde. Maar het was na overleg met de colle ga's dat wij zeiden: Nederland moet zich gezien de traditie beschikbaar stellen voor dit soort functies. Krijgen we hem, des te beter, zo niet dan hebben we in elk geval een ca pabel iemand beschikbaar ge steld". Na afloop van de persconfe rentie voorspelt een intimus van de minister dat Ruding zich de komende tijd in het kabinet zeer hard zal opstel*» len. „Hij moet wel, want toe geven zou onmiddellijk wor den uitgelegd als verlies aan gezag". RIK IN T HOUT Provincie Utrecht sluit veertien bejaardenhuizen UTRECHT In de provincie Utrecht gaan volgend jaar veertien bejaardenhuizen dicht, waar in totaal 214 oude ren wonen. Provinciale Staten keurde gisteravond een voor stel daartoe van Gedeputeerde Staten goed. Eén nuis in Baarn, dat GS ook wilde slui ten, mag open blijven. Door de maatregelen kan het tekort van ruim zeven miljoen voor een deel worden opgevangen. Maar de provincie heeft al uit gerekend dat de tekorten op de bejaardenoorden jaarlijks zullen blijven oplopen, tot 21,5 miljoen in 1991. Dergelijke be dragen kan de provincie niet zelf opbrengen en er zullen dan ook aanzienlijk meer be jaardenhuizen gesloten moeten worden als het (bezuinigings- )beleid van de landelijke over heid niet verandert

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3