ËeicUe Qowuvnt Kerst in de zon steeds gewilder Bon: Zalm I» 0 Experimenten met )asisvorming op de scholen Ongeveer 150.000Nederlanders naar de sneeuw Roofoverval bank 3evrijdingsplein VVD verdeeld over kabinetsvoorstel over euthanasie Minister wil pasjes regeling betaald voetbal %fttdoip „Frankrijk zal Suriname helpen tegen Brunswi jk' £eidóe 0ou/tcwt Vrijdag 19 december 1986 78e jaargang no. 23686 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus .11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur JJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Veel bewolking en winterse buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur rond 3 graden. Krachtige wind uit west tot noordwest, aan de kust hard tot stormachtig. In het weekeinde lichte vorst. Zon op: 08.45; onder: 16.29; Scheveningen hoog water: 05.27 en 17.33; laag water: 0.55 en 13.18. In de LEIDSE COURANT van 20 december verschijnt de grandioze Kerstvignettenpuzzel met een fraai prijzenpakket. Doe mee! ntslag partijleider: Ellen in Alma Ata JN HAAG Een groep studenten is I ensdagavond en gisteren in Alma i, de hoofdstad van Kazachstan, de aat opgegaan om te demonstreren te- het ontslag van de regionale partij der Koenajev. Dit heeft het persbu- u Tass gisteren gemeld. Volgens het rsbureau waren de studenten opge- okt door „nationalistische elemen- en deden aan de rellen ook „vech- ibazen, nietsnutten en a-socialen" e. Er gingen onder meer een levens- -pldelenwinkel en een aantal auto's in mmen op. Het is overigens opmerke- dat Tass schrijft ov< figen in eigen land. India zet tijgers in tegen sikhs CHOLA SAHIB De ter- reurbestrijding in de Indiase deelstaat Punjab moet ade quaat ter hand worden geno men omdat met name de sikh- teroristen zich goed weten te verschuilen in het uitgestrekte moerasachtige gebied in Pun jab, de „Mand". Daarom is voorgesteld om de troepen die met honden de streek uitkam men te helpen door hongerige tijgers los te laten in het ge bied. Dat zou de sikhs, maar ook de schurken die zich goed weten te verbergen wel op an dere gedachten brengen. Kruibeke nacht in angst na sluiten stormvloedkering KRUIBEKE Het Belgische dorpje Kruibeke aan de Schelde heeft een angstige nacht achter de rug. De sluiting van de stormvloedkering in de Oosterschelde, vanwege de storm die met windkracht tien over de kust raasde, heeft volgens burge meester Denert een gevaarlijk hoge waterstand in het Vlaamse dorp veroorzaakt. Hoewel er geen dijken doorgebroken zijn heeft Denert vannacht wel een een crisiscentrum ingericht. Hij beweert dat de sluiting van de stormvloedkering direct van in vloed is op de waterstand in de Schelde en houdt daarom bij iedere storm zijn hart vast. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van verkeer en waterstaat lacht die zorgen echter weg. „Zelfs de Belgische autoriteiten en waterstaat gelo ven niet dat er een verband bestaat tussen de Oosterscheldedam en de waterstand bij Kruibeke", aldus de woordvoerder. De he vige storm richtte in Nederland overigens geen schade van bete kenis aan. Verdwijnt conducteur op veel treinlijnen? UTRECHT De Vervoers- bond FNV vreest dat de NS- directie op een reeks trajec ten de conducteur wil af schaffen en gaat overstap pen op eenmansbediening of verkoop via automaten. Zeer tegen de zin van de vakbon den is die eenmansbediening al van kracht op de Zoeter- meer-lijn. Volgens de bond wil de NS dit nu ook door voeren op de Hofpleinlijn en op de nieuwe lijn Zoeter- meer Rotterdam, hoewel vaststaat dat van kostenbe sparing geen sprake zal zijn omdat vandalisme en zwart rijden toenemen. Andrei Sacharov mag naar Moskou MOSKOU De binnenlandse verbanning van de dissidente na tuurkundige Andrei Sacharov en zijn echtgenote Jelena Bonner is vandaag opgeheven. Onderminis ter Vladimir Petrovski verklaar de dat het echtpaar vrij is terug te keren naar Moskou. Sacharov werd begin 1980 in binnenlandse verbanning gestuurd naar Gorki, een voor buitenlanders verboden stad, op 800 kilometer van Mos kou. De Nobelprijswinnaar voor de Vrede 1975 had bij de Sovjet- autoriteiten een verzoek inge diend uit Gorki te mogen terug keren. Sacharov mag zijn acade mische werk hervatten. Andrei Sacharov ster Ruding zei na bekend worden van benoeming van Cam- :sus tot IMF-president een uitstekend man, ar niet de beste had vonnen. ileurstelling t vredenheid i nederlaag in Ruding JN HAAG In Den Haag is verschilllend Jeageerd op het verlies van Ruding bij de d om de hoogste post bij IMF. CDA-fractie- er De Vries is zowel teleurgesteld als tevre- i. In de eerste reactie stelde De Vries dat hij „erg jammer vindt dat Ruding niet de top- ictie krijgt. Het zou voor ons land erg be- grijk zijn geweest als een Nederlander op e post zou zijn benoemd". Hij tekende daar niddellijk bij aan dat het „voor Nederland goed is dat Ruding blijft". VVD-fractieleider Voorhoeve vindt het spijtig voor minister Ru ding, maar tevens een goede zaak dat de be windsman behouden blijft voor het kabinet. Kamerlid Kombrink, financieel specialist van de PvdA, vindt dat de uitslag zowel de minister zelf als de regering te denken zal moeten ge ven. Pag. 3: Uitstekende winnaar, maar niet de beste (Van onze parlementaire redactie) een „eindexamen" afgesloten. Doorstroming naar het vervol gonderwijs (havo en vwo) wil- !N HAAG Invoering len Deetmaij, en Ginjaar ook 1 de basisvorming in ??n voorwaarden verbinden. gehele voortgezet on- Voor toelatlng tQt de hav0 en rwijs moet het peil van onderwijs verhogen en gemeenschappelijke iis van kennis en kunde hogen. Dit stellen de windslieden van On- :wijs^ minister Deetman staatssecretaris Ginjaar, idaag bij de presentatie het ontwerp-wets- >rstel dat de basisvor- ig regelt. bewindslieden volgen in ite trekken het advies van Wetenschappelijke Raad het Regeringsbeleid, zoals het regeerakkoord was :reengekomen. Overigens het nog tot 1992 duren, al- ens kan worden begonnen t de algehele invoering van basisvorming. Tot dat jaar gen maximaal 40 experi- nten worden gestart langrijkste elementen van [voorstellen zijn: Jemeenschappelijke basis- ming voor alle schooltypen le eerste drie jaar van het irtgezet onderwijs; 'eertien vakken moeten .dicht over 80 procent van lesuren worden verdeeld. !0 procent van de onderwij- 1 kan per school (en per ing) vrij worden ingevuld, basisvorming moet op ie- school op twee niveau's len afgesloten. Ifowel het basisonderwijs als "j basisvorming worden met de langere opleidingen in het beroepsonderwijs moeten mi nimaal zeven relevante vak ken op het hoogste niveau worden afgesloten; voor het vwo zelfs negen. DEN HAAG Met honderden touringcars, extra treinen en een groot aantal eigen auto's reizen zo'n 150.000 landgenoten vandaag, morgen en overmorgen richting Alpen, voor een kerstvakantie in de sneeuw. Bovendien ver trekken rond de kerst dagen nog eens tiendui zenden Nederlanders vanaf Schiphol om de Kerst onder de Spaanse zon, op een exotisch strand in het Caribisch gebied of in Rio de Ja neiro door te brengen. Verreweg de meeste men sen die op wintersport gaan, verkiezen nog steeds het ei gen vervoer. Maar de tou ringcar voorzien van vi deo, vliegtuigstoelen, toilet en bar blijft nieuwe pas sagiers trekken. In totaal zullen zo'n negenhonderd touringcars ruim 40.000 mensen de grens met West-Duitsland passeren, in lange colonnes op weg naar de Alpenlanden. Aangezien er ook nog heel veel men sen in personenauto's die kant op gaan, worden er forse files verwacht. In tegenstelling tot sommige voorgaande jaren, toen bijna sprake was van een „Groe ne Kerst", zijn de sneeuw- vooruitzichten dit jaar uit stekend. Dat geldt met name voor Zwitserland en Oostenrijk, waar de over grote meerderheid van de Nederlanders naar toe gaat. De afgelopen dagen is op veel plaatsen in Oostenrijk een stevig pak sneeuw ge vallen en voor de komende dagen voorzien de meteoro logen nog wat extra's. Alle sneeuw is overigens wel kom, opdat de pistes niet di rect na het eerste weekein de weer hoeven te worden gesloten. Tegelijk met de groei van het aantal wintersporters, blijft ook de belangstelling voor een winter-zonvakan- tie toenemen. Volgens een woordvoerder van Trans- avia staan de Canarische Eilanden (Las Palmas en Tenerife) met een grote stip genoteerd, op ruime afstand gevolgd door Zuid-Spanje. De maatschappij, die ruim veertig procent van de chartermarkt voor zijn re kening neemt, verwacht rond Kerstmis zo'n 10.000 Nederlanders naar de zon te brengen en één of twee we ken later weer op te halen. Rimpel- honden Het lijkt op een stapel darmen ot hersenen maar het zijn twee honden. En wel twee acht weken oude Chinese Shar Pei's. De pups brengen in Florida (VS) tussen de zes en achthon derd dollar op. Een heel bedrag per rimpel. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAN6EE3S Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 1M LEIDERDORP Tal. 071-894040 ilDEN Twee mannen hebben vanmorgen om tien over tien- -h gewapende roofoverval gepleegd op de Nutsspaarbank aan Bevrijdingsplein in Leiden Zuid-West. De overvallers vuur- L een schot af. Niemand raakte gewond. De twee mannen wa- niet gemaskerd. Het tweetal wist in een personenauto te tvluchten in de richting van het Lammenschansplein en ver legens naar de snelweg. Met hoeveel geld de rovers zijn ver- Ikken is niet bekend. Het Bevrijdingsplein is dit jaar veelvul- doelwit van roofovervallen geweest. Op donderdag 11 sep- ber werd een geldloper 15.000 gulden afhandig gemaakt, een later werd bij een supermarkt op klaarlichte dag een bedrag ,/i 30.000 gulden onder bedreiging geroofd en een week later jrd een overval gepleegd op een van de aldaar gevestigde ban- jabinet wil pGB anders jerekenen fN HAAG Het kabinet kft een concept-voorstel |or een andere berekenings belasting voor advies toege stuurd aan de meest betrokken organisaties. Tot dusver wordt die belasting berekend aan de hand van een bepaald percen tage over het bedrag dat de ge meenten van het rijk krijgen uit het Gemeentefonds. FC Groningen erft ton van supporter GRONINGEN Eredivisie club FC Groningen heeft een ton geërfd van een trouwe supporter. De man, Marten Klaver, overleed onlangs op 66-jarige leeftijd en schonk al zijn bezittingen, een huis met inboedel, aan de voetbalclub. FC Groningen wil alles ver kopen en zal daaraan naar schatting 100.000 gulden overhouden. Dat geld wordt gebruikt als bijdrage voor de bouw van een nieuwe tribu ne met bijbehorende kleed kamers en ontvangst-accom modatie. Het totale complex gaat ongeveer vier miljoen gulden kosten. „We zijn erg dankbaar, dat Marten Klaver zo aan ons heeft gedacht", zei voorzitter Renze de Vries, die de supporter niet per soonlijk heeft gekend. „We overwegen nu een bepaald gedeelte van de nieuwe tri bune naar hem te noemen, zodat we steeds aan hem blij ven denken". DEN HAAG Er heerst verdeeldheid in de VVD over een mo gelijke oplossing van het euthanasievraagstuk. Een aantal libe rale kamerleden moet niets hebben van een informeel compro mis dat de ministers Korthals Altes (justitie-VVD) en Brinkman (WVC-CDA) hebben opgesteld. Het voorstel van de beide bewindslieden is gebaseerd op het ad vies van de Raad van State, waarin zowel het oude regerings voorstel (de zogeheten „Proeve") en het initiatiefwetsontwerp van D66 als te verstrekkend worden betiteld. De Raad meent dat alle wettelijke bepalingen, waarbij euthanasie strafbaar is, moeten worden gehandhaafd. Artsen die menen dat zij de „zachte dood" toch moeten toepassen, moeten maar een beroep doen op artikel 40 van het wetboek van strafrecht, dat straffe loosheid garandeert als er echt sprake is van overmacht. Volgens het kabinet moeten er ook regels komen, die aangeven wat niet onder directe, actieve euthanasie wordt verstaan: bij voorbeeld het bestrijden van pijn met behulp van zeer sterke middelen. Het bestaande vervolgingsbeleid, dat is gebaseerd op een rechterlijke uitspraken, behoeft niet te worden gewijzigd, meent het kabinet. VVD-fractieleider Voorhoeve, die evenals zijn CDA-collega De Vries direct betrokken is geweest bij het overleg, staat positief tegenover het informele voorstel van Korthals Altes en Brink man. Naar zijn mening is het de enige mogelijkheid om ooit tot een compromis te komen met het CDA, dat niets van een echte euthanasiewetgeving moet hebben. Een aantal van Voorhoeve's fractiegenoten denkt er geheel anders over. DEN HAAG Supporters van bezoekende voetbalclubs moeten uit de stadions worden geweerd. Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman zou een dergelijke maatregel, die in Engeland door de voetbal club Luton Town wordt toege past, gunstige effecten hebben bij de bestrijding van voetbal vandalisme. Van Dijk heeft met spoed een advies gevraagd over de maatregel, en een pas jesregeling voor supporters, aan het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV), waarin alle betrokkenen zit ting hebben. De Tweede Kamer is in meer derheid tegen een verbod op de verkoop van alcohol in voetbalstadions. Het kabinet heeft een dergelijk voorstel gedaan in de deze week uit- brachte nota „Alcohol en sa menleving". De houding van de Kamer bleek gisteren tij dens een overleg over de aan pak van het voetbalvandalis me. Staatssecretaris Dees ver dedigde het standpunt van het kabinet. Het droogleggen van voetbalstadions helpt volgens de bewindsman in de strijd te gen het voetbalvandalisme en draagt bij tot het beleid het drankgebruik in ons land te rug te dringen. Het kabinet wil ook nog steeds dat de clubs opdraaien voor de kosten poli tie, die wordt ingezet tegen vandalisme. De Kamer is het echter ook daar niet mee eens. (ADVERTENTIE) I^FEESrVAN PARAMARIBO De Franse autoriteiten heb ben beloofd te zullen sa menwerken met Surina me om de leider van de rebellen, Ronnie Bruns- wijk, gevangen te nemen. Dit heeft het officiële Su rinaamse persbureau SNA gisteren gemeld. Frankrijk zal ook helpen bij het oplossen van het probleem van de Surinaamse vluchtelin gen in Frans-Guyana. Ivan Graanoogst, de chef-staf van het Surinaamse leger, had woensdag een onderhoud met de Franse militaire attaché in Paramaribo, Pierre Annoi, over de berichten dat door Frankrijk gesteunde troepen klaar zouden staan voor een invasie op Surinaams grondge bied. Legerleider Bouterse zei vori ge week nog dat een groep huurlingen Suriname vanuit Frans-Guyana vóór kerstmis zou binnenvallen. Eerder sprak minister van buiten landse zaken, Henk Herren- berg, met Annoi en de Franse zaakgelastigde Gaston Le Pau- dert. Volgens SNA herhaalde Le Paudert eerdere verklaringen dat Frankrijk geen plannen heeft om Suriname binnen te vallen en Annoi zei dat Frankrijk al het mogelijke zal doen om te voorkomen dat Brunswijk ontsnapt naar Frans-Guyana. De Surinaamse regering heeft gisteren fel gereageerd op een verklaring van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Shultz. Twee dagen ge leden maakte Shultz melding van ernstige schendingen van mensenrechten in Suriname door het leger. „Shultz doet mee aan een lastercampagne". Waarnemers van de Verenig de Naties, de niet-gebonden landen, de organisatie van Afrikaanse eenheid, het inter nationale Rode Kruis en de mensenrechtencommissie van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS) worden uitgenodigd om naar Suriname te komen, aldus de verklaring. Pag.5: Bosnegers vragen be scherming tegen legerge- weld. Wateroverlast in Winkelhof LEIDERDORP Doordat een hoofdleiding van de brandblusinstallatie van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp gistermiddag om vier uur sprong, hebben ver schillende winkels waterscha de opgelopen. De leiding sprong bovenin het dak van een kledingzaak. Met grote kracht kwam veel water in de zaak, waardoor alle kleding nat werd. Hoe groot de water schade is, is nog niet bekend. Het water golfde de deur uit en liep ook nog drie andere za ken in het winkelcentrum bin nen. De brandweer heeft in samenwerking met de beveili gingsagenten van het winkel centrum de installatie afgeslo ten en heeft tot kwart over vijf geholpen met het oprui men van net water. Na over leg met de fabrikant van de brandblusinstallatie kon het systeem weer in werking wor den gesteld. Hoe het mogelijk is, dat de leiding heeft kunnen springen is nog onduidelijk. Minister Smit-Kroes heeft vast ook aan de lekkere hapjes voor de komende kerstdagen gedacht, toen zij een warm pleidooi hield voor de terugkeer van de zalm in de Rijn.' Ze deed dat vandaag met verve tijdens de ministersconferentie van de Rijnoeversta- ten in Rotterdam. In het jaar 2000 moet dat zijn beslag hebben gekregen, vindt ze. Het is eigenlijk net als met iemand die een tijdje de Leidse Cou rant, om wat voor reden dan ook, niet in zijn brie venbus heeft gekregen. Na een poosje gaat hem dat zo vervelen, dat hij - net als u wellicht nu - zegt: „Ik moet *m en ik zal 'm terug hebben". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. V)\&

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1