AKAI Irritante branie Hardhandige humor in De Larrocha: Een van de allergrootsten Muizen zonder charme EEN lUn VOOR OOG OOR FILM semi-automatische platen speler met plug-in element en stofkap DC versterker met een continu vermogen van 2 x 45 Watt DIN 5-bands grafische equalizer voor een perfecte aanpassing aan de huiskamer akoestiek quartz synthesizer tuner semi-automatische afstemming 16 voorkeuzezenders voor ontvangst van FM, MG en LG LCD-aanduidingen van de frequentie, stereo-ontvangst en goede afstemming Dolby-B cassettedeck automatische bandkeuze- schakelaar automatische regeling van het opnameniveau inclusief twee luidsprekers SR-HM 300 Leverbaar in wit of zwart Winkelprijs ca. f 1000,- Indien gewenst ken deze installatie uit gebreid worden met bijpassende compact disc speler CD-M 300 en een timer/spectrum - display DT-M 300. Eveneens verkrijgbaar: Clarity System M-30SLW, leverbaar in zwart of zilver. Dezelfde eigenschappen als het System M-300L, maar met een dubbel cassettedeck. Winkelprijs, zonder speakers: ca. f 1000,- Clarity System M-3I0LWR, leverbaar in zwart of zilver. Dezelfde eigenschappen als het System M-30SLW, maar met een versterker van 2 x 55 Watt DIN, cassettedeck met high-speed dubbing en draadloze infrarood afstandsbe diening. Winkelprijs, zonder speakers: ca. f 1.200,-. Wilt u meer informatie? Vraag de gratis Akai Hifi Video Special bij uw Akai Dealer, of bel 010-42.46.555, Fodor Radio B.V., Goudsewagenstraat 16-18, 3011 RK Rotterdam. LIDO- STUDIO: „Ferris Bueller's day off" (a.l.) met Matthew Broderick, Alan Ruck en Mia Sara. Regie: John Hughes. De brutalen hebben de halve wereld, luidt het gezegde. Het geldt zeker voor Ferris Buel- ler, de hoofdpersoon uit de naar hem vernoemde film „Ferris Bueller's day off". Regisseur John Hughes maak te een snel gemonteerde ko medie over de mensen die hij op school bewonderde: de snelle, door niets en niemand van de wijs te brengen bra nies, die het leven om hen heen met oogkleppen van zich afhouden. Ferris Bueller (Mat thew Broderick) is zo'n jongen. Hij belazert iedereen, laat een spoor van vernieling achter, maar kruipt tenslotte toch weer onschuldig glimlachend in de lakens van het bed waar hij wegens ziekte geacht werd de dag door te brengen. De humor van „Ferris Buel ler" is gebaseerd op dat be drog. De schooljongen zet alle volwassenen op het verkeerde been, weet met enorme bruta liteit door te dringen tot de hoogste kringen en zijn vriend Cameron te overtuigen dat de vrije dag alleen maar gevierd kan worden door de uit 1961 stammende Ferrari van diens vader te gebruiken. Hughes zet de branie van Ferris af te gen de onzekerheid van die vriend (Alan Ruck), en dat pakt voor Ferris Bueller tame lijk ongelukkig uit. De sympa thie komt bij de vriend te lig gen, en niet bij de hoofdrolspe ler, die Cameron simpelweg misbruikt. „Ferris Bueller" is leuk, maar tegelijkertijd tamelijk irritant. Niet alleen doordat de naam gever aan de film een meester is> in manipulatie, maar ook doordat Hughes regelmatig kiest voor een benadering die Rambo in toekomst minder bruut BEVERLY HILLS De Amerikaan- se acteur Sylvester Stallone heeft gis teren de videorechten voor Amerika en de buitenlandse distributierechten op zijn volgende 10 speelfilms ver kocht aan Carolco Pictures Inc. Stal lone zei dat de 10 films met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid actie- en avonturenfilms zouden zijn, maar dat het personage Rambo - dat in „Rambo: First Blood Part 2" aan heftige kritiek blootstond om de naakte gewelddadigheid - minder bloeddorstig zou zijn. Krachtens de overeenkomst zal Carolco Pictures Stallones „White Eagle Enterprises" maximaal 125 miljoen dollar geven voor de financiering van de 10 films. Middeleeuws sieraad brengt recordprijs op LONDEN Een middeleeuws sieraad dat een Britse schatgraver met een me taalontdekker had gevonden op een wei, heeft op een veiling in Londen ruim vier en een half miljoen gulden opgebracht, bijna vijfmaal de prijs die men ervoor verwachtte. De vinder, de 51-jarige antiekhandelaar Ted Seaton, dacht dat hij een waardeloze poeder doos had gevonden, toen hij het „Midd- lehamjuweel" in de buurt van Middle- ham Castle had uitgegraven. Pas nadat hij het in een kom water had schoonge wassen besefte hij de waarde. Omdat de roemruchte koning Richard de Derde de eigenaar van Middleham Castle was, is de romantische speculatie gedaan dat het juweel aan hem heeft toebehoord. met Mia Sara te zien is in de film „Ferris Ferris Bueller (Matthew Broderick) zoals hij Bueller's Day Off". de verhaallijn abrupt onder breekt: Hij laat Ferris (een uit gestreken kijkende Matthew Broderick) direct in de camera kijken en praten, in terzijdes die de kijker het idee moet ge ven dat hij eveneens in het complot zit. Maar als die dat helemaal niet wil wordt het al gauw storend. Voor de rest is de film wat van een komedie verwacht mag worden: vol ko mische situaties, en compleet onvoorspelbaar. KOOS VAN WEES Juweeltje, voor 4,5 miljoen. „De hele affaire heeft mijn li chaam en ziel beroerd". Dat schreef Beethoven in 1809, in Wenen. Die affaire was de binnenkomst van Napoleons troepen. De corriponist ver volgt: „Wat een verwarrende toestand. Allemaal trommen, kanonnen, manschappen en allerlei ellende". In die tijd was Beethoven be zig met o.a. zijn vijfde piano concert, het „keizerconcert"(o- pus 73). De pianoconcerten van Beethoven vormen eigen lijk een unieke eenheid in de muziekliteratuur. Hoe je ze ook bekijkt, stuk voor stuk zijn het bijzondere werken die op allerlei niveaus iets bijzon- ders hebben en, deels, zonder precedent. Bijvoorbeeld de wijze waarop Beethoven met de vorm speelt. De driedelig heid van de sonatevorm krijgt in het eerste deel van het eer ste concert een totaal andere uitwerking dan in het vijfde. De vorm is een uitdrukking van wat gezegd wil zijn mag daarom nooit vervallen tot dogma en dat is in de vijf concerten heel wat. Het is bijna onvoorstelbaar hoeveel, muzikale kracht, maar ook: poëzie, en vormbeheersing in de concerten zijn samengebald. Het uitbrengen van een doos met nieuwe opnamen van de vijf concerten lijkt bijna over bodig, zoveel uitvoeringen zijn er al van. Maar sommige uit gaven, blijken geen overbodig heid te zijn. Dat is zo met de platen met de vijf concerten door Anita de Larrocha (met het Radio Symphonie Orkest Berlijn onder leiding van Ric- cardo Chailly). Het gaat om een Decca-doos waarvoor de opnamen al in 1983-1984 plaatsvonden, maar die nu in de winkel ligt. Wat De Larro cha met die muziek doet is wonderbaarlijk muzikaal en mooi. 't Is met haar spel al net zo als met de muziek van Beethoven: woorden vangen niet wat er gebeurt. Toch maar een schuchtere poging, om al thans iets te zeggen. Bij de eer ste maten hoor je het al: Hier speelt een muzikant die het kan zeggen zonder toevlucht te moeten nemen tot opgewon den uitvoeringsmiddelen. De emotie, de kracht, het vuur, alles zit bij haar in haar „rusti ge" en lyrische spel. En dat is het tegendeel van saai. Mis schien is haar spelen juist wel zo spannend omdat ze de in houdelijkheid boven de alle daagsheid in ritmiek, dyna miek en virtuositeit uittilt tot in een abstractie waarin de verborgen werkelijkheid van de muziek kan gedijen en steeds ontdekt moet wprden. Wie Beethoven speelt met zeer nadrukkelijke effectmiddelen, gaat z'n gehoor vervelen; het wordt voorspelbaar. Dergelijke uitvoeringen bekijken Beetho ven teveel vanuit de ontwik kelingen in de latere roman tiek. Daar overheerst wat je zou kunnen samenvatten in het begrip emotionaliteit, bij Beethoven is dat nog anders. De Larrocha doet Beethoven ook daarin recht. Haar visie op de pianocerten is een hoogtepunt; ook in deze muziek is ze een van de aller grootsten! LÜTSEN KOOISTRA Beethoven, vijf pianoconcer ten en de Choral Fantasy opus 80 door Alicia de Lar rocha met het Radio Sym phonie Orkest Berlijn onder leiding van Riccardo Chail ly. VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 PAGINA LIDO-STUDIO en EUROCI NEMA 1 ALPHEN: „Flod der" met Nelly Frijda en Huub Stapel. Produktie: Laurens Geels en Dlck Maas. Regie, scenario en muziek: Dick Maas. Wordt „Flodder" net zo'n suc ces als „De Lift"? Een vraag die de Nederlandse film- en bioscoopwereld dezer dagen beheerst en die gauw genoeg beantwoord zal zijn. Maar dat regisseur Dick Maas met zijn twëede film natuurljk nooit meer zo kon verrassen als met zijn eerste speelfilm zat er dik in. „Flodder" heeft één voor1 deel: de film lijkt nergens op, misschien in de verte op Etto- re Scola's „Bruti, Sporchi e cattivi" waar Maas in een aan tal scènes naar verwijst. Het is een bijna nonchalant aandoen de dolle klucht, waarin zonder schroom geschakeld wordt tus sen de komedietoon en een hardhandiger soort humor. De basissituatie is krankzinnig genoeg: Een asociale familie woont niet alleen in een krot tenwijk maar ook nog eens op een gifbelt. Via een goedwil lende welzijnswerker met ui teraard het studentikoze bril letje mag de familie Flodder het proberen in een al jaren leegstaande villa-met-zwem bad in een sjieke buitenwijk. „Wel even wennen hoor" moppert Ma Flodder in vettige bloemetjeshuisjas, met een af gezakte nylon en een sigaar in de mondhoek. Het is duidelijk: Maas maakt een karikatuur van de werkelijkheid en zal dat tot het slot toe volhouden. Villawijk en Flodders verke ren van meet af aan in een staat van oorlog, die alleen maar gecompliceerder raakt doordat dochter Kees begeerd wordt door de buurman en de vrouw van een belendende be roepsmilitair bij zoon Johnny Flodder intrekt. Een stramien voor een serie grappen en grollen waarvoor de subtiele komedie-liefhebber waar schijnlijk de neus op zal trek ken, maar die in elk geval doeltreffend op het doek ko men: van moeder Flodder die goedmoedig de hond met een grote boog de auto in schopt, de molotov-cocktail onder de Flodder-auto, buurman auto handelaar die gechanteerd wordt met polaroidfoto's van hem en dochter Kees in de ga rage, het jongste Flodderlid dat tijdens een feestje entree kaartjes tot het bed van die zelfde dochter verkoopt, tot en met de SR V-man die zijn hele wagen in puin ziet gaan en een militaire tank waarin de dolgedraaide buurman huize Flodder aan flarden komt schieten. Het gekke is dat Dick Maas c.s. zich qua filmtempo en dose ring nog voelbaar hebben in gehouden en met een lichte poging tot psychologie (de hy pocrisie van de wijk tegenover een lichte sympathie voor de Flodderse vrijbuiters) een te genwicht proberen in te bou wen tegen de dubbeldwars ge bakken effecten. Zonder dat had de film waarschijnlijk ko losaal uit de hand gelopen, maar toch heeft het iets twee slachtigs. Wat aan de film ont breekt is een echte climax: ui terlijk is die er wel, maar de situatie is nu eenmaal zo voor spelbaar dat het scenario daar best wat nauwer had mogen aansluiten en het tempo naar dat slot wat opgevoerd had mogen worden. Voor „Flodder" val je of niet. Eigenlijk hetzelfde gold voor Ruud van Hemerts eersteling „Schatjes", waarmee Dick Maas' film de groteske stijl ge meen heeft. Bewondering kan je zonder meer hebben voor de manier waarop Maas een Amerikaanse achtervolging door de villawijk, de op hol slaande SRV-wagen en andere gecompliceerde stunts in beeld brengt. Dat is internationaal vakwerk. BERT JANSMA Nelly Frijda, sigaar in de mond, in „Flodder". Niet alle Flodders vallen even goed in de villawijk. Een van de zoons ondervindt dat aan den lijve. LUXOR LEIDEN: „De speurneuzen". Getekende hoofdfilm uit de Disney- studio's. In het negentiende eeuwse Londense sousterrain van de grote detective Sherlock Hol mes (je ziet hem even in sil houet viool spelen en hij blijkt het profiel van Peter Cushing te hebben) woont zijn tegen hanger: de muis Sherlock Basil Holmuis, eveneens gespeciali seerd in het bestrijden van de misdaad. De Disney-studio's hebben met „The great mouse- detective" (De speurneuzen) een knaagdieren-variant op het aloude gegeven van Sir Arthur Conan Doyle gemaakt. Het muizemeisje Olivia ziet haar vader (een speelgoedma- kende muis) ontvoeren en roept, samen met de net uit de tropen teruggekeerde dokter Dawson, de hulp van de detec tive in. Het spoor leidt naar de koning van "de onderwereld: Een vervaarlijke rat die een kruising is tussen Peachum uit de Beggar's Opera en Mefisto en in de nagesynchroniseerde versie luistert naar de naam Ratatouille (Ratigan in het En gels). Hij krijgt de stem van Haagse Comedie-acteur Guido de Moor die zijn rol uit Faust verbaal erg mooi naar de „overdrive" schakelt. Die rioolrat Ratatouille heeft een plan om de muizenkoningin (die onder Buckingham Palace resideert) te vervangen door een speelgoedversie. Door hem bestuurd uiteraard. De Disney-studio's zijn nog steeds de top als het om de klassieke animatie gaat. Ook nu een aantal leuke karakter tjes, sfeervol getekende ach tergronden. Maar ondanks dat vakmanschap ontbreekt de te kenaars van de Disney-studio's wat daar vroeger volop voor handen was: een soort verte derende charme gekoppeld aan de onschuldige „gag", het getekende grapje. In „De Speurneuzen" is het verhi vaak te verbaal, is er teveel spanning gemikt met voor allerkleinsten veel te griezi ge karakters als Ratatouille zijn aan de Gremlins herj nerde vleermuis-helper Fri) nik. Het ongecompliceerde uitb ten van de mogelijkheden x de tekenpen (b.v. als in de spret van Bambi en Stamp tje, nota bene te zien in trailer die aan „De speurni zen" voorafgaat, of als al i perfecte lenigheid uit „Jun Book") is er niet meer. Ook liedjes (muziek Henry Mar ni) hebben niet de kracht het werk van de Sherm, broers indertijd. De Ned landse nasynchronisatie goed, met - op Guido de Mi na - toch te weinig echt ir ressante stemmen. Jammei het dat de balans tussen de ginele muziek en de Ned landse stemmen niet kl< Het maakt de geluidsband 1 kalig.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16