Artsen naar rechter voor hogere tarieven CPB: ook in '88 geen verlaging van belasting Kamer dwingt Van Dijk tot reëel overleg Suiker ransport vliegtuigbom eidschendam op rolletjes LUCHTDRUK OP RECORDDIEPTE VS maken Ruding kansloos bij IMF Oowwnt Dinsdag 16 december 1986 78e jaargang no. 23683 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerperi behorende tot SijthoH Pers, Apolhekeisdijk 34,2312 DD Leiden, Poslbus 11,2300 AA, lel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003 Bank'Amio-Bank N V Leiden Direcleur hooldredaceur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1.262,35 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel. 071-122248. Advertenties: (end. 6% BTW)1 0 63 per mm kleintjes! 044 per mm Opklaringen en vannacht nog enkele buien. In de namiddag vanuit het westen regen. Mini mumtemperatuur van 5 gra den aan zee tot rond 0 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemperatuur rond 6 graden. Vrij krachtige wind. Zon op: 08.43; onder:16.28; Scheveningen hoog water: 03.50 en 15.53; laag water: 11.37 en 23.43. In de LEIDSE COURANT van 20 december verschijnt de grandioze Kerstvigneltenpuzzel met een fraai prijzenpakket. Doe meel politie sloot vanmorgen de A4 bij het verkeersplein Leidschendam af om het afvoeren van de m mogelijk te maken. Files waren het gevolg. Foto: Cees Verkerk IDSCHENDAM Het ver van de vliegtuigbom de Broekweg in Leidschen- is vanmorgen snel en ider problemen verlopen, half elf was het transport de bom de A4 al via de sbrug overgestoken en 1 iden de bewoners naar hun zen terugkeren, m 800 inwoners van Leid- endam, voornamelijk uit de heldenwijk, moesten van- is rgen vroeg hun woning verlaten om de 250 ponds vliegtuigbom, een brisantgra- naat, uit de Broekweg te kun nen verwijderen. De evacuatie van de bewoners van de circa 300 woningen verliep zeer vlot. Rond negen uur was een groot deel van de wijk leeg, zodat de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) zich kon ontfermen over de bom. Rond tien uur kon het werk begin nen. De bom moest worden vervoerd naar de vroegere vuilstortplaats aan de Veen- weg op de grens met Noot dorp, om daar tot ontploffing te worden gebracht. De bom werd stapvoets via het fietspad van de Broekweg pal naast het spoorwegviaduct over Rijks weg A4 (Amsterdam-Rijswijk) afgevoerd. Zowel auto- als treinverkeer kwamen hier door enige tijd stil te liggen. Pag. 15: Buurtbewoonster bedreigd na aanwijzen vlieg tuigbom. DE BILT Een depressie ten westen van IJsland heeft gisteren een nieuw lucht druk-record gevestigd. De kerndruk van het gebied bereikte korte tijd een waarde van 916 millibar. Een zo lage waarde is nooit eerder gemeten. Depressies met een dergelijke kerndruk kunnen uitgroeien tot orkaanachtige stormen, maar de depressie bij IJsland zal dat stadium vermoedelijk niet bereiken. Het lagedrukgebied vult op en de kerndruk heeft inmiddels al 940 mil libar bereikt, overigens nog steeds ruim voldoende voor een zware storm. Mocht de depressie de komende dagen toch tot een extreem zware storm uitgroeien, dan zal die volgens de verwachtingen ten noorden van ons land passeren. Maar het kan volgens het KNMI „nog alle kanten uit". Regen velt ruim 25.000 dominostenen LISSE Meer dan 25.000 dominostenen zijn gisteren voortijdig omgevallen in de Stassenhal in Lisse, waar studenten een poging voorbereiden het wereldrecord vallende dominostenen te verbeteren. Door de harde wind werd regenwater on der de golfplaten van het dak doorgeperst, waarna druppels hun vernietigende werk deden op de gevoelige dominosteentjes. „Eén druppel kan al desastreuze gevolgen hebben", stelde een ietwat aangeslagen woordvoerder Bart Bijsterveld vanmor gen. „En het gebeurde juist op punten die moeilijk bereikbaar zijn. De tuinen van paleis 't Loo zijn omgegaan, en verder de complete Betuwe met bloemen en bomen en het IJsselmeer met schepen". De stu denten proberen de kaart van Nederland neer te leggen in 1.250.000 dominostenen. Inmiddels staan circa 700.000 stenen op hun plaats. De schade van gisteren is inmiddels al weer hersteld, maar heeft wel voor ver traging gezorgd. „Er zijn nu een miljoen dominostenen uit de magazijnen geko men. We zullen nu dag en nacht door moeten werken in tweeploegendiensten van 12 uur om alles af te krijgen. En dan moeten we maar hopen dat er geen nieu we rampen gebeuren. Gelukkig is de wind nu naar,het westen gedraaid, zodat er geen nieuw regenwater naar binnen wordt geperst", aldus Bijsterveld. De recordpoging wordt op zaterdag 27 de cember afgerond. Het huidige Japanse re cord staat op 1.000.000 stenen. Chocola verstopt riolering TEL AVIV Gemeente- werklieden hebben uit de riolering van Tel Aviv meer dan een ton aan brokken chocolade ge haald die het systeem tien dagen lang op mysterieuze wijze hadden verstopt. In de agglomeratiegemeente Bnei Brak had al die tijd een zoete, weeïge lucht ge hangen. De gemeente ver moedt dat een huisvuilau- to niet voor de consumptie geschikt geachte chocolade 's avonds laat in de riolen heeft gestort, in plaats van naar een officiële stort plaats te gaan. UTRECHT De Lan delijke Huisartsen Ver eniging (LHV) gaat een kort geding aanspannen tegen de overheid om dat die afspraken over tariefsverhoging niet nakomt. De nieuwe voorzitter van de LHV, A. van de Zandt, zei dit gisteren in Utrecht toen hij het voorzitterschap overnam van W. de Regt. In mei van dit jaar is tussen de LHV en het kabinet af gesproken dat consequen ties zouden worden verbon den aan een onderzoek van de economische controle dienst (ECD) naar het aan tal contacten tussen huisart sen en particulier verzeker de patiënten. Dat onderzoek heeft uitgewezen dat het er gemiddeld per jaar 2,3 zijn, aanzienlijk minder dan de 3,5 waarop het particuliere tarief is gebaseerd. De LHV claimt dan ook een verho ging van het tarief omdat de huisartsen anders het norminkomen niet kunnen halen. Maar afgelopen week is vol gens Van de Zandt in een nieuw gesprek met een ka binetsdelegatie gebleken dat de overheid niet van plan is conclusies te verbinden aan de uitkomsten van het ECD-onderzoek. De LHV stapt nu naar de rechter, omdat de huisartsen in mei 1985 al in het zogenoemde convenant met het kabinet hadden afgesproken dat er een oplossing zou worden gezocht voor het probleem van het particuliere tarief. Nu dat niet gebeurt, maakt het kabinet zich volgens de LHV schuldig aan woord breuk. Volgens De Regt is er bo vendien in 1983 al een on derzoek gehouden naar het aantal partiuliere verrich tingen van huisartsen. De uitkomsten daarvan waren dezelfde als het recente ECD-onderzoek, maar ze waren alleen bekend bij overheid en particuliere verzekeraars. Niet naar AZL De Regt deed ook een op merkelijke oproep aan huis artsen uit de Leidse regio patiënten niet door te ver wijzen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, tenzij dat medisch noodzakelijk is. Hij reageerde daarmee op het besluit van het facul teitsbestuur de vakgroep huisartsgeneeskunde op te heffen, in het kader van de bezuinigingen. De huisart sen uit Leiden en c over de oproep van De Regt. Plaat voor de vluchtelingen Op de melodie van „We shall be released" van Bob Dylan is door de „Vere nigde artiesten uit Suriname Sranang dren" een grammo foonplaat ge maakt waarvan de opbrengsten worden gebruikt voor steun aan Surinaamse vluchtelingen. De meidengroep Mai Tai en Oscar Harris zingen ook mee. [KALE KOP I VOORKOMT HUWELIJK De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, (Z3e\S-CS-v 2500 VD Den Haag. 1 - aDI N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. DEN HAAG Ook in 1988 zal er geen ruimte zijn om de wens van de VVD, een algemene be lastingverlaging, te bekos tigen. Uit de nieuwste be rekeningen van het Cen traal Planbureau blijkt namelijk dat de olieprijzen (en daardoor de aardga sinkomsten) ook dat jaar onvoldoende zullen zijn gestegen. Het keerpunt, waarbij sprake zal zijn van hogere aardgasinkomsten dan geraamd, zal niet pas in 1990 worden bereikt. Minister Ruding zal een en an der binnenkort ook in zijn meerjarencijfers tot uitdruk king brengen. Het financie ringstekort zal in '88 waar schijnlijk nog een half procent boven het gestelde doel blij ven: 7,4 procent in plaats van iets minder dan zeven procent. De recente accijnsverhogingen op benzine en aardgas zullen de eerste jaren dus nog niet worden teruggedraaid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) heeft toegezegd bij het overleg met de ambte narenbonden ook de fina- nicële ruimte voor vol gend jaar ter discussie te stellen. Hij zwichtte voor de druk van een grote meerderheid van de Ka mer maar liet doorsche meren dat de kans klein is dat de overheid voor vol gend jaar meer geld zal uittrekken. De Kamer was het er niet mee eens dat de minister zelf de ruimte voor 1987 heeft vastge steld en de bonden alleen liet praten over invulling van de beschikbaar gestelde 270 mil joen. De PvdA vond dat de minister zich veel te strak op stelde en VVD-woordvoerder Linschoten sloot zich daarbij Het CDA stond in grote lijnen achter zijn minister maar ook uit deze hoek werd erkend dat er over de omvang van de ruimte te praten moet zijn. Van Dijk boog tenslotte voor de uitdrukkelijke wens van de Kamer. Hij zei te willen stre ven naar een overlegresultaat waarin alle partijen zich zullen kunnen vinden en toonde zich bereid ook de achterstand in beloning van de ambtenaren aan de orde te stellen. Voor 1986 lijkt de zaak be klonken. Pogingen van de PvdA de vorige week door Van Dijk opgelegde arbeids voorwaarden nog terug te draaien en de com missie-Albe- da een bindende uitspraak te laten doen strandden. Lin schoten sloot echter niet uit dat bij een mislukken van het overleg over 1987 wel voor ar bitrage gekozen zou kunnen worden. Na het kamerdebat reageerde voorzitter Ton de Jong van de christelijke ambtenarenorgani- satie CFO gematigd positief. „Duidelijk is dat de minister zal moeten beargumenteren en motiveren waarom bepaalde dingen wel en niet kunnen, zonder zich te verschuilen achter de financiële nood van de overheid", aldus De Jong. Wie dit nu leest en onderwijl op de tast, in zijn kopje koffie ergens vlak achter de krant, een schepje suiker probeert te doen, beseft vast en ze ker niet dat hij dat gebaar in feite te danken heeft aan Napoleon. Die heeft immers destijds voorge schreven, dat suiker uit de biet moest worden ge wonnen. Pas in 18S8 kreeg Zevenbergen de eerste moderne suikerfabriek. Daarna is deze industrie van grote betekenis geworden, want er zijn nu tien van die fabrieken („Dé Fabriek" van de tv niet eens meegerekend!) in ons land. Die van Zevenber gen gaat nu sluiten, maar keert terug als Nationaal Suikermuseum. Weer zo'n nieuwtje uit de Leidse Courant. Altijd de moeite waard om - tussen twee kopjes koffie door - via de bon een proefabonne ment op aan te vragen. |e DNDEN De 25-jarige I larren Bowles wilde zich 'oor zijn huwelijk zo fraai nogelijk maken en vond lat hij daarvoor zijn brui- Sie haar blond moest ver wen. De uitwerking was liegen de verwachting: een iaar uur voor de plechtig heid was zijn haar uitge- T 'allen. Het feest werd af- ezegd; „met een kale kop L an ik niet trouwen", zei bwles, en volgens Britse ranten heeft hij het hu- zvelijk uitgesteld totdat g ijn haardos weer normaal (Van onze correspondent JO WIJNEN) WASHINGTON Minis ter Onno Ruding maakt geen kans meer op de functie van directeur van het Internationaal Mone taire Fonds (IMF). Dit zeggen diplomatieke krin gen in Washington, waar het IMF op het punt staat te beslissen wie de opvol ger wordt van de Frans man Jacques de Larosière, die per 1 januari aftreedt. De verwachting in de Ameri kaanse hoofdstad is dat Ru ding zich zal terugtrekken. Vorige week woensdag is hij tijdens een informele stem ming verslagen door de Frans man Camdessus, directeur van de centrale bank in Frankrijk. Het is gebruikelijk bij het IMF dat een kansloze kandidaat daarmee de gelegenheid wordt geboden de eer aan zichzelf te houden. Donderdag heeft de officiële stemming plaats. De kansen van Ruding zijn tot nul gereduceerd, nu de Vere nigde Staten besloten hebben Camdessus te steunen. De brief van Lubbers aan presi dent Reagan heeft dit niet kunnen voorkomen. Overi gens heeft de Franse president Mitterrand net zo'n manoeu vre ondernomenten gunste van zijn landgenoót. De Amerikanen, die zich tot dusver altijd afzijdig gehouden hebben bij de verkiezing van de IMF-directeur, maken ge bruik van het feit dat de lan den van de Europese Gemeen schap geen eenstemmige voor dracht hebben gedaan. Van de twaalf lidstaten zijn er zeven voor Ruding (onder andere de Benelux, Groot-Brittannië, West-Duitsland) en vier voor Camdessus (o.a. Frankrijk, Spanje en Portugal). Italië zal woensdag blanco stemmen. Hierdoor kan de stem van de VS de schaal doen doorslaan. In het IMF legt een stem van een land meer gewicht in de schaal naarmate dat land meer geld in het Fonds heeft gesto ken. Pag. 3: „Neutrale" keuze in IMF komt VS goed uit ;w van kerstman Oosterloo uit Joure en zijn verloofde Ingrid Weber (links) ont- mgen van de kerstman en een dame van de firma Ladbroke ipostzak met een ton, de hoofdprijs in het W 5-spel van afge ven weekeinde op de draf baan van Nootdorp. Oosterloo had tor slechts voor negen gulden (goed voor 18 weddenschappen) het W5-formulier ingevuld. Hij doet wekelijks aan dit populai- i Paardesportspel mee. Paardesport is overigens geen onbe- terrein voor de Fries. Hij is zelf eigenaar van twee paarden, dan Top en Wishfull Fortuna, die in training zijn bij kampioen- iikeur Tjitske Smeding. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tsl. 071-694040 i en krant ontvangen Bel tussen 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen '0 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 1 -248 en uw krant wordt nog dezelf- I avond nabezorgd. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii £cld<5C0ouAant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1