VPRO in zestig jaar van vrijzinnig tot vrij zinnig gekleurd gezien IZADIO/TELEVISIE CckUcSotwmit DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA 17 fierste aflevering van tv- erie kan heus wel flitsend Joen de televisieserie 'Dossier Verhulst' begon, j naakte haast de hele Nederlandse pers zich oö lelijk. Vooral over de brakke kwaliteit van de oh Halogen: zo praten Nederlanders niet tegen el- Jlli aar. Maar ook over de klunzige manier waar- el ,p de dramatische handelingen elkaar opvolg- ita [en cn de zeurderige traagheid van de beelden. ich \ctrice Liz Snoyink, die een 'dragende' rol (dj ivat dat ook mag zijn in dit verband...) speelt in tj|et drama, reageerde in het praatprogramma ïlli ,an Ivo Niehe op de kritiek met het excuus dat )'n eerste aflevering vanzelfsprekend nooit zo itsend kon zijn als de vervolgen: je moest nu dEenmaal eerst de karakters voorstellen en hun m nderlinge samenhang. Maar later zou dat alle- Vj naai vanzelf goedkomen. nmiddels hebben we gezien wat van Liz' be- lof te is terechtgekomen. Niets, dus: klunzigheid, harkerigheid, traagheid en de meest onwaar schijnlijke teksten in de historie van de Neder landse televisie (en dat zegt heel wat) zijn nog steeds de prominente kenmerken van Dossier Verhulst. Liz' stelling over de noodzakelijke traagheid van een eerste aflevering werd bovendien vori-t ge week afdoende bestreden door de eerste edi tie van 'Eastenders' (bij de VARA op maandag middag). Daarin spetterde de actie meteen bij de eerste beelden van de buis; wie wie is en wat al die mensen met elkaar te maken hebben, daar kom je al kijkend vanzelf wel achter. Door de makers van Eastenders wordt de kij ker niet beschouwd als een nietbegrijpende pu ber van dertien, wie alles nog eens voorge kauwd moet worden, maar als een volwassen, denkend mens, die zelf wel zijn conclusies kan trekken. Hartelijk dank voor het vertrouwen, en, wat belangrijker is: die houding komt na tuurlijk ook de produktie in kwestie ten goede. Dat is aan Eastenders ook af te zien: dit is re gelrechte topkwaliteit. Votige week zèurde ik er al over en ik doe het graag nog eens: het is onbegrijpelijk dat de VARA dit moois wegstoM op een min of meer willekeurige achternamia- De VPRO vertoonde zondagavond een portret van de Amerikaanse popzanger Iggy Pop, waarmee op een merkwaardig dualistische ma nier tegelijk recht werd gedaan aan de rol die de man speelde in de pophistorie en afbreuk aan het muzikale belang van die rol. Veel musi ci in de nieuwere stromingen van de pop beroe pen zich graag op beïnvloeding door Iggy, en als zodanig heeft hij vooral zijn stempel gezet op de popmuziek vanaf de punkperiode. Maar in het interview dat als een rode draad door het programma liep, toonde hij zich ge woon een aardige jongen, die een soort samen gestelde muziek maakte met elementen uit het werk van de Rolling Stones, Velvet Under ground en Jimi Hendryx. Jatwerk dus, dat al leen maar een 'gezicht' kreeg door Iggy's dyna mische podiumpersoonlijkheid. Daarmee werd vooral duidelijk dat al die groepen die Iggy's invloed zeggen te hebben ondergaan, alleen maar de tweede generatie dieven zijn van de muziek van Velvet en Stones (van wie de laat ste zich dan ook nog eens op de zwarte Ameri kaanse blues baseerden - zo zie je maar hoe in direct het is). Origineel zijn, dat is het grote streven van de meeste popmuzikanten. Het Iggy Pop-portret toonde op heldere wijze aan dat ze dat wel kun nen vergeten. Zelfs iemand als deze prominen te zanger geeft onbekommerd toe ook alles maar gepikt te hebben. Verfrissend. RENÉ DE COCQ Iferandering in de kerken na Ie oorlog, onttakeling van de onfessionele zuilen, aan dit inderwerp wordt een speciaal loofdstuk gewijd in het van- ig verschenen geschiedenis- ;k over 60 jaar VPRO, geti- i „Een vrij zinnige verhou- ig", de VPRO en Nederland 111926-1986. Door vijf auteurs, eskundig op hun gebied, wer en bijdragen geschreven, .i ven doorwrocht als leesbaar. het hoofdstuk, gewild aan ovengenoemde ontwikkeling, zen wij, dat bijkans revolu- onair de veranderingen in de nuferken waren. Zeker, het cal- listische isolement bleek j niet uitgesleten, de katho- 4 ieke hiërarchie handhaafde beslotenheid van het eigen *7 iastion met het Mandement lan 1954, maar er hadden zich 3e|oén toch duidelijke wijzi- ;en voorgedaan, die door- kten in de samenleving. veel eerder was protes- ints-christelijk Nederland P vér vele kerkgenootschappen ra erspreid geraakt met elk een m geschiedenis, in alle gra- les tussen vrijzinnigheid en rthodoxie. Maar al tijdens de -iezettingtijd was aan een nieu- le kerkorde gewerkt, aar de ontwikkeling van de a-oorlogse VPRO toe bete erde dit, dat deze omroep ïee evolueerde. Televisie liet Nederlandse politiek en sa- lenleving niet onberoerd. Zij laakte gezag tot persoon, re- inten tot mensen. De neiging it; experimenten en vernieu- 'en werd hierbij vergroot oor de concurrentie van de endgemachtigden onderling. )e VPRO liet zich niet onbe- ligd. De machtigen traden iet nieuwe medium schutterig gemoet. De nieuwelingen eelden bewust op de tv in en isten daardoor soms gedu- ende zekere tijd een overdre- Karakter Het boek draagt niet het ka rakter van een officieel ge denkboek. Het is veeleer opge zet als een poging tot culturele cartografie, tijd- en mensbe schrijving, samenhangend met de wijze waarop omroep werd bedreven. Toen de VPRO in 1926 werd opgericht was Nederland nog maar korte tijd een democra tie. Pas acht jaar eerder had den alle mannen boven de 25 jaar voor het eerst mogen stemmen. Volwassen vrouwen listen betreft was de „godsvre de" gepropageerd, waarna zij in overheidsbesturen werden opgenomen. Maar het particu larisme bleef een stevige trek in dit volk. Hieruit valt te ver klaren de kruistocht door nieuwe élites, die zich in naam van de democratisering een plaats in het bestel zochten te verwerven. Aan die druk heeft de tv van stonde af bloot gestaan. De VPRO zocht daarin haar eigen weg. Zij heeft altijd trachten te ontsnappen aan de dreiging van conformisme, een zich richten naar ordeningen van boven af. „De" VPRO bestaat niet. De identiteitsdiscussie van de jaren '60 leerde, dat de VPRO geen instituut is, maar een beweging, nerveus, on voorspelbaar, creatief en dy namisch. Er groeide na de jaren '60 on derscheid tussen van oudsher de V.P.R.O. met puntjes en de huidige VPRO zonder. De au teurs gaan hier nader op in, maar we hebben aan lezing van dit boek niet de indruk overgehouden, dat daarin de laatste steen boven water is gebracht In de historische chronologie zijn de puntjes niet zonder betekenis. Ze heb ben nu meer een symbolische functie gekregen, waarvoor de titel van dit boekwerk boekde len spreekt, niet „vrijzinnig", maar „vrij zinnig" en soms zelfs aanzienlijk méér dan dat. VPRO-man Arie Kleywegt heeft eens uitgeroepen, dat hij er jaren aan heeft gewerkt om alle linkse elementen de deur uit te krijgen, ofschoon hij toch zelf bij de VARA van daan kwam. De paleisrevolutie binnen de VPRO in de jaren '60, toen de ïn van ds ewogen jaarvergade ring uit hun Hilversumse bu relen werden verdreven en fi guren uit de rijen van Nieuw Links het bewind en de pro grammering overnamen, krijgt hiermee een wel wat schaars beschreven afhandeling. Dit dan onder het motto en de op dracht aan de schrijvers van dit boek „geen institutionele geschiedschrijving" te plegen. Van alle omroepen liet de na dien „nieuwe" VPRO, de VPRO zonder puntjes, zich overwegend leiden door de in die dagen opgeld doende slo gan cq. filosofische opvatting van de Amerikaan McLuhan: „The medium is the message", d.w.z. het massamedium heeft de samenleving meer te zeg gen dan de boodschap waar voor het wordt gebruikt. Juist de VPRO heeft zich aan die opvatting veel gelegen laten liggen. In de programmering en in de opzet van haar uit zendingen werden de zaken onthullend benaderd, om niet te zeggen vormloos en voor oude getrouwe VPRO-leden zelfs normloos. Zo werden ar geloze mensen ontworpen aan de behoeften tot onthulling bij cameralieden. De VPRO schiep en beriep zich op eigen normen, die door de nieuwe vaste aanhang evenwel als ori gineel werden ervaren. Zuurdesem Vanouds de vrijzinnigen be roepen zich niet op een samen hangende theologische leer. Het Vrijzinnig Protestantisme stelt zich ten doel, zo lezen we, mede te werken aan betere maatschappelijke verhoudin gen met behoud van ieders zelfstandigheid. Bij dit alles horen grote verdraagzaamheid en ruimte voor de vrije ont plooiing van de individuele persoonlijkheid, passend in de lange traditie van christelijk humanisme èn tolerantie. Hierop baseerde zich het zuil tje VPRO,, dat zich van meet af beschouwde als een „radio- gemeente" van een bijzondere aard. Het eigen geluid van de VPRO kon zeker op waarde ring rekenen, niet alleen in ei gen kring, ook daarbuiten. Dit neemt niet weg dat binnens huis de wederzijdse bedenkin gen over en weer gingen. De zuurdesemfunctie stond vrij wel dagelijks ter discussie. Onzekerheid en versplintering bleven in de na-oorlogse jaren niet uit. Met als hoogtepunt de jaren '60, toen oprichter ds Spelberg afscheid nam van wat hij omschreef als de „V.P.R.O.-familie". Voor zijn opvolging trok hij al vroeg ds I. van Houtte aan, in zijn kiel zog gevolgd door kunstman Jan Kassies van de Toneel school, die niet bepaald de vrijzinnige ideeën was toege daan, althans niet in de zin van Spelberg. Na hem volgden er meer en daarmee begon voor de VPRO in wezen de ontheemding van de oude ide alen. Daaruit ontstond de kernvraag: waar moet het met de VPRO naar toe? Er klon ken geluiden over geringe herkenbaarheid en teleurstel ling bij de achterban. Die klachten zijn tot op heden niet weggeëbt. Er volgden schor singen bij de tv-dienst. De ver houdingen raakten verstoord. Beleidsmatig was het niet een voudig om tot besluitvorming te komen. Ledenvergaderin gen liepen zelfs op chaos uit, waarbij de stoelen door de zaal vlogen. Er ontstonden binnen de boezem van de VPRO radi cale varianten, waaronder en kele met een duidelijk linkse inslag. Deze groep stond een maatschappelijk geëngageerde en experimentele omroep voor. Uiteindelijk deed de opvatting opgeld, dat de nieuwe VPRO wil bijdragen tot de vorming van een verantwoorde maat schappij in voortdurende wis selwerking met haar leden. Maar het kardinale punt bij het beleven van die leer blijkt toch te zijn, dat de VPRO nog steeds wordt gedragen door zo veel hoofden als zoveel zin nen, vrijzinnig, vrij zinnig en vrijpostig. TON OLIEMULLER Titel: Een vrij zinnige verhouding, 60 jaar VPRO. Auteurs: prol. dr. J. van den Heuvel, prof. dr. H. Daalder, prol. dr J. Blom, prot. dr. A. Zijder- veld en drs. R. Witte. Uitgave: Ambo, Baarn. Prijs I. 29,50. RT 1 7.55 Nieuws in teletekst .00 Tik Tak, kleuterprogramma I.05 Plons, kinderprogramma MO Dagboek van een clown, ver- halenserie van Guldo Staes 8.25 Mik, Mak Mon, tv-serie met Dimitri en Gregori van Goe- them. Stel Danhieux e.a. 18.35 De Edison tweeling (The Edi son Twins), Amerikaanse tv- serie.. All.: Alleen voor vogels .00 Klootschieten, korte film ,10 Zoekwerk, informatieve serie MO Programma-overzicht 145 Journaal L10 Weerbericht 115 Kunst-Zaken, culturele agenda ).25 I.Q., quiz met denk- en weet- vragen, gepresenteerd door Herman van Molle 1.00 Labyrinth: Bidden om te ge nezen... De makers van dit programma gingen op zoek naar enkele fenomenen in de marge van de volksreligie en werden daar telkens gecon fronteerd met het belang van het gebed, het bidden onder diverse vormen, maar met ge lijklopende doeleinden, name lijk de fundamentele menselij ke behoefte aan rust, aan ge nezing, aan een leven zonder 1.50 Uitzending door derden. Pro gramma van de Vlaams Natio nale Omroepstlchtlng 2.30 Luister met je ogen, serie over communicatie met gehoorge- stoorden. Les 12: Actualiteit .45-23.05 Journaal en Coda RT 2 .00 Zonen en dochters (Sons and Daughters), tv-serie '.23 Intermezzo. Ariaga Kwartet: Dolcemento Scherzando, uit L Klein strijkkwartet in C gr.t., Jef van Hoof (herh.) .25 Oshin (26), Japanse tv-serie 9.4Ó Programma-overzicht 9.45 Journaal 10 Weerbericht 15 Kwidam, telefoonspel '■25 The Muppet Show. Gast: John Cleese 950 Argus, praatprogramma met Jan van Rompaey en Jessie de Caluwè U)Ó Franz Liszt, tweedelige docu mentaire over de muziek van deze componist. Aft. 1: Symfo nische gedichten. Uit de ouver ture en de programmasymfo nie ontwikkelde Liszt het een delig symfonisch gedicht. In dit programma twee voorbeelden: Tasso en Les Préludes, m.m.v. het Filharmonisch Orkest van de BRT o.l.v. Fernand Terby 2.40-23.05 Handel an wandel (2) «TBF 1 [30 Nouba Nouba '00 Carrefours 00 Ce soir, regionaal magazine 25 Lotto en joker 27 Quick et Flupke, tekenfilm '30 Journaal .00 Contacts, verkeerstips nc Azizah, la fille du fleuve (2) Les Etablissements scientifi- que nationaux. Afl.: L'lnstitut Royal Métèorologiqie 2.00 Laatste nieuws 225-00.00 Ciné Club de Minuit: Qui a tiré sur noe histoirea d'amour? Canadese filmkome die „it 1QRR van l.nuise Carre 15.50 Tagesschau 16.00 Die Sklavin Isaura (14). Brazili aanse tv-serie naar de roman van Bernardo Guimaraes. Met Lucelia Santos, Rubens de Fal- ci, Beatriz Lira e.a. 16.25 Rund um den Dom, serie re portages over de stad Keulen 16.45 Die Spielbude, kinderpro gramma met Gina Stephan 17.45 Tagesschau 17.55 Hier und Heute, regionaal ma gazine 18.25 Büro, Büro, tv-serie. Afl.: La- denhüter 19.00 Meine drei Schwestern und ich, tv-serie naar de roman van 'Little women' van Louisa May Alcott 19.57 Programma-overzicht 20.00 mTagesschau 20.15 Alles oder Nichts, spelpro- gramma gepresenteerd door Max Schautzer 21.00 Report, actualiteitenrubriek 21.45 Miami Vice, Amerikaanse poli tieserie met Don Johnson, Phi lip Michael Thomas, John Diehl e.a. Afl.: Mr. Cool. In de drugsscene van Miami is een meedogenloze bende actief. Bij hun onderzoek komen Son ny en Ricardo in aanraking met Noogie Lamant, een heler. Hij zal hun in contact brengen met ene Desmord Maxwell. Als de bende een collega van Sonny vermoord, ri ïkeert Son ny veel om de daoers te grij- 22.30 Tagesthemen, actui liteiten 23.00 Kulturweltspiegel, cultureel magazine gepresenteerd door Hansjürgen Rosenbauer. Dit maal aandacht voor 'de kunst van het verpakken', over de Japanse traditie om van pakjes kunstwerkjes te maken. Verder een reportage onder de titel 'La plus nouvelle cuisine', over de nieuwe trends in het Franse fast-food, als antwoord op de Amerikaanse hamburgerimpe riums die het land overspoelen 23.45 Groter Bahnhof für dia Kunst, documentaire over de opening van het Musée d'Orsay, voor beeldende kunst uit de negen tiende eeuw, in Parijs 00.15 Tagesschau 00.20 Nachtgedankan DUITSLAND 2 Programma-overzicht Haute Computer-Comer, magazine voor PC-bezitters Schüler-Exprasa, Jongerenma gazine. Afl.: Was Du ererbt von Deinen Vëtern, reportage over de verleidingen In de samenle ving die jongeren aanzetten tot alcoholgebruik Heute Tele-lllustrierte. Actuele the ma's, sport en amusement Der Apfel fallt nicht walt vom Stamm, spelprogramma Dar Untarmieter, dertiendelige tv-serie met Dieter Hallervor- den, Rotraud Schindler e.a. Afl.: Platz und Sieg. Nadat Willi door Gërtner bij het pokeren is uitgeschud wil hij wraak ne men. Samen met Trixl en een paar vrienden roept hij een bu reau in het leven waar men weddenschappen kan afslui ten. Dat heeft grote gevolgen Programma-overzicht Haute Dia Reportage: Deckel aufn PUtt, verslaq van de sluiting Sidney James is te zien in de fil 'Carry on constable'. Duitsland 2 om 20.15 uur. van de laatste mijn in Essen 20.15 El 1st ja irre - diese strammen Polizisten (Carry on consta ble), Engelse speelfilm uit 1960 van Gerald Thomas. Met Sid ney James, Kenneth Connor, Charles Hawtrey e.a. Inspec teur Mills zit in de rats. Door éen griepepidemie is het poli tiecorps gedecimeerd en er worden extra mensen aange trokken. Die blijken echter op patrouille alleen maar onrust te veroorzaken. Aansluitend: Ratschlag für Kinogënger, film tip 21.45 Heuta-journal 22.05 Theaterwerkstatt: Nathan Shylock - Der Kaufmann von Venedig, twee documentaires van Dietmar N. Schmidt met fragmenten uit 'Nathan der Weise' van Lessing en 'Mer chant of Venice* van Shake speare. Centraal daarbij staan de betrekkingen tussen Joden en Duitsers 23.35 Heute DUITSLAND 3 17.00 Schooltelevisie 17.30 Die neue Fabrik, informatieve serie over automatisering 18.00 Telekolleg II 18.30 Sesamstraat 19.00 Aktuelle Stunde, regionaal magazine met nieuws en sport 20.00 Tagesschau 20.15 Auslandsreporten Man sollte eine Berliner Mauer bauen... Reportage over de onhoudba re situatie in Krugersdorp (blank Zuid-Afrika) en Munsie- ville (zwart Zuid-Afrika) 20.45 RUckblende, documentaire over Roald Amundsen, die 75 jaar geleden de Zuidpool be reikte 21.00 Formal Eina, overzicht van de ARD-hltparade met Stefanie Tücking 21.45 Der Ernetfall - Zivilschutz in Bonn, reportage over burger bescherming in Bonn 22.15 Drei vor Mitternacht: Weniger arbeiten, besser leben, dis cussieprogramma. Aanslui tend: Laatste nieuws (B Ondertiteling via TeleTekst. E) Tweetalige of stereo-uitzen ding. E] Zwart/wlt-uitzending. ■DZwart/wit-uitzending met on dertiteling via TeleTekst. Q Bij niet-Nederlandstalige zen ders: uitzending in orginele versie met ondertitels. ■3 Bij niet-Nederlandstalige zen ders: zwart/wit-uitzending in orginele versie met ondertitels. BBC 1 17.20 Jonny Briggs 17.35 The Record breakera 18.00 John Craven's Newsround 18.10 Grange Hill, kinderserie met Tim Polley, Lisa York, Leah Finch e.a. 18.35 Masterteam, spelprogramma met Angela Rippon 19.00 Journaal en weerbericht 19.35 London Plus, regionaal maga- 20.00 Telly Addicts, spelprogramma waarin de diverse koppels ge toetst worden op het gebied van hun kennis van tv-pro- gramma's. Presentatie: Noel Edmonds 20.30 m Eastenders, dramaserie 21.00 Hancock's half-hour, comedy serie met o.a. Sidney James, John Ie Mesurier en Roger Avon. Afl.: The new nose (herh.) 21.30 Tom O'Connor, comedyshow rond het thema transport. Met o.a. Tom O'Connor, Caroline Gruber, Jeff Stevenson en Mick Walker 22.00 Journaal en weerbericht 22.30 Highpoint, Amerikaanse speel film uit 1982 van Peter Carter. Met Richard Harris, Christop her Plummer, Beverly d'Angelo BBC 2 17.00 Pamela Armstrong Show 17.30 Floyd on fish, culinair pro- gramma 18.00 Domesday Dtective, quiz waarin de kennis over het le ven in Groot-Brittannlë wordt 18.30 Gevarieerd programma 19.00 No limits, jongerenmagazine met Jenny Powell en Tony Ba ker, die ditmaal verzeild raken in Londens East End en een kijkje nemen bij de BBC Worl- dservice. Verder een overzicht van de hitparade 19.50 Cricket. Tweede testmatch En geland - Australië 20.15 Dimbleby Concert, recht streekse uitzending van een concert In Westminster Abbey, ter nagedachtenis aan Richard Dimbleby 21.30 Food and drink, informatieve serie over eten en drinken, dit maal in de vorm van een quiz 22.00 CD All passion spent (2), drie delige dramaserie met Wendy Hiller, Harry Andrews, Maurice Denham e.a. 22.55 Richard Clayderman in con- ITV 17.15 Emmerdale Farm, dramaserie 17.45 18.00 About Anglia, regionaal maga zine Crossroads, dramaserie Bygones George and Mildred, comedy serie (herh.) Des O'Connor Tonight Apartheid, documentaireserie over apartheid in Zuid-Afrika. Afl. 1: Origins Nieuws en weerbericht SKY CHANNEL 17.00 The DJ Kat Show, gevarieerd kindermagazine met tekenfilms gepresenteerd door Linda de Mol en DJ Kat 18.00 I dream of Jeannie, comedy serie met o.a. Larry Hagman en Barbara Eden 18.30 Hazel, comedyserie met o.a. Shirley Booth en Don Defore. Afl.: Just me, Harold and the Unisphere 19.00 Hogan's Heroes, comedyserie. Afl.: The return of Major Bona- celli 19.30 Get Smart Afl.: House of Max (2) 20.00 The Paul Hogan Show, come dyshow 20.30 A Country Practice, dramase rie. Afl.: Stirring the possum (1) 21.20 NFL American Football 1986 22.30 The Business Programme, in formatief programma over de financiële wereld 23.15 First run, met Gary Davles (herh.) 00.00-00.45 [5] Monsters of rock, met Mick Wall (herh.) 16.05 Les vacances de monsieur Léon: Bernard Giraudeau en Agnès Soral, amusementspro- 16.20 Cocoricocoboy, kinderpro gramma 16.35 La nuit de Matignon, tv-film met o.a. Louis Veile en Nadine Alari 18.00 Récréation 18.40 Des chiffres et des lettres, spelprogramma 19.00 Les vacances de monsieur Léon: Véronique Ministro 19.15 Cocoricocoboy, kinderpro gramma 19.30 Mon petit ane ma mère, tv- film 21.00 Sports la une, sportoverzlcht 22.00 Nieuws 22.30-00.00 De bout dos lèvres, psychologisch drama van Jean-Marie Degesves MUSIC BOX 17.00 (3 Countdown, popprogram ma met Adam Curry 18.00 Super Channel News docu mentaries, overzicht van nieuwsprogramma's en docu mentaireseries 18.10 (3 The Amanda Redlngton Show, met o.a. de rubriek 'Club Ca(l' (herh.) 19.00 [3 The Nino Firetto Show, met verzoekvideo's en de Europese concertagenda (herh.) 20.00 (3 The Martin Buchanan Show (herh.) 21.00 (3 The Timmy Malle» Show (herh.) 22.00 Super Channel News docu mentaries 22.10 GD The Simon Potter Show, met o.a. de 'Video Poll' (herh.) 23.00 (3 Private eyes, muziekspecial (herh.) 00.00 (3 The Shadow (herh.) 01.00 S The Timmy Mallett Show 02.00 (3 The Amanda Redington Show 03.00 (3 The Nino Firetto Show 04.00 (3 The Martin Buchanan Show 05.00 [3 The Simon Potter Show, met 'Chart Attack', overzicht van de Engelse hits 06,00-07.00 (3 The Shadow NEDERLAND 1 RVU 14.00 Natuur.» Mensenwerk (3) VOO 14.30 Seabert 14.45 Kuifje 14.55 De grote meneer Kaktus show 15.20 The Jetsons 15.40 De tik van... Relus ter Beek 15.50 Now wilder ness, natuurfilmserie 16.15 Dynasty 17.00 International Week Magazine NOS 17.30 V»6-Journaal VOO 17.46 Veronica Sport NEDERLAND 2 VPRO 15.30 Punky Brewster 15.55 Lange Jaap 16.20 Ooooops 16.30 CDTheo Thea 16.45 Blikskaters 17.00 Moeroen Boechstansangoer 17.05 De grote dikke beer vertelt 17.20-17.30 Pol DUITSLAND 1 09.45 ARD-Ratgeber 10.00 Heute 10.03 CD Der ach ware© Seeteufel 11.30 Bilder aus der Wissenschaft 12.00 Umschau 12.10 Report 12.55 Persoverzicht 13.00 Heute 13.15 GD Teletekst 15.50 Tagesschau 15.25 SpaB am Dienstag 16.00 Die Sklavin Isaura (15) 16.25 Die schönen stum- men Mannequins 16.45 Wild_e Tiere 17.00 Links und rechts vom Aquator DUITSLAND 2 09.45 Zie Duitsland 1 13.15 Thea- tertreff im ZDF: Die Ratten, toneel stuk 16.20 Programma-overzicht 16.25 Sicht weg - Gas weg 16.35 Der Waschbër Rascal 17.00 Heute 17.15 Tele-lllustrierte BBC 1 07.30 Nieuwsoverzicht 07.35 The Flintstones 07.55 Weerbericht 08.00 Breakfast time 09.40 Watch dog 09.55 Nieuws 10.05 Day to day 10.45 Advice shop 11.00 Nieuws voor do ven 11.05 Neighbours 11.25 Philip Schofield 11.30 Play School 11.50 Willo the Wisp 11.55 Five to eleven 12.00 Nieuws 12.05 A day out with Angela Rippon 12.35 Open Air 13.25 Domesday detective 13.55 Nieuws 14.25 Neighbours 14.50 Little mis ses 15.00 November plan, speelfilm SKY CHANNEL 07.30 The DJ Kat Show 08.30 !3 Sky Trax. Herhalingen 13.10 Skyways 14.00 City Lights 15.00 13 Sky Trax. Popmuziek 17.00 The DJ Kat Show ITV 11.40 Revenge of the Nerd 12.25 Ca lifornia Highways 12.55 The Star of Bethlehem 13.00 The Giddy Game Show 13.10 Our Backyard 13.30 Gardens for all 14.00 Nieuws 14.30 A Country Practice 15.30 On the Market Christmas Special 16.00 Take the High Road 16.25 Reg. nws. 16.30 Sons and Daughters 17.00 Kinderprogramma's NEDERLAND 1 16.15 AVRO Service, gevarieerd informatief magazine ge presenteerd door Catheri ne Keijl en Amanda Spoel. Met de rubrieken: 'Kokke rellen', onder redaktie van chef-kok Ria van Eijndho- ven en 'Service Salon', met o.a. aandacht voor het ini tiatief van wijkagent De Keijser uit Amsterdam om aan scholieren te laten zien wat de geestelijke en licha melijke gevolgen zijn van drugsgebruik. Dokter Dries Fortuin zal het heb ben over de overgang bij vrouwen en mannen. Ver der een optreden van Cor- rie Konings en Rita Reys NOS 17.30 Vt6-Journaal AVRO 17.46 Toppop, popprogramma gepresenteerd door Bas Westérweel. Met o.a. de Toppop-Test door Leonie Sazias TELEAC 18.30 Por Favor, cursus Spaans voor beginners. Les 11 AVRO 19.00 m Fabeltjeskrant 19.05 Bluffers, kinderprogram ma 19.30 Documentaire 'Flodder', programma over de pro duktie van de nieuwste Ne derlandse speelfilm 'Flod der', geregiseerd door Dick Maas en met Nelly FrijdaenHuubStapelinde hoofdrollen. De film gaat donderdag in een groot aantal Nederlandse bio scopen in première NOS Journaal AVRO In de hoofdrol, program ma waarin Mies Bouwman een bekende Nederlander confronteert met diverse belangrijke of opmerkelij ke personen en momenten uit zijn of haar leven AVRO's Televizier, actua liteitenmagazine Sportman van het jaar. Reportage van de huldi ging van de beste Neder landse sportmensen van het afgelopen jaar, zoals dat gisteren in de Kurzaal te Scheveningen heeft plaatsgevonden. Presen tatie: Jos Kuijer (SI Jonge mensen op het concertpodium, muziek programma met jonge mu sici. 1. Peter van der Weerd, cello, speelt een werk van Tsjaikovsky. 2. Melanie Armitstead, sop raan en Ronan O'Hora, piano, een werk van Mo zart. 3. Melanie Armitste ad, sopraan, zingt een werk van Bellini en Puccini. M.m.v. het Radio Symfonie Orkest o.l.v. Jan Stulen. Presentatie: Cees van Drongelen 20.00 20.28 21.35 22.05 MUSIC BOX RADIO 1 teder heel uur nieuws (NOS). 16.30 VOO: Veronica Nieuwsradio. 19.02 VPRO: Boeken. 21.02 EO: Residentie Pauzedienst. 21.35 Het geslacht van Garderen. 22.02 Metterdaad hulpverlening. 22.02 Hemelsbreed. 22.45 KRO: Mens en paard extra. 23.05 NOS: Met het oog op morgen. 00.02 VARA: De nacht klinkt anders. 01.02 Muziek in de nacht. 05.02 VARA's Ochtendhumeur. RADIO 2 teder heet uur nieuws (NOS). 17.03 VPRO: Het Pandemonium 18.03 Pluche en plastic. 19.00-07.00 Zie Radio 1. RADIO 3 teder heet uur nieuws (NOS). 18.03 NOS: De Avondspits. 19.02 VARA: Dubbellisjes. 20.02 Popkrant. 21.02 Moondogs. 23.02 Tracks. RADIO 4 18.02 NCRV: Lied van de week. 18.15 Leger des Heilskwartier. 18.30 Muziek in vrije tijd. 19.30 Het Amsterdams Pianokwartet. 20.00 Nieuws. 20.02 NCRV Klassiek. 21.30 Literama. 22.30 Orgelconcert. 23.10 Kamermuziek. RADIO 5 18.10 NCRV: Literama poëzie. 18.20 PP: Uitzending van de PvdA. 18.30 NOS: Homonos. 19.00 Programma voor buitenlandse werknemers. 20.30 TELEAC: Doelgericht onderne- REGIONAAL Radio Rijnmond: 16.30 Radio Rijn mond Getapt, talkshow vanuit Radio Café Rijnmond. 17.00-18.20 Cultuur, nieuws, sport en 'Quiz en Waarach tig'. Omroep Rijnland: (Alleen via de kabel) Non-stop muziek met om 17.30 Actualiteiten, 18.00 Rijnland Politiek, 19.00 Voorschoten Lokaal en 2040- 21.00 Popwetenswaardigheden. BRT 1 18.10 Actueel. 18.30 De BRT Big Band. 18.55 Beiaardmuziek. 19.10 Actueel. 19.33 Apo mas ja sas, voor Grieken. 20.03 Pandora. Muzlekmagazine. 21.03 Het BRT Jazzorkest. 22.05 't Chanson. 23.10 Crooners en Soft Music. 23.30-02.00 Twee tot twee. BRT 2 17.10 Radio Twee - Rockgolf. 22.05 Je weet het maar nooit. 23.30-02.00 Twee tot twee. BRT 3 18.10 Aktueel. 18.30 Etnische muziek en volksmu ziek. 19.00 Galerie: gesproken portretten. 19.45 Jef van Hoof (9). 20.30 Radio-symfonieorkest Frank furt. 22.05 Actualia, muziekbijdrage. 22.30 Tweedehands hart, in perfecte staat. Luisterspel. 2340-23.45 Serenade, opus 12. Zol- tan Kodaly. MORGEN 00.00 Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederlands mooiste plaatsen. Afl.: Middelburg NOS 00.15 Journaal 00.20 Nieuwe voordovan NEDERLAND2 RADIO 1 leder heel uur nieuws (NOS) 07.03 VARA: De rode draad. 07.30 Nieuws NOS 18.15 Nieuws voor doven 18.30 Sesamstraat 18.45 E Jeugdjournaal 19.00 Journaal IKON 19.12 CD Familie Wijntak, zesde lige jeugdserie van Frank Zichem, met o.a. Din Bauer en Brenda van Dijk. Afl. 3: De ommekeer. Ondanks het vooruitzicht op een zie kenhuisopname houdt oma bij zichzelf en bij alle anderen de moed erin, maar bij Brian knapt er iets (herh.) 19.37 Kenmerk, aktualrteitenru- briek ditmaal gewijd aan Polen, waar vijf jaar gele den de noodtoestand werd afgekondigd NOS 20.00 Moordkuil, programma waarin bekende en onbe kende Nederlanders in gaan op televisieprogram ma's van de afgelopen week 20.20 Rok en rol: Drie genera ties. Programma over hoe rollen en normen overge dragen worden van groot moeder naar moeder en kleindochter 21.00 Panoramiek, actualiteiten rubriek met aandacht voor de teruglopende economi sche groei in Japan en de toenemende belangstel ling van dit land voor de Europese markt. In de re portage Is een eigen inter view te zien met de Japan se minister van economi sche zaken Tamura. Tot slot aandacht voor de vraag of de meest recente ontwikkelingen in de Iran- affaire in de VS, kunnen uitmonden in een 'Water gate' voor president Reagan 21.30 In de ban van de revolu tie, vierdelige documentai reserie over de jaren '60. Afl. 3: Oorlog. Gesprekken met een gezochte terrorist, de ontvoerders van de Ita liaanse premier Moro en twee Braziliaanse guerril lastrijders NOS 22.30 Journaal 22.45 Den Haag Vandaag 23.00 Nieuws voor doven TELEAC 23.05 Gezondheidsvoorlichting Kanker KRO 23.35-23.55 KRO's schaaktwee kamp Timman-Joesoe- pov. Verslag van de derde partij. Schaakanalyse: Hans BÖhm 07.33 De rode draad, vervolg. 1347 TROS: TROS Aktua. 1340 Het Joumalistenforum. 14.05 TROS Klantenservice. 16.05 EO: Tijdsein. RADIO 2 leder heel uur nieuws (NOS) 07.03 VOO: Ook Goelemorgen. 09.03 Muziek terwijl u werkt. 11.03 Kletskop. 12.03 Will wil wel. 14.03 Terug in de tijd. 15.03 Nederland Muziekland. 17.03 NCRV: Rozcgeur en prikkel- RADIO 3 leder heel uur nieuws (NOS) 07.03 EO: Ronduit Music-Time. 09.03 Muziek motief. 09.57 EO-Metterdaad Hulpverlening. 10.03 Gospelsound. 11.03 Country Trail. 12.03 Ronduit op 3. 13.03 VPRO: Toga Party. 14.03 De Wilde Wereld. 17.03 Ronflonflon. RADIO 4 08.00 Nieuws. 08.02 NCRV: Het levende Woord. 08.10 Preludium. 08.45 Te Deum Laudamus. 09.15 Onder de hoogtezon. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Orkestpalet. 11.50 Vladimir Ashkenazy dirigeert de symfoniëen van Sibelius (2). 13.00 Nieuws. 13.02 EO: Lunch Concert. 14.00 Songs of Praise. 14.30 Solisten. 15.00 AVRO: In de kaart gespeeld. 17.00 't Is een wonder. RADIO 5 09.00 Nieuws. 09.02 NOS-Sportief. 0945 Waterstanden. 09.30 RVU: Taairevue. 10.00 TROS: De duvel is oud. 11.00 TROS Postbus 270 - Mieke Tèlkamp. 12.00 Nieuws. 12.05 IKON: Het oog van de naald. 13.00 Nieuws. 13.10 NOS: NOS Midweekmagazine. 18.00 TROS: TROS SchlagerfestivaL 17.00 TROS Huiswerklijn. REGIONAAL Radio Rijnmond: 07.30, 06.00 en 08.30 Regionaal nieuws, weer en ver keer. Tegen achten de column en om' 07.45 en 08.15 Quiz en Waarachtig. BRT 1 05.31 Met 1 wakker. 0840 Uit de band. 11.30 Het Vermoeden. 13.10 Actueel. 13.33 Tussendoor. 14.03 Van kattekwaad tot erger. 15.15 De firma/De sociëteit, luister spelen (herh.). 16.05 Neem je tijd. BRT 2 05.30 Goede morgen, morgen. 08.12 Servicetelefoon. 10.03 Met de deur in huls. 1145 Mediatips. 12.00 Regioprogramma. 13,10 Made In Germany. 14.00 Vrijaf. Jong geluid. 17.00 Focus. BRT 3 07.00 Goede morgen. 08.15 Ochtendconcert. 10.00 Matinee met Sabine Meyer. 11.00 Symfonisch middagconcert. 1240 Tafelmuziek. 13.10 Aktueel. 1340 Liszt. mens en musicus (26). 14.35 Turandot, opera van Puccini. 16.45 Concerto's van Italiaanse kom- ponlsten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17